Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 15 Augustus 1940 Kakelende eierfabrieken worden met deslc undig oog geschoutod. Een aardig detail op de pluimveemarkt te Pur merend, die deze week over gebrek aan belangstelling niet had te klagen. (Foto Pax-Holland) Hst wapen der marechaussee groeit tot 4000, het korps rijksveldwaeM tot 2250 man. De politiekorpsen hier te lande onder gaan, zooals onlangs is medegedeeld, een belangrijke uitbreiding en deze geldt zoo wel voor de beide rykskorpsen, namelijk het wapen der marechaussee en het korps rijksveldwacht (het korps politietroepen is opgeheven) als voor verscheidene gemeen telijke politiekorpsen en kleinere eenheden. Wat de marechaussee betreft, dit wapen wordt van ongeveer 1250 op 4000 man ge bracht. Totnutoe bestond de marechaussee uit den staf te 's-Gravenhage, vier in hoofd zaak over de kleinere gemeenten verdeelde divisies, en het te Apeldoorn gevestigde depót. Het ligt in de bedoeling, het aantal divisies te verdubbelen en in tegenstelling tot vroeger deze zoodanig te verdeelen, dat vooral de groote steden door marechaussee worden aangevuld. Er komen derhalve grootere eenheden van'dit wapen in de voornaamste centra, doch daarnaast zullen ook de grensgebieden worden versterkt. Wervingscommissies, door de departe menten van binnenlandsche zaken en van justitie ingesteld, zijn sedert de vorige maand bezig om de uitbreiding der rijks politie practisch tot stand te brengen. Voor de marechaussee zijn ongeveer 1400 man gekozen uit het beroepsleger (die voor een deel reeds naar den Opbouwdienst waren overgeplaatst) en de rest, ten getale van circa 1300 man, zal uit de dienstplichtigen, die hun eerste-oefentijd hebben volbracht, worden gerecruteerd voor zoover dit niet reeds is geschied. De marechaussee, die ge heel op militaire leest is geschoeid, wordt namelijk uitsluitend uit diegenen aange vuld, die voldoende militaire scholing heb ben gehad. De keuringseischen, waaraan moet wor den voldaan, komen overeen met die, wel ke voor vrijwilligers in het vroegere leger golden, met dien verstande, dat als mini mumlengte 1.75 M. is voorgeschreven. Verder geschiedt de beoordeeling uiteraard voornamelijk volgens normen, die geschikt heid voor de politietaak inhouden. De opleiding voor de practijlc, die de noo- dige kennis van wetten en verordeningen omvat, wordt .voor de jongeren door het depót te Apeldoorn en voor de overigen door de divisies zooveel mogelijk brigades- gewijze verzorgd. De bij de marechaussee aangestelden be ginnen in den rang van korporaal (mare chaussee 2e kl.), hetgeen ook geldt voor de uit het leger overgenomen onderofficieren, met uitzondering van de specialisten, die dadelijk voor zooveel zij een anderen rang hadden in dien rang kunnen wor den geplaatst. De onderofficieren bij het wapen der marechaussee moeten namelijk De „Statendam" wordt gesloopt. Het stoomschip „Statendam" van de „Holland-Amerika Lijn, dat gedurende on geveer 10 jaar op den lijndienst Rotterdam- New-York heeft gevaren, is naar wij ver nemen voor sloop verkocht aan Frank Rijsdijk's Industrieele ondernemingen N.V. te Hendrik Ido Ambacht. De „Statendam", die thans als een uit gebrand en verwoest wrak voor de Wilhel- minakade te Rotterdam ligt, is in de oor logsdagen in Mei ten onder gegaan. Vóór de „Nieuw-Amsterdam" was de „Staten dam", die 28.290 b.r.t. mat, het grootste Nederlandsche passagiers- en vrachtschip. Het had een accomodatie voor ongeveer 1400 passagiers. In 1920 werd het schip op de wei-ven van Harland en Wolff te Bel fast op