Provinciate Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Na de verovering van Somaliland. waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 192 WOENSDAG 2! AUGUSTUS 1940 Uitgave dei Firma s F. van de Velde Jr. en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent oe» weak of f 2.30 per kwartaal. Franco oei post f 2 50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5-cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 11 50. iedere regel meer 30 cent. Bi] abonnement speciale prijs Kleine advertenties van 1-5 regels f0 50 Iedere egel meer 10 ci (max 8 regels) POSTREKENING 35 9300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit vier bladen Churchill acht Frankrijk verantwoordelijk. De verovering van Britsch-Somaliland ïieeft in Italië groote geestdrift verwekt, zoo meldt het D.N.B. uit Rome. In poli tieke kringen wjjst men er vooral op, dat de zege pas na het overwinnen van de allergrootste moeilijkheden mogeljjk is ge weest. Engeland heeft vóór het uitbreken van den oorlog verklaard, dat het in Abessinië in zekeren zin een geesel in banden heeft,' want het zou, naar f- be weerde, Engeland gemakkelijk en Abessüiië binnen te nikken. In .jk- beid echter heeft het fascistische .„alië stelselmatig ernaar gestreefd Abessinië tot een actieve stelling te maken, opdat het op alle mogelijkheden zou zijn voorbereid. Zoo Is Abessinië van belegerde tot bele geraar geworden. HET VERLOOP DER OPERATIES. Het D.N.B. verneemt belangwekkende bijzonderheden over de verovering van Britsch-Somaliland. De noordelijkste der drie Italiaansche colonnes trok op 5 Augustus over de grens en bereikte den 8sten Zeila, In het centrum bezette de tweede colonne op 9 Augustus Hargeisa, dat eveneens 70 kilometer van de grens ligt. De derde colonne rukte op langs den straatweg van Adoeeina, dat in weerwil van de ernstige terreinmoeilijkheden op den lOen bereikt werd, nadat men van de grens af een afstand van 90 kilometer door zuiver woestijngebied had afgelegd. De Italiaansche hoofdmacht opereerde in het centrum. Op 11 Augustus kwam het gros der Italiaansche troepen in contact met de Engelsche hoofdmacht, welker sterkte op 15.000 man geschat werd. Na dat zij zes dagen de grootste moeilijkheden bij den opmarsch en de ravitailleering had den gehad, stonden de Italianen thans te genover een. tegenstander, die rust geno ten had en zich in voortreffelijke stellin gen verschanst had. Achter het 70 kilo meter lange front Hargeisa-Adoeeina had den de Engelschen op een hoogte van 150 meter een eerste verdedigingslinie opge richt. De Italiaansche troepen bestonden in de eerste plaats uit nationale afdeelingen, maar ook uit inboorlingen en zwarthem- den, die waren gerecruteerd uit arbeiders uit Itallaansch Oost-Afrika. Een bijzon dere taaie had de luchtmacht, die waarde volle verkenningsdiensten verrichtte en ook een deel van den aanvoer verzorgde. Geregeld werden de vijf vliegvelden van Britsch-Somaliland gebombardeerd. De aanval op de Engelsche hoofdstel ling werd ingeleid door een groote om trekkende beweging aan de beide flanken. Van 13 tot 16 Augustus werd er zeer he vig gevochten, waarbij de ItaliEiansche aanvallers onder kruisvuur werden geno men. Niettemin kon op den 15en in het centrum de opmarsch langzaam begonnen worden, nadat de belangrijkste tegenstand gebroken was. Na grondige artillerievoorbereiding werd op 16 Augustus het sein voor den alge- meenen aanval in de richting van La Fa- j-oek gegeven. Op den 18den was de geheele eerste verdedigingslinie der Engelschen overschreden. Talrijke Engelsche afdeelin gen, aldus zegt. men in Italiaansche mili taire kringen, hadden zich by de hardnek kige gevechten van de voorgaande dagen overgegeven, vooral Zuid-Afrikaansche troepen. De Engelschen hadden Zeila zonder strijd opgegeven en de 2500 man, die daar ge