Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 27 Augustus 1940 REGELING VOOR ONTSLAG VAN ARBEIDSKRACHTEN. Loonconflkten kunnen geen reden zijn tot verieenen van vergunning tot ontslag. Tusschen den directeur-generaal van den Arbeid en het hoofd van de afdeeling so ciale zaken van het commissariaat voor economische zaken en financiën, president R. Jakob, is, volgens het Vad., een regeling getroffen betreffende het ontslag van ar- b eidskr achten. De districtshoofden der Arbeidsinspectie hebben een algemeene machtiging tot ver ieenen van ontslagvergunningen in de vol gende gevallen 1. indien het bedrijf niet meer dan 5 werknemers in dienst heeft (het bouwbe drijf vormt hierop een uitzondering) 2. indien het bedrijf tengevolge van krijgsverrichtingen verwoest is of door ge- heele of gedeeltelijke inbeslagneming niet in staat is verder te werken 3. indien het betreft arbeiders van 65 jaar of ouden en onbekwame of ongeschikte ar beiders tewerkgestelden ten behoeve van de Duitsche weermacht en arbeiders, die na een ongeval ter herverkrijging hunner vak bekwaamheid tijdelijk worden tewerkge steld 4. voor bepar'de regionale bedrijven 5. indien het betreft arbeiders, op wie de algemeene vergunning voor tijdelijk perso neel dd. 11 Juni 1940 van toepassing is en de in deze vergunning gestelde termijn met niet meer dan een week wordt overschreden. In overige gevallen, waarin niet recht streeks door den directeur-generaal van den Arbeid vergunning wordt verleend, zijn de districtshoofden daartoe bevoegd na beko men bijzondere machtiging van den direc teur-generaal. Voor personeel, dat ten behoeve van tijde lijke werkzaamheden in dienst wordt geno men, kan x'eeds direct bij het in dienst ne men vergunning tot ontslag worden ver leend, indien de werktijd tot 36 uur of 40 uur wordt verkort. Loonconflicten zijn geen reden tot veriee nen van vergunning tot ontslag, terwijl bij ontslag wegens onbekwaamheid de voor waarde wordt gesteld, dat inplaats van de ontslagenen een gelijk aantal nieuwe werk nemers voor ongeveer hetzelfde loon wordt in dienst genomen. Werknemers, die inplaats van gemobili- seerden in dienst werden genomen, mogen in het algemeen niet worden ontslagen, wanneer de gedemobiliseerde terugkomt. Gedemobiliseerden hebben gelegenheid om bij den Opbouwdienst te komen of in Duitschland werk te krijgen. Uitzonderingen zijn toegestaan, wanneer de eigenaar van het bedrijf of diens zoon uit militairen dienst terugkeert, als zij ook voor hun oproeping de desbetreffende werkzaam heden verricht hebben. De volgorde voor ontslag is behoudens uitzonderingen 1. arbeiders van 65 jaar en ouder; 2. vrouwelijke werknemers, die geen kostwinster zijn; 3. ongehuwde vrou welijke werknemers, die geen kostwinster zijn; 4. ongehuwde mannelijke werknemers, die geen kostwinners zijn; 5. vrouwelijke werknemers, die kostwinster zijn; 6. onge huwde mannelijke wex'knemers, die kostwin ner zijn en 7. gehuwde mannen. Werknemers, die zonder vergunning zijn ontslagen, ontvangen geen steun omdat de ondernemer verplicht is, loon of salaris door te betalen, zoolang geen vergunning tot ont slag is verleend. DE BOMMEN IN DE KINKERSTRAAT TE AMSTERDAM. Nadat Vrijdag een begin met de voorbe reidende werkzaamheden tot verwijdering der beide bommen, welke sedert twee we ken in de Kinkerstraat te Amsterdam lig gen, gematLkt was en zij voor het weekeind waren onderbroken, is het werk Maandag ochtend voortgezet. Een der projectielen is met groote kracht onder de tramrails tus schen de Da Costastraat en Da Costakade geschoten het ligt op dezelfde hoogte in het perceel Kinkerstraat 43. Het is door het dak heengedrongen en heeft zjjn weg voortgezet tot onder den vloer van den behangerswinkel, waar de bom nu bekneld zit in den tusschenmuur van het belenden de perceel 41. Tot Vrijdagmiddag omstreeks drie uur zijn mannen van den stut- en sloopdienst onder het toezicht van den Oberfeuerwer- ker Blumberg, die in Amsterdam reeds eenige bekendheid heeft verworven door zijn werk op het Paramariboplein en aan den Baarsjesweg, bezig geweest met het openbreken van het wegdek. Zij waren tegen eerder genoemd uur tot anderhalven meter diepte gevorderd, terwijl de bom waarschijnlijk aanzienlijk dieper is door geschoten. Maandagochtend is