Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsclie, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Somaliland door de Engelscfien ontruimd. Duitsche verkenningsvluchten! boven Engeland. Afl MGtSLO T'É N -BIJ H ETBU R E AU VP OR PUBL i'C I T EI TS W AA RD E.-I'tj G E S TEl D POOR'DEV E HE ÉNIG I N G ..B E NEDER1ANDSCHE DAGSLADPEHS': 183ste JAARGANG NUMMER 191 DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de 'Velde Jr en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent pei week of f 2.30 per kwartaal, Franco po> post t 2 50 per kwartaal. Afzonderlijke nummer» 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1—5 regels 11 50, iedere regel meer 30 cent, Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels )0 50. ledera egel meer 10 ct (max 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen Londen meldt een „succesvollen terugtocht". Het agentschap Reuter meldt officieel, dat Britsch Somalxlanü door de Britsche troepën „met sue is" is ontruimd. Alle ka nonnen aldus dit bericht zjjn inge- schéept, met uitzondering van twee, die voordien verloren zjjn gegaan. Van bevoegde Italiaansche zijde werd omtrent de inscheping der Engelschen te Berbera nog medegedeeld Volgens de jongste berichten zijn de En gelsche eenheden reeds met inschepingen in de haven van Berbera (Britsch'Somaliland) begonnen. De tweede Engelsche verdedi gingslinie waarvan in het legerbericht sprake was, T .p in een halven cirkel onge veer twintig tot vijfentwintig kilometer van de stad -ierhera verwijderd, zoodat men de Engelsche positie met een Duinkei-ken in het klein kan vergelijken. De gevechten om dezen tweeden verdedigingsgordel zijn. bui tengewoon fel geweest. Aan Engelsche zijde zijn vooral Rhodesische en Indische troepen gebruikt, terwijl het gros van de Italiaan sche eenheden, die de operaties in Somali land hebben verricht, uit troepen van het moederland bestond, waaraan .uiteraard ook Inlandsche troepen waren toegevoegd. Gelukwenschtelegram van Hitier aan Mussolini. Hitler heeft naar aanleiding van .de Ita liaansche overwinning in' Oóst-Afrika het volgende telegram aan Mussolini gezonden „Duce, ik bied U en Uw weermacht haar aanleiding van de groote overwinning in Oost-Afrikamijn hartelijke gelukwenschen en die van het geheele Duitsche volk aan. Uw' Adolf Hitler". EEN „SMARTELIJKE SLAG". De „succesvolle ontruiming" van Britsch- Somaliland wordt door de „Times" een „smartelijke slag" genoemd. - Het prestige is, zoo meent het groote Engelsche blad, vooral in oorlogstijd een zeer belangrijke factor en het zou geen zin hebben, een prestigeverlies te nullen verkleinen of te leurgestelde ven achtingen te willen ne- geéren. Het blad probeert zich te troosten met de gedachte, dat het definitieve lot van Britsch-Somalbmd on andere oórlogs- tooneelen beslist zal worden. DUITSCHE PERSSTEMMEN. vlucht van de Engelschen uit Sornaïiland als een „succes" voor te stellen, wijzen de bladen op Andalsnes, Namsos en Duinker ken, die eveneens volgens de Engelsche opvatting „successen" zijn geweest. Zij betèekenen, aldus de „Berliner Boersenzeitung", dat Engeland van het continent wordt weggevaagd. Zij beteeke- nen, dat de Britsche expeditiecorpsen, die eigenlijk Duitschland hadden moeten ver overen, in de pan zijn gehakt. Een chaos van uitrustingsstukken, transportmiddelen, wapens en wrakstukken van schepen ken merkt thans nog de plaatsen van Brit- schen roem bij De Panne en Duinkerken. In Berbera heeft Engeland nog eens gé bruik gemaakt van de mogelijkheden van een dergelijken terugtocht om nederlagen 'in „overwinningen" te veranderen, aismede zware nederlagen in „successen". Itali- aansch-Oost-Afrika is thans na de ver overing van Britsch-Somaliland eens en voor altijd van het gevaar van een Britsche invasie bevrijd en territoriaal af gerond. Italiaansch Oost-Afrika is thans in het bezit van de geheele kust en ge roepen, de functies te vervullen, die het in het kader van het Italiaansche imperium ten deel vallen. De zegevierende Italiaan sche weermacht zal zich na haar groote successen, bezig houden met militaire ta ken in Noord-Af rika, met de