DE INEENSTORTING VAN EEN REGIEM. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 20 Augustus 1940 „We hebben teveel vrijheid gehad; er was een gemis aan disclipine Het stadhuis te Middelburg wordt thans hersteld van de in de oorlogsdagen geleden schade. De wijzerplaat wordt onderhanden genomen. (Foto Pax Holland). Sinds ik Parijs verliet, acht en veertig uur vóór de Duitschers er hun intocht hielden, tot ik dien 12den Juni in Bordeaux kwam, is er veel gebeurd en heb ik veel beleefd. In tien dagen ttfds voltrok zich de rest van een stuk wereldgeschiedenis, dat begon op den lOden Mei en dat ein digde voor Frankrijk althans op het oogenblik dat maarschalk Pétain de lei ding overnamop het moment dat er geen redding meer mogelijk was. De toe stand van de Fransche legers was, op het tijdstip dat de wapenstilstand werd aange vraagd, van chaotischen aard het was een wachten op het einde. Onderwijl een ware volksverhuizing van millioenen en millioenen vluchtelingen zich nog immer voortspoedde langs de wegen van midden- Frankrijk, levende op water en brood, slapende op trottoirsteenen of wegbermen, opgejaagd door mitrailleurvuur en kanon gedonder, voltrok zich definitief de in storting van de Fransche weermacht. Tours, aan de Loire, was de laatste stad waar verwoed werd gevochten, waar slag werd geleverd tot aan het bittere einde ik heb Tours gezien, er stonden nog bui tenwijken, doch waar eens het centrum was, lag nog slechts een woestenij van puin. Tours beteekende voor Frankrijk prac- tiseh het einde van den oorlog, er werd geen partij meer gegeven, het werd een verwarde terugtocht, zonder orde en ver band. Tours beteekende ook voor Frank rijk het einde van een regiem, de instor ting van een systeem, d!at kennelijk het land sinds jaren naar den ondergang voerde. Niet werd hier in volstrekten zin de democratische regeeringsvorm berecht, doch wel de opvatting, dat wat meer of minder goed is voor één volk, ook goed moet zjjn voor alle volken. Voor Frankrijk heeft de periode van de laatste vijf en twintig jaren geen ze gen gebracht. Het werd een kwart eeuw van gx-enzenlooze versplintering, van een laisser-aller zondter weerga, het werd een tijdperk van corruptie, vriendendienst, bureaucratie en verwarde vrijheid het was, in het kort, een regiem dat de gebre ken omhoog voerde, en de prachtige kwa liteiten van het Fransche ras niet tot ont plooiing wist te brengen. Frankrijk mis bruikte het groote goed der vrijheid, en de ongekende débacle volgde de débacle op militair terrein, d'ie ruw onthulde en accentueerde d«. grove tekortkomingen van het politieke beleid. Waar bleven al die millioenen, die uitgetrokken wei-den voor de bewapening en de moderniseering van het leger? Waarom was Frankrijk, ondanks alle tijd voor voorbereiding, nog op geen stukken na klaar voor den oorlog, en waarom was men, in verantwoordelijke en leidende kringen, zoo totaal onkundig van den waren stand van zaken? Waar om, zoo zeiden mij ettelijke Fransche poi- lus, waarom hadden wij in ons regiment elk maar drie patronen waarom wierpen wij met tranen in de oogen onze wapenen weg, nadat wij nog niet half waren ver slagen? Waarom, zoo vervolgde een luite nant, waren er gansche artillerie-divisies met slechts enkele pauvere kanonnetjes? En waarom, zoo spraken mrj de Fransche vlieger-officieren,' hadden wij toch zulk een prachtig, overvloedig korps piloten, die den tijd met nietsdoen doorbrachten, sim pelweg wijl het materiaal mankeerde? Zij allen voegden het antwoord achter de vraag„Oh, les saulauds een niet zeer elegante, doch wel zeer kernachtige uitdrukking, die in wezen een wereld van gedacht-1 vertolkte. Zoo spraken mij de Frahschen, die ik dezer dagen ontmoette in de dorpen en de steden, op het land en langs dte wegen, niet alleen de militai ren, maar ook de groote meerderheid der burgers, '.'ypisch Fransch was ook altijd de wijze waarop ruiterlijk de eigen schuld werd beleden „Wjj hebben te veel vrij heid gehad Sr was een gemis aan disci pline Wij waren niet op dezen oorlog in gesteld". Doch zij, die aldus spraken, wisten nog rustig te overwegen hoe geheel anders, verwandter, onverschilliger of bezield met wrok, was de geest der troepen, die geha vend, armoedig en ordeloos, bij ongeregel de benden afdaalden uit het Noorden. De reactie vierde reeds hoogtij, een