Provinciate Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesehe en Breskensche Courant De Diitsche" luchtaanvallen op Engeland waren Woensdag bescheidener vai omvang. 183ste JAARGANG NUMMER 187 DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma s F. van de Velde Jr. en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent oei week ot I 2.30 per kwartaal, Franco per post 2 50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels i 1 50, iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 5 regels 10 50 iedere 'egel meer 10 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen Toch verschillende luchtgevechten boven de Zuidoostkust. 22 Brltsche jachtvliegtuigen en 5 Duitsche toestellen verloren De Duitsche luchtmacht heeft Woens dag, naar het D.N.B. verneemt, slechts weinig formaties in den strijd gebracht. Bij de tenuitvoerlegging dei opdrachten, in de eerste plaats gewapende verkenning boven het Kanaal en vernietiging van ver sperringsballons aan de Zuidoostkust, ont stonden op verscheidene plaatsen hevige luchtgevechten, waarbij de vijand taaien tegenstand bood. In de middaguren zrjn havenwerken en vliegvelden aan de Zuid-Oostkust van Engeland opnieuw het doel geweest van hevige Duitsche bomaanvallen. Britsche jagers boden weerstand aan de Junker duikbommenwerpers, doch konden het bin nendringen van de Duitschers niet verhin deren. Op verschillende punten in de om geving van Dover zijn enorme branden te zien. Van ooggetuigen ter plaatse vernam het D.N.B., dat de geheele kust van het Kanaal gealarmeerd was om in het water gevallen Engelsche piloten op te visschen. Steeds weer zag men in den loop van de gevech ten Engelsche jagers als brandende fak kels in zee storten. Bij Dove2' zijn 9 versperringsballons neer geschoten. Volgens de tot dusverre ontvangen be richten z\jn boven het graafschap Kent 22 Britsche jachtvliegtuigen, voor het mee- rendeel Spitfires, neergeschoten, terwijl vijf Duitsche Messerschmidts verloren gin gen. DE AANVAL OP PORTSMOUTH. Het D.N.B. meldde uit Stockholm dat naar uit Londen werd bericht, bij den laat- sten aanval van Duitsche Stuka's van gis teren, een bom van middel zwaar kaliber een in de haven van Portsmouth liggend oud dok heeft getroffen, waarin het vroe gere vlaggeschip van Nelson, de „Victory" lag. De bom ontplofte in het water op ongeveer zeven meter afstand van de „Victory". Door de kracht der ontploffing werd de achtermast, waaraan de vlag van Nelson en de Union Jack wapperden, om- veTgeslagen. Het berieht over de uitwerking van deze bom heeft vooral onder de manschap pen der marine meer ontsteltenis gewekt, dan de van militair standpunt uit ge zien veel ernstige schade aan de haven hoofd- en haveninstallaties. De bijgeloovige zeelieden zien in het. feit, dat de vlag van Nelson in de golven verdween, een kwaad voorteeken. BOMMEN OP LONDEN. Het ministerie van luchtvaart meldde gisteren volgens Reuter: Tijdens nieuwe vijandelijke aanvallen werden Dinsdag bommen op Londen ge worpen. Er ontstonden tal van branden. Slechts enkele personen werden gedood. Ook werden bommen, geworpen op het eiland Wight alsmede in de districten Berkshire en Wiltshire. Talrijke vliegvel den in het Zuidoosten van Engeland wer den met bommen bestookt. In een geval vielen verscheidene slachtoffers te be treuren. Voorts deelt het ministerie van lucht vaart mede: Dinsdagmorgen zijn vijande lijke vliegtuigen op verschillende plaatsen de Britsche kust genaderd en wel van Sus ses tot de monding van de Theems. Op verscheidene kustplaatsen werden bommen geworpen, welke slachtoffers maakten. Eenige vijandelijke toestellen vlogen over de zuidkust en wierpen bommen uit in Hampshire, waardoor eenige personen ge dood wei'den. DE DUITSCHE PERS OVER DEN LUCHTSLAG. De Duitsche bladen leveren kritiek op de Engelsche berichtgeving over de z.g. verliezen