ie Spin VORDERINGEN WEGENS GELEDEN SCHADE. Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie deelt, in aansluiting op de bekendmakingen, reeds in de pers gepubliceerd door de advies commissie-vorderingen en door de commis sie oorlogsschade (commissie Van Leeu- .wen), het volgende mede A. rechtstreeks tot het afwikkelingsbu reau van het departement van defensie wende men zich.; 1. terzake van vorderingen door Neder- landsche autoriteiten, gegrond op de in- kwartieringswet en op de zeeschepenvor- deringwet (voor zoover van het departe ment van defensie uitgegaan), zoomede ter zake van vorderingen door Fransche, En- gelsche of Belgische troepen 2. terzake van het naar het buitenland doen vertrekken of doen zinken van zee schepen op last van militaire autoriteiten 3. terzake van schade veroorzaakt door het onrechtmatig medenemen van goede ren door Nederlandsche militairen 4. terzake van schade, onrechtmatig toegebracht aan personen, huizen en goe deren bij huiszoeking, etc. (evenwel met uitzondering van de schade, toegebracht aan de goederen van tijdens den oorlog geïnterneerd geweest zijnde personen) 5. terzake van door Nederlandsche auto riteiten gevorderde, doch nadien als krijgs buit aan den bezettenden staat vervallen goederen 6. terzake van burgers, van wie per soonlijk diensten ten behoeve van de lands verdediging zijn gevorderd, (chauffeurs als anderszins) en die tijdens de bevolen dien sten zijn gesneuveld of gewond 7. terzake van schade, geleden tenge volge van de toepassing van de wet op den staat van oorlog en van beleg, anders dan door wegruimingen en ingebruikne mingen 8. terzake van wegruimingen of vernie lingen door bondgenootschappelijke legers. B. De aandacht wordt er met nadruk op gevestigd, dat in het bovenstaande geener lei positieve toezegging kan worden gezien tot vergoeding van de geleden schade. Voor de onder A genoemde aangelegen heden wende men zich uitsluitend schrif telijk tot het afwikkelingsbureau van het departement van defensie le afdeeling. Slechts voor spoedgevallen van personen buiten 's-Gravenhage woonachtig, monde ling Maandags, Woensdag en Vrijdags van 24 uur tot de le afdeeling van voor noemd departement, gebouw Petrolea, Be- noordenhoutscheweg 7, 's-Gravenhage. DE NEDERLANDSCHE KINDEREN IN DE OOSTMARK. De regeling, welke is getroffen ten aan zien van het zenden van liefdegavenpakket- ten aan Nederlandsche kinderen in de Oostmark, alsmede ten aanzien van corres pondentie met deze kinderen zeer on langs werd deze regeling nog uitvoerig gepubliceerd wordt nog niet in alle op zichten nageleefd. Van bevoegde zijde wordt daarom nog eens met nadruk er op gewezen, dat hoewel het zenden van bedoelde pakketten feitelijk overbodig is het is toegestaan eenmaal in de veertien dagen een pakket te sturen. Het gewicht van dit pakket mag maximaal een pond zijn. In de toekomst zal aan de getroffen re geling streng de hand worden gehouden. Mochten de moeilijkheden die zich thans nog in grooten getale voordoen, voortduren, dan zal moeten worden besloten de zending van dergelijke pakketten heelemaal stop te zetten. Ten aanzien van het briefverkeer tus- schen ouders en kinderen wordt er op ge wezen, dat men zich niet ongerust behoeft te maken, indien een kind geruimen tijd niets van zich heeft laten hooren. Eerst v/anneer de ouders gedurende een periode van drie weken geen bericht hebben ont vangen, kunnen zij zich met de betreffende instanties in verbinding stellen. Practisch zal een bericht nimmer zoo lang uitblijven. Zou een kind ziek worden, dan ontvangen de ouders onmiddellijk bericht. Goede belangstelling op de Amsterdamsche effectenbeurs. A De handel op de