Eenige beschouwingen over de waterhuishouding in polders, De lage landen zullen hersteld worden in hun oorspronkelijke Dletsehe eenheid Lezing Ii% Wiersma voor den Zeeuwschen Polder- en Waterschapsbond. In de heden te Goes gehouden vergade ring van den Zeeuwschen Polder- en Waterschapsbond, heeft ir. A. G. Wiersma, ingenieur van den Polder Walcheren te Middelburg een causerie gehouden over de waterhuishouding in polders. Spreker wees er op, dat deze waterhuis houding in den loop der jaren vele ver anderingen heeft ondergaan. Spreker wilde de aandacht vragen voor de nieuwe in zichten en omstandigheden, onder den in vloed waarvan de waterhuishouding in de laatste jaren staat. Om het inzicht in het onderwerp dui delijk te maken, herinnerde spreker er aan, dat de jaarlijksche verdamping van een moeras in ons land ongeveer even groot is als de jaarlijksche neerslag. Spre ker toonde aan, dat tengevolge van de landbouwkundige eischen langzamerhand de toestand is ontstaan, waarbij de neer slag hetzelfde is gebleven, de verdamping slechts weinig is gewijzigd, doch een groot deel van den neerslag kunstmatig wordt afgevoerd. Hieruit volgt, dat op den langen duur 'n watertekort moet ont staan. Spreker lichtte dit toe met eenige cijfers, waaruit hij afleidt, dat in het al gemeen tegenwoordig de waterafvoer en de verdamping te zamen den neerslag overtreffen met globaal 200 mm per jaar. Derhalve moet een polder in het alge meen voor de instandhouding van zijn waterhuishouding op de een of andere wijze over watertoevoer beschikken. Bij dezen watertoevoer kan men ondersechei- den: 1. Het doelbewust inlaten en in- malen; 2. de toevoer van schutwater; 3. de afvloeiing van hooger gelegen gronden; en 4. de ondergrondsche toevloeiing. Spre ker besprak achtereenvolgens deze vier punten. Hij wees hierbij op de gunstige omstandigheden van vele Noord- en Zuid- l'ollandsche polders in de gebieden van Rijnland en Schermerboezem. De door kruising van een polder met een scheep vaartkanaal acht spreker geen onverdeeld genoegen van den polder, aangezien bij het schutten geen rekening kan worden gehouden met de waterbehoefte van den polders. Als voorbeeld noemde spreker het Hoogheemraadschap Waterland. In de derde plaats werd besproken de afvloeiing van water van hooger gelegen grond bijv. in de langs de duinen gelegen polders. Deze toevloeiing is gewoonlijk in den winter het grootst. Indien er geen gelegenheid bestaat in dit jaargetijde het water buiten den polder om te leiden, geeft de afvloeiing aanleiding tot een ver hooging van het toch reeds aanwezige waterbezwaar. Vooral in bemalen polders leidt dit tot extra kosten. Bij de vierde wijze van watertoevoer noemde spreker de kwel, die somtijds een lastpost in den letterlijken zin van het woord kan zijn bijv. in de polders Bethune en Horstermeer, doch in de langs dê dui nen gelegen polders van zeer gunstige be- teekenis kan zijn. Spreker wijdde hierover uit en wees er o.a. op dat de belangen van de bodemcultuur en de drinkwater voorziening hierbjj met elkaar in aan raking komen. Tot de ondergrondsche wa- tertoevloeiïng rekende spreker ook het water van gasbronnen, welke in sommige polders veelvuldig voorkomen. Vervolgens werd een overzicht gegeven van den invloed van de kwaliteit van het water, waarbij in het bijzonder werd stil gestaan bij de verzouting, welke niet al leen voor den landbouw, doch ook met het oog op de volksgezondheid, n.l.,de malaria bestrijding, van belang is. Spreker her innerde aan de ervaringen met de schut sluizen in den Afsluitdijk van''de Zuider