Provinciale Zeeuwsche Courant Mi«-E Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Oplaag 12.000 ex. Eerosmd als de Zeeuwsche meisjes zijn Boter b abbelaa rs Be Beitsclie luchtaanvallen op Engeland duren voort. 183ste JAARGANG NUMMER 188 VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1940 waarin opgenomen de Uitgave dei Firma s F. van de Velde Jr en G. W den Boei ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent oei week of 2.30 per kwartaal, Franco pe> post 2 50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1 50. iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 10 50 iedere ege' meer 10 ct (max 8 regels). POSTREKENING 35 9300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen Prov.si'e voor den w.nter. De inmaak van uooa^n is in votmn gang en in de fabrieken van den Langen dijk herscht de jaarlijks weerkeerende drukte. (Foto Pax-Holland.) DE 8ESTE TEGENSPRAAK OP DE CIJFERS VAN DUFF COOPER. In hun commentaar op de luchtgevech ten boven Engeland, wijzen de Duitsche bladen heden op de bewering van de Lon- densclie radio, dat, wanneer de Duitschers successen behalen, zijn hun legerberichten objectief en stemmen zij met de feiten overeen, zooals b.v. bij den opmarsch in Nederland en Noord-Frankrijk. Wanneer het den Duitschers-echter slecht gaat, dan zijn hun berichten overdreven. Duidelijker aldus 'de „Berliner Barsen Zeitung" kon radio-Londen de wereld niet toonen, hoe reddeloos Engeland zichzelf verstrikt heeft in zijn eigen net van leu gens. Onder den druk van de onloochen bare feiten is het gedwongen, de nuchtere nauwkeurigheid van de Duitsche legerbe richten tijdens den veldtocht in Polen, Noorwegen en Frankrijk toe te geven en hierdoor zijn eigen leugenpropaganda te verloochenen. Daar echter het Britsche voldongen feit nog alleen maar ontbreekt, gelooven deze valschspelers in een adem te kunnen beweren: nu gaat het Duitschland slecht, want de Duitschers plegen dan sterk te overdrijven. Waar haalt de Lon- densche radio deze wijsheid vandaan? Wij zouden niet weten, zoo gaat de „Berliner Barsen Zeitung" voort, wanneer het ons in den strijd tijdens deze lli/2 maand een keer slecht is gegaan en waar wij het noodig hadden de wereld zand in de oogen te strooien. De wereld echter weet zeer goed, dat de Britsche propaganda, die thans onze successen in Polen, Noorwegen, Frankrijk moet erkennen, toen precies zoo'n verhaal over onze verliezen heeft gedaan als nu. Het blad citeert dan de destijds sterk overdreven Engelsche berichten over de Duitsche verliezen in Polen, Noorwegen en in het Westen. Zoo zou b.v. Duitschland, volgens officieele Engelsche beweringen, sedert het uitbreken van den oorlog 11.000 vliegtuigen hebben verloren. Waar komen dan de Duitsche eskaders vandaan, die dag aan dag over het kanaal vliegen, waar komen dan toch de Duitsche piloten van daan, die door hun trefzekerheid en be hendigheid bewijzen, dat zij een grondige opleiding gehad hebben en beproefde oor logservaring bezitten?"' Ook de „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat het Duitsche luchtwapen da gelijks opnieuw de beste tegenspraken le vert op de cijfers van Duff Cooper. AANSLAG OP EEN GRIEKSCHEN KRUISER. Door onbekende duikboot getorpedeerd. Het D.N.B. meldt uit Athene: Donder dagochtend in de vroegte is de op de reede van Tinos liggende Grieksche krui ser „Helle" door drie torpedo's van een duikboot van onbekende nationaliteit ge troffen. De zwaar beschadigde kruiser poogde tevergeefs op het strand te loopen en zonk, nadat de ketelinstallaties waren ontploft. Bij de ramp is een van de op varenden gedood, terwijl 29 man gedeel telijk zwaar werden gewond. Ook enkele burgers liepen verwondingen op bij de po ging het schip aan den grond te zetten. Een vrouw aan den wal kreeg een be roerte. De kruiser „Helle" was 2150 br.reg. ton groot en was