Amsterdamsche effec tenbeurs was gisteren van vrjj levendigen aard; De affaire was bij elkander wel niet bepaald omvangrijk, maar in enkele spe cialiteiten ging het tamelijk levendig toe, en daardoor kreeg de geheele markt een voorkomen van beweeglijkheid. Daarbij be stond voor dé locale aandeelen een uit gesproken vaste stemming. De aandacht werd in de eerste plaats getrokken door Olie's, waarin geregeld druk zaken werd gedaan. De willige tendenz voor het toon aangevende petroleumaandeel oefende op de geheele markt een gunstigen invloed uit. Van de industrieelen gaven Altu's wederom ruime omzetten te aanschouwen. Tenslotte werd een koerswinst van eenige punten geboekt. Unilevers waren prijshou dend maar stil. De Philipsaandeelen ont moetten eenige vraag en gedroegen zich dienovereenkomstig. Over het algemeen waren de Nederlandsche industrieelen niet slecht gedisponeerd. Voor Scheepvaartpa pieren bestond flinke animo. De suiker- afdeeling was stil, doch ook hier was de stemming vast. H.V.A.'s kwamen eenige procenten hooger te liggen. Voor rubber- aandeelen bestond eveneens een aange naam sentiment. De tabaksmarkt was kalm. De handel in Amerikanen was van ge ringen omvang. De bekende leidende aan deelen waren meerendeels een kleinigheid lager afgedaan. De beleggingsmarkt was kalm. De koersverschillen voor de Nederlandsche Staatspapieren waren niet groot. De oude schuld was vast gestemd. Obligatiën Ne- d'erlandsch-Indië waren eerder iets luier. Amsterdam 1936 3/2 81 Zeeuwsche Hyp. Bank 77/2 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 375 Nederland le Ing. 1940 4 98 J/ó dito 2e Ing. 1940 9H/Ö dito met bel. fac. 1940 4 98'/> dito a 1000 1938 (31/,) 3 81%-82% Indië 1000 1937 3 76 A. v. Berkel's Pat. 35 C. Calvó Delft 61 A. Lever Bros en Unilever 80 A. Philips Gem. Ber. 147 A. Kon. Petroleum Mij. 2031/2-19 A. Amsterd. Rubber 188-9114 Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan publicatie bij besluit van den wnd. secre taris-generaal, wnd. hoofd van het depar tement van financiën, is toegestaan: Ned. Scheepvaart Unie 1261^-129)4 gl. Anaconda Copper C.V.A. 20 gb 20% gl. Bethlehem Steel C.V. gew. A. 64%. Shell Union C.V. gew. A. 8% gb-9 gl. Geen algemeene landbouw organisatie in Nederland. DE ORGANISATIES KONDEN NIET TOT OVEREENSTEMMING KOMEN. Onder voorzitterschap van den heer H. D. Louwes, Nieuw-Midhuizen te Ulrum, werd de maandeljjksche vergadering der eerste afdeeling van het Ned. Landbouwcomité te Utrecht gehouden. Ingevolge het besluit van de vorige ver gadering is met de confessioneele centrale landbouworganisaties van gedachten gewis seld omtrent de tot standkoming van een algemeene landbouworganisatie in Neder land. Het resultaat was teleurstellend. Het bleek niet mogelijk op dit gebied tot over eenstemming te komjn. Als resultaat van de gevoerde besprekin gen -erd aan de vergadering een schema overgelegd, op grond waarvan in de toe komst een nauwere samenwerking tusschen de drie centrale landbouworganisaties en verschillende specifieke organisaties op landbouwgebied zou kunnen worden verwe zenlijkt. De vergadering, ten volle overtuigd van de noodzakelijkheid eener organisatori sche eenheid op landbouwgebied, kon zich echter met het schema niet vereenigen. Besloten werd de in den vorm van een noodverband tusschen de drie centrale land bouworganisaties bestaande samenwerking in het belang van een vlotte afdoening van zaken voorshands te handhaven. Inzameling en handel In oude materialen en afvalstoffen. INVULLING ENQUêTE-FORMULIEREN VERPLICHTEND GESTELD. De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede, onder verwijzing naar zijn bekendmaking van 7 Augustus