het werk voortgezet. Toen men tot ongeveer twee meter onder den grond gekomen was, leverden peilingen tot een diepte van vier meter nog geen resultaat op. Thans zijn mannen van den stut- en sloopdienst bezig het wegdek tot op 3 me ter van het oorspronkelijk geslagen gat weg te graven. Het projectiel zal „inge vroren" worden. Hiertoe zullen publieke werken in het gat een betonlaag storten, zoodat het onmogelijk zal zijn, dat de bom door stooten tot ontploffing komt. Vandaag zou dan een begin gemaakt worden met de verwijdering van de bom uit het perceel Kinkerstraat 43. Eerst zul len de inwoners van de belendende percee- len in de gelegenheid worden gesteld hun woningen, voorzoover zjj dat noodzakelijk achten, te ontruimen. Ook met deze werkzaamheden zal, ge zien de groote voorzichtigheid, waarmede men te werk gaat om onnoodig ongelukken te voorkomen, wel eenigen tjjd gemoeid zijn. KORENHANDELAAR WEGENS PRIJSOPDRIJVING GEARRESTEERD. Een kolenhandelaal' te Leeuwarden, did zich heeft schuldig gemaakt aan prijsop drijving en het afleveren van vaste brand stof in grootere hoeveelheid dan geoorlc d was, is gearresteerd en na verhoor in liet| huis van bewaring opgesloten. 160 gevluchte Nederlanders uit Frankrijk terug De Baronlestad in vreugdevolle stemming. Gebukt onder den zwaren last van het overigens toch al zoo'n klein beetje, dat meegenomen kon worden, omzwermd door huilende en jammerende kinderen, velen een hond, een geit of een schaap aan de hand, vluchtten ze van huis en haard. Het was tweede PinksterdagDuitsche troepen naderden Breda en de Franschen wilden de onweerstaanbaar doorstormende Duitschers aan de Mark een halt toeroe pen. Breda, de open, niet verdedigde Ba- roniestad, werd plotseling een vesting'. Haar bewoners moesten vluchten. Drie en een halve maand. zijn. sindsdien voorbij gegaan. Velen keerden terug, het stads beeld heeft lang zijn gewone aanzien her kregen, maar nog steeds zjjn verscheidene inwoners niet weergekomen. Nog altijd verkeeren velen in onzekerheid omtrent liet lot van familieleden, vrienden en be kenden en het behoeft geen nader betoog, dat telkens, wanneer een convooi met terugkeerende landgenooten de Baronie- stad binnen rijdt, honderden in gespannen verwachting en in de hoop, eindelijk van een pijnlijke onzekerheid te worden be vrijd, de inzittenden verwelkomen. Zoo was het ook Maandagavond. Men ■was tijdig gewaarschuwdtien autobus sen, waarin in totaal 251 terugkeerende Nederlanders, waren des ochtends uit Pa rijs gestart en konden des avonds in Breda aankomen. In 1 dag van Parijs naar Breda tot voor enkele maanden de gewoonste zaak van de wereld, sinds Mei een droombeeld, vooral voor hen, die om welke reden dan ook landsgrenzen willen passeeren. Hoe het ook zij Breda was gewaarschuwd, Breda mist nog enkele honderden inwoners, Breda was gereed, om hun, die nu terugkeerden, een hartelijk welkom toe te roepen. Het stond zwart van de menschen in de omgeving van het gebouw van den gemeentelijken geneeskundigen dienst, waar de terug keerende Bredanaars eenige formaliteiten moésten vervullen, alvorens naar huis en haard terug te keeren. Naarmate het uur van de aankomst naderde, steeg de span ning. Ook burgemeester Van Slobbe was ter verwelkoming aanwezig', alsmede enkele leden van de, Duitsch-Nederland- sche commissie, die op zoo voortreffelijke wijze den terugkeer van gevluchte en in Frankrijk vertoevende Nederlanders re gelt. De dag ging over in den nacht, toen het convooi Breda binnenreed zeven groote autobussen, twee verhuiswagens en een tractor. De inzittenden totaal circa 160, de meesten uit Breda en naaste om geving, werden luide toegejuicht, de wachtenden drongen op, zwermden bij tientallen om de bussen, en veroorzaakten opstoppingen, die niemand had kunnen voorzien. Tactisch optreden van vriende lijke, eveneens blij gestemde politieagen ten, voorkwam ongelukken. Jantje zocht Pietje, Antje zocht Grietje. In vijf van de tien. gevallen werd het zoeken beloond en was aan een afgrijselijke onzekerheid een einde gekomen. Dan volgde .een on vergetelijk weerzien, men kan zich dat voorstellen. Tot hen, die terugkeerden en die aan een zeer summier onderzoek van den directeur van den gemeentelijken genees kundigen dienst werden onderworpen, be hoorde