Water, het probleem van de Lybisehe woestijn f Schier onoverkomelijke moeilijkheden aan het Egyptisch-Lybische front. (Bijzondere correspondentie.) ROME, Augustus 1940. Het Italiaansche legerbericht maakt van tijd tot tijd melding, dat in de Lybisch-Egyptische grenszone gevechten aan den gang zijn, dat Engelsche tank- aanvallen zijn afgeslagen en dat de eigen troepen voortdurend in den strijd het initiatief hebben. Maar over het verloop van de gevechten aan de Noord-Afrikaan- sche kust worden zelden nadere bijzon derheden bekend. Alleen kenners van dit Lybische woestijngebied kunnen zich eenige voorstelling vormen omtrent de buitensporige moeilijkheden, waarmede de troepen aan het Egyptisch-Lybische front hebben te kampen, want de strijd geldt hier niet alleen den vijand „an sich", maar ook de klimatologische omstandig heden, welke in het geheele Noord-Afri- kaansche woestijngebied bijzonder ongun stig zijn en daardoor niet alleen den strijd, maar in het bijzonder de ravitailleering be moeilijken. Het is voor Europeanen nauwelijks mo gelijk zich een voorstelling te vormen van de verzengende, moordende hitte, die ge durende de zomex-maanden in Lybië heerscht. Met een oppervlakte van 2 mil- lioen vierkante meter is de Lybische woestijn de grootste en tevens aan water gehalte armste vlakte ter wereld, ^inde- loos verliezen zich de boom- en struiklooze zandduinen in de onbegrensde uitgestrekt heid van de woestijnzee. De enkele oases, die aan beide zijden van de Egyptisch- Lybische grens liggen, zijn in de meeste gevallen honderden kilometers van elkaar verwijderd. Derhalve is water het hoofd probleem, de allervoornaamste moeilijk heid, waarmede ernstig rekening dient te worden gehouden, de hoofdzorg van Lybië. Derhalve zijn op last van den onlangs zoo tragisch omgekomen luchtmaarschalk Balbo, op vele plaatsen in dit overzeesche Italiaansche gebied, kostbare boringen vei'richt. Op enkele plaatsen werd water gevonden, maar deze weinige bronnen zijn op geen stukken toereikend voor het to tale gebi-uik. Daarom moet het grootste kwantum drinkwater uit het moederland Italië worden aangevoerd. Zonder de wa tertoevoer van Sicilië kan Lybië niet leven. Ononderbroken varen dan ook ijsgekoelde tankschepen heen en weer tusschen Lybië en Sicilië. Het behoeft evenwel geen be toog, dat juist in oorlogstijd het water probleem er een wordt van de eerste orde in de helsche hitte van een Lybischen zo- De ontslagverordening. Zooals men weet bestaan er nog altijd meeningsverschillen tusschen ambtelijke in stanties over de vraag of ontslagen ar beiders over het tijdvak van 10 Mei tot 11 Juni recht hebben op loon dan wel op steun. Op 10 Mei zijn de vijandelijkheden uitge broken en op 11 Juni is verschenen de verordening, waarbij bepaald werd, dat 'geen arbeiders mochten worden ontslagen zonder vergunning van den dix-ecteur-ge- neraal van den ai'beid. Na het verschijnen van deze verordening hebben vele ontsla gen arbeiders zich weer bij hun patroons aangemeld en zijn door hen weer in dienst genomen, soms in afwachting van de aan- gevraagde vei-gunning tot ontslag. De vraag rees nu of de arbeiders over de periode, waarin hij ontslagen was recht op loon had, op een uitkeering uit een werkloozenlcas of op steun. Gedateerd 12 Augustus is er van het departement van sociale zaken een circu laire uitgegaan aan de besturen van de gesubsidieerde vereenigingen met werkloo- zenkas, waarin deze moeilijkneid definitief wordt opgelost. Het departement stelt zich op het standpunt, dat reeds door het college van rijksbemiddelaars werd verde digd, namelijk dat de ontslagen