Voor liet behoud van ons natuurschoon. Reusachtige bedragen werden in den loop der jaren besteed. (Van een specialen verslaggever.) Natuurmonumenten. Óns land kent er gelukkig verscheidene, in alle windstreken. Grootere of kleinere, maar in ieder geval karakteristieke gebieden zijn daar aange kocht, met h6t doel ze in hun oorspronkel ijken toestand te laten, en te voorkomen, dad: zij te eeniger en onzaliger tijd zouden verdwijnen om welke reden dam ook. Zoo zijn er uitgestrekte bossclien, vochtige heidevelden, plassen en meren, veengebieden, vogeleilanden, broedplaats, en wat al niet meer, geproclameerd tot natuurreservaat, waardoor al die schoonheden op den vader landschen bodem in ongerepten staal zul len blyven voortbestaan, veilig en wel bewaard, voor het nageslacht. Wie doet dit schoone en voortreffelijke werk? Het is de Vereeniging tot Behoud van Natuurmo- numenten m Nederland, opgericht door een aantal wakkere mannen, toen een onzer voornaamste natuurmonumenten dreigde onder te gaan, voortgezet onder bezielende leiding, en gedragen door de sympathie en het hartelijke medeleven van een groot deel der Nederlmdsche bevolking. Het was haar secretaris, de heer J. Drijver, bekend natmirvorscher e verschillende boeken over het leven in de natuur, dien ik opzocht in aan een van de prachtige Amsterdamsche grachten, om eens met hem van de Vereeniging te praten. Vol enthousiasme gaf de heer Drijver aan mijn wensch gehoor. De natuurmonumenten beslaan thans 13.000 H.A. „De oorspronkelijke gedachte is indertijd uitgegaan van mannen als van Tienhoven, Thysse, dr. Oudemans en Professor Ritsema Bos uit Wageningen. Dat was in de dagen toen het Naardermeer dreigde te worden de vuilnisbelt van Amsterdam. Iedereen herin nert zich nog wel hoeveel stof dit voorne men deed opwaaien en hoe aan alle kanten in het land verzet rees tegen deze natuur- schennis. Een grootscheepsche actie werd opgezet met als resultaat dat de Amster damsche Raad het voorstel van B. en W. tot aankoop van het meer met één stem meer derheid verwierp. Voor dat oogenblik was het Naardermeer gered, maar wat zou ,er in de toekomst gebeuren? En om die toe komst veilig te stellen, de toekomst niet alleen van het Naardermeer maar ook nog van veel meer natuurschoon in Nederland, werd de vereeniging opgericht. Als eerste object Icreeg zij het Naardermeer in han den voor een som van 150.000, waarvoor zij 3 obligaties uitgaf. En ik mag wel zeggen dat wij er nu nog trotsch op zijn dat zoovele menschen in die dagen ons een blijk van vertrouwen schonken door mee te helpen dat geld bijeen te brengen. Inderdaad was het vertrouwen want het was toen geen kleinigheid, om voor een dergelijk object zooveel geld te vragen." „Zijn er in den loop van de jaren zoo niet reusachtige bedragen voor de natuurbe scherming besteed?" „Inderdaad, maar het mooie is, dat aan een oproep van onzen kant altijd weer ge hoor wordt gegeven. Het is zelfs zóó dat wij nog nooit een teleurstelling hebben on dervonden in dien zin dat wij een oproep deden waaraan geen gehoor werd gegeven. Al onze plannen tot aankoop van terreinen of andere natuurmonumenten hebben wy kunnen uitvoeren, daartoe in staat gesteld door de Nederlandsche bevolking die ons jiooit