zee, waarbij duidelijk is gebleken, dat een schutsluis, ook al is zij eèn goede water- keering, toch een slechte zoutwaterkeering vormt. Als aanwijzing, hoever de verzouting ten gevolge van het schutten met zeesluizen zich kan uitstrekken, werd vermeld, dat in droge tijden ten gevolge van de schut tingen in Nieuwediep een verzouting van het water van het Noord-Hollandsch ka naal bij Alkmaar, dus op ongeveer 40 K.M. afstand, is waargenomen. Het weg spoelen van binnengedrongen zout water wordt in de laatste jaren met goed ge volg toegepast in de Hollandsche boezem wateren, waarbij groote hoeveelheden zoet. water ter beschikking staan. Hierbij werd erop gewezen, dat ondanks de groote af metingen van het IJselmeer in de toe komst in zeer droge ja'-en eenige beper king van het water aan dit meer nood zakelijk zal blijken. Voor de polders, die niet zoo gelukkig zijn, dat zij groote hoeveelheden zoet water kunnen vervoeren, blijft de vraag over, of zij een verbetering kunen berei ken met eenige verdunning van het zoute water. Deze vraag wil spreker niet onvoor waardelijk bevestigend beantwoorden. Men dient er namelijk rekening mede te hou den, dat in geval van een beperkte voor raad zoet water en een sterke verzouting wellicht geen verdunningsgraad kan wor den bereikt, waarmede de bruikbaarheid van het slootwater wordt vergroot. Bij de daarop volgende beschouwing van het vraagstuk der waterverontreiniging vestigde spreker de aandacht op de nood zakelijkheid tijdig maatregelen tegen dit euvel te nemen ten einde later teleurstel ling te voorkomen. Naar sprekers ervaring zijn bij het be strijden van waterverontreiniging somtijds goede resultaten bereikt met een door spoeling of waterverversching, hoewel dit geen algeheele bevrediging schept, aan gezien zij nogal eens aanleiding geeft tot een verschuiving in plaats van een ophef fing der bezwaren. In Zeeland zal bij gebrek aan voldoende water een intensieve doorspoeling veelal niet kunnen worden toegepast. Doet zich daarbij dan nóg het geval voor, dat het polderwater des zomers ver zout, d'an worden de moeilijkheden groot, aangezien het zelfreinigend vermogen van zout water bij dat van zoet water achter staat. Spreker eindigde zijn betoog met de volgende conclusie: De landbouwweten schappen zijn in de laatste tientallen jaren met groote snelheid tot ontwikkeling ge komen. Ons polderland is dagelijks bezig zich de nieuwe vindingen op dit gebied ten nutte te maken. De gunstige geaard heid van den bodem en van het klimaat, de toenemende bevolking en de economi sche omstandigheden vormen een aanspo ring tot het steeds hooger opvoeren van de bodemproductie en een verfijning van de cultuur. De waterhuishouding in onze polders speelt hierbij een belangrgke rol; er zijn nog vele mogelijkheden tot ver betering in deze huishouding, doch die mogelijkheden zijn niet onbegrensd en voortdurende oplettendheid is geboden. SPORT VOETBAL Wedstrgd te Waarde. Waarde I speelde een aantrekkelijken voetbalwedstrijd tegen een elftal van de Duitsche bezetting. De rust ging in met 30 voor Waarde, doch in de tweede helft kreeg de strijd een spannender karakter en waren de militairen het meest in den aanval. Het einde kwam met 54. GoesDe Zeeuwen. Goes I zal Zondagavond een vriend- schappelijken wedstrijd spelen tegen De Zeeuwen I. Naar de resultaten van de halve competitie te Walcheren te oordee- len moet De Zeeuwen thans over een goed elftal beschikken. Daar Goes I dit jaar nog niet geslagen is, schijnt er reden om een spannenden strijd te verwachten. Een wedstrijd tusschen de junioren