een van de drie mo derne kruisers der Grieksche oorlogsma rine. Het gebeurde heeft in de Grieksche openbare meening groote schrik en ont steltenis verwekt. Naar uit deze mededeeling van den ge- neralen staf blijkt, kunnen het slechts Engelsche vliegtuigen geweest zijn, aldus het D.N.B. DE DUITSCHE OORLOGSMARINE MAAKT TWEE SCHEPEN BUIT. Een er van een Neder- landsche boot. In een kleine haven aan de Westkust van Frankrijk liggen twee buitgemaakte schepen, n.l. een groot Noorsch tank schip van 9300 ton en een Nederlandsch schip van 9700 brt. Het Noorsche schip, waarvan thans de Duitsche oorlogsvlag wappert, is door Duitsche zeestrijdkrachten op den Atlan- tischen Oceaan aangehouden en opge bracht. Het was onderweg van Engeland naar het Panamakanaal om een lading olie voor Groot-Brittanië in te nemen. Het Nederlandsche schip, dat eveneens op den Atlantischen Oceaan ter hoogte van. den equator werd aangehouden en opgebracht, kwam van Panama en Cura cao en was met een lading ijzer, papier, olie en stukgoederen op weg naar Enge land. Behalve de bemanning bevonden zich aan boord zes Amerikanen, waaronder een zendeling met zijn vrouw en dochter. De verhouding tusschen de bemanning en het prijscommando was goed. Evenals de bemanning van het Noorsche schip ge noten ook zij alle mogelijke vrijheden. Met lachende gezichten liepen zij rond en verheugden zich erop, weer spoedig naar huis te kunnen terugkeeren. De nieuwe broodbonnen. Gedurende het tijdvak van 19 tot en met 25 Augustus a.s. geven de met „2" ge nummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbondboekje tezamen récht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 25 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 29 Augustus a.s. geldig. van VAN Verdeeling der tabaksvoorraden in ons land. GO GAAT NAAK DUITSCHLAND. Naai' het Handelsblad verneemt zijn de onderhandelingen met de Duitsche instan ties, betreffende de verdeeling van de voor raden tabak aanwezig bij den handel en importeurs, thans beëindigd. Zooals bekend .ouden deze voorraden naar waarde en gewicht worden geregis treerd. Van de voorraden is een gedeelte voor de industrie bestemd, terwijl het over blijvende deel door den Duitschen en Ne- derlandschen handel naar. Duitschland wordt uitgevoerd. De onderhandelingen met de Nederland sche tabakscommissie hebben niet tot overeenstemming geleid, waarna deze commissie haar bevoegdheid heeft neerge legd en de besprekingen met het betref fende departement zijn "voortgezet. Volgens de tot stand gekomen regeling zal in waarde 60 van de vooi'raden in Nedex'land naar Duitschland worden ge zonden. De voorn-aden worden geraamd op 12 millioen, zoo dat de waarde van de uitgevoerde hoeveelheid 7,2 millioen be- draagt. ,^Ltis der Heimat:' In een rustig oogenblik wordi van thuisvertelet, van familie, vrienden en kennissen en de por tretten helpen er toe medelevendige herinneringen wakker te roepen. .{Foto Weltbild.)] Bommen op Zuid-, Oost- en Midden-Engeland. De Engelschen verloren 106 vliegtuigen de Duitschers 29 machines. Het D.N.B. meldt De Duitsche luchtaanvallen op Enge land zijn gisteren op krachtige wijze voortgezet. Tal van militaire objecten in Midden-, ZuidF- en Oost Engeland wer den door tal van formaties bommenwer pers en Stuka's, die begeleid waren door jachtvliegtuigen, gebombardeerd. De Engelsche jagers, die de Duitsche vliegtuigen, steeds weer in gevechten po gen te betrekken, hebben weinig rust. Het falen van het Engelsche luchtafweerge schut wordt steeds duidelijker. De trefze kerheid van dit geschut is zoo gering, dat geen Duitsche -eenheid zich hierdoor laat afbrengen van de vervulling harer zaak. De als laatste Engelsche nieuwigheid in gevoerde en veel besproken netten, die in de lucht geschoten worden om de vlieg tuigen van den vijand te strikken, blijken een kinderspelltje te zijn. Daar