Ie Spin De Raad van Borssele vergaderde. Ook dezen winter B-steun voor werkloozen. Schoonmaaksters die niet voor haar taak berekend zijn. De Rondvraag' blijft gehandhaafd. BORSSELE. Dinsdagavond vergaderde 'de Raad onder- voorzitterschap van bur gemeester G. A. Bax. Afwezig was de heer A. van Overbeeke. De VOORZ. deelde mee, dat door de bijzondere tijdsomstandigheden van de plannen tot herstel van den toren nog niets is gekomen. Spr. stelde voor in dezen nog een afwachtende houding aan te ne men, waarmee de Raad zich vereenigde. Reglement van orde. Het voorstel van B. en W. om voortaan liet reglement van orde voor de Raadsver gadering strikter toe te passen, dan tot nog toe geschiedde, nl. door de bepaling in dit reglement, dat de leden vier en twintig uur voor de vergadering verlof moeten vragen om inlichtingen te verkrijgen van B. en W. over bepaalde zaken, te hand haven, waardoor de rondvraag zal verval len als agendapunt, werd bestreden door den heer M. DE REGT. Spr. meende, dat tijdens de vergadering de besprekingen aan één of meei' raadsleden aanleiding kunnen geven om na afloop der zitting over niet behandelde onderwerpen aan het eind dei- vergadering inlichtingen te vragen. Op zijn voorstel zal het desbetreffende artikel uit het reglement worden gelicht en blijft dus de rondvx-aag gehandhaafd. De Raad besloot dit met 4 tegen 2 stemmen (tegen de beide wethouders). B-steun voor werkloozen. Het voorstel van B. en W. om den B- steun ook dezen winter weer aan de werkloozen te verleenen werd met alge- jneene stemmen aangenomen. Een verzoek om vergoeding' ingevolge art. 13 der lager onderwijswet 1920 moest naar B. en W. mededeelen, worden afgewe zen, daar de woning van adressant 3985 m. van de te.bezoeken school ligt. Eenige ingekomen verzoeken om ver gunning tot het berijden van de gemeente wegen met landbouwmachines en land bouwwerktuigen werden ingewilligd. Ingevolge de beslissing van den Raad van Beroep te Utrecht werd de pensioen grondslag van den gemeente-ontvanger verhoogd voor 1934 tot SOI en voor 1936 tot 762. De Raad keurde het voorstel om het havenplateau ten deele te verhuren aan den aannemer A. Warren voor een bedrag van 10 per week, voor den duur van 6 Weken, goed. De reclame tegen te betalen schoolgeld van den heer J. Veerhoek bleek ongegrond. Hij betaalt nl. dit jaar wel geen gemeente fondsbelasting, doch het verloopen jaar wel. en daarmee in verband kan hij niet vrij gesteld worden voor dit jaar. Borgstellingsfonds voor den middenstand. Ingekomen was een uitnoodiging van Gedep. Staten van Zeeland om toe te tre den tot het Borgstellingsfonds voor den middenstand. Op voorstel van B. en W. besloot men niet toe te treden, daar er geen dekking te vinden is voor de daar aan verbonden uitgaven. Klachten over schoonmaaksters. Om twee redenen stellen B. en W. voor de wekelijksche schoonmaak der openbare school opnieuw aan te besteden ten eer ste, daar thans slechts twee in plaats van drie lokalen schoongemaakt moeten wor den door vertrek van den kweekeling met acte en ook, omdat een klacht is ingeko men van het hoofd der school. Hij beweert, dat de schoonmaaksters hun taak niet naar behooren vervullen. B. en W. hebben een onderzoek ingesteld en bevonden, dat het werkelijk te wenschen overlaat. Men besloot tot opnieuw aanbesteden. Een nieuwe verordening moet vastge steld worden op de haven-, los-, laad- en liggelden. Daarover is door het gemeente bestuur heel wat correspondentie gevoerd met het departement, doch een positief resultaat is nog niet bereikt. Men besloot daarom voorloopig de oude verordening ongewijzigd vast te stellen en dan later de tarieven te herzien. Couponbelasting gemeenteleeningen. De heer M. DE REGT vond het voorstel van B. en W., om de couponbelasting voor de gemeenteleeningen op sommige geld schieters te verhalen; en op anderen niet, onbillijk tegenover de eersten, al is het dan ook, zooals blijkt, niet te doen alleen by hen, die geld verstrekt hebben o.a. op voorwaarde, dat eventueele belasting niet op hen zou kunnen verhaald worden. De VOORZ. begreep niet, dat de heer De Regt zoo'n medelijden heeft met die groote geldmannen. