Spin De Jeugdstormers bezoeken den Grebbeberg. Zaterdag hield de Nationale Jeugd storm, gewest Nedersticht, een velddag op het sportterrein in de buurt. De afdeelingen Utrecht, Arnhem en Wa- geningen, in totaal ongeveer driehonderd personen, namen hieraan deel. De heer C. van Geelkerken, hoofdstor- mer en leider van den Nationalen Jeugd storm, maakte na aankomst op het ter rein een rondgang ter inspectie en hield vervolgens een toespraak, waarin hg zei, dat de Jeugdstorm was aangetreden ten-' einde naar dfen Grebbeberg te trekken. Spreker verwachtte, dat de Jeugdstorm daar een voorbeeld zou geven van zelf tucht/» orde en die eerbied, welke deze plek verdient, omdat daar de gevallenen in den oorlog van tien tot vijftien Mei rusten. Hierna nam de heer Van Geelkerken van de leden van veertien tot achttien jaar de gelofte af en installeerde vervol gens op de gebruikelijke wijze drie gewes telijke leiders. Na een uur rust werd een marsch ge maakt naar den Grebbeberg, waar op het soldatenkerkhof een krans werd gelegd voor de gevallen Nederlandsche en Duit- sche soldaten. De heer Jansen, geweste lijke leider voor het Nedersticht, voerde daarbg het woord. De Nationale Jeugdstorm, aldus spr., staat op een historische plek, waar van 10 tot 15 Mei de oorlog heeft gewoed. Ons land was in oorlog met het broedervolk van Duitschland. Door verkeerde leiders misleid en door een verkeerde politiek der regeering, kwam het Nederlandsche volk in oorlog met het Duitsche. De heer Jansen sprak de .volgende be lofte uitDe Nederlandsche Jeugdstorm eert allen, die vielen voor ons vadei'land en hen, die vielen van het Duitsche broe dervolk, in het vaste geloof in de toe komst van een eendrachtig Europa. Wij beloven plechtig dat nooit meer een oor log tusschen beide broedervolken zal plaats vinden. Deze belofte werd in het Duitsch herhaald. Hierna werden kransen gelegd met lin ten in de oranje en blauwe kleuren aan den voet van den eik in het midden der. begraafplaats. Na deze plechtigheid marcheerden de jeugdstormers terug naar Wageningen, waar de stoet werd ontbonden. De krijgsgevangenen in Duitschland worden goed behandeld. Het D.N.B. meldt uit BerlgnEen "groep buitenlandsche journalisten, voor het meerendeel Amerikanen, ueeft een be zoek gebracht aan een krijgsgevangenen kamp in Niederiausitz, om het getuigenis van vier Amerikaansehe vrijwilligers, die zich in het kamp voor Fransche officieren bevinden, over hun gevangenneming en behandeling door de Duitsche militairen te hooren. Deze vier Amerikaansehe vrijwil ligers hadden gehoord van buitenlandsche berichten, die spraken van een zooge naamde ruwe behandeling van geallieerde en Amerikaansehe krijgsgevangenen. Zij hebben toen den wensch geuit, tegenover journalisten van hun land de onzinnig heid dezer sensatieberichten uiteen te zet ten. Zij leven in goede houten barakken, betrekkelijk comfortabel en gelukkig, in weerwil van het prikkeldraad en de pa- trouilleerende Duitsche wacht. Het kamp is op de modernste hygiënische wijze in gericht. De gevangenen krijgen een ont bijt, bestaande uit koffie, brood en jam, des middags een krachtigen maaltijd uit de veldkeuken en des avonds brood, mar garine en kaas, worst of fruit. De gevan genen kunnen den dag indeelen zooals zij willen. De Amerikanen spelen met de Fransche officieren bridge, schaak, voet bal of rugby. Zij hebben zelfs een too- neeltje opgesteld om voor de 6000 mede gevangenen voorstellingen te geven. De Amerikanen zeiden, dat zij een gezond leven leiden. Van een Duifcschen aanval op wagons of gebouwen, die het