„Thans keeren de Vlamingen zich voor immer van het Zuiden af, naar het Noorden toe". Dr. Borms getuigt op de 21ste Ijzerbedevaart. „De een-en-twintigste bedevaart naar den IJzer kan geen. bedevaart zijn. Met enkele slechts staan wy in de crypt van den doorboorden heldentoren, in de wij dingsvolle aanwezigheid van onze dooden en brengen U uit de verte de boodschap van den IJzer". Zoo sprak Zondagmorgen Juliaan Plat- teau in de gewelven van het IJzermonu ment. En hy vervolgde: „Doch in deze verte zijn wij nabij. Want waar gij staat zijn puinen, waar gij staat is IJzergrond, bloedgrond, bezaaid met nieuwe dooden. Den geoffei'den broeders uit dit nieuw ge slacht brengen wij stilzwijgend den groet: Een aangrijpend, bijna beklemmende stilte trad daarop in: Zoo huldigde Vlaan deren op dezen schoonen Zondagmorgen zijn helden, oude en jonge; zoo herdacht het Vlaamsche volk op dezen heiligen grond zijn grootste offer, om daarin de kracht te putten voor de volharding in den op leven en dood gevoerden strijd ter vrijwaring van zijn volksbestaan. Deze feestelijke herdenking geschiedde thans voor de 21ste maal. De gebeurtenissen dei- laatste maanden maakten haar tot een heel bijzondere. In de annalen van den Vlaamschen strijd zal zij met gouden let ters geschreven worden. Nu geen grootsch en indrukwekkend vertoon, zooals in vroe gere jaren, geen met auto's, bussen en fietsen volgepropte wegen, geen duizenden en nog eens duizenden bedevaarders. De wonden, welke het oorlogsgeweld aan het Vlaamsche land heeft toegebracht, zijn nog niet hersteld. De verkeersmoeilijkhe den waren te groot om het diepe, waar achtige verlangen van het Vlaamsche volk juist nu aan de boorden van den IJzer en rond den voet van de heldentoren te staan geschaard, in vervulling te doen gaan. Gedwongen door de omstandighe den moest de massa thuis blijven en kon zij alleen in gedachten vertoeven bij de enkele honderden, die wel het voorrecht hadden naar Dixmuidlen te kunnen komen. Adviesbureaus voor Duitschers. In de plaats van consulaten. Men meldt ons uit Den Haag: Naar Wy van bevoegde Duitsche zijde verne men, zijn op grond van het decreet van den Führer van 18 Mei 1940, opgeno men in Reichsgesetzblatt 1, pag. 778, de tot nu toe in Nederland bestaande con sulaten en consulaire vertegenwoordigin gen opgeheven en hun functie op de or ganen van den Rijkscommissaris vöor het bezette Nederlandsche gebied in het raam van de algemeen geregelde overheids- werkzaamheden, met ten deele verder gaande zelfstandige bevoegdheden over gegaan. Ook kan de Rijkscommissaris ter uitoefening van de bestuursmacht en ter uitvoering van zijn verordeningen van de Nederlandsche autoriteiten gebruik maken. Ter verzorging van de door de be staande organen van den rijkscommissaris nog niet behartigde belangen doet zich evenwel de noodzakelijlcheid voor, bijzon dere instanties in het leven te roepen, waaraan, zij het ook op beperkt terrein, de taak zal worden toevertrouwd de hier vertoevende Duitschers in den geest van het „Konsulargesetz" van 8 November 1867 met raad en daad bij te staan. Deze instanties worden volgens voorschrift van den Rijkscommissaris met den naam „Amtliche Deutsche Beratungsstelle in den Niederlanden" aangeduid en voeren in haar offieieele stempel het Duitsche rijksem bleem met een toepasselijk rondschrift. Binnenkort worden dergelijke bureaux gevestigd in de verschillende provincies en wel voor de provincies Friesland, Gronin gen en Drenthe tezamen met zetel te Groningen, voorts voor Zuid-Holland in Den Haag, voor Limburg in Maastricht, voor Overijssel in Hengelo, voor Noord- Brabant in 's-Hertogenbosch, voor Gelder land in Arnhem, voor