Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, VÜssingsche, Goesche en Breskensche Courant Be Hongaarseh—Roemeensche onderhandelingen afgebroken. Groote luchtgevechten bij de Engelsche kust 183ste JAARGANG NUMMER 196 MAANDAG 26 AUGUSTUS 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS 18 cent per week of f2.30 per kwartaal. Franco per post t 2.50 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1-50, iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties - van 1 - 5 regels 10 50. iedere regel meer 10 ci (max- 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen ONZE TRAGIEK De samenleving, de internationale sa menleving, bevindt zich in een overgangs stadium, waarvan de beteekenis in ons land slechts door weinigen, schijnt te wor den aangevoeld. Het Nederlandsche volk ïs blijkbaar door den storm der histori sche ontwikkeling, welke het in zijn greep nam, volkomen verrastde meerdërheid van het Nederlandsche volk althans. Wat men hoort verkondigen in woord en ge schrift getuigt veelal van een zich vast klampen aan het verleden de drenke ling en de stroohalm en van een schuw heid voor de naaste toekomst. De oorzaak van dit verschijnsel is te vinden in de om standigheid, dat wij voordat de 'ramp van den lOen Mei ons achterhaalde nauwelijks notitie hadden genomen van de geweldige geestelijke veranderingen en spanningen, welke zich om ons heen noch tans duidelijk manifesteerden.. Alleen be paalde politieke aspecten ervan trokken onze critische opmerkzaamheid en namen haar zoo volledig in beslag, dat voor een bezinning in de diepte geen plaats over bleef. Zoo stonden wij dan volslagen be teuterd, toen we in denverschrikkelijken maalstroom des tijds werdenmeegesleurd en onze hooge tol moesten betalen Er voltrekt zich in deze wereld veel meer dan een verschuiving op staatkundig terrein. Wij bevinden ons in een periode van ommekeer, waaraan intense geeste lijke verschuivingen ten grondslag liggen. Men heeft getracht de huidige crisis te vergelijken met die der Fransche revolutie, anderhalve eeuw geleden, maar die verge lijking gaat niet op. Wat zich destijds af speelde was inderdaad hoofdzakelijk van politischen en dus geringeren aard. Een idee, welke reeds lang de heerschende was die van het individualisme doch welke staatkundig onvoldoende uitdruk king had gevonden, kwam door de Fran sche revolutie tot een politieke overwin ning. Heden ten dage daarentegen eischt een idee, welke nog op geen stukken na gemeengoed werd, haar plaats in de ge schiedenis op. Het politieke jargon reikt niet toe voor de definitie der nieuwe ge dachten. Men kan ons tijdsbestek het best vergelijken met dat der Renaissance, toen de mensch zich afwendde van den geest der roomsch-katholieke middeleeuwen en de levensopvatting der henepen scholas tiek. Tot zekere hoogte voltrekt zich thans ^eenzelfde proces in omgekeerde richting men wendt nu het individualisme, dat de Renaissance ons bracht, den rug toe en richt zich tot een nieuw „universalisme". Het tragische van den huidigen omme keer is, dat zijn dynamiek voor velen zulk een verbijsterend karakter heeft. De op den individualistischen gedachtengang be rustende staatkundige instellingen en vor men worden daardoor zoo snel overhoop gehaald, dat er van een geleidelijken 'over gang geen sprake meer schijnt te kunnen zijn. Aan den geschiedschrijver van straks, behoort de taak de eigenlijke oorzaken daarvan op te' sporen. Op het oogenblik moeten wij volstaan met het verschijnsel te constateeren en er zoo mogelijk de consequenties voor onze levenshouding uit te trekken. Een bepaalde richting der 19de eeuw- sche filosofie heeft ons willen laten geloo- ven, dat men de geschiedenis moest op vatten als een groote rechtlijnige ontwik keling „naar hoven". Daaruit ontstond het befaamde vooruitgangsoptimisme, dat zich een paradijs op aarde droomde, zij het dan geèn bijbelsch, maar een mènschelijk para dijs met een stuk of wat menscheljjke te- kortkominkjes. Dit optimisme was een verblinding. Wie de geschiedenis op haar