in den steek heeft gelaten. Het belangrijke daarbij is dat een groot deel van het benoodigde kapitaal met kleine giften bijeen komt. Zooals E ziet, de macht van het kleine. Dat is voor ons een bewys van de groote sympathie die voor ons werk leeft bij duizenden landge- nooten, want die kleine giften liggen dan alle tussclien den rijksdaalder en het tientje en U begrijpt hoeveel menschen er dan noodig zijn om een groot object te kunnen aankoopen. Op het oogenblik heeft de vereeniging voor ruim anderhalf millioen gulden obli gatieschuld maar met een zuinig beheer kunnen wij er komen en kunnen wij gere geld aflossen ook". „De objecten zelf leveren toch ook ge regeld geld op?" „Ja, dat doen zy wel uit den aard van de zaak, maar niet zooveel meer als vroeger. Bovendien hebben wij op veel van onze ter rei en pachtboeren zitten en naar onze meening mogen die niet onder een zuinig beheer te lijden hebben. Om de belangen van die menschen hebben wij ook te denken en daarom hebben wij met hen ook vaste contracten gesloten. Zoo kan het bijv. voorkomen dat in het Naardermeer al het derde geslacht van,, pachtboeren op onze bezittingen woont". „Hoe groot is thans het bezit van de vereeniging?" „Dat beloopt momenteel ruim 13.000 H.A., soms kleine stukken, doch meerma len ook zeer groote van 1000 en 1500 H.A. en één object, n.l. dat op d. Veluwe,, is zelfs 4000 H.A. groot. Toen wij by ver schillende gelegenheden voor den aankoop daarvan den steun van het publiek vroe gen, heeft dat ons ook weer niet teluer- gesteld, want wy waren binnen korten tyd in staat dit object voor onze vereeniging aan te koopen. Een nieuw bewrjs van liet groote vertrouwen in ons streven. En weet U wat vooral aardig is? -Dat zijn onze jaarvergaderingen. Het is hee- lemaal geen uitzondering wanneer wy méér dan duizend menschen op deze bijeenkomsten samenbrengen, zoodat on ze jaarvergaderingen, geworden zijn tot nationale landdagen voor natuurbescher ming. Daar komt bovendien nog bij dat een prachtige decentralisatie van ons streven is verkregen door de oprichting van de Provinciale Landschappen die in hun eigen ressort schitterend werk doen en een groo te steun zijn voor de landelijke vereeni ging." „Zoudt U ook iets kunnen zeggen van de economische beteekenis van het Werk der vereeniging?" „U kunt wel begrijpen dat die zeer groot is. Voorzoover dat mogelijk is hebben wij vrijwel alle bezittingen van de vereeni ging voor het publiek opengesteld, omdat wij van oordeel, zijn dat het Nederlandsche volk in de eerste plaats ervan moet kunnen profiteeren en zoo is het zonder meer dui delijk dat juist deze groote reservaten veel publiek trekken voor het vreemdelingen verkeer. Be behoef U maar te herinneren aan ons bezit op Texel en aan ons bezit in Noord-Brabant, de Vennen, om duidelijk te maken van wellce groote beteekenis voor Jiet toeristen- en vreemdelingenverkeer deze terreinen zijn. Natuurlijk kunnen wij piet alle bezittingen voor het publielt open i auteur van zijn kantoor ver het werk stellen. Ten aanzien van liet Naardermeer kan dat niet in verband met de zeld zame en zeer interessante kolonies van lepelaars, purperreigers en andere vogels die daar zijn, maar onze leden hebben ex- natuurlijk wel toegang. Doch