legen hadden, onverwijld teruggetrokken naar Boelhar. Ten Oosten van Berbera staan nog on geveer 3000 tot 4000 man Engelsche troe pen, die echter van geen beteekenis meer zijn, nu Berbera gevallen is. Berbera is een natuurlijke haven van be teekenis, die zeer geschikt is voor den handel in de Golf van Aden en op de Roo- de Zee. De haven is 10 tot 20 meter diep. De stad is het uitgangspunt van belang rijke karavaanwegen naar Somaliland en Abessinië, waarmede zij een levendigen handel drijft. Zij is de hoofdmarkt voor koloniale producten struisvogelveeren, ca outchouc, huiden en ivoor). De handel op Aden heeft een jaarlijksche waarde van 50 millioen lire. HET DOEL DER ITALIANEN. Wat de verrichtingen in Italiaansch Afrika betreft, zoo verklaart men in po litieke kringen, dat het optreden ten doel had de beide groote straten, t.w. straat Soedan en Straat Bab-El-Mandeb voor den vijand onbruikbaar te maken. Daartoe ging het er voorloopig om den weg van Somaliland uit te schakelen en dit brugge- hoofd voor Engelsche operaties weg te ne men. Op 5 Augustus zijn de groote opera ties in Somaliland begonnen, die thans haar succesvol einde gevonden hebben met de verovering van Berbera. „BRITSCH-SOMALH.AND BE STAAT NIET MEER". Met groote opschriften, aldus meldt het D.N.B. uit Rome, maken de bladen mel ding van de Italiaansohe overwinning in Somaliland en vooral van de inneming van Berbera. De „Giomale d'Italia" schrjjft, dat de in het belang zou zijn van de Vereenigde Staten, maai- ook in het belang van New- Foundland, Canada en van de andere be trokken koloniën. HET OORDEEL DER DU ITS CUE PERS. De Duitsche pers karakteriseert de re devoering van Churchill als een mengsel van verlarnmenüen angst en wanhopige grootspraak. Indien men het een kunst kan noemen, zoo schrijft de Berliner Boersen Zeitung, onaangename feiten voorbij te kunnen praten,- zwart in wit, nederlagen in overwinningen te veranderen, dan heeft Winston Churchill gisteren opnieuw een meesterstuk geleverd. Terwijl het Duitsche luchtwapen boven Engeland zwermt en zijn doelen vindt, waar het ze vinden wil en terwijl de rest van de BrLtsche strijdkrach ten uit Somaliland over de zee vluchten, heeft de Britsche eerste minister het La gerhuis een rede voorgezet, als waren niet de Engelschen, doch hun tegenstanders al- lerwege onderworpen, als had zich niet het Britsche empire doch de macht der spil- mogendheden ontpopt als een Kolos op leenien voeten. De Berliner Lokal-Anzeiger wijst er op, dat Duitschland in dezen oorlog steeds het initiatief in handen heeft gehouden. Der halve, zoo schrijft het blad verder, zal ook Churchill den duur van dezen veldtocht niet bepalen, doch hij zal afhangen van de Duit sche wapens. Ook de Fransche ministers hebben gesproken van den jarenlangen oor log, een spookbeeld, waaraan onze troepen in acht weken een einde maakten. Chur chill probeerde te spreken als een minister van een intact zijnd, op zijn kracht ver trouwend groot wereldrijk en toch vorm den de nederlagen, waarvoor hij ieder oogenblik kwam te staan, een duidelijk be wijs, dat hjj sprak van een in verval ver- keerend en op zijn grondvesten trillend rijk. Engeland, zoo schrijft de Völkischer Beobachter, is zonder bondgenooten en ook de generaals „honger" en „tjjd'' staan aan den anderen kant van het front tegen En geland en de leider van dit blindelings zijn ondergang tegemoet loopend rijk verklaart dan nog, dat het sterker is dan ooit. In semi-officieele kringen te Berlijn werd o.m. opgemerkt: Oe aankondiging van Churchill, dat het Engelands bedoeling is, de hongerblokkade tot geheel Europa uit te breiden teneinde hierdoor ook Duitschland schade te berok kenen, heeft in politieke kringen te Berlijn een verrassing gewekt, zoo meldt het D.N. B. Dat Engeland voor de vernietiging van het continent en den