van Goes en Middelburg zal aan de „groote" ontmoeting vooraf gaan. ATHLETIEK Clubkampioenschap voor juniores. Op Zondag 25 Aug. zal voor de eerste maal het clubkampioenschap van Neder land voor juniores worden gehouden. Hier mede krijgen de jongere athleten hun kans om te bewijzen welke waarde zij hebben 'voor de toekomst hunner vereeniging. De wedstrijd wordt op ongeveer dezelfde wijze gehouden als die om het clubkampioen schap voor senioren. De volgende nummers staan op het programma: 100 m., 300 m., 800 m., hoogspringen, verspringen, kogelstooten, discuswerpen, speerwerpen en 4x100 m. estafette. Ook een 200 m. hordenloop en 10.000 m. om het kampioenschap van Nederland staan op het programma, WIELRENNEN Henri Desgrange overleden. De redactie van het Fransche sportblad „l'Auto" deelt mede, dat Henri Desgrange, de bekende oprichter en directeur van dit orgaan te Beau-Vallon (departement Var) in den ouderdom van 75 jaar aan de gevol gen van een operatie is overleden. Officiëele publicaties VREEMDELINGEN MOETEN ZICH MELDEN. Het Hoofd van plaatselijke politie, als be doeld in artikel van het Vreemdelingen reglement, in de gemeente Middelburg, ge zien art. 4 van voornoemd reglement, VORDERT: dat alle vreemdelingen, die thans hun woon- of verblijfpl- ats hebben in de ge meente Middelburg, mot uitzondering van arisch Duitschers, zich binnen 14 dagen na dagteekening van deze bekendmaking bij hem moeten aanmel den aan het bureau, gevestigd aan het adres Lange Giststraat no. 40 te Middelburg, on der medebrenging van hun paspoort en/of eventueel andere identiteitspapieren (trouw boekje, geboortebewijs enz.). Deze verordening geldt niet voor a. Niet-arische vreemdelingen, die nö, 1 Januari 1933 Nederland zijn binnenge komen en b. Vreemdelingen van Engelsche, Fran sche, Belgische en Poolsche nationali teit, voor zoover zij reeds aan een nè. 28 Mei 1940 gedane vordering tot aan melding hebben voldaan. Middelburg, den 17 Augustus 1940. Het Hoofd van plaatselijke politie, FONTIJNE. Onverminderd de andere maatregelen, welke kunnen worden aangenomen ten aanzien van de(n) vreemdeling (e) die voornoemde aanmeldingsplicht niet na komt, kan niet-nakoming dezer verplich ting volgens art. 26 van het Vreemdelin genreglement, gestraft worden met hech tenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. PETROLEUM VO< R VERLICHTING. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat in verband met de verstrekking van petroleum voor verlichtingsdoeleinden, de uitgereikte formulieren op Maandag, 19 Augustus 1940, des middags tusschen 2 en 5 uur op het r'stributiekantoor aan loket No. 3 ingeleverd moeten worden. De toewijzing van petroleum-distributie- zegels zal later plaats hebben. Vlissingen, 17 Augustus 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. STOOMWASSCHERIJ «ZEELAND»» TELEFOON 637 MIDDELBURG Het adres voor beter werk! De belangstelling op de Amsterdamsche effectenbeurs wordt grooter. Jïoewel de handel op de Amsterdam sche effectenbeurs door elkander genomen niet van omvangrijke afmetingen is, zoo kan toch duidelijk worden opgemerkt, dat de belangstelling regelmatig grooter wordt. Waren het aanvankelijk in hoofdzaak de binnenlandsche industrieele welke zich in de goede gunst van de beleggers mochten verheugen, zoo beginnen de andere rubrie ken toch ook aardig wat attentie te trek ken. Daarbij openbaart zich goede koop lust. Er is nog altijd een groot kwantum liquide middelen, dat op zoek is naar be hoorlijke investeering en onwillekeurig wordt thans uitgezien naar de fondsen- markt met het doelmerk