moeten worden teruggénomcn, maar dat zij in geen geval nietig zijn verklaard. Het departement van sociale zaken deelt dan ook volgens de N.R.Ct. mede, dat ten aanzien van het tijdvak van 10 Mei tot 11 Juni op den werkgever geen verplich ting x-ust om loon te betalen. Het is hierbij onverschillig of de werkgever achteraf al dan niet een vergunning van de arbeids inspectie heeft gekregen om de betrokken arbeiders te ontslaan. Er behoeft dus geen kasuitkeering te worden teruggestort over het tijdvak van 10 Mei tot 11 Juni ,en bovendien niet over een tijdvak na 11 Juni, indien de arbeids inspectie de vei-gunning tot ontslag heeft verleend op een daartoe vóór 1 Juli ge daan vex-zoek van den werkgever. Aangezien de departementale instanties in dezen één lijn trekken, mag worden aangenomen, dat dezelfde maatregelen ge nomen zullen worden ten aanzien van de steunuitkeeringen en dat er dus geen sprake kan zijn, dat arbeiders hun steun over de periode 10 Mei11 Juni zouden moeten terugbetalen. Anderzijds kunnen zij onder deze periode geen recht op loon doen gelden. Ontslag door instellingen van weldadigheid. De Nederlandsche vereeniging voor ar menzorg en weldadigheid heeft doen na gaan, of een instelling van weldadigheid en in het algemeen een instelling of lichaam met een ideëel of philantx-opisch doel werk nemers mag ontslaan zonder voorafgaande goedkeuring van den directeur-generaal van den arbeid. Dit is geoorloofd. De bepex-kingen waar aan het ontslag ingevolge het uitvoerings besluit van den secretaris-generaal van het uitvoeringsbesluit van den secretaris- generaal van het departement van sociale zaken is ondei*worpen, geldt slechts voor „leiders van ondernemingen" (Gewex-bebe- trieben). In het algemeen ligt het crite rium voor „ondernemingen" in de werk zaamheid op het gebied van handel of nijverheid en in het oogmerk om winst te maken. Instellingen van weldadigheid e.d. vallen niet onder deze bepalingen. mer, waarbij de temperatuur in een pant serwagen stijgt tot 65 graden Celsius. En strijden zonder voldoende watertoevoer is zoowel voor mensch als dier ten eenen male ondenkbaar. Een langdurige kolo niale ervaring heeft geleerd dat men moet rekenen op een dagrantsoen van vjjf liter water voor den mensch en vijf en twintig voor het dier. Hierbij is nog niet eens het groote waterverbruik van de gemotori seerde troepen inbegrepen. Dagelijks duizenden tank-wagens onderweg. De wateraanvoer is in Lybië zoowel voor de Italiaansche als voor de Engelsche troe pen een ernstig probleem. Duizenden wagens met watertanks zijn dagelijks onderweg, om de troepen van versch wa ter te voorzien. Verder worden bij duizend tallen .de geduldige, weinig eischende en aan abnormale omstandigheden gewende muildiei'en gebruikt voor het watertrans port. De Engelschen hebben reeds eenige ja ren geleden aan de Noord-Afrikaansche kust een beweeglijke pijpleiding gebouwd, die uit Egyptische bronnen het water overbrengt naar Masa Matx-uch, welke leiding evenwel in geval van oprukken der troepen verlengd en in het tegenge stelde geval gedeeltelijk gedemonteerd kan worden. De Engelschen hebben zich daar door ten opzichte van de Italianen, die in de volkomen dorre Lybische woestijn moeten strijden, een voordeeliger positie verzekerd. De aanvallende Italiaansche troepen be dreigen thans de Engelsche ermede de aan de Egyptische zijde van de Lybische grens gelegen vruchtbare en waterrijke oases te zullen bezetten. Daardoor zou de positie van de Engelschen aan de Noord Afri- kaanscho kust buitengewoonlijk moeilijk, om niet te zeggen onhoudbaar worden. Immers de volgende oase ligt enkele hon derden kilometers verder en een marsch door deze onbegaanbare streken stelt aan de troepen reeds de allerhoogste eischen. Zandduinen maken het den voorttrekken- den gemotoriseerden troepen buitenge woon moeilijk. Maar wanneer dan boven dien nog woestijnstormen waaien, dan dringt dit fyne zand onverbiddelijk in de kleeding, in de proviand, en wat het erg ste is in de motor- en wapenonderdeelen, ook al zijn deze nog zoo goed afgeschermd. Dan wordt elke actie eenvoudig onmoge lijk gemaakt. De toestand in Z.W.