STADSNIEUWS Vlissingen STADSNIEUWS Middelburg STADSNIEUWS Goes Uit onze couranten van 50 jaar geleden. DE SCHELDE GAAT WEER LANGER WERKEN. Met ingang van Maandag a.s. zal het aantal werkuren op de fabriek „De Schel de" weer worden gebracht op 48 uur per week, zoodat dan weer op de oude wijze gewerkt zal worden. Hoewel, naar wij vernemen, deze rege ling slechts tijdelijk is, nl. voorloopig voor twee weken, blijkt daaruit toch dat „De Schelde" weer meer werk heeft, hetgeen zeker een verblijdend verschijnsel is, EEN JUBILEUM BIJ HET BADBEDRIJF. Maandag 19 Augustus a.s. zal mej. J. P. Huson, bureauliste aan het gemeentelijk badbedrijf alhier, den dag herdenken, waarop zij vóór 25 jaar in dienst trad. Het zal mejuffrouw Huson dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Naar wij vernemen zal burgemeester Van Woelderen de jubilaresse dien middag om 2 uur aan het badbedrijf persoonlijk komen complimenteeren. ALHAMBRA-THEATER. j,Hotel Saclier". is het voornaamste hotel van Weenen, het middelpunt van de uitgaande wereld, waar keizerlijke en koninklijke hoogheden, zeer hooge staatsbeambten enz. enz. bij een komen. Zoo ook op den Oudejaars avond van het jaar 1913 is het hotel ge heel bezet met een dergelijk gezelschap, dat in een uitbundige stemming alle zor gen wil vergeten. Russen en Franschen begroeten elkaar en bezoeken eerst de opera. Daar is het dat de Russische poli tieke agente Nadja Woroneff (Sybille Schmitz) in een loge aan de overzijde den man ontdekt, dien zij lief heeft, doch dien zij niet meer mag treffen, omdat hij weet dat zij een politieke agente is. Deze man (Willy Birgel) is juist uit de hechtenis ontslagen, doch zal kort daarop weer wor den gearresteerd, verdacht van verraad dat hij niet heeft gepleegd. Hij wil de intriges, die rond hem zijn gespannen op lossen. Het komt eindelijk toch tot een onderhoud tusscheahem en Nadja, waar bij de vrouw hem tracht te overtuigen dat een wereldbrand niet ver meer af is en dat hij voor een verloren ideaal strijdt. Hij is in staat zijn onschuld te bewij zen, doch dan zal het spel voor haar, die hij zoo lief heeft, verloren zijn. Verraad plegen wil hij niet, zoodat hem maar één weg overblijft. Wanneer het nieuwe jaar 1914 met vreugde en champagne is inge haald, scheidt hij vrijwillig uit het leven. Kort daarop wordt Nadja gearresteerd. Een zeer goed gespeelde Ufa-film, waarin men tevens kan genieten van de fraaie balletten in de Weensche Opera en de heerlijke muziek. Het voorprogramma biedt naast goed Polygoonnieuws een dol vermakelijke geschiedenis van een heer des huizes, die zich zelf verdienstelijk wil maken met het opknappen van zijn huis. De voorbereidingen die hij treft om zijn kamer te behangen doen de bezoekers schateren van het begin tot het eind. Een leuke film van Waltzer Lisney completeert het voorprogramma. GESLAAGD. Te Dordrecht slaagde voor het examen gemeente-administratie de heer C. J. Buis- sing, ambtenaar aan het bureau van So ciale Zaken alhier. Aanrijding tusschen twee wielrijders. Gisteravond vond op de Oude Markt een aanrijding plaats tusschen twee wielrij ders, waarbij de aangeredene bloedend aan een hand werd verwond en het rijwiel schade bekwam. Tegen dengene, die de aanrijding veroorzaakte en die blijkens het onderzoek gevaar voor het verkeer heeft opgeleverd, is proces-verbaal opgemaakt. RIJWIELDIE VEN WEER OP PAD. Was in de spannende oorlogsdagen rij wieldiefstal als het ware de meest gewone zaak der wereld, nadat meer en meer de rust intrad, liepen ook de karretjes op straat minder gevaar van hun plaats te worden weggenomen. Toch bleven rijwiel diefstallen, al was het in meer normale banen, geregeld voorkomen. De laatste