wij hebben ook nog eenige kleinere bezittingen waar zelfs onze leden niet mogen komen; dat is b.v. het kleine eiland Griend in de Waddenzee tusschen Terschelling en Har- lingen, ongeveer 20 H.A. groot. Dat staat alleen open voor wetenschappelijk onder zoek en moet verder voor iedereen gesloten blijven, willen dc duizenden zeevogels er voldoende rust vinden. „Is het niet zoo dat langzamerhand ook van de overheid grooten steun wordt on dervonden bij Uw arbeid?" „Gelukkig wel. In vele overheidskringen is langzamerhand de gedachte doorge- di'ongen dat het goed is om in verschillen de plaatsen van het land natuurreservaten te hebben en ik mag zeggen dat b.v. de arbeid van het Staatsboschbeheer op het gebied van i-eservaten uitstekende resulta ten heeft gehad. In dit verband moet ik er den nadruk op leggen dat de natuurbescherming een pri mair belang voor Nederland, is, doch men moet op dit gebied practisoh blyven. Wij moeten niet worden nutuurhysterici- Het gaat niet aan om elk natuurschoon maar te willen behouden A tout prix. Dat is nu eenmaal niet mogelijk. Maar wat wel mo gelijk is, dat is het behoud van verschil lende landschapstypen. Zoo is b.v. het hoogveen in Nederland snel aan het verdwjjnen. Tot voor kort lag er behalve in Overijsel nog een groot stuk op de grens van Friesland en Drenthe bij Fochteloo. Gelukkig hebben wij van dit landschapstype daar nog een dikke 200 H.A. kunnen redden, waardoor liet voor- het nageslacht en vooral ook voor de wetenschap volkomen gespaard is geble ven. U begrijpt dat een dergelijke natuur bescherming van zeer- veel belang is. Te vens moet ik u nog opmerkzaam maken op de mogelijkheid om bij erfstelling terrei nen, waar-van het van belang is dat zij niet van karakter- veranderen bij ons "m eigen dom en in beheer onder- te brengen, een mogelijkheid waarvan reeds dikwijls ge bruik is gemaakt. En van onze nieuwste objecten mag ik dan nog noemen het prachtige landgoed Gooiland en de be roemde wandelende stuifduinen in het noorden van Noord-Brabant, de z.g. Loon- sche Duinen. Die zijn eveneens een zeer zeldzaam karakteristiek landschap in Ne derland, dat nu gelukkig onder- onze be scherming staat en dus bewaard Iran blijven." „Een laatste vraag nog, waarvan het antwoord velen zal interesseer-én. Heeft het bezit van de vereeniging nog onder de oorlogshandelingen geleden?" „Natuurlijk heeft de oorlog ons bezit ook niet onberoerd gelaten. Er' zijn hier en daar wel bommen op onze bezittingen neer gekomen, maar over het algemeen mag ik gelukkig zeggen dat zij betrek kelijk zeer weinig geleden hebben en dat, en dat is het voornaamste, het karakter van onze bezittingen onaangetast is ge bleven door de oorlogshandelingen in Ne derland." SPORT VAN ".EN AVONTUURLIJK JONGETJE. Een jongetje van drie vier- jaar uit Win schoen was er dezer dagen in geslaagd in een trein te komen, die naar Nieuwesclians ging. Daar- werd het door de Duitsche mi litairen in een coupé aangetroffen. Het lcind wist alleen te vertellen dat het Jopie heette. De politie uit verschillende plaatsen in den omtrek werd gewaarschuwd. In den loop van dien middag kwam uit Winschoten be richt, dat het kind daar- woonde. Het werd onder' geleide -wn een dame, die ook naar Winschoten