Noord-Holland in Haarlem, voor Zeeland in Middelburg, voor Utrecht in de stad Utrecht en voorts in Amsterdam en Rotterdam voor deze ge meenten. De taak omvat naast de zorg voor de Duitsche staatsburgers ook die voor de Nederlanders van Duitsche afkomst, vooral van dat deel, dat door huwelijk met Ne derlanders de Duitsche nationaliteit ver loren, heeft en in bepaalden omvang ook andere staatsburgers, die in het verkeer met Duitsche binnenlandsche autoriteiten de tusschenkomst van een Duitsche in stantie noodig hebben. De ambtelijke werkzaamheid zal zich in hoofdzaak uit strekken tot een verwijzing van de ver zoekers naar den bevoegden functionaris en tot een ambtelijke bemiddeling in het verkeer met de Duitsche binnenlandsche autoriteiten. Uitgezonderd zijn werkzaam heden, die tot de uitsluitende bevoegdheid van andere autoriteiten en administraties behooren, of die een ingrijpen in het be stuur der Nederlandsche overheid zouden beteekenen. De bijzondere organen zijn bevoegd schriftelijke verklaringen voor bijzondere gevallen af te geven, bij voorbeeld verkla ringen van in-leven-zrjn ten behoeve van de uitbetaling van sociale uitkeeringen en pensioenen, verklaringen van onvermogen ten behoeve van de transfer van onder steuningsgelden. Voorts moeten zij op zoo groot mogelijke schaal behulpzaam zijn bij de verkrijging van bewijsstukken van burgerlijken stand en van politioneele meldingsbewijzen bij de desbetreffende Nederlandsche bureaux. Zij hebben ook het recht vertalingen te legaliseeren en zekere opdrachten en ambtelijke handelin gen onder de aanwijzingen van het com missariaat-generaal voor bestuur en justi tie voor speciale gevallen ten uitvoer te leggen. Deze uitverkoren enkelingen konden al len een plaatsje in den crypt van den door een granaat beschadigde toren vinden. Bij de graven hunner helden-broe ders konden allen zich sterken door den geest van eensgezindheid, dde op dezen plaats duizenden samenbindt en zich dren ken van de heerlijke gedachte, waardoor de bedevaart steeds beheerscht wordt: het integrale loyalisme tegenover eigen volk. Dr. August Borms getuigde hiervan in zijn toespraak. En verder gaande zeide hij „Ik heb nu ten tweede male voor Vlaan deren mogen lijden samen met honderden volksgenooten, waaronder gewezen oud strijders die jaren met U, dierbare dooden, in deze bloedige vlakten hebben gestaan: het Vlaamschhatende België heeft ons aan den eeuwenouden vijand van Vlaanderen overgeleverd en nieuwe Vlaamsche slacht offers zijn gevallen onder Fransche kogels. Onze schuld? We waren te Vlaamsch en ijverden te zeer voor het „nooit meer oor log". Bij de van bloed druipende namen: Fresnes, Auvours, Orléans en al die fol terplaatsen, waar gij zooveel liebt ge leden, komt nu de schrikwekkende reeks, welke aanvangt met Abbeville, Le Vernet, St. Cyprien en eindigt in de gruwelkam- pen waar een misdadige regeering onze jonge knapen van 16 jaar heeft opgesloten, Dierbare dooden, de Vlaamschvijandige staat die u eens zoo onbillijk heeft behan deld, Uwe graven heeft geschonden, de amnestie aan uw beste kameraden heeft geweigerd, snoerde met zrjn nieuw ver raad Vlaanderen tot een blok samen en bewees voor goed aan de Vlamingen, dat hij hun vaderland niet kan zijn. Thans keeren de Vlamingen zich voor immer van het Zuiden af, naar het Noor den toe. Heel het volksnationale Vlaande ren smeekt God door uwe tusschen komst, dierbare dooden, om zijne bescher ming en hoopt dat de zon die daagt aan de Oosterkim licht en leven brengt voor ons heele volk". Engelsche bommen op Zwitserland. Uit Bern meldt het D.N.B.: Naar de Zwitsersche generale staf in verband met de nieuwe schending van het Zwitsersche