da gen is het hier weer erg eergisteren en gisteren vonden wederom dergelijke dief stallen plaats. Gisteren zelfs werd de po litie van een zestal van deze diefstallen in kennis gesteld. OPNIEUW DE VERDUISTERING. Leert men het nooit Opnieuw vraagt de politie de medewer king van de ingezetenen, toch alles aan te wenden om de verduistering volledig te doen slagen. Het komt soms voor, dat be woners alvorens de afscherming te be werkstelligen, het licht aansteken om dan kalmpjes de gordijnen te sluiten. Zoo moet het niet Ook komt het nog herhaaldelijk voor dat licht geconstateerd wordt in tijdelijk des nachts verlaten woningen. Overdag heeft men dan een licht ontstoken en vergeten dit te dooven of soms hebben werklieden in het huis vertoefd, die licht noodig had den en zijn ze vertrokken zonder acht te geven dat het licht blijft branden. De huurder of eigen aar van het huis blijft echter verantwoordelijk. Laten zij, die zoo nonchalant zijn, toch wat meer him her sens gebruiken, al was het maar alleen om anderen niet noodeloos aan ernstige ge varen bloot te stellen Wel maakt de po litie in de meeste gevallen proces-verbaal op, maar onderwijl is het kwaad, dat mo gelijk tot onherstelbare verliezen kan lij den, reeds geschied. HUISZOEKING EN INBESLAGNEMING. Naar wij vernemen heeft gisteravond een inspecteur van politie bij het bestuur eener syndicalistische federatie alhier huiszoeking gedaan en ter plaatse aan wezige gelden en verantwoordingspapieren in beslag genomen. VREEMD DOENDE VROUW. Een onbekende jonge vrouw die in den afgeloopen nacht op straat zeer vreemd deed, is door de politie aangehouden en naar het bureau geleid. Blijkbaar wilde zn zich van het leven berooven. Zij is on der bewaking gesteld en blijft weigeren haar identiteit kenbaar te maken. Ook de Middelburgsche Transportcolonne van het Roode Kruis heeft goed werk verricht. Als gevolg van het verslag van gisteren over de werkzaamheden van de Transport colonne te Vlisslngen,willen wij thans een beknopt overzicht geven van de werkzaam heden verricht door de Transportcolonne en de dames-afdeeling van het Nederland- sche Roode Kruis, afdeeling Middelburg, waaruit blijkt, dat ook deze afdeeling kra nig werk heeft verricht tijdens de bange oorlogsdagen^ Het verslag, waaraan wij een en ander ontleenen, en dat is samengesteld door dr. J. C. B. Simons en de hoofdzuster M. A. Bouwens, is zeer beknopt, doch laat niette min aan duidelijkheid niets te wenschen. Den lOen Mei 's morgens half vijf zijn alle transportleden opgeroepen in het entrepöt, waar twee autobussen werden ingericht voor vervoer van gewonden. De tijd van wachten werd nuttig besteed met het vullen van eenige duizenden zandzak ken voor het Gasthuis, terwijl tevens hulp werd verleend b\j het graven van een loopgraaf. De dames-leden begonnen on derwijl met het schoonmaken en gedeelte lijk inrichten van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis, waarmede den volgenden dag werd voortgegaan, terwijl tevens bed den werden geplaatst in de Chr. Kweek school. Dien dag werden de eerste patiën ten (4 militairen) opgenomen, terwijl ook de volgende dagen verschillende patiënten werden opgenomen. Op 12 Mei werden de eerste gewonden gehaald van Nieuwland, terwijl tevens ge wonden werden getransporteerd van een luchtgevecht boven de Oude Vlissingsche weg. In den nacht van 23 op 14 Mei werden gewonden en dooden gehaald, veroorzaakt bij een gevecht op de Lange Vielesingel. Was 16 Mei voor de dames-leden reeds een dag van zeer hard werken, doordat alle gewonden militairen moesten worden overgebracht naar Domburg, terwijl an dere patiënten binnen kwamen, den dag daarna is voor allen bijzonder