Er komt schot in het werk van de Stichting Zeeland 1940. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 16 Augustus 1940 De 10.000ste inwoonster van Goes. DE VERDUISTERING MOET ZORGVULDIGER ZIJN De politie zal strenger tegen overtreders gaan optreden. Van bevoegde Duitsche zijde schrijft men ons Den laatsten tijd moest herhaaldelijk worden opgemerkt, dat de bevolking de verduisteringsvoorschriften niet zorgvul dig genoeg in acht neemt. Zoo komt het nog steeds voor, dat in woningen bij ge opend venster licht wordt aangestoken of dat buitenshuis sterke zaklantaarns of ander sterk licht wordt gebruikt. Voorts worden meermalen automobielen opge merkt, die met kilometers ver zichtbare aangestoken koplampen rijden. Al deze dingen vormen een grove inbreuk op de verduisteringsdiscipline. Met het oog op de langer wordende nachten is het dringend noodig, dat de verduisteringsvoorschriften door de bevol king zotj nauwkeurig mogelijk worden na gekomen. De politie heeft aanwijzing ont vangen in de toekomst tegen overtreders van de verduisteringsvoorschriften met strenge straffen op te treden. In dit ver band wordt er nogmaals op gewezen, dat de verduisteringsvoorschriften uitsluitend ter bescherming van de burgerbevolking zijn uitgevaardigd. Het is daarom ieders belang, .de voorschriften nauwgezet na te komen. De 300.000 Belgen in Zuid- Frankrijk zullen naar hun land kunnen terugkeeren. De „Soir" publiceert een onderhoud van den leider der Rexisten, Leon Degrelle, met een verslaggever van het blad. Daar uit blijkt, dat Degrelle de oplossing van het Belgische vluchtelingenvraagstuk ter hand heeft genomen. Daartoe is hij naar het onbezette Fransche gebied gereisd en heeft daar van den vice-premier Pierre La val ten eerste de officieele bevestiging ge kregen dat de schaduwregeering Pierlot in de oogen van de Fransche regeering de jure niet meer bestaat, en ten tweede de stel lige verzekering, dat terstond maatrege len genomen zullen worden om eindelijk te bewerkstelligen, dat de 300.000 Belgen, die zich nog in Zuid-Frankrijk bevinden, ook tegen den wil van den aanhang der „regeering Pierlot" aldaar, naar hun land kunnen terugkeeren. De organisatie van het vluchtelingenwerk heeft men terstond ter hand genomen. Naar de „Paris Soir" meldt hebben se dert 1 Augustus bijna 600.000 vluchtelin gen het onbezette gebied van Frankrijk verlaten om naar hun woonplaatsen terug te keeren. Van 1 tot 10 Augustus zijn 245 treinen met vluchtelingen de demarcatie lijn. gepasseerd. In denzelfden tijd hebben, naar het blad verder meldt, met auto's en vrachtwagens 184.000 personen het on bezette Frankrijk verlaten. Per fiets en te voet deden dat 18.000 personen. Onder de terugkeerenden bevonden zich 186.000 Belgen. De terugvloeiende beweging heeft zich sedert 10 Augustus in het zelfde tempo voortgezet. Toch bevonden zich nog 3 tot 3.5 millioen Fransche vluch telingen en 300.000 Belgen, alsmede een millioen Fransche soldaten wier woon plaatsen in de bezette Fransche gebieden liggen, in het niet bezette deel van Frank rijk. De groote beslissing nadert (Bijzondere correspondentie.) BERLIJN, 15 Augustus. De landkaarten van Groot-Brittannië, die hier te Berlijn achter vele winkelruiten hangen, trekken in deze dagen bijzondere belangstelling. De winkeliers geven met roode speldeknoppen de steden aan, die gebombardeerd zijn, en men moet zeggen, dat de plaatsen in Zuid-Engeland nog nauwelijks leesbaar zijn, daar zij