jl., dat de medewerking van hen, die betrokken zijn bij de inzameling en den handel in oude materialen en afvalstoffen aan de enquête, welke daarnaar is ingesteld door het Centraal bureau voor de statistiek, over het algemeen zeer onbevredigend is ge weest. Vele formulieren, welke door genoemd bureau rechtstreeks aan inzamelaars en handelaren werden toegezonden, bleken na indiening zeer onvolledig en onjuist te zijn ingevuld, waarna de formulieren weder aan de betrokkenen ter verbetering werden te ruggezonden, Ook voor de tweede maal werden door velen nog niet alle vragen be antwoord, terwijl anderen het formulier nog steeds niet opnieuw bij het centraal bureau voor de statistiek hebben ingediend. Ook een groot aantal van hen, die niet rechtstreeks een formulier toegezonden kregen en die zich moesten wenden tot het gemeentebestuur ter plaatse van hun inwo ning ter invulling en de aldaar verkrijgbaar gestelde formulieren, hebben aan deze taak nog steeds niet voldaan. In verband hiermede is in de Nederland sche Staatscourant van heden een beschik king afgekondigd, waarin aan bovenbe doelde inzamelaars en handelaren (zoowel klein- en tusschen- als groothandelaren) de verplichting wordt opgelegd -de betreffen de formulieren naar waarheid, volledig en zonder voorbehoud ingevuld, gedagteekend en onderteekend voor of op uiterlijk 31 Augustus 1940 in te dienen, resp. bij het Centraal bureau voor de Statistiek, indien het formulier rechtstreeks van dit bureau werd ontvangen en bij het gemeentebestuur, indien het formulier aldaar verkrijgbaar werd gesteld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het niet voldoen aan bovenbedoelde ver plichting kan worden gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste vier jaar of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. DE CHR. HIST. EN DE TOURNEE VAN DR. H. COLIJN. De pogingen om dr. H. Colijn.de leider der Anti-Rev. partij, ook te Overjjsél te 'doen optreden tezamen met een voorman der Chr. Hist. Unie zijn mislukt door de weigering van de Chr. Hist, in deze pro vincie om aan één gemeenschappelijke sa menkomst mede te werken. De weigering is gegrond op de overweging dat de hou ding van dr. Colijn zooals die is gebleken uit diens artikel in De Standaard van 15 Mei jl. en hetgeen is voorafgegaan aan het interview dat deze staatsman einde 1939 aan het dagblad De Telegraaf toestond, voor de Chr. Hist, een onoverkomelijk be zwaar is voor samenwerking op politiek terrein, voor zoover dr. Coljjn voor zichzelf of als vertegenwoordiger van de Anti-Rev. partij daarbij optreedt. Ook in de provincie Groningen hebben de Chr. Hist, bezwaar gemaakt mede te doen aan een gemeenschappelijke meeting met de Anti-Rev. Dr. Colijn treedt nu al leen te Groningen opi In Friesland en Zeeland daarentegen doen de Chr. Hist, wel mede. In Zeeland is de vergadering nader be paald op Zaterdag 14 September te Mid delburg. Als sprekers zullen optreden de heeren dr. H. Colijn en het Eerste Kamer lid, prof. dr. jhr. B, C. de Savornin Lohman van Utrecht. JONGEN ONDER DE TRAM GELOOPEN De vijfjarige Joh. Meyer te Rotterdam," stak gisteravond bij den Zaagmolendrift plotseling den rijweg over, zonder op het verkeer te letten. Hij werd door een juist passeerenden tramwagen gegrepen, tegen de straat geslingerd en zoo ernstig ge wond, dat hij in zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis moest worden opgeno men, waar hij Vannacht is overleden. De Brltsche steunpunten. De Lmmuda-eilanden. Gisteren hebben wij melding gemaakt van de onderhandelingen tusschen Londen en Washington over het pachten van Brit- sche steunpunten in den Atlantischen Oceaan. Deze