Parijs aan den vooravond van de overgave. Doel en taak van het Nederlandsche Boerenfront. Driemaal binnen een eeuw tijds stonden Duitsche troepen voor de poorten. Organisatie van land- en tuinbouw op volkschen grondslag. Van een bijzonderen medewerker.) Wanneer wij ons thans zetten aan een recapitulatie van de gebeurtenissen, die elkaar de laatste maanden in Frankrijk met zooveel snelheid en zooveel tragische onafwendbaarheid hebben opgevolgd, dan is voor ons nog steeds levendig de herinne ring aan dien negenden Juni van dit jaar, toen Parijs steeds dichter bij het opruk kende Duitsche leger was komen te liggen en de overgave van de stad voor ieder, die nadacht, spoedig was te verwachten. Voor de derde maal binnen een eeuw naderden de Duitschers de poorten van de Fransche hoofdstad. De eerste maal, in 1871, kwa men zij er binnen en trokken onder den Are de Triomphe door, dien Napoleon daar voor zijn zegevierende legerscharen had opgericht. De tweede maal, tijdens den Wereldoorlog, waren zij dicht by Parijs tot staan gebracht en ondanks inspanning van alle krachten mocht het niet gelukken, den tegenstand der geallieerde legers te door breken. En thans, een kwart-eeuw later, is het Engelsche leger op het vasteland verslagen, terwyi de Franschen moesten terugwijken in een steeds sneller tempo. Op dien negenden Juni was al sedert drie dagen de spanning met snelheid opge- loopen als door een wervelwind gedragen stortten de gebeurtenissen zich op onge lukkig Frankrijk, .met een dergelijke vaart, met een dergelijke felheid en overweldigen de beslistheid, dat elke rustige overweging welhaast onmogeiyk en overbodig leek. De feiten achterhaalden elkander, de frontbe- richten spraken steeds klaarder taal voor wie wist te verstaan, en ontmoetingen met soldaten terug van het slagveld onthulden aan den schrijver dezes voorwaar vreemde dingen. Langzaam aan groeide mijn vermoeden uit tot zekerheid Frankrijk was niet klaar, bij lange na niet klaar Frankrijk is verlo ren, tenzij een wonder gebeurt Frankrijk staat voor een débacle, voor een nooit ver moede, ongekende déb&qle of zou het be faamde Fransche wonder van het laatste oogenblik tóch nog plaats kunnen vinden? De Parijzenaar gelooft er nog in, de pers gelooft er nog in, al myn vrienden gelooven er nog in. Ik geloof het niet meer, en men neemt het my kwalijk En terwyi het lot bezig was een vonnis te voltrekken over een land, over een volk, over een regiem vooral, wandelde ik rus tig, doch vol innerlgke spanning langs de boulevards van een millioenenstad, waar al wat klein is aan waarde heeft ingeboet, waar het leven, onder den druk der ver- vaariy'ke omstandigheden, steeds meer in groote, primaire lijnen zijn rechten liet gelden, en waar de gedachten werden saam getrokken op Me enkele hoofdwaarden van het bestaan. EITOPA ÏS RUIM VOORZIEN VAN GRAAN. Naar aanleiding van een bezoek van den Hongaarschen minister van landbouw Teleki, aan Beriyn, wordt aan het bezoek herinnerd, dat de Duitsche minister van landbouw Darré eenige maanden geleden aan Budapest gebracht heeft, toen ook de Italiaansche minister van landbouw, Tas- sinari, te Budapest vertoefde. In die dagen maakte men zich eenigen zorg over de graanoogst, met name in Hongarye, Joego slavië en Roemenië. Sindsdien is echter ge bleken, dat de graanoogst in Italië bevre digend, en die van Bulgarije en Tur- kye zelfs goed is uitgevallen, zoodat de graanvoorzieningsn van Zuid- en Zuid- Oost-Europa tegen het voorjaar in geen geval slechter zal worden, terwyi de oogst aan veevoeder zoo gunstig is, dat de vleesch- en vetvoorziening van