van het Duitsche luchtwapen, bü zijn aanvallen op Britsche vliegtuig eskaders, havens, wapenindustrieën en con- vooien. Beter dan hierdoor konden de En- gelschen, aldus de Berliner Börsenzeitung, de wereld niet demonstreeren, wat zij on der alle omstandigheden wenschen te ver bergen, n.l. dat hun positie wanhopig is en dat zij onder de slagen van het Duit sche luchtwapen geleerd hebben te vree zen. Slechts de groote angst heeft hen tot een getallenwaanzin kunnen brengen, zoo als hij in hun opgaven over de Duitsche en over de eigen verliezen tot uitdrukking komt. Zelfs in de Vereenigde Staten, bij den laatsten bondgenoot, op wiens hulp Engeland nog meent te kunnen rekenen, daalt het vertrouwen in Engeland tot het nulpunt, zoo schrijft de Berliner Börsen Zeitung. Nog eens, en ditmaal in een be slissend uur, zijn de feiten sterker dan de Britsche fantasieproducten. De Deutsche Allgemeine Zeitung her innert eraan, dat de Engelschen destijds ook de Duitsche verliezen in Polen, Noorwegen, Vlaanderen en Frankrijk ontzaggelijk over dreven en schrijft dan verder: Wanneer de Engelschen er thans toe overgaan, onze verliezen bij de luchtaanvallen op Enge land te vermenigvuldigen en dan een dag later dit veelvoud nog eens verdubbelen, dan komt bij deze Britsche koortsfanta sieën duidelijk een politiek-psychologische reden te voorschijn. Honderdduizenden En gelschen zitten '"hans dagelijks bibberend in de schuilkelders en vervloeken de plu tocratische regeering-Ccurchill, die de vredeshand van den Führer heeft gewei gerd. Tienduizenden Engelschen hebben Duitsche luchtaanvallen gezien. Het ver trouwen in de verzekeringen der regee ring, in het voortzetten van den oorlog en. hierdoor in de regeering-Churchill zelf, is ernstig geschokt. Ongeveer 30.000 woningen in Nederland verwoest. Alleen In Rotterdam 25479 gebouwen vernield. Groot zijn de verwoestingen, die in vier dagen van den oorlog zijn aangericht. Men denke aan de talrijke groote en de nog veel talrijker kleine bruggen, welke zijn opgeblazen, aan de gebouwen, die zijn verwoest. Alleen in Rotterdam zijn naast tal van niet ter bewoning bestemde gebouwen 25479 woningen verwoest, waarvan 23715 bewoonde. In deze gemeente zijn 77607 personen onmiddellijk dakloos geworden. In eenige kleine gemeenten is het aantal ver woeste woningen relatief grooter, doch betreft het slechts enkele tientallen of honderden woningen. Valkenburg (Z.-H.), Alblasserdam, Bleskensgraaf, Rhenen, Wa- geningen, Scherpenzeel en Hoogland, staan op deze lijst bovenaan schrijft de Ned. Het totale aantal verwoeste woningen in Nederland zal echter de 30.000 niet over schrijden. Geen uitbreiding van het personeel der Arbeidsinspectie. De directeur-generaal van den arbeid deelt aan hen, die in den laatsten tijd naar een betrekking bij den dienst der arbeidsinspectie solliciteerden, mede, dat onder de huidige omstandigheden niet tot uitbreiding van het vaste personeel van dien dienst zal worden overgegaan. Ook voor de bijzondere werkzaamheden, waarmede de arbeidsinspectie is belast, kan in het algemeen niet van de diensten der vele sollicitanten gebruik worden ge maakt, aangezien voor dit doel in de eerste plaats ambtenaren, die bij andere rijksdiensten overcompleet zijn geworden, bij de arbeidsinspectie zijn tewerkgesteld. Afzonderlijke beantwoording der sol licitaties kan niet plaatsvinden. De Nederlandsche Unie. Dr. v. d. Wielen algemeen secretaris. Tengevolge van een misverstand is door sommige bladen vermeld, dat mr. H. J. Reinink, chef van de afdeeling Hooger Onderwijs aan het departement van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, dezer dagen zou zijn benoemd tot algemeen secretaris der Nederlandsche Unie. Mr. Reinink is echter van den aanvang der stichting van de Nederlandsche Unie tot heden toe tijdelijk als haar alge meen secretaris opgetreden. Nu