Ontzaglijke hoeveelheid goud in de Vereenigde Staten. SPORT Meer dan voor twintig milliard opgetast in de „super-safe" van Fort Knox, Kerknieuws Gemengd Nieuws Is de Amerikaansche schatkamer de veiligste plaats ter wereld? NEW YORK, einde Juli 1940. De Amerikanen hebben onlangs mede gedeeld, dat de goudschat van de Ver- eenigde Staten thans 20.4 milliard dollar bedraagt. Op drie plaatsen zijn deze reus achtige voorraden ondergebracht in de gepantserde gewelven van de New York- sche Bondsreservebank, in de kejders van de Munt in Denver en ten slotte in de ondei-aardsche kamers van Fort Knox, in de omgeving van Louisville, staat Ken tucky. Het goud van de Westelijke U.S.A.- staten is reeds vijf jaar geleden naar Denver ondex-gebracht. In de Rocky Moun tains, ongeveer 1000 kilometer van de Westkust verwijderd, ligt diep onder het aardoppervlak, in een ontoegankelijk landschap, bewaakt door zwaar bewapen de soldaten, het goud. Toen destijds deze plaats werd uitgezocht, hielden de Ame rikanen rekening met de mogelijkheid, dat de een of andere vijandelijke macht een gecombineerden aanval uit de lucht en ter zee zou ondernemen, om het goud te veroveren. Een dergelijke vrees werd ook gekoestei-d, toen president Roosevelt in een boodschap aan het Congres de midde len vroeg om het fort Knóx te doen uit bouwen, waai-door het mogelijk zou zijn ook het goud van de Oostelijke staten in veiligheid te brengen, EEN ONAANTASTBAAR LABYRINTH. Ergens in het dichte, ontoegankelijke bergland, 600 kilometer van de kust van den Atlantischeix Oceaan verwijderd, ligt het Fort Knox, omgeven door sagen, waar van de regeering plechtig verklaarde dat het zoo prachtig verbox-gen lag, dat vijan delijke vliegtuigen de handen vol werk zouden hebben het te ontdekken. Het be gon met een geheimzinnigen arbeid, die vele jaren vordex-de, met het doel een onderaardsche schatkamer te maken, die eenig in de geheele wereld zou zijn. Men verrichtte geweldige boringen en liet op vele plaatsen de rotsen explodeeren om een onderaardsch tunnellabyrinth aan te leggen, waarin de eigenlijke safe geplaatst zou worden. De enorme goudschat van Amerika kon weliswaar opgetast wordexx in een noi-male woning met zes kamei'S, maar Amerika rustte niet voordat dit probleem afdoende opgelost was. Slechts enkele, ingewijde beambten weten hoe men in dit labyrinth de bomvrije safe kan bereiken. Het gangensysteem waarin een oningewijde onvei'biddelijk moet verdwa len, is voorzien van een hypeiTnoderne alarminrichting, die reeds in werking komt, wanneer iemand het gebied nadert. Maar bovendien zijn nog in de diep onder het aardoppervlak gelegen gangen zware betonnen en ijzeren wanden gemaakt, die volgens Amerikaansche berekeningen alle explosieve stoffen weerstand kunnen bie den. Maar of dit alles nog niet genoeg is, heeft men in de stalen platen reser voirs met doodelijke gifgassen aange bracht. die leegloopen, zoodx-a een onge- Frankrijk en de Engelsche blokkade. Onder het opschx-ift „Is Frankrijk met Engeland in oorlog" publiceert de Deutsche Allgemeine Zeitung naar aanleiding van de nieuwe Bx-itsche blokkadeverordening die het blad van speciale zijde heeft ge kregen. Daarbij wordt er ïp gewezen, dat reeds de Engelsche mededeeling van 2 Juli, volgens welke de Engelsche blokka debepalingen werden