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Burgerlijk Armbestuur. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over 1939 sluit met een nadeelig saldo van 62.51. Oorzaak hiervan is, dat het B. A. maar de helft van de subsidie ontving, die door de gemeente was toege kend. De begrooting voor het Burgerlijk Arm bestuur, dienst 1941, werd goedgekeurd, met een geraamd bedrag van 500 aan subsidie, waaronder een weddeverhooging van den secretaris tot 80 is begrepen. Vacature grafdelver. B. en W. stellen voor in de vacature ontstaan door het overlijden van den graf delver geen oproeping' voor grafdelver te doen. Zij zijn van meening, dat de haven meester tegenwoordig zoo weinig werk heeft, dat in de toekomst de betrekkingen van havenmeester en grafdelver kunnen gecombineerd worden. Als de havenmees ter binnen een paar jaar gepensionneerd wordt, kan dan een oproep gedaan worden voor iemand, die beide betrekkingen moet vervullen. Nu zou men dan den gemeente werkman kunnen belasten met het werk van grafdelver zonder verhooging van salaris. De Raad keurde dit besluit goed. De rekening van het gemeentelijk wa terleidingbedrijf werd voorloopig vastge steld op een bedrag aan baten en lasten van 6001,31, kapitaalsinkomsten 1690,33, kaDitaalsuitgaven 1459,59, ba tig slot 230",74. De gemeenterekening. Bü de behandeling van de gemeente rekening 1939 maakte de heer M. DE REGT de opmerking, dat de heer J. Smit, aannemer van de schoolschoonmaak, ook de olie leveren voor de verlichting van de schoollokalen. Dit vond spr. - ongewenscht, daar de geleverde olie ook kan gebruikt zijn niet alleen voor verlichting, maar bijv. voor 't aanmaken van kachels. De VOORZ. zegt toe, dat met de op merking rekening zal gehouden worden. De gemeenterekening 1939 werd voor- loopig als volgt vastgesteld: Gewone dienst: Uitgaven 59173,98 en inkomsten f 59852,46, dus batig saldo 678,40; kapitaaldienst: uitg. 21258,04, inkomsten 20977,54, dus nadeelig slot 280,50. De VOORZ. maakte de opmerking, dat het werkelijk batig saldo nog 180 hoo- ger is tengevolge van achterstallige inkom sten van het vorig jaar. Bij de aanbieding van de begrooting waterleidingbedrijf 1941 zegt de voor zitter, dat daarin verwerkt is een bijdrage der gemeente van 900 verlies. Het be drag onvoorzien is geraamd op 221, ba ten en lasten 6207,01, af deeling kapi taaldienst. Inkomsten 2025,64, uitgaven 1610,08 dus goed slot 415,56. De lucht beschermingsdienst Zuid- en Noord-Beve land verzoekt medewerking van de ge meente, om de commissiè de bevoegdheid te geven de kosten te dekken door het aangaan van een geldleening. Men besloot tot medewerking. Kalme handel op de Amsterdamsche effectenbeurs. De fondsenmarkt kan nog steeds niet bogen op 'een overmaat van orders, maar dit neemt niet weg dat er op de markt toch geregeld wat te doen is. De handel is weliswaar van zeer kalmen aard, maar de belangstelling is toch nog geenszins verdwenen. Nadat den allerlaatsten tijd dikwijls goede vraag bestond, waartegen over maar weinig aanbod bestond, kan de kooplust thans bevredigd worden, zonder dat groote mutatis plaats vinden. Een 