Roode Kruis droegen, hadden zg niets gehoord of gezien en in Duitsche gevangenschap heb ben zij tot dusverre geen enkel onvriende lijk of beJeedigend woord gehoord. Van een ruwe behandeling kan niet in het minst gesproken worden. Het is een waan zinnig denkbeeld van Frankrijk geweest, aan dezen oorlog te beginnen. De toestand van Engeland is hopeloos en de Amerika nen spraken den wensch uit, dat althans de Vereenigde Staten zich buiten het Eu- ropeesche conflict zouden houden. De i stemming onder de voor het meerendeel Fransche gevangenen van het kamp is volgens de mededeelingen der Amerikanen uiterst anti-Engelsch. Maatregelen ter voor koming van opdrijving der pachtprijzen. De pachtprijs mag, tenzij toestemming ontvangen is, niet hooger zijn dan op i September 1939. Het Zaterdag verschenen Verodeningen- blad no. 19 bevat een besluit van de secre tarissen-generaal van de departementen van landbouw en visseherij en van justitie ter voorkoming van pachtprijsopdrjjving. Wij ontleenen daaraan het volgende Artikel 2. Het is verboden een pachtovereenkomst of een overeenkomst tot wijziging of aan vulling van een pachtovereenkomst te sluiten, indien de bedongen pachtprgs hooger is dan die, welke voor het ver pachte gold; op 1 September 1939. Het voorgaande geldt niet, indien in een bijzonder geval de secretaris-generaal van het departement van landbouw en vissehe rij, in overeenstemming met het bevoegde pachtbureau, een verklaring heeft afgege ven, dat bij hem tegen de verhooging geen bezwaar bestaat. Artikel 3. Een pachtprijs, welke in strijd met het bepaalde in artikel 2 is vastgesteld, wordt als buitensporig in den zin van de pacht wet beschouwd. Indien een overeenkomst in strijd met het bepaalde in artikel 2 is gesloten, is de pachter niet gehouden den pachtprijs te betalen, terwijl hg ook overigens tot geen enkele vergoeding gehouden is. Het vorig lid is niet van toepassing, indien partijen hebben toegestemd in de door den rechter noodig geoordeelde wij zigingen. Artikel 4. Indien het verpachte in oppervlakte niet met het op 1 September 1939 verpachte overeenstemt, berekent de x-echter, zoo noodig, den pachtprijs, die geacht moet worden op 1 September 1939 voor het verpachte te hebben gegolden. Artikel 5. Wijziging van de pachtvoorwaarden in gevolge artikel 32, lid 1, van de Pachtwet kan slechts geschieden, indien de pacht prgs daardoor niet hooger wordt dan die, welke op 1 September 1939 voor het ver pachte gold, tenzij in een bijzonder geval de secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visseherij een vex-- klaring heeft afgegeven, dat bij hem tegen de verhooging geen bezwaar bestaat. Artikel 6. HET IS VERBODEN OPENBARE VERPACHTINGEN TE HOUDEN. Artikel 11. Indien ingevolge dit besluit geen pacht prgs is verschuldigd, kan de verpachter den in pachtzaken bevoegden rechter of het pachtbureau verzoeken, een lageren pachtprgs vast te stellen. Te rekenen van den dag van vaststelling is deze door den pachter verschuldigd. De vaststelling ge schiedt niet, dan nadat de pachter is ge hoord, althans behoorlijk is opgeroepen. Artikel 14. Een pachtovereenkomst of een overeen komst tot wijziging of aanvulling van een pachtovereenkomst, waarvan het pacht bureau de goedkeuring heeft geweigerd, is van rechtswege nietig. Indien daartoe aanleiding bestaat, regelt het pachtbureau bij de weigering de ge volgen voor beide partijen. Artikel 15. