UIT DE PROVINCIE Het reddingswezen aan de Zeeuwsche kusten. VERSLAG OVER 1939. Aan het jaarverslag van de Zuid-Hol- landsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen over 1939 ontleenen wij het volgende Op 1 September heeft schout-bij-nacht K. H. Arntzenius zijn functie van direc teur van het Loodswezen neergelegd en de vertegenwoordiging van de reddingmaat schappij te Vlissingen overgedragen aan zijn opvolger, kapitein ter zee A. C. ,van der Sande Lacoste, die bereid was het be heer van het station aldaar op zich te ne men. Gedurende 11 jaren heeft de heer Arnt zenius de belangen van de reddingmaat schappij uitstekend behartigd, hetgeen ons aanleiding gaf hem bij zijn vertrek uit Vlissingen de groote zilveren medaille der maatschappij, in den vorm vair een legpen ning, als blijk van dankbare waardeering aan te bieden. Na ruim 30 jaren dienst te hebben ge daan als roeier van de reddingboot te Sluis aan de Wielingen is aan Jac. la Gas- se, onder toekenning van een gratificatie, eervol ontslag als zoodanig verleend. Strandingen, reddingen en verleende hnlp. Wat de strandingen, reddingen en ver leende hulp betreft, wordt o.m. opgemerkt: Te Vlissingen werd in den laten avond van 5 November een radiobericht ontvan gen van het stoomloodsvaartuig no. 11, dat het Nederlandsche m.s. „Algarve" bij Zou- telande aan den grond was geloopen en sleepboothulp verzocht. Het was storm weer uit W.Z.W. met kracht 8 a 9. Op 6 November v.m. 2.30 uur vertrok een sleep boot van Vlissingen, die uit Neuzen was gérequireerd. Ten 6.15 uur verzocht de reeder Hammerstein uit Rotterdam de reddingboot te zenden, opdat deze wellicht weer de verbinding tusschen schip en sleepboot tot stand zou kunnen brengen, die verbroken was, anders zou er gevaar voor de bemanning bestaan. Hoewel het schip geen noodseinen gaf, besloot de di recteur van het Loodswezen de redding boot te zenden. Bij het schip gekomen bleek er voor de bemanning geen levensge vaar te zijn, zoodat zij van de geboden hulp geen gebruik wenschte te maken. De red dingboot keerde hierop naar Vlissingen te rug. Op 21 December ten 19 uur werd te Vlissingen door het Loodswezen het bericht van Scheveningen-Radio ontvangen: „schip „Comitas" in nood, plaats devant Channel for Antwerp, vraagt hulp" gevolgd door een drietal telegrammen, die de plaats on voldoende aangaven in inhielden, dat de bemanning in de booten was. Te 20.15 uur vertrok de „M. C. Blankenheym" met een marine-officier om naar de booten te zoe ken in het mijnenveld van deWielingen. De reddingboot trof een schip zonder vér- lichting aan, dat bleek het Italiaansche stoomschip „Comitas" te zijn, dat aan BB zeer zwaar beschadigd en zinkende was. De officier met 2 man gingen over op het schip en overtuigden zich, dat er niemand meer aan boord was, waarop het zoeken naar de booten werd voortgezet. Te 21.45 uur werd de haven van Breskens aangeloopen en vernomen, dat de twee booten met alle opvarenden reeds te Vlis singen waren aangekomen, gesleept door een motorboot van het Belgische Loodswe zen, die hen van de marinesleepboot „Zweden" had overgenomen. Ook de motorreddingboot van Cadzand is uitgevaren op bericht, dat de „Comi tas" op een mijn was geloopen en heeft vergeefs de Wielingen afgezocht met strenge orders van het aldaar gestation- neerde bewakinksvaartuig, zich niet in het mijnenveld te begeven. In 1939 is het aantal geredde personen in totaal met 7 vermeerderd. Uit het „Helden der Zee Fonds „Prins der Nederlanden" werd, ingevolge art. 2a van de stichtingsacte, aan de daartoe ge rechtigden (12 weduwen met kinderen) over 1939 een totaal bedrag van 17.533,73% uitgekeei-d. Uit het „Pensioenfonds der Z.