'bepaalde stemming' viel gisteren niet op te geven. Innerlijk is de markt goed gedisponeerd maar een vaste lijn kan toch niet worden onderscheiden. Flinke om zetten vielen gisteren wederom op te merken in Aku's. Èr bestond eenige vraag, zoodat de koers een paar punten hooger kwam te liggen. Unilevers waren veron achtzaamd, Philipsaandeelen zakten een paar punten in. In scheepvaart papieren werd geregeld zaken gedaan. Suikerafdeeling was stil. H.V.A.'s waren prijshoudend, zonder meer. Voor tabak ken was het koersverloop onregelmatig. Rubberaandeelen werden op kleine schaal verhandeld. Amsterdam rubbers waren goed prijshoudend, evenals de meeste minder courante soorten. Een be paalde vaste stemming bestond voor olle's. De beleggingsmarkt had een kalm ver loop. De Nederlandsche staatspapieren werden meerendeels tegen ongeveer de vorige prijzen verhandeld. Amerikaansche waarden hadden een stil verloop. Prolongatie 3 procent. Nederland le Ing. 1940 4 97% dito 2e lng. 1940 4 91% dito met bel. fhc. 1940 4 81% dito k 1000 1938 (3'/,) 3 82%—% Indië a 1000 1937 3 76% A. van Berkels Pat. 32 C. Calvé Delft 60^2 A. Lever Bros en Unilever 76% A. Philips Gloeil. Gem. B. 1471/244 A. Kon. Petroleum Mij. 199%97% A. Handelsver. A'dani 34140 A. Ned. Ind. Suiker U. 197% A. Deli Batavia Mij. 13234 C. Deli Mij. k 1000 192—90 A. Senembah 15149 A. A'dam Rubber C. 183%81% Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan publicatie bij besluit van den wnd. secre taris-generaal, wnd. hoofd van het depar tement van financiën is toegestaan. Ned. Scheepvaart Unie 123 gb 6 gl. Anaconda Copper C.VA. 19 gb Vz Bethlehem Steel C.V. gew. a. 61%. Shell Union C.V. gew. a. 8/3 gb Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer M. Nysse om in den polder hier en daar, b.v. aan een boom aanplakbiljetten te be vestigen, als de bewoners worden opge roepen tot het in ontvangst nemen van bonnen of vragenlijsten. De buitenbewoners komen het dikwijls eerst te weten, als alles is uitgereikt. Ook wenschte hij, dat om te voorkomen, dat de menschen uren moeten wachten bij het gemeentehuis, de bewoners bü gedeelten zullen worden opgeroepen. De VOORZ. erkende de geopperde be zwaren en zegde toe, dat men een betere regeling zal trachten te maken. De heer A. van ZWEEDEN vroeg, of de bei van den toren nog maar altijd tot zwijgen is gedoemd. Als hij tot antwoord krügt, dat niet geluid mag worden in verband met de luchtbescherming, merkt hü op, dat er dan geen klokkeluider meer noodig is, waardoor men een uitgave kan bespa-en. De VOORZ. wees er op, dat de functionaris ook het uurwerk moet op winden en onderhouden en dat zyn salaris van 43 ook daarvoor nog niet te hoog is. De heer M. WALHOUT vroeg, of de be noemde commissie nu klaar is met het onderzoek naar den waterafvoer in de Weststraat. De heer DEKKER antwoordde dat de commissie tot de overtuiging is gekomen, dat verbetering voorzeker ge- wenscht is, maar dat de straat geheel verlegd zou moeten worden. Dit werk zal men aan vakmannen moeten opdragen en brengt dus heel wax kosten mèt zich. De aandacht van B. en blijft echter op deze aangelegenheid gevestigd. Het verleden, het heden en de toekomst van ons volk. Bede van den heer Vlekke op N.S.B.- vergadering te Amsterdam. Woensdagavond heeft de Nationaal- Socialistische Beweging in de groote zaal van Bellevue te Amsterdam een openbare kringvergadering gehouden. Spreker was de heer Vlekke, die sprak over het verleden, het heden en de toe komst van ons volk. Spreker betoogde, dat we op het oogenblik een grootschen tijd beleven. Hij bracht vervolgens het ont staan van de Nat. Soc. Beweging in herin nering. In 1934 telde de beweging 50.000 leden. In 1935 stond 8 pet. van het volk achter' de N.S.B. Toen werd de antithese vergeten en men riep dat slechts één vij and bestond, nl. het nationaal-socialisme. Het gevolg was dat de aanhang tot 4 pet. daalde in 1938. Toen in 1939 de oorlog uitbrak was dit de schuld van het nat.