ACCESSOIRES weten uniformiteit te voorkomen GEBREIDE SLIPOVER Koele kamers op warme dagen ZW ART als basis voor de garderobe KNIPPATRONEN 13e hedendaagsche mode voldoet aan bepaalde edschen ten opzichte der hoofdzaken. De modellen der ja ponnen getuigen van eenvoud, doch de weefsels, die bont en kleu rig zijn verleenen er een aparte noot aan. De tailleurs blijven hun klassieke coupe handhaven en de gekleede zoowel als de sportieve snantels, die men in verschillende kleuren en model len ziet dragen, voldoen aan prac- tische en aesthetï- sche eischen. Wij behoeven ons evenwel niet be zorgd te maken, dat er eenig ge vaar is, dat de mo de min of meer monotoon zal gaan werken. Zelfs niet, nu de textielwaren ge distribueerd wor den en ook niet nu we evenals dit in Duitschland reeds lang hef ge val is, puntenkaar ten krijgen. Uit de lange lijst van artikelen blijkt, dat o.m. de accessoires, die van zooveel be lang voor het sla gen van het ge heel zijn, niet aan beperkende bepalingen onderhevig zijn. Deze toch maken het mo gelijk om zelfs een zeer bescheiden garde robe telkenmale van aspect te doen veran deren. De hoedén bieden een ruime keus, zelfs nadat de zeer opvallende modellen, die niet meer in het kader van dezen tijd passen, van het programma afgevoerd zijn. Ver schillende soorten stroo, cellophaan, bakou en vilt worden verwerkt tot de meest uit- eenloopende modellen, waarvan de garnee ring meestal een opgaande lijn aangeeft. Rechtstandig geplaatste veeren en strikken van lint in frïssche kleuren geven acte de presence.- doch ook bloemen accentueeren het zomersche beeld. Lange afhangende voiles zijn vrijwel geheel op den achter grond geraakt, het meest wordt de groot- mazige tule nog als garneering toegepast. Een niet minder belangrijk onderdeel, waarvan we niet gaarne afstand zouden doen. vormen de handtasschen. Over het algemeen wordt een voorkeur aan den dag 'gelegd voor de betere leersoorten o.a. kro kodil, waarvan de prijs hooger doch de le vensduur ook aanmerkelijk grooter is dan 'die van de goedkoopere tasschen. Zoowel vorm als sluiting brengen de noodige va riatie evenals het lange, mooie lettertype der monogrammen, dat in verguld of in zilvermetaal op de middagtasschen wordt aangebracht. Onze schets geeft een drie tal nieuwe tasschen weer, ontwerpen van een Amerikaansch huis; bovenaan rechts een zacht blauw crêpe avondtaschje met 2ilvermetalen beugel, waarop geslepen gla zen kralen zijn bevestigd. Voorzijde is even eens met kralenwerk versierd. Links een zomertasch van „Toyo" met raffia gebor duurd a la Hawaiian. Frissche kleuren zijn voor de verschillende motieven gekozen, terwijl op het „gras" aan den onderkant kleurige houten kralen groeien! Als derde noemen wij de zwartleeren tasch, waarvan de puntige opgestikte versiering 'en het hengsel van rood leer zijn. Voermg van zwart faille. Het formaat der tasschen zal grooter dan voorheen zijn, terwijl een goede indeeling der binnenvakjes meer 'gewenscht is dan ooit. De stam- en eventu eele distributiekaarten vragen ongetwij feld een goed af te sluiten compartiment, waarvoor een rits wel de meeste waarbor gen biedt. Voorts zullen afdeelingen voor de onmisbare toiletartikelen en porte-mon- naie al evenmin mogen ontbreken, als die voor de electrische lamp, die op donkere avonden onmisbaar is op straat. Ceintuurs worden zoowel van leer als van het materiaal der japon gedragen. De eerste zijn smal en eenvoudig van uitvoe ring, de gesp vraagt meer belangstelling en wordt o.a. van geciseleerd goudmetaal gemaakt. Ribslint leent zjch eveneens uit stekend voor ceintuurs, vooral op zomer- japonnen, temeer daar men verschillende kleuren smal lint aan elkander kan stik ken, kleuren, die evenwel precies met die van het weefsel overeen moeten komen. De handschoenen zijn kort. Onze be langstelling gaat minder naar de manchet uit, dan wel naar het bovenvlak, dat vaak op sobere, doch smaakvolle wijze versierd is hetzij met kleine fantasie-motieven dan wel met lange strepen, die van den top der drie middelste vingers tot aan den pols reiken. Kanten en tulle handschoenen ne men een groote plaats in en zijn heerlijk luchtig voor de zomermaanden, alhoewel geperforeei-de glacé