Verschijnselen en bestrijding der aardappelziekte. f e upin De invloed van het weer is van de allergrootste beteekenis. Geregeld gaan er den laasten tijd S.O.S.- berichten uit, vanwege den plantenziekten- liundigen dienst te Wageningen, berichten, die tot onderwerp hebben de by alle land bouwers bekende en gevreesde aardappel ziekte (Phytophthora infestans). Zoowel op zand-, veen- als kleigronden treedt de ziekte in hevige mate op, terwyl in tal van gevallen ook de knollen aangetast worden. Wat is de oorzaak, welke zijn de verschijn selen, en hoe dient de bestrijding ter hand te worden genomen? Ziedaar drie vragen, welke wy hebben voorgelegd aan den plan- tenziektenkundigen dienst, waar men gaar ne bereid bleek, ons hieromtrent een en ander mee te deelen. Vrijwel elk jaar hebben we te maken met de aardappelziekte, maar vooral als het weer in het algemeen warm en vochtig is, breidt de ziekte zich sterk uit. Zij wordt veroorzaakt door een schimmel, die vooral de bladeren, maar ook de stengels en de knollen aantast, en door middel van de sporen verbreidt de ziekte zich van de eene plant naar de andere. Het is verba zingwekkend, hoe snel die verbreiding kan gaan in enkele dagen trjds kan een heel aardappelveld totaal verwoest worden, en men kan langs zoo'n veld wandelende, rui ken, dat het werd aangetast. „Welke zijn de verschijnselen van de aardappelziekte „Wanneer de bladeren aangetast worden, ontstaan daarop bruine vlekken bij warm en vochtig weer ziet men aan den onder kant een witachtig schimmelpluis op de scheiding van het gezonde en het bruin geworden weefsel. De stengelaantasting komt veel minder voor ook hier ontstaan bruine vlekken, waarin weldra rotting op treedt alles wat boven de plek zich be vindt, verwelkt. Ten slotte de knollen zelf. Met het regenwater dringen de op den grond gevallen sporen van de schimmel de aarde in, en komen dan op de knollen terecht, waarin zij eveneens bruine, eenigs- zins weeke plekken veroorzaken, die bij alle huisvrouwen welbekend zyn. Men spreekt in dit geval wel van het „kwaad" in de aardappelen. INVLOED VAN HET WEER. De menschen van de praktijk wisten al jarenlang, dat bepaalde weersomstandig heden het optreden van de aardappelziekte bevorderen bij warm en tevens vochtig weer was het meestal oppassen. In het Meterologisch Instituut te Den Bilt is men deze kwestie nader gaan onderzoeken, en ten slotte heeft prof. dr. E. van Everdingen de weersfactoren vastgesteld, waaraan vol daan moest worden, wilde de ziekte optre den. Zijn onderzoek leidde tot de vaststel ling van zoogenaamde kritische dagen, welke aan de volgende eischen moesten voldoen 1. Gedurende den nacht mag de tempe ratuur niet beneden 10 gr. C. 50 gr. F.) dalen 2. er moet dien nacht gedurende minstens 4 uren dauw optreden 3. den volgenden dag moet de bewolking minstens 0.8 bedragen 4. dien dag moet er minstens 0.1 m.M. regen vallen. Op deze gronden zijn de waarschuwin gen gebaseerd, welke geregeld vanwege het K.N.M.I. te De Bilt door middel van de radio en de dagbladen worden verspreid, en waarin de landbouwers aanleiding kun nen vinden, om tot bespuiting van hun gewassen over te gaan. BESTRIJDINGSMIDDELEN. Wat de middelen ter bestrijding betreft dient men er wel rekening mee te houden, dat er eigenlijk van bestrijding geen spra ke is, maar alleen van voorkoming, of hoogstens stuiting van de ziekte. Men ge bruikt daarvoor hoofdzakelijk de Bordeaux- sche of Bourgondische pap, eventueel de ïn den handel verkrijgbare, direct voor het gebruik gereed zijnde vervangmiödelen daarvoor de eerste is een samenvoeging van kopersulfaat, kalk en water, de laat ste een mengsel van kopersulfaat, water vree soda en water. Door met deze oplos singen te spuiten, bereikt men, dat de schimmel, die het koper opneemt, zichzelf vernietigt. Nu wordt er wel eens geredeneerd, dat als men de gewassen driemaal bespoten heeft, men een voldoende waarborg tegen de ziekte