onderhandelingen zouden ook be trekking hebben op de Bermuda-eilanden. Zooals bekend mag worden veronder steld, oefenen de Engelschen hier een post- contróle uit, waaraan ook de Amerikaan- sche post, die per Clipper naar Lissabon wordt verzonden, onderworpen is. Een en ander heeft reeds aanleiding gegeven tot Amerikaansche protesten, doch de Engel- sche regeering toonde zich niet bereid met de Amerikaansche wenschen rekening te houden. Tenslotte heeft de regeering te Wash ington zich bg de Britsche opvatting neergelegd, doch thans heeft, naar het D.N.B. aan de New-York Herald Tribune ontleent, de directie der Pan American Air ways medegedeeld de vluchten naar Euro pa zoo mogelijk zonder tusschenlanding te doen uitvoeren. Bij de 29 tusschenlandin- gen, die bij de laatste 85 vluchten zijn ge maakt, heeft de Britsche contröle 50 pro cent van d'e meegenomen post in beslag genomen. Reuter wist echter te melden, dat krachtens een besluit van de volks vertegenwoordiging de eilanden, het vlieg- steunpunt Hamilton ter beschikking van de Vereenigde Staten zal worden gesteld. Hetgeen dus wil zeggen, dat de Ameri kaansche bases op Britsche bezittingen ook tót de Bermuda's zal worden uitge breid. Ook onderhandelingen met Uruguay. Het D.N.B. ontleent aan de New-York Times een bericht, volgens hetwelk in politieke kringen te Montevideo sprake is van de mogelijkheid van militaire bespre kingen tusschen Uruguay en de Vereenig de Staten. Reeds in Juni van dit jaar be stond tot dergelijke onderhandelingen het voornemen, waarvan men later echter weer heeft afgezien. De vertegenwoordigers van Uruguay op de conferentie van Havana, generaal Cam pos, vertoeft op het oogenblik in de Ver eenigde Staten, waar hij in contact zou staan met militaire kringen. De Vereenig de Staten zouden reeds, volgens het blad, een volledig plan hebben voorgelegd, dat voorziet in een nauw contact tusschen de generale staven van beide landen en zelfs in het zenden van Amerikaansche lan dingstroepen. Bjj de regeering van Uru guay treden echter bezwaren naar voren. Het blad wijst er, volgens het D.N.B., op, dat Uruguay wegens zijn ligging is aan gewezen voor de contróle van den handel op Zuid-Brazilië en van La Plata. De militaire steunpunten in Uruguay zouden tot een „Zuidi-Amerikaansch Gibraltar" kunnen worden gemaakt. Intusschen heeft minister Cordell Huil deze berichten, zoowel als die betreffende het pachten van Engelsche steunpunten en van de Bermuda's tegengesproken. Grammens benoemd tot commissaris voor de uitvoering der taalwetten in België. Maandagavond is in een der zalen van Bellevue te Amsterdam een bijeenkomst gehouden door de stichting Noord-Neder land—-Vlaanderen, waarop ook het woord gevoerd is door den bekenden Vlaming dr. Borms. Hij sprak een rede van ongeveer denzelfden inhoud als Zaterdag te Den Haag uit. Met den vurigen wensch: „Los van de Walen, afgekeerd van het Zuiden, ge richt op het Noorden", beëindigde dr.Borms ook nu onder luide toejuichingen zijn rede. Aan het einde der vergadering deelde de voorzitter, dr. J. Smit, mede, dat Florimond Grammens niet naar Nederland heeft kun nen komen, daar hjj benoemd is tot com missaris voor de uitvoering der taalwetten in België. Duitsche reddingsdienst pikt drie Britsche vliegers op. Gistermorgen in de vroegte heeft de Duitsche reddingsdienst in het zeegebied voor de Nederlandsche kust drie Britsche vliegers opgepikt. De vliegers behoorden tot twee vliegtuigen, welke Zondagnacht over N oord-Duitschland hadden gevlogen en, Volgens medecleeling van de bemanning, bo ven Stettin geweest zouden zjjn. Gevraagd naar de oorzaak van het ongeval deelden de Engelschen beschaamd mede, dat er spoedig nadat ze over Nederlandsch rechtsgebied gevlogen hadden twijfel bjj hen ontstaan was of de voorraad benzine wel voldoende zou zjjn om Engeland te halen. Kort daarop was het met de benzine werkelijk afgeloo- pen, waarop zij S.O.S.