-H.M.t.R. v.S." is over 1939 aan daartoe gerechtigde personen een bedrag van 1734 uitge keerd. In 1939 werden aan giften ontvangen 5089,78 en aan scheepsbydragen 34552.48. Uit den stand van inkomsten en uitga ven, die met een voordeelig salda van 1153.33% sluit, blijkt dat voor de Zeeuwsche stations de volgende uitgaven werden gedaan Vlissingen 3415.88, Cadzand 1926.75, Burghsluis 1613.51 en Westkapelle ƒ.211.15. Afd. Zeeland van de Ver. van Ned. gemeenten. De afdeeling Zeeland van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten houdt op Maandag 9 September te Goes haar alge- meene vergadering. Hoe lang is het licht Zonsondergang hedenavond 20.39 Zonsopkomst morgenochtend 6.45. Maansopkomst hedennacht 1.18. Maansondergang morgenmiddag 17.13. VEREENIGING TOT CHR. VERZOR GING VAN KRANKZINNIGEN IN ZEELAND. Algemeene vergadering. Onder voorzitterschap van dr. J. J. C. van Dqk, te 's-Gravenhage, hield boven genoemde vereeniging Maandag te Goes een algemeene vergadering. Door bijzon dere omstandigheden kon deze vergadering niet op de stichting Vrederust gehouden worden. De voorzitter wees in zijn openingswoord op het eigenaardige karakter dat deze vergadering draagt. Zij kan slechts kort duren, zoodat ook de bidstond achterwege moest blijven. Spr. kon echter mededee- len, dat de stichting „Vrederust" in de oorlogsdagen in Mei j.l. geen schade is toegebracht. Hierna sprak de tweede voorzitter, ds. J. de Vries, over psalm 143 vers 9 („Bij U schuil ik"). Spr. wees er op, dat de schuilplaats bij God, den Almachtige, ab solute veiligheid biedt. Daarom, al moge de toekomst nog zoo donker zijn, als wij bij God schuilen, dan zijn wij veilig, en zullen wij nooit teleurgesteld uitkomen. De verslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. De voorzitter gaf een overzicht van de financieele positie. Het aantal afdeelingen bleef 67. Weer daalde het ledental iets en kwam nu van 3510 op 3449. Op 1 Januari 1939 waren in dienst der Stichting 67 verplegers en 128 verpleeg sters. Ook dit jaar was er veel mutatie onder het personeel. Op 31 December waren in dienst 75 ver plegers (van wie 10 gemobiliseerd) en 125 Op 31 December waren in de gestichts- afdeeling aanwezig 308 mannen en 273 vrouwen; in de aangewezen afdeeling 158 mannen en 160 vrouwen; in de gezinsver pleging 3 mannen en 11 vrouwen, totaal totaal 469 mannen en 444 vrouwen; 913 patiënten. Het gemiddeld aantal mannelijke pa tiënten was 467; het gemiddeld aantal vrouwelijke patiënten was 442. Het totaal gemiddeld aantal patiënten bedroeg 909. De exploitatierekening der stichting gaf een klein verlies. De exploitatie-inventaris werd echter in 1939, in verband met de dreigende moeilijkheden, tot ongeveer het dubbele opgevoerd. De bedinjven leverden een winst op, tenvijl ook de verlies- en winstrekening van de vereeniging, ondanks het koersvei'lies op effecten, bevredigend mag worden genoemd. De reseive-rekening kon worden opgevoerd, wat van belang is in vex-band met verschillende te verwachten uitgaven. De opbrengst van contributiën en collecten ging echter weer achteruit, waarom werd opgewekt om deze op te voeren. Tot leden der commissie tot het nazien der rekening 1940 werden benoemd de heeren J. Laport, H. van Mazijk en J. J. v. d. Ende. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. W. van 't Hoff, terwijl gekozen werden de heeren A. C. Bux-ger, M. Krijger, ds. J. Spoelstra en ds. D. J. Vossex-s. Op verzoek gaf de voorzitter daarna een uiteenzetting van de zorgen en moei ten waarvoor het Bestuur zich ziet ge plaatst. Na de rondvx-aag volgde sluiting met dankgebed door ds. A. Scheele te Ka- pelle. Walcheren Bommen bij Westkapelle geworpen. WESTKAPELLE. Vannacht tusschen 2 en 4 uur is een 14-tal brand- en brisant bommen, geworpen buiten de kom van de gemeente, bij den zgn. Hoogeweg. De scha de die gering is, beperkt zich tot schade aan de te velde staande gewassen en aan den weg. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Agenda gemeenteraad. WESTKAPELLE. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdagavond a.s., komen o.m. Voor de voorloopige vaststelling van het bedrag der uitgaven voor het open baar Jager onderwijs, ingevolge art. 55ter der Lager Onderwijswet 1920, en vaststel ling vergoeding voor het bijzonder lager onderwijs, als bedoeld in art. 101 der lager- ondenvijswet 1920 over de jaren 1938 en 1939. Verder bevat de agenda een voorstel tot onttrekking van eenige voetpaden aan het openbaar verkeer benoeming onbezoldigd ambtenaar voor den burgerlijken stand en aanbieding gemeente-rekening en rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1939. BETER VERDUISTEREN! DOMBURG. Doordat de duisternis thans vroeger 'invalt dan het gebruikelijke uur waarop men zich ter ruste begeeft, tracht men veelal zijn woning zoo goed mogelijk te verduisteren. De politie echter heeft nochtans vele waarschuwingen wegens onvoldoende ver duistering moeten geven. Het spreekt vanzelf dat hiermede niet kan blijven worden voortgegaan. De inwo ners dienen nu te weten wat in dezen hun plicht is. Dit was dan ook de reden dat door haar Zaterdag is overgegaan tot het opmaken van het eerste proces-vex-baal te gen iemand die in dezen nog altijd nalatig was gebleven. Gevonden voorwerpen. SOUBURG. Horloge en chronometer, te bevragen bij J. Jagt, Ritthemschestraat 15; een huissleutel, politiebureau gemeen tehuis. DE BRANDSTOFVOORZIENING. VEERE. Met de kolenleverantie gaat het nog alles behalve naar wensch in deze ge meente. Vele menschen hebben het hun toekomende deel van hun verbruik, welke tot 30 September loopt, nog niet ontvan gen, omdat de kolenhandelaai-s over geen voorraad beschikken, exx, naar men ons van die zijde mededeelt, geen voox-raden kunnen krijgen, althans moeilijk kunnen krijgen. Het gebrek strekt zich voornamelijk uit op het gebied van eierkolen en anthx'aciet. De garnalenvissclxery. VEERE. Gedurende de week van 19 tot 24 Augustus hebben tijdens een vischweek van vier dagen tweeëntwintig garnalenvis- sehers alhier 5814 kg consumptiegarnalen aangevoerd. WEER MIJNEN AANGESPOELD. VROUWENPOLDER, Op het strand de zer gemeente genaamd „het Breezand" zjjn wederom twee mijnen, vermoedelijk Engel- sche, aangespoeld. Den beti-okken autori teiten is verzocht, de mijnen te doen de- monteeren. Gevonden voorwerpen. 'T ZAND. Een zilveren ringetje te bevra gen hij C. de Kuijper, N. Vliss. weg E 160 een kindercape te bevr. bij J. Labruijère, Kei-kstraat D 260 eenige nieuwe boorden, te bevr: bij J. M, Vogel, Lage weg E 229. Zuid-Beveland Bommen bij ierseke. Hedenmorgen omstreeks half vijf zijn nabij Ierseke. in een weiland .door een vlieg tuig vijf bommen uitgeworpen, ten oosten van het kanaal van Zuid-Beveland. Er werd geen schade aangericht, noch kwamen er persoonlijke ongelukken voor. Raad van Hoedekenskerke. HOEDEKENSKERKE. In de gehouden vergadering van den Raad der gemeente Hoedekenskerke was de heer J. Reulens met kennisgeving afwezig. De gemeente-rekening 1939 werd aange boden, in uitgaaf ad 55.107.13, in ontvang ad 54.154.26, dus met een nadeelig slot van 952.87, Als commissie belast met