zwaar ge weest. Nagenoeg onafgebroken is er dien dag en nacht gewerkt bij het zoeken en transporteeren van gewonden en dooden tijdens het bombardement en den brand, waardoor Middelburg werd geteisterd. Een gedeelte der colonne is in Domburg gesta- tionneerd geweest en vandaar uit werk zaam geweest op het geheele eiland. Ver der is er hulp verleend aan het wegbren gen van zieken en oude, gebrekkige men- schen. De colonnisten hebben zich zonder uitzondering moedig en kalm gedragen. Zuster Bouwens schrijft over dien dag Een zeer zware dag voor ons allen. Aan wezig waren 3 vrouwelijke patiënten en een baby. Ingekomen een zenuwpatiënt, er is hulp aan hem verleend en hij is verder naar de isoleercel gebracht in het Gasthuis, daar ik niet de verantwoorde lijkheid voor hem op mij kon nemen. Eenige uren verzorging en onderdak ver leend aan een erg ziek meisje en haar moeder uit Vlissingen en ook aan twee Middelburgsche vrouwen (invalide). Om ongeveer 11.15 uur kwam als eerste van de burgerbevolking slager de M. gewond binnen. Deze is door dr. Feikema gehecht en verbonden geworden. Wij verleenden tevens aan 3 gewonde militairen eerste hulp. Deze gewonden en het zieke meisje, benevens de twee vrouwen zijn vervoerd geworden (Domburg). Om 2 uur een nieuwe gewonde patiënt, zeer ernstig, moest direct gehecht worden. Ik belde de post Griffioen op, maar kreeg van dr. Steffelaar te hooren, dat hij de post ging verlaten, dus niet kon komen. Na ook herhaalde malen dr. Simons opgeheld te hebben en steeds geen gehoor krijgende, moest ik wederom de hulp van dokter Fei kema inroepen. Deze vond (zoo ook dokter Huisman) het onverantwoordelijk voor ons om nog langer in het Tehuis van Ouden van dagen te bleven, daar al de ramen onbeschermd waren en de stukken van granaten enz. overal in het rond terecht kwamen, want het bombardement was toen zeer hevig. Tijdens dat bombardement zijn wij in een minimum van tijd verhuisd met pa tiënten en inventaris naar de Chr. Kweek school op de Heerengracht. Daar is toen hard gewerkt tot 's avonds ongeveer 11 uur. Zelfs gingen eenige dames op trans port uit om de gewonden uit de stad te halen daar de mannelijke transportcolonne in Domburg werd vastgehouden. Tijdens het bombardement werden ons nog zeer ernstige zieken gebracht (bur gers) die later met alle gewonden naar Domburg zijn vervoerd. Na afloop hiervan heeft zuster Van Roo nog hulp verleend aan iemand op de Seisweg en ik in het Gasthuis. Verder hebben we dien nacht onderdak verleend aan vele Invalide men- scben, het heele Hofje was o.a. aanwezig. Tot zoover het verslag van zuster Bou wens over dien dag. Ook de volgende dagen is nog veel hulp verleend moeten worden aan zieken, ge wonden, invaliden en speciaal ook aan hen die huis en haard hadden verloren. Na drie maanCm. Een kleine toelichting heeft het overzicht betreffende hetgeen in drie maanden is ver- ri t men zie het tweede blad van giste ren van noode. Niet te Rotterdam, doch te Middelburg is op 8 Juli met den bouw der noodwinkels begonnen. Apotheken. Van Zaterdag 17 Augustus te 9 uur is des nachts en ook Zondag geopend de apotheek Nonhebei, Lange Delft. Getijden. Hoogwater. Laagwater. Zaterd. 17 N.M. 2.31 14.49 8.59 21.27 Zondag 18 3.09 15.23 9.36 22.05 Maand. 19 3.46 15.53 10.11 22.45 Dinsd. 20 S. 4.22 16.27 10.40 23.12 Zondag 25 7.11 19.22 13.23 Woensd. 