Se Spin STADSNIEUWS Middelburg Na drie maanden. Luctor et Emergo. Als mö een korten terugblik slaan op V/at sedert 17 Mei is verricht, om aan de gevolgen van de ramp op dien dag het allerergste te ontnemen, dan weten wij vooraf, dat het aan de velen, die op dien dag of wel vlak daarvoor zwaar ge troffen zjjn in hun naasten of in hun zaken en bezittingen, niet makkelijk zal vallen ons geheel gelijk te geven. Dit mag ons echter niet weerhouden om de kwartaal-rekening op te maken, nu het morgen drie maanden geleden zal zijn, dat Middelburg door de oorlogsfakkel zoo zwaar getroffen werd. Het lijkt al haast weer geschiedenis, want er is reeds zooveel daarna gebeurd, maar toch denken wij bij dit rustpunt aan de hel voor hen, die in de stad wa ren gebleven evenals de schrijver van dit artikeltje. Maar daarnaast in de eerste plaats aan hen, die vielen bij het verrich ten van hun plicht of wel tengevolge van verwondingen. Een eeresaluut brengen wij hier nog maals aan allen, van hoog tot laag, die yan hier en elders op hun post waren om het hevige vuur, dat alom ontstaan was, tenslotte te stuiten. Hoe stond ieder versteld van het aanzien van het centrum der stad en ook van enkele meer excen trisch gelegen deelen. Men dacht bij het aanschouwen van de ruïnes van wat eens de trots van Middelburg was of wel waar het hart klopte van den nijveren middenstand, meermalen „daar kan nooit meer iets van komen. Middelburg is ge heel veiloren". En nu na drie maanden kunnen wij daarop het pertinente en dui delijke antwoord geven: „Middelburg zal, als niet nieuwe beproevingen haar deel worden, zeer zeker niet verloren gaan en uit de ruïnes zal het zeker herrijzen". Dat kunnen wij schrijven na nog maar drie maanden. Om de gevolgen van zulk een ramp te verzachten, is een termijn van drie maanden intusschen zeer kort. Niet voor hen, die zitten te wachten om weer productieven arbeid te verrichten of wel weer zaken te kunnen drijven, want voor diegenen is een dag een week, een week een maand. Wel is zulks het geval voor hen, die rekening houdende met ver schillende zijden van de kwestie en dat niet het minst met de financieele, allerhande voorloopige maatregelen moesten treffen. Wij denken dan o.a. aan wat het gemeen tebestuur onder de krachtige en voortva rende leiding van onzen burgemeester, heeft gedaan op verschillend gebied. Was niet binnen 14 dagen een nieuw marktplein op den Dam geschapen, waarvan men nu reeds bijna vergeten is, dat het er niet altijd was Kwamen er niet zeer spoe dig plannen voor noodwoningen en zijn er nu na een kwart jaar verschillende .niet reeds geopend? Ov;r een week zal dit met een veel grooter aantal het ge val zijn, terwijl men in Rotterdam ten deze nog maar aan het begin staat. (De bouw is daar begonnen op 8 Juli). Verder zijn er vele winkeliers, die nu hun panden verloren gingen elders in grootere of kleinere ruimte hun zaak voortzetten, niettegenstaande de vele moei lijkheden als gevolg van de tijdsomstan digheden. Zij werken er veelal bijna weer als voorheen. Zij toonden daarmede, dat zij na den eersten schrik, zich in zooverre wisten te herstellen, dat zij den moed weer hadden voorwaarts te kijken en begrepen, dat zij moesten aanpakken. Daarbij hebben zij ook steun gekregen in den vorm van Rijkscrediet Daarover hebben ook wij j reeds meermalen geschreven en de zaak van verschillende kanten belicht. Het is ons een voldoening in dit zelfde nummer een mededeeling over het werk van de Stichting Zeeland 1940 te kunnen opne men, waaruit blijkt, dat reeds velen en dat tot 8% ton in totaal van die credie- ten zich zagen toegewezen. Alles wijst er op, dat men thans soepel mag en ook