uitgebreid over de door den vijand bezette gebieden, niets anders dan een aanslag op de burger bevolking in het bezette gebied was. Zij beteekent zooals de „Times" ook heeft toegegeven, dat Engeland de bux-gerbevol- king stelselmatig aan honger zou willen blootstellen, omdat aldus de Times de roep om brood reeds vaak het pax-ool voor revoluties is geweest. Nog laagharti- ger, aldus vervolgt de Allgemeie Zeitung, wox'den deze maatregelen, die natuux-lijk op het verloop van den oorlog geen invloed zullen hebben, door de verordening van 30 Juli waarbij ook het onbezette deel van Fx-ankrijk en Fx-ansch Noox-d-Afrika voor in- zoowel als uitvoer aan de Britsche blokkade worden ondexworpen. Het is een toppunt van gemeenheid in het leven der volken, als de Engelschen den bondgenoot, dien zij in den steek hebben gelaten, van levensmiddelen willen berooven ook in het niet-bezette gebied, waar de ovexwinnen- de tegenstander geen bestuursbevoegdheden Uitoefent. De geheele Britsche blokkade op zich zelf is reeds in strijd met het volkeni-echt,. daar zij niet voldoet aan het criterium der doeltreffendheid. „VERNIETIGING VAN BRITSCH IMPERIUM GUNSTIG VOOR FRANKRIJK'. Het D.N.B. meldt uit Bex-n De met de Fransche regeering in nauwe relatie staande coxrespondentie „Inter-France" schrijftWie voor Frankrijk op een kans hoopt, moet de Engelsche nederlaag wen- schen, en wel vrij van alle oude sentimea- teele en intellectueele gewoonten. De in eenstorting van het Britsche rijk, de ver deeling van zyn op egoïstische wijze op gehoopte rijkdommen, zullen in de geheele wereld ontspanning teweegbrengen. Frank rijk, zoo vervolgt de correspondentie, heeft wei'kelijk geen reden met Engeland, al treft het nog zulk een hard lot, mede lijden te hebben. Voor Frankrijk kan de vernietiging van het Engelsche imperium slechts gunstige vooruitzichten openen. wenschte gast zich in de gangen begeeft. De eigenlijke schatkamer ligt in het cen trum van dit vesting-systeem. Ongeveer 1.500 soldaten liggen in het garnizoen van Fort Knox, en niet ver daarvandaan is een militair vliegveld aangelegd en de belang- x-ijkste taak van de hier gestationneerde eskaders is, de Amerikaansche goudvoor- x-aden te bewaken. De Amerikanen hebben na het gereed komen van de ondex-aardsche goudkamers trotsch verklaard, dat de absolute be scherming van hun x-ijkdom nu verzekerd was. En dat gold niet alleen voor een aaxival van buiten, maar ook met het oog op binnenlandsche onlusten. Met bijzon dere voldoening werd geconstateerd, dat zelfs een aanval van de Amerikaansche gangsters tot mislukken gedoemd zou zijn. Bij een van de laatste goudtranspor ten richtte een beambte van Washington de volgende waarschuwing tot de onder wereld „Het zou hoogst ongezond zijn, wanneer iemand plannen mocht hebben ons bij de overbrenging van het goud te storen, want al onze beambten z(jn in den wapenhandel geoefend en wij hebben onder hen een aantal scherpschutters". Toen hebben zelfs de gangsters- ingezien, dat tegen de „super-safe" van Fort Knox en tegen de goudtransporten niet veel te beginnen is. HET EUROPEESCHE GOUD WORDT IN STALEN POST WAGENS OVERGEBRACHT. Ten gevolge van de Engelsch-Fransche goudverschepingen zjjn de voox-raden in de New Yorksche Bank zoozeer opgehoopt, dat de schatkamers der regeeringsbanken overvol