gevaar lijke spanning broeide, en de haat leefde zich fel uit tegen de vroegere bondgenoo- tenZeker, ook tegen dte Engelsche wapenbroeders de Tommy's zijn niet erg Wij publiceeren hier het derde artikel van onzen bijzonderen mede werker, die de catastrofe van de Fransche nederlaag in Frankrijk zelf beleefde. populair geweest dit keer, in Frankrijk. Verschillende oorzaken, groote en kleine, vallen aan te wijzen. Daar was allereerst de prima uitrusting van het Engelsche leger, die hypermodern was, en soms schril afstak tegen het Fransche materiaal, het was vaak een merkwaardig samen gaan van fonkelnieuwe, moderne opvattin gen, met ouderwetsche methoden. Als enkel voorbeeld moge gelden, dat de Engelschen en de Duitschers te velde de operaties leidden met behulp der jongste vindingen van de draadlooze telegrafie, terwijl daar tegenover de Franschen nog steeds meenden met de telefoon te kun nen volstaan. De uniformen der Engel schen, vervolgens, waren keurig en de Tommy's zaten altijd behoorlijk in hun si garetten, en in hun centenDe arme poilu zat evenwel permanent op zwart zaad, en moet zich, naast zijn strijdmak kers, vaak als een zwerver gevoeld hebben in zijn zakkerige en weinig flatteuze klee- dij. Soms ook waren de Britten wel ietwat arrogant, en mogelijk zelfs boekten zij meer successen bij de Fransche meiskes... Doch dit waren nog kleinigheden, die slechts rivaliteit of wrevel wekten zéér kwalijk is het den Engelschen genomen, dat zij him woord niet gestand deden, en inplaats van de beloofde groote leger macht, slechts in totaal 200.000 man naar Frankrijk brachten. En toen tenslotte den tienden Mei aanbrak, moeten in groote lijnen de volgende belangrijke feiten zich hebben afgespeeld, die, indien juist, van doorslaggevende beteekenis zijn geweest. Opperbevelhebber Gamelan moet zich sterk gekant hebben tegen het oprukken der geallieerde legers in België hij wilde zijn sterke stelling in Noord-Frankrijk niet prijsgeven, en hij vreesde voor groote stra tegische nadeelen. Onder den druk van andere meeningen, vooral Engelsche naar verluidt, gaf hij eindelijk noodgedwongen zijn inzichten prijs, en de groote, onvoor ziene ontgoocheling vond plaats. Weinig later, na de overgave der Belgen, gelastte Weygand, als opvolger van den door zijn houding in ongenade gevallen Gamelin, een aanvalsmanoeuvre der over gebleven Fransche en Britsche troepen in België. De Britten zegden toe, doch trok ken zich niettemin op het laatste oogen blik -terug op Duinkerken, .tegen de beve len van het Fransche oppercommando in... Aldus zijn de meeningen, ten rechte, of ten onrechte, die over de Engelschen momen teel in Frankrijk opgeld doen. Doch, gelijk gezegd veel heviger is de reactie en de wrok, die heerscht ten aanzien van de eigen verantwoordelijke leiders. Er gaat iets gebeuren in Frankrijk het gist in bedenkelijke mate. Het draait uit op troebelen en burgeroorlog, of op een snelle koerswijziging en resoluut in grijpen van een autoritaire regeering. Zal Pétain het klaarspelen Er bestaat geen Franschman méér in aanzien, méér ver trouwd, méér populair dan hij, en de in zichten van veel Franschen hebben een zwenking ondergaan. Een regiem is ge sneuveld en men vraagt iets nieuws, een eenheid en een regeering, een ware regee ringWat gaat er gebeuren in Frank rijk? Alleen Franschen mogen In Frankrijk het beroep van arts uitoefenen. Het Journal Official publiceert een wet, welke de uitoefening van het beroep van arts in Frankrijk beperkt tot die Fransche staatsburgers, wier vader eveneens het Fransche staatsburgerschap bezat. Uit zonderingen kunnen gemaakt worden, wanneer personen zich jegens Frankrijk in wetenschappelijk opzicht verdienstelijk gemaakt hebben of in den wereldoorlog of in den oorlog van 1939 gevochten hebben in het Fransche leger, of den llen Novem ber 1918 het Fransche staatsburgerschap hebben verworven. VERF ENVERFGROND- STOFFEN AANGEWEZEN ALS DISTRIBUTIE-GOEDEREN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart, deelt mede, dat bij beschikking van Maandag het rijksbureau voor chemische producten is uitgebreid met een nieuwe sectie, te weten de sectie verf en verfgrondstoffen. Tot directeur van deze sectie is benoemd ir. P. M. van Door maal. De sectie is gevestigd te 's-Graven- hage, Koningskade 15. Bij bedoelde beschikking worden verf