zal zijn bij verdere credietaanvragen. Het werk van het bestuur van de Stichting bestaat thans voornamelijk uit het wach ten op de beslissingen van hoogerhand over grootere credieten en het inkomen van aanvragen om credieten voor bouw- voorschotten, die zeker in grooter getale zullen los komen, als het stratenplan in Middelburg is goedgekeurd en er meer teekening komt in de bouwplannen. Is men dus o.i. op dit terrein na slechts een kwart jaar en dat in tijden, dat alom de oorlog nog voortduurt en wij bezet gebied zijn, reeds betrekkelijk ver, niet minder is dit het geval met de werkzaam heden voor het behoud van de gebouwen, die aan Middelburg haar aantrekkelijkheid gaven en waaraan nu een vijftal bekende architecten zijn krachten zal geven. Wij noemden hen in het vorig nummer nog al len, die voor Stadhuis, Abdijgebouwen, Langen Jan en de beide Herv. Kerkgebou wen. Het v2-aagstuk van de voorziening in woningruimte is zeker ook niet gemakke lijk, doch ook op dit gebied zit men niet stil en Maandag worden 50 woningen aanbesteed. Dit alles kost aan de leiders van onze stad en ook aan die der provincie heel veel werk en hoofdbrekens, er wordt steeds geconfereerd, zoowel hier als in Den Haag met hen, die speciaal voor deze materie zijn aangewezen, behoorende tot de bezettende macht of tot onze eigen departementen. En als men nu ziet, dat het ontwerp- stratenplan na grondige bestudeering door ter zake kundigen, reeds oij den Commis saris voor den wederopbouw is, opdat die er zijn oordeel over kan uitspreken, dan blijkt, dat men op dit voor het aan zien der stad in de toekomst zoo belang rijke punt ook niet stil zit. Directe steun aan hen, die gedupeerd waren, is verleend door het Plaatselijk Hulpcomité, daartoe door tal van personen uit geheel ons land in staat gesteld. Het comité heeft zeker fouten gemaakt, maar op dit oogenblik dient men te erkennen, dat het dan toch in eerste instantie een grooten nood heeft gelenigd. Honderden gezinnen zijn van vele zaken voorzien en kunnen weer verder. Dat er ook in deze te wenschen overbleef, was zeer natuur lijk bij een ramp, waarvan men in Ne derland haar weerga tot nu toe niet had kunnen aanwijzen. En nog steeds gaat dit comité, evenals het provinciale voort met het verstrekken van kleeding en andere artikelen en tegen den winter hoopt men daar nogmaals toe in staat te zijn. Als wij nu komen tot wat gedaan is om de zoo zwaar getroffen stad ten spoe digste een ander aanzien te geven, dan zal men ook hier critiek beluisteren. Men zou -willen, dat er nu reeds geen puin meer was, dat de stofplaag verdreven was. M^ar als men ziet, dat honderden mannen nu reeds 12 weken lang aan het sorteeren van het puin bezig zijn en an deren aan het bijna dag en nacht ver voeren van het grove of fijne puin naar de daarvoor bestemde plaatsen, dan be grijpt men, voor welk een reuzen arbeid de ramp van 17 Mei de betrokken in stanties geplaatst heeft Ook op dit punt is en wordt er voortgewerkt. Schreven wij boven over de Stichting Zeeland 1940 en over het provinciaal en het plaatselijk hulpcomité, dan mag niet achterwege blijven te herinneren aan het particulier initiatief, dat leidde tot de oprichting van de Stichting getroffenen Oorlogsgeweld Zeeland. Deze vereeniging van getroffenen staat op gepaste wijze nu reeds eenige weken pal voor de belangen van de burgers, die lijden onder de directe gevolgen van bom bardement en branden. Wij wjllen besluiten met den wensch, dat het Zeeuwsche devies „Luctor et Emergo" richtsnoer zal zijn bij den verderen opbouw en dat het glans rijk in praktijk zal worden gebracht. DE DRUKKE DONDERDAG VAN MARIA HEMELVAART. Het was gisteren