gewoi'den zijn. Derhalve is een nieuw transport naar Fort Knox noodza kelijk. De voorbereidingen daartoe zijn reeds, onder levendige belangstelling van de zijde van het publiek in vollen gang. Sedert dagen zijn de beste detectives van het land aan het onderzoeken of er wel licht ergens aanslagen beraamd worden. In bepaalde streken zullen versterkte mi litaire politieposten worden ingesteld, om de wegen en bruggen, die het transport moet passeeren, te versterken. Burgers mogen zich in dit terrein niet bewegen, totdat het goudtransport met succes heeft plaats gehad. Vliegtuigen zullen boven het traject vliegen en bovendien met schijnwerpers worden beschenen. Zelfs wanneer alle gangsters van Amerika ge mobiliseerd werden en elk van hen had afgezien vaix zijn revolver en licht ma chinegeweer, die natuux-lijk tot de normale uitrusting behooren ook nog een stok met handgranaten en bommen, dan zou dat alles niets uithalen. De voorzox-gsmaat- x-egelen zijn zoo omvangrijk, dat zelfs de brutale ondex-wex-eld van Amerika zich op dit punt als verre overtroefd beschouwt. In New York, Philadelphia en San Francisco zullen in de toekomst slechts zooveel goudi-esei-ves blijven liggen, dat de regeering ongestoord kleinere finan- cieele transacties kan uitvoeren. Het is de wil van de Amerikaansche regeering, dat buiten de gewelven van Denver, en Fort Knox niet meer goud ligt, dan men in een ruime kleerkast kan opbex-gen. Engelsche bommen en strooi biljetten op Italië. Stefani meldt uit Rome De bladen ge ven den volledigen tekst weer van strooi biljetten, welke gelijk met de bommen door Engelsche vliegtuigen zijn uitgewor pen en mei-ken op, dat Londen aldus hoopt eenigen invloed op den geest van het Ita- liaansche volk te kunnen uitoefenen. Het is een nieuw bewijs van de dwaas heid der Britsche propaganda schrijft de „Giornale d' Italia". Het Italiaansche volk weet heel goed, dat het de wapens heeft moeten opvatten om zich te bevrijden van de tyrannie van Gi-oot-Brittannië, dat Italië altijd gevangen heeft gehouden in de Middellandsche Zee en zijn demografische en economische uitbreiding heeft belem merd. Daarom kunnen de Italianen den tekst van de strooibiljetten lezen als een document van de intellectueele en geeste lijke ellende van den vijand. Een volk als het Italiaansche, dat aan de zijde van Duitschland sti-ijdt voor de vrijheid en grootheid der twee jonge volkeren tegen een oude en conservatieve mogendheid die hen in staat van inferioriteit wilde hou den, leest de dwaze oproepen en belache lijke dreigementen in die strooibiljetten met onverschilligheid. De „Tx-ibuna" schrijft dat het misdadige bombax-dement van open steden in Noord- Italië, dat uitsluitend slachtoffers maakt onder de burgerbevolking, een afleidings manoeuvre is, welke de Engelschen onder nemen wegens de nederlagen bij hen en in Afx-ika. In ieder geval is het dwaas te hopen, dat de inhoud van die strooibiljet ten eenige uitwerking zal hebben, terwijl zij gelijk met moorddadige bommen wor den uitgeworpen. De geheele Romeinsche pex-s wijst voox-ts op de laffe houding van de Britsche vlie gers, die des nachts open steden bombar deeren. De Engelscheix hebben niet den moed overdag aan te vallen zooals de Italianen doen. Zjj durven het Italiaan sche afweergeschut en de Italiaansche jagers niet te tx-otseeren. Britsch minister over den uitvoerhandel. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De Bx-itsche minister van overzeesclxe zaken heeft voor de radio gesproken en zich daarbij in de eerste plaats gex-icht tot die mannen en vrouwen in Groot-Brittan- nië, die voor den Engelschen uitvoer handel wex-ken. Hjj vex-zekerde hun, dat hun werk even belangrijk is als dat van den Engelschen soldaat zelf en van de arbeiders in de munitiefabrieken. Zij dra- HET JUBILEUM VAN DS. MOOY. YERSEKE. Gisteren herdacht ds. M. J. Mooy, de populaire predikant der Evan gelische gemeente alhier het feit, dat hjj voor 30 jaren als predikant werd beves tigd. Onder de talrijke gelukwenschen die ds. Mooy ontving kwam onderstaand ge dicht voor 1910 14 Augusus 1940. Dertig jaren moogt U heden, 't Ambt van predikant bekleeden. Wat 'n gena, Weleerwaarde Heer Aan God dan ook alleen de eer. Dertig jaar Gods Woord gebracht. Zing Zijn lof, zelfs in den nacht, Dertig jaar blij met de blijden, Troost geschonken in het lijden. In zwakheid gaf Hij U de kracht, Te preeken Godes sterkte en macht. Hij stelle U nog langen tjjd ten zegen, Verkondig Jezus' Naam op al Uw wegen. God geve na de afgelegde baan U moge hoox-en: Gij moogt binnengaan. Het was voor onze geziene predikant een dag van hoogtij, en het moge hem ge geven zijn dat hij nog veel arbeid mag verrichten voor Hem dit dit ambt op zijn schouders legde. Ds. mr. W. van Griethuysexx f In den ouderdom van 71 jaar is te 's-Gravenhage overleden ds. mr. W. van Griethuysen, em. predikant der Ned. Herv. Kerk en oud-griffier van het Gerechtshof aldaar. De overledene werd in 1868 te Holland- scheveld geboren. Hij bezocht het Chr. gymnasium te Doetinchem en studeerde aan de R.U. te Utrecht. In 1894 aanvaard de hij het predikambt bij de Ned. Herv. gemeente van Domburg. In 1895 werd hij benoemd tot predikant bij de Indische kerk om datzelfde jaar zijn ambt te aanvaax-den te Semarang. Vandaar vertrok hij in 1896 naar Tandjoengpinang welke standplaats hij in 1900 met Makassar verwisselde. In 1903 verti-ok de overledene naar Fort de Koek, om in 1905 met verlof naar Nedex-- land te komen. In 1908 vertrok hij op nieuw naar Ned.-Indië en werd predikant te Bandjermasin. Vandaar vertrok hij in 1910 naar Soerabaja om in 1912 opnieuw predikant te Semarang te worden. Na in 1914 opnieuw met verlof naar het moeder land te zijn geweest werd hij in 1915 op nieuw predikant te Bandjermassin. Een jaar later ging hij naar Medan en hier werd hem 5 Oct. 1918 ontslag verleend uit den Indischen dienst. Ds. Van Griethuysen, die in 1914 de studie in de rechtswetenschappen had ter hand genomen, promoveex-de in 1920 aan de Leidsche Universiteit tot doctor in de rechtswetenschappen. 16 April 1921 volgde zijn benoeming tot Substituut-griffier van het Haagsche Gerechtshof. 