moest, i aar huis gebracht, waar het door den gelukkigen vader in ont vangst werd genomen, VOETBAL Feijenoord kampioen van Nederland. Zaterdag en Zondag zijn de laatste wed strijden gespeeld om het voetbalkampioen schap van Nederland. De uitslagen waren Blauw WitJuliana 22. FeyenoordHeracles 20. De Rotterdamsche eerste klasser Feyen oord heeft hiermede het kampioenschap gewonnen; De eindstand luidt Feyenoord 8 5 12 1914 11 Heracles 8 4 13 1815 9 Blauw Wit 8 3 3 2 15—13 9 Juliana 8 S 3 2 1719 9 G.V.A.V. 8 0 2 6 1324 2 BLAUW WIT-JULIANA 2—3. Door een gelyk spel zyn zoowel Blauw Wit als Juliana Zaterdagavond uitgescha keld voor het kampioenschap van Neder land. De beslissing moest hierdoor tusschen Fijenoord en Heracles vallen. De strijd van Zaterdagavond in het Olympisch Stadion was niet alleen interes sant, doch ook spannend tot het bittere ein de. Vooral, toen enkele minuten voor het einde Blauw Wit de leiding had weten te heroveren, zag het er voor Juliana vry ho peloos uit. Toch lieten de Zuid-Limburgers zich hierdoor niet ontmoedigen en op taaie wijze zagen zij nog kans in het korte tijds bestek, dat neg resteerde, den stand op nieuw op gelijke hoogte te brengen. Beide elftallen hebben zich volledig gegeven, waarby met afwisselende kansen werd ge streden, doch de kracht der elftallen lag hoofdzakelijk in de verdediging. Zoowel Blauw Wit als Juliana probeerden het met een hoog tempo, waardoor de wedstrijd een interessant verloop had, doch waarby het niet kon komen tot hooge scores, daar de beide aanvallinies het spel te kort hielden, waardoor de hard werkende verdediging vrij gemakkelijk kon ingrijpen. In'het veld gaven de elftallen elkander in kracht niet veel toe. Twee goede homogene ploegen stonden tegenover elkaar, die zich ten volle gaven, waarbij het spel zoo nu en dan zelfs een forsch karakter verkreeg. De Amsterdammers waren aanvankelijk iets sterker in het veld, zoodat zij een klei- r~ druk konden uitoefenen op het Juliana- doel. Goede kansen- om te scoren werden door verschillende spelers in den aanval van Blauw Wit gemist. Toch wist men het klei ne overwicht, dat ongeveer een twintig mi nuten duurde, met een doelpunt tot uit drukking te brengen. Even buiten het straf schopgebied kreeg Westphal een vrije schop te nemen, die hij goed nam en onhoudbaar voor keeper Poettgens in het doel plaatste (1—0). De Zuid-Limburgers lieten zich daardoor geenszins ontmoedigen, doch wisten het spel eenigszins te verplaatsen naar de an dere speelhelft. Het duurde dan ook niet lang of Jo Vondenhoff benutte een goed door Vroomen aangegeven bal (11). Na de rust wierp Blauw Wit zich weder om energiek op den aanval, doch opnieuw verviel men in te kort spel. Langen tijd hielden beide verdedigingen goed stand. Pas tegen het einde kwamen de Amsterdam mers sterker opzetten. Een verrassende uit val van Bergman, welke deze met een goed schot besloot was doelman Poettgens te machtig (21). Lang had Blauw Wit deze voorsprong niet, want op energieke wijze wist Vroomen kort daarop een doorbraak te forceeren en den stand opnieuw op ge lijke hoogte te brengen (22)Het bleef bij een eerlijke verdeeling der punten, hetgeen de juiste verhouding goed weergeeft. FEYENOORD—HERACLES 20. Voor de