goed te" merken, dat het voor de Roomsch-Katholieken een feestdag was, want vooral uit Zuid-Beve land waren verschillenden naar Middelburg gekomen om de markt te bezoeken en een kijkje te nemen bij de ruïnes. Het was dan ook op sommige oogenblikken in de Korte Delft en ook in een deel der Lange Delft benauwend druk, mede door de vele puin- wagens, die steeds met groote snelheid zich naar de plaats spoeden, waar het puin ligt te wachten. Matige omzetten op de Amsterdamsche effectenbeurs. Het zakenverkeer op de Amsterdamsche effectenbeurs bewoog zich gisteren welis waar in kalme banen, doch ook thans kon worden opgemerkt, dat de belangstelling voor de fondsenmarkt nog geenszins ver dwenen is. Een bepaalde stemming kon niet worden gegeven en er zat geen vaste lijn in de markt. Bjj dè opening kon de tendenz bepaald vast worden genoemd, doch reeds spoedig kon op enkele afdeelingen een vrij sterke inzinking worden waargenomen, waarna later op den middag weer een ver betering intrad. In andere x-ubrieken echter bleven de koersen na stevige opening ge durende het beursverloop gemakkelijk ge handhaafd. Het leiderschap van de beurs berustte wederom bjj Aku's, die levendig werden verhandeld. In de Philipsaandeelen werd in een open hoek gehandeld. Per saldo werd de vorige slotkoers onge veer benaderd. Unilever's waren vrijwel on veranderd. Op de petroleumafdeeling werd kalm aan zaken gedaan in Olies. Voor de scheepvaartpapieren bestond vrij goede belangstelling. De affaire in suiker fondsen was van geringen omvang. HVA's bewogen zich in hoofdzaak op ongeveer het peil van de vorige slotnoteering. Eenige minder courante soorten konden een be hoorlijk hooger prijs bedingen. Voor tabak ken bestond een vaste tendenz. Op de rub- berafdeeling maakten Amsterdam rubber kleine schommelingen mee. De handel in Amerikanen was gering. De beleggingsmarkt had een kalm voor komen. De gestaffelde leening was eerder iets aan den luien kant. De 4 procent obli gatiën ex belasting faciliteit konden zich ongeveer handhaven. Obligatiën Neder- landsch-Indië lagen stevig in de markt. Voor gemeentelijke en provinciale obligatiën bestond eenige vraag en verscheidene soor ten konden het tot noteering brengen. Pandbrieven lagen vast in de markt. 1940 100 1940 500 500 500 Ned. obl. dito dito 2e lng. 1940 dito met bel. fac. 1940 dito 2e lng. 1940 dito met bel. fac. dito 1938 100(3%) dito 1938 500(3%) A. Alg. Kunstzijde U A. Calvé Delft C. Lever Bros en Unilever A. Philips Gloeil. Gem. Ben. A. Kon. Petroleum A. Handelsver. A'dam A. Ned. Ind. Suiker U A. Deli Batavia Mij. C. Deli Mij. A. Senembah Ned. Ie leening 1940 dito 2e leening 1940 dito met bel. fac. 1940 dito 1000 1938 (3y2) Indië a 1000 1937 Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan pu blicatie bij besluit van den wnd. secretaris generaal wnd. hoofd van het departement van financiën, is toegestaan. Scheepvaart Unie 117 gb. 20 gl. Van Gelder's papier 134% gb. Anaconda Copper 18 f2. Bethlehem Steel 60°/10. Republic Steel 15% gb. 16 gl. Curtiss Wright 6% gl. Shell Union 7l5/jo Sb- 3 81% 3 82 85-80 66% 81% 155-58 190-85 330-328 197 119-23 173%-80 134-36 77 VERBOND VAN NEDERLAND SCHE JOURNALISTEN. Naar wij vernemen heeft de raad van voorlichting voor de Nederlandsche pers besloten tot oprichting van een verbond van Nederlandsche journalisten. Gemengd Nieuws VROUW DOOR EEN HOND GEBETEN. Toen het beest zijn speelkameraadje werd Op de markt op den Dam was het tus- schen de kramen bijzonder druk, maar de kooplust kon moeilijk tot uiting komen, omdat ook de marktkooplieden alleen tegen punten de textielgoederen mogen verkoo- pen. Andere artikelen gingen vlot van de