Provinciale Zeeuwsche Courant Dmmielseh Bier is beter Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De oorlog tegen Engeland naar zijn Hoogtepunt 183ste JAARGANG NUMMER 197 DINSDAG 27 AUGUSTUS 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent oei v/eek of (2.30 per kwartaal, Franco pe' post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. t ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 regels 11 50. iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 10 50. Iedere -egel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUBEAU VOOR PUBLICITEIT! WAARDE, IRGES TE L D DOOR DE V E R E E N I G I N G ,.D E NEDERLAND SCHE DAGBLADPERS" Het oordeel ran de buitenlandsche pers. De oorlog tegen Engeland gaat zijn hoogtepunt tegemoet. Tot deze conclusie komt de - militaire medewerker van het D.N.B. in zijn jongste weekoverzicht. Inderdaad, wanneer men de gebeurte-. nissen der laatste weken nog eens over ziet, komt men tot gevolgtrekking, dat Engeland' zich wederom uit eenige belang rijke stellingen heeft moeten terugtrek ken. En onwillekeurig komt men er toe, de vraag te. stellen, wat Chamberlain en zooveleanderen toch bedoelden, toen zij hij den aanvang van dezen oorlog zeiden de Britsche leeuw'is geduldig, maar wan neer hij zijntanden eenmaal ergens in heeft vastgebeten, dan laat hij niet meer los. Is voor Engeland dan nog steeds niet de tijd gekomen om zich vast te bijten? Het is een karaktertrek van de Britsche politiek der laatste jaren geweest,' dat zij steeds weer een stapje terug wist te 'gaan, zonder dat zij daardoor veel aan gezag inboette. Wij behoeven slechts te4 herinneren aan de wijze, waarop Engeland zich tenslotte uit het Abessijnsche avon tuur heeft weten vrij te maken, of aan de houding, die het ten opzichte van den Spaanschen burgeroorlog heeft aangeno men. Een politiek, waarvoor men be zwaarlijk bewondering kan koesteren en die ook in Engeland, vooral in de krin gen der jongere conservatieven en van Labour weinig sympathie ondervond. Engeland is steeds een stapje terug ge gaan, ten deele uit overwegingen tot be houd van den vrede, maar vooral ook, omdat het tengevolge van de door men- schen als Henderson en Mac Donald zoo aangemoedigde ontwapeningspolitiek, zijn bewapening dermate had verwaarloosd, dat de verantwoordelijke regeerders het niet op een conflict mochten laten aanko men. Nog onlangs verklaarde Sir John Simon in een radiorede, dat Duitschland de schoonste kans om Engeland op de knieën te krijgen in de eerste oorlogs maanden voorbij heeft laten gaan. Want toen was de Britsche bewapening nog niet op oorlogspeil, zij bereikte dit peil, aldus de officieele woordvoerder in de maanden dat in het Niemandsland tusschen Magi- not- en Siegfriedlinie slechts schermutse lingen plaats hadden. Maar op dit oogenblik kan de militaire overzicht schrijver van het D.N.B. consta- teeren, dat Duitschland in de afgeloopen week een blokkadegordel om Engeland heeft gelegd, dat de Engelschen zich uit Somaliland hebben moeten terugtrekken, dat zij ook Sjanghai hebben moeten ont ruimen. Wederom moet geconstateerd worden: Engeland trekt zich terug, zoo als reeds zoo dikwijls in dezen oorlog. Is de Engelsche defensie nog niet aan gepast of is zij niet in staat doeltreffend weerstand te bieden? Het is begrijpelijk, dat deze vragen rijzen bij het lezen van de overzichten der krijgsoperaties. De uitwerking der luchtblokkade moet den Engelschen regeerders voor zware problemen stellen. Immers een luchtblok kade is uitermate beweeglijk en zij kan juist tegen Engeland zoo doeltreffend wor den gemaakt, wijl de' ring om het eilan denrijk kan sluiten, iets wat bij de Brit sche blokkade tegen Duitschland op zijn minst twijfelachtig genoemd kan worden. Nu heeft de Duitsche blokkade nog een te korten duur gehad, om het effect te kruinen beoordeelen. Zij zal in de naaste toekomst de Engelschen dwingen tot re presailles, zooals ook de Duitsche maat regelen een antwoord zijn op de Britsche blokkade. Duitschland heeft het geheele Europee- sche continent tot zijne beschikking en het kan daaruit zijn voorraden aanvullen, temeer waar de export van het continent naar Engeland is afgesneden. Zoo bezien, zou men tot de conclusie