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw- en visseherij is be voegd maatregelen te nemen ter uitvoe ring van dit besluit. Artikel 16. Hg die ter zake van of in vex'band met een pachtverhouding eenig ongeoorloofd voordeel bedingt of aanneemt, wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden. Onder ongeoorloofd voordeel wordt ver staan ieder voordeel, niet bedongen of aangenomen. WELKE BEDRAGEN GRENS BEWONERS MOGEN IN- EN UITVOEREN. Verordeningenblad no. 19, dat Zaterdag verschenen is, bevat het tweede uitvoe ringsbesluit van de secretarissen-generaal van de departementen van financiën, van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visseherij betreffende de rege ling van het deviezenverkeer. Ontleend is daaraan het volgende Artikel 2. Het is aan grensbewoners zon der vergunning van het deviezeninstituut geoorloofd betaalmiddelen uit te voeren tot een waarde van ten hoogste één gulden per dag, ten hoogste echter tien gulden per maand. Het is aan grensbewoners verboden be taalmiddelen in te voeren tot een hoogere waarde dan één gulden per dag en tien gul den per maand. Het deviezeninstituut kan- in bijzondere gevallen deze bedragen ver- hoogen. Artikel 3. In afwijking van het bepaalde in artikel 2 is het aan grensgangers geoor loofd op grond van loonverklaringen hun ner werkgevers, betaalmiddelen, tot 'een waarde van ten hoogste hun loon in of uit te voeren. Onder grensgangers worden verstaan grensbewonex's, die van een bedrijf, gelegen in het grensgebied van het nabuurland re gelmatig loon (daaronder mede begrepen salarissen, provisies, enz.) ontvangen en die om de plaats te bereiken, waar zij hun ar beid vex-richten, regelmatig de grens langs een bepaald kantoor overschrijden. Artikel 4. Het is aan grensbewoners ge oorloofd zonder overlegging van de in arti kel 22 van de deviezenveroi'dening 1940 be doelde documenten roerende goederen in of uit te voeren, mits deze goederen naar het oordeel van de ambténaren der invoerrech ten en accijnzen le. niet zijn bestemd voor handel of be drijf 2e. dienen voor de persoonlijke behoeften van de grensbewoners 3e. contant zijn gekocht dan wel worden verkocht. Artikel 5. In afwijking van het bepaald" in de artikelen 2 en 4 is het aan grensbe woners, die in het bezit zijn van eèn vex-- gunning van den inspecteur der invoerrech ten en accijnzen, geoorloofd zonder overlegging van de in artikel 22 der deviezenverordening 1940 bedoelde do cumenten in het land hunner inwoning voortgebrachte roerende goederen tot een verkoopwaarde van ten hoogste dertig gul den per marktdag uit of in te voeren de met den verkoop dezer goederen ver kregen opbrengst tot een waarde van ten hoogste dertig gulden per marktdag in of uit te voeren. Artikel 6. Medegevoerde betaalmiddelen of roerende goederen worden ook dan als uitgevoerd aangemerkt, indien in redelijk heid moet worden aangenomen, dat zij in strijd met de voorafgaande bepalingen voor uitvoer naar het buitenland bestemd zijn. Artikel 7. De Nederlandsche Bank kan onder door haar te stellen voorwaarden aan ingezetenen, die binnen het Nederlandsche grensgebied hun woonplaats hebbenof al daar gevestigd zijn, toestaan buitenland sche betaalmiddelen van gx-ensbewoners te verkrijgen en aan dezen te vervreemden. VERF EN VERFGRONDSTOFFEN AANGEWEZEN ALS DISTR1BUTIE- GOE 2REN. Blijkens de beschikking van den secre taris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart zijn verf en verfgrondstoffen aangewezen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 van de distributiewet 1939. Onder voordeel wordt niet begrepen een redelijke vergoeding voor verrichte diens ten. Dit besluit, het Fachtpxljsopdrijvïngsbe- sluit 1940, is onmiddellijk in werking ge