ook de wethouder van sociale zaken te Breda, de heer Kroone. Met een particulieren wagen ging hij den tweeden Pinksterdag naar België. Eerst naar .Lier, later naar Mechelen omde evacuatie van zijn stadgenooten voor te bereiden. Maar elke organisatie ontbrak, allen die konden vluchten, vluchtten. Ook deze wethouder. Zeven stadgenooten wist hij te vinden. Met zijn achten zakten zij af naar het Zuiden, naai* Frankrijk. Slechte behandeling in Frankrijk. Maar ach, wat een teleurstelling. Het Fransche volk zoo vertelde ons de heer Kroone - is mij ontzettend tegen gevallen. In alles werkten zjj ons tegen. Wij waren „les boches du Nord" en wie naar Frankrijk vluchtte, dankt den hemel, dat hij in Nederland terug is. Dat vertelde ons niet alleen deze wethouder, dat vertelden er meer. Zoo ook üe burgemeester van het plaatsje Putte, die met 150 van zijn dorpsgenooten naar het Zuiden afzakte, velen tijdens de vlucht verloor, maar ten slotte met 31 gemeentenaren in Toulouse terecht kwam, waar de behandeling wel iswaar niet goed was, maar niettemin te dragen. De Franschen zoo vertelde hij ons - zorgden eerst voor zichzelven en dan voor ons. Te klagen heb ik niet, maar ik had het me toch anders voorgesteld. Het zou onmogelijk zijn de indrukken van allen, die op dezen zomeravond terug keerden, weer te geven. Wij volstaan daarom met de indrukken van deze twee autoriteiten. De anderen hadden gelijke ervaringen. Allen waren overgelukkig terug te zijn. Des ochtends om zeven uur waren zij van Parijs vertrokken. De or ganisatie klopte als een bus. Woensdag middag waren de meesten uit Toulouse en Montauban vertrokken. Dit waren de twee v verzamelpunten. De Nederlandsche' consuls verleenden goede medewerking en dank zij een Duitsch geleide had het con vooi bjj het overschrijden der demarcatie lijn geen noemenswaardige moeilijkheden. Niettemin werden drie nachten in de autobussen doorgebracht. Woensdag uit Toulouse en Montauban vertrokken, arri veerde men Zaterdag in Parijs. Het plaatselijke vluchtelingenhuis, speciaal voor Nederlanders, bereidde een hartelijke ontvangst. Gisterochtend vroeg, om zeven uur, vertrok men voor de laatste maal, thans huistoe. In verscheidene Bredasche gezinnen is thans weer vreugde. Moge de onzekerheid die nu nog in een aantal gezinnen heerscht, spoedig verdwijnen en plaats maken voor dezelfde -vreugde, die dezen avond' in de harten van zoovelen tot een uitbarsting kwam. De jachtgeweren worden teruggegeven. De nieuwe voorschriften. Bepaald is thans, dat alle personen, die In het bjzit van een jachtgeweer zijn of worden gesteld, niet alleen in het bezit moeten zijn van de bij de wet vereischte akte, vergunning of machtiging, maar ook van een verklaring der Sicherheitspolizei, af te geven door het hoofd van het Ein- satzkommando. Deze bepaling, geldt niet voor wapenhandelaren. Aan de houders van jachtakten mag niet meer dan één jachtgeweer worden ver strekt. Er bestaat geen bezwaar tegen, dat een kogelgeweer wordt uitgereikt, indien daaraan met het oog op het karakter van het te dooden wild behoefte bestaat. Aan personen, wier jachtgeweer tenge volge van de oorlogshandelingen in het on- gefeede is geraakt, kan het hoofd der plaatselijke politie een bon verstrekken voor het aanschaffen, van een nieuw vuur wapen. Bij de aflevering van munitie moet den handelaar inzage worden verleend van de machtiging, bon of akte en van de boven bedoelde verklaring van het hoofd der plaatselijke politie of van het Einsatzkom- mando. De handelaar moet de nummers en de data van uitreiking der papieren no- teeren en de munitieleveranties afteeke- nen. Tenslotte is bepaald, dat de teruggave van de jachtgeweren aan de eigenaars voor 31 Augustus haar beslag moet hebben ge kregen. Na dien datum zullen geen jacht geweren worden teruggegeven. Pakketten voor geïnterneerden. In aansluiting op een vroeger gepubli ceerd communiqué vestigt het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis er de aandacht op dat 1. De z.g. eenheidspakketten welke ver zorgd worden door het Roode Kruis, Zwar- teweg 75, 's-Gravenhage slechts dan ver zonden kunnen worden, wanneer officieel het kampadres van de z.g. represaille-ge- intèrneerden bekend zal zijn. Hiervan zal onmiddellijk langs den weg van pers en radio kennis worden gegeven. 