voor de verdediging van de Engelsche luchtruimte het afweergeschut nauwelijks nog van be- teekenis is, rust de geheele 'last van de afweer op de Britsche jagers. HEVIGE LUCHTGEVECHTEN BOTTEN DOVER. Het luchtruim boven Dover was ook gis teren weer het doel van hevige luchtge vechten. De aanvallen der Duitsche vlieg tuigen waren in de eex-ste plaats ook nu gericht tegen de Britsche versperring ballons. Terwijl Duitsche stuka's het vlieg veld van Hawltinge ten Westen van Dover aanvielen, vond een hevig gevecht tus schen Messerschmidt-toestellen en Spit fire-machines plaats. De Engelschen poog den tevergeefs den aanval van de Duitsche stuka's op het vliegveld Hawklnge te ver hinderen. De Duitschers plaatsten talrijke treffei's. Eenige loodsen vlogen in brand. De aanval van de Engelsche jagers op de Duitsche vliegtuigen was buitengewoon hevig. Niettemin lieten die Duitsche ma chines zich onverstoorbaar uit de wolken vallen en legden zjj haar opdracht ten uitvoer. De Engelschen verloren 11 toe stellen, waarbij 7 Spitfires. Bij de gevech ten heeft majoor Galland zich bijzonder onderscheiden. Hij schoot zijn twintigsten tegenstander neer. Galland is commandant van een bekende afdeeling Duitsche jagers. BOMMEN OP Z. W. ENGELAND. Ook boven Zuidwest Engeland zijn gis teren luchtgevechten ontstaanen en en teren luchtgevechten ontbi-and. In dit ge bied lag het zwaartepunt boven Southamp ton. Talrijke Duitsche bombardements- en jachtvliegtuigen ruim over de honderd waren tusschen Portland en Porth- mouth Engeland binnengedi'ongen. Zij wierpen hun bommen op het gebied ten Noorden van de vorengenoemde steden uit. In verscheidene kustplaatsen zijn branden en ontploffingen waargenomen. Het is op het oogenblik nog niet te over zien waar verder nog bommen zijn uitge worpen. Een deel dér Duitsche bommen werpers is Noordwaarts in de richting vai Bristol doorgevlogen. LUCHTAANVALLEN OP VLIEG VELDEN. Voorts bombardeerde een Duitsch es kader bet vliegveld Driffield in Yorkshire. De hangars en kazernes werden verwoest Ook een aantal vliegtuigen op den grond werd vernield. Van de 12 Spitfires, die het Duitsche es kader aanvielen hebben er vei-schillende treffers gekregen. Deze Duitsche vliegers zijn teruggekeerd, zonder verliezen te heb ben geleden. Driffield ligt ten Noorden van Huil, niet ver van de kust. De Duitsche aanval was een volkomen vex-rassing. Ook het vliegveld Kinloss bij Elgin aan de Moray-Firth werd met succes met bom men bestookt. Op het vliegveld Montrose, tusschen Aberdeen en Dundee zqn door bomtreffers vei-scheidene branden veroor zaakt. Na een aanval op het vliegveld van Croydon stegen geweldige rookwolken op. Duitsche stuka's begeleid door jagers, de den in het Engelsche graafschap Kent aan vallen op vliegvelden. Door voltx-effers zijn op het vliegveld Lympne drie hangax-s be schadigd. Op de startbaan wex'd een treffer geplaatst. Verschillende stellingen van het luchtafweergeschut stopten niet vuren, nadat zij waren gebombardeerd. In weer wil vanhet aanzienlijke verzet en de tal rijke gevechten tusschen Engelsche en Duitsche jagers konden de Duitsche ge vechtsformaties zonder eenig verlies in het Engelsche gebied 'doordringen. DORNIERBÖMMENWERPERS BOVEN NEW OASTLE. In den vroegen namiddag deden gisteren 35 Dorniei'bommenweipei'S aanvallen op nlilltaire installaties te New Castle. De haven was een der belangrijkste doelwit ten. Op de wapenfabrieken van Vickers- Armstrong in Hepburn is een regen van bommen neergedaald. Verscheidene vlieg velden, loodsen en hangars in de graaf-, schappen Northumberland en Essex heb ben veel van de Duitsche bommen' te lijdien gehad. Een deel staat in brand. Op vele plaatsen in Midden-Engeland hebben zich hevige ontploffingen voorgedaan en zijn branden uitgehx'oken. In het zeegebied van Peter Head is een convooi .aangeval len. Bij