dit gebied minstens op het oude peil kan worden ge handhaafd. De Duitsche graanvoorraad, vermeerderd met de goede oogst van dit jaar, is zoo groot, dat verminderde invoer uit de genoemde Donaulanden aan de Duit sche graanpositie niets zal veranderen. Hongarye zal door ruil van industriepro ducten tegen graan uit het nabij gelegen Oekraïne zyn eigen voorraad en* die van de aangrenzende landen gemakkelijk kun nen aanvullen. Tusschen Moskou en Buda pest wordt hier over onderhandeld. Hierin ziet men te Beriyn het bewys, dat door ge regeld contact de graanvoorziening van al le Europeesche landen kan worden gewaar borgd. Met verontwaardiging wyst men hier de bewering van den Engelschen radiozender van de hand, dat Duitsche troepen in Frankrijk twee rnillioen ton graan zouden hebben geoogst, en naar Duitschland vervoerd. De waarheid is, dat Duitsche soldaten in Noord-Frankryk ge holpen hebben de oogst, ten gerieve van de Fransche bevolking, binnen te halen, en dat Duitschland het Fransche graan niet noodig heeft. In den eersten tyd van de bezetting heeft Duitschland de Fransche bevolking zelfs uit den Duitschen voor raad gevoed, omdat de Fransche voorraden door Fransche en Engelsche troepen voor een deel vernietigd waren. Bulgaarsche jeugdorganisaties onder staatstoezicht. Uit Sofia wordt gemeld De jeugd van Bulgarge zal in een organisatie onder staatstoezicht worden samengebracht. De ministerraad heeft een wetsontwerp goed gekeurd, waarbg de jeugdvereeniging „Brandek" wordt opgericht, waarvan alle knapen en meisjes tusschen 10 en 21 jaar lid moeten zyn, teneinde de Bulgaarsche jeugd geesteiyk te vereenigen in de natio nale idealen en by te dragen tot haar licha- meiyke, zedeiyke en godsdienstige opvoe ding. Eet onzer medewerkersdie on langs wit Frankrijk is teruggekeerd, geeft in bijgaand artikel een relaas ■van zijn belevenissen in Parijs tij dens de tweede phase van het groote Duitsche offensief in het Westen. Nadat de Duitsche troepen het Britsche expeditiéleger van het vas- tfand hadden verdreven, zetten zij zooals bekend, den opmarsch naar het Zuiden voort. Onze medewerker beschrijft de spanning, welke in Parijs heerschte toen de Duitsche troepen de Fransche hoofdstad na derden, en het er naar uitzag dat deze niet tot open stad verklaard, maar als een vesting verdedigd zou worden. En toch .trof my steeds weer de menta liteit van dat merkwaardige Fransche volk, zoo zorgeloos volgeladen met gebreken en kwaliteiten. Maar in dergelijke uren van beproeving zy'n het slechts de kwaliteiten die naar voren treden. Zij ontroeren me soms, of vervullen me met bewondering. Terwyl de vijand de poorten van Parijs naderde, snel, regelmatig, onafwendbaar, reageerde de bevolking op een wijze die opmerkeiyk was geen zweem van paniek, angst, of nervositeit viel te bespeuren, en toch vertelde Reynaud zoo juist voor de microfoon, dat er gevochten zou worden vóór Parys, in Parijs en né. ParijsEr werd een rust en koelbloedigheid aan den dag gelegd die frappeerde de Parijzenaars waren stiller en bezonkener geworden, waaraan een hevig bombardement, met een duizend dooden en gewonden een trek van verbetenheid had toegevoegd. 