kunnen komen, dat de. Britsche blokkade een twijfelachtige onderneming is. An derzijds mag ook niet uit het oog worden verloren, dat Engeland thans niet alleen Duitschland blokkeert, maar de blokkadeuitstrekt tot het geheele Euro- peesche continent. Het zal nu van de Duitsche tegenmaat regelen afhangen of deze bedreiging van de Europeesche voorziening onschadelijk kan worden gemaakt. Het nationalisme in Indië. De oorlog tegen Engeland nadert zijn hoogtepunt. Engeland staat met den rug tegen een muur, gelijk Eden het eens uitdrukte. Van de schoone doelstelling, waarvoor het in September 1939 den oor log inging is thans weinig overgebleven. Engeland moet nu voor eigen zaak vech ten. Het moet vechten op tal van fronten, zich verweren tegen luchtaanvallen, tegen aanslagen op geconvooieerde koopvaarders, het moet waakzaam zijn in Indië, waar de nationalistische groepen zich krachtiger gaan weren. Weliswaar heeft Gandhi zich solidair ver klaard met Engeland ten aanzien van het oorlogsdoel van Churchill en de zijnen, het verloop van den oorlog in het Westen heeft den Indiër duidelijk gemaakt, dat het machtige Albion toch niet onkwetstbaar is. Vooral het feit, dat de Britten zich, om welke reden dan ook, uit Somaliland moes ten terugtrekken, zal in de Indische, zoo ook in de Arabische wereld een geweldigen indruk hebben gemaakt. Inderdaad is het uiteindelijke effect van deze manoeuvre in het Nabije Oosten geenszins te overzien. De eerste teekenen zijn er reeds, dat de extreme nationalistische groepen in Britsch-Indië krachtig op een spoedige inwilliging hunner verlangens: aan Indië den status van Dominion toe te kennen, aandringen. Het compromis, dat de onder koning voorstelde hebben zij van de hand gewezen. Het is een groote zorg van En geland, waaraan het zich, naar het zich laat aanzien, niet uit overwegingen van eigen nationaal belang zal kunnen ont trekken. Ook hier nadert hc! conflict zijn hoogte punt. Do houding van Egypte. Hoe zal het Nabije Oosten reageeren Daarbjj valt speciaal de aandacht op DUITSCHLAND BEEFT ENGELAND GEBLOKKEERD. In een officieele uiteenzetting heeft de Duitsche regeering de totale blokkade van het Britsche eilandenrijk afgekondigd. De kaart geeft in een zwart gedeelte deze blokkade-zóne weerneutrale schepen, die zich binnen deze gevaarlijke zönes be gevenstellen zich bloot aan het gevaar, te worden vernietigd. Duitschland is er van overtuigd met deze afkondiging, een verdere beslissende stap te doen tot be- eindiging van den oorlog. Egypte en op de houding welke Ibn Saoed de leider der Pan Arabische beweging zal aannemen. De koning van Saoedië heeft nog niet gesproken, maar het is duidelijk, dat alle belanghebbenden naarstig dingen naar de gunsten van den machtigen Ara- bischen leider. De Giornale d'Italia wijdt een beschou wing aan het probleem Egypte. Het blad houdt zich bezig met de geruchten over Egypte's deelname aan den oorlog, aan de zijde van Engeland. Ongetwijfeld zou de Britsche positie daardoor niet weinig wor den versterkt, doch het Italiaansche blad ziet in deze geruchten slechts een manoeu vre van de Britsche propaganda. Egypte zou ten oorlog trekken, indien Italiaan sche troepen zijn gebied zouden binnen dringen. Aldus wist Reuter te melden, maar in zijn. commentaar schrijft de Gior nale d'Italia: Het is .mogelijk, dat er in Egypte politici zijn, die, gebonden aan de Britsche. belangen, optreden in tegenstel ling met de nationale gedachte. Italië heeft geen agressieve bedoelingen jegens Egypte, en evenmin een vijandige houding jegens de Arabieren en het Is lamisme. De houding van Italië ten aan zien van Egypte is duidelijk gedefinieerd door de redevoering, die de Duce op 10 Juni heeft uitgesproken, toen hij bekend maakte, dat Italië ging deelnemen aan den oorlog. De Egyptische natie moet ech ter weten, dat, ondanks de verdragen, En geland van Egypte een basis heeft ge maakt voor operaties ter zee, te land en in de lucht tegen Italië. Men kan de wille keurige of onwillekeurige medeplichtigheid van Egypte aan deze operaties niet ont kennen. Er bestaat een bedreiging van een Anglicistisch Egypte tegen Italië. De Egyptische neutraliteit kan geen loop graaf worden, in welks dekking in alie