oplossing waarvan zjj reeds begonnen is. Zij kan er zeker van zijn, dat haar unieke overwin- ningstocht niet alleen te beoordeelen is naar de territoriale terreinwinst. De roem van haar wapens vervult de geheele Ara bische en Oostersehe wereld, die haar ge vechten in ademlooze spanning heeft ge zien en nog" zal zien. Want ook deze we reld verzet zich tegen Engelands overheer- sching en ziet in, dat ook het Oosten voor het begin van een nieuwen tijd staat. De Deutsche Allgemetne Zeitung" schrijft De Italianen hebben Engeland een zwaren slag toegebracht. [Thans is Italië nog dichter en beslissender geko men tot aan het hart van de Britsche steunpunten in Afrika. Het heeft door de kracht van zijn wapens en door de dapper heid van zijn soldaten, alsmede door de schitterende leiding van de strategische manoeuvres dit gebied op de Engelsche macht veroverd. De politieke beteekenis van deze verovering is veel grooter dan alleen een op zichzelf staand succes. ECONOMISCHE ONAFHANKELIJKHEID DER PERS. Geen overdracht van pers bedrijven zonder officieeie toestemming. In het Verordeningenblad is een besluit opgenomen van den secretaris-generaal van het departement van justitie inzake ver zekering van de economische onafhanke lijkheid der pers. Hierbij wordt het volgende bepaald Artikel. I. 1. De uitgever van een dag- of weekblad, van een geïllustreerd blad, van een tijdschrift, van persberichten of andere periodiek vei-schijnende uitgaven, alsmede de eigenaren of bestuurders van een onder neming, die zich geheel of voor een over wegend deel met de vervaardiging van of den handel in zoodanige drukwerken bezig houden, zijn verplicht uiterlijk voor 25 September 1940 een ingevulde vragenlijst bij den bevoegden procureur-generaal, fun- geerend directeur van politie, in te dienen. 2. Hij die tot invulling van een dusdanige vragenlijst verplicht is, moet voor 10 Sep tember 1940 aan de in lid 1 genoemde in stanties een verzoek om toezending van een vragenlijst insturen, een en ander onder nauwkeurige opgave van den aard zijner onderneming. 3. De in lid 1 bedoelde verplichting geldt zoowel voor ondernemingen, die door par ticulieren, als voor dezulken, die door maatschappijen, vereenigingen of stichting worden gedreven. 4. De procureurs-generaal, fungeerende directeuren van politie, zijn bevoegd de juistheid der gedane opgaven te onderzoe ken. Artikel II. 1. Voor algehe'ele of gedeel telijke overdracht, vervreemding of bezwa ring van 1) Ondernemingen, als bedoeld in artikel 1, die zich bezighouden met het uitgeven of verhandelen van drukwerken 2) afzonderlijke bestanddeelen van een uitgeversbedrijf, meer bepaaldelijk auteurs rechten 3) die stukken grond en inrichtingen, die voor handelsbedrijf en vervaardiging der drukwerken van wezenlijke beteekenis zijn, moet te voren de toestemming van den secretaris-generaal van het departement van justitie worden aangevraagd. 2. Hetzelfde geldt voor rechtshandelin gen, die de verplichting tot een overdracht, vervreemding of bezwaring, als in lid 1 bedoeld, met zich medebrengen. Onrust onder de Engelsche bevolking. De weerklank over de door Duitschland aangekondigde abso'ute blokkade van En geland heeft volgens te Stockholm uit Londen ontvangen berichten, aanzienlijke onrust onder de Engelsche bevolking ver wekt, meldt het D.N.B. Men weet in Londen even goed wat de gevaarlijke uit werking van de absjlute blokkade zal zijn als men in deskundige Britsche krin gen de superioriteit van het Duitsche luchtwapen toegeeft. De vernieling van de havens en dokken aan de Zuidkust, van tal van wapenfabrieken, voor den oorlog belangrijke industrieën en vliegvelden werkt op het oogenblik ernstiger op de stemming dan de aanhoudende aanzien lijke verliezen aan scheepsruimte. De En gelsche bevolking neemt de door Duff Cooper uitgegeven overzichten van den toestand alsmede de getallen over de neer gehaalde Duitsche vliegtuigen niet meer voor ernst op. In de City heeft de daling van Engelsche papieren aan de buitenland- sche beurzen de onzekerheid der financieele kringen nog doen toenemen. Onrustiger dan ooit kijkt Engeland naar de Ver. Staten die