Laatste Berichten BOOTDIENST HOEDEKENSKERKE— TERNEUZEN. Naar wij vernemen is heden de boot- dienst Hoedekens kerke—Temeuzen ge deeltelijk niet uitgevoerd. BOMMEN OP NEDERLAND. In de twee afgeloopen nachten, hebben Engelsche vliegers, hoewel ongunstig weer bjjna elke kans op juist richten wegnam, een aantal bommen op ons land gewor pen, waardoor op verschillende plaatsen schade aan bui'gereigendommen is aange richt. In de gemeente De Lier werden een pakhuis en eenige broeikassen vernield. In Scbalkwjjk brandden drie huizen door brandbommen af. Voorschoften onder hypothecair verband. Voor den herbouw van ver woeste panden. De Regeeringscommissaris voor den wederopbouw maakt bekend, dat door hem een regeling is getroffen betreffende het beschikbaar stellen van voorschotten onder hypothecair verband voor midden stands- en arbeiderswoningbouw, ten dienste van a. Herstel of herbouw van door oorlogs handelingen getroffen woningen b. Voltooiing van in aanbouw zijnde wo ningen, indien de voltooiing ernstige be lemmering ondervindt door credietmoei- Ijjkheden c. bouw van nieuwe woningen. De voox-schotverleening geschiedt via de gemeenten die voor rente en aflossing ga rant zijn en in een eventueel verlies voor 10 participeeren. De voox-schotten kunnen worden ver leend onder verband van eerste hypotheek of ond'er ver-band van tweede hypotheek, zij worden slechts dan verleend, indien be langhebbende niet op andere wijze de noodige geldmiddelen kan verkrijgen. Een aanvrage om voox-schot kan worden afgewezen, wanneer de belanghebbende op het tijdstip van zijn aanvrage al met het werk is begoxxnen. Voor herstel, als in den aanhef sub a. bedoeld, wordt slechts voorschot gegeven, als een bevredigende, de kosten rechtvaar digende toestand wordt verkregen. De eexrste hypotheek, dan wel de eerste en de tweede samen, mogen hoogstens 90 zijn van de geschatte verkoops- waarde van het ondex-pand. De looptijd is ten hoogste 5 jaarvex-Ienging is moge lijk. De rente is 4 driemaandelijks aan de gemeente te voldoen. De verplichte af lossing bedraagt 2 per jaar. Indien de exploitatie-vooruitzichten en de financieele positie van de belangheb bende daax-toe aanleiding geven, kan een deel der hypotheek renteloos worden ver strekt, zxilks tot een maximum van 40 der leening en van 600 per woning. De voorschotten kunnen overgaan op een nieuwen verkrijger. Voorschotten op de hypothecaire leening [(bóuwcredieten) zijn mogelijk, en wel tot een maximum van 90 van de leening. Voor verdere bijzondéi'heden omtrent aan de woningen te stellen eischen, wijze van aanvragen, vestiging van de hypo theek, xxitbetalingen, aanvang en uitvoe ring van den bouw enz. zie men de rege ling, die in di-uk verkrijgbaar is te 's-Gra- venhage, bij den regeeringscommissaris voor den wederopbouw, Carel van Bylandt- laan 30 en bij den hoofdinspecteur voor de volkshuisvesting, Ten Hovestraat 51, zoo mede bij de landsdx-ukkerij. Het Duitsche luchtwapen zet zijn acties tegen Engeland voort. Vanmiddag werd uit Berlijn gemeld: Zooals iederen dag, zijn ook vandaag Weer Duitsche verkenningsvliegtuigen on derweg. De doelwitten, die gisteren door het Duitsche luchtwapen zijn aangeval len, worden door hen nauwkeurig in de gaten gehouden. De Heinkel-111 en Dr.