10 April 1929 werd hij tot griffier benoemd als hoedanig hij is werkzaam geweest totdat hem in November 1938 eervol ontslag werd ver leend in vex-band met het bereiken van den 70-jax-igen leeftijd. De overledene was te vens als gx-iffier van het Hoog Militair Gerechtshof werkzaam. Ds. W. C. Mense. Zondag IS Augustus a.s. herdenkt ds. W. C. Mense, em. predikant te Zeist, den dag waarop hij voor 45 jaar het predikambt in de Ned. Herv. kerk aanvaardde. Ds. Mense werd in 1871 geboren en in 1895 candidaat in Zeeland om 18 Aug. van dat jaar te Westkapelle in zijn ambt te worden bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1896 naar Aalten, welke standplaats in 1900 met Nieuw-Stadskanaal verwisseld werd. In 1911 verkreeg hij op zijn verzoek eervol ontslag en ging over naar de Unie van Baptiste gemeenten, waar hij predi kant werd bij de gemeente van Groningen. In 1913 trad hij opnieuw toe tot de Ned. Herv. kerk en werd hulpprediker te Utrecht. In 1915 trad hij opnieuw uit de Ned. Herv. keik en voegde zich bij de Vx-jje Evangelische gemeenten. Hij werd daarop voorganger van de gemeente te Amsterdam, waar hij van Sept. 1915 Sept. 1924 is werkzaam geweest. Opnieuw toegetreden tot de Ned. Herv. kerk en daarin bex-oepbaar verklaard werd hij hulp prediker te Hees om zich 7 Nov. 1926 aan 1 de gemeente van Loenen op de Veluwe te verbinden. Hier is hij werkzaam geweest tot 1 April 1935 toen hem op zijn verzoek door het Prov. kerkbestuur van Gelderland eervol emeritaat werd ver-leend. Hij vestig de zich daarop metteiwoon te Katwijk aan Zee en later te Zeist. Ds. Mense wenscht zijn gedenkdag vol strekt onopgemerkt te doen voorbijgaan.a NED. PROTESTANTEN BOND. De algemeene vergadering. Naar wij vei-nemen zal de jaarlijksche algemeene vergadering van den Ned. Prot. Bond Woensdag 6 Nov. a.s. te Utrecht worden gehouden. Behoudens de huishoude lijke zaken komen zoo mogelijk definitieve voorstellen van de commissie voor liederen bundels en bijbels aan de orde. Aan de jaarvergadering gaat op Dinsdag 5 Nov. een besturenconferentie voox'af, waar aan de orde zullen komen inleidingen over „De taak van het afdeelingsbestuur in dezen tijd" en „Het blijvende in ons geloof". Er zal ruimen tijd voor gedachten- wisseling worden uitgetrokken. gen rechtstreeks bij tot de bestrijding van den vijand, want zij zijn het, die Engeland voorzien van de zoo noodige deviezen. Ze ker kan het land z\jn invoer welke door den oorlog is toegenomen met goud beta len, maar het goud rijkt niet voor eeuwig. Deviezen kunnen ook daarmede verdiend worden, dat Engeland in opdracht van het buitenland goederen met zijn schepen vei-voert, deze goederen verzekert of ande re dienstprestaties verricht, die in deviezen betaald worden. Deze inkomsten zijn ech ter door den ooi-log, de beperking in de scheepvaart en de eigen behoefte aan •scheepsruimte sterk ingekrompen. Enge land heeft nu zijn schepen zelf noodig om alles iix te voeren wat het voor den strijd verder noodig heeft. Er valt nu eenmaal niets aan tc veranderen, dat Engeland fele dingen van overzee betrekken moet. EEN BRANDENDE LUCIFER OP 1000 METER HOOGTE ZICHTBAAR. Van welk een groot nut het is dat ieder de gegeven aanwijzingen met betrekking tot de verduistering nauwkeurig opvolgt, blijkt wel uit de volgende gegevens uit het blad van den Reichsluftschutzbund „Die Sirene". Hierin wordt medegedeeld dat bij goed vliegerzicht het opvlammen van een lucifer tot 1000 meter en het schijnsel van een stallantaarn tot 7000 meter hoogte zicht baar is. Een helder verlicht venster ziet men op 20.000 meter hoogte en een niet afgeschermde autolamp tot 50.000 meter. LIEFHEBBERS GENOEG. De gemeenteraad van Voorschoten besloot onlangs naast den tuinman ook een tuin knecht in vasten dienst te benoemen. Voor deze betrekking hebben zich niet minder dan 286 liefhebbers aangemeld! SPERREGELINGEN VERLENGD. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart betreffende de uitvoering van de vestigingswet kleinbe drijf is de termijn van 6 maanden, gedu rende welken het was verboden, zonder vergunning een kleinhandel te drijven in tot verbruik bereide tabak, met 6 maan den verlengd. Eenzelfde beslissing is genomen ten aanzien van het minerfial-waterbedrijf en het terrazzobedx-ijf. GEVAARLIJKE BALDADIGHEID. De Naardensche politie heeft een zestal knapen aangehouden, die zich schuldig hebben gemaakt aan gevaarlijke baldadig heid. De jongens, die 13 tot 17 jaar oud zijn, brachten een bezoek aan de oude forten en kazernes in Naarden, o.a. de Promers- en Oranje-kazerne en hebben daar wat rond gesnuffeld. Zij maakten zich meester van oude munitie van den vorigen wereldoorlog 19141918, bestaande uit zgn. seinpatro- nen, die verpakt waren in doozen. Buiten werden de doozen open gemaakt en vele van de patronen ontstoken. Daar deze pa tronen groote hitte verspreidden en kun nen ontploffen, was deze baldadigheid lang niet ongevaarlijk. Doordat de ontbrande patronen gx-oote witte plekken achterlieten, wex'd het gevaarlijke spelletje ook aan de politie hekend, die al spoedig kon overgaan tot de aanhouding van een der jongens. Deze verraadde zijn vriendjes en spoe dig waren zes jongens gepakt. Bij het verhoor kwam aan het licht, dat de jongens nog vele patronen verborgen hadden, gewikkeld in krantenpapier en op- der gras verboi'gen, met het doel, hier la ter nog eens plezier van te hebben. Vergezeld van de politie moesten de jongens de verbox-gen seinpatronen opgra ven. In totaal wex-den nog negen doozen met een totalen inhoud van 900 patronen in beslag genomen. Eenige van de jongens, die nadat pro- ces-vei-baal was opgemaakt, aan de ouders zijn teruggegeven waren reeds bekenden van de politie. CHAMBERLAIN HEEFT HET ZIEKENHUIS VERLATEN. Reuter meldt Chamberlain heeft Dins dag het ziekenhuis kunnen vex-laten en zal een kort verlof nemen teneinde volledig te herstellen. VERHOOGING VAN SPOORTARIEVEN IN ENGELAND. Den lsten October worden, volgens En gelsche berichten, de Engelsche spooxweg- taiieven vex-hoogd. De vex-hoogïng welke men wil toepassen, bedx-aagt 17,5 procent van de tarieven van vóór den ooi-log. Ook de tarieven voor het goederenvervoer zul len overeenkomstig verhoogd worden. PAPEBRSCHAAR SCHTE IN ENGELAND Een Biitsche vex-ordening inzake papiex-- contröle treedt, naar officieel verluidt, Vrijdag in werking. Volgens deze veror dening is voortaan ook het drukken van prentbx-iefkaarten verboden. Er zijn voorts nog andere maatregelen tot besparing van papier genomen, o.a. is de verkoop van confetti, papieren' lantaax-ns, papieren zak doeken, enz. verboden. DE ENGELSCHE TELEGRAAFKABELS STAAN VOOR EEN BELANGRIJK DEEL ONDER DÜITSCHE CONTROLE. „Vijf en dertig gifkanalen naar het Europeesche vasteland worden door Duitschland bewaakt". Onder dezen titel beschrijft de „Nachtausgabe" hoe sedert het uitbreken van den oorlog steeds meer Engelsche telegraafkabels zijn lamgelegd. Van het net van zeekabels over de ge heele wereld dat een lengte heeft van 640.000 kilometer bevinden zich, naar het blad schx-ijft, alleen al 294.000 kilometer in Engelsch bezit. Ondanks de ontwikke