-Emgeland benard. Volgens een bericht van den correspon dent van de „World-Union Press" uit Lon den, heeft de leider van het verdedigings- district Zuidwest-Engeland, kolonel W. Ambrose, aan het ministerie van oorlog in Londen een dringend verzoekschrift ge stuurd, waarin de gevolgen staan vermeld van de concentratie van Duitsche lucht aanvallen in de afgeloopen acht dagen. In dit verzoekschrift verzoekt de kolo nel ten eerste: De onmiddellijke machti ging om, de met groote deelen der be volking begonnen cursussen voor het af weren van parachutisten en de verdedi ging te mogen staken. Ten tweede: een bevoorrechte verzorging van het district Zuidwest met onderdeelen voor de lucht doelartillerie en van nieuw luchtdoelge schut. Ten derde: een verdubbelde be- schei-ming door jachtvliegtuigen. Ten vierde: het terugi'oepen van nachtjagers, die juist in deze bijzonder getroffen ge bieden, tot dusverre nog in het geheel niet zijn opgetreden. Ten vijfde: om het reeds veelvuldig door Londen toegezegde ver vangingsmateriaal voor ballonversperrin gen. Ten zesde: de werkloos geworden mijnwerkers uit Wales naar de wapen industrieën in het disti'ict Zuidwest over te plaatsen. Teneinde de urgentie van zijn vei-zoek- schrift goed te doen uitkomen, wordt het voorafgegaan door een nauwkeux-ige schil dering van de verhoudingen in zijn ver- dedigingsdisti-ict. De arbeiders in de wa penindustrieën moeten gemiddeld per dag 10 uur werken. Hun arbeid wordt bijna zonder ondierbrekixxg door het gillen der alarmsirenes begeleid. Zij mogen hun plaatsen echter tijdens de vlak op elkaar volgende alarmsignalen niet verlaten. Als zij thuis zijn, moeten de arbeiders krach tens de geldende bepalingen bij ieder alarm in den schuilkelder gaan, zoodat zij tijdens de afgeloopen week geen en kelen nacht meer dan zes uur rust hebben gehad. Deze zes ui-en waren dan nog iedex-en nacht in drie of vier periodes verdeeld. „De menschen", zoo wordt verder hierin gezegd, „zien er bleek uit, hebben i-ood- omi-ande oogen en een slappe houding". De arbeidsprestaties dalen sterk. De werk lust is over het algemeen op een tot dus verre nog niet gekend laagtepunt geko men. In een fabriek heeft zich 18 van de arbeiders ziek gemeld. In vele geval len is het zeker en in talrijke andere ge vallen waarschijnlijk, dat de „zieken" een voudig over hun zenuwen heen en gevlucht zjjn. De tranen der vrouwen, de angst der kinderen, de stemming onder de ouderen als gaat de wereld ten onder, het slechte humeur van de vaders, dat alles drukt behalve de onmiddellijke uitwerking van de onophoudelijk aanrollende Duitsche luchtaanvallen, tot bijna in het ondraag lijke op de reeds niet meer zeer flinke stemming der arbeiders en bedienden. Kerknieuws Geref. Kerken. Beroepen te Drachten (vac. H. Zand bergen) D. Ringnalda Jr. te Weesp (voor heen te Middelburg). Laatste Berichten MIDDELBURG. DE EERSTE NOODWINKEL GEOPEND. Niettegenstaande de officieele opening van de noodwinkels, die aanvankelijk op heden was bepaald, een week is uitge steld, zagen wij op den Dam een tweetal en op