stapel gezet, maar door de ongun stige omstandigheden duurde het tot 1927 aleer men het afgebouwde casco naar Schiedam liet slepen. Het werd 1929, eer het schip bij Wilton afgebouwd was en in de vaart kon worden gebracht. De „Staten dam" was het derde schip van de H.A.L. van dien naam en een der fraaiste en meest comfortabel ingerichte zeekasteelen. Op de vruchtbare vaderlandsche akkers wordt het enotenstroo-thans-„geruxterd". DE RIJKSVELDWACHT. Voor de rijksveldwacht, die van 1350 man tot 2250 wordt uitgebreid, zijn door de wervingscommissies op het oogenblilc reeds 735 man uit het leger aangenomen, zoodat nog een 170-tal moet worden aan gewezen uit de vele aanmeldingen, die al binnen zijn of ten deele nog worden' ver- wacht. Van de genoemde 735 zijn er 250 Maandag jl. op den spoedcursus te Hilver sum geplaatst, die daar in een schoolge bouw is ingericht. In normale tijden wordt elk halfjaar een cursus voor de rijksveld wacht door de opleidingsbrigade te Am sterdam gehouden, thans echter moet de cursus zijn candidaten binnen ruim twee maanden kunnen opleiden, om vervolgens 250 nieuwe cursisten te ontvangen. Uit politietroepen en leger zijn 21 offi- eieren voor benoeming bij de rijksveld wacht bestemd, die dienst zullen doen als adjunct, ter assistentie van de elf districts commandanten. De bedoeling van de uitbreiding der rijks veldwacht is in de eerste plaats versterking van het korps in algemeenen zin, doch daarnaast dient deze uitbreiding tot ver sterking, in -overleg met de burgemeesters, van de plaatselijke politie-organen, vooral in de kleinere gemeenten. HEEFT ENGELAND HET PLAN EEN OFFENSIEF IN TE ZETTEN? Een expeditiecorps staat gereed. Het D.N.B. meldt: De Britsche minister van oorlog Eden heeft Woensdagavond een radiorede ge houden, waarin hij o.a. zei: een blik op de kaart van Europa zou voor Enge land met recht verpletterend kunnen zijn,, maar een blik op de wereldkaart toont, dat Groot-Brittannië altijd nog een beslis send wooi-d heeft mee te spreken. De positie van Engeland wordt gekenmerkt door een superieure vlootmacht, door de heerschappy in de lucht welke 'het wil veroveren en door een steeds groeiend le ger. De minister beweerde voorts, dat er weer een expeditiecorps gereed staat, dat een groot leger in opleiding is en dat de binnenlandsche weercorpsen, die reeds meer dan 1% millioen leden tellen, van een schitterenden geest bezield zyn. Eden meende, dat ter bescherming van de eilan den een offensief de vereischte tactiek is en dat dit ook in het voornemen ligt. Goede oogstvooruitzichten in Europa. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Terwijl volgens EngeLsche verwachtingen het Eu- ropeesefte vasteland door een slechten oogst en de Britsche blokkade een hon gersnood zal doormaken, wordt, naar de dienst aus Deutschland meldt, van Duit- sche zijde vastgesteld, dat de oogst in Duitschland, noch in Europa slecht zal zijn. Veeleer kan een gemiddelde graan oogst en een goede hakvruchtenoogst ver wacht worden. Van de liakvruchten kan zelfs een zeer groote oogst tegemoet ge zien worden, dank zij het vochtige weer en het feit, dat in Groot-Duitschland veel grond voor den teelt van hakvruchten ge bruikt is. De „Reichsaehrstand" heeft er reeds bij den landbouw op aangedron gen, dat voor een voldoende varkenssta pel gezorgd wordt, opdat de rijke voeder- oogst ten volle gebruikt kan worden. Het internationale landbouwinstituut te Rome heeft reeds verklaard dat in ge heel Europa een goede gemiddelde oogst te venvachten is. -Roemenië bijvoorbeeld meldt een