het nazien dier rekening werden door den voorzitter aangewezen de heeren Joseph Franse en J. Kruisse, die in een volgende vergadering verslag van hun bevinding zullen doen. In de vacature van den heer H. de Regt, die is overleden, werd als lid van het Bur gerlijk Armbestuur benoemd de heer J. J. Boone. De verordeningen op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs en voor de heffing van hondenbelasting werden in dier voege aangevuld, dat B. en W. gemachtigd worden om zoolang niet sedert den aanvang van het belastingjaar blijkt, dat een aanslag ten onrechte of te hoog is opgelegd, ambtshalve den aanslag te niet te doen of dezen onjuisten aanslag te herstellen. Besloten werd niet toe te treden tot het Zeeuwsche Borgstellingsfonds. Aaix enkele personen werd afschrijving van schoolgeld verleend daar hun kinderen de openb. lagere school per 1 Sept. zullen verlaten. Besloten werd om bij de uitbetalingen van rente der geldleeningen, de verschul- digde couponbelasting af te houden. Concert mondaccordeonvereeniging. KAPELLE. De mondaccordeonvex-eeni- ging te Biezelinge gaf Zaterdagavond op de muziektent te Kapelle een welgeslaagde uitvoering onder leiding van mevrouw Beenakker. Er was veel belangsteling. Voordracht schoolhoofd. WAARDE. De door B. en W. opgemaak te vooi-dracht voor de benoeming van een hoofd aan de openbax-e school alhier luidt als volgt: 1. C. van de Zande, Kloetinge; 2. P. I. Krijger, Arnemuiden; 3. B. van de Reepe, Aalsmeer. Orgèlavond. 's HEER AR.ENDSKSRKE. In de Ned, Hex-v. kerk alhier, en niet te 's Heer Hendrikskinderen, .zooals gisteravond bij vergissing vermeld werd, zal hedenavond door den organist..Gommei't de Kok een ox'gelavond gegeven- worden. Naar wij ho pen zal men zulk - een avond ook hier weten to waardeeren, GETIJDEN WEMELDINGE. Aug. Hoog water Laag watex Dinsdag 27 10.33 22.59 3.50 16.21 Woénsd. 28 11.50 24.20 4.58 17.39 Donderd.29 13.12 6.23 19.04 Vrijdag 30 1.46 14.26 7.42 20.16 Zaterd. 31 2.54 15.20 8.43 21.06 Zeeuwsch-V laanderen Bergingswerkzaamheden in de havens van Breskens geëindigd. Zaterdag is de laatste van de in de bei dé havens tot zinken gebrachte schepen gelicht. De beide bokken zrjrt na hun laats te werkzaamheden in de haven te heb ben verricht, verti'okken. Twee uitgebrande, maar nu gelichte, schepen liggen nog langs den wal om verder getransporteerd te worden. Met de twee uitstekende masten van een voor de haven gezonken loodsboot, doen zij ons nog herinneren aan de vreeselijke ruïne die hier in beide havens heeft geheex-scht. Gevonden voorwerpen. SCHOONDIJKE. Gevonden een nijptang, inlichtingen bij den gemeenteveldwachter. LIJK AANGESPOELD. HOOFDPLAAT. Zaterdagavond had al hier op de algemeene begraafplaats de ter aardebestelling plaats van een mansper soon. Het lijk van dezen persoon was aan gespoeld in de nabijheid van Hoofdplaat. Daar het lichaam slechts voorzien was van een blauwe broek en zwemgordel was de nationaliteit van het slachtoffer niet vast te stellen. Practisclx en goedkoop aardappels inkuilen. AXEL. Nu het lange stroo zeer schaarsch en duur is in Zeeuwsch Vlaanderen, dreig den er moeilijkheden te ontstaan bij het inkuilen der aax-dappelen en andere veld vruchten voor den komenden winter. Hier voor gebruikt men thans riet, dat vol doende voox-raad is langs de oevers der kreeken en waterleidingen en evengoed, zoo niet beter voldoet als stroo voor deze doel einden. Het is bovendien veel goedkooper en zoo ziet men in deze dagen ook veel rietsnjjders aan het werk langs de water kanten. In vele gevallen kuixnen de men schen het gratis bekomen, als