de Kaai één winkel die reeds heden de deuren hadden geopend, terwijl enkele andere die dit op Zaterdag zullen doen, toch ook nu hun klanten niet wegstuurden. Hetgeen gereed is geeft aan de nieuwe winkelgalerijen reeds een levendig aanzien. DE ONDERGANG VAN DE „TRANSSYLVANIA". De door de Britsche admiraliteit als gezonken opgegeven Britsche hulpkrui ser „Transsylvania" was een schip van 16.923 ton. Het werd, naar het D.N.B. meldt, in den Atlantischen Oceaan ge torpedeerd. Dertig veertig personen zijn hierbij om het leven gekomen. De ovexigen werden door andere schepen ge red en in een Westelijke haven van En geland aan wal gezet. Berlïjnsche critiek op ontwikkeling in Z.Q,-Europa. De „Dienst aus Deutschland" meldt: Te Berlijn bestaat de indruk, dat de op vatting der asmogendheden ten aanzien van de te Salzburg en Rome bespi-oken Z.-O.-Europeesche problemen door de be trokken landen niet op de juiste waarde wordt geschat. Zoowel het feit, dat recht- streeksche onderhandelingen tusschen de betrokken regeeringen, waartoe de asmo gendheden hebben aangespoord, slechts traag vorderen, alsook bepaalde stem- mings- en meeningsuitingen in de pers der betreffende landen, geven derhalve welin- gelichten politieken kringen te Berlijn aan leiding, het Duitsche standpunt ten aan zien van het complex der actueele Z.O.- Europeesche vraagstukken nogmaals te preciseeren op een wijze, waarvan het waarschuwende accent niet over het hoofd mag worden gezien. Men wijst er op, dat het meer op daden dan op woorden aankomt en daarom het alleen met de lippen belijden van de begin selen van de Duitsche buitenlandsche po litiek geen invloed op de houding en het oordeel van het Duitsche rijk kan zijn. Opnieuw wordt er aan herinnerd, dat Duitschland, en evenzoo Italië, niet het voox-nemen hebben, de door hen voorge stane beginselen eener nieuwe orde in Z.O.-Europa met de ongetwijfeld aan wezige macht aan wien ook op te dringen. De beide asmogendheden hebben veeleer een beroep gedaan op het gezonde ver- stand, den zin voor gerechtigheid en het vex-antwoordelijkheidsgevoel, om uit deze moreele houding in vrije overeenkomst een regeling der geschilpunten te doen ge boren worden. In deze houding mag men echter niet een teeken van zwakte zien, dat het mogelijk maakt, den ernstigen x'aad der asmogendheden in binnenlandsch- politieke conflicten in den wind te slaan. Men heeft, naar men van Duitsche zijde verklaart, wel begrip voor bepaalde bege leidende verschijnselen van de nieuwe orde in Z.O.-Europa, voor zoover het ge- voelsreacties zijn van niet beslissende be- teekenis. Anders en veel scherper zouden deze gebeurtenissen echter te Berlijn be- oox-deeld worden, wanneer hier sprake mocht zijn van reacties in dienst van vreemde belangen, die dan alleen be- heerscht kunnen worden door het doel, de duurzame pacificatie in het Z.O.-Eui'o- peesche gebied 'tegen te werken. Tegen over zulke belemmeringspogingen van binnen en van buiten uit stelt men te Berlijn nogmaals het groote doel, dat de landen, die in Z.O.-Europa hun gemeen schappelijke levensruimte hebben, in een geest van rechtvaardigheid en billijkheid den weg vinden naar regeling der uit het vei'leden dateerende geschillen en gemeen schappelijk offers moeten brengen om de thans nog bestaande wrokgevoelens defi nitief te overwinnen. Daarom moeten ook de betrokkenen in het Zuidoosten begrij pen, dat het niet om partijen, niet om revanche en niet om een kwarteeuw gaat, doch om een nationale pacificatie voor de komende eeuwen. Duitschland en Italië zullen evenwel dat staat vast de houding der landen i:x Z.O.