Waarem Engeland zich in liet Verre Oosten moest terugtrekken. Tweede Blad Maandag 26 Augustus 1940 Het kweekte Japan op tot zijn grootsten concurrent. '(Bijzondere correspondentie) Toen enkele weken geleden de chef van het Britsche China-eskader den tocht van Hongkong naar Singapore aanvaardde, had hij niet eens meer een behoorlijk oorlogsschip tot zijn beschikking. Hij moest de reis maken aan boord van een hulp kruiser. Men zou bijna kunnen zeggen hij sloop weg uit het centrum van Oost- Azië naar de 1500 zeemijlen verwijderde grens tusschen het Oost-Aziatische en het Indische gebied 1500 zeemijlen, d.w.z. den afstand te water van Londen naar Gibraltar. Nog slechts twintig jaar geleden was Hongkong het steunpunt van de macht en de vloot van Groot Brittannië in het Verre Oosten, had het met zijn zee- en luchtmacht de Straat van Formosa be- heerscht, welke route gevolgd wordt door een derde van den Japanschen invoer en bijna de helft van zijn uitvoer Hongkong, de belangrijkste haven van den Stillen Oceaan ligt thans eenzaam en verlaten, daar de. Japaneezen in den herfst van 1938 de voor Hongkong onontbeerlijke verbin ding met Kanton hebben afgesneden. Als oorlogshaven is het van zoo goed als alle strijdkrachten ontbloot. De aftakeling van de Engelsche zee macht, welke in dit feit ligt besloten, vormde het voorspel tot de dezer dagen gevolgde terugtrekking van de Engelsche troepen uit de Engelsche nederzetting in Sjanghai en het nederhalen van de Engel sche oorlogsvlag in deze stad zooals zij reeds tien jaar geleden moest worden neergehaald in den Noordelijken vooruit geschoven post Weihaiwei. Was dit een en ander de noodwendige loop der dingen of is het veeleer te wijten aan de misslagen der Engelsche zeemachts- politiek? Veertig jaar geleden is het En geland zelf geweest, dat in Japan den toenmaligen bondgenoot tegen Rusland, zijn grooten concurrent heeft opgekweekt. Bij de zeegevechten, in 1904/05 door de Ja- pansche vloot geleverd aan de Russische, was het admiraal Pakenham in den wereldoorlog opvolger van Beatty als op perbevelhebber der kruiservloot, die, aan boord van Admiraal Togo's vlaggeschip, den Japannees met raad en daad terzijde stond. Doch reeds tien jaar later moest Engeland wijken voor het veto van Japan, toen het China wilde bewegen tot deelne ming aan den wereldoorlog. Weer zeven jaar later, in Washington, stemde Enge land toe in het Viermogendhedenverdrag, waarbij werd bepaald, dat de vestingwer ken van Hongkong, niet verder zouden mogen worden uitgebreid. Hierdoor droeg het er toe bij, dat „de sleutels tot den Westelijken Stillen Oceaan werden uitge leverd aan Japan". Wel is waar maakte men, aarzelend en onzeker, een aanvang met het uitbouwen van Singapore, tot basis voor de vloot en de luchtvaartmaar Singapore, op 3000 zeemijlen van Tokio gelegen, bijna even ver als van Amsterdam naar New- York, is geen basis voor militaire opera ties in geval van verwikkelingen in de Chineesch-Japansche wateren. In 1923 be zocht voor de tweede maal binnen korten tijd een Amerikaansch vlooteskader ver schillende havens van Australië en Nieuw- Zeeland op bitteren toon bemerkte bij die gelegenheid de „Navy League" te Londen „Beide landen hebben nog nimmer een Britsche vloot van slagschepen te zien ge kregen. Moeten zij zich niet de vraag stel len, naar wien zij dan naar bescherming moeten uitzien, als eenmaal de dag van het conflict aanbreekt? Doch er is veel meer. In den oorlog tegen China trekt Japan zich niets aan van Engelsche belangen of Engelsche be zwaren, onverschillig of het betreft het toebrengen van nadeel door de blokkade der kusten of de verwonding van den Engelschen gezant Knatchbull-Huggessen door Japanneesche vliegex-s of het wei-pen van bommen op Engelsche kanonneex-boo- ten. Het Engelsche wereldrijk laat zich zelfs door Japan dwingen, een eind te maken aan het leveren van oox-logsmate- riaal aan Tsjang Kai Sjek via Bui-ma. Dit alles is een gevolg van de in den wereldoorlog gevolgde strategie, waardoor het genoodzaakt was, Japan