treden. Vergunningen voor autobus- diensten worden tijdelijk ingetrokken. In het vierde uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat betreffende het vervoer van personen en goederen kwam de vol gende bepaling voor „De vergunningen voor autobusdiensten en gi'oepsvervoer zoowel binnen een ge meente als in meer dan één gemeente, verleend krachtens de wet autovervoer personen, worden met ingang van een na der door den secretai-is-genex-aal van het departement van Waterstaat vast te stel len tijdstip ingetrokken". De secretaris-generaal heeft thans het tijdstip, in bovenstaande bepaling bedoeld, vastgesteld op 26 Augustus 1940 voor autobusdiensten en op 2 September 1940 voor groepsvervoer. Ten aanzien van de verdere bepalingen van het uitvoeringsbesluit zij verwezen naar Verordeningenblad no. 9, uitgegeven 6 Juli 1940. Ter verduidelijking diene, dat de com missie autobusvei'voer personen reeds een aantal vergunningen heeft verleend, wel ke in werking treden bij de intrekking der bestaande. Vier schepen getorpedeerd. WAARONDER EEN ZWEEDSCH EN TWEE GRIEKSCHE SCHEPEN. Mackay Radio meldt, dat het Zweedsche s.s. „Hedrum" (2325 br. t.) Vrijdag aan de Iersche- kust is getorpedeerd. Het station meldt verder, dat het Brit- sche vrachtschip „Clan Mcphee" (6628 br. t.) ten westen van Ierland is getorpedeerd. Het NewYorksche bureau voor de scheep vaart meldt, dat de Grieksche vrachtsche pen „Thetis" (4111 br. t.) en „Naftilos" (3531 br. té) getorpedeerd en tot zinken gebracht zijn. Fransche vlieger stelt zich ter beschikking van de Dultschers. Op een vliegveld bij Ox-leans landde Vrijdag een Fransch vliegtuig van het type Morane. De machine was niet bewa pend .Zij werd bestuurd door den sergeant Joudrier van een eskader jagers, dat aan de gevechten in Duinkerken heeft deelge nomen. Joudrier verklaarde het volgende „De oorlog tegen Duitschland is voor mij afgeloopen. Ik ben van Toulouse naar Orleans gevlogen, om mij ter beschikking van de Duitschers te stellen tegen Enge land. Velen van mijn vrienden zouden het zelfde doen, indien de Duitsche regeei'ing een desbetreffenden oproep zou uitvaar digen. LIJST VAN ITALIAANSCHE VERLIEZEN. Het hoofdkwartier van de Italiaansclie weermacht publiceert een derde lijst met de namen van 41 officieren, onderofficieren en manschappen, die tusschen 16 en 31 Juli aan het Westelijke front gesneuveld zijn. In hetzelfde tijdvak zijn in Noord-Afrika 115 officieren en manschappen gevallen. De inlandsche troepen in Italiaandsch Afrika verloren tot en met 31 Juli 245 manschap pen. Bovendien werden 444 manschappen gewond en worden er 91 vermist. Het aan tal Italiaansche gewonden in Noord-Afrika bedroeg tot denzelfden datum 306, terwijl 188 vermist worden. MIJNEN OP HET KATWIJKSCHE ZUIDERSTRAND. Maandagmorgen zijn op het Zuiderstrand te Katwijk twee mijnen aangespoeld. Nabij de mijn, welke het eerst op het strand kwam, dreef ook een kist met 25 Fransche vliegtuigbommen en een reddinggordel aan. Gistermiddag is op het Zuiderstrand'een derde mijn aangespoeld. Engelsche bommen op tuinhuis van Goethe te Weimar. Het D.N.B. meldt uit Bex-lgn In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben Engelsche vliegers behalve vele andere plaatsen in Thüringen ook een aan val gedaan op Weimar, de hoofdstad van den gouw. Hiér probeerden zij niet alleen bommen te werpen op de duidelijk ken bare afdeeling van het Roode Kruis, doch bombardeerden zij ook het wereldberoem de tuinhuis van Goethe in het park. De bommen sloegen in een ki-ing van twintig tot dertig meter rondom het huis in. Ook