over de vertwijfelde positie van Groot-Brittannië nauwkeurig op de hoogte zjjn en door de berichten der Ame- rikaansche correspondenten over de suc cessen der jongste Duitsche luchtaanvallen een steeds duidelijker beeld over den waren toestand van Engeland krijgen. Volgens het oordeel van militaire deskundigen is Engeland volkomen in de verdediging ge drongen en is het tot elke offensieve hou ding tegenover Duitschland onbekwaam geworden. VOORLOOPIG GEEN KAASMARKTEN. Naar wij vernemen zullen in verband met het vervoer /erbod van kaas voorloopig in het geheele land geen kaasmarkten worden gehouden. NIEUWE AMERIKAANSCHE MINISTER VAN -AHDBOUW BENOEMD. Roosevelt heeft den onderstaatssecreta ris van het ministerie van landbouw, Wi- ckard, benoemd tot minister van land bouw, in plaats van den afgetreden demo- cratischen candidaat voor het vice-presi- dentschap Wallace, Engelsche bommenwerper boven Nederland neergehaald. Maandagochtend heeft een Duitsche jager boven den polder de Beemster een Engelschen bommenwerper neergehaald. Een der inzittenden wist zich met een parachute in veiligheid te stellen. Hij kwam op een weiland terecht en is door de plaatselijke politie op transport gesteld. De overige inzittenden vonden den dood in het vliegtuig, dat in een boomgaard terecht kwam en in vlammen opging. De behandeling van valschermtroepen. Een. Duitsche waarschuwing aan Engeland. Op een desbetreffende vraag werd van bevoegde Duitsche zijde gisteren aan jour nalisten te Berlijn meegedeeld, dat de rjjksregeering door bemiddeling van Zwitserland, een nota heeft gericht tot de Britsche regeering, waarin zij wijst op het uiterlijk van de Duitsche valschermtroe pen (uniform, uitrusting enz.) Aan dit uiterlijk zijn de Duitsche valscherm troepen door iedereen als leden van de Duitsche weermacht te onderscheiden. Onder ver wijzing naar verscheidene gebeurtenissen verklaart de rijksregeering met nadruk, dat elke behandeling van deze valscherm troepen welke niet met het volkenrecht in overeenstemming is, met zware repre sailles tegenover de Engelsche vliegers be antwoord zal worden, In de mededeeling wordt o.a. gezegd: De kleeding van de inzittenden van Duit sche vliegtuigen en van de formaties val schermjagers bestaat, geheel volgens de regels van het volkenrecht, uit uniformen. Deze Duitsche „nationale uniform" is voor vliegers en valschermjagers dezelfde als die van alle soldaten van het Duitsche luchtwapen. Over deze algemeene uniform dragen de vliegers en valschermjagei-s een bijzondere vliegerskleedij; geljjk deze in de legers van alle modern uitgeruste sta ten wordt gedragen. Sedert 1936 is deze kleedjj in Duitschland bij parades in het openbaar vertoond. Ook bij deze bijzondere kleedij bevinden zich op de linieer mouw duidelijkzichtbaar de Duitsche militaire distinctieven. Derhalve voldoet ook deze bijzondere kleedij aan de regels van het volkenrecht, De restauratie van het Middelburgsch stadhuis is in vollen gang. Boven staande foto geeft een beeld van de werkzaamheden op het dak van hefi gebouw. (Foto Pax Holland). De Duitsche bladen publiceerden heden de groote Italiaansche overwinning in Oost-Afrika op hun frontpagina's. In ver hand met de poging van Churchill, de DE BELEGERING VAN ENGELAND. De belegering van Engeland, zooals de Giomale d'Italia de Duitsche tegenblok- kade noemt, vormt, naar hetzelfde blad schrijft, een nieuw hoofdstuk in den oor log tusschen Engeland en de asmogendhe- den, waarbij Duitschland en Italië op alle gebieden het initiatief in handen hebben. Na de belegering van Engeland uit de lucht is op 7 Augustus thans ook de bele gering ter zee begonnen. Engeland gelijkt thans op een belegerde stad, welker bui tengrenzen niemand kan passeeren zonder zijn leven op het spel te zetten. De blok kade bereidt een nieuwe wereld voor, waar in een einde gemaakt wordt aan de tyran- nie welke de Britsche plutocratie een eeuw lang heeft uitgeoefend, opdat alle volke ren voordeel kunnen behalen uit de vrij heid der zeeën. De Duitsche verklaring over de algeheele blokkade heeft de regeeringen van Roeme nië, Portugal en Japan aanleiding gege ven het