-17 vliegtuigen hebben bovendien bevel, alle havenplaatsen, werven, vliegvelden en ver- dedigingsinstallaties voortdurend te bewa ken. Dit verkermingswerk verloopt in alle stilte en dient ertoe, den vijand steeds op de hielen te zitten. Daar de verkennings vliegtuigen over het algemeen ook enkele bommen met zich meevoeren, kan ver wacht worden, dat ook dan, waxmeer er schijnbaar niet hevig gebombardeerd wordt, kleine aanvallen worden gedaan, om den vijand voortdurend in onrust te houden. Dat hierbij de vliegtuigindustrie en de vliegtuigmotorenindustrie, alsmede wapen en munitiefabrieken, kazernes en exerci tieterreinen zeer dikwijls bezocht zullen worden is vanzelfsprekend. Bij belangrijke opdrachten worden deze verkenningsvlieg tuigen door jagers vergezeld. Worden zij niet vergezeld, dan vliegen zij meestal op zeer groote hoogte en maken dan dik wijls van het te fotografeeren gebied een lange film. Nog tijdens de vlucht worden door het verkexxningsvliegtuig belangrijke verken ningsresultaten, voor zoover zij met het bloote oog zijn waar te nemen, in geheime radiotaal aan de basis doox-gegeven. Hier door kuixnen eventueel onmiddellijk ge vechtsvliegtuigen worden opgeroepen, die men dan bijv. kan laten optreden tegen convooien of oorlogsschepen. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT VAN HEDEN. In zijn legerbericht no. 72 deelt het hoofdkwartier van de Italiaansche strijd krachten, heden hét volgende mede: In Britsch Somalilartd zijn onze troepen door de vijandelijke verdedigingslinie ge drongen en na Farxxk te hebben veroverd en gepasseerd, achtervolgen zij den vijand die op den aftocht is naar de schepen, wel ke op hun beurt voortdux-end door onze vliegtuigen gebombai'deerd worden. Een vijandelijke aanval op Kassala 'ver oorzaakte noch slachtoffers noch schade. Een andere aanval op het vliegveld van Addis Abeba veroorzaakte twee dooden en vijf gewonden. Twee hangars waarin oud materiaal was opgeborgen, wex-den getrof fen. In Noord-Afrika heeft onze luchtmacht doeltreffend de havenwerken van Sidi-Bar- rani gebombardeerd, alsmede kampen en voertuigen in het gebied ten Zuid-Oosten van Solium. Al onze vliegtuigen zijn op hun basis teruggekeerd. Vijandelijke aanvallen hebben plaats ge vonden op Milaan, waar drie bommen zijn neergekomen op een particulier gebouw. Andere boirxmen vielen in het open veld, alsmede op Coni en Turijn, waar onbetee- kenende schade is aangericht. Er waren geen slachtoffers te betreuren. Voorts zijn de gebruikelijke strooibiljetten uitgewor pen. De Engelschen verloren gisteren 147 vliegtuigen. Volgens het Duitsche legerbei'icht van hedenmiddag hebben de Engelschen giste ren in totaal 147 vliegtuigen verloren. Hiervan werden er 124 in luchtgevechten neergeschoten en 23 op den beganen grond vernield of door de luchtdoelartillerie om laag gehaald. Bovendien werden 33 ver sperringsballons vernietigd. 36 Duitsche vliegtuigen zijn niet terug gekeerd. VALTJTA-KOERSEN. Officieele valutakoersen der Nedei'land- sche Bank van heden (schriftelijke en tel. tr!NewYork 1.88 3/16— 1.88 9/16. Berlijn 75.28—75.43. Brussel 30.11—30.17. Helsin ki 3.813.82. Stockholm 44.8144.90. Zu rich 42.84—42.92. Bankpapier: New-York 1-86%1.90%. Brussel 30.0830.20. Stockholm-44.76 44.94. Zürich 42.8042.96. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. .2000 No. 2728 f 1500 No. 23073 f 5000 No. 12555 400 No. 15521 19728 200 No. 8744 14531 18360 18816 22151 100 No. 1462 4186 200S 10503 13180- 18406 20258 WERK EN LOON VAN VLAAMSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND Het Nederlandsche perskantoor te Ber lijn meldt: Na afloop van de gevechten hebben zich spontaan vele Vlamingen voor arbeid in Duitschland aangemeld. Hoofdzakelijk zijn het vakarbeiders uit de metaal- en elec- triciteitsindustrie, geschoolde arbeiders uit machinefabrieken, mijnwerkers, bouwvak arbeiders, alsmede betónarbeiders en be- tonvlechtei'S. Deze Vlaamsche arbeiders werken op dezelfde loon- en arbeidsvoor- waarden als hun Duitsche kameraden. Om het onderhoud van him achtergebleven ge zinnen in Vlaanderen mogelijk te maken, werd een oversehrijvingsstelsel ingericht. De leiding van elke Duitsche fabriek schrijft maandelijks het bespaarde loon van den Vlaamschen arbeider over op de cre- dietbank voor handel en nijverheid te Brus sel of aan de Banque de la Société Géné rale, die harerzijds de binnengekomen gel den aan het gezin van den arbeider over maken. Tot het tijdstip waarop het eerste geld uit Duitschland binnenkomt, betaalt de gemeente als voorschot een ondersteu ning aan het arbeidersgezin. Dezë rege ling is dus eenigszins anders dan die voor Burgerlijke Stand VLISSINGEN. Van 15 tot en met 19 Augustus. Ondertrouwd, D. M. de Regt 29 j. en B. P. Bolier 23 j.; w. Florusse 32 j. en C. M. van de Grijp 33 j Getrouwd. P. J. Ferwerda 22 j. en W C. de Kunder 19 j. Geboren. Josina Adriana, d.v J. Val kier en D. Duijm. Overleden, R. Bothof 37 j. man van A. van Wezel; E. 11 van Hoek 64 j., vr. van F. J. Krieger; p. Schuitema 22 j. GOES. Geboren Marinus Cornells, z. van Jacc bus' Cornelia van den Hout en Lientje Vermeulen Apolonia Maria Mathilda, d. van Cornelia Pieters en Mathilde Fran- coise HubertinePetronella Johanne Anthonia, d. van Adrianus Anthoniua Hopmans en Amelia Rosalia Vex-schure Wilhelmina Maxia, d. van Sipke Cupido en Wilhelmina Maria van Bel '"e Vlissin gen. Ondertrouwd Jacob Kloosteiman, 40 j., jm. en Johanna van Veen, 38 j., jd. te BeilenTheodores Jacobus Kwanten, 32 j., jm. en Maria Adriana de Wit, 31 j., jd. te Ammerzoden. Overleden Cornelia van 't Westende, 57 j., echtgenoote van Jan van Gessel te Ovezande. KORTGENE. Geboren. Lena d.v. Marinus yan der Maas en Adriana Boot. .(N.A.) WISSEKERKE. Geboren: Hendrika Rachelina d.v. Mari nus Adriaan de Looff en Wilhelmina Pie- tei-nella de Smit; Maria Wilhelmina d.v. Johannes Joost de Haze en Wilhelmina Neeltje Vroonland. Ondertrouwd: Aarnout van der Heijde 24 jr. en Anna Elisabeth Meulenbex-g 25 jr. (N.A.) Marktberichten GEM. VISCHMIJN BRESKENS. 17 Augustus 1940. 18 vaax-tuigen, 1065 kg. garnalen. Export 2644 ct. per kg. Zoodjes 2.50-ƒ g.90. Velinigsvereeniging „Zuid-Beveland." GOES, 17 Aug. Groote veiling. Zure handappels 2.803.20 per 100 kg. Kleine veiling. Appels: Codlin Keswick extra 6—6.30, A 6, B 6.20, C 6, M. Codlin extra 14—19, A 11—17, B 7.50—14, C 7.508, Zigeunerinnen extra 1524, A 22, B 1921, C 10, Perzikr. zomerappels 46, Duch d'OIdenburg 23.50, Domino appels 2.504, Lord Suffield 2.503.50, Transp. de Croncel 2.506, Bismarck 2.50 3.50, The Queen 3.5012, Zoete Kibbe ling 