hongerdood van Euro- peesche vrouwen en kinderen onverschillig is, wist men hier reeds lang, evenals aan den anderen kant bekend is, dat het hier mede beoogde doel, Duitschland in een moeilijke voedselpositie te brengen, niet kan worden bereikt. Churchill wil dus de Euro- peesche vrouwen en kinderen ter wille van een schijnbeeld verhongeren laten. Dat hij probeert de schuld voor deze hongerblok kade op Duitschland te schuiven, stemt, naar men hier verklaart, geheel overeen met de Engelsche mentaliteit, doch is ech ter naïef. Overigens heeft Churchill hierbij opnieuw bewust onwaarheid gezegd, toen hij be weerde, dat Duitschland de voorraden le vensmiddelen yan andere volken aantast, om zich zelf te voeden. Duitschland heeft dit, naar men weet, niet noodig. De opmer king van Churchill, dat Engeland zich thans sterker dan ooit voelt, heeft men in lolitieke kringen te Berljjn ter kennis ge nomen. Na^r Goethe eens gezegd heeft, zal men niemand zijn gevoel ontnemen. Enge land kan derhalve in dit gevoel ten onder gaan. De reis van de „American Legion" KLACHTEN IN DEN SENAAT. Het D.N.B. meldt uit Washington: De democratische Senator Bone heeft president Roosevelt en het departement van buitenlandsche zaken verantwoordelijk gesteld voor het geval het schip American. Legion bij de reis door de gevaarlijke En gelsche zone iets overkomt. Bone verklaarde dat de halsstarrigheid van één man 900 menschen een zeegebied instuurt, waar zij elk oogenblik in de lucht kunnen vliegen. Zou het schip op een mijn loopen, zoo vervolgde de senator, dan zou de beschuldiging uitgespx-oken wórden, dat een Duitsche duikboot het vaartuig getorpedeerd heeft en zal niemand de wa re toedracht vernemen. Echter zou er dan een ophitsende en uitdagende aanleiding ontstaan zijn, welke de Vereenigde Staten in een week tijds in den oorlog kan storten. Bone critiseerde hevig het feit, dat de Ame rikanen zich opwinden over den totalitairen regeeringsvorm, maar wel toelaten, dat de president eenvoudig het schip de gevaar lijke zone instuurt, terwijl het erbuiten kan blijven door eenige mijlen verder te varen. De macht van het departement van buitenlandsche zaken en van den president is evenwel zoo groot, zoo vervolgd het D.N. B., dat het protest van een senator niet veel baat. Bone eischte een grondig onder zoek naar het geval van de American Le gion. De republikeinsche afgevaardigde Ro gers verklaarde in een persgesprek, dat de Amerikaansche regeering de verantwoor ding treft indien het schip een ongeluk overkomt. De houding van de regeering toont aan, dat men de schuld voor een even- tueele ramp Duitschland in de schoenen wil schuiven. DE ENGELSCHEN VERLOREN GISTEREN TIEN VLIEGTUIGEN. Naar het D.N.B. verneemt hebben de En gelschen gisteren tien vliegtuigen verlo ren, waarvan zes in luchtgevechten wer den neergeschoten en vier door het lucht doelgeschut werden neergehaald. Trotzky om het leven gekomen? Naar het D.N.B. uit Mexico City meldt: Leon Trotzky is gistermiddag het slacht offer geworden van een overval. Hij zou hierbij om het leven gekomen zijn. Over den aanslag op Leon Trotsky meldt het D.N.B. de volgende bijzonderheden: De dader, .een Fransch communist ge naamd Frank Jacques, die zich sedert eeni- gen tijd onder een valschen naam by Trotz ky ophield, sloeg Trotky in zijn woning na een gemeenschappelijk genuttigd diner met een ijzeren stang neer. Trotzky kreeg hierdoor een ernstige hoofdwonde, waar door hij onmiddellijk naar de dichtsbijzijnde eerste hulppost va" de politie moest wor den gebracht. Bevestiging van het gerucht, als zou Trotzky aan zijn verwondingen zijn bezweken, was totdusveri-e niet te ver krijgen. Wel wordt door de doktoren toege geven, dat zjjn toestand zorg-baart. De da der, die eerst onlangs in Mexico is gekomen, werd onmiddellijk gearresteerd en ver hoord. Bij