Provinciate Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Hevige bombardementen op de omgeving van Londen. ABONNEMENTSPRIJS: 18 ceni oor week of f 2.30 per kwartaal, Franco oer post f 2 50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. 183ste JAARGANG NUMMER 189 ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels t 1 50. iedere regel meer 30 cent Bij abonnement specrale prijs Kleine advertenties van 1—5 regels f0. 50 iedere egel meer 10 ct (max 8 regels) POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) waarin opgenomen de Uitgave dei Firma s F. van de Velde Jr. en G. W den Boer Nieuwe massale luchtaanvallen on Engeland Dit nummer bestaat uit vier bladen Verwoestingen op vliegvelden en in wapenfabrieken. Tot middernacht65 Engelsche toestellen vernield, 15 Dultsche vliegtuigen vermist, 10 versper ringsballons verloren gegaan. Vrijdag jl. is een belangrijke dag in den huidigen oorlog tusschen Duitschland en Engeland gewonden. In het kader van de massale luchtaanvallen is gisteren en van nacht de naaste omgeving van de Engel sche hoofdstad het doelwit van de Duit- sche bommenwerpers geweest. In opeen volgende golven zijn de Stuka's vergezeld van een groot aantal jagers boven En geland gekomen en hebben zware bom bardementen uitgevoerd, waarbjj het ook tot hevige luchtgevechten kwam met de verdedigende Spitfire en Hurricane jacht vliegtuigen. Tot middernacht werd de vernietiging van 65 Engelsche toestellen gehield, terwyl 15 Duitsche machines vermist werden. Verder gingen 10 Engelsche versperrings ballons verloren. Omtrent het verloop van dezen strijd heeft het D.N.B. in een reeks van berich ten de volgende bijzonderheden verstrekt: Vrijdagmiddag startte een speciale for matie met bijzondere opdracht. DeZe afdee- ling werd in den strijd gebracht tegen alle militaire en strategische objecten in de dichtere omgeving van Londen. De Duit sche luchtmacht zal het bewijs leveren zoo deelde het D.N.B. in het eerste be richt omti'ent den aanval mede dat geen macht ter wereld haar kan beletten, haar bommen boven Engelsch gebied te latenvallen waar zij wil, zelfs indien dat noodig zou zjjn boven de City. HET DOEL VAN DEN AANVAL. Het doel van de Duitsche bommenwer pers waren tuighuizen, opslagplaatsen en koelhuizen in de omgeving van Londen. Aan weerszijden van de Theems waren reeds spoedig groote branden uitgebroken. Overal stegen rookwolken op en zag men treffers en trechters. Over de „Slums" van Eastend hing een zwarte sluier. De Duit sche toestellen lieten met de grootste nauwkeurigheid hun doodelijke last op de militaire doelwitten vallen. In de streek van Furfleet werden he vige ontploffingen waargenomen. Uit het gebied ten Zuiden van Barking rezen hooge vuurzuilen op. Reeds voordat de haven werken aan de Theems bereikt werden, waren de begeleidende jagers al in gevech ten gewikkeld. Nu en dan' viel een Spit fire of Hurricane de gesloten Duitsche for matie aan. De Duitsche vliegers echter kenden slechts hun opdracht en namen weinig notitie van de enkele Engelschen. De mitraillisten der aan de buitenzijde vliegende toestellen openden het vuur op de naderende vijandelijke jagers en hiel den hen in bedwang. Door manoeuvree ren ontweek de Duitsche formatie het afweervuur, dat op verschillende plaatsen losbarstte. De gianaten ontploften ver achter de toestellen. GEVECHTEN OP LEVEN EN DOOD. De Britten zetten er alles op om het Duitsche opdringen tegen te houden. Aan de afweer der Engelschen was duidelijk te merken, dat zij wisten, dat alles op het spel stond, dat het gaat om te zijn of niet te zijn. Als muggen boven een moeras 'dansten de jagers boven den grijzen nevel van Londen. Hun aantal scheen onbegrensd. Zoover het oog rijkte: Hurricanes en Spitfires en weer Hurricanes en Spitfires. Daar tusschen door joegen de scherp ge- teekende schaduwen der Messerschmidts. Over den geheelen sector waren deze snel le vliegtuigen in gevecht van een nu meriek sterkepen tegenstander, zoo ver volgt het D.N.B. In verbeten gevechten lieten Ehgelschen en Duitschers elkaar niet meer los, tot een van beiden