Aberdeen zijn stellingen van het luchtafweei'geschut met succes gebombar deerd. VERDERE DUITSCHE AANVALLEN. De Duitsche luchtmacht heeft gisteren ook aanvallen op militaire installaties aan den benedenloop van de Theems gedaan. In de streek van Sheerness, Chatham en Rochester, waar de marinewerven en tuig huizen zr r kwetsbaar liggen, hoorde men het vuur van het afweergeschut. Rustig vlogen die Heinkel-bommenwerpers voort. Zij wierpen hun. bommen met de grootste zekerheid op de belangrijkste doelen. Bij Tilbury is het tot hevige luchtgevechten gekomen. Te 17 uur toonden de witte rookwolkjes van het luchtdoelgeschut aan, dat de Duit sche toestellen ook boven de Britsche hoofdstad vlogen. 106 BRITSCHE VLIEGTUIGEN VERNIELD. Volgens 'de tot dusver ontvangen in lichtingen zjjn by de luchtgevechten wel ke zich gisteren boven Engeland hebben afgespeeld 98 Britsche vliegtuigen in de lucht en acht op den grond vernield meklt het D.ND. Bovendien zjjn er vyf versper- ringsbalons neergeschoten. 29 Duitsche machines worden vermist. Voorts geeft het D.N.B. de volgende sa menvattende cijfers: van 8 tot 15 Aug. 8 uur des avonds, zijn in totaal 505 Brit sche vliegtuigen neergeschoten resp. op den grond vernield, terwijl de Duitsche verliezen voor dit tijdvak slechts 129 toe stellen bedragen. ENGELSCHE BOMMEN OP EEN KLEIN BOERENDORP. Woensdagnacht hebben, naar het D.N.B. meldt, vijandelijke vliegtuigen bommen op het kleine boerendorp Derichsweiler bij Dueren in het Rijnland geworpen. De bom men troffen de dorpskerk, die wegens haar kostbaar interieur op de monumentenlijst staat. Zij werd geheel verwoest. Slechts de mui'en staan nog overeind: het gebeds huis is geheel uitgebrand. In vergelijking met deze verwoesting is de schade elders in het dorp gering, in de naaste en' ver dere omgeving van het dorp bevinden zich geen militaire objecten, wapenfabrieken of iets van dien aard. VERLIEZEN DE ENGELSCHEN HUN KALMTE? In kringen der Wilhelmstrasse te Ber lin wordt het volgende verklaard: De resultaten van de laatste luchtsla gen schijnen de Engelschen van de rest van hun kalmte te berooven. Terwijl men anders trotsch was op den sportgeest, die het mogelijk maakte, nedei'lagen onver stoord te incasseeren, neemt men thans ten aanzien van de luchtgevechten een houding aan, die aan de maniereen van het Joor'sche ghetto herinnert. Ieder eigen verlies wordt pas na lang aarzelen toe gegeven, terwijl neergehaalde vliegtuigen van den tegenstander als begeerde papie ren opgeld doen. Elk der drie ministeries van landsverdediging heeft een aantal ma kelaars en boekhouders in dienst, die meer malen per week een soort winst- en ver liesrekening opmaken. In de balansen, die de Britsche admira liteit indient, worden als slachtoffers van Duitsche luchtaanvallen uitsluitend mij nenvegers en kleine kanonneerbooten ge noemd. Van grootere eenheden is nooit sprake, hoewel het toch een bekend feit is, dat grootere schepen uit de lucht veel gemakkelijker te treffen 'zijn dan kleine. Vreemde vliegtuigen schonden de Zwltsersche neutraliteit. De, Zwitsersche generale staf deelt me de: In den nacht van 15 op 16 Augustus tegen 23.30 uur is het luchtgebied boven Zwitser-land opnieuw door vreemde vlieg tuigen geschonden. Totnutoe zijn vluchten vastgesteld in het luchtgebied boven Ba- zeldelsberg met daarop volgende vluchten boven Tessino. Een uur later keerden de vliegtuigen in tegenovergestelde richting terug. De groote hoogte, waarop gevlogen werd, en door den lichten nevel, waardoor de vliegtuigen slechts op het gehoor kon den worden waar-genomen, was een nauw keurig vaststellen der nationaliteit der vliegtuigen niet mogelijk. Doch de vlieg richting en de wijze van overvliegen wet tigen de conclusie, dat het hier een be wuste schending van ons luchtgebied be treft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1