vijfde maal is Feyenoord er in geslaagd het kampioenschap van Nederland te veroveren, doornat ze Zondag in den beslissenden wedstrijd Heracles een 2—0 nederlaag toebracht. Veel moois heeft het publiek met te zien gekregen. Uit het vertoonde spel zou men zeker niet de conclusie getrokken heb ben, dat hier de twee sterkste clubs van het geheele land in actie waren. Heracles had een volslagen „off-day", want anders is het niet te begrijpen dat de club vier -winningen in successie behaald heeft. Doelman Dekkers en Entjes ontwikkelden hun normale spel, maar ovor het overige was het bij Heracles heelemaal mis. Er zat geen verband in de ploeg, het aan geven geschiedde onzuiver, de aanvallen werden zonder eenig systeem opgezet, en maar al te vaalt slordig afgewerkt. Ook bij Feyenoord vielen er- weinig licht punten te ontdekken. Door het falen van Vrauwdeunt, Smit en Geffen is het te begrijpen, dat er van de voorhoede van Feyenoord niet veel kracht uitging. Zelfs de befaamde middenlinie wist zich niet te onderscheiden. Feyenoord speelde werkelijk: een van haar allerslechtste wed strijden, waaruit dus wel de conclusie kan getrokken worden, dat Heracles nog in hoviger mate gefaald heeft. Bovendien werd er af en toe te forsch gespeeld, waardoor de techniek nog meer in het gedrang kwam. Aanvankelijk zijn de Oostelijke kam pioenen iets in de meerderheid, waarbij van der Veen er voor zorg draagt, dat hun aanvallen met overleg worden opgezet, langzamerhand werkt Feyenoord zich wat los. Het spel is een kwartier oud, als Feye noord de leiding neemt. Linssen maakt op den vleugel keurig den bal vrij voor Vente,. die naar links is afgezwenkt, deze zet voor, Sinke plaatst er zijn hoofd onder en doelman Dekkers is gepas seerd (10). Even later speelt Kuppen een bal recht door het midden, "*Tente loopt er achter aan, do verdediging van Heracles aarzelt, waardoor Vente met een hard schot het tweede doelpunt voor Feyenoord kan sco ren. (20). Er is dan 24 minuten ge speeld. Feyenoord blijft in de meerderheid, Heracles geeft het ook na de rust nog niet op en herhaaldelijk wordt de ver dediging van Feyenoord aan den tand ge voeld. De backs van de thuisclub zijn niet al te zeker van hun zaak, zoodat Sclioltens er telkens aan te pas moet komen. Het spelpeil zakt zlenderoogen en er zijn heele periodes, dat het niet veel mee dan een heen en weer getrap. Kansen komen er over en weer genoeg, doch het schieten is aan beide kanten er barmelijk slecht. Het gaat zoo nu en dan nog al onbesuisd toe en de scheidsrechter moet dan ook tal van overtredingen be straffen. WIELRENNEN Motké wegkampioen van Nederland. Gisteren werd voor de eerste maal te Zandvoort, de Nederlandsche wegkampioen- schappen gehouden. Ontegenzeggelijk leent het traject in Limburg met de moeilyke klimpartij op de Cauberg zich beter om gemakkelijker te komen tot een goede selectie onderde prominenten. In Zandvoort hebben de renners het in dit opzicht heel wat ge makkelijker gehad. Hier kwam het niet zoozeer aan op de goede klimcapaciteiten, doch des te meer op de handhaving van een hoog gemiddelde. Hiervan zijn de ren ners, die in de afgeloopen maanden minder gelegenheid gehad hebben om te trainen de dupe geworden. Het straffe tempo, dat