en verfgrondstoffen aangewezen als distribu tie-goederen in den zin der Distributiewet 1939. Onder verf worden verstaan alle soorten gereede verven, verf, dik in olie, lakverven, lakken, vernissen en drukinkten. Onder verfgrondstoffen worden begrepen alle soorten droge verfstoffen (pigmenten), benevens hun waterige pasta's .waartoe niet behooren de in de textiel-industrie toe gepaste kleurstoffen) benevens chloorrub- ber en alle voor de verf industrie vervaar digde celluloseverbindingen. Ingevolge genoemde beschikking is het verboden verf of verfgrondstoffen, zooals boven omschreven, te koopen, te verkoopen of af te leveren, alsmede verfgrondstoffen te verwerken, zonder toestemming van den directeur der sectie. Van deze verboden geldt echter geduren de 14 dagen na het in werking treden der beschikking een algemeene dispensatie en wel tot 70 van de hoeveelheden, welke in de overeenkomstige periode van 1939 zijn gekocht, verkocht, afgeleverd of ver werkt. Deze dispensatite geldt echter niet voor loodmenie en mengsels van droge verf stoffen, welke méér dan 50 loodmenie bevatten en evenmin voor verf, welke uit loodmenie en mengsels van droge verfstof fen bevattende méér dan 50 loodmenie is vervaardigd. Ten aanzien van de hier- bedoelde producten treden de verboden der halve terstond in werking. Ieder, die verf of verfgrondstoffen fabri ceert, importeert of verhandelt, alsmede ieder die verfgrondstoffen verwerkt, voor welke doeleinden dan ook (dus ook voor niet-verftechnische doeleinden), is verplicht zich bij de sectie verf en verfgrondstoffen te laten inschrijven en wel uiterlijk binnen 10 dagen na het in werking treden der be schikking. Deze inschrijvingsplicht geldt alleen voor schildersbedrijven en drogisterijen, welke méér dan 10.000 kg. verf per jaar vervaar digen, benevens die handelaren welke in totaal méér dan 25.000 kg. verf of verf grondstoffen per jaar omzetten. Na het verstrijken van den bovengenoem- den dispensatietermijn van 14 dagen zullen vergunningen uitsluitend worden verleend aan ingeschreven ondernemingen. Motorbrandstofvoorraden van meer dan 100 liter moeten worden opgegeven. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, deelt mede Krachtens artikel 17 van de motorbrand stofbeschikking 1940 no. 1, gewijzigd bjj beschikking d.d. 19 Augustus 1940, opge nomen in de Nederlandsche Staatscourant no. 160 van 19 Augustus 1940, wordt een ieder, die meer dan 100 liter motorbrand stof (benzine of dieselgasolie voor automo bielen) in voorraad heeft, de verplichting opgelegd onverwijld hiervan schriftelijk op gave te doen bij den directeur van het rijksbureau voor aardolieproducten. De opgave moet geschieden hetzij per gefrankeerde briefkaart, hetzij per brief in gefrankeerde gesloten enveloppe. Adressee ring uitsluitend aan sectie IV van het rijksbureau voor aardolieproducten, Zee straat 100/104, 's-Gravenhage. Zoowel in de opgave als op de enveloppe moet duidelijk in den linker benedenhoek het woord „voorraadopgave" geschreven worden. De opgave zelf dient slechts aan te gevën: a. in liters, uitgedrukt in een enkel getal, de totale hoeveelheid motorbrandstof, wel ke men in voorraad heeft ongeacht de wijze van opslag of verpakking b. het volledige adres of de volledige adressen, waar de voorraad zich bevindt c. den naam van den inzender met even- tueelen firmanaam d. het volledige adres van den inzender e. datum van inzending der opgave f. de onderteekening door den inzender. N.B. De opgave moet uiterlijk 22 Augus tus in het bezit van het rijksbureau zijn. Nieuwe scheepvaartlijn naar Rusland. Naar wij vernemen heeft de Rotterdam- sche cargadoorsfirma F. A. Voigt en Co. als agente van de Deutsche Dampfschif- fahrts Gesellschaft „Hansa" het initiatief genomen tot oprichting van een nieuwe scheepvaartlijn die een regelmatige verbin ding met Leningrad zal vormen. Goederen voor Rusland zullen in Rotter dam en bjj voldoende bevrachting ook in Amsterdam worden aangenomen en per binnenschip naar Bremen, eventueel later ook naar Delfzijl worden vervoerd. Van deze plaatsen gaat het transport per Duit- sche zeeboot verder. Aangezien voor deze nieuwe lijn groote belangstelling blijkt te bestaan, kan reeds direct met een wekelijksche afvaart worden begonnen. Italiaansch overwicht in de Middellandsche Zee. Hoe Alexandrië werd