en witte zeemleeren handschoenen eveneens een groote plaats innemen. Hoeden, tasschen, handschoenen en schoe nen zijn ongetwijfeld de voornaamste de tails, die „le point final" aan de Weeding der vrouw geven en het mogelijk maken zich elegant te kleeden, zonder dat er groote uitgaven mee gemoeid zijn. NUTTIGE WENKEN. Roereieren kan men op zuinige wijze be reiden, indien men er eenige lepels paneer meel bij voegt en wat geraspte kaas. Het gerecht maakt dan veel meer uit, is smake lijker en voedzamer. Koolgerechten winnen aan smaak, wan neer men de buitenste bladeren eenigen tijd vooraf kookt en later het grof gesneden hart bijvoegt, daarna hakken en op de ge bruikelijke wijze afmaken. Een slipover, die bij de be oefening van zomersport even aangeschoten kan worden, is vrijwel onmisbaar op kille da- 'gen en weet tevens te groote afkoeling na groote inspan ning te voorkomen. Men kan deze blouse in twee kleuren werken b.v. streepsgewüze in wit en rood of blauw. De afbeelding geeft een knipoverzicht voor maat 42 weer. Fig. I is de helft van het voorstuk en fig. II geeft 'de helft van den rug aan. Aan de hand van het van napier gelmiote patroon wordt ge meerderd of geminderd, naar 'gelang dit noodig blijkt. Be- noodigd materiaal 200 gr. wol en naalden 2i/% of 3, af hankelijk van de hand van breien- Het boord 2 recht 2 ave recht is 7 c.m. hoog, hierna wordt in den tricotsteek ver der gebreid, (rechte en ave rechte naalden.) De hartvormige motieven worden aan de voorzijde in de kleur der strepen gewerkt door het volgen der breisteek, zcoals de werkproef links dui- 'deliik te zien geeft. Hals en armsgaten worden, nadat schouder en zijnaden langs den kant dichtgestikt zyn, met een gerib de band afgewerkt, waartoe men de steken ©praapt en hierop eenige toeren 2 r. 2 aver, breit. Om een mooie ronding te krijgen is het noodig, dat men om den anderen toer aan de onderkant van het armsgat enkele steken mindert, hetgeen eveneens geldt voor midden-, rug- en voorpand. De zon laat ons ditmaal vol op genieten van haar verwar mende stralen en doet ons den druk der tijden minder voelen. Wanneer wij bij het opstaan de zon in al haar heerlijkheid zien sohijnen, dan komt het „Plukt den dag"! onwillekeu rig in onze gedachten. Inder daad moeten we trachten on danks somberheid der tijden meer te letten op het vele goe de, dat het leven ons nog biedt indien we de lichtpunten slechts weten te ontdekken,! Wanneer de Augustusmaand is aangebroken, dan zijn er soms zomerdagen, die de atmosfeer in huis min of meer ondrage lijk maken, zoodat we teveel van het goe de krijgen. Dan rust op de schouders der huisvrouw weer een nieuwe taak, n.l. om de warmte zooveel mogelijk te weren. Soms tracht men dit te bereiken door ven sters en gordijnen hermetisch gesloten te houden, markiezen worden neergelaten en blinden gesloten. Komt men in zoo'n koele kamer, dan krijgt men toch ook weer het gevoel, dat men zich in een grafkelder be vindt, allerminst geen opwekkende gedach te! In Amerika en sommige vorstelijke lan den past men evenwel een andere metho de toe, waarDij het niet noodig is om licht, lucht en zon buiten te sluiten.. Deuren en vensters worden opengezet, zoodat er trek ontstaat, hetgeen overgevoelige menschen wellicht even schrik aanjaagt, doch dit middel is probaat. Een andere mogelijk heid is om in koud water nat gemaakte en uitgewrongen doeken voor de geopende vensters en deuren te hangen, ook dit mid del .werkt afkoelend, Voor de opening van deuren kan b.v. oude vochtig gemaakte stoflakens hangen, terwijl het besprenke len van vloerlcleeden en het verstuiven Van water aan te bevelen is b.v. met een bloe- menspuit. Een kapittel, dat niet minder zorg geeft zijn de levensmiddelen. Boter is in min der dan geen tijd vloeibaar, groenten ver welken, vleesch is aan groote gevaren bloot gesteld en zoo gaat heLook met eventueele resten, die van een vorige dag overgeble ven zijn. Water is genoeg aanwezig en door hier van gebruik te maken, voorkomt men be derf. Men plaatst boter in een aardewerk pot in een bak koud water, hetgeen men ook met de melkkan of flesch doet. Vleesch wordt dagelijks versch gekocht, doch op warme dagen is het gebruik niet aan te