terstond na het startschot werd ingezet en tot het einde volgehouden, heeft dan ook onbarmhartig, vooral onder de amateurs huisgehouden. De beroepsrijders en onafhankelijken hadden hiervan kennelijk minder nadeel, doch ook onder hen vielen slachtoffers, vooral als het pechduiveltje hen achter volgde, waardoor zij tengevolge van het hooge tempo al spoedig een grooten de- primeerenden achterstand op de kopgroep noteerden. Do nieuwelingen en de veteranen. Om 12 uur bonden de nieuwelingen en beginnelingen, alsmede de veteranen den strijd met elkander aan. De beslissing viel in beide catagoriën pas in den eind sprint. Bij de nieuwelingen en beginne lingen wist Jacpool uit Schoorl met mi niem verschil (banddikte) als eerste over de eindstreep te komen, 2 ronden, totaal 31 k.m. afleggend in 48 min. en 14 sec. Tweede werd de Amsterdammer J. Lade- nius en 3 de Rotterdammer H. Meester. Bij de veteranen toonde de Hagenaar W. Eindhoven zijn kracht in den eindsprint, waardoor hij met eenige meters vi sprong als eerste aankwam, de 31 k.m. af leggend in 53 min. en 54 sec., tweede werd A. Krijgsman uit Rijswijk. 3 Ch. Koppen uit Amsterdam. De beroepsrenners. De start van de groote groep profes sionals verliep, dank zij de goede organi satie uitstekend. Na één ronde werden wij de eerste verrassingen reeds gewaar. Rus tig wandelden Wals en Boeyen die beiden een lekken band hadden opgeloopen. Na enkele ronden, waarin verschillende nners pogingen aanwendden om den kop te nemen, begon eenige teekening tè ko men in de onderlinge krachtsverhouding. Na zeven ronden lag Piet van Nek aan den kop op 500 m. afstand gevolgd door een peleton met de renners Cor de Groot uit Amsterdam, J. Spenkelink uit Hengelo, G. Saes uit Weert, de amateur M. Keyzer uit Amsterdam, Sclioltens uit Poortugaal en Wijdenes uit Ouderkerk. Op 800 meter volgden in het tweede peleton de Amsterdammer Reuter, de Rot terdammer v. Gent, dc Amsterdammer de Hoog, alsmede Joosen. uit Made en Diet- vorst uit Amsterdam. De volgende ronde had het eerste pele ton Piet v. Nek wederom achterhaald, zoo dat ook hier verwacht kon worden, dat de eindsprint de beslissing zou brengen. Er stond bovendien een te straffe wind om een individueele uitlooppoging momenteel reeds eenige kans van slagen te geven. Inmiddels hadden renners als Zwarte- poorte en v. Groenewegen, nadat zij 100 k.m. bij wijze van training hadden afge legd, den strijd gestaakt. In de volgende ronde zag het tweede peleton kans zich by het eerste te voe gen. Cor de Groot kon het tempo niet bij houden. In de hoofdgroep, welke op 1 min. en 45 sec. volgde reed' Schulte. Bij het ingaan van de laatste ronde zaten in de kopgroep v. Nek, de amateur Keyzer, Saes, Motke, Reuter, Joossen en Dietvorst. Op 2% minuut volgden in groepsverband de Ruiter, Overweel, v. d. Voort, Bakker, Stet en Rijsbergen. Schulte had na ongeveer 140 k.m. den strijd gestaakt. Het was de Amster dammer Motke, die na herhaalde uitloop pogingen tenslotte een laatste succesvolle poging deed om alleen aan den kop te komen, Het gelukte hem tenslotte met eenige honderden meters voorsprong als eerste door de finish te komen, aldus be slag leggend op de eereplaats, welke hem volkomen verdiend te beurt viel. De uitslagen luiden: Totaal winnaar en kampioen der profs werd de Amsterdam mer Motke in 4 uur 30 min. en 14 sec. den totaa1 afstand 160.5 k.m. afgelegd. Tweede aankomende was de kampioen der onafhankelyken Saes uit Weert in 4 uur 30 min. en 54 sec. 3. Joosen (onafh.) uit Made. 4. P. v. Nek (prof.). 