schuil gaan achter vele tientallen roode knoppen. Na de opwindende dagen van den veld tocht in Frankrijk was ev een stemming ontstaan van rustig afwachten, maar op het oogenblik worden de middagedities der kranten met het nieuwe legeroericht den verkoopers weer uit de handen gegrist. De groote luchtslag vormt het gesprek van den dag. En algemeen ziet men er het voortee ken in, van den beslissenden eindstrijd. Men lacht om de pogingen van Churchill om de verhouding der Engelsche en Duit sche verliescijfers om te keeren. Men stelt met voldoening vast, dat zelfs die buiten- tandsche bladen in de Vereenigde Staten en in Zwitserland bijv., die tot dusver aan de Britsche berichten de voorkeur gaven, thans aan de Duitsche legei berichten de voornaamste plaats inruimen. Men ziet hier heel goed in, dat dit geen gevolg is van een plotselinge liefde voor Duitsch- land, doch dat de bladen, die eerst uit Polen, vervolgens uit Noorwegen en Frankrjjk slechts Britsche successen wis ten te melden, alles op gezag van het Brit sche ministerie van voorlichting, ten op zichte van de mededeelingen van deze zijde langzamerhand sceptisch geworden zijn. Veelbeteekenend in dit verband noemt men het feit, dat president Roose velt een marinemissie, onder leiding van admiraal Gaghormley naar Londen ge stuurd heeft, om de waarheid omtrent den gang der krijgsverrichtingen vast te stel len. Intusschen gaat de strijd onverpoosd verder. Hoe volledig alle krachten van de luchtmacht op het oogenblik op den aanval geconcentreerd zijn, blijkt wel uit het feit, dat bjj de overhandiging van _de maarschalkstaven aan de op 19 Juli Be noemde generaal-veldmaarschalken, welke plechtigheid in de werkkamer van den Führer heeft plaats gehad, drie veldmaar schalken van het luchtwapen niet aanwe zig waren. Dat men den strijd thans weer een ernstiger karakter toekent, spreekt voorts uit het feit, dat te Berlijn het dansverbod, dat nu de overwinning in Frankrijk was opgeheven, gisteren weer is ingegaan. Tot de neutralen worden door de toonaangevende bladen ernstige waar schuwingen gericht, om eindelijk een tee- ken des tiids te verstaan, met name, wat het Britsche navicert-systeem betreft, wijst men er op, dat neutrale schepen, die navicert aannemen, volgens het Volken recht als vijandige of met den vijand heu lende schepen behandeld kunnen worden, en de Zwitsersche pers wordt gewaar schuwd dat zij beter dan kritiek op ie Duitsche houding tegenover Frankrijk uit te oefenen, haar neutrale houding zou be wijzen door een krachtig protest tegen het overvliegen der Britsche vliegtuigen van Zwitsersch gebied. CANADEESCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Naar uit Ottawa gemeld wordt, is in Britsch Columbia een Canadeesch militair vliegtuig neergestort. Alle vijf inzittenden, waaronder de leider van een eskader, kwa men om het leven. Toenemende spanning tusschen Amerika en Japan. De spanning tusschen Amerika en Ja pan neemt voortdurend toe, mede ten ge volge van het feit, dat de Amerikaansche regeering in den loop van de laatste we ken verschillende maatregelen" heeft ge nomen, die zonder eenigen twijfel tegen Japan zijn gericht. Zoo werden in het begin van Juli uit voervergunningen ingevoerd voor alle grondstoffen, die uit strategisch, oogpunt van gewicht zijn, alsmede voor wapenen en werktuigen. Eind van de vorige maand is dit systeem ook uitgebreid tot petro leum en daaruit bereide producten en schroot. In den allerlaatsten