2. De pakketten welke men voor eigen rekening en risico kan verzenden uitsluitend dienen te worden aangeboden aan de post kantoren. Op uitdrukkelijk verzoek van het hoofdbestuur vanP.T.T. heeft het Roode Kruis de verzending daarvan niet op zich genomen. FUSIE VAN BOUWVAKARBEIDERS- BONDEN. Het neutraal verbond van werknemers in het bouwbedrijf heeft in een te Utrecht gehouden buitengewone algemeene verga dering met algemeene stemmen het dage- lijksch bestuur gemachtigd tot het aan gaan van een fusie met den algemeenen Nederlandschen bouwarbeidersbond, zulks als uitvloeisel van de fusie tusschen de Nederlandsche vakcentrale en het N.V.V. Engelsche bommen op Zeist. Voor een villa in Zeist waar door Engelsche vlieg tuigen onontplofte bommen werden uitgeworpen is. een waarschuwingsbord aan gebracht, dat op het gevaar der aanwezig zijnde projectielen wijst. De korenschoven ondergaan hun machinale „kastijding", waarna de korrels in baten worden opgevangen.' (Foto Pax Holland). DE BOTERLETTER LOOPT GEEN GEVAAR. Amandelspijs uit Italië. De banketbakkers en de consumenten behoeven zich geen zorg te maken over een eventueel ontbreken van boterletters bij de komende Sintex'klaas. De Tel. weet te melden, dat amandelen geregeld uit Italië worden aangevoerd, ter wijl er thans ook Livomeesche sucade en andere Italiaansche artikelen onderweg zijn. Deze zendingen komen regelmatig bin nen. De uitstaande ordex*s worden vlot uit gevoerd. De Italiaansche regeering stelt voldoende wagonruimte voor dit vervoer ter beschikking. Voor amandelen worden ijlwagons beschikbaar gesteld, terwijl de andere producten veel met verzamelwagons in samenladingen worden aangevoerd. Zoo komen er den laatsten tijd ook regelmatig versche citroenen binnen. De verwachtin gen voor den winter duiden op een uitbrei ding van den. aanvoer. Men tracht thans ook nog goederen uit Spanje aan te voeren. Dit is evenwel nog niet geheel gex-egeld, aangezien er met Span je niet zooals met Italië een clearingrege- ling voor de betaling getroffen is. De aan voer uit Spanje zal natuurlijk eveneens per spoor plaats vinden. Dit zou dan geschieden via den weg Zuid-Frankrijk, Zwitserland en Duitschland, aangezien een directe ver binding door Frankrijk en België nog niet mogelijk is. Ten slotte wox*den er pogingen in het werk gesteld om met Griekenland een be talingsregeling te treffen, zoodat van daar krenten en rozijnen kunnen worden geïm porteerd. Luchtgevechten boven Kent. Wederom zware Britsche verliezen. Boven het Graafschap Kent heeft, naar het D.N.B. verneemt, gisteren een felle strijd tusschen Duitsche en Britsche jagers gewoed, terwijl de Duitsche gevechtsvlieg tuigen tegelijkertijd de vliegvelden bombar deerden. Het luchtafweei-geschut bleek niet doeltreffend. Hier en daar zweefde nog een versperringsballon, zonner dat de Duitsche vliegers zich daardoor echter van de wijs lieten breixgen. Volgens de tot dusverre binnengekomen berichten is boven Deal, Folkestone, Can terbury, Cambridge en ook boven het Ka naal, een reeks Britsche vliegtuigen neer- gestort, aldus het D.N.B. De vex-liezen der Engelschen verhouden zich volgens de tot dusverre ontvangen cij fers tot de verliezen der Duitschers als 10 2 waarmede de verhouding nog meer ten gunste van de Duitschers is gewijzigd. Tot dusverre had zij 8 2 bedingen. Gisteren stonden tegenover één verloren Duitsch toe stel vijf verloren Engelsche machines! DE ONTBOSSCHING VAN ENGELAND. De Daily Sketch maakt zich zeer be- zoi'gd over de ontbossching van Engeland, zoo meldt het D.N.B. uit Londen. Als de ooi-log lang duurt, aldus het blad, bestaat de mogelijkheid, dat het land volkomen ontboscht wordt. Men moet de langdurige en ernstige gevolgen daarvan niet over het hoofd zien en niet vergeten, dat de Engelsche bosschen zich nog niet eens van de ontbossching gedurende den wereldoor log hersteld hebben. Engeland zal ten slotte de Amerikaansche stofwoestijnen krijgen, want het ontbreken van geboomte zal het klimaat vex*anderen. Op-de Sintelbaan te Amsterdam zijn Zondag atletiekwedstrijden gehouden, waarbij o.m. dé nationale kampioenschappen 200 meter hordenloop. De finale van de 200 meter horden, welke werd gewon ier door Butzelaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5