heeft verkregen, maar dat is ab soluut onjuist. Het hangt heelemaal van de omstandigheden, van den aard van het ge was en van het weer, af, hoeveel maal men spuiten moet. De beste methode is, de planten vanaf het tydstip, dat het gewas zich aaneen gaat sluiten of eerder in verband met de waarschuwingen van de Bilt regelmatig met een laagje pap te bedekken. Ook het nieuw gevormde loof moet steeds weer beschermd worden. Zoo kan het zelfs voorkomen, bijv. by sterken regenval direct na het spuiten, dat een zelfde gewas in één week tijds tweemaal bespoten moet worden. En ook dient men er voor te waken, de bespuiting te vroeg in het seizoen te eindigen. Goed resultaat ter voorkoming van het optreden der ziekte in de knollen kan men vaak ook bereiken door het dood spuiten van het gewas, waartoe men o.a. gebruik maakt van een vyf procents oplossing van kopersulfaat. Men bereikt hiermee, dat het gewas gedeeltelijk afsterft, waardoor het overblijvende gedeelte meer open wordt, er geen broedeierige atmosfeer ontstaat en de grond eerder opdroogt. En dit alles werkt remmend op de voortschrijding der aard appelziekte. Ten slotte nog iets over het rooien der knollen. Het is noodzakelijk, ter beperking van het euvel, dat men de knollen rooit bij droog weer, en bovendien bij drogen grond. Er zijn wel menschen, die denken, dat als het niet regent, men gerust kan rooien, maar men zal er terdege op hebben te let ten, dat de grond zelf ook goed droog is. Verder is het allerminst aan te bevelen; de aardappelhoopen te bedekken met loof, zelfs al geschiedt dit slechts tydelyk. De sporen, die zich wellicht in het loof bevin den, kunnen dan onmiddellijk op de knollen zelf overgaan, en daarin nog weer groote verwoestingen aanrichten. VRAGEN OM ADVIES. Dat er op dit gebied ook schriftelyk heel wat voorlichting wordt gegeven, blijkt uit het lijvige dossier, dat ons getoond werd, waarin alle correspondentie over aardap pelziekten over dit jaar opgeborgen zit. Te betreuren is het, dat, gelijk uit tal van brieven blijkt, velen totaal niet op de hoog te zijn met de bestrydingsmiddelen, en pas nu, veel te laat, zich tot den plantenziek- tenkundigen dienst hebben gewend. Uit alle deelen van het land, uit Groningen en Zeeland, uit Limburg en Noord-Holland, stroomen brieven naar Wageningen, waar in een beschrijving wordt gegeven van typische bruine vlekken op het loof of de stengels van het aardappelgewas. En stee vast luidt het antwoord uw gewas is aan getast door de aardappelziekte. Vroegtijdig spuiten ware gewenscht geweest. Is dit niet geschiedt, dan doet u het beste, de aardappelen in den grond te laten uitzie ken, en ze te rooien, wanneer het droog weer is, en de grond goed is opgedroogd. Maar wie verstandig is, en goed zijn vak bladen leest, weet, dat hij al in het begin van den zomer met bespuiten moet begin nen, want de aardappelziekte kan men niet genezen, alleen voorkomen, of indien dat niet mogelijk blykt, stuiten in haar funeste ontwikkeling. Wisselvallig koersverloop op de Amsterdamsche effectenbeurs. Goede belangstelling. Wisselvallig koers verloop. Beleggingen kalm. Amerikanen stil. De belangstelling, die den laatsten tyd voor de fondsenmarkt aan den dag werd gelegd, was gisteren bjj het begin van de week nog niet verdwenen. De handel was wel niet omvangryk, maar in verscheidene afdeelingen ging toch aardig wat om. Aan vankelijk bestond een vaste stemming, tenminste werden verscheidene fondsensoor ten op een hooger niveau afgehandeld. Maar ook thans zat er weer geen vaste lijn in de markt Middenbeurs trad hior en daar een re actie in, en het koersverloop bleef nadien onregelmatig. Goede belangstelling werd aan den dag gelegd vo r Aku's, die weder om druk werden verhandeld. De Philips aandeelen zakten na Vaste opening eenige procenten in, Unilevers wa ren weinig veranderd. Voor divei'se minder courante Nederlandsche industrieels aan deelen bestond kalmaan