dr. H. G. W. van der Wielen, leider der volks- hoogeschool te Bakkeveen, bereid is ge vonden, het algemeen secretariaat defi nitief op zich te nemen, heeft mr. Rei nink zijn functie overgedragen. De kolenvoorziening'. Volgens inlichtingen die de Tel. ont vangen heeft ligt het in de bedoeling voor de volgende toewijzingen van brand stoffen een brandstoffenkaart te verstrek ken, onderverdeeld in bonnen van 1 hl. Van deze brandstoffenkaarten zal, evenals dit bij de textiel is geschied, in minde ring worden gebracht niet slechts de 20 procent, die voor 30 September is ont vangen, maar ook het kwantum, dat in de zgn. vrije maand April is betrokken. Zij, die gedurende Augustus en Sep tember niet aan de beurt komen bij hun kolenleverancier, zouden zich dus niet be zorgd behoeven te maken over hun con tingent, daar zij automatiscu een grootei aantal kolenbons toegewezen krijgen dan de particulieren, die reeds de hun toeko mende hoeveelheid steenkolen in huis heb ben. Ook het vredig dorpje Staphorst heeft te lijden gehad van een Engelschen vlieg- tuigaanval, waarbij dertig brandbommen en eenige brisantbommen werden uit geworpen. Twee boerenwoningen werden daardoor in de asch gelegd. (Foto Pax-Holland.) Sensationeele verklaring van Amerikaan- sche Minister' van Marine. Kbox acht den val van Engeland binnen 60 dagen mogelijk. De positie van Amerika zou dan slechter zijn dan ooit te voren. Het D.N.B. meldt De Amerikaansche minister van marine, Knox heeft gisteren in de militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden een sensationeele ^verklaring afgelegd. Toen hij aandrong op het aannemen van het voorstel tot invoering van de dienst plicht, staafde hij dit met de opmerking, dat de Vereenigde Staten tenslotte in de geheele wereld geen vriend meer zullen hebben, indien Engeland de nederlaag lijdt. Hij bidt God, dat dit niet moge ge schieden, maar niettemin houdt hij een Engelsche nederlaag mogelijk binnen 60 dagen. Geen Amerikaan heeft een nauw keurig beeld van den strijd om Engeland, want Amerika verneemt niet de volle waarheid en kent niet den omvang van de werkelijke verliezen. Indien de Ver eenigde Staten thans een vloot van drie millioen ton zouden bezitten, die den At- lantischen en den Stillen Oceaan zou kun nen controleeren, dan zou een enorm land leger niet noodig zijn. Helaas zullen de Vereenigde Staten eerst in 1946 over een vloot van voldoenden omvang beschikken. Op de vraag van den republikein Calson of er voor de Vereenigde Staten oorlogs gevaar in het Verre Oosten bestaat, heeft de minister van marine geantwoord, dat in deze gevaarlijke tijden niemand weet waar gevaren kunnen opduiken. Amerika moet sterk genoeg zijn om aan alle geva ren het hoofd te bieden. Over den Atlan- tischen Oceaan dreigt geen onmiddellijk gevaar, doch in geval van een nederlaag van Engeland zou de positie van Amerika slechter zijn dan ooit te voren. DE 0PB0UWBIENST GAAT HELPEN BIJ DEN OOGST IN FRANKRIJK. Bij den staf van den Ophouwdienst is van Duitsche zijde het verzoek ontvangen 1000 man en zoo mogelijk meer ter beschikking te stellen voor binnenhalen van den oogst in Frankrijk. Naar de Tel. verneemt is.de animo hiervoor zoo groot, dat gemakkelijk aan dit verzoek voldaan kan worden. De mannen van den Ophouwdienst die zich voor dit doel vrijwillig kunnen op geven, zullen in korpsverband, geënca dreerd door voldoende officieren en onder officieren, naar Frankrijk vertrekken. Voor vervoer, legering en landbouwwerk tuigen zullen dc Duitsche instanties zor gen. Bindtouw voor den landbouw. In aansluiting op de dezer dagen in de pers verschenen mededeeling van den se cretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij over de noodzakelijkheid van het inzamelen van in den landbouw gebruikt bindtouw, wordt nog nader bekend ge- DISTRIBUTIE VAN G0EDK00PE MARGARINE EN BAK- EN