in het Oosten de vrije hand te laten. Men wilde de oppei-heei-schappij ter zee behouden, zon der er opnieuw strijd voor te voeren. In de afgeloopen jaren werkte nog een noodlottige omstandigheden mede tot de verzwakking der Britsche macht ter zee gedreven door de zucht om den status quo te handhaven, staarden de Engelsche staatslieden zich blind op het Oosten van Europa, waar Duitschland een aanvang begon te maken met het te niet doen van de bepalingen van het Vex-dx-ag van Ver sailles. Hierdoor schenen zij te worden gehypnotiseerd, en wel zoodanig, dat zij hun wereldrijk en den voornaamsten pijler daarvan, de zeemacht', vergaten. In Hong kong en Sjanghai openbaren zich de ge volgen daarvan. Het is niet een natuurlijk gevolg van den loop der dingen, dat Engeland zich uit het Vere Oosten heeft laten verdrin gen het heeft er zelf toe medegewerkt door de misslagen, welke het heeft begaan en waarvan het thans de wrange vruchten plukt. De positie van het Gouvernement-Generaal. Thans een bestanddeel van de Groot-Duitsclxe machtsuitoefening. De „Völkischer Beobachter" schildert in een extra bex-icht uit Krakau de positie van het Gouvernement-generaal Polen in het Groot-Duitsche Rijk. Het blad wijst op de x-ecente vex-kla- ring van den Gouvex-neur-Genex-aal, dr. Frank, dat de Poolsche staat voor altijd heeft opgehouden te bestaan. Drie phasen van ontwikkeling voor de positie van de Poolsche gebieden tegenover het rijk wor den aangegeven. Eex-st waren de door Duitschland ge leide deelen van den vroegex-en staat Po len een door Duitsche militairen bezet ge bied, dat, staande onder Duitsch gezag, buiten de grenzen van het Rijk bleef. Toen op 26 October 1939 het militaire be stuur door den tot „Gouverneur-Generaal voor de bezette gebieden" benoemden Rijksminister dr. Frank vervangen werd, begon de tweede phase in de ontwikkeling van het Gouvernement-Generaal. Zij werd gekenmex-kt door een verdere werkelijke aansluiting van dit gebied bij het Duitsche Rijk. Thans is een derde phase begonnen. Het 'and heeft het karakter van „bezet gebied" verloren. De betiteling „Gouver nement-Generaal" is definitief en blijft de eenige betiteling. Het Gouvex-nement-Ge- neraal is thans een bestanddeel van de Groot Duitsche machtsuitoefening gewor den. Aan het hoofd van zijn vier distric ten Krakau, Warschau, Lublin en Radom staat voor elk een districtshoofd, die den titel van gouverneur heeft. De leiding tus schen het Duitsche bestx-ur en de Poolsche bevolking wordt uitsluitend ondex-houden door den „Kreishauptmann" die den Poolschen burgemeestex-s aanwijzingen geeft en van hen de wenschen der be volking verneemt. Men ziet hierin, betoogt het blad, de duidelijke scheiding tusschen de Duitsche leiding en de bevolking. BULLITT KEERT TERUG NAAR FRANKRIJK. De Amerikaansche staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Cardell Huil, heeft naar het DiN.B. uit Washington meldt, op desbetreffende vragen te kennen gegeven, dat ambassadeur Bullitt zal texugkeeren naar zijn post vaix ambassadeur by de Fx-ansche regeering. ONTSLAG VAN ORTIZ NIET AANVAARD. Na een vex-gadering die meer dan zes uur duurde, heeft de Argentynsche natio nale vex-gadering de ontslagaanvrage van staatspx-esident Ortiz van de hand gewe zen. Slechts één senator verklaarde zich voor aaxxnexxxing van de ontslagaanvrage. WERKGEMEENSCHAP VAN NEDER- LANDSCHE CINEASTEN GEVORMD. Op initiatief van den nieuwen directeur der filmmaatschappij „Cinetone", den heer Theo Glisten, is een werkgemeenschap van Nedex-landsche cineasten gevormd, welke als leden heeft de heeren Ernst Winar, C. H. Tuyn, Kees Strooband, Otto van Neyenhoff, Theo Güsten, C. A. Huguenot van der Linden en H. Josephson, terwijl tot lid van den px-oductieraad gekozen zijn de heeren Jan Teunissen, Gerard Rutten en Jan Koelinga. Deze werkgemeenschap stelt zich voor, de mogelijkheden, welke het voorpx-ogx-amma in de bioscopen biedt, levensvatbaax-heid te geveix en deze voor exploitanten en publiek aantrekkelijk te maken. Het werkprogramma dezer gemeenschap