luchtgebied in den nacht van 18 op 19 Augustus nader mededeelt, zijn tusschen Diessenhofen en Schlatt (provincie Thur- gau) op 19 Augustus des ochtends tus schen 00.24 en 01.00 uur bommen geworpen op de spoorlijn. De rails werden onder puin bedolven, doch niet beschadigd. Tele foon- en telegraaflijnen werden vernield. Zonder twijfel zrjn deze vliegtuigen die deze bommen hebben uitgeworpen, Engel sche machines, die systematisch in de laat ste nachten de Zwitsersche neutraliteit hebben geschonden. Luchtalarmin Berlijn. In den nacht van 19 op 20 Augustus is in Berlijn van 00.40 tot 2.25 uur luchtal arm gegeven. In de Westelijke buitenwij ken der stad was af en toe ver verwijderd schieten der luchtdoelartillerie te hooren. Naar men van bevoegde Duitsche zijde mededeelt, probeerden twee vijandelijke vliegtuigen tot boven Berlijn te komen. Zij vlogen langs het versperde gebied, doch werden toen door de luchtdoelartillerie ver dreven. Burgerlijke Stand DOMBURG. Van 1017 Augustus. Overleden: Johannes van Eyzeven 51 jaar, man van Elizabeth Passenier. WISSENKERKE. Van 9 tot en met 16 Augustus 1940. Geboren: Hendrika Rachellna d. v. Ma- rinus A. de Loof en Wilhelmina P. de Smit; Maria Wilhelmina d.v. Johannes J. de Haze en Wilhelmina N. Vroonland. Ondertrouwd: Aarnout van der Heijde, 24 j. en Anna Elisabeth Meulenberg, 25 j., beiden wonende alhier. OOSTKAPELLE. Van 10 tot 17 Augustus 1940. Ondertrouwd: Antheunis Joziasse jm. 23 jaar en Maatje Jacobse j.d. 20 jaar. KRUININGEN. Van 815 Augustus. GeborenAdrianus Christiaan en Jan Cornelis, zonen van Jacob Marinus Kome- jan en Wilhelmina Maria Mulders Jaco- ba, d. van Jan Kosten en Maria van der Hart. Overleden: Jan Cornelis Komejan, 12 uren, z. van J. M. Komejan en W. M. Mulders. Gehuwd Marinus Jacobus le Clercq, 26 j. en Pieternella de Koeyer, 27 j. (D.Z.) GOES. Geboren: Cornelis Pieter, z. v. Isaac Verhage en Maria Matthijsse. Hendrik Domus, z. v. André Cornelis van der Pijl en Jacomina Gunst. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden, 20 Augustus. Hoofdprijzen: 20.000: 13903. 1500: 17131. 1000: 13656 16763 24103 10531. 400: 22471 16395 23484. 100: 1329 22670 22988 18601 19874 2652. Laatste Berichten BOMMEN OP NEDERLAND. In den afgeloopen nacht zijn twee bom men gevallen in weideland onder de ge meente Tietjerksteradeel. Er is geen scha de aangericht. In Harderwijk kwamen tién bommen neer; er kwamen geen persoonlijke onge lukken voor. Het Duitsche legerbericht van heden. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt heden bekend: Het duikbootwapen heeft nieuwe succes sen behaald.' Een duikboot heeft het 4578 brt., groote bewapende Britsche koop vaardijschip „Ampleforth" alsmede een an der vijandelijk koopvaardijschip van 6680 brt. tot zinken gebracht. Een andere duik boot onder leiding van luitenant ter zee eerste klasse Cohauss, waarvan reeds een resultaat van 32.330 brt. was gemeld, heeft in totaal 41.000 brt. vijandelijke han- delsscheepsruimte tot zinken gebracht. In het kader der gewapende verkenning bestookte het luchtwapen, wapenfabrieken, opslagplaatsen voor brandstof, spoorwegin stallaties, havens, vliegvelden en troepen concentraties, in het bijzonder in de graaf schappen Suffolk, Norfolk en Oxford succesvol met bommen. Des nachts waren onze aanvallen gericht op vliegvelden in Zuid-Engeland alsmede op haveninstallaties en groote tankinstal laties aan de Britsche Zuid- en Zuidwest kust. Vijandelijke vliegtuigen wierpen in den nacht van 19 op 20 Augustus op verschil lende plaatsen bommen op woonwijken en open terreinen. Enkele burgers werden ge dood en gewond. Verscheidene huizen wer den vernield. Dank zij het krachtige op