's Morgens, in de Métro, behoefde ik geen krant te lezen, om te weten of de leger- communiqué's van goed dan wel slecht ge halte waren. Niet, dat ik ooit zwaar pessi misme of luidruchtig optimisme aantrof, doch er zijn nuances van stemmingen wel ke een atmosfeer scheppen hoe vaak had ik niet, de laatste weken, een dergelijke atmosfeer geproefd, in de Métro, op de boulevards, in de magazijnen, doch altijd trof me den eenvoud, de voornaamheid in uitingswyze, en het heldere oordeel van ongekunstelde menschen, vol spontane op rechtheid en vrijheidsliefde. Indien deze vrijheidsliefde eens in de beheersch- t e banen werd geleid tot welke hoog ten zou het Fransche volk dan wel kunnen stijgen Maar nu zoo bemerkte ik op 9 Juni is de groote stilte gevallen over Parys de stilte van bezinning, de stilte vol beklem ming en inneriyken twijfel. Er is afwach ting. Wat zal de dag van morgen brengen De Italiaansche verrichtingen in Britsch Somaliland vorderen goed. Het D.N.B. meldt uit Rome De krijgs verrichtingen van de in Britsch Somali land oprukkende Italiaansche t2-oepen ont wikkelen zich volgens liet vastgestelde plan. In militaire kringen alhier heeft men den indruk, dat de gevechten hun einde naderen. Naar gemeld wordt is het verzet van de Engelsche koloniale troepen uiterst hardnekkig. De Engelschen verdedigen de afzonderiyke bergpassen en spelonken met de grootste taaiheid. De voor het verloop der krijgsverrichtingen in Britsch Somali land beslissende gevechten speelden zich na het overschrijden van de grens af, toen het de taak was van de oprukkende Ita liaansche troepen uiterst moeilijke berg passen in te nemen, die door de Engel schen hardnekkig verdedigd werden. Sinds de Italiaansche troepen de 1500 meter hork gelegen bergpassen van Carrin en D :ri veroverd hebben, beheerschen zij he o ciians nog in handen van de Engel schen zynde kustgebied om Berbera. Vol gens de jongste berichten staan de Ita liaansche troepen in een halven cirkel op ongeveer dertig kilometer voor Berbera. Met de bezetting van Bulhar, dat aan den kustweg van Zeila naar Berbera ligt, is voor de Engelschen de terugtocht naar het Westen afgesneden. Er dreigt hongersnood in het niet-bezette Frankrijk. Engeland draagt er de veran'- woordelijkheid voor. De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft, naar uit Clermont-Ferrand wordt gemeld, tegenover persvertegenwoor digers aldaar een verklaring afgelegd over den voedseltoestand in het niet-bezette Frankrijk, welke door de Engelsche blok kade in gevaar wordt gebracht. De Britsche regeering, zoo zei de minister, dient te overwegen of zy millioenen burgers, waar onder zich vele gewonde frontstrijders be vinden, wil prijs geven aan den hongerdood. Indien Engeland rekent met een uitwer-*. king van de blokkade op Duitschland, is dat een hoop op leemen voeten, want Duitschlands weerstand is ontzaglijk. De levensmiddelen, die Frankrijk wil en kan invoeren zijn uitsluitend bestemd voor de Franschen. Duitschland heeft zich bereid verklaard te garandeeren, dat ingevoerde waren uitsluitend ten goede komen aan de Fransche burgerbevolking. De Fransche regeering heeft Engeland bijzondere ga ranties aangeboden. Wanneer desondanks de stem van het verstand niet zou worden gehoord zal niemand de regeering of de bezettingsautoriteiten in Frankrijk daar voor aansprakelijk mogen stellen. Land- en Tuinbouw HET STERK OPTREDEN VAN DE RUPSEN VAN HET SKELETTEER MOTJE IN APPELBOOMEN. Het voorltomén van het Skeletteermotje der ooftboomen is in 1940 van veel ernsti ger aard dan in de meeste andere jaren. Hoofdzakelijk in appelboomen, soms ook in andere vruchtboomen, is de beschadi ging van dit insect zeer algemeen. De bladeren worden bruin en zien er uit of zy verschroeid zyn. Bij nauwkeuriger be schouwing blijkt, dat aan een zijde der bladeren het bladmoes weggevreten is, zij zijn z.g. geskeletteerd en de overblijvende opperhuid is bruin geworden. Verder zijn de bladeren aan een zijde omgevouwen en het omgeslagen stukje aan de rest vastgesponnen, of