hand. Eenige weken geleden kreeg de familie K. te Loenen a.d. Vecht een driejarigen herdex-shond cadeau van een familie, wo nende onder de gemeente Nigtevecht. Reeds aanstonds bleek er kwaad bloed in het beest te zitten, doch men hoopte, dat het dier spoedig aan zijn nieuwe omgeving ge wend zou geraken. Dit is echter niet ge beurd. Toen een vijfjarig zoontje van de familie K. met den hond speelde, waar schuwde de moeder hem, om dit niet te doen. Het kind staakte het spel. en blijk baar zag de hond wie er de schuld van was, dat hij zijn speelgenootje kwijt raakte. Op een gegeven moment sprong hij de vrouw naar de keel, waardoor zij kwam te vallen. Als een dol geworden dier begon het beest de op den grond liggende vrouw te bijten. Gelukkig wist men na eenigen tijd den hond van de vrouw af te halen. Zij had echter al een tiental ex-nstige beten bekomen, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Om verder onheil te voorkomen heeft men het dier afgemaakt. VERKEERSONGELUK MET DOODE- LIJKEN AFLOOP. Gisteren is de 12-jarige wielrijder J. Bayens te Oosterhout door een vrachtauto aangereden en gedood. Het ongeluk gebeurde doordat de voor hem lijdende fietsers moesten inhouden voor een vrachtauto. Bayens kwam hier door in botsing met de fiets van zijn oom, die voor hem reed. Hij viel en werd door den auto gegrepen. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het stoffe lijk overschot is naar het St. Jozefgesticht overgebracht. ORGANISATIE IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Mede als gevolg van den nadrukkelijken wensch van de Nederlandsche autoriteiten is onlangs te Utrecht een bijeenkomst ge houden van het bestuur van het verbond van sigarenfabrikanten in Nederland met de boven den Moerdijk gevestigde sigarenfa brikanten met tenminste 10 arbeiders, voor zoover deze faorikanten nog niet bij ge noemd verbond weren aangesloten. In deze bijeenkomst is door den heer Smith, voorzitter van het verbond van siga renfabrikanten in Nederland, een uiteenzet ting van den stand van zaken gegeven, waarna de aanwezigen werden opgewekt zich, overeenkomstig den wenscl- van de betrokken instanties, te organiseeren. Algemeen bleek men sympathiek tegen over deze gedachte te staan. De vergade ring wees uit haar midden enkele heeren aan, die met het verbondsbe3tuur omtrent enkele practische moeilijkheden nader over leg zouden plegen. Dit overleg heeft inmiddels plaats gehad en tot volledige overeenstemming in de commissie geleid. DE RIJWIELDIE VEN ZIJN OP PAD. Dus, eigenaars past op uw karretjes De ontvreemding van rijwielen neemt in Amstex-dam en waarschijnlijk ook in vele andere steden van ons land, ernstige afme tingen aan. Er worden zoo gemiddeld per etmaal vijftig tot zestig fietsen gestolen volgens de voorloopige cijfers waren het er Donderdag in den middag en in den voor avond niet minder dan 36, die van eigenaar verwisselden. Schuldig aan deze diefstallen is echter vaak de eigenaar zelf. Wanneer men ziet, hoe wielrijders des avonds hun vervoexmid- del op de meest roekelooze wijze buiten la ten staan, dan kan het geen wonder heeten, dat anderen dan de eigenaar zoo'n karretje meenemen. Een plaats binnenshuis is er immers meestal wel voor het vervoermiddel. Bovendien is de duisternis een factor, welke den dieven zeer gunstig gezind en zeer wel kom is. De politie-contröle op deze heer schappen wox-dt daardoor uiteraard zeei bemoeilijkt. Wanneer men zoo de statistie ken nagaat, dan blijkt, dat voor de oor logsgebeurtenissen hier te lande per dag een twintigtal malen de politie de mededee ling -van een rijwieldiefstal bereikte. Tij dens en vlak na deze ooi'logsdagen daalde k