Provinciate Zrarertcki Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De ontwikkeling van het Balkan-vraagstuk. 183ste JAARGANG NUMMER 193 DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1940 waarin opgenomen de Uitgave dei Firma s F van de Velde Jr en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent oei week ot 2.30 per. kwartaal, Franco per post 2 50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 regels I 1 50. iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Klejne advertenties van 1—5 regels i0 50. iedere egel meer 10 ct. (max 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen Régeling der Roemeensch-Hongaarsche betrekkingen. Belangen der as-mogendheden. Het Balkan vraagstuk is thans naar het schijnt, gekomen in het stadium der groote beslissingen. Naar het schijnt, want ook al 'wijzen tal van uiterlijke verschijn selen erop, dat niets meer een bevredigen de regeling der problemen in den wg staat,er werken in .het Balkanbekken tal van onberekenbare invloeden, die. het on mogelijk. maken, zich te begeven in po sitieve oordeelvellingen. Niet slechts door de ingewikkelde bevol kingsverhoudingen, én ook hiet uitsluitend door de gevoeligheden van de betrokken landen onderling. De regeling van het Balkanprobleem is nauw verbonden aan het petroleumvraag- stuk. Deze enkele aanduiding is reeds vol doende, om duidelijk te maken, dat bet Balkanvraagstuk een stuk oorlogspolitiek is. Het gaat dus niet slechts om de liqui deering van vredesverdragen, het gaat uit eindelijk om de beheersching van den Bal kan en deze strijd, die met groote hevig heid wordt gevoerd door alle betrokkenen over de hoofden van de Balkanregeerders heen, vindt naar buiten een uitweg in de regeling van territoriale aanspraken en ge schillen. Wij zien dus slechts den buitenkant achter de schermen werken andere en machtige invloeden' Engeland en Duitschland, zoo goed als Turkije, Rus land en Italië. Rusland heeft zijn doelstellingen, althans ten aanzien van Roemenië verwezenlijkt en het heeft daardoor tevens zijn aanspra ken brj de regeling der groote problemen aan kracht doen winnen. Nu zijn Roeme nië, Bulgarije en Hongarije bezig met de regeling hunner moeilijkheden. Roemeensche en Bulgaarsche onderhan delaars trachten het te "rajawa eens te worden over het afstaan van den Zuide lijken Dobroedsja. Hoewel een. principieele overeenstemming werd bereikt, is er nog geen verdrag gesloten. De onderhandelin gen over de technische problemen duren nog voort. Ook de onderhandelingen tusschen Hon garije en Roemenië hebben nog niet tot een resultaat geleid, al worden er van semi-officieele zijde wel bepaalde verwach tingen uitgesproken over de overeenkomst, die aanstaande is. Daaruit zou zijn af te leiden, dat de meeningsverschillen niet meer zoo groot zijn en dat Roemenië be reid is, toe te stemmen in een aanzien lijken gebiedsafstand, gelet op den mo- reelen steun, die Hongarije voor zyn aan spraken geniet van Italië en Duitschland. Welke de overwegingen van Bei-lijn en Rome zyn kan thans onbesproken blijven. Een beroep op de historie is op dit oogen- blik voldoende om voor dezen moreelen steun een rechtvaardiging te geven. Bo vendien, het diplomatieke waas, dat over al''deze gebeurtenissen hangt, is te ondoor zichtig, om zich in speculaties dienaan gaande te begeven. Intusschen moet de aandacht gevestigd worden op de belangen der as-mogendhe den, die hier in het geding zijn en waar van een der jongste uitingen is de wrij ving, welke zich tusschen Griekenland en Italië heeft geopenbaard na den moord op den Albanischen volksleider Daut Hoggia, den voorvechter van het Albaneesche irre- dentisme. Daarbij zijn de belangen van de Alba neesche bevolking in het geding gekomen, voorzoover zij onder Grieksch gezag staat Daarmede houdt zich thans de semi-offi- cieele „Giornale d'Italia" bezig. Het blad schrijft „Albanië en daarmede Italië hebben het recht, in naam van het volkenrecht en van de Europeesche orde een definitieve opheldering van