wel 2 of 3 bladeren zijn aan elkaar vastgesponnen. In die spinseltjes vindt men de daders, de kleine, gele, zwart gevlekte, zeer be weeglijke rupsjes van het skeletteermotje der ooftboomen, Anthophila Simaethis) pariana. De thans aanwezige rupsjes zijn die van de 2e generatie de le generatie, die veel minder talrijk in de maand Juni aanwezig is, ontstaat uit eieren, welke ge legd zqn door de kleine, in hoofdzaak bruingrijze motjes, die in het een of ander schuilhoekje hebben overwinterd. In de meeste jaren doet dit insect geen ernstige schade. Wanneer het echter zoo talrijk en algemeen voorkomt als in dit jaar, kan zyn optreden wel nadeelige ge volgen opleveren. Weliswaar heeft de be schadiging pa.s laat in den zomer plaats, zoodat de boomen zelf er niet van betee- kenis onder zullen lijden, maar bij sterke aantasting moet rekening gehouden wor den met de mogelijkheid, dat de vruchten noodrijp worden en te vroeg afvallen. Bestrijding kan plaats hebben door be spuiting der boomen met een maagvergift doch daarvoor is het nu hoog tijd. Spuit men te laat, namelijk wanneer de bladeren reeds bijeengesponnen zijn, dan bereikt men de bladgedeelten, waarvan de rupsjes vreten, niet meer met de sproeivloeistof. Als maagvergift gebruikt men op vruchtboomen in het algemeen loodarse- naat in een oplossing van 0.3 in 1 kalkmelk. Nu loodarsenaat schaarsch is, verdient proefneming met 0.4 kiezel- fluoorbarium aanbeveling. Bij proefbe- spuitingen is reeds gebleken, dat vele ap pelrassen zonder bezwaar hiermede bespo ten kunnen worden. De werking tegen de impsjes is echter nog niet gecontroleerd. Doch gelet op analoge gevallen mag zeker succes worden verwacht. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de Rijksland- en tuinbouwconsulen- ten. Rechtszaken Knecht onrechtmatig ontslagen. Eén bakker, Va)ï.,der H.,' stond"gister morgen voor den kantonrechter te Amers foort terecht, omdat hij een knecht on rechtmatig had ontslagen. Verdachte had voor 'zijn broodbakkerij een banketbakker aangenomen en deze uit een vaste betrek king gehaald. De banketbakker, als ge tuige gehoord, verklaarde, dat hij zijn nieuwen patroon vooraf verklaard had. niet met de broodbakkerij bekend te zyn. Toen de knecht kort na de evacuatie ont slagen werd, omdat hij voor de broodbak- kerij ongeschikt was, diende deze een klacht in. De ambtenaar hekelde scherp de hou ding van verdachte die een gezel uit een vaste betrekicing had gehaald en toen de tijdsomstandigheden ongunstiger wer den hem ontsloeg. Daarmede handelende tegen den wil van den Rijkscommissaris. Spr. eischte 60 subs. 30 dagen. Het von nis luidde 30 subs. 15 dagen. De verlenging van motorbrandstofvergunningen. Met het oog op de gewenschte regel matige verstrekking van vloeibare brand stof aan motorische verkeersmiddelen ves tigt de K.N.A.C. nogmaals de aandacht van houders van motorbrandstofvergun ningen op het feit, dat de loopende ver gunningen met ingang van 1 September a.s. niet meer geldig zyn. Verlenging van een loopende vergunning dient voor elk motorrijtuig afzonderlijk te worden aangevraagd vóór 17 Augustus door middel van briefkaartformulieren, welke verkrijgbaar zijn by de plaatselijke distributiekantoren. Men drage er zorg voor dat genoemde briefkaart voor dezelf de categorie geldt als de loopende vergun ning, hetgeen meebrengt dat de briefkaart van dezelfde kleur moet zijn als de thans in gebruik zijnde voorruit-driehoek. Voor nieuwe aanvragen dient men nog de groote formulieren (wit en rood) in te vullen, welke eveneens bij de plaatselijke distributiekantoren verkrijgbaar