doodelijk ge troffen naar beneden stortte. Een rook wolk is het 'aatste teeken van voorbij heldendom- Daar tusschen door "zeilden witte valschermen en pluimen zwavel gele wolkjes van het luchtafweergeschut. Op de aarde dondeide het en werden groote granaattrechters geslagen. Duit sche verkenners gaven van groote hoogte berichten over den stand van het ge vecht. Steeds weer waren het de bran dende overblijfselen van Spitfires en Hur ricanes die omlaag schoten. DE UITWERKING DER BOMMEN. Gisteravond om half tien liet het D.N.B. mededeelen, dat bij de grootscheepsche operaties in de naaste omgeving van Londen verscheidene installaties van stra tegische beteelcenis ten noorden van de stad werden gebombardeerd. Bjj Enfield was een groote electrische centrale het doel der Duitsche aanvallen. Op een andere plaats wierpen de Duitschers hun bom men op wapen- en kruitfabrieken. In het havengebied van Londen zijn groote ver woestingen aangericht. De vliegvelden om Londen zijn zwaar beschadigd. Branden, bomtrechters, vernielde huizen en vlieg- tuigen, geweldige ontploffingen en hooge vuurzuilen getuigen van den arbeid der Duitsche bommenwerpers. Er was voort durend luchtalarm, sirenegehuil en gedon der van geschut in Londen. De leider van de Duitsche jagers meldde, dat twee jachteskaders de versperring had den doorbroken. Drie eskaders Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben hun doelen ten westen van Londen gevonden en volgens bevel, aangevallen. EEN DEELNEMER AAN DEN SLAG VERTELT ZIJN BEVINDINGEN. Ik had het geluk heden te worden in gedeeld bij de formaties die optrokken te gen de omgeving van Londen. Met deze woorden begint een deelnemer aan den aanval van Duitsche bommenwerpers op Engeland zijn aan het D.N.B. toegestuurde "erslag. Op het vastgestelde uur, zoo vervolgt hij werd het sein tot vertrek gegeven en na korten tijd daverden achttien machines boven het vliegveld. Wij hadden tot taak Engelsche vliegtuigfabrieken ten westen van Londen aan te vallen. Onze toestellen hielden aanvankelijk een hoogte van 4.000 meter. Zij hadden een lading van 50.000 kilogram brisantbommen aan boord. Met razende snelheid trekt het wolkendek aan ons voorbij. Reeds neigt de zon ter kimme. Boven het vliegveld B. aangekomen wordt de neus van het vliegtuig op een lange reeks montagehallen gericht. De bommen worden losgelaten. Een witte rook stijgt op uit de daken der hallen. Vuurstralen, ontploffingen. Op dat oogenblik gaat het alarmteeken. Vijandelijke jagers achter ons. Maar zij zijn te laat gekomen. Wij zijn er al van door. Reeds valt de sche mering over het land, maar nog lang kun nen wij de uitwerking van onze. 50.000 kilogram ontplofbare stoffen waarnemen. Wij keeren naar onze basis terug met het trotsche bewustzijn, dat thans zeer vele kameraden hun doelen vlak in de buurt van de Britsche hoofdstad hebben aan gevallen, om den Engelschen te toonen, dat Duitschland niet met zich laat spotten. Spoedig na de landing, zoo besluit de deelnemer aan den aanval zijn verslag, ben ik er getuige van, hoe de commandant van mijn afdeeling meldt: zeven vijandelij ke vliegtuigen op den aanvalstocht neer geschoten. Bij ons behalve twee machines alle toestellen teruggekeerd. OVERZICHT. Aan het einde van den negenden dag na het begin van de buitengewone hevige Duitsche activiteit in de lucht boven het Engelsche eiland kan weer op een reeks Duitsche successen gewezen worden, aldus het D.N.B. Kruitmagazijnen, pakhuizen en koelhuizen zijn met bommen bestookt. Be wapeningscentra bij Birmingham en Brought hebben zwaar geleden. De bran den op de staatswerf van Chatham zijn nog niet gebluscht. Een torpedojager werd bij Portsmouth tot zinken gebracht. De luchthavens van Rochester en Maidstone zijn in trechtervelden veranderd. Startba nen en hangars jjn getroffen, tankin stallaties en verblijven verwoest. De En gelsche afweer was betrekkelijk gering, daar alle jagers zich in een kleine kring rondom Londen hadden verzameld. Bij dezen strijd zijn g~en verliezen geleden. Een groote electrische centrale bij Enfield is buiten bedrijf gesteld. Te