ze het zelf komen snijden. Het inkuilen der aax-dappe len zal dit jaar dan ook op buitengewoon voordeelige wijze kunnen geschieden in de ze streek. Dxxro jonge biggen. AXEL. De jonge biggen zijn thans zeer duur in het Land van Axel. Ofschoon het houden van varkens by de landarbeiders veel is afgenomen, tengevolge van de be perkende maatregelen, zijn er toch nog buitenbewoners, die over voldoende eigen varkensvoer beschikken, voornamelijk klei ne aardappelen, die van liet aloude gebruik om een vax-ken te fokken, niet kunnen scheiden en het dan maar voor den verkoop mesten. Voor velen is de prijs echter in deze tijden een onoverkomelijk bezwaar. Kocht men in normale tijden anders zoo'n beestje voor een gulden of 15, thans moet meh voor goede soorten het dubbele beta len. En de gemiddelde prijs voor jonge big gen bedraagt thans oxxgeveer 20 per stuk. Singapore als Amerikaansche vlootbasls. EEN UITDAGING AAN JAPAN? Het blad „Hotsji, Sjimboen" bespreekt volgens het D.N.B. een uitlating van den Amerikaanschen admiraal Yax-nell over een gebruik van Singapore als vlootbasis der Vereenigde Staten en schrijft: Het is voor Japan niet mogelijk een der- :gelijk voornemen stilzwijgend voorbij te gaan. Japan heeft wegens zijn vitale ver keerswegen bij een dergelijke verandering te groot belang; Tot dusver waren de krachtverhoudingen tusschen Japan en Amerika in den Stillen Oceaan gelijk. Een opdringen van Amerika in den Stillen Oce aan zou echter een versterking van de Amerikaansche macht tegenover Japan be- teekenen. Singapore is een der sterkste steunpunten, doch heeft in handen van de Engelschen slechts de beteekenis van een tweede vlootbasis. Ingeval het een Ame rikaansche vlootbasis zou worden, zou Japan tusschen twee vuren worden ge zet Japan zou daarmede voor het gevaar komen te staan, door Amerika te worden omsingeld. In dit vex-band zijn de geruch ten over een defensie-overeenkomst tus schen Australië en de Vereenigde Staten van beteekenis. Zouden de Vereenigde Sta ten Singapore wex-kelijk als vlootbasis krij gen, dan moet dat zoo vex-klaard worden, dat Engeland en Amerika gemeenschappe lijk Japan willen uitdagen. In dat geval zouden zij Japan meesleuren in een ge meenschappelijke catastrophe in den Stilen Oceaan. Het blad Kokoemin Sjimboen schrijft: De uitingen van Yax-nell toonen aan, dat de Amerikaansche openbare meening te genover Japan buitengewoon vijandig ge worden is. Dit bewijst, dat de positieve politiek der Vereenigde Staten in het Verre Oosten steeds vasteren vormen aan neemt en zich afwendt van de tot dusver gevolgde beginselen van status quo. In Japan wordt de opvatting sterkei-, dat de Vereenigde Staten px-obeeren de landen van den Stillen Oceaan onder hun in vloed te brengen. De Amerikaansche acti viteit op dit gebied zal door Japan met de grootste aandacht wox-den gadegeslagen. Ingeval de Vereenigde Staten agressief zouden worden, zou Japan dienovereenkom stige maati-egelen van verdediging moe ten nemen. Het Italiaansche legerbericht. Het 81ste Italiaansche legerbericht dat heden is uitgegeven, luidt als volgt In Noord-Afi'ika heeft onze luchtmacht gemechaniseex-de strijdkx-achten te Bir Sce- fei-zn en barakken te Sidi Barrani gebom bardeerd. Een door oox-logsschepen bege leid vijandelijk convooi in het oostelijk deel van de Middellandsche Zee is verscheidene malen door onze vliegtuigfox-maties gebom bardeerd. In Oost-Afrika is een luchtaanval op Asmara dank zij het snelle optreden van onze verdediging mislukt. De vijandelijke vliegtuigen lieten hun bommen in het veld vallen zonder dat schade aangericht