zijn. Ingezonden Stukken DE PUINRUIMERS VAN MIDDELBURG. Mijnheer de Redacteur, Ik vraag waarom wordSh wij, die we ken lang werken aan het sloopen en het op ruimen van de verbrande perceelen nog steeds geschouwd als zijnde werkloozen in werkverschaffing? Het werk dat wij ver richten is m.i, productief werk, dat moet gebeuren, wil men kunnen beginnen met den opbouw. Ook voor ons is nu na jaren van werkloosheid de tijd gekomen om op genomen te worden in de nieuwe maat schappij die zal worden opgebouwd. De Heide-Maatschappij zal betere loonen moe ten betalen dan thans en moeten breken met het beginsel, ons te beschouwen als werkloozen. Zie de loorien die thans be taald worden aan de werkloozen die wer ken voor de Duitsche autoriteiten. Velen hebben thans eer behooxiyic bestaan. Waar om kan dat ook niet voor ons? Laat ons hopen dat hier zeer spoedig een einde aan kome. Wie niet wil meehelpen, die ga heen. PUINWERKER. Van het ontstaan en de taak van het Nederlandsche Boerenfront heeft in het Willem de Zwijgerhuis te Den Haag tijdens een persconferentie de heer Roskam, lei der van dat front en hoofd van den agra- rischen dienst der N.S.B., een overzicht gegeven. Het Boerenfront, zoo zeide spreker, is ontstaan uit de samenwerking van den agrarischen dienst der N.S.B. met ver schillende vaklieden op het gebied van den landbouw en de voedselverzorging. Wy hebben onze taak altijd zoo opgevat, dat het onze roeping moet zijn, ons volk by te brengen, dat het noodig is zich te be zinnen op zijn Germaanschen volksaard en de volksche wereldbeschouwing weer te aanvaarden als grondslag en uitgangs punt voor maatschappij en staat. Ook het vraagstuk der voedselvoorziening wordt dooi- de volksche gedachte beheerschfc, want de richtlijnen worden daardoor be paald. De vele landbouworganisaties konden niet anders doen dan het leed, dat over de boeren was gebracht, verzachten en de geslagen wonden met pleisters bedek ken. Een ombouw in volkschen zin kan alleen komen, indien de individueele we reldbeschouwing, die aan de liberale eco nomie ten grondslag ligt, wordt vervangen door de volksche wereldbeschouwing die dan van de organische volkshuishouding de grondslag is. Naast propagandawerk, dat onze agrarische dienst bracht in woord en geschrift, organiseerde onze dienst ook verschillende landbouw-econo- mische secties, waarin bekwame vak mensehen de landbouw-vraagstukken be zagen vanuit den nieuwen volkschen geest. De maatregelen, die genomen moeten wor den, zoodra Mussert zijn eigenlijke taak, dat is de ombouw en de opbouw van ons volksleven, zou kunnen aanvaarden, wer- in die verschillende secties voorbe reid; Thans zijn deze secties samengebracht in een organisatie, die onder den naam „het Nederlandsche Boerenfront" zich richt tot ons volk. De taak van het boe renfront is, de bewerkers van onzen bo dem, de verzorgers van ons vee en de verwerkers van onze landbouw-producten, dat zijn dus allen, die werkzaam zijn voor de voedselverzorging, samen te brengen in een verband. Hieruit zal moeten groei en de corporatie voor de volksvoeding of anders gezegd de rijksvoedingsstand. In dezen rijksvoedingsstand zal de vrije boer, de zelfstandige burger en de zelfbewuste arbeider zijn taak vervullen in de organi sche volksgemeenschap, waarin het kapi taal en het intellect geen leidende-, maar een dienende functie zullen verkrijgen. De wereldgeschiedenis heeft geleerd, dat volken ten gronde gaan, indien zij de belangen van het grootkapitaal boven die van den inheemschen landbouw stel len en het zwaartepunt van de economi sche kracht buiten het land verplaatsen. Door