Lee-on-Solent werden hangars en tuighuizen getroffen en ontstonden er branden. Verscheidene op den grond staan de vliegtuigen werden door bommen volle dig vernield. Bij den aanval op het vlieg veld van Gosport raakten de Duitsche vlie gers vijf hangars, welke in mand geraak ten. Drie vliegtuigen werden hierbijop den grond vernield. De beide vorengenoemde vliegvelden zjjn vlak bij Portsmouth gelegen. In de omgeving van Purfleet en Barking werden groote ontploffingen waargeno men. Dit overzicht toont, dat de Duitsche luchtmacht Vrijdag het zwaartepunt op den bomaanval heeft gelegd. Steeds weer stegen nieuwe formaties bommenwerpers op, die slechts door enkele eenheden Mes serschmidts vergezeld waren De opdracht van deze bommenwerpers was hun ont plofbare stoffen uit te werpen en dan ter stond -naar hun standplaatsen terug te kee ren. Militaire waarnemers laten zich van den omvang van het jongste Duitsche op treden niet daardoor afleiden, dat tot middernacht slechts de vernietiging van 65 Britsche vliegtuigen gemeld is. Het was niet de bedoeling van de Duitsche vliegers Het fruit is rijp en bij duizenden worden de manden en kisten in de Betuwe met het heerlijke ooft gevuld. Hoe druk het is bij den aanvoer voor de veiling te Eist (foto Pax-Holland) luchtgevechten aan te gaan. De vergezel lende Messerschmidts traden uitsluitend op om de vijandelijke jagers van de Duitsche bommenwerpers af te houden. Hoe goed hun deze taaie gelukt is blijkt uit het feit, dat slechts vijftien Duit sche vliegtuigen verloren zijn gegaan, zoo besluit dit overzicht. LUCHTALARM AAN DE GEHEELE ENGELSCHE UOSTKUST. Vóór dezen massalen aanval op de omgeving van Londen is het ook allesbe halve rustig geweest aan de Engelsche kust, want reeds in de morgenuren vlogen de Duitsche vliegtuigen in verscheidene golven over de Theems en verdwenen in de wolken, in noordelijke richting. Steeds nieuwe eskaders volgden. Aan de geheele Oostkust, in de plaatsen aan de Theems met inbegrip van Londen en in Midden- Engeland werd luchtalarm gemaald. Men hoorde hevig afweervuur. Op verschillende plaatsen ontwikkelden zich luchtgevechten. AMERIKA ANSCHE BLADEN OVER DUITSCHE AANVALLEN. Met de grootste spanning volgt men in de Ver. Staten de luchtgevechten boven Engeland en vooral den Duitschen lucht aanval op de omgeving van Londen, zoeke van de fam. S. Roelse-Carlier in het schuurtje, erf en tuin aan den Molenweg was de heer A. Looy alhier voor 3410. Terwijl de berichten uit Londen slechts spaarzaam ontvangen worden, brengen de New-Yorksche bladen onder reusachtige slagzinnen berichten uit Duitsche bron. Vooral wijzen de bladen er op, dat geen macht ter aarde de Duitsche lucht macht kan verhinderen Engeland naar wel gevallen te bombardeeren. De Amerikaan- sche persbureaux en bladen hebben Vrijdag urenlang zonder bericht uit Londen geze ten over het verloop van den luchtaanval. Pas later stond de Britsche censuur de publicatie toe van het feit, dat Duitsche oorlogsvliegtuigen Vrijdagmorgen boven de omgeving van Londen gevlogen hebben. Nog later werden in Londen berichten uit Berlijn vrijgegeven, volgens welke een groote Duitsche luchtvloot in den namiddag naar Londen onderweg was. Associated Press schrijft: Niemand weet of dit in ferno van dood en vernieling morgen of overmorgen niet nog toeneemt. Ameri- kaansche militaire deskundigen, aldus As sociated Press, vergelijk_ii het Duitsche optreden met het bombardement van de Parijsche vliegvelden op 3 Juni j.l. De „Newyork Times" meldt uit Croydon, dat e aanval al weer achter den rug was voor de bevolking had begrepen wat er aan de hand was. In den wirwar van vliegtuigen kon men vriend en vijand niet onderscheiden. Het luchtafweergeschut heeft wild daar usschen dooi gevuurd. De „New York Herald Tribune" verneemt nader uit Londen, dat het eerste teeken van den aanval op Croydon een duizend voet hoog opstijgende rookwolk is ge weest. Associated Press meldt, dat de duik bommenwerpers bijna op hun doel waren neergestort, dood en vernietiging hadden gezaaid en in het nabijgelegen industrie gebied duizenden ontploffingen