ling van de kox-tegolfradio gaat een gx-oot deel van de Engelsche propaganda steeds nog door kabels naar alle deelen der aax-de. Na de bezetting van Noorwegen, Denemarken, België, Nedei-land en Frank rijk, zoo vervolgt het blad, worden alleen al 34 Engelsche zeekabels naar het Euro peesche vasteland, met een totale lengte van 3670 zeemijlen of ruim 6750 kilome ter aan hun eindstations door Duitschland gecontroleerd. Ook de kabels, die eens de vei-binding tusschen Engeland en Frank rijk over het Kanaal vormden, staan onder Duitsch toezicht. Van alle Engelsche ka bels naar het vasteland vallen alleen nog de zes kabels naar Spanje en zijn kolo niën en naar Portugal buiten de Duitsche contröle. De kabels in de Middellandsche Zee en de kabel naar Gibraltar worden door Italië bedreigd. Deze 32 kabels hebben tezamen een lengte van 17800 zeemijlen of van 33.000 kilometer. MOORD TE SJANGHAI, Tsjiang Hsia-Ling, een der dx-ie meest vooraanstaande leidei'S van een geheimen bond te Sjanghai en lid van den gemeen teraad der Fransche nedex-zetting, een invloedrijk zakenman, is gisteren ver moord. De daad is gepleegd door een lid van zijn eigen lijfwacht, 'die ontstemd zou zijn geweest over zijn ontslag. VOETBAL VLISSINGEN—-ZEELANDIA 4—0. Er was gisteravond maar weinig belang stelling voor den wedstrijd Vlissingen-Zee- landia, welken wedstrijd in een sprekende over-winning voor de thuisclub is geëindigd. De van doel tot doel staande sterken wind deed veel afbreuk aan het spel. Vlissingen had het eerst het voordeel daarvan, met het gevolg dat Zeelandia nagenoeg den ge- heelen eersten helft gedwongen was tot verdedigen. Deze verdediging, met Janissen aan het hoofd, weerde zich kranig, doch kon niet verhinderen dat het net in deze speeltijd driemaal werd doox-boord. Het eerste doelpunt ontstond na 10 min. uit een strafschop. Na ruim een half uur wist Oreel in zuiver buitenspelpositie den stand 0p 20 te brengen, waarna Wielemaker er kort daarop met een fraaien kopbal 30 van maakte. In de tweede helft bleek Zeelandia niet voldoende te profiteeren van het windvoor- deel. De thuisclub hield het leder laag bij den grond en was daai-door wederom het meest in den aanval. Janisse ging nu in de voorhoede spelen en deed daar keurig werk. Hij ondex-vond echter te weinig steun van de middenlinie die te veel achter bleef. Zijn goed gerichte harde schoten werden even keurig door Harting gestopt. Het was tenslotte v. d. Schaaf die in de ze pei'iode den stand op 40 wist te bren gen. KORFBAL ANIMO—MADJOE I 2—3. Gisterenavond werd te Souburg de wed strijd Animo-Madjoe I voor de competitie van den Z.K.B. gespeeld, welke een gelijk spel (22) opleverde. In de eerste helft wist P. Koenders twee maal voor de thuisclub te scoren. Voor de rust werd niet meer gescoord. J. Eve raars wist tenslotte na de rust den stand gelijk te maken met een tweetal goede doelpunten. Scheidsrechter C. van Hoek leidde goed. Radioprogramma VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1940. JAARSVELD, 414.4 M. VARA-Uitz. 8,00 Ber. A.N.P., gram. 10,00 Piano. 10,30 Declamatie. 10.50 Gram. 11.00 Radio revue (opn.) 12.00 Orgelspel en zang. 12.30 Gram. 12.45 Ber. A.N.P. 1.00 V.A. R.A.-ork. en solist. 1.45 Gram. 2.00 Piano 2.30 Declamatie. 3.00 Gram. 4.00 Gram. (met toel.) 