den import van granen en dooi den export van veredelde veeteeltproduc ten was er inderdaad vooruitgang in den landbouw, vooral gedurende het einde der vorige en het begin van deze eeuw. Deze vooruitgang was echter schijn en geen wezen. Nog nooit waren onze lan derijen zoo met schuld belast als juist nu. In de vorige eeuw zijn vele van onze beste boerengeslachten naar Amerika ge trokken, omdat door het geïmporteerde graan, dat door roofbouw zoo laag in prijs was, onze boeren gedwongen wer den hun hoeven te verlaten. In den ras- senchaos van liet land van den dollar ging dit beste Nederlandsche bloed te loor. Het verschil in de opvatting over de practische vraagstukken tusschen ons en hen die nog gevangen zijn in het liberaal- kapitalistische denken, uit zich in elk onderdeel der landbouwpolitiek. De uitwassen van het kapitalisme moe ten niet alleen bestreden, maar dit kapi talisme zelve moet in zijn wezen ver nietigd worden. Dat kan alleen door den belooning voor den boer en den tuinder in de verlaging der vaste lasten. Het boerengrond en onze tuindersbedrijven los te maken van het kapitaal. Een betere belooning voor den boer en den tuinder ■moet in de eerste plaats gezocht worden in een verlaging der vaste lasten. Het fundament van alle landbouwpolitiek moet daarop zijn het natuurlijke eigen domsrecht van grond. Zoodra er een ver bod is voor verkoop en verhandelen van boerengrond, moet het hypotheek-recht worden geregeld en moeten de boeren door een redelijke belooning in staat worden gesteld in 20 of 30 jaar hun erf- hoeven vrij van schulden te maken, om zoo deze hoeven en bedrijven veilig te stellen voor hun geslacht. Doch dit is niet alleen een individueel belang voor den boer. Want deze bedrijven moeten dienstbaar gemaakt worden, om eigen volk uit eigen bodem te voeden, zoodat dit een der grondslagen is voor de econo mische weerbaarheid van ons volk. Als dan alle medewerkers van de voedselvoor ziening worden samengebracht in een groot verband, dan heeft deze rijksvoe dingsstand de opdracht maatregelen te nemen en door te zetten, die nu van bo ven af worden opgelegd door het regee- ringscrisis-apparaat, met 8000 ambtenaren en een onkosten-begrooting, welke de ge- heele staatsbegrooting van 30 jaar terug benadert. De uitvoer van de veredelde landbouw producten der laatste jaren was alleen mogelijk, omdat ons eigen volk aan on dervoeding leed. De tuinbouw, waarvan geen import noodig is, is ons natuurlijk wapen om de handelsbalans niet door'onze landbouweconomie te benadeelen en om een gedeelteiyken import van grondstof fen en krachtyoeder te kunnen rechtvaar digen. Dit allés is niet te bereiken door enkele maatregelen, maar alleen indien onze staats- en maatschappyorde op na- tionaal-socialistische leest worden ge schoeid. De bestaande landbouworganisa ties krijgen in die nieuwe orde dan ook een taak van geheel anderen aard. Tot 10 Mei vochten zij voor de bestaanszekerheid en het recht van den boer in het raam van de toen bestaande kapitalistische orde. In de toekomst is het hun taak in de cor poratie van de bedrijfsgenooten zelf te doen, wat nu geschiedt door de instanties en instellingen die los van, naast, of bo ven het bedrijfsleven staan. Daarom heeft het Boerenfront contact gezocht met die landbouworganisaties, welke in aanmerking komen voor den op bouw van dit geheel. Vele vooraanstaanden liit de praktijk zijn tot ons gekomen en hebben hun werkkracht en hulp aangebo den. Wij hebben geloof in onze zending en daarom bedelen wij niet om de gunst van de Duitsche overheid. Vol vertrouwen wachten wij de beslissing