aldaar een goed emplooi te kunnen vinden. Evenals de laatste dagen werd ook thans het drukst zaken gedaan in Aku's. Gemiddeld werd iets beneden het peil van eergisteren ge handeld. De Philips-aandeelen gaven even eens eenige affaire te aanschouwen. Ver geleken met Donderdag onderging de koers echter niet veel verandering. Unilevers waren goed prijshoudend. Voor diverse minder courante soorten bestond weder om eenige vraag. In de scheepvaart ru briek was gisteren geregeld affaire waar te nemen. Op de suikeratdeeling ging iets om in H.V.A.'s die goed gedisponeerd waren. Na vaste opening kon nog een stgging van eenige punten worden geconstateerd. Voor tabakken bestond nog al wat be langstelling. De Sumatra-aandeelen gaven zelfs openlijke affaire te zien en konden zich over de geheele linie fink verbeteren. Rubberaandeelen waren goed gedispo neerd. Amsterdam rubbers liepen een paar punten naar boven terwijl ook diverse minder courante soorten zich een kleinig heid konden verbeteren. De petroleum- afdeeling had een kalm voorkomen. Kor ninklijken waren goed prijshoudend. De affaire in Amerikanen was van ge ringen omvang. Het zakenverkeer op de beleggingsaf deling was van rustigen aard. De Neder- landsche staatspapieren waren niet veel veranderd eerder toch aan den tragen kant. Integralen waren echter goed prijs houdend. Ook de obligatiën Nederlandsch Indië waren goed van toon. Voor pro vinciale en gemeentelijke papieren bestond ook vandaag lichte vraag. Ned. obl. Ie Ing. 1940 ƒ100 4 98 dito 2e Ing. 1940 „100 4 89% dito met bel. fac. 100 4 98 dito 2e Ing. 1940 500 4 90% dito 1938 100(3%) 3 81% dito 1938 500(3%) 3 81 A. Alg. Kunstzijde U. 80%-77% A. Van Berkels Patent 34% C. Calvé Delft 67% C. Lever Bros en Unilever 81 A. Philips Gloeil. Gem. B. 155%-59 A. Kon. Petroleum 191-189 C. Amsterdam Rubb. Cult. 182% A. Handelsver. A'dam 336-341 A. Ned. Ind. Suiker U. 200 A. Deii Batavia Mij. 124%-128 C. Deli Mij; 182%-185 A. Senembah Mg. 141%-146 Ned. Ie Ing. 1940 4 "97% dito 2e Ing. 1940 4 92 dito met beLfac. 1940 4 97% dito a 1000 1938(31/,) 3 83-82% Indië 1000 1937 3 77% Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan pu blicatie bij besluit van den wnd. secre taris-generaal, wnd. hoofd van het depar tement van financiën, is toegestaan. Ned. Scheepvaart Unie 121 gb. 125 gel. Senembah Tabak Mij. Anaconda Copper C.V.A. 18% gl. Bethlehem Steel C.V. gew. A. 6CU5/10. Shell Union C.V. gew. 8%. BRIEVEN U17 VLAANDEREN Valutakoersen Ned. Bank. De officieele valutakoersen der Neder- landsche Bank van heden zijn New York 1.88 1.88°/lö Berlijn 75.28—75.43 Brussel, 30.1130.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81— 44.90 Zürich 42.8442.92 bankpa pier New York 1.86%—/ 1.90% Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.76 44.94 Zürich 42.80—42.9'6. VERVALSCHTE FOTO'S. Het D.N.B. meldt uit Londen: Een aantal Engelsche bladen heeft een foto gepubliceerd, waarop vijf vallende vliegtuigen te zien waren. In het onder schrift werd gezegd, dat hier het gelijk tijdig neerschieten van vijf Duitsche vlieg tuigen was vastgesteld. De „Yorkshire Post" publiceert nu een communiqué van den volgenden inhoud: „Het ministerie van luchtvaart vestigt er de aandacht op, dat de Vrg'dag en Zaterdag in de kranten verschenen foto, welke het neerschieten van vijf vijandelijke vliegtuigen gedurende hun aanval op een convooi scheen te laten zien, geen officieele foto was". Naar aanleiding hiervan schrift de „News Chronicle", dat de foto geretou cheerd was en dat het geheel bedrog be- teekende. De bladen, die de foto