veiligheid aanvallen worden voor-bereid op Italiaansch Afrika en op Italië. Het is noodig de gevaarlijke dubbelzinnigheid op te heffen. Zoo besluit de „Giornale d'Ita lia". De standpunten en de verantwoorde lijkheid moeten, worden vastgésteld. Het laat zich aanzien, dat er met be trekking tot de houding van Egypte be langrijke beslissingen op til rijn. Het arti kel in het Italiaansche blad geeft aan deze veronderstelling meerderen grond. Engeland strijd schijnt, naar uit de be richten valt op te maken, een hopelooze onderneming. De aanvallen van het Duit sche luchtwapen blijken zeer doeltreffend en geleidelijk begint bij de Britsche open bare meening de overtuiging veld te win nen, dat de onaantastbaarheid van Enge land een sprookje is. Geljjk Roosevelt het onlangs uitdrukte: de zee biedt geen vol doende bescherming meer voor vijandelijke aanvallen. Dat ondervindt Engeland thans en de Times heeft het reeds noodig geacht, zijn lezers te waarschuwen, dat Engeland nog een langen weg heeft af te leggen en waarschijnlijk onder veel lijden. Dit lijden moet reeds thans zeer groot zijn, naar valt op te maken uit de be richten van buitenlandsche corresponden ten in Londen. Zoo geeft de Londensche correspondent van 't Japansche blad „Tokio Asahi Sjim- boen" een beschrijving van de bombarde menten van Londen. Van het gebouw der Times konden vlam- menzuilen' gezien worden, die urenlang oprezen, terwijl steeds nieuwe ontploffingen gehoord werden, zoo meldt deze correspon dent. Onophoudelijk huilden de sirenes der brandweerauto's tijdens het ur snlang du rende luchtalarm. Er is echter niets be kend geworden over de objecten, die wer den bestookt of over het aantal slacht offers. Te middernacht was in het oosten van Londen een geweldige vuurgloed te zien nadat een bommenwerper zijn lading bommen had uitgeworpen. Vreeselijke ont ploffingen, afweervuur en schijnwerpers brachten de bevolking in paniek. Het bom bardement moet beschouwd worden als het ernstigste waarvan Londen getuige is ge weest. Een verschrikkelijk weekende. Aandachtig maken de Duitsche bladen melding van de verslagen van neutrale cor respondenten over het verschrikkelijke weekeinde, dat Londen heeft beleefd. Be langstelling wordt vooral gewekt door het feit, dat Reuter heeft moeten toegeven, dat de nieuwe aanvallen van het Duitsche luchtwapen de zwaarste zijn geweest van den oorlog. De „Angriff" citeert het ver slag van een Amerikaansch correspondent, voor zoover het roode potlood van den Engelschen censor dit heeft doorgelaten. Het Duitsche dagblad kan hieruit echter toch nog aan zijn lezers laten hooren dat de nachtelijke hemel boven Londen door de branden, die waren uitgebroken aan den oostelijken rand der stad, bloedrood was gekleurd, terwijl telefoon- en stroom leidingen vernieid waren. Zaterdagavond is driemaal luchtalarm gemaakt in Lon den, Duidelijk waren de inslaande zware bommen te hooren. De „Berliner Börsen Zeitung" haalt een Zweedschen correspon dent aan, die meldt, dat tijdens een Duit- schen aanval op militaire objecten aan de beneden Theems ten oosten van Londen zoo hevige branden ontstonden, dat de ge heel e binnenstad door den grooten vuur- Da historische Duitsche kerk bij Derichswei'er werd tijdens een aanval door Engelsche vliegtuigen met bommen bestookt en volkomen vernield (Foto Weltbild) DE TOEWIJZINGEN VAN BENZINE. Het personen- en goederen vervoer zal verminderd worden. Doordat benzinetoewijzingen slechts wor den verstrekt aan personen, die hun auto gebruiken ten dienste van de gemeen schap, is het aantal auto's op den weg in de afgeloopen maanden sterk verminderd. Zooals men weet, wordt iedere maand weer opnieuw vastgesteld wie wel en wie niet met een auto mag rijden. Naar het Rott. Nieuwsbl. verneemt is het te verwachten, dat in de maand Sep tember minder benzine ter beschikking zal zijn dan in Augustus en Juli. Aangezien natuurlijk de vitale bedrijven, die onont beerlijk zijn voor de samenleving, intact moeten blijven en dus op dehoeveelheid benzine, die zjj toegewezen kregen, niet in belangrijke mate gekort zullen kunnen worden, is het waarschijnlijk, dat het per sonenvervoer in de eerste plaats vermin derd zal worden, terw|jl tevens te ver