-soc. Spreker geeselde fel de democratie, welke de schuld was van het verloop der vyf dagen oorlog. Voor 15 Mei werden de leden der N.S.B. veracht als landverraders, na 15 Mei leven zü in een herboren land. De Duitscher Willem van Oranje Nassau heeft het Nederlandsche volk uit de Spaan- sche tirannie verlost. Thans heeft wederom een Duitscher, een zoon van de Oostmark, ons land verlost uit de tirannie van het Joodsche kapitalisme. Misschien zal eens naast het standbeeld van Willem den Zwij ger het standbeeld van Adolf Hitler komen te staan. De Nederlandsche Unie» Ons volk, zoo ging spr. verder, is een trouw volk. Het gaat niet gemakkeiyk over tot iets nieuws, de trouw aan de oude lei ders brengt thans het volk in groot ge vaar. Misbruik hiervan maken de leiders van de Nederlandsche Unie. Coiyn heeft uit de school geklapt, zoodat men weet hoe deze Unie is ontstaan en gegroeid. Zij die vóór 10 Mei geen vinger hebben uitgesto ken om het volk te verlossen, willen hun baan houden en dienen zich thans aan in een nieuw pakje. Het is E.D.D. in ander costuum. Een ander gevaar is de ondergrondsche geest in' het volk, aldus spr. Zelfs Colijn heeft toegegeven dat Duitschlajad op het continent overheerschend zal zü'n. De de mocratie komt niet terug, dit systeem, waarin het kapitalisme den boventoon voerde, is voorbij. Nederland zal in de toe komst nationaal-socialistisch zijn, hoe hangt af van het volk zelf. De N.S.B. heeft steeds een buitenland- sche politiek voorgestaan, welke, indien zij eerder door dit land zou zün gevolgd, het voor den oorlog zou .hebben behoed. De N.S.B. biedt den Duitschers dus den waar borg, om, wanneer zij hier aan het bewind komt, eveneens een goede politiek te zul len volgen. Indien de N.S.B. niet aan het bewind komt, zal Duitschland deze' landen bezet moeten houden. Men kan het nationaal-socialisme niet doorvoeren door enkel spreken. Indien het nat.-soc. aan de macht komt, zal het eerst zijn wil opleggen; later zal dan liet volk dankbaar zijn. Voor het ideaal is eerst plaats wanneer een zekere stoffelijke wel stand bestaat. Wanneer de N.S.B. aan de macht komt, dan zal sociale rechtvaardigheid heerschen, dan zal worden gelet op de capaciteiten van hoofd, hart en hand en niet op afkomst, dan zal er werkgelegenheid komen voor allen en dan zal iedere werker een welver- zorgden ouden dag kunnen genieten. DERTIG JAAR BESTAAN VAN HET KOLONIAAL INSTITUUT. Ter herdenking bescheiden tentoonstelling. Het Koloniaal Instituut te Amsterdam bestaat deze maand dertig jaar. De tijds omstandigheden zün oorzaak, dat dit feit slechts met een bescheiden tentoonstelling zal worden herdacht, hoewel er voor ons land en onze koloniën alle aanleiding was geweest om geboorte en groei van dit zoo belangrijke instituut op grootsche wijze te herdenken. De tentoonstelling zal van 4 September tot 15 October worden gehouden in de groote lichthal van het museum aan de Linnaeusstraat. De Vereenigde Staten en de oorlog. De wet, waarbij aan Amerikaansche schepen onder bepaalde voorwaarden wordt toegestaan, kinderen uit de Euro- peesche oorlogsgebieden te transporteeren en welke reeds door het Congres is aan genomen is naar het Witte Huis gegaan. De militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft met 15 tegen 3 st. het voorstel verworpen om in de wet op den