geestelijke- en cultureele dessous onder- zoekt en dat is de eenige goede me thode ontwaart een heel ander tafereel dan de rechtlijnige ontwikkeling. Men ziet dan een voortdurenden strijd om den dièp- steii inhoud der menschelijke levensvor-r men. De eene sterft af, de andere bloeit op en wordt op zijn beurt dooi; een derde vervangen onafgebroken gelijk het deinen van de zee. Maar in haar grond trekken blijft de geschiedenis zooals Ranke heeft opgemerkt zichzelf trouw, elk oogenblik haar eigen erfgename. Men dient zich dit goed voor oogen te stellen, om te kunnen begrijpen, dat de huidige ommekeer een fenomeen is van den n o r a 1 e n scheppingsdrang der historie. En men dient daartoe den moed te hebben, wetende dat in dezen schep pingsdrang zich de hand Gods openbaart. Er is den laatsten tijd in ons land schrik barend veel klein oordeel over het „nood lot", dat de samenleving in zijn ban zou hebben geslagen. Men komt veelal niet verder dan tot oppervlakkige critiek van secundair politisch allooi. Dat is tragisch en verraadt een verbazingwekkend gebrek aan waarachtig geloof bij een volk, dat den naam had bjj uitstek geloovig te zijn. Laten wij in Godsnaam probeeren, de ge weldige gebeurtenissen onzer dagen die- Wel overeenstemming tasschen Boekarest en Sofia. In de onderhandelingen te Turau Seve- rin tusschen Roemenië en Hongarije is een erstige stagnatie ingetreden. Na zeer langdurige en vaak moeilijke besprekingen is men tot het inzicht ge komen dat het niet mogelijk is een grond slag te vinden voor een overeenstemming tusschen de Hongaarsche en Roemeensche standpunten. Reeds in den loop der vorige week was het duidelijk, dat de besprekingen te Tur- nu Severin niet al te vlot zouden verloo- pen. De Hongaarsche aanspraken gin gen veel verder dan de Roemeenen bereid waren ih te willigen. De Hongaren had den scherp omlijnde voorstellen tot ge- biedsafstand gedaan, welke van zoo vèr- strekkenden aard waren, dat de Roemeen sche delegatie daarop niet wenschte in te gaan. In het antwoord van de Roe meensche regeering was dit standpunt echter niet voldoende omlijnd, waar het zich slechts in groote lijnen bezig hield met de kwestie der bevolkingsuitwisseling. Op deze basis wenschten de Hongaren niet verder te ondex-handelen. Zaterdagavond heeft de leider der Roe meensche delegatie, minister Valer Pop, aan de Hongaren voorgesteld, de onder handelingen te verdagen tot Woensdag. De Roemenen wenschen in dien tijd een landkaart samen te stellen, waarop de grenslijn is geteekend, welke volgens de Roemeensche opvatting na de voltrokken bevolkingsuitwisseling tot stand zou ko men. Naar blijkt konden de Hongaarsche on derhandelaars zich ook met deze opvat ting niet vereenigen.' want naar in een Zatex-dagavond uitgegeven communiqué werd verklaard, werden de besprekingen op verzoek van den leider der Hongaar sche delegatie voor gesloten verklaard. Het vooruitzicht bestaat echter, zoo werd hieraan toegevoegd, dat de bespre kingen in zeer korten tijd hervat zullen worden. Ook in Roemeensche kringen legt men te dien aanzien eenig optimisme aan den dag. Intusschen is dit afbreken der onder handelingen voor de regeling der Balkan vraagstukken niet bemoedigend. Immers er blijkt uit, dat Roemenië niet bereid is, zonder meer toe te geven aan de Hon gaarsche verlangens. Hongarije, zich ver zekerd wetend van den moreelen steun van de twee van de as, streeft thans naar een herstel van den vroegeren toestand en dus naar een volledige liquidatie van de vredesverdragen. Roemenië, dat reeds eenige aderlatingen heeft moeten doorstaan, heeft er naar ge streefd, Hongarije voor een compromis te winnen, door het een bevolkingsrad voor te stellen. Immers, daarop is ook van Duitsche zijde steeds den nadruk gelegd. Maar de Hongaren, die den tijd gekomen achten, om ook het territoriale onrecht ongedaan te maken, willen blijkbaar van een com promis niet weten. Hebben zq hierin den steun van Duitschland en Italië? In dat geval zal er voor Roemenië weinig anders op zitten, dan zich te