-Europa in de kwestie van vrede en een duurzame nieu we ox'de met scherp toezienden blik gade slaan. HET DUITSCHE LEGERBERICHT VAN HEDEN. Het Duitsche legex-bericht van lieden luidt: Een Duitsche ondei'zeeboot heeft op den Atlantischen oceaan den Britschen hulp kruiser Traxxssylvania van 17.000 br.t. tot zinken gebracht. Ondanks het ongunstige weer hebben af- deelingen Duitsche vliegers den 14en Augustus de aanvallen op havenwerken, industriebedrijven v.liegvelden, luchtver- spemngen en troepenkampen in Zuid- en Midden-EEngeland voortgezet. Te Cardiff, Weston en Portland werden havenwerken, tusschen Brighton en Leves een transfor matorenhuis, bij Worcester en Salisbury wapenfabrieken doeltreffend met bommen bestookt. In Zuid- en Zuidoost Engeland waren de bomaanvallen in hoofdzaak ge richt op vliegvelden en op het troepen kamp Aldershot. Bij deze aanvallen kwam het tot felle, voor oxxs succesvolle lucht gevechten. Door de in aantal geringe Britsche nach telijke aanvallen van 14 op 15 Augustus is bij Derichsweiler een kerk verwoest, doch overigens geen bijzondere schade aangericht. De verliezen van den vlaixd bedx-oegen gisteren 28 vliegtuigen. Daarvan werden er 22 in luchtgevechten en minstens 6 op den beganen grond vernield. Twaalf Duitsche vliegtuigen worden vermist. Onza Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG nirn„ fl Redactie: Tel. 269 8IERKAA1U thm 5 Admlnlstr.:Tel.139 VLISSINGEN Redactie en Adm.: Walslraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kenaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKEMS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 - Gemengd Nieuws GEEN MALAISE OP DE HUWELIJKSMARKT. Vroeger was de Meimaand toptijd voor huwelijkssluitingen, doch in de laatste jaren wachten velen tot de vacantieperiode om hxxn huwelijk met wat vrijen tijd te beginnen. Ook nu blijkt deze gewoonte nog onverminderd. De afdeeling huwelijken van onzen Rotterdamschen burgerlijken stand verwerkt weer geregeld een kleine 150 ge vallen per week. Ditmaal tegen de ver wachting in, want verleden najaar hebben de oorlog en de uitkeering aan de echt- genooten van gehuwde militairen een hausse in huwelijken gebracht, die een enkele week het jaax-lijksch gemiddelde meer dan verdubbelde! Men dacht, zegt het Rott. Nwsbl., toen bjj den Burgerlijken Stand, dat de bruiden en bruigoms op een gegeven moment toch wel voor een poosje zouden zijn uit verkocht. Maar de voorraad trouwlustigen is tot aan den dag van vandaag onver wacht groot geblekeix. Het schijnt, dat juist deze oorlogs periode den trouwlust ook in de oudere generaties om verschillende redenen prik kelt. Bij een bezoek aan onzen hoofd ambtenaar voor den Bux-gerlijken Stand las men uit een stapel acten, een aantal cijfei's voor, die het bewijs levei-den, dat een belangrijk percentage huwelijken nog boven de 40 en zelfs boven de 50 jaar wordt gesloten. Ook nog ouderen trouwen vaak, maar leeftijden van 60 en 70 jaar zijn betrekke lijk scha'arsclx. Ook die beneden 20 jaar zijn niet meer zoo talrijk en komen het meest voor in de groep kostelooze huwelijken. Hoe duurder het huwelijk, hoe ouder meestal minstens één der partijen. Doch in den beteren middenstand komt men voor de trouwende paren tegenwoordig gemid deld al gauw tot een gezamenlijken leef tijd van 60 jaar of daax-boven. Het trouwen van zooveel oudere paren juist in dezen >nzekeren tijd hangt ver moedelijk samen met den grooten angst voor het alleen-zijn, welke angst dus even goed maatschappelijk als psychologische ooi-zaken kan hebben. LUCHTVAARTKAMPEN IN ERMELO. Onder auspiciën