gepubli ceerd hebben, hebben de pers en ook het publiek een slechten dienst bewezen. De vervalsche foto's zijn slecht voor de mo raal en voor de kranten, want het volk zal thans ook betrouwbare foto's sceptisch bezien. Zoo hebben zij een pond koffie, dat in den winkel 65 cent kost, afgeleverd tegen 1.70. De slaolie bracht inplaats van de normale 65 centen 1.10 op. Zij zullen zich hierover tegenover den officier van justitie moeten verantwoorden. Wat dr. Borms 12 jaar geleden zelde. Dr. Borms, de bekende leider der Vlamin gen, treedt den laatsten tijd meer en meer op den voorgrond. Een bewijs daarvan,is wel de grootsche hulde welke hem dezer dagen gebracht werd in de Koninklijke Opera te Brussel. De reusachtige zaal was tot in de kleinste hoeken gevuld met een geestdriftige menigte, die Dr. Borms, bij zijn binnentreden, een minutenlange ovatie bracht. Als eerste spreker trad op de Vlaamsche professor Dr. Speleers, die over den strgd der activisten sprak. Het activis me, waarvan Dr. Borms de leider is, was de vrucht der "VHaamsche beweging van voor 1914. Activisten waren mannen met slechts één liefde en één streven hun volk en Vlaanderen. Dr. Speleers stelde Dr. Borms in de rg der Dietsche helden die loopt van Pieter de Conine, Jan Breidel, Jacob van Artevelde, Zannekin tot Herman van den Reeck. Bg deze huldiging kwam in herinnering die andere hulde welke het Vlaamsche volk Dr. Borms bracht in December 1928, toen bij een Antwerpsche verkiezing 83.000 pro teststemmen voor hem opgingen, 't Waren 83.000 mokerslagen voor de liberale frans kiljons, die wel begrepen, dat zij Dr. Borms niet langer in de gevangenis konden hou den. Toen hg dan eindelijk, na tien lange jaren, uit den kerker verlost werd, sprak hij te Antwerpen een dankrede uit die nog actueel is, wijl zij het zuiver gehouden doel van den grooten Vlaamschen strijd zoo dui delijk laat uitkomen. Dat doel was en is nog Zelfbestuur binnen het groot-Neder- landsch staatsverband, het ideaal dat thans onmiddellijke verwezenlijking vraagt. De activisten hebben steeds gestreefd en stre ven nog naar een staatsinrichting die over eenkomt met den Dietschen aard der oude Nederlanden. Wij zullen in de Dietsche volkshereeni- ging onzer te lang verscheurde lage lan den, in het herstel onzer oude rechten en in den gezamenlijken arbeid van ons volk, terug-vinden een der levensbronnen van alle kracht en alle leven de vreugde, in het besef, dat wg, werkende voor ons volk, werken voor onszelf en ons gezin en tevens voor de geheele Europeesche volksgemeen schap, die voor ons dan een werkelijke ge meenschap zal geworden zgn. Voor die nieuwe gemeenschap hebben de Vlaamsche activisten steeds gestreden op de voorpos ten, hebben zij franskiljonsche verguizing en gevangenisstraf ondergaan. Nu voor Vlaanderen het licht der verlossing daagt komen de woorden van Dr. Borms twaalf jaren geleden gesproken duidelijker uit in dat licht. De Vlamingen zgn altijd een diep godsdienstig volk geweest en het eerste dankwoord van Dr. Borms, voor zijn be vrijding uit de gevangenis, was dus gewijd aan God God lof, zij mijn eerste woord zoo be gon hij. God heb ik immers te danken, dat Hij mij als een nederig werktuig heeft uit verkoren om ons Vlaamsche vaderland van den ondergang te redden. Zienderoogen heeft Hij mg en de mijnen bijgestaan in die 3630 zware gevangenisdagen en ten laatste me nog de guns^ verleend mijn 82-jarigen vader te mogen omhelzen op zijn sterfbed voor zijn heengaan van deze wereld. Naast de Voorzienigheid heeft mijn geliefd gezin en de uitgebreider familie, mgn