bevelen. Is het zeer warm, dan zal men een kleine hoeveelheid ijs aan stukjes gesla gen en vermengd met zout in een teil kun nen doen en dezen op de meest koele plaats kunnen neerzetten. Men geeft dan welis waar een kleine bedrag voor het ijs uit, doch dit weegt ruimschoots op tegen't ge vaar van vergiftiging door de verdorven levensmiddelen. Flesschen melk kan men omwikkelen met een doek, die in water met spiritus of ammoniak vochtig gemaakt is, terwijl ook isoleerkannen den inhoud lang koel houden. Groenten wikkelt men in couranten en legt ze tot een volgenden dag op een koele plaats, terwijl sla in een gesloten pan of soepterine frisch blijft. Kaas slaat niet uit, wanneer men ze in een doek wikkelt, die in pekelwater vochtig gemaakt is. Tocht en droge warmte werken niet zoo schadelijk in op levensmiddelen als vochtige warmte. Volwassenen en kinderen zullen zoo veel mogelijk van iederen zonnedag moe ten profiteern, om een reserve te vormen en nieuwe krachten te verzamelen voor de koude zonlooze wintermaanden. Men kan zes of meer verschillende japon nen in alle mogelijke kleuren hebben voor 's middags en 's avonds en desondanks op een gegeven oogenblik niet weten, wat men voor een bepaalde gelegenheid zal moeten aantrekken. Bezit men daarente gen slechts één zwarte japon, dan zal men steeds „goed" gekleed zijn en daarom zou den we zwart „de basis" onzer, garderobe kunnen noemen .Het is, we zouden bijna zeggen, de leidende kleur geweest gedu rende de laatste seizoenen, en is vooral een uitkomst voor de velen, die het zuinig aan moeten doen. Een eenvoudige zwarte japon maakt een bijna eindelooze reeks variaties mogelijk. Talrijke details maken, dat het aanzien telkenmale weer anders kan zijn, temeer in eer tijd als thans, dat we vrijelijk onze fantasie kunnen laten werken. We hebben niets anders noodig dan een enkele zwarte japon, waarvan het model niet aan tijd ge bonden is en laten we nu eens veel zeg gen. twaalf garneeringen, te kiezen uit: kra'agjes, shalws. vesten, clips, ruches, knoopen, bloemen en ceintuurs, allemaal dingen, die in het minst niet kostbaar zijn. Vergeten we dan tevens niet, dat vooral 's zomers een garnituur, vest of strik van wit of zacht gekleurd organdie zoo frisch werkt. Een japon met een uitsnijding voor een vest kan zoowel met piqué als ottoman batist organdie of georgette aangevuld wor den, terwijl men nu eens wit dan weer groen, rood, bleu, geel of een andere kleur kiest. Ter afwisseling kan verder een vest worden gedragen, dat tot even boven de taille reikt en op de japon gehecht kan wor den, omdat het met valencienne kant of een plissé is afgewerkt. Een zwarte japon verandert zelfs al van aspect, indien men er enkele knoopen op hecht of wel een apart sieraad draagt, hetzij een clips, bro che of ketting. Nog een andere mogelijk heid biedt een bolera van brocaat, geruite taf zijde kant of ander materiaal. Inder daad. met een weinig overleg kan zelfs de vrouw, die één zwarte japon bezit deze met smaak en fantasie omtooveren, in een aantal geheel verschillende toiletten. Vooropgesteld zij evenwel, dat de japon van een goede kwaliteit stof of zijde ge maakt wordt en zooals gezegd wat maaksel betreft niet aan tijd gebonden is. De japon van onze schets is gedacht van fijne zwarte wollen stof en bestaat uit een achtbaans rok met aansluitend corsage. De bolero van dezelfde stof heeft een revërs- kraag met garneering van drie kleuren lint met picots langs den zelfkant aan linker revers. VERMIJDT HET BEBRUÏK VAN BEN ZINE IN HUIS Telkenmale hoort men van ongelukken, vaak met doodelijken afloop, tengevolge van het wasschen van kleedingstukken in benzine. Vele huisvrouwen meenen, dat de z.g. „waschbenzine" minder gevaarlijk is, gieten deze snel ontbrandbare vloeistof in een teil en reinigen de kleedingstukken in de keuken. Men denkt niet aan het brand gevaar, dat zelfs dreigt vanuit nevenver- trekken, waar een kleine gaspit brandt, of een theelichtje. Zelfs de kleine pit van een geyser of gaskoelkast, het aansteken van een sigaar, kunnen oorzaak zijn, dat de opstijgende dampen ontbranden. Een ex- ploisie volgt en het resultaat is een ware catastrophe! Niet voorzichtig genoeg kan met ben zine