van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart zjjn van 19 Augustus tot 2 September a.s. op de „Paalberg" bij Ermelo luchtvaertkampen georganiseex-d. In dit tijdsbestek zullen drie kampen gehouden worden, achtereen volgens een leiderskamp,- waarbij gestreefd zal worden naar een verderen uitbouw van de jeugdluchtvaartorganisatie, een wedstrijdkamp, dat ten doel heeft den modelvliegtuigbouw te bevorderen én een jeugdiuchtvaartkamp, dat beoogt de werk lust te vei'hoogen. In die dagen zal voorlichting gegeven worden voor den bouw van modelvlieg tuigen. EEN DUITSCHE TEGENSPRAAK. Naar van goed ingelichte Duitsche zijde wordt medegedeeld, is een door radio- Londen verspreide bewering, als zou de graanoogst in het bezette Noord-Frankrijk naar Duitschland worden gebracht, geheel verzonnen. De Duitsche weermacht wordt in het bezette Noord-Frankx-yk gebruikt voor het binnenhalen van den oogst, doch de oogstopbrengst blijft in het land zelf. Duitschland heeft voor de voedselvoorzie ning in Duitschland geen graan uit be zette gebieden noodig. Een zoogenaamde officieele Duitsche mededeeling, die het tegendeel zou beweren en waarop radio- Londen zich beroept, bestaat niet. SPORT ATHLETIEK Nieuw wereldrecord op de 3000 meter. In het stadion te Stockholm is de Zweed Henry Kaelarne-Jonsson er in ge slaagd het wereldx-ecord over 3000 meter hardloopen te verbeteren. Hij bracht het record op 8 min. 9 sec. Het oude record stond op naam van den Fin Hoeckex-t, met S min. 14,8 sec. Kaelarne-Jonsson verbe terde het record dus met niet xtxinder dan 5,8 sec. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT Het 67e Italiaansche legex'bericht van heden luidt als volgt: De operaties in Britsch Somaliland zijn met vex-woede gevechten, Waarin de lucht macht eeu werkzaam aandeel heeft, in volle ontwikkeling. Deix Italiaanschen troepen vielen gevangexxen en wapens in handen. Doel en werkwijze van het Nederlandsche Middenstanders front. Naar aanleiding van een steeds groeiend aantal verzoeken om inlichtingen omtrent het Nederlandsche Middenstandersfront, deelt de persdienst van de N.S.B. het vol gende mede: Het doel van het Nederlandsche Midden standersfront is niet: naast de bestaande "organisaties nieuwe te stichten tenzij daar aan behoefte zou bestaan of bestaande or ganisaties ondoelmatig zouden zijn. Het doel is wel: te kristalliseeren rond den raad voor volkshuishouding der N.S.B. op dat zij daadwerkelijk zullen kunnen me de arbeiden aan den opbouw van 't nieuwe sociale en economische leven in ons vader land. Het Nederlandsche Middenstanders front is opgericht tot propaganda voor dit doel en tot strijd ter verwezenlijking er van. Het lidmaatschap van de N.S.B. is niet vereischt om tot het Ned. Midden standersfront te kunnen toetreden. Het Nederlandsche Middenstanders front groeit zichtbaar in omvang doordat er belangstelling blijkt te bestaan voor het streven dezer organisatie. Uit de kringen der vakorganisaties tra den reeds toe: oi-ganisaties van kruideniers, sigarenwinkeliers tabakshandelaren) handelsagenten, kappers, dinerbezorgers (kokerijen), verzekeringsagenten, begra fenisondernemers, slagers en handelaren in textielgoederen. Met tal van andex-e organisaties worden nog besprekingen gevoerd, tei-wijl vele per soonlijke aanmeldingen binnenkomen, die in de bij liet Nedei-2. Middenstandersfront aangesloten vakgroepen worden ingedeeld. Ook -van de periodieke vakpers zijn toe zeggingen ontvangen tot samenwerking. Marktberichten M3DDELBURGSCHE MARKT. Aangevoerd door de Walchersehe boerin nen Boter 0.82 y2 peil 5 ons Eieren 5 per 100 stuks Ëendeieren 5.50 per 100 