militairen dienst een passus in te voe gen, waarbij de Vereenigde Staten zich in oorlog bevinden. In het ministerie van ju stitie is een conferentie gehouden over het verwerven van steunpunten voor de vloot en de luchtmacht op Britsche bezittingen op het westelijk halfrond door de Ver eenigde Staten. Aan deze conferentie liebhen tal van ministers, leger- en marine-autoriteiten deelgenomen. DE AMERIKAANSCHE KINDERTRANSPORTEN. Niettegenstaande de Duitsche regeering reeds in het geval van het Amerikaansche troepentransportschip „American Legion" voor de vaart door het militaire operatie gebied rond Engeland gewaarschuwd en alle verantwoordelijkheid van de hand ge wezen heeft en niettegenstaande intus- schen de totale blokkade van Engeland door Duitschland is afgekondigd, aldus meldt liet D.N.B., heeft de Amerikaansche Senaat eenstemmig een reeds door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurde wet aangenomen, die, met wü'ziging van de Amerikaansche neutraliteitswet, Ame rikaansche schepen toestaat, kinderen uit de oorlogsgebieden te vervoeren. De voor waarde hiervoor moet volgens de nieuwe wet de garandeering van een vry'g'eleide door de oorlogvoerende mogendheden zün. De Duitsche Rijksregeerlng, zoo wordt naar aanleiding hiervan van bevoegde Duitsche zijde verklaard, heeft reeds in 't geval van de „American Legion" er op gewezen, dat het zeegebied rond Enge land met mijnen bezaaid is. Ook is hierop gewezen in de nota, waarin Duitschland de neutrale regeeringen in kennis stelde van de totale blokkade der Britsche eilan den en waarschuwde voor het varen in het gevaarlijke gebied. Wanneer d'e nieuwe Amerikaansche wet desondanks spreekt van waarborging van een vrijgeleide en hiervan het ver voer van kinderen door Amerikaansche schepen afhankelijk wil maken, dan ont beert deze voorwaarde lederen feitelijken grondslag. Want geen oorlogvoerende mogendheid kan een garantie voor het varen door met mijnen bezaaide oorlogs gebieden geven. Onder deze omstandig heden kan aan de Amerikaansche wet, tot het uitvaardigen waarvan ongetwijfeld menschlievende overwegingen gevoerd hebben, geen reëele beteekenis worden toegekend. Dit moet met het oog op alle eventueele pogingen, de practische onuitvoerbaarheid van de wet te wyten aan de weigering van een Duitsche ga rantie, .reeds thans ondubbelzinnig wor den vastgesteld. Juist de menscheiyke ge zichtspunten zijn liet, die het voor een verantwoordelyke staats- en oorlogslei ding onmogelijk maken, een garantie op zich te nemen voor het varen door met mijnen bezaaide gebieden, het zonder meer toezeggen van een uit den aard dei- zaak ondoeltreffende garantie zou een misdaad zijn jegens de te vervoeren kin deren, \yaaraan de Duitsche regeering zich nooit schuldig zal maken. Nadat de Amerikaansche neutraliteitswet, zoo ver volgt het D.N.B. ten voordeele van de be trekkingen tusschen Duitschland en de Vereenigde - Staten, het voorkomen van incidenten, die de mogelijkheid van een conflict in zich bergen, uitgeschakeld heeft, kan het niet in het belang der bei de landen zün, door een verkeerd begre pen humaniteit weder de mogelü'kheid van incidenten te scheppen. Duitschland kan er niet aan meedoen, de kinderen van een oorlogvoerende party aan een extra gevaar in het oorlogsgebied bloot te stellen. Abonneert U op dit blad. JOHNSTON Mc.CULLEY 9. „Er zitten hier heel wat van die speur honden?" fluisterde hy het meisje toe. „Ze hadden u zeker te pakken gekregen. Wilt u me heusch niet vertellen, waar om u die Driehoeken zoo graag wilde ste len." „Omdat ze zooveel waard zün." „Dat zün de juweelen der andere dames öok. Waarom hebt u