treden van den veiligheids- en hulpdienst, alsmede van den eigen hulpdienst der be volking konden op verschillende plaatsen ontstane branden snel bedwongen worden. Vier vijandelijke vliegtuigen werden door jagers en luchtdoelartillerie neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Berbera door de Italianen bezet. In zijn legerbericht van heden meldt het Italiaansche hoofdkwartier o.m. Na den laatsten tegenstand van de vijan delijke achterhoede te hebben overwonnen, hebben onze troepen gistermiddag 19 Augustus Berbera, de hoofdstad van Britsch Somaliland, bezet. Alvorens zich aan boord van de schepen te begeven, heb ben. de Engelschen een deel van de stad in brand gestoken. Een geheele compagnie kameelrijders, goed bewapend en uitgerust, heeft zich aan ons opperbevel te Hargeisa overgegeven en de wapens neergelegd. TURF. In aansluiting op de intrekking van de dispensatie van het verbod tot het ver- koopen, afleveren en vervoeren van turf, d.d. 29 Juli, maakt de secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart be kend, dat tot wederopzegging een rege ling is vastgesteld, welke de voorwaarden omvat, waarop het aan verveners en han delaren in vaste brandstoffen, welke van den verkoop van turf hun normaal bedrijf maken, weder is toegestaan alle soorten turf te verkoopen, af te leveren, te ver voeren of te doen vervoeren. Deze regeling is neergelegd in een cir culaire, welke ten kantore van de plaatse lijke distributiediensten kan worden afge haald. CORRESPONDENTIE VOOR GEÏNTERNEERDEN IN DUITSCHLAND. Uit Den Haag: Niet aangeteekende brie ven (maximum gewicht 2 k.g.) en brief kaarten aan geïnterneerde Nederlanders in Duitschland kunnen portvrij worden ver zonden, evenals gewone pakketten, mits deze niet zwaarder wegen dan 5 k.g. Deze stukken dienen van het volledig adres der geïnterneerden te worden voor zien. De geïnterneerden kunnen hun be trekkingen hierover door middel van spe ciaal daarvoor bestemde kaarten inlichten. Het adres van geïnterneerden, dat tot nu toe bekend was als „Ilag XIII" luidt voortaan „Ilag XIII Wuelsburg bei Weis- senburg, Bayem". VOORRADEN EIEREN EN EEPRODUCTEN. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt het volgende bekend: Teneinde op elk oogenblik een overzicht te hebben van de opgeslagen koelhuis- en kalkeieren en van de eiproductie, is be paald, dat ieder zijn voorraden moet op geven aan de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Deze opgave moet geschieden uiterlijk 24 Augustus, naar den toestand van 21 Augustus. Deze opgave behoeft alleen ver strekt te worden door diegenen, die de koelhuis- en kalkeieren en de eiproductie in voorraad hebben voor verkoop of om deze te gebruiken in het eigen bedrijf. Hieronder vallen niet de eieren, die par ticulieren voor eigen consumptie hebben ingeslagen. Heb afleveren van koelhuis- en kalk eieren en eiproducten, als ook het aan wenden daarvan in liet eigen bedrijf mag alleen geschieden na verkregen machti ging van de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Van den opslag van koelhuis- en kalk eieren en van het bereiden van eiproduc ten na heden, moet terstond worden ken nis gegeven aan de genoemde centrale met vermelding van de hoeveelheden. Bij alle opgaven moeten kippen- en eendeneieren en de uit deze bereide producten afzon derlijk worden opgegeven. Geen order te groot Geen order te klein Drukkerij Vstn de Velde Gemengd Nieuws HEVIGE BOTSING BIJ GILZE. Drie dooden. Maandagmorgen heeft op den rijksweg Breda-Tilburg een doodelyk ongeluk plaats gehad. Een vrachtwagen, komende uit de richting Breda en waarop een 20- tal werklieden gezeten waren, is door on bekende oorzaak met een