deh tóestand te verlangen. Ook op den Balkan moet de chronische burgeroorlog onmogelijk gemaakt worden, Dit is een Italiaansch-Grieksch vraagstuk, dat een rechtvaardige oplossing moet vin den. Niet alleen het gebied van Ciamurie is van belang het vraagstuk betreft veel eer alle stréken, waar de Albaneezen in de meerderheid zijn, dus ook een deel van het gebied van Janina. In Griekenland wordt de politiek van onderdrukking en vervol ging van de Albaneesche bevolking voort gezet. Het schijnt zelfs, dat die politiek nog verscherpt is om de Albaneesche ir- redentisten door intimidatie en uitroeiing tot zwijgen te brengen. Mischien echter wil men ook de spanning aan de grens tusschen Albanië en Griekenland verhoo- gen, om de conflicten uit te lokken, die sedert het uitbreken van den oorlog in overeenstemming zijn met de bedoelin gen der Britsche politiek. Evenals in den vorigen oorlog staat Griekenland onder Britschen druk en treedt het bewust op als agent provocateur. De Grieksclie hou ding wordt bevestigd door de Britsche intriges en de te Londen verspreide ge ruchten over onrust in Albanië. Onge twijfeld moeten Albanië en Italië reke ning houden met het plan van een GriekschEngelsch offensief". In dit commentaar van Virginio Gayda wordt een tip van deh sluier opgelicht. Men ziet nu iets van hét diplomatieke weefsel, men ziet ook, hoe dit Balkan probleem niet slechts een zaak is van de as-mogendheden,Rusland en de. Bal- kanlanden zelf, maar dat ook Engeland zich in deze ingewikkelde kwestié doet gelden.- Inderdaad, het Balkan-probleem is een stuk van den Europeeschen oorlog. Het is er niet het minst-belangrijke stuk van. GEEN DIPLOMATIEKE STAPPEN VAN ITALIË. Ten aanzien van de Italiaansch-Grieksche betrekkingen verluidde gisteren te bevoeg- der plaatse te Rome, dat in tegenstelling met alle andersluidende geruchten door Italië geen diplomatieke stappenin Grie kenland ondernomen zijn. Er wordt uit drukkelijk op gewezen, dat Italië geen nota tot Griekenland heeft gericht en over het incident aan de Albaneesch-Grieksche grens geen besprekingen met Griekenland voert. Het incident wordt echter van Ita- liaansche zijde ais niet geregeld beschouwd. POLITIEKE BESPREKINGEN IN GRIEKENLAND. In verband met het torpedeeren van den Griekschen kruiser „Helli" zijn naar het D.N.B. uit Athene meldt tusschen den minister-president Metaxas, de betreffende ministers en de vertegen woordigers der weermacht talrijke bespre kingen gevoerd, waarbij ook de richt lijnen voor de Grieksche buitenlandsche politiek zijn vastgesteld en dienovereen komstige maatregelen werden goedge keurd. De minister-president heeft den Koning van het resultaat dezer bespre kingen op de hoogte gesteld, die volko men instemde met de genomen beslui ten. Naar men. uit betrouwbare bron ver neemt, - wil Griekenland zijn neutraliteit handhaven doch tevens zyn onschendbaar heid en onafhankelijkheid tot iederen prijs verdedigen. Extra brood- en boterrantsoen voor landarbeiders tijdens den oogst. Het centraal secretariaat voor land- en tuinbouw heeft pogingen in het werk ge steld om de landarbeiders, die zware oogstwerkzaamheden verrichten, in aan merking te doen. komen voor extra brood- en boter- of margarine-rantsoen. Ten aanzien van het broodrantsoen was reeds in dien zin beslist. Gisteren werd nu van het Centraal distributiekantoor mede- deeling ontvangen, dat landarbeiders, die voortdurend zware oogstwerkzaamheden verrichten, behalve op een extra brood rantsoen van 100 aanspraak kunnen maken op een extra boter- (c.q. marga rine) rantsoen van 200 Die extra oogst-rantsoenen worden slechts tot 1 September verstrekt. De plaatselijke distributiediensten zijn over eenkomstig geïnstrueerd, De zaklantaarns met blauw glas moeten verdwijnen. Naar het Vad. van de zijde der Rijks inspectie verneemt zal men geen gebruik meer mogen maken van lantaarns, die met blauw glas of blauw papier zijn afge schermd, zoodra de bepalingen betreffende de voetgangers-lantaarns met beperkte lichtuitstraling