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Fluit en piano. 5.15 Ber. A.N.P. 5.30 Es meralda en solist. 6.00 Zang met piano. 6.15 Causerie. 6.30 V.P.R.O.: Cyclus. 6.45 Gram. 7.00 Vragen van den dag. 7.15 Ber. 7.20 Voor de kinderen. 7.50 Felicitaties. 8.00 Ber. A.N.P. 8.15 Bravour en Charme. 8.45 Radio tooneel. 9.00 Ramblers. 9.30 Zang met Piano. 9.50 Gram. 10.00 Dans- muz. (gr. pl.) 10.15 Ber. A.N.P., sluiting. KOOTWIJK 1875 M. N.C.R.V.-Uitz. 7.00 Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (En gelsch). 7.30 Gram. S.00 Eer. A.N.P. 8.10 Schriftlezing en meditatie. S.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gram. 9.45 Canzo netta-sextet en gram. 11.15 Bei-. (En gelsch). 11.30 Gram. 12.30 Bei-. (Duitsch). 12.45 Ber. A.N.P. 1.00 Zang met piano en gram. 1.40 Gram. 2.00 Ber. (Duitsch). 2.15 Molto Cantabile en gram. 3.15 Ber. (Engelsch). 3.30 Gram. 4.00 Hobo, piano en gram. 4.30 Gram. 5.00 Ber. (Duitsch). 5.15 Ber. A.N.P. 5.30 N.C.R.V.-ork. 6.15 Bei-. (Engelsch). 6.30 N.C.R.V.-ork. 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Ber. 7,30 Reportage. 8.00 Ber. /Duitsch)8,15 Ber. ANP. 8,30 Ber. (Engelsch). 8,45 Mol to Cantabile. 9.15 Ber. (Engelsch). 9.30 Gram. 10.00 Ber. (Duitsch). 10.15 Ber. A. N.P. 10.30—10.45; 11.15—11.30; 0,15— 0,30 en 1,15—1.30 Ber. (Engelsch). Hulp aan de Parijsche bevolking'. Gecondenseerde melk en melk poeder van het Amerikaansche Roode Kruis. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft de Nationaal-Socialistische Volkswohlfahrt te Parijs een zending van 90.000 k.g. ge- condenseex-de melk en melkpoeder ter be schikking gesteld, welke door de N.S.V. onder de Parijsche zuigelingen en kleine kinderen zal worden verdeeld. Naar aanleiding van de overdracht van deze zending vond op het station van Ivry een plechtigheid plaats, waax-bij de leider van het Amerikaansche Roode Kx-uis, Taylor, er zijn voldoening over uitsprak, dat hij bij de Duitsche autoriteiten begrip had gevonden voor den arbeid zijner orga nisatie, hetgeen hem veroorloofde, zijn actie tot een goed einde te brengen. Gene raal Buss, de directeur van het Duitsche Roode Kruis, danktè Taylor voor zijn hulp vaardigheid. De „Matin" schx-ijft naar aanleiding van deze hulpactie, dat dikwijls genoeg le vensmiddelenzendingen te Parijs aanko men. De N.S.V., die deze rijkdommen ook naar Duitschland zou kunnen sturen, laat alles ten goede komen aan de bewoners van het land, dat door de Duitsche weer macht is bezet. Dit geeft in hooge mate aanleiding tot erkentelijkheid. De Führer overhandigt de maarschalkstaven. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Füh rer heeft gistex-en in zijn werkkamer in de nieuwe rijkskanselai-ij aan den rrffes- maarschallc en de op 19 Juli bevorderde generaals-veldmaai-schalken de onderscliei- dingstéekenen van hun rang, de maar schalkstaven overhandigd. Hij sprak woor den van dank voor de verdiensten, die de maax-schalken zich hebben verworven, by de Duitsche ovex-winningen en wees op de verplichtingen, die de rang van maar schalk hun tegenover volk en rijk oplegt. De veldmaarschalken der luchtmacht Milch, Spex-le en Kesselring konden aan de plechtigheid niet deelnemen, daar de operaties van het luchtwapen hun afwe zigheid uit de hoofdkwartieren niet toe laten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7