tijd nu is daarbij ge komen het volledig uitvoerverbod voor vliegtuigbenzine. Zooals kapitein Okuma, de woordvoerder van de Japansche marine, verklaarde, „kan er geen twijfel aan be staan of al deze maatregelen zijn uitslui tend of in hoofdzaak gericht tegen Japan, dat ongeveer 70 pet. van zijn behoefte aan schroot, meer dan 50 pet. van zijn petro leum en een groot deel van zijn vliegtuig- benzine (die het den laatsten tijd in steeds grooter hoeveelheid gebruikt) uit de Ver eenigde Staten betrekt". Volgens dezen spreker zou „de internationale terugslag zich niet laten wachten". Het Japansche blad „Nitsji Nitsji" wil deze houding van Amerika vergelden met het afsnijden van den Amerikaanschen in voer uit Oost- en Zuid-Oost Azië, waarbij het zinspeelt op „Amerilca's afhankelijk heid van den invoer van rubber uit Ne- derlandsch-Indië". Hoe Japan dezen in voer zou kunnen afsnijden, is voorioopig echter een raadsel Hiervan afgezien is de toon, dien de Japansche pers tegen de Vereenigde Sta ten aanslaat, nieuw. Men zou er uit kun nen opmaken, dat de aangekondigde her ziening der Japansche buitenlandsche poli tiek ook een frontwijziging tegenover Amerika insluit. Het heeft er derhalve den schijn van, dat Amerika, door de econo mische afhankelijkheid van Japan van de levering van grondstoffen door de Ver. Staten te gebruiken als middel tot het uit oefenen van politieke pressie, in Japan het gevoel heeft versterkt, dat het absoluut noodzakelijk is voor dit land, om zich aan dien knellenden greep te ontwringen. Het middel daartoe zou dan zijn, het scheppen van een „groot Aziatisch economisch ge heel". Heeft men het eenmaal zoo ver ge bracht, dan zou het door de „Nitsji Nisji" aanbevolen middel in toepassing te brengen zijn doch eer ook niet. ItaHaansche luchtaanval op Malta. Een speciale luchtvaartcorrespondent van Stefani meldt, dat gisteren Italiaansche luchtstrijdkrachten de militaire installaties van het vliegveld Alfaro op Malta met vol ledig succes hebben aangevallen. Loodsen en opslagplaatsen wei-den vernield en in brand gestoken door zware bommen en brandbommen. Ook de enkele op den grond staande vliegtuigen werden gebombardeerd. Toen zy hun opdracht hadden volvoerd, werden de Italiaansche bommenwerpers aangevalen door vier Hurricane-jagers. De afdeelingen jagers, die de Italiaansche bom menwerpers begeleidden, kwamen onmid dellijk tusschenbeide en konden na een kort gevecht vrij baan maken. Een En- gelsch toestel werd neergeschoten. De be stuurder kon zich redden door middel van zjjn valscherm. verzonden in een enveloppe, waarop een horizontale streep is getrokken. Boven de streep staat „An die Kinderalction Nie- derlandeOstmark, Kneuterdijk 20, Den Haag'. Onder de streep komt de naam van het kind, de naam van den gastheer, het straatnummer en de plaatsnaam. De brief wordt volgens binnenlandsch tarief ge frankeerd. Hij is in twee dagen ter plaatse. Indien er ouders zijn, die vinden, dat de kinderen te weinig terug schrijven, kunnen bij de genoemde Kinderaktion in Den Haag hulp vinden. Het is onnoodig levensmiddelenpakket ten te zenden. De kinderen hebben heusch genoeg. Dergelijke pakketten worden niét meer verzonden. Eens in de veertien dagen kunnen de ouders bij wijze van hartelijk heid een pakje van ten -hoogste een pond sturen. Meer melk- en gevulde chocolade. Dezer dagen heeft een contactcommissie, gevormd 't de fabrikanten van chocolade artikelen, overleg gepleegd met de