-teekens gaven.en op open zee neerstreken. Zij dreven ongeveer twee uur op het water rond en werden toen door de Duitschers, die op hun noodseinen waren opgestegen, gered. Alexandrië gebombardeerd. Het Italiaansche legerhericht. In legerhericht no. 80 deelde het Ita liaansche hoofdkwartier gisteren het vol gende mede De vlootbasis van Alexandrië is opnieuw door onze liichtformaties gebombardeerd. Een Engelsche bommenwerper moest een noodlanding verrichten op zee bij Lampe- dusa en is gezonken. De bemanning, be staande uit een officier en twee onder officieren, is gered en krijgsgevangen ge maakt. Een van onze duikbooten heeft in den Atlantischen Oceaan een groot vijandelijk tankschip getorpedeerd en zwaar bescha digd. In Oost-Afrika zijn bij luchtaanvallen op Mogadiscio vier personen gewond. Te Gai- labat werden acht inlanders gedood en een veertigtal gewond. Te Cambolica werd een kind gedood en werden vijftien Aslcaris gewond. De materieele schade is onbe langrijk. Michelia overleden. Zondag is op 84-jarigen leeftijd overleden Êdouard Michelin, de oprichter van de grootste Fransche rubberindustrie. Ortiz blijft president van Argentinië. van het Congres en wegens de spontane betuigingen van sympathie van het volk der laatste dagen", besloten heeft aan het bewind te blijven. De president van Argentinië Ortiz, heeft in een brief aan de Nationale Vergadering meegedeeld, dat hij „krachtens het besluit FUSIE VAN N.S.N.A.P.-GROEPEN. Naar men ons meldt, heeft een aantal tot de N.S.N.A.P.-grc ep-Kruyt behoord hebben de functionarissen besloten tot fusie met de groep-van Rappard. DE „HOSTILE" VERLOREN. Naar Reuter meldt, betreurt, de Brit sche Admiraliteit het verlies van den torpedobootjager „Hostile" het oorlogs schip is op een mijn geloopen. De „Hos tile" was in 1936 van stapel geloopen en had een waterverplaatsing van 1340 ton, een bemanning van 145 koppen, vier stukken geschut van 12 cm., 8 machinege weren en 8 torpedobuizen. FINSCH SCHEP DOOR ENGELSCHEN VASTGEHOUDEN. Uit Stockholm meldt het D.N.B., Be vestigd wordt, dat een der modernste Fin» sche stoomschepen, de „Mathilde Torden", groot 8000 brt., door de Engelschen is opge bracht en acht dagen lang is vastgehouden in de Engelsche haven Kirkwall, ofschoon het schip een doorvaartbewijs van de Engel sche admiraliteit had. Een passagier van het schip, de Zweedsche prof. Gunnar Westin, heeft Svenska Morgenbladet na zijn aankomst in Petsamo medegedeeld, dat dc reis van Amerika naar Petsamo 24 dagen heeft geduurd. Ofschoon de kapitein protes teerde hielden de Engelschen het schip aan bjj IJsland en brachten het naar Kirkwall. Ruim een week moest het schip daar liggen, temidden van de oorlogs- en gevarenzöne. door JOHNSTON Mc.GULLEY 13): „Het meisje gaf hem de Driehoeken en hij overhandigde hun de tienduizend dol lars. Dat alles lag op de tafel, waarom heen ze zaten. Daarop gaf Saxbury aan het meisje nog een namaaksel van de Drie Driehoeken. Dat moesten ze aan u bren gen en van u vijf duizend dollar opstrij kenvijftienduizend bij blkaar. Daar na zou Saxbury ten tooneele verschijnen, het ding, hem door u aangeboden, bekij ken, en verklaren, dat het niet het origi neel was. Hij zou weigeren zaken met u te doen. U zoudt het aan alle kanten ver loren hebben". „Ga toch verder", drong de Spin aan. „Saxbury zou dan weggaan. Hij zou de Drie Driehoeken voor tien, in plaats van voor dertigduizend dollars in