stuks. Noteering handelaren Boter 0.82/, per 5 ons Eieren 5 per 100 stuks. Particuliere prijs marktzetterBoter 0.90 per 5 ons Eieren 6 per 100 stuks Eendeieren 6.50 per 100 stuks. Particuliere prijs handelaren Middel burg 1: Boter 0.921/2 per 5 ons Eieren 5.75 per 100 stuks Eendeieren 5.20 per 100 stuks. Particuliere prijs handelaren Vlissin- gen Boter 0.92/, per 5 ons Kipeieren 6 per 100 stuks. Vischmijn-Vlissingen. Woensdag 14 Augustus. Kleine aanvoer. Garnalen, kleinhandel: 19 ct 23 ct. Zoodjes 2.403.30. VEILINGSVEREEN. ZUID-BEVELAND. GOES, 13 Augustus. Augurken 3.50—30, stoksnijboonen 1121, stamsnijboonen 6 14, spekboonen 6. pronkboonen 10, stok- princesseboonen 8.5022, rentegevers 17 18, dubb. princesseboonen 6.5011, per- fectboonen 18. wagenaarsboonen 6, groene boonen 69.50, doperwten 9. roode kool 2.503.50, savoye kool 2.507, postelein 3, sjalotten 24, tuinboonen 3.504.50, to maten S14, uien 1.503.50, zilveruien 7.50—8, aardappelen 3—5, idem (drielin gen) 12, alles per 100 kg. andijvie, breedblad, 1.602, bloemkool 215, krop sla 11.50, komkommers 34.50, per 100 stuks Kroten 3, selderie 0.50, uien 2.50, wortelen 78.50, per 100 bos. Meloenen 928, Black Barry 13—19, blauwe drui ven 29. KAPELLE. Veilingsvei'eenïging „Kapel- IeBiezelinge en Omgeving". Groote vei ling. 13 Aug. Dubb. princesseb. z. draad 9.609.70. Groote veiling 14 Augustus: Dubb. Princesseb. z. draad 9.50. Zure Kroetappels 2.602.70. Kroetperen 95, alles per 100 k.g. Kleine veiling. Pruimen: Washington 917, Dubb. Boex-en witte 613, Onta rio 610, Czar 611, Belle de Louvain 6—12, Reine Victoria 6—19, Witte Wijn pruimen 616, Reine Claude Verte 19 24, Ponds Seedling 1017, Jefferson 11 21, Kix-kus 613, Tonneboers 69, Pur ple pershore 68, Monseigneur Hatif 9 19, Abi'ikoospruimen 613, Perzik- pruimen 23, princepruimen 6—7, Gol den Japan 1120, Gele Eierprui- men 710. Appels: Zigeunerinnen 6 29, Perzikroode Zomerappels 4 15, Early Victoria 3—7/,, Codlin Kes wick, 2—6, The Queen 2—7, Manks Cod lin 617, Duchesse d' Oldenbux-g 38, Nelson's Glorie 45, Lord Suffield 36, 216, Précoce de Trévoux 214, Brui ne Heerenpeer 15, Jutteperen S47, N.-H. Suikerij 13 Dr. Jules Guyot 3 7, Belle d' Epin 25, Ronde Perzik peren 25. Diversen: Frambozen 46—83, Bramen 2533, Japansche Wijnbes 61, Blauwe Di-uiven 2126, Abrikozen 12 30. Groenten: Dubb. Pr. zonder draad 7 —10, Snijboonen 1316, Spekboonen 13, Stókprincessen IS, Rentegevers 10, To maten S12, Augurken 311, alles per k.g. Savoye Kool 2.60—5.1U per 100 k.g. Komkommers 34, Bloemkool 69. Per ziken 16alles per stuk. Kropsla 1.10 1,40, per 100 krop. Kipeieren 4,SO. per 100 stuks. MIDDELBURG, 14 Aug. Gi'oentenvei- ling. Spinazie 612 c., postelein S15. augurken 222, Wagenaax-sboonen 68, suikerboonen 1015, stoksnijboonen 12 22, stamsnijboonen 10—15, stokprincesse- boonen 1622, stamprincesseboonen 10 16, doppers 1220, breekpeën 35, an dijvie 24, waspeën 46, uien 56, kro ten 2, savoye kool 1016, spitskool 5, roode kool 48, boerenkool 1, witte kool 3, prei 89, alles per kg. Peen 5,57,5, rapen 5,57,5 kroten 2,53,5, uien 611, selderie 2,57, peterselie 1, rabax-ber 2, radijs 2,5, rammenas 3,5, alles per bos. Bloemkool 221, andijvie 12, kropsla 11,5, komkommers 33,5, alles per stuk. Fruitveiling. Washingtons 210, Czar- pruimen 67, witte wijns 3--8, boeren- witte 310, Reine Victoria 67, Belle de Louvain 712, blauwe pruimen 8, Fran- kenthalers 2434, Black Alicaixte 30, bra men 10, alles per kg. Ananasmeloenen 12 13, zesweeksche 8, dubbele netmeloenen 1317, kasvijgen 1, perziken 17,5, alles per stuk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3