buigen voor Hon garije, voordat Italië en Duitschland, het talmen moede, ingrijpen en in samenwer king met andere Balkangeïnteresseerden, de beslissing forceex-en in den door hen gewenschten zin. Want het Balkanvraag- stuk moet op korten termijn worden ge regeld. Het gevaar is toch niet denkbeel dig, dat hier, juist omdat er zoovele be langen bestaan, ernstige verwikkelingen ontstaan. De Balkan was reeds vaker de vuurhaard van Europa en ook nu zal er weinig voor noodig zijn, om dén brand te stichten. a 3 Vlotter zijn de Bulgaarsch-Roemeensche onderhandelingen verloopen. De Bulgaar- sche bladen schrijven thans: „De terri toriale vraagstukken tusschen Bulgarije en Roemenië zijn definitief beslist." Men vei-wacht zeer spoedig definitieve resulta ten. Het blad Utro schrjjft dat aan Bul garije c" 3 geheele Zuidelijke Dobroedsja zal worden afgestaan. Er zijn nog slechts twee kwesties te regelen: de uitwisseling der bevolkings groepen en het tijdstip der bezetting. Uitwisseling der bevolkings groepen. Wat dit laatste betreft heeft men in Roemenië reeds voorbereidende maatrege len getroffen. In een officieele verklaring wordt ge- „De autoriteiten hebben den inwoners van de districten Caliacra en Durostor (Zuidelijke Dobroedsja) opgedx-agen hun have en goed, voor zoover xxiet voor hxm dagelijkschen arbeid noodig, reeds thans naar het binnenland te zenden. Deze maatregel is genomen, daar de ondexhan- delingen der regeering met onzen Bul- gaarschen nabuur over den bevolkingsrad, welke ook eenige territoriale concessies omvatten, aan den gang zijn en de auto riteiten de latere ontruiming, wanneer de wegen door den regen zacht geworden zijn en het verkeer met grootere moei lijkheden gepaard zou kunnen gaan, ver gemakkelijken willen. Dit beteekent even wel niet, dat de Roemeensche bevolking den oogst en haar hofsteden in den steek moet laten en overhaast dient te vertrek ken. De oogst op de velden behoort ons en moet door de eigenaars op tijd worden binnengehaald. De onderhandelingen wor den in een geest van wederzijdsch begrip gevoerd en niemand zal den Roemenen, die vertrekken willen, beletten, later hxm vermogen mede te nemen. Leger en auto riteiten staan op hun .post en er is geen reden tot bezox-gdheid. De regeering raadt derhalve allèn Roemeenschen inwoners der genoemde districten aan, op hun boer derijen te blijven, rustig den oogst binnen te halen en pas dan voorgoed te vertrek ken, wanneer zij daax'toe instructie ont vangen, welke tijdig zal worden gegeven. Overigens kan de ontruiming slechts dan in volkomen ox-de geschieden wanneer ieder gezinshoofd zich strikt houdt aan de bevelen en het door de autoriteiten vastgestelde plan. Naar het D.N.B. voorts van betrouw- bare zijde verneemt, is tusschen Roeme nië en Bulgax'ije bij de onderhandelingen te Krajowa overeenstemming bereikt over den tei-mijn voor de ontruiming van de Zuidelijke Dobroedsja. Het einde van den termijn is, volgens dit bericht, vastgesteld op 10 October. per te zien, vertrouwende op Hem, die ook thans alles bestiert. Wat zoo verbijsterend kan schijnen, zal dan begrepen kunnen worden in het verband der menschelijke historie en in het sterke besef, dat al ons wikken geen naam kan hebben bij het be schikken van den Eenige. BALANS VAN DE ENGEISCHE LUCHTAANVALLEN IN DE LAATSTE DRIE DAGEN. Te Rotterdam is, naar het A.N.P. meldt, het aantal dooden van den laatsten bomaan val der Engelscher door het overlijden van een zwaargewonde tot 11 gestegen. Te Zeist werd door eer. bom in de Acacia laan de 18-jarige dochter der familie Berg mans door een bomsplinter gedood, terwijl voorts in deze laan meerdere woonhuizen beschadigd werden. De balans der laatste drie dagen is als volgtTe Westerland op Wieringexx 2 doo den en 1 zwaar gewond, te Rotterdam 11 dooden en 18 zwaar gewonden, op Texel 1 zwaar gewond, te Hengelo 6 dooden en 9 min of meer zwaar gewonden, te Zeist 1 doode, totaal 20 dooden en 29 min of meer zwaar gewonden in drie dagen tijds. Voorts werd hier en daai' nog min of meer belangrijke