flinke vaart tegen een aan den kant van den weg ge- parkeerden vrachtwagen gereden. De ge volgen waren verschrikkelijk. De rechter zijde van de uit Breda komenden auto werd geheel weggescheurd, terwijl de 20 arbeiders naar alle zijden werden wegge slingerd. Verschillenden van hen bleven bewusteloos op het wegdek liggen. Ande ren liepen gillend en bloedend rond. De 26-jarige gehuwde v. d. Beemt uit Etten kwam tegen een boom terecht en werd op slag gedood. Het slachtoffer was vader van een kind. De 28-jarige v. Zundert, eveneens uit Etten, was zoo zwaar ge wond, dat hij bij aankomst in het zieken huis te Breda reeds bleek te zijn overleden. Hij was eveneens gehuwd en vader van drie kinderen. De 36-jarige Braspenning, ook uit Etten, gehuwd en vader van vier kinderen, overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. Zeer zwaar werden ge wond de arbeiders v. d. Steen en Diele- mans beiden uit Etten, die resp. een ge compliceerde bovenbeenbreuk en een bek kenfractuur bekwamen. Verschillende an deren bekwamen diepe vleesehwonden en moesten eveneens in het ziekenhuis wor den opgenomen. De chauffeur van den vrachtauto, de 21-jaxige Zuurmond, was na het ongeval geheel overstuur en kreeg een dusdanige zenuwcrisis, dat hij ook in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Slechts vier arbeiders bleven ongedeerd en kwamen met den schrik vrij. VRACHTAUTO OP STILSTAANDE GOEDERENTRAM GEREDEN. Gistei'avond omstreeks elf uur is te Drempt een vrachtauto uit Zevenaar op een stilstaande -goederentram gereden. De bestuui-der der vrachtauto, K. uit Zevenaar, werd bewusteloos uit de wrakstukken van den wagen gehaald. Hij is in het ziekenhuis te Doetinchem overleden. EEN GRAF, DAT GEEN GRAF WAS. Pjjnlïjke ontdekking te Ginneken. Toen de bewoners van de Wilhelmina- straat te Ginneken na de angstige oorlogs bedreigingen van den Tweeden Pinkster dag in hun woningen teragkeerden, werd hun aandacht getrokken door een zandheu veltje op een stuk bouwterrein, dat den indruk maakte een graf te zijn. Van gis singen kwant het tot geruchten en spoe dig, hoe het komt weet niemand, stond voor iedereen vast, dat ter plaatse drie gesneu velde Fransche militairen lagen begraven, zelfs liet het gemeentebestuur om het graf een hek plaatsen, en omwonenden zetten er een kruis op en legden er bloemen bij. Vrij wel dagelijks werden daarna versche bloe men op het graf gebracht. Thans worden de hier eix daar langs den weg begraven liggende Fransche militairen naar een waardige rustplaats overgebracht. Zoo zouden ook de stoffelijke resten van de in de Wilhelminastraat begraven Fransche militairen worden opgegx-aven, om op het kerkhof te Ginneken ter aarde te worden besteld. Toen echter in den vroegen morgen, on der toezicht van den burgemeester en van den officier van justitie het graf ge opend werd, bleek dit in het geheel geen graf te zijn. Op het geheele stuk bouwland was geen enkele gesneuvelde militair be- gi-aven, meldt de Tel. Wie het gerucht het eerst heeft ver spreid, weet niemand en de „ooggetuigen" van de tei-aardebestelling op Tweeden Pinksterdag zijn thans nergens te vinden. LIEVER GETROUWD DAN IN DIENST. De stroom van jongemannen, die zich door snel te huwen aan den dienstplicht in de Ver. Staten hopen te onttrekken, nam Zaterdag in de New Yorksche stads- deelen Brooklyn en Queens zulk een om vang aan, dat politieversterking moest aanrukken om bij de bureaux van den burgerlijken stand de orde te handhaven. JAPANSCHE VULKAAN PLOTSELING IN WERKING GETREDEN. De vulkaan Mihara op het eiland Oshima aan den ingang van de baai van Tokio is gistermox-gen plotseling in werking getre den na zich sinds 1923 te hebben stil