5. Reuter (prof.), uit A'dam, 6. Dietvorst (onafh.) uit A'dam. 7. de kampioen der amateurs de Amsterdammer Keyzer. Twee minuten na aankomst van het eerste peleton volgden 8. Overweel (prof.) uit Middelhamis. 9. Kuyper (onafh.) uit A'dam. 10. Bakker (prof.) A'dam. 11. de Ruiter (onafh.) uit Rotterdam, 12. Rijs bergen (amateur) uit Leiden en 13. Stet (amateur) uit IJmuiden. Bartali wint het Italiaanscbe wegkampioenschap. In de Italiaansche kampioenschappen op den weg wist Bartali beslag te leggen op den titel door in de zes van de zeven wed strijden vier eerste plaatsen en een tweede plaats te bezetten, waardoor hy een zoo groot aantal printen wist te verwerven, dat de titel hem nu reeds toekomt, ondanks het feit, dat de zevende wedstrijd, de ronde van Lombardjje, nog plaats moet vinden. ZWEMMEN De nationale kampioenschappen. Zaterdag en Zondag werden te Zaan dam de wedstrijden gehouden om de natio nale kampioenschappen van den Neder- landschen Zwembond. De 50 meter baan, alsmede de temperatuur van het water ble ken van nadeeligen invloed te zijn op de prestaties der deelnemers. De 100 meter vrye slag werd gewonnen door van Merlcestein in 1 min. 02,5 sec. Scheffer zette op 75 meter een krachtige spurt in, passeerde Hoving, doch kon v. Merkestein niet voorbijkomen. De Schie dammer v. d. Kuil werd goede derde met 0.1 sec. achter Scheffer. De 100 meter vrije, slag voor dames was voor Rie v. Veen die onbedreigd won in den fraaien tijd van 1 min. 7,3 sec. De beide Meeuwtjes, de dames Stijl en van Schaik gaven elkaar weinig toe, laatstge noemde bereikte met 0.1 sec. verschil het eerst de finish en plaatste zich als tweede. In het schoonspringen voor dames zorg de mej. Muytjens voor de verrassing door met 0.17 punten verschil de kampioene van het vorig jaar mej. J. Engelen in de laatste sprongen te kloppen. Het schoonspringen voor heeren was bepaald slecht. Zoo kon de outsider Gom- pers, die in jaren niet op de plank was verschenen voor tal van jeugdige sprin gers beslag leggen op de derde plaats. H. Lotgering, die voor de twintigste maal aan de kampioenschappen deelnam en algemeen als eeuwige tweede bekend staat, won ditmaal het kampioenschap. Jopie Waalberg won van mej. T. Bij land tegen alle verwachtingen in. Zij behaalde het kampioenschap op overtui gende wijze, door van meet af aan de lei ding te nemen en geleidelijk haar voor sprong te vergrooten. Smitshuijzen won de 200 meter school slag voor lieeren, zooals hij wilde. De 100 meter rugslag voor dames bracht vrijwel geen strijd. Cor Kint zwom een soepelen slag, waartegen Iet van Fegge- len niet op kon. Zoowel van d. Kuil als Rie van Veen wisten op de 400 meter vrye slag hun titel met een jaar te verlengen. De uitslagen luiden als volgt: 100 m. box-stcrawl heeren: 1 J. Ph. v. Merkesteyn (Dolfijn) 1 min. 2.5 sec.; 2. J. C. Scheffer (D.J.K.) 1 min 3 sec. 100 m. borstcrawl dames: 1 R. v. Veen (R.D.Z.) 1 min. 7.3 sec.; 2. A. E. v. Schaik (Meeuwen) 1 min, 9.1 sec.; 3. A. Stijl. 