bestookt en een Engelsch eskader voor Bardia et veld moest ruimen. In de Middellandsche Zee hebben zich in de laatste dagen zware luchtgevechten af gespeeld, waarover naar een correspon dent van D.N.B. meldt thans nadere bijzonderheden bekend worden. Italiaansche verkenningsvliegtuigen hadden in de haven van Alexandrië een groot aantal Engelsche linieschepen, kruisers en torpedobooten vastgesteld. Kort daarop deden verscheide ne eskaders Italiaansche bommenwerpers, begeleid door talrijke jagers, een aanval op de haven en bestookten deze anderhalf uur lang ononderbroken met bommen van het zwaarste kaliber. De Engelsche Mid dellandsche Zee-vloot poogde aanvankelijk maar tevergeefs schuil te gaan achter een rookgordijn. Daarop stegen Engelsche ja gers op en een hevige luchtstrijd 'ontspon zich. Tijdens het bombardement met explo sieve bommen konden de Italiaansche vlie gers de uitwerking hiervan reeds waarne men. Hooge rookzuilen en branden werden op-verschillende punten in het havengebied gezien en den volgenden dag werd vastge steld, dat een deel van de Engelsche Mid dellandsche Zee-vloot de haven van Alexan drië had verlaten. Er bestaat te Rome den indruk, dat de Engelschen hun Middelland sche Zee-vloot in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee hebben verdeeld over verschillende havens, om de bedreiging door de onophoudelijke Italiaansche bomaanval len te verminderen. Bij hun terugkeer van Alexandrië kregen de Italiaansche verkenningsvliegtuigen een Engelsch eskader in het vizier, dat een sterkte had van vier kruisers, acht torpe dojagers en een vliegtuigmoederschip en dat koers zette naar het Westen. Kort daarop werd de aanwezigheid van het En gelsche eskader in de nabijheid van de Italiaansche haven Bardia aan de Noord- Afrikaansche kust vastgesteld. Het eska der opende het vuur op de haven en loste 300 schoten. Tegelijkertijd stegen van het vliegtuigmoederschip Engelsche jagers op, die voortdurend boven het eskader zwerm den. Kort daarop kwamen, begeleid door jagers, verscheidene Italiaansche eskaders bommenwerpers ter plaatse. Aan de Itali aansche vliegers gelukte het in korten tijd zeven Engelsche Glocester-Gladiator-vlieg- tuigen neer te schieten. Twee andere vlieg tuigen stortten brandend naar omlaag en kunnen als verloren beschouwd worden. De Italiaansche verliezen aan vliegtuigen be droegen drie jagers. Onder den indruk van deze onophoudelijke bombardementen hield het Engelsche eskader op met de beschie ting van de haven van Bardia en verdween. Ondanks de hevige beschieting, welke uren lang heeft geduurd, is de schade, welke in de haven van Bardia is aangericht, buiten gewoon gering. De afleidingsmanoeuvre, welke het Engelsche opperbevel te Cairo als afweer tegen de dagelijks heviger wor dende Italiaansche luchtaanvallen heeft on dernomen, is geheel zonder resultaat ge bleven. Het initiatief in de Middellandsche Zee ligt in de handen van italië. Fransche torpedojager nabij West-Schotsche haven vergaan. Reuter meldtNaar Maandag mede gedeeld werd, is de Fransche torpedojager „Maill Breze" (2441 ton) in de nabijheid van een West-Schotsche haven gezonken. Op het schip vond eerst een ontploffing- plaats, waarna het volkomen in vlammen stond. Verscheidene matrozen, alsmede redders, die het niet te blusschen vuur bestreden, werden gedood. Ongeveer 60 anderen werden gewond. Het schip bevond zich ongeveer een mijl uit de kust toen de verschrikkelijke ontploffing plaats vond. Alle dokters en verpleegsters uit den om trek werden gealarmeerd. De ziekenauto's brachten de gewonden naar de ziekenhui zen en geestelijken dienden den stervenden de laatste sacramenten toe. Na de groote ontploffing werden nog verscheidene kleine explosies gehoord.- Nadat het vuur was uitgewoed zonk het schip, de voorsteven het eerst, in de diepte. De torpedojager, die in 1932 voltooid werd, was een schip van de „Aigle"-klasse. De snelheid bedroeg 36 knoopen en het aantal opvarenden 220. Tijdens een luchtgevecht in de Beemster nabij Purmerend (Noord Holland) is Maandag een Engelsch vliegtuig van het type Bristol-Blenheim door een Duitschen jager neergeschoten. Het wrak De start voor de 200 tn. schoolslag dames tijdens van het toestel onder bewaking van Duitsche soldaten. de zwemkampiuenschappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5