21 4.54 17.02 11.11 23.43 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. n,,r qrder"die- verkoopt ontwerpt SC HE ERE NS - De Noodwinkels. Heden zullen in totaal van de verschillen de noodzaken op den Dam een 9-tal en op de Kade een 7-tal geopend zijn, w.o. bijzon dere fraaie. Electro. Liefde gaat zeldzame wegen". Dat de liefde zeldzame wegen gaat, kan als waarheid aangenomen worden. Er zjjn evenwel meer aangelegenheden die andere wendingen nemen dan aanvankelijk ge dacht was. De politiek bijvoorbeeld. In deze film wordt zoowel het een als het ander geschilderd. Het geval speelt zich af ergens in Zuid-Amerika, waar de gene raals, die de lakens uitdeelen, elkaar den voorrang terdege betwisten. Uitvoerig worden de intriges tusschen beide partijen in deze spannende geschiedenis weerge geven. Het thema is niet nieuw, doch deze keer heeft men er een onverwachte oplos sing aan gegeven, hetgeen den toeschou wer pas op het laatste moment onthuld wordt. De hoofdpersoon is Karl Ludwig Diehl, een begaafde acteur, die in de rol van Costali uitstekend spel te zien geeft. Deze Costali wordt als oproerling tegen den nieuwen generaal gezocht en een politie chef, die den vluchteling zal opspox-en, denkt hem te vinden ten huize van een rijke dame, die in nauwe relatie met Cos tali staat. De gezochte is daar inderdaad en speelt de rol van butler. Zijn geheim wordt ontdekt door het bekoorlijke nichtje van de vrouw dies huizes, doch zij zwijgt omdat zij wel wat voor den energieken butler, die des nachts er tusschen uit trekt, voelt. Het dilemma is nu, dat twee vrouwen naar Costali's liefde dingen. Daar tusschen door speelt zich de strijd af van Costali en den politiechef. Die politieman is een raar heer. Méér kan er niet van gezegd worden, omdat de aardigheid! van het verhaal er dan af zou zijn. Maar een vlotte, boeiende film is het wel en men beleeft veel genoegen van de kostelijke verhouding van den butler tot diens beschermster, welke laatste door Olga Tschechowa knap gespeeld wordt. Schwarzwald MadeV'. Het is een dorpstragedie, zooals er wel meer zullen voorkomen, wanneer twee levenslustige studenten de rustige samen leving komen verstoren en een ervan he vig verliefd wordt op een knap meisje. Het meisje in kwestie dient bij den kapel meester van het Domkoor en haar tante is zoowat de heks van het dorp. De oude kapelmeester houdt ook van zijn huishoud stertje en wanneer het groot feest is in het dorp en ook een stadsschoonheid daar verzeilt raakt, zijn alle gegevens voorhan den om een conflict te scheppen, hetgeen dan ook plompt geschiedt. Als basis voor deze film diende de ope rette van dien naam, zoodat er menigmaal bekende melodieënvernomen worden. Daar de handeling plaats vindt in het Schwarzwald en er zoo te zien, authen tieke opnamen ter plaatse zijn gemaakt, vallen er tevens mooie folkloristische tafe reeltjes te bewonderen. TEMPERATUUR BADWATER. De temperatuur van het kanaalwater was heden 67 graden. De Koorkerk krijgt een nooddak. De Haagsche architect C. H. H. van der Kloot Meyburg, die zooals gemeld met den heer ir. A. Rothuizen alhier, voorberei dingen moet treffen voor de restauratie van de Koorkerk, heeft hierover in een onderhoud met den Haagschen correspon dent van de Tel. medegedeeld, dat hij deze week te Middelburg is geweest en de si tuatie met ir. Rothuizen heeft opgenomen. Besloten is voor de overwelfde Koorkerk een nooddag op te richten. Dit wordt van eterniet op houtconstructie. Voorts moeten de muren schoongemaakt worden. Er liggen nu nog leien op de muren, hetgeen voor de werklieden levens gevaarlijk zou zijn. In de Koorkerk en de Nieuwe Kerk ligt veel puin, dat verwijderd moet worden. De stalen steiger, welke om de spits van den Langen Jan was, is voor een deel naar beneden gevallen. Als de opruimingswerken zijn gebeurd, kan eerst worden begonnen met de opmetingenvan het geheele kerkgebouw en dan eerst kan het plan voor de restauratie en de begroo ting worden gemaakt. Tot zoover gaat de opdracht voor de genoemde