de arrestatie probeei-de hij zich te vei weren, waardoor hij zware verwon dingen opliep. Zijn verklaringen, die op schrift worden gesteld, worden op het oogenblik bestudeerd. De Liberalen en de Nederlandsche Unie. Afwijzend advies van het hoofdbestuur. In de gisteren gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Liberale Staats partij hebben alle aanwezige leden van het hoofdbestuur, met uitzondei'ing van het door den kieskring Groningen aangewezen lid, hun instemming betuigd met het advies van het dagelijksch bestuur aan de leden van de partij zich afzijdig te houden én zich niet aan te sluiten bij de Nederland sche Unie. De gronden, waarop dit advies in hoofd zaak berust, zijn, in het kort weei-gegeven, de volgende De Nederlandsche Unie trekt menigeens sympathie „omdat zij tegen de N.S.B. is". Dit is een vergissing. Noch in het pro gramma, noch in de verschillende uitlatin gen van het driemanschap is daarvan iets gebleken. Integendeel, de inhoud zoowel van het een als van het ander, bewijst, dat de Nederlandsche Unie reeds thans den weg van het nationaal-socialisme half- weegs is opgegaan. Over de wenschelijk- heid van eenigen vorm van volksinvloed op wetgeving en bestuur heeft men tot dusverre nauwelijks een woord vernomen en. het feit, dat het desbetreffende punt uit het aanvankelijk in gemeenschappelijk overleg met de politieke partijen opge stelde programma is geschrapt, bewijst, dat hier geen toeval in het spel is. Of de Nederlandsche Unie met zoovele woorden het leidersbeginsel omhelst of niet, doet weinig ter zake. Van belang is slechts, dat men van medezeggenschap van of controle door de geregeerden weinig of niets wü weten. Dit beginsel werkt ook door in de organisatie van de Unie zelve. Zjj is naar den vorm een stichting met een bestuur, geen vereeniging. De leden mogen contribueeren en applaudisseeren, verder niet. Eenige invloed op het bepalen van de richting, waarin de Unie zich zal be wegen, is hun niet toegekend. Daarom is het ook een dwaling te meenen, dat men door zich, ondanks reëele bezwaren, toch maar aan te sluiten, tenminste bereikt, dat men kan meehelpen, de Unie een juis- ten koers te doen houden. Hetdrieman- schap zelf is op dit punt du-' 'elijk ge weest. Het vraagt algeheele a vaarding van het door het driemanschap opgestelde programma, zonder reserves, en algeheele onderwerping aan de leiding van het drie manschap zelf. Britsche militaire steunpunten voor Amerika. President Roosevelt heeft, aldus het D. NJ3., in de gisteren gehouden persconfe rentie medegedeeld, dat de besprekingen met Engeland over het verkrijgen van militaire steunpunten op Britsche bezittin gen op het Westelijk halfrond, bevredigen den voortgang vinden. De vraag, of de overeenkomst met Canada over het vormen van een gemeenschappelijke verdedigings- commiss.e, voorziet in het gebruik van oude Amerikaansche torpedojagex-s door Canada, deed Roosevelt met de opmerking af, daf dit slechts „krantengeklets" is. Roosevöit noemde verder de berichten, volgens wel ke bepaalde strategische gebieden van Ca nada en de Vereenigde Staten gemeen schappelijk bezet zullen worden, de „zui- vei-ste speculatie",. Britsche catastrofe nog veel spoediger gekomen is dan men had kunnen verwach ten. Britsch-Somaliland bestaat niet meer, het is thans Italiaansch bezit geworden. Engeland heeft dit land steeds slechts als militaire basis beschouwd. Op echt plutocratische wijze heeft het zich niet be kommerd om leven en welstand der be volking. In geheel Somaliland, dat 176.000 vierkanten kilometer groot is, ligt geen enkele straatweg. Er wonen slechts vier dokters. De inboorlingen mochten geen land ineigendom hebben, omdat het ge heele gebied als bezit van de Engelsche kroon werd beschouwd. Afgezien van de. militaire gevolgen, die de onmiddellijke bedreiging van Aden zal