bevaren van het door Duitsch land tot gevaarlijke zone verklaarde zee gebied rond Engeland aan alle onder haar vlag varende schepen te verbieden. EEN VOORBODE VAN DE ONTBINDING VAN HET BRITSCHE WERELDRIJK. De militaire luchtvaartexpert van de New York Herald Tribune heeft in een commentaar op den luchtslag boven Ion- den geschreven, dat het met Engeland slecht staat. Naar aanleiding van dit oor deel van een hooggeplaatst officier der Amerikaansche luchtmacht constateert de „Deutsche Allgemeine Zeitung", dat deze meening door het Witte Huis gedeeld wordt. Want aldus het blad daar door laat zich verklaren, dat president Roosevelt reeds thans van de onderstel ling uitgaat, dat Engeland niet meer in staat zal zijn Canada te verdedigen. Het wegkwijnende vertrouwen op de Britsche macht kan nauwelijks beter bewezen wor den. Het blad herinnert er verder aan, dat Engeland zelfs de troepen, die sedert 39 jaar in Peiping en Tientsin hebben gelegen, terugtrekt om deze enkele compagnieën te gebruiken voor de verdediging van Aden en de stellingen aan den Zuidelijken toe gang tot de Roode zee tegen Italiaansche aanvallen. Dat Engeland nu ook midden in den oorlog zijn' West-Indische bezittingen afschrijft, is een voorbode van de ont binding van het wereldrijk. Een groot aantal vliegtuigen neemt er aan deel. DE BRITSCHE VLIEGTUIGVERLIEZEN. De Berliner Lokal-Anzeigev geeft een overzicht van de verliezen der Britsche luchtmacht. Volgens de officieeie berichten van het opperbevel der weermacht zijn van b tot 18 Augustus in het geheel 732 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Duitschers zijn gewoon de uitwer king hunner bomaanvallen op Engeland nauwkeurig na te gaan. Zoo zijn ook Maan dag Duitsche vliegtuigen in de buurt van het Kanaal van Bristol verschenen, om de resultaten van de aanvallen van Zondag en Maandagnacht vast te stellen. Een groot aantal vliegtuigen neemt aan deze ver kenningsactie deel, want op vele plaatsen van de Britsche eilanden zijn hevige nach telijke aanvallen ondernomen, waarbij de Duitsche vliegers belangrijke militaire en industrieele installaties hebben gebombar deerd. De Duitsche verkenners fotogra feeren vliegvelden, luchtdoelstellingen, bal lonversperringen, tankinstallaties, zeeha vens en verkeerspunten. Het bovenste kaartje^ geeft de positie van Britsch Bomaliland (Br.-3.) weer. Het wordt met Franscli Bomaliland (F.-S.) ge heel door Italiaansch gebied ingesloten. Eenïge jaren geleden bezat Italië in deze buurt slechts Eritrea en hel eigenlijke So maliland (waarin op het kaartje Oost- Afrika staat). Het veroverde er Abessynië (de „provincies" Amhara, Galla, Harrar en Bidamobij. Thans komt Britsclv-So- mdlilmd in Italiaansche handen, terwijl straks by den vrede ook Fransch Bomali land wel Italiaansch zal worden. Zoo ont staat dan een groot koloniaal rijk: Itali aansch Oost-Afrika. Op het onderste kaartje vindt men o.m. de voornaamste havensteden: Djibouti, hoofdstad van Franscli Somalilmd en Berbera, hoofdstad van Engelsch Bomali land. In Berlijnsche politieke kringen volgt men de neutrale persstemmen over den luchtslag boven Londen met belangstelling. Men herinnert daarbij aan de volgende neutrale verklaringen: in de Vereenigde Staten constateerde een hoog officier der luchtmacht, dat het er slecht voor Enge- lang uitziet. Prof. dr. Williams van de universiteit North Carolina heeft in een interview verklaard Duitschland zal waar schijnlijk dezen oorlog winnen. In berichten uit Stockholm wordt gezegd, dat Engeland gegronde redenen schijnt te hebben om de successen der Duitscne luchtmacht te ver bergen, want de correspondent van de Stockholm Tidning mocht Croydon niet bezichtigen. De vertegenwoordiger van Svenska Dagbladet is zelfs onder verden king van spionnage gearresteerd, toen hij Croyaon naderde, hoewel hij over geldige papieren beschikte. Hij werd naar zijn auto teruggebracht en bedreigd met zeer strenge maatregelen voor het geval hij terug zou komen. Men krijgt den indruk, dat de feiten niet overeenstemmen met de officieeie Engelsche overwinningsberichten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1