schade aan goedex-en toege bracht door bommen in de bxiurt van Rot terdam, waar een boerderij getroffen werd, te Rijnsakerswoude, te Boxtel, te Assen delft, te Souburg. Schade aan te velde staande gewassen. Zaterdagnacht om half twee zijn onder de gemeente Nieuwe Tonge in den Oudeland- schen polder 6 bommen gevallen. In de lan derijen vaix den landbouwer D. J. Buth aan den Duivenwaartscheweg. De bommen kwa men terecht op de te velde staande gewas sen, waardoor aanzienlijke schade werd aan gericht. Ook de nabijgelegen hofstede van H. Braashooft liep eenige schade op. VADER VAN ZEVEN KINDEREN SLACHTOFFER VAN EEN MOORDAANSLAG. Zondagavond is nabij een café te Swart- broek bij Weert een moord gepleegd, waar van de landbouwer T. van der Kruijs, wonende te Leuken, het slachtoffer is ge worden. Er was van te voren oneenigheid ontstaan over eeix ontvreemd rijwiel. Deze twist ging over in een handgemeen, waar bij de 26-jarige an Veldhoven uit Weert Van der Kruijs in het duister een slag toebracht. Het bleek later dat Van der Kruijs de halsslagader was doorgesneden. Hij wist het café, dat in de buurt lag, nog te bereiken. Hier is hij doodgebloed. Op aanwijzing van een getuige, die bij den twist tegenwoox-dlg was, werd Vaix Veld hoven als verdacht van deze moord ge arresteerd. Van Veldhoven bekende wel te hebben geslagen, doch gee" mes te hebben gebruikt. Het parket uit Roermond zou hedenmorgen arriveeren om een nader onderzoek in te stellen. Het slachtoffer is gehuwd en vader van zeven kinderen. Groote trechters werden in een der straten van Hengelo geslagen tijdens den Engelsohen bomaanval, welke zes slachtoffers elschte (foto Pax-Hoiland) De Italianen zetten eveneens hun luchtaanvallen voort. EGYPTE IN DEN OORLOG Het D.N.B. meldt uit Rome: Volgens uit Cairo ontvangen berichten wijzen de voorteekenen er steeds meer op, dat de Britsehe politiek thans de open lijke deelneming van Egpte aan den oor log noodzakelijk acht. De bedreiging van de Britsehe positie in het Oostelijk bekken van de Middellandsclxe zee door de Itali- aansche troepen aan de grens van Libye wordt in het Britsehe hoofdkwartier te Caïro thans zoo ernstig beoordeeld, dat het besluit genomen is eenige gemobili seerde Egyptische divisies naar het Ly- bisch-Egyptische front te zenden om de Engelsche en Indische formaties te ontlas ten. Dit plan beteekent, zoo voegde het D.N.B. hieraan toe, een openlijken breuk van het Engelsch-Egyptische verdrag van 1936. In dit verdrag had Groot-Brittannië de fox-- meele vex-plichting op zich genomen de n utraliteit van Egypte in geval Groot- Brittannië oorlog moest voeren, in den volsten zin te handhaven. Het Britsehe opperbevel in Caïx-o, hoopt door de deelneming van Egyptische af- deelingen een algemeens beweging onder de Ax-abische volkeren tegen Italië te vei-- oorzaken. Naar het zich laat aanzien, dx-eigt er thans in Cairo een hevige binnenlandsche crisis te ontstaan, daar gezaghebbende Egyptische kringen, vooral koning Fa- roek, tegen de Engelsche plannen gekant zijn. Nieuwe Ifallaansche lucht aanvallen. In het Italiaansche legex-bericht van Zondag wordt o.m. gezegd: Een onzer fox-maties vliegtuigen bom- bardeex-de de basis Hal Far op Malta. Tien Britsehe jagers, die reeds in de lucht waren, trachtten de actie te verhin deren, doch zij werden onmiddellijk door onze beschex-mende jagers aangevallen. Ex- volgde een verwoed gevecht, in den loop waarvan vier Bx-itsche en één Italiaaxxsch vliegtuig werden neergeschoten. In Noord-Afrika zijn twee Britsehe tor pedojagers, die in den nacht de haven Bardia begonnen te beschieten, door onze onmiddellijk ingrijpende bomnxenwex-pers aangevallen en op de vlucht gejaagd. Door onze formaties zijn voorts luchtaan vallen ondernomen op vijandelijke gemoto riseerde strijdkrachten tusschen Sidi Bar- rani en de grens van Cyrenaika, waarbij drie pantsex-auto's vernield werden, terwijl al oxxze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Bij een vijandelijken aanval op Tobroek werden vijf soldaten gewond, tex-wijl zeer geringe schade aan materiaal werd aangex-icht. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuig- fonnaties de vliegvelden van Garissa en Waijr (Kenya) en vijandelijke stellingen te Daga en River Post (beneden Soedan) gebombardeerd. Zaterdagnacht zijn vij andelijke vliegtuigen verschenen boven Piemont en Lombardije. Deze vliegtuigen kwamen telkens uit Zwitserland. Zij werden door onze jachtvliegtuigen in de vlucht verdreven. De Duitsche luchtaanvallen. De Duitsche luchtaanvallen op Enge land duren voort. Gisteren vernam het D.N.B. van militaire zijde, dat zich bij de bomaanvallen, die op verrassende wijze door deelen van de luchtvloot 3 tegen het Zuid-Westen Jan Engeland ondernomen wei-den, verscheidene gx-oote luchtgevechten hebben ontwikkeld. Daarbij zijn 51 vijande lijke vliegtuigen neex-geschoten. Twaalf eigen toestellen worden vermist. De sedert Zatex-dagochtend elkaar op volgende bomaanvallen op Engeland zijn ook des nachts voortgezet. Buitengewoon hevige aanvallen richtten zich tegen de havens Portmouth en Bristol. Kaden, ha venwerken, pakhuizen en in de haven, liggende schepen werden door bommen ge troffen. In beide havens braken geweldige branden uit, die de vliegtuigen op de thuisvluch't nog van grooten afstand kon den zien. De luchtafweerbattex-ijen in de nabijheid van deze havens werden met bommen, echter ook in scheervlucht met succes aangevallen. Twee schijnwerpers werden vernield en verscheidene kanon^ nen tot zwjjgen gebracht. Over dezen aanval verneemt het D.N.B.' nog, dat de belangrijkste Engelsche vlieg- tuigenfabriek, die gebombardeerd werd, de hoofdfabx-iek van Rolls-Royce is, waar de bekende Mex-lin-motoren voor de Spit fires vervaardigd worden. Zonder moeilijkheden bij de oriënteering en niet door afweergeschut of jagers ge hinderd kwamen de Duitsche vlïegex-s bij hun doel. Van vei'sperringsballons, die, naar beweerd wox-dt, deze belangx-ijke fa briek beschermen, heeft men niets be- merkt. Ongestoord konden de vliegers poolshoogte nemen en de bommen zoo goed mogelijk plaatsen. De aangerichte ver nieling zal waarschijnlijk het bedx-ijf voor een gi-oot deel stilzetten en gedurende aan zienlijken tijd een belany-jke uitwerking op de geheele productie hebben. Verwon derlijk is de gev'nge afweer van Engel- schen kant. Wel zochten zoeklichten on rustig den hemel af, doch zij konden de Duitsche vliegtuigen niet goed in hun bundels krijgen. De afweer vuurde sleohts nu en dan, doch zonder eenig resultaat. Nachtjagers kwamen in het geheel niet op het tooneel, wat te vreemder is met het oog op het gewicht der Rolls-Roycefabriek< ENGELSCHEN VERLOREN GISTEREN 63 VLIEGTUIGEN. Naar het D.N.B. verneemt zijn de verlie zen der Engelschen van Zaterdag op Zon dag -met 13 vliegtuigen gestegen, zoodat de Royal Air Force Zaterdag tot Zondag ochtend vx-oeg in totaal 63 machines heeft verloren. Twee Duitsche machines zijn van een nachtvlucht niet teruggekeerd. De Duitsche verliezen bedragen vooi; dezelfde periode 20 vliegtuigen. DE RIJKSCOMMISSARIS BEZOCHT ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Zijn bezichtigingstochten door de Ne derlanden voorzettende bezocht Rijkscom missaris Rijksminister Seyss-Inquart op den 25sten Augustus Zeeuwsch-Vlaanderen, dat over Antwerpen en Gent bereikt werd. In Sluis werd de Rijkscommissaxïs in het raadhuis der stad door burgemeester A. F, JAex-nouts ontvangen, die hem in een kor te voordracht de ontwikkeling en den hui digen toestand van de stad schilderde. In het vervolg van de bezichtigingsreis bezocht de Rijkscommissaris Axel. Daar werd hij in het raadhuis door bux-gemeester F. Blok ontvangen, die den Rijkscommissa ris in een korte toespraak begx-oette. Als laatste stad werd Hulst bezichtigd. Ook daar had een ontvangst plaats door den burgemeester, den heer B. A. Th. M, Truffino, met wien de Rijkscommissaris in een vrij lang onderhoud de vraagstukken en nooden der stad besprak. Na het bezoek aan de stad Hulst werd de terugreis aanvaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1