omvat de productie van tien documentaire films over onderwerpen, welke cultureel en artistiek waardevol en van nationaal belang zijn, terwijl de werkwyze der ge meenschap aldus is, dat ieder werkstuk de individueele schepping van een harer leden- wordt. Met de productie van deze films is reeds een begin gemaakt. „PAYS REËL" VERSCHIJNT WEER. Het blad van de Belgische Rexistische partij „Pays Reël", dat kort na het begin van de vijandelijkheden in België was op gehouden te vex-schijnen, is weer uitgeko men. In een hoofdartikel roept Leon De- grelle de Belgen op de geschillen en de ijverzucht uit. het verleden te vex-geten en te werken aan den socialen hex-opbouw van België. De nieuwe Japansche grondwet. Zy zal een totalitair karakter dragen. Over de richtsnoeren vair de nieuwe politieke structuur van Japan, verneemt het D.N.B. te Tokio, dat het totaliteits- begi'ip de leidende gedachte van de nieuwe grondwet zal zijn. Als samenvat ting van het volk zal een boven de pax-- tijen staande organisatie wox-den opge richt. Prins Konoye wordt door den keizer belast met de leiding der staatszaken en zal tevens hoofd van deze ox-ganisatie zijn, waaruit de denkbeelden van de ïxieuwe „levensbeweging" onder het volk ver spreid moeten worden. De partijgeest, welke het volk geschei den houdt, moet weer vervangen wox-den door de familiegedaohten welke keizer en volk vereenigen. Nieuwe corpox-aties, als vertegenwoox-digers van het volk, zullen ontstaan, die voor het oude partyenstelsel in de plaats treden. De door px-ins Konoye benoemde permanente en voox-bereidende commissie vereenigt in zich reeds den geest en het doel van de nationale her vorming. De keizer als hoofd der natie vereenig'' in zich alle souvereine rechten. "l:-i r a.--. •=*?■-- Jmtf" s. 'x* De oorlog in Afrika. -= Een gemotoriseerde Italiaansche afdeeling tijdens den opmarsch fa Britse?* Somali land (Foto Weltbilcfc Hét benoemingsrecht van ambtenaren. Het Zaterdag vex-schenen Vex-ox-deningen- blad bevat een verordening van den Rijks- commissai-is voor het bezette Nederland- sche gebied betreffende bijzondere maat regelen op administratiefrechtelijk gebied. Hierin wox-dt bepaald: Ax-t. 1: De Rijkscoixxmissaris voor het be zette Nedex-landsche gebied benoemt, stelt aan en ontslaat de volgende ambtenaren en andere functionarissen 1. De secretax-issen-generaal van de de partementen van algemeen bestuur; 2. Den vice-president en de leden van den Raad van Staten; 3. Den president, de vice-px-esidenten en de raadsheeren van den Hoogen Raad der Nederlanden, alsmede den procureur- generaal en de advocaten-generaal bij ge noemd college; 4. De presidenten der gerechtshoven, alsmede de px-ocureurs-generaal bij ge noemd colleges; 5. Den inspecteur der rijksveldwacht en den inspecteur der Nederlandsche ma rechaussee; 6. De hoofdcoixxmissax-issen van politie; 7. De commissarissen der provinciën; 8. De burgemeesters van de hoofdste den der provinciën en van de gemeenten met meer dan 50.000 inwoners; 9. Den px-esident der Nedex-landsche bank; 10. Den president der directie van de N.V. Nedex-landsche Spoorwegexx; 11. Den inspecteur-genex-aal van het Loodswezen; 12. De directeuren van het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen, alsmede van de x-ykswerf; 13. Den commandant van den Nedex-- landschen Opbouwdienst, Artikel 2. 1. Voor zoover overigens het benoemen, aanstellen of ontslaan van ambtenaren of andere functionax-issen voorheen tot de taak van den koning behoorde, geschiedt dit door den secretaris-generaal van het betreffende departement van algemeen be- stuux-. Voor zoover tot het benoemen, aan stellen of ontslaan van ambtenaren of andere functionarissen andere Nederland sche autoriteiten, instanties of lichamen bevoegd zijn, blijft deze bevoegdheid on verminderd bestaan. 