cijfer eenigszins, doch reeds spoedig namen de diefstallen dermate toe, dat het publiek ernstig er op gewezen moest wor den, zijn fiets toch vooral niet buiten te laten. Afdoende wijziging in de onacht zaamheid der menschen heeft zich echter niet voorgedaan. En toch zijn zij het in eer ste instantie, die de nadeelige gevolgen moeten ondervinden. Het groote aantal diefstallen in den laat- sten tijd zij nogmaals een ernstige waar schuwing. Men kan niet alleen deze on rechtmatige daden in belangrijke mate te gengaan, doch men bevordei't voorts de veiligheid op den openbaren weg. Rijwie len, geplaatst tegen den gevel van een huis, op de tx-ottoirs, houden in het donker een gevaar in voor den voetganger, die reeds zonder de aanwezigheid van obstakels z\jn weg moet zoeken. Een rijwielslot is bovendien ixiet altijd afdoende. Men zij gewaarschuwd. Een be- waai-plaats binnenshuis is het veiligst, slot of geen slot. VRIJMETSELARIJ OPGEHEVEN IN KROATIë. Het D.N.B. meldt uit Belgrado: In het banaat Kx'oatië zijn gisteren alle vrijmetselaarsloges ontbonden, MODDER-VULKAAN NABIJ BAKOE IN WERKING. Naar de „Prawda" meldt, is de modder- vulkaan op het kleine voor Bakoe gelegen eiland Boella gaan werken. De eruptieve werking van den vulkaan was zoo krach tig, dat visschers, die tot 2 zeemijlen van het eiland verwijderd waren, plotseling een heeten luchtstroom bemerkten. Volgens wetenschappelijke waarnemingen hebben zich op het eiland Boella talrijke gapende aardspleten gevormd. De vulkaan heeft een millioen kubieke meter modder uitgewor pen. Uit de spleten stroomen met luid gesis kolen-stofgassen terwijl een sterke petro leumlucht waar te nemen is. De laatste erupties van den vulkaan op het eiland Boella werden in 1857 en 1863 waarge nomen. RIJKE HARINGVANGST IN NOORWEGEN. De opbrengst der Noorsche haringvis- scherij is dit jaar buitengewoon groot. De Aftenposten schrijft, dat men een zoc rijke vangst in langen tijd niet gekend heeft. Daar ook de hoedanigheid van de visch goed is, is men in Noorsche visscherskringen zeer tevreden. BEURSSCHANDAAL TE LONDEN. Naar de Londensche correspondent van „Nya Dagligt Allehanda" meldt, heeft de vex-hooging van de spooxwegtarieven, welke op 1 October van kracht wordt, een groot beursschandaal onthult. Zeven uur voor de verhooging officieel bekend werd, is een geweldige hausse in spoorwegaandeelen be gonnen. De „Daily Herald" beweert, dat de spoor wegmaatschappijen op de - een of andex-e manier belanghebbende kringen over de voorgenomen maatregelen van den staat op de hoogte hebben gesteld, zoodat deze tijdig op de beurs hadden kunnen speculee- ren. HET BRITSCHE SCHIP „FELLSIDE' GEZONKEN. Het Britsche vrachtschip „Fellside" (3.509 brt) is, naar Associated Px-ess in scheepvaartkringen te New York ver neemt, op 17 Juli in den Atlantischen Oceaan door een torpedo of een mijn ge zonken. Het vrachtschip „Fanamanian" heeft van de uit 33 leden bestaande bemanning der „Fellside" er 21 gered. IJZERGEBREK IN ENGELAND. De Engelsche minister voor de voor raden, Morrison, heeft Donderdag 20.000 circulaires doen mndsturen, o.a. aan tal rijke particuliere personen, om de Engel sche regeering alle nog xruikbare werk tuigmachines en gereedschap ter beschik king te stellen, daax dit voor de vervaar diging van oorlogsmateriaal dringend noo- dig is. Idoor JOHNSTON Mc.CULLEY 4) „U bent door een paar vrienden geplun derd, al wilt u dat misschien betwijfelen". „Man, loop naar de „Ik zal het u bewijzen, mijnheer Warwik, voordat u hier vandaan gaat. Sommigen van uw gewaande vrienden hebben een poging gedaan om u een strop om te doen. Anderen zijn jaloersch op uw populariteit. Weer anderen