niet gepakt, wat u ki-ygen kon? Waarom alleen op die Drie hoeken gelet?" „Waarom vraagt u me dat, nu ik toch niet geslaagd ben?Aha, daar komt mün auto aan!" Een groote, gesloten wagen kwam voor gereden en Warwik keek naar den man achter het stuur. Het was een van de drie die hij achter de seringen had te pakken genomen, maar hij deed, of hij hem niet herkende. Hü opende het portier, hielp het meisje instappen en nam de hem toe gestoken hand aan. „Ik veronderstel, dat u uzelf als heel, heel handig beschouwt," zei ze. „Heelemaal niet." „Mevrouw Dwight mocht u wel dank baar zynals ze dit r'lcs wist." „Maar ik zal hot haar niet vertellen. Ik houd niet van bedankjes. G: edennacht!" De deur sloeg dicht en de wagen ver wijderde zich langzaam. Warwik keerde zich om, als wilde hy naar binnen gaan. Maar plotseling draaide hij zich om, sloop in, de schaduwen naar een daar ge parkeerde open auto en sprong erin. Hij wist, dat die wagen aar. e' zyner vrienden toebehoorde. Het volg- id oogenblik reed hij den gesloten wagen achterna. De opmerking van het meisje over zijn handigheid had verda_ht geklonken en hem argwanend gemaakt. Ze had niet ge- ■handeld als iemand, die een opgedragen taak slecht vervuld had. Ze was tè ge willig het huis uitgegaan. Hij sloeg de kraag van zijn jas op en reed voorzichtig achter de limousine aan, op voldoenden afstand om niet vallend te zijn. Hij was blü, dat die wagen niet de stad inreed, waar het verkeer zooveel drukker was. In stille straten echter ont dekten ze wellicht cok wear eerder, dat ze gevolgd werden. Bedaard reed de wagen een met boomen omzoomdo avenue in. „Zou ik het mis hebben?" dacht War wik. „Ik denk van niet. Maar dan bemerk ik het gauw genoeg." De wagen draaide een zijstraat in. Daar was het donker. Warwik doofde zün eigen lampen. Hy waagde het erop, wegens rü- den zonder licht bekeurd te worden. Hij reed den wagen wat dichter achterop en zag hem een oprylaan inzwenken. Warwik stopte in de nabyhe.d en holde verder. Hü zag, hoe de limousine voor een villa, een eindje van de straat gelegen, stilhield. Over het gras sloop hij geruischloos heen. Het meisje stapte uit en ging naar binnen. Een man volgde haar. De chauf feur reed den wagen achter het huis, stopte en doofde de lichten, „Dievenhol!" mompelde Warwik, „ze gaan den buit verdeelenIk moet dat eens afkyken!" Hy zag den 'ffeur naar binnen gaan en sloop toen om het huis heen. „Ik zal naar binnen moeten!" mompel de hy. „Eerste optreden als inbreker! Moet er cöch aan wennen. Voortaan myn gewone bezigheid, niet waar?" Hij voelde aan een raam en bemerkte, dat het gemakkelijk open ging. Zonder eenig geraas schoor hij het op. Hy luis terde, maar hoorde niets. Hy stak zijn hand naar binner en trok het rolgordyn omhoog. Even later was hy in de kamer. Het was er zoo donker, dat hy niets kon zien. Tastend langs den wand kwam hü aan de deur. Omzichtig maakte hij die open, geren om te vechten, als dat noo dig bleek. Hij bevond zich nu in een gang en aan het einde ervan zag hy licht door een kier. Uit die richting hoorde hij ook stemmen. Warwik sloop naar die deur toe. Hy Icon zich nergens in de gang verschuilen als er iemand uit die kamer kwam. Maar hij moest wat te zien of te hooren krijgen! Bij de deur kom n, bukte hy zich en keek door het sleutelgat. Het meisje zat nog met haar avond mantel om haar schouders. Verder waren de drie mannen in '.iet vertrek. Ze zaten om een tafel heen en aan het hoofd daar van zat een man met een welvarend uiterlyk, die het meisje aankeek. „En nu ter zake," zei hy. „Ben je ge slaagd?" „Ja." „Dus je hebt do Drie Driehoeken? Prachtig!" „Het was niet zoo heel