in werking zijn getreden. Ook het gebruik van blauwe lampjes in de lantaarns komt te vervallen, zoodat men dan uitsluitend gebruik zal mogen maken van lantaarns met wit licht, doch met een beperkte lichtuitstraling, waar voor een groote reeks van voorschriften is vastgesteld. Op het oogenblik mag men de lantaarns, die met blauw glas of blauw papier zyn afgeschermd nog gebruiken, doch in de toekomst zal dat niet meer mogen. ONDERWIJS EN DE LICHAMELIJKE OEFENING. De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft, blijkens het maandschrift Mededeelingen van ge noemd Departement, zijn goedkeuring ge hecht aan verschillende bepalingen voor onderwijs in de lichamelijke oefening aan de lagere scholen. Deze richtlijnen zijn in een negental hoofdstukken uitgewerkt,n.l: 1. Doel van het onderwijs in de lichame lijke oeiening. 2. Leerstof van het onder wijs in de lichamelijke oefening voor de bezitters van de onderwijzersacte of acte J. 3. Opneming en tijd van de lichamelijke oefening in den lesrooster. 4. Lesschema 5. Verdeeling van de leerstof over de leer jaren. 6. De leerkracht. ,7. Splitsing van jongens en meisjes. 8.Kleeding. 9. De materieele verzorging van het onderwijs in de lichamelijke 'oefening.' Bommen op Voorhout en Westerland geworpen. Twee dooden en verschillende gewonden. Dinsdagavond - omstreeks half zes heeft een bommenwerper van Engelsche nationa liteit een tiental bommen te Voorhout neer geworpen. In de omgeving van den 's Gra- vendamschen weg brachten zij grooten schrik te weeg. Negen bommen kwamen neer in den Berg en Daalschen polder, een of twee vielen in den Boekhorstpolder. De bommen waren van licht kaliber, met uit zondering, van één, die een grooten trechter veroorzaakte en een nabijgelegen schuur vernielde. In deze schuur hadden verschil lende personen een schuilplaats tegen den regen gezocht. Zij liepen allen lichte ver wondingen aan hoofd en beenen op. Het zoontje van den heer Salman uit Noord- wijkerhout bekwam echter een ernstige wonde aan een bovenarm en moest ter ver pleging worden vervoerd. Ook een woon huis, in de nabijheid waarvan de zware bom neerkwam, werd door een scherf ge troffen. Dezé ging door den wand en trof een stoel, welke juist was verlaten door de vrouw des huizes, die het veld in gevlucht was. Door den tegenoverliggenden wand sloeg de scherf naar "buiten. Het vliegtuig, dat de bommen wierp, verdween in noordwestelijke richting. Twee dooden en één gewonde op Wieriagen. In het dorp Westerland op Wieringen zijn Woensdagmiddag om half twee uit een Engelsch vliegtuig tien bommen geworpen, waarvan er negen in een weiland neerkwa men, terwijl de tiende bij een boerderij viel, tengevolge waarvan de 55-jarige weduwe W. Vermeulen en lieti achtjarige meisje de Vries, die zich op dén weg bevonden, door bomscherven werden - gedood. De moeder van het meisje werd „-rustig gewond, haal been werd nl. verbrijzeld. De bewoners van de boerderij bleven ongedeerd, doch de boerderij kreeg lichte schade. Verder werd een paard in de weide gedood. Het Engelsche vliegtuig werd met een Duitsch toestel in een gevecht gewikkeld. Rotterdamsch herbouw zal geen 15 doch 5 jaar vergen. In de „Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden" kwam een verslag voor van een bezoek dat dr. Völckers, die door den Rijkscommissaris belast is met het toezicht op den herbouw van Rotterdam, aan deze gemeente bracht. In dit verslag wordt o.m. medegedeeld, dat men thans met de opruimingswerkzaamheden zoo ver gevorderd is, dat men in October, op z'n laatst November, kan beginnen met den opbouw, waarvoor de plannen tegen dien tyd wel definitieven vorm zullen heb ben aangenomen. Het valt op, dat opruimingswerkzaam heden en die voor den herbouw zonder tijdverlies in elkaar overgaan, zoodat in veel korter tijd dan door de deskundigen werd aangenomen, een nieuw Rotterdam tot stand zal kimnen komen. Was men kortelings nog van meening. dat met den herbcuw van' de binnenstad vijftien jaren zouden zijn gemoeid, thans ran