wachten is, dat het goederenvervoer even eens een veer zal moeten laten. Taxi-ondernemingen. Naar het blad voorts verneemt is dezer dagen bij de taxi-ondernemingen een rijks accountantsonderzoek ingesteld om vast te stellen op welke basis rij nog rendabel kunnen zijn. Bij informatie bij eenige groo te taxi-bedr|jven in Den Haag deelde men mede, dat het zeker is, dat zij in de toe komst niet zullen kunnen blijven bestaan, indien de tarieven niet verhoogd mogen worden. Door de verhooging van den ben zineprijs en door de veel duurdere exploi tatie kan men geen loonende uitkomst meer krijgen, hoewel de maatschappijen zooveel mogelijk samenwerken. DE FINANCIERING DER SCHATKIST. Er zouden 100 millioen schat kistbiljetten bij de banken zijn geplaatst. Naar de Tel. bij geruchte vernam zou dezer dagen een belangrijke financiering door het Rijk hebben plaats gehad. Nadat de laatste maanden, zooals bekend, groote bedragen aan schatkistpromessen, groo- tendeels „over de toonbank" onderge bracht z|jn, schijnt het Rijk thans een anderen weg te hebben ingeslagen en wel zouden bij de groote banken 100 millioen schatkistbiljetten k pari zijn geplaatst. Is het blad welingelicht, dan is de loop tijd dezer biljetten 3 jaar en bedraagt de. rente 314 Verder zou de storting zoo danig zijn geregeld, dat de grootste helft wordt gestort op 2 September en het restant op 1 October a.s. gloed was verlicht en de brandweerploe gen verscheidene uren werk hadden om de vlammen te blusschen, zoodat nog des Zondags in den ochtend een dikke rooli- sluier over de Engelsche hoofdstad lag. Waarlijk, de militaire overzichtschrijver van het D.N.B. heeft geen ongelijk, wan neer hij constateert, dat de strjjd tegen Engeland zjjn hoogtepunt nadert. Het wordt een strjjd op leven en dood. Een lange weg van veel ljjden! De leiding van het departement van Sociale Zaken, Mr. dr. Scholtens van zijn functie ontheven. Officieel wordt medegedeeld'; De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft den secre taris-generaal van het departement van Sociale Zaken, mr. dr. A. L. Scholtens, van zijn functie ontheven. Met de leiding van het departement van sociale zaken is de ambtenaar met het grootste aantal dienstjaren, ir. R. A. Verwey belast. DE H0NGAARSCH- R0EMEENSCHE BETREKKINGEN. Hongarije stelt Roemenië voort- zetting der onderhandelingen voor. De Hongaarsche regeering heeft de Roe- meensche regeering uitgenoodigd, haar ge volmachtigden ter voortzetting van de on derhandelingen van Turnu Severin naar een Hongaarsche plaats te zenden, zoo meldt het D.N.B. uit Boekarest. De Roemeensche regeering stelt voor de komende onderhandelingen twee voorstel len op, die in den vorm van landkaarten met ingeteekende nieuwe grenslijnen ge houden zijn. Het eene voorstel beoogt, alle Hongaren uit Roemenië naar de tegen woordige westelijke Roemeensche distric ten te doen verhuizen. Volgens het andere worden de Szekler gelaten in de gebieden, die zij thans bewonen. In het eerste geval biedt Roemenië van zijn westelijke gebie den aan Hongarije rond 25.000, in liet twee de geval 14.500 vierk. M. Van Roemeensche zijde wordt in elk geval als voorwaarde gesteld, dat bevolkingsruil plaats vindt, hetgeen Hongarije te Turnu Severin, naar men weet, in den voorgestelden vorm van de hand heeft gewezen. WIJZIGING DER ROEMEENSCHE REGEERING VERWACHT. Naar het D.N.B,.uit Boekarest verneemt, kan elk oogenblik eenwijziging der Roe meensche regeering verwacht worden, waarbij de leden der IJzeren Garde uit de regeer ing treden en meer Zevenburgers daarin opgenomen worden. Een verandering in het ministerie van buitenlandsche zaken wordt niet verwacht. ITALIË HOUDT ZICH AFZIJDIG. Naar aanleiding van de onderbreking der HongaarschRoemeensche onderhandelin gen w|jst men er in Italiaansche politieke leringen op, dat Italië zich afzijdig houdt. De Italiaansche terughoudendheid betee- kent echter niet, dat Italië zich desinteres- seert. Integendeel, Italië wenscht, dat de beide staten tot een accoord komen op basis van de rechtvaardigheid. Wat de Roe- meensch—Bulgaarsche besprekingen be treft, Italië zal het tot stand komen van een accoord ten zeerste toejuichen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1