tijdbommen werden in grooten getale ge vonden. Als door een wonder is het ge bouw voor groote schade behoed geble ven. Daar het terrein in het helle maan licht duidelijk te onderscheiden viel en het tuinhuis duidelijk herkend kon worden is het niet twijfelachtig, zoo wordt van Duit sche zijde vastgesteld, dat het hier een be wuste poging gold het wereldvermaarde Duitsche cultuurgedenkteeken te vernie len. De buitenlandsche pers heeft steeds weer erop gewezen, hoe de Duitsche troe pen. bij hun opmarsch in het Westen zich vaak strategische moeilijkheden getroost hebben om bouwwerken die van artistieke en cultureele waarde zijn te sparen. De Britsche vliegers schrikken er blijkbaar uit zuivere vernielzucht niet voor terug- een Duitsch nationaal heiligdom aan te vallen. Engeland heeft daarmede, naar van Duitsche zijde tenslotte vex-klaard wordt, den „oorlog voor de beschaving" opnieuw in het ware licht geplaatst. DOODEN EN GEWONDEN ONDER DE BURGERBEVOLKING. In den nacht van Zaterdag op Zondag- zijn Engelsche vliegtuigen West- en Mid- den-Duitschland en België binnengevlogen. In verschillende plaatsen, zooals Dox-t- mtmd, zijn woonwijken getroffen en een aantal burgers gedood of gewond. Ook een luchtaanval op dfe binnenstad" van Brussel heeft slachtoffex-s onder de bux-- gerbevolking gemaakt. Hier zijn vier pex-- sonen gedood en twee-en-twintig gewond, onder wie vrouwen en kindex-en. Buliitt wil Amerikaansehe iorpedobootjagers aan Engeland afstaan. Op een massa-demonstratie te Philadel phia heeft de vroegere Amex-ikaansclie ambassadeur in Frankrijk, William Bullitt, gepleit voor de invoering van den alge- meenen dienstplicht en voor het afstaan van Amex-ikaansche üoi-pedobootjagers aan Engeland. Hij argumenteerde dit pleidooi met de bewering, dat Amerika, na een nedex-laag van Engeland door Duitschland en Japan zou worden bedreigd. De rede- haar riep op tot het houden van massa- betoogingen voor het Congx-esgebouw, daar het parlement tot een dergelijk besluit moet worden gedwongen. Bevredigende oogstvooruit- zichten in Europa. In tegenstelling tot de Engelsche ver wachtingen, dat het Europeesche vasteland als gevolg van een zeer slechten oogst en de daardoor vex-scherpte uitwerking van de Britsche blokkade een hongersnood zal mee maken, wordt van Duitsche zijde vastge steld, dat er noch in Duitschland, noch in Europa een slechte oogst zal komen. Ex- valt te rekenen op een middelmatigen tar- we-oogst en een goeden tot zeer goeden peulvruchtenoogst. In het gebied van het groot-Duitsche x-jjk is de toestand zoo, dat er geen enkele aanleiding voor bezorgdheid bestaat. Wat de andere lazxden betreft, zoo heeft het Internationale Landbouwinstituut te Rome reeds erop gewezen, dat in heel Europa op een goeden middelmatigen oogst gerekend kan worden. Ook de oogstbex-ich- ten uit de landen in Zuidoost-Europa luiden dienovereenkomstig algemeen gunstig. Griekenland roept reservisten op. Stefani meldt uit Athene De lichtingen officieren en manschappen der reserve troepen zullen voor een tijdvak van oplei ding en oefening per 1 September a.s. worden opgeroepen. 