omgegaan worden en iedere huis vrouw moet het zich tot een plicht reke nen de meest mogelijke voorzorgen in acht te nemen, beter nog is om deze licht ontvlambare vloeistof in het geheel niet in huis te nemen. Voor het uitmaken van vlakken heeft men een uitstekend middel, dat benzine vervange kan n.l. tetrachloorkoolstof, dat ontbrandbaar is. Gebruikt men grootere hoeveelheden, dan is het aan te bevelen een raam te openen, aangezien sommige menschen de opstijgende dampen niet kun nen verdragen. Heeft men kleedingstukken te reinigen, dan zal men verstandig doen deze op des kundige wijze te laten behandelen, waar door men tevens voorkomt, dat het was schen in benzine teleurstellingen geeft. INMAKEN ZONDER STERILISEEREN. Oude gebruiken komen weer in eere. De meeste huisvrouwen, die gewend 2ijn jaarlijks wat vruchten te conserveeren zullen ongetwijfeld gewoekerd hebben met de toegestane hoeveelheid suiker, zoo- dat zij nog wat jam in haar voorraadkast nebben kunnen opbergen. Wanneer de suiker echter ten eenemale ontbreekt en de lust tot inmaken groot is, dan zal op andere middelen gezonnen dienen te worden. Een inderdaad betrouwbare manier om verschillende soorten vruchten te bewaren zonder ze te steriliseeren is de volgende! Goed gewasschen en schoongemaakte, ont pitte vruchten worden in een pan gedaan en onder toevoeging van weinig water gaar gekookt. Vruchten met zacht vleesch die tevens sappig zijn, zullen nagenoeg zonder water opgezet kunnen worden, om dat er voldoende vocht uitvloeit bij ver warming, doch men moet het stukkoken weten te voorkomen. Intusschen worden flesschen met wijde, zoowel als met nauwe halzen uitgekookt en volkomen steriel gemaakt, waarna men ze bij het vullen in een sehoonen pan geplaatst, ten einde de vruchten, die naast de flesch val len, weer even op te koken. Voor de fles schen met wiiden hals kan men een trech ter met breede opening aanwenden, die eventueel eerst uitgekookt dient te worden. Men vult tot 5 c.m. onder den rand. ter wjil het werk vlug afgedaan moet worden, zonder onderbreking. Flesschen afsluiten met uitgekookte, goed nassende kurken, daarna worden zij onderste boven op den aanrecht genlaatst, opdat de heete massa eventueel zich in den hals bevindende bacte riën kan dooden. Is de inhoud der flesschen zooveel afgekoeld, dat men ze gemakke lijk met de bloote hand aan kan vatten, dan neemt men ze met warm water af, laat ze drogen en dompelt daarna de kurk' in vloei bare parafine. stearine, was of lak, zoodat de flesch luchtdicht is afgesloten en de in houd lange maanden goed blijft. Men kan op deze wijze alle soorten bes sen en steenvruchten conserveeren, even als appels en peren, die men eerst tot moes kan koken. Men kookt ze zooals gezegd in weinig of zonder water gaar, zeeft ap pel of perenmoes en kookt ze nogmaals ge durende 15 min. Flesschen op dezelfde wij ze vullen en suiker bij eventueel gebruik toevoegen. JAPONNEN, GE- MAAKT VAN COUPONNETJES. Succespatrooh A 240 Prijs 35 cent. Effen en bedrukte stof zijn voor deze japon ver werkt, waarvoor zoo wel katoen als kunstzij de aangewend kunnen worden, doch ook leent zich een wollen weef sel voor dit model, zoo wel in twee kleuren of gecombineerd met een ruit of streep, ook kan men crêpe satin verwer ken; dof en glimmend of een tusschenbaan ne men van fluweel. Patronen in de maten 42—44 en 46. Succespatroon A 241 Prijs 35 cent. Dit model beeft een effen blousedeel met bedrukt rokje, waarvan ook de revers gemaakt zijn. Het afkleedende lijfje maakt, dat deze ja pon zich ook leent om door gezette figuren ge dragen te worden. Patronen in de maten 444648. Succespatroon A 242. Prijs 35 cent* Midden gedeelte van deze japon en ook de onderkant van den rok zijn van effen materiaal, gekozen in een hoofdkleur. Het model leent zich ook om een bestaande ja pon te lengen. De mouwen zijn aange knipt, terwijl een smalle ruche in de hals uitsnijding aangebracht kan worden, in dien de stof zich hiertoe althans leent. Patronen in de maten 4042 en 44. Besteladres: Het Practisch Modeblad postbus 36 Den Haag, giro 203203. Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwis sel of per giro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 12