handen heb ben gekregenen die lui van u zou den vijftienduizend hebben of ten minste tien, als u die vijf van hen terugvorderde. Goed begrepen? Keurig opgezet .Wat?" „Ze zullen er gauw genoeg achter ko men dat het zoo keurig niet is zei d'e Spin, zijn lippen bevochtigend en woedend voor zich uit starend. „Hun bedoeling was natuurlijk, u in den waan te brengen, dat mevrouw Dwight dien avond nagemaakte juweelen gedragen had, omdat ze de echte niet durfde dragen, sedert ze wist, <3at iemand het erop begrepen had. Uw menschen waren dus veilig voor u u kon niet gis sen, dat zij verraad gepleegd hadden". „Maarmaarhoe ben jij dan aan dit ding gekomen?" „Wel, de politie overviel die villa, waarde heer. Uw menschen hadden zich verdacht gedragen. Ik rende de kamer binnen, deed, nadat ik het licht stukge gooid had, of ik hun medeplichtige was, greep de Driehoeken eri het geld van tafel weg en slaagde erin te ontsnappen. Ze dachten niet anders, dan dat hun mede plichtige het zaakje in handen had. Han dig of niet? Zoodoende heb ik tienduizend dollar als onverwacht buitenkansje, en ik krijg vijftienduizend van uen u hebt de echte Driehoeken. En als Saxbury ver schijnt zal hjj niet anders dan de nage maakte Driehoeken verwachten en van u af trachten te komen terwijl „Terwijl ik hem, .als hij komt, de echte zal laten zien en hem noodzaken, mij dei'tigduizend te betalen, nadat ik de code overgenomen heb. Ik kan hem wel dwin gen, Warwik. Het zal hem veertig dui zend kosten in plaats van tien. Dat heeft hq ervan, als hij een beetje geld wil uit sparen en daarom zijn woord breekt". „Dat is prachtig bedachtzei Warwik. „En jij krijgt je vijftienduizend, zooals ik je heb toegezegd. Je bent een handige kerel. Als je zoo doorgaat, zal ik je schatrijk maken. We zullen samen succes hebben. Ik zou van verdriet gestorven zijn, als me dit overkomen was „En die verraders?" vroeg Warwik. „Daar weet ik wel weg mee „Ik voel me een beetje verantwoorde lijk", vervolgde Warwik. „Ik zou niet graag zien, dat zij gestraft werden, ten gevolge van wat ik verteid heb. U moet rekenen, ik heb die tienduizend van hen in mijn bezit". „En ze zullen de vijfduizend, die ik hun beloofd heb, moeten teruggeven", zei de Spin. „Ik zal hun vertellen, dat de Drie hoeken, die ze mij gegeven hebben, niet echt waren,, wat zoo is en dat een van mijn andere medewerkers me de echte be zorgd heeft. Ze mogen natuurlijk niet te weten komen, dat jij voor me werkt. We moeten je beschermen, Warwik. De lui, die je vannacht ontmoet hebt, komen hier nooit. Ik gebruik een tusschenpersoon. Voorloopig zal ik hen laten bewaken en niets meer opdragen. Later neem ik wel een definitief besluit". „Dat komt me uitstekend voor", zei Warwik. „Ga nu naar beneden een praatje met mijn nichtje maken. En als ik je laat roepen, kom dan hier, dan krijg je het geld van me". Warwik ging de trap af en vond: Sylvia in de groote woonkamer. „Ik heb opdracht een poosje met u te babbelen", zei hij. „Dat vind ik prettig", antwoordde ze en het scheen Warwik toe, dat een lichte blos haar wangen kleurde. Ze stond bij het raam en had gekeken naar het verkeer der enkele auto's in de overigens stille avenue. Nu kwam ze naar hem toe met een uitgestoken hand, die Warwik warm drukte. Met haar groote oogen keek zij hem vol openhartig heid aan. Neen, dit meisje weet niets van wat er in dit huis omgaat, dacht War wik. „Zullen wij niet gaan zitten?" verbrak Sylvia de stilte, die dadelijk na hun "be groeting tusschen de beide jonge men schen gevallen was. Zwijgend gaf Warwik aan haar uitnoo- diging gevolg. „Rookt u?" „Ja, graag". Hij nam een sigaret uit de zilveren doos, die zij hem voorhield, en