2. Het bepaalde in lid 1 geldt ook voor het benoemen en ontslaan van den voor zitter en de leden van bestux-en, examen commissies en commissies van ondex-zoek, alsmede van alle andere soorten van com missies, raden van advies, bijstand en an derzins, zoolang de Rijkscommissaris niet bepaalt, dat zjj him werkzaamheden neex-- leggen. Artikel 3. De Rijkscommissaris behoudt zich het recht voor om de in artikel 2 genoemde personen in bepaalde gevallen zelf te be noemen, aan te stellen of te ontslaan. Zaalzaadregellng geldt niet voor koolzaad. OOK NEET-GOEDGEKEURDE PARTIJEN MOGEN ALS ZAAIZAAD VERHANDELD WORDEN. Het rijksbureau voor de voedselvoox-zie- ning in oorlogstijd deelt mede, dat de ge troffen zaaizaadregeling voor granen en peulvruchten, waarbij alleen door den Ne- derlandsclien algemeenen keuringsdienst goedgekeui-d zaaizaad mag worden vex'han- deld, niet geldt voor koolzaad. Hiervan mo gen dus behalve de door dezen dienst goed gekeurde zaai'.aden, niet goedgekeurde pax-- tyen als zaaizaad verhandeld worden. De handel kan zich ter verkrijging van zaailcoolzaad in verbinding stellen met den provincialen voedselcommissaris. De teler kan zich voor bestelbonnen en geleidebiljetten wenden tot den plaatselijken bureauhouder. De teelt van koolzaad als groenvoedex-ge- was is toegestaan. KOSTWINNERSVERGOEDING. Aan familie van gesneuvelden en gewonden. Het hoofd van het Afwikkelingsbux-eau van het Departement van Defensie heeft aan de bux-gemeestex-s in den lande een circulaire gericht betx-effende kostwin nersvergoeding. De termijn, zoo blijkt er volgens het Hbld .uit, gedurende welken aan de ver wanten van overleden of vermiste militai ren kostwinnersvergoeding kan worden doorbetaald ingevolge de cix-culaires van den opperbevelhebber van Land- en Zee macht van 30 Mei en 19 Juni 1940, wordt verlengd tot en met 31 Augustus 1940. Is het ovex-lijden geschied nè, 17 Augustus, hetzij vóór of op 31 Augustus 1940, hetzij later, en acht de burgemeester redenen aanwezig de vergoeding nog eenigen tijd na ~3T Augustus 1940 of na den datum van overlijden uit te keeren, dan dient de bux-- gemeester daax-toe een voorstel te doen. Voor zoover gewonde en verminkte mi litairen zich niet meer in werkelijken dienst bevinden, zal de kostwinnersver goeding slechts mogen worden doorbe taald, indien te hunnen aanzien een ge neeskundige verklaring wordt overgelegd, waai'uit blijkt, dat zij als gevolg van hun verwonding nog niet in staat zijn loon- gevenden arbeid te verrichten. Ten aanzien van de militairen, die op of na 1 Augustus 1940 bij den Opbouwdienst zijn opgekomen, wordt de kostwinnersver goeding in het algemeen vastgesteld op het bedrag, dat laatstelijk tijdens het ver blijf in werkelijken dienst bij de gemobi liseerde weermacht werd genoten. Ver hooging of verlaging van vex-goeding mag slechts geschieden, indien dit o.a. als ge- vólg van veranderde gezinsomstandighe den. ook bij een onafgebroken vex-blijf in werkelijken dienst zou zijn geschiedt. Ten aanzien van hen, van wie bij de burgemeesters bekend is, dat zij indertijd met groot verlof zijn gezonden op grond van een door hen overgelegde verklaring, dat zij niet ten laste van de gemeenschap zouden komen, kan in het algemeen ter zake van hun verblijf bij den Opbouw dienst geen kostwinnersvex-goeding wor den toegekend. Acht de burgemeester in een bijzonder geval redenen aanwezig om van dezen x-egel af te wijken, dan doet deze daax-van met opgaaf van redenen en onder overlegging van een staat van in lichtingen een voorstel aan genoemd hoofd van het Afwikkelingsbureau. Naar verboden zenders geluisterd. ARRESTATIES TE JTRECHT. De laatste dagen heeft de Duitsche Si- cherheitspolizei te Utrecht een aantal ar restaties verricht wegens het luisteren naar buitenlandsche zenders. Vrijdagavond zijn twee personen, de naar Londen hadden ge luisterd, in hechtenis genomen. Fusie van bonden van handels- en kantoorpersoneel. De Nedex-landsche vereeniging van verte- gemvoordigers van handelaren en indu- strieelen „Hermes", neeft in een Zaterdag middag te Groningen gehouden buitenge wone algenxeene vergadering met algemeene stemmen het dagelijksch bestuur gemach tigd het aangaan van een fusie met den Handels- en Kantoorbediendenbond „Mercu- rius", de