lastig." „Heb je het net zoo gedaan, als je van plan was?" „Ja. Die John Warwik heeft zich wel aan me vastgeklampt, na ons gesprek voor het huis afgeluisterd te hebben, maar ik ,be.i er toch in geslaagd, dicht by me vrouw Dwight te komen vlak voordat de lichten werden uitgedraaid." „Dus heelemaal geen moeiiykheden ge had?" „Geen schijn zelfs. Ik haalde de Drie Driehoeken van haar japon en stak er het nagemaakte ding meteen weer op. Ze heeft mün vingers niet gevoeld. Toen ben ik naar de voordeur gegaan, maar daar ving Warwik me op en dwong me, te blij ven, tot het licht weer aanging. Ik denk wel, dat we een poosje de stad uit moe tenop uw kosten. Hij heeft ons alle maal gezien, bedenkt u dat welhij zal naar ons zoeken. Ik zou zijn gezicht wel eens willen zien, als hij erachter kwam, hoe ik hem ertusschen heb ge nomen." Achter de deur trok Warwaik een zuur gezicht. Toch had ze hem niet zoo heel erg bedrogen. Hij was immers nog op haar spoor? „Waar is het ding? Laat me eens kij ken!" zei de welgedane man tegen het meisje. „Hoe heb je het uit huis gekre gen?" „Ik heb een dubbele zool onder mijn balschoentje. Daar zaten de Driehoeken in een oogwenk in." „Geef maar hier." „Eerst de centen," zei een der drie man nen. U hebt ons tienduizend dollar be loofd." „Warwik zag het meisje een van haar schoentjes uitdoen en op den neus ervan duwen. De zool liet los en de schitterende Driehoeken lagen op haar hand. „Dat is het! Dat is het!" riep de man uit. „Jullie kry'gt je geld!" „Dat is niet alles," zei het meisje. „We moeten ook beschermd worden." „Natuurlijk. Hier is het andere namaak sel." Hü betaalde uit zijn zak en wierp het op tafel." „We mogen elkaar niet misverstaan," zei hy. „Jullie weten, hoe ik met hem heb afgesproken. Ik zou hemheel wat meer betalen, dan ik jullie geefDoch op eigen houtje hadden jullie nooit zoo veel gekregen. Nu kunnen jullie die tien duizend net zoo verdeelen, als je zelf wilt. Jullie kunnen die namaaksels krügen en als ontdekt wordt, flat het een namaak sel is, dan rijst de verdenking wel dat mevrouw Dwight het echte stuk niet droeg en daarmee is de zaak dan uit." „Ik denk, dat het wel lukken zal," zei hit meisje. De man overhandigde een stapeltje bankbiljetten aan een der medeplichtigen van het meisje, die ze vlug telde. „Keurigtienduizend in papiertjes van honderd. Geef hem de juweelen en laten we hier dan vandaan zien te komen. Het is al over éénen. Het speet John Warwik, dat hij geen wapen bij zich had. Wel had hy den ploertendooder nog in zijn zak dien hij van een der boeven afgenomen had, maar hü had er afschuw van, zoo'n ding te ge bruiken. En bovendien moest hy oppas sen, dat die lui hem niet zagen en her kenden. „Hier zün de juweelen," hoorde hy het meisje zeggen. Ze schoof de Driehoeken over tafel naar den welvarenden man toe. Op hetzelfde oogenblik klonk er een schril fluitje; en er werd op de voordeur gebonsd. „Dat is het signaal van Bert; do politie komt eraan!" zei het meisje. HOOFDSTUK VU Snel optreden. Warwik had op groot wild gejaagd en daardoor snel leertn besluiten. Dat deed hü nu ook. Hy moest die Drie Driehoeken hebben, Hü moest zorgen, dat niemand in de kamer hem herkende en dat hy ver dwenen was voordat de politie kwam. HU smeet de deur open en stormde naar bin nen. De zware ploertendooder vloog dooi de lucht en o£ hetzelfde oogenblik sprong de eenige iamp in het verirek aan grui- zels, voodat iemand ~iog goed begreep, v at er voorviel. Op hetzelfde oogenblik greep Warwik naar het juweel dat op ta fel lag, griste den stapel geld meen en rende naar de deur teurg, ((Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6