stak die aan. „Rookt u zelf niet?" vroeg hij en hjj kon zichzelf wel verwenschen om zulk een banale voor de hand liggende vraag. Het scheen wel, alsof in de tegenwoordigheid van dit eenvoudig© meisje van al zijn be drevenheid in den omgang mét andere menschen niets meer overbleef dan een domme vraag. „Neen, maar heel zelden", antwoordde Sylvia. „Vroeger op kostschool in Frank rijk, deed ik het nog wel eens, als we met andere meisjes een pretje uithaalden, maar de directrice mocht dat natuurlijk niet zien. Mjjn oom vindt het niet prettig en daarom doe ik het hier in huis nooit. Het is geen groote overwinning voor me, het te laten" voegde ze eraan toe. „Bent u in Frankrijk op kostschool ge weest?" vroeg Warwik. „Toe, vertelt u me er eens iets van Ik zou veel van uw leven willen weten". „Ik geloof, dat het uwe veel interessan ter is geweest", antwoordde het meisje. „U heeft veel gereisd en ik hoorde, dat u op allerlei soort van wild gejaagd heeft. Is dat niet reuze-gezellig, zooveel te zien?" „Nu voor de gezelligheid heb ik het niet gedaan. Meer ujt verveling, omdat ik niets anders te doen had". „Zoudt u niet weer op reis willen gaan' Het ljjkt me hier in New York vpor iemand als u zoo saai. Er loopen hier geen wilde' olifanten rond en de huizen ljjken hier allemaal eender*, om van de men schen nog maar te zwijgen". „O, neen, dat moet ik u beslist tegen spreken", viel Warwik haar met eenige heftigheid in de rede. „Ik heb het hier tegenwoordig verre van saai. In de eerste plaats heb ik nu drukke bezigheden, als gevolg van de kennismaking met uw oom, en dan verder Ze deed, of ze hem niet begreep. Mis schien was dat ook inderdaad het geval. Ze scheen hem een volmaakt onschuldig kind toe en telkens, als hjj naar haar keek, verbaasde hjj er zich weer over, hoe' zulk een lieftallig meisje zich in dit huis der misdaad kon handhaven. „Heeft u geen ouders meer?" vroeg hij, de stilte verbrekend. „Neen. Mijn vader en moeder zjjn allebei -vroeg gestorven, toen üs nog heel jong was, door een spoorweg-ongeluk. Ik heb ze nauwelijks gekend. Hun portretten draag ik altijd bij me in dit medaillon, dat ik steeds om mijn hals heb. Mjjn oom heeft na hun overlijden de zorg voor mij op zich genomen. Hij heeft me al heel gauw naar een kostschool gestuurd, omdat hij mij niet bij zich kon houden. Hij moest veel reizen in Europa en in Amerika, en zoo nu en dan kwam hij me opzoeken. Mijn vacanties bracht ik veelal bij kennissen door. Ik had aller liefste vriendinnen op kostschool, die mij vaak mee naar huis namen. Zoo heb ilc ook nog het een en ander van de wereld gezien, maar vast lang niet zooveel als u" eindigde ze haar relaas. „O, dat beteekent zooveel niét", ant woordde Warwik, half voor zich heen. „Er zjjn belangrjjker dingen in de .we reld. Maar vertelt u eens bent nu al lang hier? Eh u neemt mij mjjn onbescheidenheid toch niet kwaljjk, hoop ik? Ik vind het prettig, zoo met u te babbelen, en ilc zou graag veel van u willen weten". „Ik vind het heelemaal niet erg. Ik ben bljj, dal ik iemand heb, met wien ik praten kan. Een paar maanden geleden ben ik van de kostschool gekomen en toen heeft mjjn oom mij bjj zich in huis genomen. Hjj heeft het echter erg druk en kan zich niet veel met mjj bemoeien. Daarbjj komt, dat hjj zich heel moeiljjk beweegt. Wjj zjjn hier sedert kort komen wonen, maar ik weet niet, of het in de bedoeling van mijn oom ligt, om hier lang te blijven". „Het zou me spjjten, als u weer gauw weg zoudt gaan. Mag ik u eens uitnoodi- gen, met me uit te gaan Naar een schouwburg of zoo? Tenminste, als uw oom het goed vindt". .(Wordt vervolgd.)'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6