architecten. Met het aanbrengen van het nooddak zal een maand of twee gemoeid zijn. Ook voor Kapelle is de heer Van der Kloot Meyburg aangezocht de schade aan de kerk aangebracht, op te nemen en te herstellen. Men is zelf ter plaatse al wat aan het herstelwerlc begonnen. De kerkra men zijn er volkomen verbrijzeld. Laatste Berichten De luchtgevechten boven Engeland. Uit Berlijn meldt het D.N.B. De bij de gisteren gevoerde luchtgevechten geleden verliezen bedragen volgens de tot nu toe ontvangen berichten 89 Britsche vliegtui gen en 27 Duitsche vliegtuigen. Verder werden 22 Britsche versperringsballons en een Britschen torpedojager door Duitsche vliegtuigen vernietigd. Weer Engelsche vliegtuigen boven Zwitserland. Naar de Zwitsersche generale staf mededeelt, hebben vannacht vreemde vliegtuigen wederom over Zwitserland ge vlogen. Zij konden slechts door het gehoor worden waargenomen. Zonder twijfel zijn het ook vannacht weer Eiigelsche vlieg tuigen geweest. Stefani meldt, dat vannacht drie esca drilles Eritsche vliegtuigen over Zwitser land hebben gevlogen. Te Zilrich werd tegen 00.30 uur luchtalarm RAADSVERGADERING. De Raad van Goes zal Woensdag 21 Augustus a.s. des namiddags half acht in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Ingekomen stukken. 2. Rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over het dienstjaar 1939, 3. Rekening van het Gasthuis over het dienstjaar 1939. 4. Voorstel om over te gaan tot verze kering van de eigendommen der gemeente tegen molest. 5. Voorstel tot afhouding van coupon belasting voorzoover dit mogelijk is. 6. Benoeming van een lid in de com missie voor de Gemeentewerken. 7. Verzoek van den heer G. V. Pennings om ontslag als onderwijzer aan de O.L. School B. 8. Wijziging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1940. 9. Voorstel tot vaststelling der bedra gen, bedoeld in art. 55ter der Lager On derwijswet 1920, over het jaar 1939. Voorstellen van B. en W. Voor de eerstvolgende raadsvergadering. VERZEKERING TEGEN MOLEST. Op 16 April 1940 werd door B. en W. aan den Raad het voorstel gedaan om voor de eigendommen der gemeente een verzekering aan te gaan bij „Molest-Ri sico", zulks teneinde gevrijwaard te zijn voor groote schade voor het geval dat Nederland in den oorlog zou worden be trokken. Dit voorstel werd met de kleinst mogelijke meerderheid door den Raad ver worpen. Kort daarop is de oorlog over ons land gekomen en heeft de praktijk in een aan tal gemeenten aangetoond, dat het sluiten van een verzekering als bovenbedoeld, een daad van wijs beleid is geweest. Ook deze gemeente heeft, wat het gasbedrijf betreft, schade geleden en wel hoofdzakelijk door vernieling van eigendommen van dat be drijf te Schore en te Hansweert. Alhoewel het gasbedrijf reeds sedert het jaar 1917 bij „Molest-Risico" aangesloten was, had deze verzekering juist geen betrekking op de na dat jaar aan het bedrijf toege voegde eigendommen, waaronder ook die in bovengenoemde plaatsen vallen, zoodat het bedrijf voor de aldaar aangerichte schade, getaxeerd op ongeveer 9000, geen, vergoeding zal ontvangen, doch wei zal deelen in den te treffen omslag ten behoeve van andere aangeslotenen, wier eigendommen zijn vernield. Gezien de te betreuren gevolgen van niet-aansluiting en met de mogelijkheid voor oogen dat, zoolang de oorlog nog niet is afgeloopen, vernietiging of beschadiging van gemeente-eigendommen door oorlogs geweld nog steeds mogelijk blijft, hebben B. en W. na afloop der gevechten in Zuid- Beveland, gemeend niet verantwoord te zijn, wanneer niet een poging werd aan gewend om de gemeente-eigendommen alsnog tegen molest te verzekeren. Op een desbetreffende vraag aan „Molest-Risico" werd evenwel geantwoord, dat aansluiting niet meer mogelijk was. Nadien ontvingen zij van de coöpera tieve vereeniging „Centraal Beheer" G.A. waarbij ook „Molest-Risico" is aange sloten een circulaire, houdende mede- deeling der voorgenomen oprichting eener nieuwe organisatie, voorloopig genaamd „Nieuw Molest-Risico", teneinde belang hebbenden opnieuw in de gelegenheid te stellen, hun eigendommen tegen de geva ren van oorlogsgeweld te verzekeren. Hier toe kan evenwel niet worden overgegaan, dan nadat een totaal verzekerd bedrag is bereikt van 200 millioen gulden, hetgeen dit moet erkend worden voor de verzekerden een geringeren waarborg op levert dan aansluiting bij de oude „Molest- Risico" zou hebben opgeleverd, wier finan- cieele basis in den loop der jaren veel hoo- ger was geworden. Niettemin blijven B. en W. op hun stand punt staan, dat aansluiting, ook bij de nieuwe organisatie zeer wenschelijk moet worden geacht, waarom zij den Raad in overweging geven van haar eenmaal te dezer zake ingenomen standpunt terug te komen, en alsnog tot aansluiting zij het dan bij een nieuwe vereeniging te be sluiten. DE COUPONBELASTING. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën van den 6en Juli 1940, werd art. 2 van de wet tot het heffen van een couponbelasting in dier voege gewijzigd, dat onder effecten worden verstaan alle vorderingen ten laste van publiekrechtelijke of privaat rechtelijke rechtspersonen, indien deze vor deringen het gevolg zijn van leeningen, die bestemd tot voorziening in de Jcapi taai- behoeften dier rechtspersonen, in wezen dezelfde strekking hebben als obligatie- leeningen. Het gevolg van deze wijziging is, dat van de rente van alle ieeningen dezer gemeente in het vervolg couponbe lasting is verschuldigd door de gemeente. Artikel 5 van genoemde wet geeft evenwel de gemeente de bevoegdheid bij de uitbe taling van de rente aan de daarop recht hebbenden de belasting af te houden. Ten opzichte van de reeds door de gemeente aangegane geldleeningen kan zij van deze bevoegdheid slechts gebruik maken met betrekking tot enkele daarvan, aangezien bij het aangaan van het overgroote deel dier leeningen door de geldgevers de be paling is gemaakt, dat eventueel te heffen belastingen op de rente en/of aflossing dier leeningen ten laste der gemeenten zouden komen. Het komt B. en W., in verband met het bovenstaande wenschelijk voor, dat, voor zoover het dan nog mogelijk is van de bij de wet gegeven bevoegdheid wordt ge bruik gemaakt. Dit betreft de volgende leeningen 30.000 Weduwen- en Weezenfonds der Eur. Off. van het Ned. Ind. Leger te 's-Gravenhage 17.600 Wed. en Weezen fonds van de ambt. en bed. der Prov. Griffie van Zeeland 19.573.96 Burgerlijk Armbestuur; 9.721.22 Algemeen Friesche Levensverz. Mij. Leeuwarden 33.083.21 het Rijk (voorschot). De cijfers vermelden de oorspronkelijke bedragen der leeningen. SSe weeft 1890. De proeftocht van het schroefstoomschip „Real", gebouwd op de fabriek der Kon. My. „de Schelde" voor rekening van de Kon. Paketvaart-Mij. te Amsterdam, is uit stekend geslaagd. De tocht ging buiten gaats naar Nieuwediep, gedurende wélken tyd op de gemeten mijl werd proef gevaren. De „Real" staat onder commando van kapitein A. de Bruijn. Er wordt aan „de Schelde" thans met alle kracht aan de beide laatste booten van dit type gewerkt, opdat deze nog voor 1 November kunnen worden afgeleverd. Van 9 tot 15 Augustus vervoerden do mailbooten der Mij. „Zeeland" 2262 passa- giersc, nl. 1078 uit Queenboro en 1184 uit Vlissingen. Ds. Van Arkel te Vlaai-dingen heeft be dankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Middelburg beroepen te Oost- kapelle ds. H. Vermars