hebben, zullen ook de politieke gevolgen in geheel Óost-Afrika en de Arabische we reld geweldig zijn. Ook de Lavora Fascista" wijst op de verstrekkende politieke gevolgen der in neming van Berbera. De mozaiek van het Engelsche koloniale rijk begint met het verlies van Somaliland af te brokkelen. De „Tribuna" schrijft, dat het Gibi-altar van het Oosten, het systeem Aden-Perim, bezig is zijn waarde volledig te verliezen. De weg naar Britsch-Indië is op een der vitaalstepunten getroffen. CHURCHILL LEGT VERANT WOORDING AF. Churchill heeft gistermiddag in het La gerhuis een verklaring afgelegd, waarin hij ter inleiding een vergelijking maakte tus- schen den oorlog van 19141918 en den huidigen oorlog. Engeland is, aldus het verslag van het D.N.B., met open oogen dezen oorlog ingegaan. De nieuwe oor logsmethode ligt het Britsche em pire meer „wanneer wij eerst geheel zijn bewa pend", is deze me thode gunstiger voor Engeland. Vervolgens sprak Churchill er over, dat Engeland voorbereidingen treft voor de veldtochten van 1941 en 1942. In ver band met den voedseltoestand in Europa stelde Churchill vast, dat het Engelands voornemen is, de blokkade ook te richten tegen Frankrijk en tegen alle andere lan den, die in Duitsche handen zjjn. Er zjjn talrijke voorstellen gedaan om tot onder steuning van deze landen het doorlaten van levensmiddelen mogeljjk te maken. Hij, Churchill wjjst echter al deze verzoe ken af. Er is thans drie kwart jaar ver streken sedert de huidige regeering de macht in Groot-Brittannië heeft overge nomen. „Welk een stortvloedvan nood lottige slagen is sindsdien over ons neer gedaald". Vervolgens stelde Churchill vast, dat Duitschland de geheele westkust van de Noordkaap tot aan de Spaansche grens controleert en dat het in den strijd tegen Engeland beschikt over talrjjke havens en vliegvelden. Het is mogeljjk, aldus Churchill, dat En geland nog grootere beproevingen door zai nebben te maken. Intusschen heeft jb;nge- land echter toch alles gedaan om zjjn eiland te versterken. Het Britsche Rijk heeft op het oogenblik een steviger samen hang dan ooit. De belangrjjkste productie- tak is op het oogenblik die van bewape ningsmateriaal. Twee millioen man staan onder de wapenen. Hiervan is een groot deel geregelae troepen. Nimmer tevoren heeft een zóo groot leger op deze eilanden gestaan. De vloot is sterker dan ooit. Het nandelstennage is grooter dan bjj het be gin van den oorlog. Om over de luchtge vechten iets te zeggen is het nog te vroeg. Churchill beweerde vervolgens, dat de luchtslagen voor Engeland gunstig zijn ver- xoopen en den kortsten weg vormen naar een Engelsche overwinning. De beste posities kunnen den vijand niet nelpen, zoo betoogde cnurchill, als zjjn xeger en zjjn industrie in het achterland geheel uiteen geslagen en vernietigd wor den. Voor de nederlaag in Somaliland stelde Churchill vervolgens Frankrjjk ver antwoordelijk, op welks steun Engeland nad gerekend. Daarbij sprak Churchill over de misdaad van üramcryk. Aan den anderen kant verklaarde hjj, dat Enge land al vóór denoorlog zou hebben be sloten Somaliland niet te verdedigen. In net verdere verloop zjjner verklaring be toogde Churchill, dat Engeland den Ver eenigde Staten spontaan t ongevraago vloot- en lucht-bases in pacht had aange- ooden. Over eenige kleine eilanden in den Stillen Oceaan is reeds onderhandeld. Nu gioest nog worden gesproken over New- Foundland en Britsch W.-Indië. Overigens ls er geen sprake van overdracht van sou- vereiniteitsrechten, doch betreft het hiei alleen maar een maatregel vooi de ge meenschappelijke verdediging der veilig- iieid. Churchill sprak in dit verband ovei een pacht voor 99 jaar, welke niet alleen Aren „lezen" op het Zeeuwsche land. De jeugd aan den arbeid. (Foto Pax, Holland)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1