dierbaar Vlaamsche volk, machtig bijgedragen om me de langdurige beproeving lichter te maken en mij te doen stand houden tot de volkswil de Bastillepoort zou openbreken. Dat hebt gij, trouwe strgdgenooten, den negenden December met Uw 83.000 moker slagen van proteststemmen gedaan. Geluk kig gingen allengs de oogen van ons volk open de kentering kwam, wat de Ant werpsche slag der 83.000 gulden sporen en deze dag ten overvloede bewijzen. Vlaande ren is dan ook aan den dreigenden onder gang ontsnapthet heeft veel offers ge kost, het bloed van duizenden legerjongens, het leven van de besten onder onze strgd genooten Maarten Rudelsheim, den schoolopziener Dumortier, den edelen Dos fel, den onvergetelijken Hippoliet Meert, den wijzen Dr. de Pla, de professoren De- bruyeker, Schönfeld, van Roy, den trouwen Dr. Quintens, de stoere leiders Mr. Josson en Frans Reinhard, den armen Jan Hainaut met mijn lieven leerling, de laatste marte laar van Vlaanderen Herman van den Reeck, en zoovele anderen, die met mgn diepbetreurden vader nu van uit den hemel over Vlaanderen waken. Hun geest, met dien van de roemrijke voorouders, zal ons sterken en geven wat thans het meest noodzakelijk is in den harden kamp, name lijk de eendracht die ons onoverwinnelijk maakt. Toen de socialistische leider Emiel Van- dervelde als minister van Justitie in mgn gevangeniscel kwam zei ik hem De oorlog, dien de verschillende lan den beweerden te voeren voor het recht der kleine nationaliteiten, bood ons lang ver drukt Vlaamsch volk een historische kans. Wij hebben die willen waarnemen wg heb ben bij den Vrede van Versailles verloren welnu ik betaal Maar het spel was daarmee niet uit. Met de troeven die het Vlaamsche volk thans in zijn kaart heeft, zullen we winnen. Door het sluiten van een geheim militair accoord met Frankrijk verspeelde België zijn kan sen. Langzaam krggt het ideaal, ons door Dr. de Pla's testament nagelaten „zelfbe stuur binnen het groot-Nederlandsch staatsverband", gestalte van verwezenlij king. Het kan nog enkele jaren duren, tien jaren misschien maar dan ook zal de Dietsche eenwording 'n feit zgn". Uit deze woorden van Dr. Borms blijkt, dat h(j de toekomst juist gezien heeft. Goed tien jaren zijn voorbij en de Dietsche een wording heeft beteekenis van practische verwezenlijking gekregen. De cultureele eenheid onzer Dietsche gewesten, die de eeuwen door niet vernietigd is kunnen worden, roept om staatkundige eenheid. Onze lage landen aan de zee zullen weer hersteld worden in hun oorspronkelijke Dietsche eenheid, die de oude Nederiand- sche eenheid is. (Nadruk verboden). Kerknieuws Secretaris-Ontvanger Kerkvoogdij benoemd. AARDENBURG. In plaats van wijlen den heer W. C. Trapman neeft het college van Kerkvoogden tot secretaris-ontvanger der Kerkvoogdij benoemd de heer J. Masclé alhier. Ds. C. B. Sclioemakers 75 jaar. Ds. C. B. Schoemakers, em, predikant der Geref. Kerken, te Rijswijk (Z.H.) viert a.s. Woensdag zijn 75sten verjaardag. Coenraad Bemardus Schoemakers werd 21 Aug. 1865 te Pernis, waar zijn vader, wijlen ds. J. H. Schoemakers, predikant was, geboren. Hij studeerde aan de Theol. Hoogeschool te Kampen, waar hij in 1890 candidaat wferd. 