werd. Onze jagers hebben een vliegtuig neerge haald. De vijand, die wederom uit Zwitser land kwam, heeft boven verschillende Noox-d-Italiaansche provincies gevlogen. Dank zij den krachtigen afweer in de lucht en van het luchtdoelgeschut kon hij slechts enkele bommen op Turijn werpen, waar een gebouw van de Fiat-fabrieken en het sana torium van St. Louis zijn getroffen, alsme de in de provincie Pavia, waar twee mid den in het veld staande boex-dex-ijen zijn be schadigd, een boer gedood en een andere boer zwaar gewond is. Een door het vuur van de 27ste luchtdoelbatt'ei-ij van Milaan getroffen vijandelijk vliegtuig stortte bran dend neer nabij Valera. De vijf leden der bemanning zijn om het leven gekomen. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Maandag is door onbekende ooi-zaak brand uitgebroken in de kapitale boei'derij van den landbouwer H. H. Leferink, te Buurtschap St. Isidox-ushoeve, gem. Haaks- bex-gen, welke nog betrekkelijk nieuw was. De brand greep snel om zich heen en vond daarbij gretig voedsel in den hooi- en rog- geoogst, die geheel een prooi der vlammen werd. Het huisi'aad kon gx-ootendeels gered wox-den. Het vee liep buiten, en was dus buiten gevaar. Verzekering dekt slechts ten deele de schade. Goede waterafvoer. AXEL. In de afwatering van Zeeuwsch- Vlaanderen is de laatste jaren een alge- heele verbetering gekomen. Langdurige hooge waterstanden, zooals die voorheen veelvuldig voorkwamen in deze streek en meermalen groote stagnatie in den land bouw veroorzaakten, zijn sedert de gx-oote uitgevoerde afwateringswerken van het waterschap Hulster- en Axeler-Ambacht niet meer voorgekomen. Zelfs na langduri- gen hevigen regenval is het water na en kele dagen tot het normale peil terugge- bracht. Ook de laatste dagen is dat weer gebleken na den hevigen regenval in deze streek. Nergens is het gemiddelde zomer- peil ovei'schi-eden. Van grooten invloed hierop is ook geweest dat de afvoerleidin- gen weer pas alle gereinigd zijn van het overtollige vuil, dat een vlotten waterafvoer naar de Schelde belemmerde. Het gedemobiliseerde marine- j personeel heeft hulp noodig. „ONZE VLOOT" AAN HEI! WERK. „Er komen nog moeilijkheden genoeg''^ zoo zeide men ons op het kantoor van de Nederlandsche vereeniging „Onze Vloot", toen ■wij informeerden naar den stand vair zaken, ten aanzien van de hulp aan ge demobiliseerde marine-mannen. Het be treft hier het beroeps-marinepersoneel, dat evenals de rest van de Nederlandsche weermacht, gedemobiliseerd is, aldus „Het Volk". Reeds sinds eenigen tijd heeft de ver eeniging er de aandacht op gevestigd, dat dringend financieele hulp noodig is, om dat de max-inemannen, die tot het bur- gerleven moeten terugkeeren, allereerst al voor de noodzaak staan, burgerklee- ding aan te schaffen, en in lang niet alle gevallen bezit het gezin de noodige mid delen daartoe. Bovendien zijn voor velen hunner de moeilijkheden nog vergroot doordat zij bijvoorbeeld tot nog toe woon achtig waren in Den Helder en nu naai- elders zijn verhuisd. Zoo staan zij voor een dubbele huishuux-, of moesten zij de verhuizing betalen. Natuurlijk zijn er ma rine-mannen, wier inkomen zoodanig was, dat zij geen hulp noodig hebhen, althans voorloopig niet, maar er zijn ex- velen, wier inkomen slechts voldoende was voor de dagelijksche levensbehoeften en die niets hebben kunnen overleggen, waaruit zij thans de extra-kosten zouden kunnen betalen. Voor elk geval zijn de omstandig heden verschillend. Ook moet men niet vergeten, dat de genen, die op wachtgeld zijn geplaatst, een bepaalde periode moeten overbi-uggen, waarin zij