ge houden. Men vernam een onderaarsch ge rommel en wolken rook stegen omhoog. De dorpelingen -ondom hebben een ang- stigen nacht doorgebracht maar er zijn geen ongelu' ken gebeurd en er is geen schade aangericht. Na 3% uur was de vul kaan weer tot rust gekomen. DYNAMIETMYSTERÏE IN ZWEDEN. De politie van Enkoeping (Zweden) is een geheimzinnig geval, waarin een hoe veelheid dynamiet een rol speelt, op het spoor gekomen. Eenige dagen geleden kwam te Enkoeping een pakket aan, dat geadresseex-d was aan een employé bij een fabriek. Aangegeven stond, dat het ijzeren voorwerpen bevatte. Daar de employé naar elders was vertrokken, opende men de kist en Vond daarin 25 kilogram dynamiet. De afzender was een vaandrig. Bij zijn verhoor door de politie verklaarde hij, dat er hier een verwisseling in het spel was. Andere bijzonderheden over deze geheimziixnige dy- nanxietvondst heeft de politie niet bekend gemaakt. Te Enkoeping spreekt men over een tweede Riclcman-affaire en men wijst er op, dat zich te Enkoeping talrijke fabrie ken bevinden, lie onder bepaalde omstan digheden voor een saboteur gezochte objec ten zouden zijn. Ambten"ven van de re cherche uit Stockholm zijn te Enkoeping aangekomen om de autoriteiten aldaar bij hun onderzoek -c steunen. AANWIJZINGEN VOOR DEN TIJD, DAT LONDEN BEZET ZAL ZIJN. De Japansclxe ambassadeur te Londen, Sjigemitsoe, heeft naar Domei meldt, aan het ministerie vaix buitenlandsche zaken te Tokio geseind, dat de Britsche regeering aan de inwoners van Londen een instructie heeft gegeven over haar houding en optre den voor het geval, dat Londen onder con trole der Duitsche troepen zal komen. Rozebottelseen rijke bron van vitamine C. De beteekenis van een voldoende hoe veelheid vitamine C in ons dagelijksch voedsel is allengs een feit geworden van zoo algemeene bekendheid, dat het nauwe lijks noodig lijkt daai*voor nog eens af zonderlijk de aandacht te vragen. Iets minder bekend is echter de omstandigheid, dat wij, met name in het winterseizoen, bloot zijn gesteld aan het risico van een onvoldoende verzorging met dit waarde volle vitamine, zoodat het zaak is aan dit punt bijzondere aandacht te besteden. En vrijwel geheel onbekend is het feit, dat wij in rozebottels een bijzonder rijke bron van dit onontbeerlijke voedingsbestanddeel bezitten. Daarom vragen wij reedsnu de bijzondere belangstelling van de huisvrouw voor de rozebottel. In de klingen der deskundigeix heeft men voor dit product reeds geruimen tijd belangstelling. aarbij kon het bijzonder hooge gehalte aan vitamine C van deze vruchten worden vastgesteld, texwijl ook .adviezen worden verstrekt omtrent den aanplant van rozensoorten, die het voor deel van een lagen aanschaffingsprijs pa ren aan een zeer ruime opbrengst. - Als zoodanig moeten „Rosa Rugosa" en „Rosa Rubiginosa" worden genoemd. Het ge meentebestuur van 's-Gx-avexxhage is liet vorige jaar reeds begonnen met een aan plant op ruime schaal van bottelrozen, zoodat men daar dé kostelijke vruchten reeds dit jaar aan het oogsten is. Wie dit jaar niet uit eigen tuin rozebottels kan winnen alle rozensoorten kornen hiex-- voor overigens in aanmerking zal van het product niet verstoken behoeven te blijven: de bottels zijn namelijk, zoowel in vex-schen als in gedroogden staat, in den handel. Hoe worden de rozebottels nu genut tigd Daarvoor zijn verschillende vei-- wei-kingsmogelijkheden aan te geven: men kan er thee van zetten, soep van koken, compote van bereiden of jam van maken; ook komen de vruchten in aanmerking om te worden gekonfijt. De laatste methode brengt ons op het luxe gebied van de banketbakkersproducten en is bovendien in verband met de suikerrantsoeneering