eenige vraag. Vrij flinke omzetten konden worden op gemerkt in de scheepvaartrubriek. Per sal do kon weer en winst worden geboekt. Een uitgesproken vaste stemming be stond voor de Tabakken. In enkele Deli- aandeelen were", geregeld zaken gedaan, en daarby kon over de geheele linie een flin ke koersverbetering w rden waargenomen, waarbij vooral oude deli's aan den kop stonden. De affaire in suikerfondsen was beperkt. H.V.A's waren overigens vast ge stemd. Rubberaandeelen waren door elkan der genomen goed gedisponeerd. Op de pe- troleummarkt bestond aanvankelijk een aangename tendenz voor koninklijke, die tot 194 procent op:-epen, waarna echter een reactie van eenige procenter, kon wor den geconstateerd. De beleggingsmarat was kalm. De Ne derlandsche staatspapieren waren niet veel veranderd. _>e obligatien uit de jongere emissies ware eerder iets luier, terwijl de oude schuld daarentegen goed pryshoudenu was en ook de obligaties Nederlandsch-In- dië zich gemaickelylc konden handhaven. De handel in Amerikaansche waarden was stil. De koersbev eging was onregel matig. Nederland le Ing. 1940 dito 2e lng. 1940 dito met bel. fac. 1940 dito 1000 1938(3%) Indië a 1000 1937 A. Van Berkels Pat. C. Calvé Delft A, Lever Bros en Unilever A. Philips Gloeil. Gem. B. A. Kon. Petroleum A. Handelsver. A'dam A. Ned. Ind. Suiker U A. Deli Batavia My. C. Deli Maatschappij A. Senembah My. A. Amsterdam Rubb C. Prolongatie 3. Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan publicatie by besluit van den wnd. secre taris-generaal, wnd. hoofd van het depar tement van financiën, is toegestaan. Aandeelen: Ned. Scheepvaart Unie 124% gb30 gl. Anaconda copper 19ty16. Bethlehem steel 60%. Shell Union 8% gb Hervatting handelsverkeer tusschen Zweden en Nederland Het D.N.B. meldt uit Stockholm Het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat maatregelen geno men zijn om een hervatting van het han dels- en betalingsverkeer tusschen Zwe den en Nederland in beperkte mate moge lijk te maken. Naar uitdrukkelijk wordt vastgesteld, zal het hierbij slechts om een voorloopigen maatregel gaan, daar in September onderhandelingen voor een blijvende regeling van het handelsverkeer tusschen Zweden en Nederland geopend zullen worden. UITGEVERIJ EN HANDEL IN DRUKWERKEN. Vestigingsplannen en wezenlijke organisatie-veranderingen behoeven de goedkeuring van den rijkscommissaris. Blijkens een gisterochtend versohenen verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende den handel in drukwerken is bepaald, dat: het ten uitvoer leggen van plannen op elk gebied van het uitgeven of vervaar digen van, of handel in drukwerken de goedkeuring behoeft van den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied. Als plannen worden in het bijzonder beschouwd nieuwe vestigingen, wezenlijke veranderingen in de organisatie, de doel stelling en de verspreiding van boeken en periodiek verschijnende drukwerken, verder veranderingen in den titel, sa mensmeltingen, alsmede uitbreiding van de reclame buiten het tot dusver bestaande verspreidingsgebied, veranderingen in den tyd en de menigvuldigheid van verschijning, het invoeren van uitgaven voor een be paald gebied of van bijlagen. Verzoeken om toestemming overeenkom stig het voorgaande moeten bevatten: 1. Een nauwkeurige omschrijving van het plan; 2. Nauwkeurige gegevens betreffende de schrijvers, drukkers en uitgevers, verder betreffende den eigenaar of bestuurder van de uitgeverij, alsmede betreffende de uit geverij zelf. Hij die een plan, als hiervoren bedoeld, ten uitvoer legt, zonder van te voren de vereischte toestemming te hebben verkre gen, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren er geldboete van ten hoogste twee duizend gulden, of met een dezer straffen. De handeling, bedoeld in het vorige lid is een misdrijf. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. Belgische verontwaardiging over den Engelschen luchtaanval op Brussel. De luchtaanval, dien de Engelschen in den nacht van 17 op 18 Augustus op de binnenstad van Brussel hebben onderno men en waarvan een aantal burgers, on der wie vrouwen en kinderen, het slacht offer is geworden, wordt door de Bel gische pers met verontwaardiging bespro ken. De „Nation Beige" noemt den aan val „een laaghartige misdaad der Engel schen, gepleegd op de Belgische hoofd stad", die uitdrukkelijk tot open stad ver klaard is. Deze snoode daad bewijst op nieuw, dat Duitschland in zijn recht is, wanneer het eens en voor al een einde wil maken aan de Britsche barbaarschheid. De „Soir" spreekt van „een laffe en brutale boevenstreek", dat te gemeener is, daar zich in het centrum van de stad geen enkel gebouw van militaire beteekenis be vindt. Alle bladen schrijven, dat de Bel gische politie en brandweer op voorbeel dige wyze zyn geholpen door Duitsche soldaten. Finland zal geen honger hebben. De Finsche minister-president Ryti en de vroegere minister voor de volksvoorzie ning, Tanner, hebben redevoeringen over den economischen toestand van Finland gehouden. Ryti constateerde, dat door de demobilisatie van het leger werkkrachten voor den herbouw vrijgekomen zijn. Zelfs by de moeilijke economische positie van het land, welks herstel in hoofdzaak van den buitenlandschen handel afhankelijk is, behoeft den komenden winter niemand voor honger te vreezen. Weridoosheid van grooten omvang behoeft niet verwacht te worden. Tanner wees er op, dat de buitenland sche handel een concentreerende organisa tie eischt en deelde mede, dat daarom een bureau voor de centrale leiding van den buitenlandschen handel opgericht zal worden. Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG BIERKAAI IJ Radacüe: Tel. 269 II Admlnlstr.Tel.139 VLISS1NGEM Redactie en Adm.: Wglstraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKEHS Dorpsstraat 35, Telefoon 211 S DE ONDERGANG VAN DE GLORIOUS. 1204 slachtoffers. Het D.N.B. meldt uit Londen De Brit sche admiraliteit heeft thans de verliezen bekend gemaakt, ten gevolge van den on dergang van het vliegtuigmoederschip „Glorious", dat in Juni voor de Noorsche kust werd vernietigd. Bekend gemaakt is, dat 1204 man zijn omgekomen, waaronder de commandant, kapitein G. Doyly Hughes. TALRIJKE ARRESTATIES IN EGYPTE. Het D.N.B. meldt van de Egyptische grens De Britsche militaire autoriteiten hebben tot dusverre meer dan 2000 Egyp- tenaren in het geheele land gearresteerd, die ervan verdacht worden „de openbare veiligheid in gevaar te brengen". De gear resteerden zyn overgebracht naar concen tratiekampen in het zuiden van het schier eiland Sinaï. Zij zullen daar grondarbeid en dergelijken moeten verrichten. In alle steden en dorpen duren de arrestaties voort. Britsche duikboot verloren geacht. De Britsche admiraliteit heeft het vol gende communiqué uitgegeven Tot ons leedwezen moeten wij mededee- len, dat de onderzeeboot „Orpheus" aan- zienlyke vertraging heeft en waarschyn- lijk als verloren moet worden beschouwd. De verwanten der opvarenden zyn verwit tigd. DUIZENDEN CHINEESCHE DORPEN DOOR OVERSTROOMINGEN VERWOEST. Honderdduizenden personen in levensgevaar. De zware regenva* van den laatsten tyd heeft in China opnieuw groote overstroo mingen veroorzaakt. Uit Kaifeng wordt ge meld, dat de dijken van de rivier Hoangho op tal van plaatsen bezweken zyn. Een reus achtig gebieu is daardoor overstroomd, waarbij d'iL-enden dorpen ve. woest zijn. De geheele oogst j an d' geteisterde streken is aan de vernietiging prysgegeven. Honderd duizenden menschen verkeeren in levensge vaar. Een k, oote stroom vluchtelingen tracht zich elders in veiligheid te brengen. Men nee aan, dat een groot antal per sonen het slachtoffer van de overstrooming zijn geworden. -Jen vreest bovendien, dat de vloed nog zal aanhouden en de ramp nog erger zal worden. 