6) „Je worde toch niet bang?" vroeg een man smalend. „Je doet gewoon, wat ik je gezegd heb. Die juweelen pakken, dat is alles. Blijf bedaard, dan komt het best in orde. Je zorgt, dat je die Drie Driemoeken in handen krijgt, anders zul je er spijt van hefeben. Ga nu maar in huis terug." Warwik hield zgn adem in. Dat ging ook al over die juweelen! „Ikik zal mijn best doen," fluisterde het meisje. „Maar ik ben nog al zenuw achtig." „Waarvoor? Niemand zal je tusschen al die menschen in de gaten houden. En je hebt immers een introductie van een der bekende gasten Zelfs een mtnoodiging, niet waar Jij gapt dus die juweelen. Voor uit nou maar!" Warwik hoorde het meisje nog iets fluis teren en toen liep ze hem voorbij en ging over het grasveld naar binnen. Het licht in d veranda viel op haar gelaat, zoodat Warwik haar goed kon opnemen. Het was een meisje van ongeveer vijf eu twintig jaar met bruine haren en vrij knap van uiter lijk. Maakte ze detl uit van een bende die ven, die hun slag bij dergelijke feesten trachtten te slaan? Waarschijnlijk wel. In aandere omstandigheden had Warwik gehoopt, dat de politie haar zou snappen, maar nu stond hij er aanders voor. Hij had order, zelf die juweelen te stelen. Het zou op zichzelf al lastig zgn geweest, doch nu moest hij niet alleen stelen, maar ook, diefstal door anderen voorkomen. Hjj bleef wachten tot het meisje tusschen andere gasten de veranda was binnengegaan. Toen bedacht hij zich, dat hij den man niet had zien weggaan. Hij stond bedaard op en liep om den seringenstruik heen. Daar zat een man op een andere bank. Hij droeg gewone kleeren en zag er schooierachtig uit. War wik nam hem even op m kwam daarna geruischloos naar hem toe. „Blijf zitten!" zei hij plotseling. „Ik heb je onder schot." Ondanks die waarschuwing draaide de man zich met een ruk om, maar stond niet van de bank op. Hij had zijn handen reeds omhooggestoken. „Zoo is het goed", zei Warwik. „Houd je handen omhoog, anders ben je er geweest. Ik heb je interessante gesprek met die dame gehoord. Heel dom, zoo te praten, als je niet zeker weet, dat er niemand in de buurt is." „Wie ben je?" vroeg de boef. „Laten we het daarover niet hebben. Ik heb je gespx-ek gehoord, dat is genoeg. „En wat wil je nou?' „Jouw plan in de war sturen, beste man. Je wou dus mgn gastvrouw van haar ju weelen berooven? Dat kan ik natuurlijk niet toestaan. Draai je om, maar houd je handen omhoog." „En wat wil je met me doen?" „Wat dacht je? Natuurlijk je aan de politie overleveren." „Ik heb niets gedaan. Je hebt geen enkel bewijs tegen me." „Toch niet? Ik denk anders, dat ze mij eerder zouden gelooven dan jou. Bovendien bevind jij je op verboden terreinje hebt hier niets te maken. Dat is genoeg om je in hechtenis te nemen en misschlten heeft de politie nog wel een appeltje met je te schillen. Misschien hebben ze je por tret wel op het hoofdbureau." Plotseling sprong de man overeind en wierp zioh op Warwik. Hij had gezien, dat Warwik geen pistool had. Hij had zich echter in Warwik misrekend, Deze greep hem bij zijn polsen, daarna bij zijn schou ders en schudde hem door elkaar als was hij een kwajongen. „Zoo, wou je .aelg'k tegen me doen? Zeg, ik zou je nek kunnen omdraaien, voordat je tot drie kon tellen. Mij aan vallen? Dat is 'n leelijke vergissing. Om zoo'n schooier onderhanden te nemen, heeft een man geen revolver noodig. Ik zou je met één hand aan kunnen. Laat eens kij ken, wat je zooal bij je hebt." Warwik fouilleei'de hem snel en afdoen de. Hij vond een lang mes, een ploerten- dooder m een klein pistool. „Gemeen zoodje wapens!" zei Warwik. „Zoo'n schooier als jij moest eigenlgk een boksijzer hebben, dat is het laagste soort wapen, dat me bekend is. Ik zou wel zin hebben dien ploertendooder op je gemeenen kop te probeeren." De schooier was bang geworden. Hg pro beerde zich los te rukken, maar toen hij daarin niet slaagde, keek hij Warwik aan als een rat, die in het nauw zit. „Wou jij de Drie Driehoeken stelen?" vroeg Warwik. „Laat u me nou gaan" „En wat doe je, als ik