47.50, James Greeve 2.5016. Pe ren: Jutten extra 23, A 2026, B 1519, C 7—13, Px\ de Trev. extra 12.90—13, A 11.30—:12, B. 9.50^-9.70, C 8—8.30, Clapps Favorite extra 12.70—16, A 12.50—14, B 9.70—10.40, C 7.80—8.'50, Ananas de Con- trai 11, André d'Espoi-tes 35, blanke jutten 1220, breine heerenpeer 26, Br. de Merode 35, kroet en valperen 0.503, Scharlakenperen 22.50, Seign. d'Esperen 6.50, N.H. Suikerpeer 2—5, Pet. Mar guerite 48, Wittebroodspeer 24.50, Dr. Jules Guyot 47, Spekperen 2. Praimen: BI. Abrikoospinimerx 812, Belle d'e Lou- vain 610.50, dubbele Boeren Witte 6 17, Ditrich Uhlhorn 68.50, Abrikoos- praimen 612, Golden Japan 9.50 14, Czarprulmen 67, Kirkespruimen 814, Jeffersonpruimen 823, Reine Claude (groene) 1026, Reine Clau de d'Alton 617, Wash, pruimen 618, witte wijnpruimen 616, Ponds Seedling 613, Reine Victoria 614. Diversen: Black Berry 1018, bl. druiven 2137, frambozen 32, tomaten S-^IS, alles per 100 kg. Perziken 23.50 per 100 stuks. de Nederlandsche arbeiders, doch komt tenslotte toch op hetzelfde neer. NAAR ENGELSCHEN ZENDER GELUISTERD. Schiedammer gearresteerd. Een inwoner van Schiedam, de 66-jari- ge G. L. G., die blijkbaar het verbod tot het aanhooren van berichten over den En gelschen zender niet al te ernstig wenschte op te vatten, heeft moeten ervaren, dat er inderdaad niet mee te spotten valt, meldt de Tel. De man zat in zijn woning rustig naar een Engelsche uitzending te luisteren, toen politiebeambten binnendrongen en den man op heeterdaad betrapten. Het toestel is in beslag genomen, de man is ter be schikking gesteld van de Duitsche politie. Ingezonden Stukken „'ÜEEST POSITIEF." Het ingezonden stuk van den puinrui mer, eenige dagen terag, was zeer naar mijn hart. Een man, en waarschijnlijk een man uit het volk, heeft daarmede een punt aangeroerd, zoo belangrijk, dat men nauwelijks de draagwijdte ervan overziet. Er zit een schrijnende klacht in tegen de voor den oorlog gecreëerde misstanden, die nu helaas zoo maar met één, twee, drie, kunnen worden opgeheven. Inderdaad: werkloozen zullen moeten verdwijnen, de Rijkscommissaris heeft zich op dit punt zeer beslist uitgesproken. Echter men zal een weinig geduld hebben te betoonen, daar de Duitsche autoriteiten bij him komst hier te lande zoodanige economische wanverhoudingen zullen heb ben gevonden, dat slechts zeer langzaam een saneering mogelijk zal blijken te zijn. Als men dhn nog eens in gedachten teruggaat naar de vooi'-oorlogsche tijden, clan begrijpt men eigenlijk niet, dat de vorige bestuurders toestanden lieten ont staan of tolereerden, die dwars tegen alle sociale gevoelens ingingen. Zoo zag men rondom zich steeds meer produceeren, steeds meer artikelen wer den ter markt gevoerd, terwijl aan den andleren kant een groot deel van ons volk bij wijze van spreken het water tot de lippen was gestegen. Ook velen, die niet werkloos waren, geraakten in een betrek kelijke armoede en nog steeds ging men bergafwaarts. Als historisch voorbeeld haal ik aan, dat het kon gebeuren, dat een afgestu deerd jongmensch van H.B.S., Gymnasium e.d. na veel moeite een „baan" had ge vonden en hij b.v. in 1934 zich als „aan- vangsalaris" zoo ongeveer 10 per week zag toegewezen. In den loop van de ja ren bracht men dit steeds terag en zoo kreeg men, dat in 