normaal tot goeden oogst en denkt een uitVoeroverschct van 400.000 ton ter beschikking te- zullen hebben. Uit Bulgarije wordt gemeld, dat de oogstcij- fers ongeveer overeenkomen met het ge middelde der laatste jaren. Ook in Hon- gai'ije venvacht men een goeden gemid delden oogst. Alleen in Zuid-Slavië en Griekenland schijnt de oogst tamelijk on gelijkmatig te zijn, doch tegenover een achteruitgang" voor sommige producten zal wel een stijging voor andere staan. Zwitsersch gebied door Engelsche vliegtuigen geschonden. De staf van het Zwitsersche leger deelt volgens het D.N.B. mede: In den nacht van 13 op 14 Augustus zijn verschillende gevallen gemeld van grensschending door vreemde vliegtuigen. Uit de eerste berich ten blijkt, dat drie eskaders zijn doorge drongen boven Zwitsersch gebied. Boven dien zijn in Jura en in Tessino afzonder lijke vliegtuigen gezien. De hoogte, waarop werd gevlogen, wordt geschat op ongeveer •3000 tot 4000 meter. Naar uit het Itali- aansche weermachtsbericht blijkt betrof het hier afdeelingen Engelsche bommen werpers, die steden in Noord-Italië hebben gebombardeerd. Engelsche arbeiders achten voortzetting van den oorlog onmogelijk. Uit Genève wordt gemeld: Van een hoogen ambtenaar van het Internationale Arbeidsbureau die zoojuist uit Londen te Genève is teruggekeerd ver neemt men, dat zoowel van de zijde der vakvereenigingen van Engelsche textielar beiders als ook van een comité van een der organisaties van mijnwerkers in Wales aan den Engelschen vakvereenigingslëider Citrine en den Engelschen minister van arbeid Bevin manifesten zijn voorgelegd over de noodzakelijkheid, den oorlog ter stond te doen eindigen. In deze manifesten wordt er op gewe zen, dat de Engelsche arbeiders de voort zetting van den oorlog onmogelijk achten, omdat in tal van wapenfabrieken reeds grondstoffen te kort zijn en het moreel van de arbeiders veel te wenschen overlaat. Een der organisaties kondigde in haar manifest stakingen en opstanden aan voor het geval het kabinet Churchill den oor log tegen Duitschland voortzet. Het is een feit, dat zoowel Citrine als Bevin gewei gerd hebben deze manifesten aan den En gelschen ministerraad voor te leggen. Cudahy bij president Roosevelt. De ambassadeur heeft geen berisping gekregen. Het D.N.B. meldt uit Washington: De ambassadeur der Vereenigde Staten in België, Cudahy, heeft Woensdag een on derhoud gehad met president Roosevelt. Na dit onderhoud verklaarde Cudahy aan de pers, dat hij gemachtigd was mee te deelen, dat president Roosevelt hem we gens zijn te Londen aan de pers ver strekte verklaring, waarbij hij wees op het keurige gedrag der Duitschers bij de bezetting van België en een vergelijking maakte met Amerikaansche troepen die zich niet zoo correct hebben gedragen, geen verwijt gemaakt had en zulks ook niet voornemens geweest was. Cudahy zei zich tegenover den president er over be klaagd te hebben, dat het departement van buitenlandsche zaken zijn verklaring te Londen niet had goedgekeurd, waarop Roosevelt hem verzekerd heeft, dat het niet de bedoeling van de regeering geweest is, den ambassadeur daarop te berispen. Voorts deelde Cudahy mede, niet het plan te koesteren den diplomatieken dienst te verlaten. Een avond van kameraadschap. Uit Den Haag wordt gemeld De Rijks commissaris, rijksminister Se ss-Inquart, heeft Dinsdag zijn medewerkers een „Ka- meradschaftsabend" aangeboden in de za len van den Dierentuin te 's-Gravenhage. Alle medewerkers van den Rijkscommis saris, voor zoover hun werkzaamheden dit toelieten, hadden aan deze