je loslaat?" ,,'m Smeren!" „En dat meisje binnen?" „Moet maar voor d'n eigen zorgen." ,,'n Keurige vent ben je, dat moet ik zeggen! Waarom wil je die Drie Driehoe ken stelen?" „Nou, die zijn toch aardig wat waard, is 't zoo niet?" „Ik heb ze nooit gezien en kan het dus niet zeggen, maar het zal wel zoo zijn." „Ze zgn meer waard, dan je denkt! Wat moet dat mensch ermee?" „Wie?" „Die mevrouw Dwight; wat deed haar man, haar die dingen te geven?" „Verdraaid! Kan een man dan niet zijn geld besteden aan het koopen van juwee len voor zijn vrouw, als hij daar zin in heeft?." „Hij kon er meer voor krijgen, dan hij er voor betaald had, maar hij wilde ze niet kwijt!" „Eigenaardig!" zei Warwik, wetend hoe Berman was. „Dus er schijnt iets bij zonders aan die Drie Dx-iehoeken vast te zitten?" „Maar dat kom je niet van mij te we ten." „Ga weer zitten. En antwoord op wat ik je vraag. Steel je die dingen voor je zelf, of voor iemand andex-s?" „Ik zeg heelemaal niks. Ik laat me liever aan de politie overleveren, dan iets te ver-tellen." „Ooh, ik zal je niet aan de politie ovei'leveren, man. Ik kan je alleen wel ondei-handen nemen. Steel je ze voor iemand anders?" „Nou, als dat zoo eens was?" „Wie wil ze dan zoo graag in handen krijgen?" „Dat kom je nooit van me te weten". „Vertel me ten minste, of die persoon hier in de stad woont." „Nee, hier woont hg niet." „Zoo, dus is het een man. Waar heeft Berman Dwight die juweelen vandaan?" „Uit een panNee, ik zeg toch niks!" „Dank je. Je hebt het me al verteld. Hij heeft ze uit een pandjeshuis. Ik wist niet dat Dwight juweelen in een pand jeshuis opkocht. Hoeveel zijn ze waard?" „Weet ik niet. Misschien vijftigduizend." „Heel wat! Ik moet werkelijk eens naar binnen gaan en ze bekijken. En wat lcrijg je, als je zetei-ugbezorgt?" „Ik krijg vijfduizend om met het meisje samen te deelen." „Je bent een slechte zakenman. Als je die juweelen toch steelt, waarom ver koop je ze dan niet zelf, dan maak je er heel wat keeren vijfduizend dollar van." „Daar heb ik mijn reden voor." „Je praat net, of je me ergens opmerk zaam op wilt maken. Ik zal je dus meer moeten vragen." De man spi-ong plotseling van de bank op en rende tusschen de boomen door naar de straat toe. Warwik zat even overbluft te kijken, maar begon toen te grinneken. „Ik wed, dat die kerel denkt, er heel handig vandoor gegaan te zgn," dacht hg. „En ik heb me al tien minuten lang afgevraagd, waarom hij er eigenlgk niet vandoor ging. Erg vernuftig schijnt hij niet te zijn." HOOFDSTUK V. Sferyd en krijgslisten. John Warwik liep met vlugge schreden het grasveld over en ging de vex-anda binnen. Spoedig had hij hoed, jas en handschoenen uitgedaan en aan den kap stok gehangen en was naar den salon ge gaan om mevrouw Dwight de hand te rei ken en glimlachend te gx-oeten. „Waar hebt u dat vandaan, mevrouw tje?" vroeg hij. „Wat bedoel je, John?" „Dat schitterende ding op uw japoix daar." „De Drie Driehoeken? Vind je ze mooi?" Warwik bekeek het sieraad aandachtig. Het wax-en drie driehoeken dooreenge- wex-kt, de eene van robijnen, de tweede van diamanten, de derde van saffieren. Het geheel schitterde geweldig en was ongetwijfeld schatten waard. „Buitengewoon," zei hij. „Rood, wit en blauwde kleuren van onze vlag." „Berman heeft het voor me gekocht," zei ze. „Voor mijn verjaardag." „Ik dacht, dat n nooit jarig waart, mevrouwtje." „Niet voor het groote publiek," ant woordde ze lachend. „Kom, schiet maar op, de meisjes wachten je al." KKorflt vervolgd.^ door JOHNSTON Mc.CULLEY

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6