1940 bedoelde perso nen, dus nu een volgend afgestudeei'd ge-, slacht, dit aanvangsalaris zagen terugge bracht tot 5 per week en zelfs nog minder, terwijl overigens een flinke deva luatie plaats vond. Velen spraken, in deze jaren, dat het in Nederland toch nog niet zoo kwaad was en de voorzitter van de Eerste Kamer stelde o.a. in het openbaar vast, dat men zeer bevoorrecht was in Nederland te kunnen leven! Deze personen echter waren allen gelijk Lodewijk XIV, ééns Frankrijk's beroemde zonnekoning, die zich eiken dag de beste vrachten, wijnen, spijzen enz. liet voor zetten en om den haverklap verklaarde, dat het in Frankrijk toch zoo machtig goed en heerlijk was, wat natuurlijk door de hovelingen, die in dé weelde deelden, trouw werd beaamd. De personen die nu niets dan kwaad van den nieuwen tijd hebben te vertellen, zijn echter degenen die het vóór 10 Mei 1940 naar den vleeze ging. Ook wel per sonen die het minder hadden, maar deze zijn slechts napratei's van dé eerste groep. Men moet n.l. niet Vergeten, dat tot die eerste groep veel personen be- hooren, die een niet geringen invloed in den lande hebben en op deze wijze de meening van minder ontwikkelden kunnen beïnvloeden en zelfs vergiftigen. De cri- tiek op sommige maatregelen is somtijds dan ook zoodanig, dat iemands ooren zou den gaan tuiten. Men vergete echter niet, dat critiek heel gemakkelijk is en dat de ondei'havige punten van de verschillende maatregelen zoowel technisch als econo misch moeten worden bezien. Daar nu bij velen, di.e zich een ongebreidelde critiek aanmatigen, de gewenschte kennis ont breekt om het geheel te overzien, is het zeer zeker op zijn plaats om er op te wijzen, dat, als men werkelijk critiek wil doen hooren, men eerst zijn eigen per- soonlijkheidl onder de loupe neme. Onge twijfeld komt men dan veel verdei', wel licht zoo vei', dat men werkelijk positief wil gaan zijn en mede gaat helpen aan een betei'e sociale gemeenschap in ons land. Deze is ongetwijfeld op komst. Men houde evenwel in het oog, dat, hoe ge meenschappelijk dit geweldige werk wordt aangepakt, des te grooter de resultaten kunnen zijn. Tot slot wil ik den puinruimer en andere personen, die er naar snakken om in het normale productieproces te worden inge schakeld, het lied toevoegen van de Zwit- sersche bei'gbewoners: Mutig, mutig liebe Brüdei', gebst die bange'Sorgen auf, Morgen geht vielle richt die Sonne hinter gene Felsen auf. HUMANIST. PRIJSOPDRIJVING! Onder pi^jsopdrijving wordt niet alleen verstaan vei'hooging van pi-ijzen boven die van 9 Mei zonder dat de inkoopsprij zen van de te verkoopen goederen zijn ge stegen, maar ook het laten vervallen van Officiëele publicaties INLEVERING ENQUÊTEFORMULIEREN VAS -E BRANDSTOFFEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat de uitgereikte formulieren van vaste brandstoffen aan groep A, op het Distribu tiekantoor aan loket No. 7 en No. 8 ingele verd morton worden en wel des morgens tusschen 9 en 12 uur en des middags tus- schen 2 en 5 uur, in alphabetische volgorde, naar de beginletter van den familienaam en wel op de volgende dagen: Op Dinsdag, 20 Augustus a.s. A, B, O, D, E, F en G. Op Woensdag, 21 Augustus a.s. H, I, J, K, L, M, N, J en F. Op Donderdag, 22 Augustus a.s.: Q, R, S, T, U, V, W, X, Y en Z. De