met eenige zekerheid worden aan genomen, dat daarvoor ten hoogste vijf jaren voldoende zijn te achten. De bouw van 385 lage noodwoningen aan het Noorderkanaal is reeds zoo ver gevorderd, dat verscheidene dakloozen daar met October hun intrek zullen kun nen nemen. Zooals ir. Witteveen een verslaggever van de „Deutsche Zeitung. in den Nieder- landen" vertelde, moeten in totaal te Rot terdam 14.000 woningen vervangen wor den. Daarvan worden er 10.000 in de nieuwe 'binnenstad gebouwd, terwijl de overige 4000 voornamelijk in' liet Zuiden van de stad zullen verrijzen. Minister Sinclair: „Wij waren te langzaam." De Britsche minister van luchtvaart, Archibald Sinclair, verklaarde, aldus het D.N.B.gisteravond voor de radio, dat het gevaar voor een invasie of van mas sale luchtaanvallen nog niet voorbij is. In de eerste maanden van den oorlog heb ben vele Engelschen den oorlog te licht opgevat. „Wij waren te langzaam", zoo zeide de minister, en wy hebben niet snel genoeg onzen nationalen wil, onze ener gie en hulpbronnen op de voor alles nood zakelijke taak gericht, n.l. den oorlog te winnen. Nu daarentegen staat het Brit sche gemeenebest alleen tegenover Duitschland en Italië. De uitwerking van dezen veranderden toestand op Groot- Brittannië is, zoo beweerde Sinclair, „too- verachtig" geweest. De rijen zijn nauwer gesloten en er is harder gewerkt gewor den, dan misschien ooit in de geschie denis van Engeland. „Doch de toekomst", zoo gaf de minister toe, „kan toch ons nog veel zwaardere beproevingen ten deel doen vallen dan die, welke wij reeds heb ben gehad". De noodwinkels 5n Middelburg zijn vandaag officiee' geopend De etalages trekken reeds flinke oelangslelling. (Foto Pay Holland). De aanvallen op Engeland voortgezet. ITALIË PROCLAMEERT DE BLOKKADE TEGEN ENGELAND. In een nota aan de regeeringen van neu trale landen heeft de Italiaansche regee ring mededeeling gedaan van haar besluit de totale en onvoorwaardelijke blokkade van de Britsche koloniale kusten af te kon digen, alsmede van de kusten van Egypte en den Soedan. De Italiaansche regeering vestigt er in deze nota.de aandacht op, dat b.et zeege bied langs de kusten van de Britsche kolo niën en protectoraten en van de onder Britsch mandaat staande landen, alsmede van die landen zooals Egypte waar zich Britsche land-, zee- en luchtstrijd krachten bevinden, op grond van de voort durende opeenvolging van oorlogshande lingen tot permanente operatiezone is ge worden. Dit geldt in het bijzonder voor de Brit sche kusten in de Middellandsche Zee, de Roode Zee, de Golf van Aden, alsmede voor de kusten der Britsche koloniën m Afrika en de kusten van Egypte en den Soedan. Derhalve stelt elk schip, dat in de ze zones vaart, zich bloot aan vernietiging door mijnen en andere in den oorlog ge bruikte middelen. Het gevolg zal zijn een totale onderbre king van alle verkeer van de neutrale lan den met de Britsche koloniën op elk ge bied, dat de Italiaansche regeering als operatiegebied beschouwt. Inmiddels worden DE AANVALLEN OP GIBRALTAR voortgezet. Verscheidene vliegtuigen van niet-her- kende nationaliteit hebben zware bommen op Gibraltar laten vallen. Do bommen kwamen voor het meerendeel neer in het havengebied ter hoogte van den kruiser „Resolution". De rots zelf, waar de kust- batterijen en de munitiebergplaatsen in ge bouwd zijn, zou ook door eenige bommen getroffen zijn. De diplomatieke medewerker van het agentschap Stefani meldt, dat het Itali aansche luchtwapen opnieuw de rotsen en haveninstallaties van Gibraltar hevig heeft gebombardeerd. Hierbij wordt vooral de aandacht gevestigd op het feit, dat het En gelsche slagschip „Resolution" nog steeds in het dok van Gibhaltar ligt om gere pareerd te worden. EEN BRITSCH COMMUNIQUÉ. Gisteravond werd te Cairo het volgende Britsche communiqué uitgegeven over de krijgsoperaties. Westelyke woestyn, geen wijziging in den toestand. Britsch Somaliland is door de Britsche strijdkrachten geheel ontruimd. De strijdkrachten hebben zich thans met het grootste deel van haar uitrusting en ma teriaal op Aden teruggetrokken. Slechts een klein deel der uitrusting werd voor de „evacuatie" vernietigd. Van de andere fronten zijn geen berichten ontvangen. DUITSCHE VERKENNINGEN VOORTGEZET. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Ook gisteren zette het- Duitsche lucht wapen de verkenning van het Engelsche eiland voort. Duitsche waarnemingsvlieg tuigen van het type Heinkel 111 of Do. 11 maakten fotografische opnamen van ha venplaatsen, vliegvelden, wapenfabrieken en verdedigingsinstallaties. Zy namen dc uitwerking in oogenschouw van de Dins dag neergeworpen bommen. De toestellen voeren ook enkele bommen met zich mede, die zij op bijzonder gunstige militaire doel witten neerwerpen. Hoewel de 'waarne mingsvliegtuigen als gevolg van de slech te weersomstandigheden gedwongen waren hun filmopnamen van betrekkelijk geringe hoogte te maken, zyn met deze verken ningsvliegtuigen, als gevolg van de geringe Engelsche afweer, slechts weinig jagers ter begeleiding medegestuurd. LEVENSMIDDELENSCHEPEN AANGEVALLEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht van 22 Augustus maakt voor het eerst bekend, dat Duitsche bommenwer pers ver van de Noord en Westkusten van Ierland met succes Engelsche handelssche pen hebben aangevallen. In dit verband ver neemt het D.N.B. van officieele zijde, dat deze aangevallen schepen koopvaarders waren, die met levensmiddelen uit Ame rika kwamen en bestemd waren voor Li verpool. Ze zouden hun koers nemen teil N. van Ierland, door 't Noorderkanal en de Iersche zee. Twee van deze koopvaarders bevonden zich, op het oogenblik dat de Duitsche vliegtuigen naderbij kwamen, op ongeveer 200 kilometer ten Westen van de Iersche kust, terwijl het derde schip op het oogenblik van den aanval op onge veer 180 km ten Noord-Westen van Tory- Island voer. Deze aanvallen bewyzeri, zoo wordt aan deze toelichting op het weermachtsbericht toegevoegd, hoe zeer het Duitsche rijk zich op het oogenblik strategisch in het voor deel bevindt. Het is in staat om de aan voeren, die voor Engeland van vitale be- teekenis zijn, niet alleen in de zeegebieden voor de Britsche kust, maar reeds ver in den Atlantischen Oceaan aan te vallen. DE VLUCHTEN VAN GISTEREN. Gisteren hebben Duitsche Heinkel-machi- nes uitgebreide, gewapende verkennings vluchten gemaakt, waarbij behalve enkele vliegvelden, ook een motorenfabriek in Mid- den-Engeland en havenwerken aan de En gelsche Oostkust met bommen bestookt zyn. In de motorenfabriek zyn verschil lende branden en ontploffingen waargeno men. Op een vliegveld zijn vijf Britsche vliegtuigen op den beganen grond vernie tigd. De commandant der Heinkel formatie heeft, naar het D.N.B. verneemt, het vol gende gemeld. „Ik heb het vliegveld Manby op middel matige hoogte aangevallen en den Zuid oosthoek getroffen. Verscheidene vliegtui gen zijn vernield. Op de onderkomens zijn verscheidene treffers geplaatst. Een muni tiebergplaats is in de lucht gevlogen. Een ander van mijn vliegtuigen heeft na uit voering van de verkenningsopdracht het bijzonder verscheidene toestellen, die juist vliegveld Leamington aangevallen en in het startten. De bestuurder meldt talrijke tref fers op net vliegveld. Bijzonderheden kon hij niet waarnemen, daar hij terstond de beschermende wolken moest opzoeken. Mijn formatie is niet lastig gevallen door En gelsche jagers. Op enkele plaatsen werd afweervuur op ons geopend, dat mij ech ter by de uitvoering van mijn opdracht niet kon hinderen. Mijn toestellen zijn voltallig op de basis geland". ERNSTIG ONGELUK BIJ ANNA'S HOEVE. Jp den rijks veg nabij de Anna's hoeve is gistermiddag een ernstig ongeluk ge- oeurd. -Oen wielrydei, die van het fietspad langs Anna's hoeve kwam, keek bij het oversteken van den rijksweg Hilversum Baarn niet goed uit en werd overreden door -en passeerende auto. De man werd wnstig gewond en met zware inwendige kneuzingen naar een ziekenhuis tc Baarn overgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1