wat bezwaarlijk, het bereiden van rozebottel- jam ligt meer voor de hand, daar hierbij gebruik kan worden gemaakt van glucose- stroop. Rozebottelthee. De meest eenvoudige toepassing echter is wel het trekken van rozebottelthee, een verfiisschenden drank, die bij de beperkte hoeveelheid echte thee, die thans te onzer beschikking staat, voor vele gezinnen een welkome en smakelijke aanvulling zal blij ken te zijn (o.a. bij het ontbijt). Per persoon nemen we een afgestreken eetlepel gedroogde rozebottels en laten die in een kwart liter water gedurende den nacht weeken. Den volgenden ochtend brengen wy het mengsel aan de kook, la ten het tien minuten trekken (op een theelichtje of onder de muts) en schenken de vloeistof door een zeefje in de kopjes. Naar smaak kan er wat suiker of zoet stof bijgevoegd worden. Vermeld moet nog worden, dat wij voor x-ozebottelthee gebruik maken van bot tels, die in zomer of herfst op eenvoudige wijze zijn gehalveerd en gedroogd en waaruit de pitten niet verwijderd zijn, om dat die juist voor de thee waarde hebben. Bereiding tot compote. Versche rozebottels kunnen heel goed tot compote worden bereid. In dat geval worden de vruchten, na doormidden te zijn gesneden, zorgvuldig ontdaan van de pitten en het pluis. Het is verstandig dit met behulp van een mesje of een Klein theelepeltje te doen aanraking met het pluizige binnengedeelte geeft nl. aanleiding tot een huidprikkeling, die jeuk vex-oor- zaakt en die o.a. duidelijk wordt waarge nomen, als men met vingers, die het bin nenste van de rozebottels hebben aange raakt, in het gezicht wrijft. Het nog eens goed nagewasschen vruchtvleesch wordt in wat water gaargekookt (niet langer dan 10 minuten) en op smaak afgemaakt met suiker. Het overtollige vocht kan met wat aangemaakte aardappelmeel tot een dun sausje worden gebonden. Wil men 's winters deze compote be reiden. van gedroogde rozebottels, dan dient daarvoor een afzonderlijk verzorgd voorraadje -ontdaan van pitten en pluis te worden gedroogd. Deze vruch tjes worden 's winters 24 uur te weeken gezet in wat koud water, om vervolgens met dit water te worden gekookt. Soep van rozebottels. In Zweden is men gewend naast x-oze- bottelcompote ook rozebottelsoep te be reiden en daaivoor (voor 6 personen) te gebruiken 6 theekopjes schoongemaakte rozebottels. 2% liter water. 150 gram suiker. 25 gx-anx aardappelmeel. 35 gram amandelen. De halveerde schoongemaakte rozebot tels worden opgezet met het kokende wa ter, waarin wy ze door en door zacht la ten worden, af en toe roex-ende om de vrachten fijn te wrijven. Tenslotte binden wij de soep met het aangemengde aai'd- appelmeel en strooien er bij het opdoen de gepelde, in dunne staafjes gesnipperde amandelen dooi-. Jam. Tenslotte is dan nog de bereiding tot jam mogelijk, een vox-m, waarin de bottels ook goed haar vitaminewaarde schijnen te be- waren. De vrachten worden weer op de zelfde wijze schoongemaakt, daarna ge- wasschen en op een vergiet gelegd om uit te lekken. Ze worden met een bodempje water zachtjes tot moes gekookt, daarna door een zeef gewreven en gewogen. Met hetzelfde gewicht aan suiker (of wel met hetzelfde gewicht aan glucosestx-oop plus een derde daaivan aan suiker) wordt het moes nog even onder voortdurend roeren tot de vex-eischte dikte ingekookt, waarna het in de goed schoongemaakte potjes wordt gedaan, die op de bekende wijze worden afgesloten met cellophaan, perka mentpapier of schroefdeksel. Wie de jam op deze wijze te zoet vindt, kan er bij gebrek aan citi'oensap op het laatst 1 a 2 citroenzuui'kristalletjes doorroeren, opgelost in 1 lepel wann wa ter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3