be voegde autoriteiten om te komen tot een oplossing voor het gebrek aan grondstof fen. voor deze industrie, nu de cacaoboo- nen niet meer aangevoerd kunnen worden. Men is het, volgens de N.R.Ct volko men eens geworden over de maatregelen die genomen moeten worden en men ziet een weg om de chocoladefabrieken nog geruimen tijd op normale kracht te laten werken. Daartoe zal men moeten komen tot een onderlinge verdeeling van de hoe veelheid beschikbare grondstoffen, waar van het gevolg zal zijn dat de pure cho colade schaarscher wordt en dat er meer melk- en gevulde chocolade in den han del gebracht zal worden. Men wil namelijk de industrie zooveel mogelijk intact laten cn dus dezelfde hoeveelheid producten af leveren. Aangezien de hoeveelheid cacao- boonen evenwel beperkt is, zal men meer andere grondstoffen moeten verwerken. Dit is zeker toe te juichen, aangezien de voedingswaarde van melkchocolade groo ter is dan van pure chocolade. Pakketpost met Duitschland weer toegestaan. Met ingang van Donderdag is het verkeer met dringende pakketten, ijlpakketten en rembourszendingen tusschen Nederland en Duitschland opengesteld. Prïna Jacomina de A unck met haar moeder. Prina Jacomina is op deze foto 4 dagen oud en zooals men ziet maken moeder en dochter het uitstekend. Overstrooming van Gele rivier eischt duizenden slachtoffers. Domei meldt uit KaufengDe Gele rivier, waarvan het peil de laatste dagen op ontstellende wijze was gestegen, is bui ten haar nieuwe bedding getreden, tenge volge waarvan duizenden personen zijn verdronken. Een groot aantal boerderijen is door de aanstormende watermassa's weggevaagd. Op verscheidene plaatsen aan den wes telijken oever van de nieuwe Gele rivier is de dijk bezweken. Het geheele gebied tus schen den Loenghai-spoorweg en de oude Gele rivier staat onder water. WALLACE AFGETREDEN .S AMERIKAANSCH MINISTER VAN LANDBOUW. Het D.N.B. meldt uit Washington De democratische candidaat voor het vice- presidentschap der Ver. Staten, Wallace, heeft zijn ambt van minister van land bouw neergelegd. Het gaat den kinderen in de Oostmark goed. 37 maakten het te bont en zijn naar huis gezonden. De ervaring, met de Nederlandsche kin deren in de Oostmark;.opgedaan, zijn bijna over de geheele lijn, goed. De kinderen ma ken het uitstekend en de pleegouders zijn in het algemeen overrun gedrag tevreden. Het is natuurlijk, dat onder de ongeveer 7000 uitgezonden kinderen eenige gevallen tan heimwee zjjn voorgekomen. Iedereen, dit zich zjjn kinderjaren voor den geest kan halen, zal dit begrijpen. Ouders van dergelijke kinderen doen dan ook goed daar heel rustig op te reageeren en hun kroost aan te moedigen zich brj de nieuwe omge ving aan te passen. Het is te betreuren, dat 37 kinderen uit de Oostmark moesten worden teruggestuurd, omdat zij zich slecht gedroegen. Zij waren ofwel onzinde lijk, ofwel ongezeggelijk, ruw of oneerlijk. Dit aantal is echter klein vergeleken bij de vele andere kinderen, die ook hun gasthee- ren tot genoegen strekken. Nogmaals wordt er aan herinnerd, dat brieven aan de kinderen moeten worden Huisvlijt in den Langendijk, waar jong en oud, meehelpt bij den inmaak van boonen. (Foto Pax-Holland.) In totaal is thans ruim 855.000 aan credieten toegezegd. Wij hebben eens geïnformeerd, hoe het thans staat met het verstrekken van cre dieten door de „Stichting Zeeland 1940". Wij vernamen, dat het aantal crediet-aan- vragen, waaromtrent bereids een beslis sing is