te Yerseke beroe pen te Soubui-g ds. de Vink te Lopik. De oudste der Nederlandsche dienstdoen de onderwijzers, de 82-jarige heer P. Visser, hoofd der openbare school te Serooskerke op Walcheren, heeft tegen 1 October a.s. eervol ontslag aangevraagd. Werd de gemeente Sluis half Mei door een stoomtram met de Belgische badplaat sen Heijst, Blankenberghe en Ostende ver- eenigd, nu is door de heeren Maassen en van Leeuwen een omnibusdienst tot stand gebracht, waardoor vreemdelingen en in gezetenen Zondag, Maandag en Donaerdag de Hollandsche badplaats Cadzand kunnen bezoeken. S 3 Tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Zierikzee is benoemd de heer G. M. de Bloeme, thans in gelijke betrek king te Brielle. Geen order te groot Geen order te klein Drukkerij Van de Velde CADEAUTJES VOOR DEZEN TIJD: Theevijzel (30 theebesparing) 0,90 Ziiverbonetui (duizenden in gebr.) 0,75 Theebus ('/a dag warme thee) 2,50 Kookzak (Uw gasrekening lager) 5,50 Botervloot (waarin boier lang&r versch blijft) 0.95 Haardketeltjes (steeds warm water) 3,50 Thermoskan (24 uur op tempe ratuur) 1,75 WITKAM'S GESCHENKENHUIS, L. Kerkstraat 20. GOES. ONTSLAGAANVRAGE G. V. PENNINGS. De heer G. V- Pennings beeft ingaande 1 November 1940, wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd eervol ontslag als ondei-wijzcr aan de O.L. school B aan- gevz-aagd. De heer Pennings is vanaf 1 September 1903 tot 1 Mei 1915 werkzaam geweest aan de voormalige O.L. school B. B. en W. geven den Raad in overweging, het gevraagde eervol ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor de in beide ge noemde functies aan de gemeente be wezen diensten. GRAND THEATER. De Jmtjes". Deze in alle opzichten zoo echt Neder landsche film, is al eerder in het Grand Theater vertoond, met hetzelfde succes dat deze film overal elders had, en daarom zal de bioscoop-bezoeker haar ook zeker nog niet vergeten zijn. Er zijn scènes in, die onvergetelijk zijn en die nog jarenlang populair zullen blijven. We denken daarbij in de eerste plaats aan de kostelijke scè nes waarin Heintje Davids en Sylvian Poons, de hoofdrollen vervullen en hun „Laat ze maar draaienEn we den ken voorts aan het optreden van Johaxi Kaart als de „Schele" er zijn verontwaar digde vraag: „Ben ik scheel?'." En voorts zal men het schitterende -pel van Fientje de la Mar in deze film niet licht verge ten en is uit den aard der zaak ook het optreden van den inmiddels overleden Louis Davids steeds een atti-actie. Er zijn nog meer van die bijzonderheden, die den. bezoeker van vroeger duidelijk bijgebleven zijn, en om welke men deze film 'graag nog eens zal willen zien, maar er zijn ook bijzonderheden, die men pas tenvolle waar deert als men deze film voor de tweede maal ziet en men als het ware beter gelegenheid heeft het geheel goed op te nemen. We denken b.v. aar. het spel van. den onsympathieken belager van Blonde Greet. Bij een tweede of derde be schouwing van deze film dx-ingt telkens goed tot ons door, hoe knap dit is, en dat het in vele opzichten hooger gewaar deerd moet worden dan dat der meer populaire figuren. Ook de „ouverture" ziet en hoort men opnieuw met genoegen, en dan niet te vergeten het afscheid der kolonialen: „Nou tabé dan Wij twijfelen niet, of om al dit goede zullen velen deze film nogmaals gaan zien, en wie dit „historische" product der Hol landsche filmindustrie nog niet zag zal deze kans zeker niet voorbij laten gaan! Een zeer gevarieerd programma, o.a. met een Walter Disney, een „Popey de Sallor- man", een „Maxxhattan" één-acter en de goede zangnummex-s van een Russisch mannenkoor gaan an het hoofdnummer vooraf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2