hebben nog andere motieven. U hebt nauwelijks vijfduizend dollar op uw bank staan en u moet uw sociale positie hoog houden". „U schijnt uitstekend ingelicht", zei Warwik. „Dat ben ik ook. Het is mijn taak, alles van sommige menschen te weten. Wat bent u van plan te gaan doen, als die vijfduizend op zijn Gisteren nog hebt u duizend dollar voor een liefdadige jnstelling moeten bij dragen. Dergelijke dingen komen meer voor. Als u eens zult moeten weigeren? Kunt u toelaten, dat uw vrienden u voor gierig gaan verslijten? Of zult u hun de waarheid vertellendat u straatarm bent?" „Me dunkt, dat „En in het laatste geval, hoe lang zou den uw vrienden u dan trouw olijven? Vooral, nu sommigen het op uw ondergang hebben aangelegd? Wat bent u van zins te doen, mijnheer Wax-wik?" „Ik begrijp niet, wat u daarmee te ma ken hebt". „Toch heb ik er belang bij. U bent sterk; u hebt moed u houdt van avoixtuuru bent wereldwijs en hebt menschenkennis. Die hoedanigheden kunnen geld opbren gen". „Voor het eerst, dat ik het hoor zei Warwik. „Wie bent u eigenlijk?" „Ik sta bekend als de Spin". Warwik begreep plotseling, waarom want die man geleek nergens meer op, dan op een vette, venijnige spin. „Ik kan me nog steeds niet begrijpen, waarom u in mij en mijn zaken belang stelt", zei hij. „Weest u dan zoo goed, me de onderste lade van dat kaartregister even aan te geven." Warwik voldeed aan het verzoek. De Spin zette de lade voor zich op het bureau en begon tusschen de kaarten en papieren „Een van mijn vrienden wist deze papie- te zoeken. ren een paar dagen geleden voor me in handen te krijgen", zei de Spin. „Kijkt u ze eens door. Ze zijn geschreven met de hand van uw vriend, Berman Vwight". Warwik nam de papieren omzichtig aan en bekeek ze. Tien minuten later richtte hij zijn blik vol verbazing op de Spin. „Ziet u het?" vroeg deze. „Uw beste vriend, Berman Dwight, en nog een paar van die uitstekende vrienden hebben u op zettelijk beroofd. Wat u verloren hebt, is hun winst geworden.Dat is een van de redenen, waax'om u nu geen geld meer hebt." „Maar waaromwaarom?" „Afgunst. U bent graag gezien. Een ze- kex-e jonge man kan de bx-uid, die hij het hof maakt, niet winnen, omdat zij op u ver liefd is, hoewel u niets om haar geeft. Een ander misgunt u uwe populariteit in een bepaalde club. Een derde is door u in wor stelwedstrijden overwoixnen en heeft haat tegen u opgevat. Ze doen zich voor als uw vrienden, maar hebben u beroofd. U bent bijna alles kwijt". „En?" vroeg Warwik. „Wat bent u nu van plan? Bent u iemand, die bij de pakken gaat neerzitten? U hebt moed, kracht en handigheid. U houdt van avonturen „Hoe bedoelt u dat?" „U verlangt wraak op die lui te nemen.... dat zie ik op uw gezicht. En u Y '-t geld noodig om uw stand op te houden. U kunt veel wagen, omdat u geen verwanten hebt en voor niemand behoeft te zorgen. Mijn heer Warwik, ik heb uw diensten noodig Ik moet ze hebben Daarom heb ik u hier heen gelokt. Van mijn kant bezorg ilc u vergelding en zooveel geld als u noodig hebt. U kunt dus rijk zijnen een avon tuurlijk leven leiden. Kunt u nog meer ver langen?" „Verklaar u nader", zei Warwik. „Ik wil u maken tot wat de wereld een misdadiger noemt „Ik kan er niet bij." „Laat ik het u dan nog wat verder uit leggen. Ik ben hier een jaar geleden geko men en heb dit huis voor eenige jaren ge huurd. Mijn nicht woont bij me in en nog drie heeren, die zoogenaamd familie van me zijn. Ilc wordt als schatrijk beschouwd en dat ben ik ook. Ik ben invalide kom het huis niet uit. We bemoeien ons met niemand. We hebben voorgegeven, dat we uit Europa komen. Men laat ons volko men met rustIk ben wel invalide, maar mijn verstand