100 m. rugslag heeren: 1. J. P. Metman 1 min. 12.1 sec.; 2. H. van Schouwen (D.Y.K.) 1 min. 13.8 sec.; 3. J. C. Scheffer. 100 m. rugslag dames: 1 C. Kint (Rot terdam) 1 min. 15 sec.; 2. I. van Feggelen (Meeuwtn) 1 min. 16,9 sec. 3. D. Kerk meester. 200 meter schoolslag heeren: 1. H. Smitshuizen (A.Z. 1870) 2 min. 50.4 sec.; 2. S. Seton (Zian) 3 min. 0.8 sec. 200 m. schoolslag dames: 1 J. Waal- berg (A.D.Z.) 3 min. 4,9 sec.; 2. T. Bij land (H.Z.C.) 3 min. 10,2 sec. 400 m. borstcrawl heeren: 1. D. v. d. Kuil (S.Z.C.) 5 min. 12.2 sec.; 2. H. A. Ramack (R.Z.C.) 5 min. 19.9 sec. 400 meter borstcrawl dames: 1. R. v. Veen (R.D.Z.) 5 min. 42.2 sec.; 2. A. E. v. Schaik (Meeuwen) 5 min. 43.6 sec. Schoonspringen dames 1. M. Muijtjens (A.D.Z.) 78,97 pnt.; 2. J. van Engelen (H.D.Z.) 78.80 pnt.; 3. G. de Hooge (R.D.Z.) 74.21 pnt. Schoonspringen heeren: 1. H. Lotgering (Y) 105.80 pnt.; 2. P. Kopellc (A.Z.C.) 94.04 pnt.; 3. L. Gompers (A.Z. 1870) 87.84 pnt. 4X200 m. borstcrawl heeren: 1. H. Z. en P.C. (Den Haag) 10 min. 15.4 sec. 4 x 100 m. borstcrawl dames: 1. R.D.Z. (Rotterdam) 4 min. 57,2 sec. 1500 m. vrij slag heeren: 1. J. Ph. v. Merkesteyn (Dolfijn) 22 min. 09.5 sec.; 2. A. F. Ruimschotel (H.Z. en P.C.) 22 min. 18.2 sec. SCHAKEN Kieninger kampioen van Duitschland. Gisteren is de beslissing gevallen in den strijd om het schaakkampioenschap van Duitschland. Winnaar werd Kieninger uit Keulen met ll/2 punt uit 15 ronden. Twee de Schmidt uit Danzig met IOV2 punt. De derde en de vierde plaats werden gedeeld door Gild uit Troppau en Richter uit Ber lijn, die beiden 10 punten haalden. Radioprogramma Dinsdag 20 Augustus 1940. JAARSVELD. 414,4 m. N.C.R.V.-Uitz. 8.00 Ber. ANP. 8,10 Schriftlezing, Medi tatie. 8,25 Gew. (gr. pl.). 8,45 Gram. 9,30 Pianov. en gram. 10.10 gram. 10,30 Mor- dienst. 11,15 Zang met pianobegeleiding gram. 12,00 Ber. 12,15 Jac. "Stoffer's sex tet en gram. (12,451,00) Ber. ANP). 2,00 Gram. 2,15 Rotterdams pianokwartet en solisten (2,403,00 Gram.) 4,00 Bijbellezing 4,45 Gram. 5,15 Ber. ANP. 5,30 Orgel spel en gram. 6.30 VPRO Jeug'duitz. 6,45. gram. 7.00 vragen van den dag (ANP) 7.15 Ber. 7,30 Report, of muz. 8,00 Ber. ANP. 8,15 Gram. 8,30 Geref. Evangelisatiekoor en ram. 9,05 causerie. 9,25 Viool en piano. 9,50 Utrechtsch Sted. ork. (opn.). 10,05. 10,05 Kon. Christ. Oratoriumver. (opn.). Hierna: Schriftlezing. 10,1510.30 Ber. ANP. en sluiting. KOOTWIJK 1875 m. KRO-Uitzending. 7,00 Ber. (Duitsch). 7,15 Ber. (En- gelsch). Wij beginnen den dag. 8,00 Ber. ANP. 8,15 Gram. (11,15—11,30 Ber. En- jelsch). 12,00 KRO-Melodisten en solist. 12,30 Ber. (Duitsch). 12,45 Ber. ANP. 1,00 Gram. 1,15 Verv. van 12,00. 2,00 Ber. (Duitsch). 2,15 Gram. 2,30 KRO-ork. 3,15 Ber-. (Engelsch). 3,30 Gram. 5,00 Ber. (Duitsch). 5,15 Ber. ANP 5,30 KRO-ork. 6,15 Ber. (Engelsch). 6,30 RVU: Cyclus 7.00 Vragen van den dag. (ANP). 17,15 Gram. 8,00 Ber. (Duitsch). 8,15 Ber. ANP. Ber. (Engelsch). 8,45 Musiquette. 9,15 Ber. (Engelsch). 9,30 Rococo-octet. 9,55 Wij sluiten den dag. 10,00 Ber. (Duitsch). 10,15 Ber. ANP. 10,30—10,45 Ber. (Engelsch) en sluiting. 11,1511,30; 0,15—0,30 en 1,15—1,30 Ber. {Engelsch),,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7