formulieren voor de andere groepen kunnen iederen dag aan loket No. 6 ingele verd worden. Vlissingen, 19 Augustus 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. AANMELDING VREEMDELINGEN. Het Hoofd van plaatselijke politie, als bedoeld in artikel 1 van het Vreemdelin genreglement, in de gemeente Goes; gezien art. 4 van voornoemd reglement^ VORDERT: dat alle vreemdelingen, die thans hun woon- of verblijfplaats hebben in de ge meente GOES, met uitzondei'ing van ari sche Duitschers, zich binnen 14 dagen na dagteekening van deze bekendmaking bij hem aanmelden aan het bureau van politie, onder mede- brenging van hun paspoort en/of even tueel andere identiteitspapieren (trouw boekje, geboortebewijs enz.) Deze vei'ox'dening geldt niet"voor: a. Niet-arische vreemdelingen, die na 1 Januari 1933 Nederland zijn binnenge komen; b. vreemdelingen van Engelsche, Fran- sche, Belgische en Poolsefte nationaliteit, voor zoover zij reeds aan een na 28 Mei 1940 gedane vordering tot aanmelding hebben voldaan. Goes, den 16 Augustus 1940, voor het Hoofd van plaatselijke politie De Inspecteur van Politie, RENE MAN. Onverminderd de andere maatregelen, welke kunnen worden genomen ten aanzien van de(n) vreemdeling (e) die voornoemden aanmeldingsplicht niet nakomt, kan niet- nakoming dezer verplichting volgens art. 26 van het Vreemdelingenreglement, ge straft worden met hechtenis van ten hoog ste twee maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. AUTODIEVEN GESNAPT. Door de gemeentepolitie van Eemnes z\jn Zondagnacht drie personen gear resteerd nl. D. en P. uit Bussum en V. uit Hilversum, die verdacht worden van dief stal van een legerauto. Deze auto was ver stopt tusschen hakhout op de heide te Eemnes. De politie overviel de mannen, terwijl zij daar bezig waren met het af schrapen van de groene verf. De carbura- tor en spatborden waren reeds rood en zwart geverfd. De auto was gestolen op het landgoed van den heer Blaauw te 's- Graveland, waar verschillende legerauto's geparkeerd staan. De verdachten zijn opgesloten en worden Dinsdag a.s. voor den officier van justitie te Amsterdam geleid. kortingen, franco-levexring, crediet enz. enz. Door sommige grossiers in Goes nu wor den de betreffende verordeningen niet na geleefd. Er schijnt een afspraak te zijn gemaakt om alles ongefrankeerd te ver zenden, veelal onder remboux-s zonder de gebraikeljjke korting, alles in afwijking van de gewoonten van vóór 10 Mei 1940. De fabrikanten hebben bijna zonder uit- zondex*ing die gewone condities laten be staan, daarom kunnen en moeten de gros siers het ook doen. De grossiers trachten een en ander wel eens met algemeene opmei'kingen te motlveeren, maar steek houdende argumenten worden niet naaf voren gebx-acht. Tenslotte zijn er gevallen bekend waar in een grossier openlijk erkent, voorraad te hebben, maar niet te willen afleveren. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de medewerking, hoop ik dat een en ander onder de aandacht van de autoriteiten komt. 16 Augustus 1940. EEN KRUIDENIER. Wacht aan de kust. Duitsche soldaat op post aan het strand van den Atlantischen Oceaan, „(Foto Weltbild). -Zeilersymphonie op den Rijn, De beurtschipper passeert. .(Foto Pax-Holland)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 4