van Duitsch- land's grooten zoon Hitler, die Duitsch staatshoofd is, en die meer is dan dat. Die ook kennelijk door den Almachtige geteekend is om alle Germaansche stam men de plaats aan te wijzen die hun toe komt volgens Goddelijk bestel. In dit geloof en in dit vertrouwen zoo eindigde de heer Roskam gaan wij doelbewust voorwaarts. Na deze rede was er gelegenheid tot vragen stellen. Hiervan werd een druk ge bruik gemaakt. Engeland heeft gebrek aan torpedobooten. Uit Washington wordt gemeld De Ame- rikaansche minister van financiën, Morgen- thau, heeft in een persconferentie ver klaard, dat de Engelschen reeds eenige maanden geleden hebben aangedrongen op het afstaan van oude Amerikaansche tor- pedobooten en dat zij sindsdien hun verzoek elke week hebben herhaald. De minister weigerde antwoord te geven op de vraag, of Engeland als betaling Britsche eilanden op het Westelijk halfrond heeft aangebo den. DE KOLENHANDELAAR. Wie heeft in zomerdagen Ooit acht op hem geslagen? De menschen zagen hem niet aan, En zijn z'n zaak voorbijgegaan. Maar nu is hij alom geacht, Vooral bij 't vrouweiyk geslacht. Die vragen niet naar kwaliteit. Maar wel de grootste kwantiteit, Van kolen, turf en anthraciet, Zijn warme gunst op dit gebied. Geen enkele huisvrouw is meer bang Voor kolensporen in de gang. Een zwarte voetstap telt ze niet, Maar wel de zakken anthraciet, De zolder en haar kelderhol Stopt zij met zwarte brandstof vol. Zoodat straks in den wintertijd Een warm ontvangst ons wordt bereid. De. huisvrouw maakt in ons. bestaan Dan eiken dag de kachel aan. C. J. v. V. AGENDA V LISSIN GEN. AJiambra-Theater. Van Vrijdag 16 tot en met Dinsdag 20 Aug. „Hotel'Sacher". MIDDELBURG. Electro-Bioscoop. Van Vrijdag 16 tot en met Donderdag 22 Aug. „Liefde gaat zeldzame wegen" en „Schwarzwald- Madel". GOES. Grand-Theater. Vrijdag 16, Zaterdag 17, Zondag 18 en Dinsdag 20 Augustus „De Jantjes". Radioprogramma ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940. JAARSVELD, 414,4 m. AVRO-Uitz. 8,00 Ber. A.N.P., gram. 10,00 Morgen wijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10,30 Causerie. 10,35 Secco en zijn ensemble. 11.00 Declamatie. 11.20 Secco en zijn en semble. 12,00 Gram. 12.4o Ber. ANP, event, gram. J.,00 „Les gars de Paris" en soliste (opn.). 1,40 Lyra-trio. 2,30 Revue (opn.). 4,00 OmroepoiK. en soliste. 5,15 Ber. A.N.P. 5,30 Gram. o,45 Zangklasse van „Zanglust" met piano. 6,10 AVRO-Amusementsork. en de AVRO-Girls. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7,15 Ber. 7,20 Gram. i,35 Cyclus. 8,0C Ber. ANP. 8,15 Omroepork, en soliste. 9,10 tadiotooneel. 9,30 Gram. 10,00 VPRO: Avondwijding. 10,15 Ber. ANP, sluiting. KOOTWIJK x875 M. KRO-Uitz. 7,00 Ber. (Duitsch). 7,15 Ber. (Engelseh). 7.30 Wij beginnen den dag. 8.00 Gram. 9.00 Haarlemsche Oratoriumvereen. Utrechtscli Stedel. ork en solisten (opn.) 9.45 KRO- Kameror. (opn.). 10.35 Gram. 11.15 Ber. (Engelseh). 11.30 Gram. 12.00 Musiquette. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 Ber. ANP. 1.00 G»-am. j.,15 KRO-Melodisten en solist. 2,00 Ber. (Duitsch). 2.15 Gram. 2.30 KRO-Me lodisten en solist. 3,15 Ber. (Engelseh)3,30 Gram. 5,00 Ber. (Duitsch). 5,15 Ber. ANP. 5,30 KRO-orkest en solist. 6,15 Ber. (En gelseh). 6,30 KRO-ork. 7,0b Vragen van den dag (xiNP). ,,15 Gram. 8,00 Berichten (Duitsch). 8,15 Ber. ANP. 8,30 Ber. (En gelseh). 8,45 Kococo-octet. 9,j.5 Bei. (En gelseh). 9.30 Gram. 9.55 Wij sluiten den dag. 10.00 Ber. (Duitsch). 10.15 Ber. ANP 10,30—10,45; 11,15-11,30; 0,15—0,30 en 1,15—1,30 Ber. (Engelseh).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7