4 98 4 91% 4 98 3 77% 33 65 79% 158-54 195-90 y2 340-344 200 133-30 197%-94 153-50 184%-82% Iidoor JOHNSTON Mc.CULLE7 „Daar zegt u iets. Ik zou vanavond graag eens ernstig met u praten. Ik ben bijna zoover, dat ik plannen meen te moeten maken, om een huishouden te stichten." „Goeie genade! Vergaat de wereld soms binnenkort?" „Er zal niet veel anders voor me opzit ten. Ik ga nog dood van eindelooze verve ling zoo alleen. Ik dacht, dat u misschien wel een geschikte party voor me wist. Een meisje, waar wat leven in zit, waarmee je nu en dan eens kunt kibbelen, zoodat het geen saaie boel wordt. Ik praat er van avond nog wel verder over." Hy verliet zyn gastvrouw en ging de verschillende vertrekken door, maakte overal een praatje, maar bleef nergens lang. Hij zocht naar het meisje, dat hy op het grasveld voor het huis gezien had. Ze scheen niet in de balzaal te zyn en ook niet in de groote hal. Ze was niet in de plantenkassen en dus ging Warwik weer naar hoven en daar ontmoette hij haar. Ze kwam uit de damesgarderobe. „Die heeft natuurlijk een en ander aan sieraden weten te gappen," dacht Warwik. „Anders een drommels knap meisje." Hy volgde haa.r onopmerkelijk en zag, dat ze in een hoek van de hal ging zit ten, als was ze moe van het dansen en wachtte ze op iemand. Warwik liep naar haar toe. „Zin om te dansen juffrouw Jones?" vroeg hij. „Ikheetneemt u me niet kwa lijk, ik heet geen. Jones." „Och, wat doet dat ertoe? Mijn naam is Pohn Warwik. We zijn nooit aan elkaar voorgesteld, geloof ik, maar het feit, dat we hier allebei als gast zijn, is introductie genoeg, dunkt me." „Natuurlijk. Mijn naam is Gordon." „Mag ik "u ten dans vragen, juffrouw Gordon?" „Graag, mijnheer Warwik." Ze dansten samen en Warwik vond, dat ze het uitstekend deed. Ze dansten nog maals en toen hij opmerkte, dat haar pro gramma niet volgeschreven stond, ant woordde zij, pas laat gekomen te zijn en bijna niemand te kennen, omdat ze eerst kort geleden uit Philadelphia gekomen was en dat ze haar tante, met wie ze mee gekomen was, nergens kon vinden. „Wat hindert dat?" zei Warwik. „Zullen we wat op de veranda gaan zitten?" Ze vonden een rustig hoekje in de scha duw. „Ik begryp werkelijk niet, hoe u van plan bent het te doen," zei hy opeens. „Wat te doen, mynheer Warwik?" „Die Drie Driehoeken van mevrouw Dwlght." Ze keek hem angstig aan. „Maar maarhoe bedoelt u dat?" vroeg ze. „Toe houdt u nu maar niet zoo," zei hy. „Ik houd niet van tooneelspel buiten den schouwburg. U moet weten, dat ik achter dien seringenstruik zat, toen u dat belang wekkende gesprek i.iet dien boef hadt." Ze staarde hem met groote angstoogen aan. „Het is duidelyk, dat u nog een nieuwe ling bent," zei hij. „Anders zoudt u nu lachen en beweren, dat ik een grapje maakte, of anders zeggen, dat ik me ver giste en iemand anders gezien had. Ik ben u dankbaar, dat u die afgezaagde uit- vluchtjes niet gebruikt." „Ik...... ik begryp u heusch niet „Voor wien werkt u en waarom bent u er zoo op gebrand, die juweelen van me vrouw Dwigh'; in handen te krijgen?" vroeg hy. „Stelt u uzelf nu niet een beetje be- lachelyk aan?" „Het is nu te laat voor dergelijke vra gen, waarde jonge dame. Daar hadt u mee moeten beginnen." „Watwat bent u dan van plan te doen?" vroeg ze met trillende stem. „Ik weet toevallig, dat u de juweelen nog niet gestolen hebt, want zooeven zag ik mevrouw Dwight ze nog dragen. Ik kan u slechts van de bedoeling beschul digen. Maar er zyn nog andere dingen. Hoe komt u hier eigenlyk?" „Ik heb een uitnoodiging gekregen?" „Gestolen?" „Nee; op verzoek van een vriendin van mevrouw Dwight Is me die toegezonden." „Ah zoo! Dus u hebt haar vriendin be drogen?" „Ikik geloof van welin elk ge val, ik heb een uitnoodiging gehad en er Is iemand bereid, voor me in te staan, als u onaangenaamheden wilt maken." „O zoo, is d£t de kwestie En u bent een drommels knap meisje en iedereen zou me een bruut vinden, indien ik u onaange naamheden bezorgde. Heel handig maar erg ouderwetsch." „En nu, mynheer