Nedex-landsche Handelsreizigers- v -'een; ging en den Algemeenen Bond van Handels- en Kantoox-bedienden, zulks als uitvloeisp, van de fusie tusschen de Nedex-- landsche vakcentrale en het N.V.V. Een liquidatiecommissie werd benoemd. IN EEN RIOOLPUT GESTIKT. Zaterdagnam.ddag is in een onbewaakt oogenblik het 1%-jarig zoontje van de fa milie C. aan Uen Oostdoxg ex-weg te Wasse naar in een rioolput geraakt. Toen hulp ,cwam opdagen bleek de kleine -eeds door verstikking den dood te hebben gevonden. ALGEMEEN VORDERINGSBESLUIT194-0. Secretarissen-generaal hebben bevoegdheid goederen te vorderen. In een Zatei'dag uitgevaardigd besluit van de secx-etarissen-generaal van de departe menten van handel, nijverheid en scheep vaart, van landbouw en visschex-ij, van justitie, van binnenlandsche zaken, van ondex-wijs, kunsten en wetenschappen, van financiën, van waterstaat en van sociale zaken worden de. genoemde secx-etarissen- generaal, ieder voor de onder zijn depar tement ressorteerende aangelegenheden be voegd vex-klaard, om indien zulks naar het oordeel van den betrokken secre taris-generaal in overeenstemming is met het algemeen belang, zonder eenige fox-ma- liteit, met inachtneming van de regelen, bij het besluit gesteld, de tex-beschikking- stelling van goederen, hetzij aan den Staat, hetzij aan een anderen persoon of ander lichaam, te vorderen of te doen vorderen. Een dergelijke vordering geschiedt niet dan in overeenstemming met den secx-etaris- generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart. Alle goedei-en behalve zeeschepen vallen onder dit besluit. De vorderingen geschieden op schrifte lijke last, onderteekend door dengene, die de vordex-ing doet en wordt, indien zij niet aan den betrokken persoon rechtstreeks kan worden gedaan, aan den burgemeester der gemeente gericht. Degene die een goed ter beschikking heeft gesteld, ontvangt daarvan tex-stond schriftelijk bewijs. Een vordering kan strekken tot terbeschikking stelling in eigendom en in gebruik. De in bezitne ming kan zoo noodig met behulp van den stex-ken arm geschieden. De rechthebbenden ontvangen schade loosstelling volgens vaste regelen, gesteld door de genoemde secretar.ssen-generaal. Indien geen overeenstemming is bereikt, wordt tex-stond betaling gedaan. Indien geen overeenstemming is bereikt kan de belanghebbende zijn vordex-ing aan den betrokken secretax-is-generaal toezenden. Speciale commissiën zullen uitspraak doen in gevallen, waarin de secx-etax-is-generaal het bedrag der schadeloosstelling beslist. Voorts bevat het besluit regelen om trent het recht van terugkoop en straf bepalingen tegen overtredingen. OPENBARE GELD- EN GOEDERENINZAMELINGEN. Toestemming vereischt. Openbare geld- en goedereninzamelingen, in den ruimen zin des woords, mogen vol gens een verox-dening van den Rijkscom missaris voortaan slechts worden gehouden met toestemming van den procureur-gene- x-aal, of, indien de inzameling in het res sort van meer dan een gerechtshof wox-dt gehouden, van het departement van ju stitie. De toestemming kan afhankelijk gesteld worden van de vervulling van voorwaar den. Van inzameling is ook sprake, wanneer, onder mededeeling, dat de opbrengst (ont vangst, winst) geheel of ten deele in het algemeen belang of voor liefdadige doel einden aangewend zal wox-den Een prestatie in geld of goederen wordt gevraagd, waartegenover of in het geheel geen tegenprestatie staat of slechts een dusdanige, waax-van de waarde in geenerlei verhouding tot het gepresteex-de staat de toetreding tot een vereeniging of do ondersteuning (bevordering) van een ver eeniging of stichting wox-dt verzocht, in dien uit het verzoek daax-toe op te maken is, dat lxet den verzoeker uitsluitend te doen is om de aan de toetreding of de ondex-steuning (bevordering) verbonden prestaties in geld of goederen goederen verkocht, of bijeenkomsten op het gebied van kunst, sport of anderszins gehouden wox-den; loterijen of kansspelen (Ausspielungen) gehouden worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5