30 Nov. van dat jaar be vestigde zijn neef, wijlen prof. dr. H. Bavinck, hem te La idsmeer in zgn eerste gemeente, waaraan hij zich verbond spre kende over 2 Cor. 5:20. In 1893 vertrok hij naar Souburg, welke standplaats in 1900 met Groningen verwisseld werd. In 1904 deed ds. Schoe makers zijn intrede te Alphen a.d. Rijn. In 1911 deed hij intrede te Katendrecht, welke gemeente hij gediend heeft tot aan zijn emeriaat, dat hem 30 Nov. 1930 na 40-jarigen dienst eervol verleend werd. Ds. Schoemakers werd door zijn broer, ds. H. H. Schoemakers, em. predikant te Kam pen, in zijn laatste gemeente bevestigd en deed aldaar intrede sprekende over 1 Cor. 4:20. Hard is de gemeente van Katen drecht gedurende het 20-jarig verblijf van ds. Schoemakers gegroeid en hij zag het aantal predikantsplaatsen tot 4 klimmen. Ds. Schoemakers was deputaat van wege de Part. synode van Zuid-Holland- Zuid voor art. 11 en 13 K.O. en vanwege de classis Rotterdam was hij kerkvisita- tor, examinator en deputaat voor de vacante kerken. Bij herhaling maakte ds. Schoemakers deel uit van de Part. synode van Zuid-Holland-Zuid. Hg was mede-re dacteur van de kerkbode van Katendrecht „Ons Kerkblad", waarin hij zijn brieven schreef „Aan mijn vriend Nemen Nes- cio". Als emeritus-predikant heeft ds. Schoemakers nog 5 jaar hulpdiensten ver leend aan de kerk van Wateringen. Zilveren jubileum pastoor Brink. ZIERIKZEE. Donderdag herdacht de heer L. Blink, pastoor alhier, zijn 25- jarig priesterjubileum in de parochiekerk van den H. Willibrordus. Nadat des mor gens om 10 uur de jubilaris het overvolle kerkgebouw was binnengetreden langs een haag van bruidsmeisjes, kerk- en armbe stuur, familieleden, meisjesvereeniging e.a., droeg de jubilaris op het feestelijk versier- ER KUNNEN NOG VELE WEDER- OPBOUW-LEPELTJES GEPLAATST WORDEN. De Nationale Inzameling 1940 stelt er prijs op mede te deelen, dat tot heden door den verkoop der wederopbouw-lepel- tjes, prijs 0.50, waarvan voor steun fonds 0.30, door de groote medewerking van gemeenten, scholen, ziekenhuizen, fa brieken enz. enz., reeds 30.000 is ontvan gen voor de steunverleening aan de door de oorlogsramp getroffen landgenooten. Hierdoor blijkt, dat thans reeds 100.000 van die lepeltjes in den lande geplaatst zijn. Intusschen meent de Nationale Inzame ling 1940, dat deze lepeltjes nog voor ver scheidene honderdduizenden een welkom bezit zullen zijn, en voor den verkoop ieders medewerking noodig is. Het Bureau der Nationale Inzameling 1940, Koningskade 17, 's-Gravenhage, is gaarne bereid aanvragen voor den verkoop van de wederopbouw-lepeltjes te behande len. AMERIKAANSCHE WAARNEMERS IN ENGELAND. Naar de Engelsche radio bekend maakt zgn drie militaire waarnemers uit de Ver- eenigdo Staten te Londen aangekomen. ROEMENIË ONTSLAAT JOODSCHE CONSULS. Krachtens een gisteren in werking ge treden decreet zijn alle honoraire con suls van Roemenië in het buitenland die van Joodsch ras zgn uit hun ambt ont heven. De maatregel heeft betrekking op een tiental personen. de altaar het H. Misoffer op, terwijl de predikatie werd gehouden door pater Her mans, als oud-vriend van den jubilaris, waarbij deze wees op het vele dat pastoor Brink gedurende zijn priesterschap had tot stand gebracht reeds als jong pries ter te Amsterdam en daarna te 's-Graven hage en vervolgens in onze gemeente. Des middag van 12 uur had de recep tie plaats zeer velen, zoowel de parochia nen als anders denkenden, maakten daar van gebruik om den jubilaris geluk te wenschen. Tal van bloemstukken werden aangeboden, terwijl den jubilaris namens de parochie een Christus-Koningbeeld is aangeboden, dat geplaatst is op een ter rein .tegenover de kerk. Des avonds had een dankdienst plaats, waarin de jubilaris in zeer gevoelvolle woorden allen dank zegde voor de vele be wijzen van belangstelling en de vriend schap, die hg bg gelegenheid van dit feest heeft mogen ondervinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6