genomen, ruim 250 bedraagt. Het totaal-bedrag van de verleende credieten is 855.510, en wel aan bedrijfscredieten 771.750 en aan bouwcredieten 83.760. Het aantal ingekomen aanvragen, om een regeeringscrediet voor het herstel of den wederopbouw van door oorlogsmolest getroffen gebouwde eigendommen is nog zeer beperkt. Vermoedelijk vindt dat zjjn oorzaak in het feit, dat geen bouwcredie ten worden verleend, alvorens de zekerheid is verkregen, dat belanghebbende bouwver gunning verkrijgt. Wat de nog niet toegestane aanvragen betreft, mag er wel eens op gewezen worden, dat dit veelal gfootere bedragen betreft, die soms veel onderzoek noodig maken, terwijl er andere gevallen zijn, v waarbij de aanvragende firma in moeilijk heden verkeert ten onzichte van eigen domsrechten of anderszins. Zooals reeds met een enkel woord is ge meld, had het bestuur der Stichting op 2 Augustus een bespreking met den thesua- rier-generaal van het departement van financiën. Het resultaat van die bespre king is geweest, dat het bestuur gemach tigd werd de rente ten aaru en van de oorlogsmolestcredieten van minder dan 10.000, voor zooveel het eerste jaar van de credietverleening betreft, terug te bren gen van 5 tot 2 procent. Voorts werd het stichtingsbestuur op zjjn verzoek gemach tigd, om ten aanzien van de zekerheids stellingen voor de richtige terugbetaling van de opgenomen gelden, de grootst mo gelijke soepelheid te betrachten. Het ge volg daarvan is geweest, dat de meeste credieten van niet meer dan 5000 zjjn verleend, zonder dat directe zekerheid voor de terugbetaling is geschied. Aanvankelijk werd van de verleende credieten slechts een zeer matig gebruik gemaakt. Thans gaat er evenwel geen dag voorbij, of er worden belangrijke bedragen uitbetaald. Dit moge blijken uit de cijfers over het tijdvak van 7 tot en met 15 Aug., deze zjjn de volgende 7 Augustus 2514.01; 8 Augustus 25.118.27; 9 Au gustus 2140.09; 10 Augustus 11.029.54; 12 Augustus 2365.85; 13 Augustus ƒ956.35; 14 Augustus 8684.47 en 15 Au gustus 1715.8C. Dus in 8 dagen 54.624.38, of gemiddeld 6.828 per dag. De samenwerking tusschen de bankiers eenerzijds en het stichtingsbestuur ander zijds laat niets te wenschen over, en het is zeker in de eerste plaats daaraan toe te schrijven, dat op zulk een vlotte wijze ge werkt is kunnen worden. Wij meenen goed te doen er ook nog eens de aandacht op te vestigen, dat de oorlogscrediet-aanvragen van schippers worden behandeld door de Stichting Rot terdam 1940. Voor zoover deze aanvragen bij de Stichting Zeeland zijn ingekomen, zijn zijn ter afdoening aan de Stichting Rotterdam doorgezonden. Als het ant woord wat lang uitblijft, zal dit dus niet aan de Stichting Zeeland 1940 verweten kunnen worden. Deze doet alles wat in haar vermogen is, om de „klanten" spoe dig te helpen het is uiteraard buiten haar schuld als een getroffene niet direct gebruik maakt van het hem toegestane crediet. Wat de aflossingstermijn van 5 jaar be treft, zij er nog eens op gewezen, dat als het Rijk kan besluiten tot het uitkeeren van een schadeloosstelling, waarvoor toch ook de schadevergoedings-commissies zijn ingesteld, het crediet wel in eens zal zijn afgelost en inzake de aanvankelijk zeker hooge rente was toch ook van beteekenis, dat het Rijk de gewone credietverleening niet in den weg mocht staan, wat wel hei- geval zou hebben kunnen zijn als direct een lage rente was genoemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5