in het geheel geen geld ont vangen, daar het wachtgeld namelijk pas met September a.s. ingaat, terwijl het gewone salaris voor het laatst op vijftien Juli is uitbetaald. Op een of andere wijze moet dus in den tijdelijken nood worden voorzien en het is daarom, dat de Vereeniging „Onze Vloot" eenigen tijd geleden reeds een oproep aan het publiek heeft gedaan om giften te storten op haar postrekening nr. 37486, tex-wijl het bureau van de vereeniging an- dei-zijds poogt de gedemobiliseerde mari- ne-mannen zooveel mogelijk behulpzaam te zijn bij het vinden van een burger betrekking. Er zullen nog moeilijkheden genoeg ko men, omdat het wachtgeld geleidelijk ver mindert. Het spreekt daarom vanzelf, dat in steeds meer gevallen financieele hulp noodig zal zijn. Reeds hebben een kleine tweehonderd menschen zich tot de ver eeniging gewend. Al deze gevallen worden begrijpelijkerwijs zeer nauwkeurig onder zocht. Intusschen lieeft de vereeniging tot op heden in rond veex-tig gevallen uit komst kunnen vevleenen, maar wanneer de baten niet in x-uimex-e mate binnen komen, zal het met de financieele draag- kx-acht der vereeniging spoedig ten einde loopen. Tot op dit oogenblik is nog slechts voor nauwelijks 4000 aan giften ont vangen. Er is echter veel meer noodig exx hoe meer geld ex- binnen komt, hoe liever. De distributie der gelden geschiedt in nauw overleg met het bureau personeel Zeemacht van het departement van De fensie en de vereeniging „Stamil" (Steun aan miliciens). In burgerbetrekking. Het bureau van „Onze Vloot" is ook op ander gebied voortvarend. Waar mogelijk tracht zij de gedemobiliseerden aan werk te helpen. Elke marineman kan zich laten inschrïjve bij het „centx-aal bureau voor plaatsing van eervol ontslagen marine personeel". Het is reeds gelukt eenigei menschen een burgerbetx-ekking te bezoi-- gen, onder andere bij de bedrijven dei' hoogovens. „Onze Vloot", Surinamestraat 15, Den Haag, houdt goeden moed, maar voorop gezet zij, dat het zonder den steun van de Nederlanders zelf, niet gaat. De ge demobiliseerde marine-mannen hebben hulp noodig. Onverwijlde hulp is dubbele hulp. Britsche vliegtuigen boven Berlijn. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In den afgeloopen nacht is te Berlijn en omgeving weder luchtalarm gemaakt, Verscheidene vijandelijke vliegtuigen trachtten Bei-lijn aan te vallen, doch zij wei'den reeds in de buurt van Bx-andenbui-g door luchtdoelgeschut en zoeklichten ge dwongen terug te keeren. Een vliegtuig vloog op gx-oote hoogte over het stadsgedeelte van de Rijkshoofd stad. Bommen werden niet uitgeworpen* Burgerlijke Stand WESTKAPELLE. Van 1824 Augustus 1940. Ondertrouwd Jan Boon, Middelburg, 24 jaar en Lena Dekker, Westkapelle, 22 jaar. GOES. Overleden: Jacob Jozias Snoodijk, 47 jaar, echtgenoot van Cornelia Frederika Bolle. KOKTGENE. GeborenJohanna Catharina, d. v. Wil lem Lcendert Anthonisse en Johanna Ca tharina Voshol, Ovex-leden Jacoba Hendrika Kalle- waard, 69 j., echtgen. van Jan Adriaan Schippers. ,(N.A.)J YERSEKE; Ondertrouwd: Jacobus Pietex- van Zwe den 44 j. j.m. en Catharina Tannetje West- strate 30 j. j.d.; Pietex- Tolhoek, 26 j. jm. en Janna Pietex-nella van Liere 22 j. j.d, te Wemeldinge. Gehuwd: Pieter Leendert Lamper, 26 j. j.m. en Wilhelmina Kosten. 24 j., jd. Pauwles Pieterse 31 j. j.m. en Dina Tram- per 22 j. j.d. Geboren: Pieter Hubrecht z. v. Marinus Willem van Noorden en Maria Quist. Overleden: Leendert van Loo, 66 j„ echt- gen. van Katharina Wijnand: Johannis Rot tier, 86 j, wedv. vair Elisabetlr Kvuijsse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3