hadden ver oorzaakt, welke enorme rookwolken ver oorzaakten. Uit een ongenoemde haven in Zuid-Oost Engeland gaf de correspondent van United Press die ook getuige is geweest van den Poolschen veldtocht, een beeld van den Duitschen aanval: In een eindelooze rij stormden dë vliegers westwaarts. Den geheelen dag was de hemel verduisterd. Zelfs in Polen had hij iets dergelijks nog niet gezien. ENGELSCH „ULTIMATUM" AAN EGYPTE De Britsche ambasadeur te Cairo, sir Miles Lampson, heeft volgens de „Mes- saggero" na een bewogen onderhoud met koning Faroek van Egypte aan dezen een „ultimatum" laten overhandigen, dat in geval van verderen tegenstand tegen de Engelsche wenschen voorziet in de volgen de maatregelen: 1. Afzetting van den Egyptischen ko ning. 2. De vroegere Egyptische ministerpre sident Ali Mahar Pasja en andere leden der vroegere Egyptische regeering, die zich verzet hebben tegen den Engelschen eisch tot deelname aan den oorlog, zullen voor een krijgsraad worden gedaagd. 3. De vroegere chef van den Egyptischen generalen staf, Aziz el-Masri Pasja, Wilns anti-Engelsche gezindheid bekend is en die eens den leider van de Brit sche militaire delegatie, generaal Mac Ready, wegens den slechten toestand van het Egyptische oorlogsmateriaal verwij ten maakte, zal eveneens voor een krijgs raad worden gedaagd. 4. Den opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten in het Nabije Oosten, gene raal Wavell, zullen souvereLne bestuurs rechten worden verleend. De Engelsche koloniën probeeren zich van het moederland af te scheiden. De correspondent van de „Tokio Nitsji Nitsji", die zich op den terugweg bevindt van Londen naar Japan via Kaapstad, schrijft, dat in Zuid-Afrika een groote on- eeniglieid heerscht over de voortzetting van den oorlog. Groote groepen zijn beslist voor een vrede met Duitschland. In Bombay spreekt men uitsluitend over bet vraagstuk der Indische onafhankelijk heid. Het volle eischt een onmiddellijke op lossing van dit vraagstuk. In Colombo liggen vele Britsche schepen. Nest- en pufvisscherij. Omti'ent de nest en pufvisscherij, waar over ook een en ander in het tweede blad wordt gemeld, maakt het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd nog bekend, dat hiervoor met ingang van Maandag 19 Augustus een regeling in werking zal treden, waarbij de aanvoer en afname van puf (ondermaatsche visch, afkomstig uit de Noordzee en welke niet geschikt is voor consumptie), alsmede de nest (ondermaatsche visch afkomstig uit het IJsselmeer en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee en welke visch niet voor de consumptie kan dienen) on der controle zullen worden gesteld van de Nederlandsche Visscherijcentrale te 's-Gra- venhage en de Nederlandsche Centrale voor eieren eh pluimvee te Beekbergen. De visschers zullen voor aanvoer op be paalde aangewezen afslagplaatsen een vasten prijs voor hun product krijgen. De handelaren, die regelmatig in nest hebben gehandeld, zullen van de Neder landsche Centrale voor eieren en pluim vee te Beekbergen toegewezen krijgen een maximum hoeveelheid, welke zij in een periode van 4 weken aan nest mogen koo- pen ter aflevering aan eendenhouders deze hoeveelheid is gebaseerd op het aan tal. eenden, dat de eendenhouders, waaraan de handelaren hun nest leveren, gerechtigd zijn te houden. De hoeveelheid, welke meer wordt aange voerd dan voor de eendenhouders bestemde hoeveelheid, zal door de vischmeelfabrieken, eveneens tegen vaste prijzen, worden afge- In Singapore merkte de correspondent op, dat de verdedigingsstellingen koortsachtig versterkt worden. Overal zijn teekenen waar te nemen, die erop wijzen, dat de En gelsche koloniën probeeren, zich van het moederland af te scheiden.Tenslotte schrijft de correspondent, dat de nederlaag van En geland, ongeacht den duur van den oorlog, zeker is en dat de positie van Engeland in het Verre Oosten steeds ongunstiger zal worden. De m- en uitgang voor het autoverkeer der Maastunnel te Rotterdam aan den rechteroever zijn nagenoeg gereed (Foto Pax Holland)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1