Warwik, mag ik u wel danken voor die twee prettige dansen," zei het meisje opstaande. „Gaat u er nu vandoor? Zeker om een gelegenheid af te wachten? Ik zal u na tuurlijk goed in het oog houden. En dat is vervelend. Waarom waagt u zulke gevaar- lyke dingen, als ilc vragen mag." „U moogt het vragen, maar ik geef er geen antwoord op," antwoordde zy. „Er schynt een geheim aan die Drie Driehoeken verbonden te zyn." „Lost u het maar op!" zei ze. „Daar kon ik wel eens zin in krygen, jongedame. Moet u heusch weg? Misschien is het beter van niet. Kijkt u eens over de veranda heen! Daar in die donkere scha duwen! Daar staat uw vriend ons al een paar minuten af te luisteren." „Het meisje uitte een kreet van schrik. Warwik was met één sprong over de balu strade en greep naar een jaspand van den wegvluchtenden man. Doch deze wist te ontkomen. Warwik haalde hem toch in, voordat hij het grasperk ever was. „Zoo, dus op slot van zaken ben je niet weggegaan," zei hy, den man bij zijn keel grijpend. „Ik zal je dus nog eens door elkaar moeten rammelen.' Te laat bemerkte Warwik, dat hy in een hinderlaag gelokt was. Achter een boschje sprongen twee mannen te voorschijn en grepen hem aan. John Warwik liet zich echter niet zoo gemakkeiyk overmeeste ren. Zyn slagen kwamen hard aan en spoedig lag een der kerels tegen den grond. Daarna rekende hy met den an dere af. Hy ontwrong hem zijn revolver en sloeg hem daarmee neer. Vervolgens trok hij den man, dien hy-me. het meisje had hooren praten van den grond op. „Maak dat je wegkomt!" snauwde hy hem toe. Hy liet hem los en de man nam de beenen. Warwik keek naar de twee bewus- telooze gedaanten, sloeg zyn handen af en keerde naar het huls terug. Het meis je had geen alarm gemaakt en binnen scheen men niets van het gevecht bemerkt te hebben. Hy ging naar de achterzyde van het huls en liep by den butler bin nen, die juist bezig was voor het souper te zorgen. De man keek hem verbluft aan. „Ilc heb daarnet een stelletje zwervers weggejaagd, ouwe jongen," zei Warwik. „Zeg er niets van tegen meneer. Het heeft geen zin, het feest te storen. Schuier me alleen maar wat af. En kyk eens, of je een andere das voor me hebt. Deze is vuil geworden." „Zal ik de politie opbellen mynheer?" „Nergens voor noodig. Praat cr niet meer over." „Goed meneer," antwoordde de butler, zyn fooi beleefd opstrykend. Enkele mi nuten later kwam Warwik weer glim lachend de balzaal binnen. Hy vond het meisje in den hoek van de plantenkas zit ten en zag haar schrikken, toen hy naar haar toekwam. „Nee, ik lig niet bewusteloos op het gras," stelde hij haar gerust. „Er waren maar drie van uw vrienden by betrok kenen dat was niet genoeg. De heb hen niet al te erg mishandeld." „En wat nu?" vroeg ze. „Ik stel me zoo voor, dat het wonderlyk goed te pas zou Icomen, als u nu verschrilc- kelyk hoofdpyn kreeg en u genoopt voel de dadeiy'k naar huis terug te keeren. Doet u dat niet, dan zal ik verder den heelen avond u ten dans moeten vragen. Dat zou ik heel prettig vinden, maar het zou de aandacht op u vestigen. U moet weten, dat ik nog al populair ben en juist vanavond tegen onze gastvrouw de op merking heb gemaakt, dat ik van plan was, een eigen huishouden te stichten. On- getwyfeld heeft dat nieuwtje de ronde al gedaan. Wordt ilc nu voortdurend in uw gezelschap gezien „Dan zullen ze denken, dat ik het meisje ben, in wie u belang stelt?" „Juist. En dan wordt er naar u ge vraagd. Misschien ontdekt men, dat u hier ondervry twijfelachtige omstan digheden bent binnengekomen. Hebt u al erge hoofdpyn?" „Rc veronderstel, dat u erg slim denkt te zyn." „Goeie hemel, ilc hoop van niet. Ieder een kan slim wezen." „En denkt u, dat ik hiervandaan zal gaan „Nou, dan moesten we samen maar gaan dansen. Het is jammer urn die goede muziek voorby te laten gaan. „Hoe laat is het?" vroeg ze. „Kwart over rif." (Wordt vervolgd)'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6