uitnoodiging gehoor gegeven, zoodat naar schatting een zeshonderd dames en lieeren in de groote zaal aanwezig wax*en. De zaal was vroolijk versierd, met vlag» gedoelc, tientallen tafels waren aange richt, een wei-voorzien koud buffet stond gereed, kortom alle voorwaarden waren er voor een gezellig samenzijn. Dat echter deze avond van kameraad schap zoo bijzonder slaagde, was wel in de eerste plaats aan den Rijkscommissaris zelf te danken. Ongedwongen bewoog hij -zich, van het begin tot het einde, tusschen zijn gasten. Geen officieel woord werd ge sproken. Het geheele samenzijn was uit sluitend gewijd aan gezelligheid. Toen dr. Seyss-Inquart tusschen zijn gas ten had plaats genomen, nam de heer Janke het woord. Hij dankte den Rijks commissaris-namens alle aanwezigen voor de uitnoodiging en verklaarde dat allen, hier bijeen, er trotsch op waren om, onder zijn leiding, aan een grootsche taak te ar beiden, welke tot heil strekte va.n het Duitsche en het Nederlandsche volk. Na mens de Nederlandsche medewerkers van den Rijkscommissaris sprak de heer Janke in gelijken geest in de Nederlandsche taal. Dr. Seyss-Inquart^ richtte hierna een kort woord tot zijn gasten. Hij dankte allen voor hun aanwezigheid en wees op den weldadigen invloed van een goede kameraadschap tusschen allen. Dit voert niet alleen ertoe, dat allen zich met op gewektheid aan hun taak geven, maar heeft ook een ander en even belangrijk gevolg. Een goede kameraadschap brengt namelijk mede, dat men elkander helpt en steunt, dat men aanvult, waar anderen door omstandigheden eens mochten te kort schieten. Tenslotte wenschte de Rijks- commissaris allen een recht genoeglijken avond. Dat is het dan ook geworden. Daarvoor zorgden een uitstekend cabaret, prima mu ziek en het goede buffet, maar in de eerste plaats de ongedwongenheid welke er heerschte, waartoe de Rijkscommissaris het voorbeeld had gegeven. Het was een avond van ware kame raadschap, waarop zoowel de gastheer als gasten met alle voldoening op kunnen terug zien. kunnen optreden als hulpofficier van justi tie, aan wien het doen van zelfstandig on derzoek van strafzaken e.d. kan worden opgedragen en daarvoor hebben de onder officieren uit het gewone leger zonder meer geen bekwaamheid. Laatstbedoelde onderofficieren moeten dus bij plaatsing in het korps der marechaussee tijdelijk ge noegen nemen met een lageren rang dan zij in het leger hadden, en wel totdat hun opleiding in het niéuwe vak voldoende is gevorderd om hen weder in den onderoffi ciersrang te brengen. Overigens zijn de onderofficiersrangen bij dit wapen die van wachtmeestër-titulair en wachtmeester (sergeant), opperwachtmeester (sergeant- j majoor) en adjudant-onderofficier. Het officierskorps. Het officierskorps bij de marechaussee, I dat ongeveer 25 leden telt, wordt tot een tachtigtal uitgebreid. Deze aanvulling ge schiedt uit de legerofficieren uit allerlei korpsen, doch bij voorkeur uit de bereden wapens, omdat zij noodige ervaring in het paardrijden moeten hebben. Ook voor de officieren, die bij de marechaussee worden geplaatst, zijn cursussen ingesteld, voor de jongeren bij het depót en voor de overigen bij de divisies. xseoosscii.iiysweric in de duinen. De boo men in Neerlands duinenwelke tijdens de oorlogsdagen door brand werden vernield, worden thans onder auspiciën van Staatsb oschbeheer met wortel en al gerooid, waarna de gerooide terreinen door diepe grond- bewerking voor nieuwen aanplant geschikt gemaakt zullen worden. (Foto Pax-Holland)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5