is nog uitstekend en dat verstand, mijnheer Warwik, heeft een der grootste misdaden onzer eeuw uitgedacht". „De SpinU?Ik herinner me In Parijs „Aha U hebt dus al van de Spixx ge hoord?" „Men vertelde, dat hij het hoofd was van een groep geslepen misdadigers. Maar de politie is u nimmer op het spoor kunnen komen. Na een poosje ontstond de mee ning, dat de Spin niet anders was dan een fictief wezen, op wien misdadigers hun wandaden schoven om de politie te mislei den. Ja, dat herinner ilc me nog wel." „De politie over de heele wereld is niet goed wijs. Ik ben de Spin. Ik ben schatrijk, zelfs hier in Amerika. Ik speel echter niet om het geld, behalve dan om het te kunnen weggeven aan menschen, die me trouw zijn. Ik speel voor mijn genoegen, uit zucht naar avontuur. Ik zit hier alleen achter mijn bureau en trek aan de touwtjes. Het is een prachtspel. Ik ben te sluw voor de politie van de heele wereld. Ik heb niet anders te doen, dan te denken, plannen te maken Dat is het eenige wat me interesseert. Be grepen?" „En u werkthier?" „Ik ben nog pas begonnen. Ilc tref reeds een jaar lang voorbereidselen. Ik weet alles van u en uw zaken af. Ik heb een paar maanden geleden al mijn aandacht op u gevestigd, mijnheer Warwilc. U bent de man, dien ik nou net noodig heb „Maar wat bedoelt u hier toch precies mee?" „Ik wil u in mijn dienst hebben. Mijn hersens en uw handigheid, mijn kennis van zaken en uw bekwaamheid, ze goed ten uit voer te leggen, zullen een onoverwinnelijke combinatie vormen". „Dus u wilt een misdadiger van me maken?" „U.ixebt geld noodig. Wilt u tegen uw vrienden bekennen, dat u geen geld meer hebt? Wat bent u hun schuldig? Gebruik uw hersens en moed toch tot uw eigen voordeel Ik zal u den weg wijzen. Ilc zal alles tot in bijzonderheden regelen. U voert mijn orders uit en kTflgt een deel van de winst ende noodige avonturen. Wat zegt u daarop?" „Enals ik weiger?" wierp Warwilc tegen. „Veronderstel, dat ilc het huis uit loop en de politie waarschuw, die de Spin overal zoekt?" De Spin lachte heesch. „Als u dat deedt, zouden ze op onder zoek uitgaan en niet meer te weten komen, dan wat ik u zooeven vertelded?t we rijk zijn, uit Europa komen, dat ik inva lide ben, dat we heel rustig leven en geen vrienden of kennissen maken. Denlct u dat ik zoo onhandig ben, dat een huiszoeking of een verhoor door de politie mij zou com- promitteeren Ik zou u tot het mikpunt van mijn spot maken. Ilc zou alles ontken nen, wat u tegen hen verteld haddis u dit huis verliet en het tegen de politie vertelde. Maaru zoudt dit huis niet levend leunnen verlaten, als ik het niet wilde". „Ik weet andex'3 wel wat vechten is". „Tegen gewone menschen en gewone wapenenzeker. Maar niet tegen de Spin en zijn vrienden en niet tegen onze wapens." „Klets „Nou, mijnheer Warwik, u zoudt niet eens dit vertrek kunnen verlaten, als ik dat wilde voorkomenen ik zou er niet eens voor behoeven op te staan." „Kom nou Denkt u, dat ilc een woord van dien onzin gele „U hebt me ook niet geloofd, toen ilc u vertelde, dat uw vrienden u geplunderd hadden, en ilc heb u er toch het bewijs van geleverd, niet waar?" ,En verondersteld, dat ilc op uw plannen zou ingaan", zei Warwik. „Hoe lang zou dat duren?" „Dat hangt van uw eigen handigheid af. U bent graag gezien in de groote wereld. U kunt komen, svaar u slechts wilt. Wie zal u verdenkenals u het maar handig aanlegt? De wereld weet niet, dat u krap zit. Zelfs uw vijanden denken, dat u nog geld genoeg hebt en vragen zich af, hoe ze het u afhandig kunnen maken. Wie zou John Wai'wilc ook ervan verdenken, een dief geworden te zijn?" XWordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6