BRAADVET AAN WERKL00ZEN EN ARMLASTIGEN. De rijksdienst der levensmiddelendistri butie heeft betreffende bovengenoemd on derwerp aan de gemeentebesturen een cir culaire gezonden, waaraan het volgende is ontleend: Ondersteunde of tewerkgestelde werk- loozen en armlastigen en de daarmede ge- lijkgestelden, kunnen voor het verkrijgen van goedkoopè margarine en bak- en braadvet in aanmerking komen, ongeacht of zij in het bezit zgn van vetbonnen, dan wel van boterbonnen. In sommige gemeenten worden door den plaatselijken distributiedienst, aan de in stantie, belast met de distributie van goed- koope margarine en balt- en' braadvet, na inlevering der bonnen, zgn. „toewijzingen" verstrekt. Dit is echter niet noodig, aan gezien margarine en bak- en braadvet voor werkloozen en armlastigen voorloopig op de normale wijze als voorheen, zonder ge bruikmaking van een toewijzing, bij den rijksdienst der levensmiddelendistributie kan worden aangevraagd. Het innemen der vet en/of boterbonnen behoort steeds plaats te vinden door de gemeentelijke instantie, belast met de dis tributie van goedkoope levensmiddelen. Nimmer mogen betrokkenen deze bonnen bij den winkelier inleveren. De kerkelijke instellingen van weldadig heid die gebruik maken van de terzake geldende regeling betreffende zelfstandige distributie aan hun ondersteunden, zullen het door hun benoodigde kwantum mar garine en bak- en braadvet slechts kun nen in ontvangst nemen tegen gelijktijdige overgave van het daarvoor benoodigde aantal vetbonnen en/of boterbonnen, welke zg van hun ondersteunden hebben verltre- De Engelsche luchtaanvallen op Noord-Italië. De Engelsche luchtaanvallen op open steden in Noord-Italië worden door de Noord-Italiaansche pers op scherpe wijze gebrandmerkt. De bladen wijzen er op, dat deze aanvallen mogelijk zijn geweest, onder schending van 't Zwitsersche lucht gebied en Jat de Engelschen zulke aan vallen nog slechts des nachts durven on dernemen. De „Sera" schrijft, dat deze aanvallen zijn gedaan door een vijand, wien het water tot aan den hals staat. De Engelschen moeten hun verstand heb ben verloren, indien zrj gelooven met strooibiljetten den wil van het Italiaan- sche volk om te overwinnen, tot wankelen te kunnen brengen. Ook de „Corrierë della Sera" merkt op, dat Engeland de grootste ontgoocheling zal beleven, indien het meent met bommen en strooibiljetten het Italiaansche volk te kunnen ontmoe digen. De strooibiljetten geven op de juis te wijze uitdrukking aan de Engelsche domheid. maakt, dat het in de bedoeling ligt voor het ingezamelde touw een redelijke ver goeding te geven. T.z.t. zullen hieromtrent verdere mededeelingen worden gedaan. Welke bonnen geldig zijn. (Om uit te knippen). BROOD De met "1" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekje zijn geldig van 12 tot met Zondag 18 Augustus voor totaal 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. De bonnen, welke, 18 Augustus nog niet gebruikt zijn, blij ven voorts nog tot en met 22 Aug. a.s. geldig. BOTER MARGARINE OF VET: Bon 01 tot en met 04 (boterkaart) geldig tot en net 23 Augustus recht gevende op een half pond boter per Bon 01 en 02 (vetkaart) geldig tot en met 23 Augustus, recht gevende op een half pond margarine óf ge smolten vet öf boter per bon. Bon 03 en 04 (vetkaart) geldig tot en met 23 Augustus, recht gevende op een half pond boter per bon met tien cent reductie per half pond. BLOEM OF BAKMEELBon 40 van het algemeen distributieboekje. Geldig van 10 Augustus tot en met 6 September voor een half pond tar webloem of tarwemeel, of boekweit- meel, of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. THEE OF KOFFIE: Bon 53 van het algemeen distributieboekje. Geldig tot en met 30 Augustus voor een half pond koffie of een half ons thee. SUIKER Bon 66 van het alge meen distributieboekje. Geldig tot en met Vrijdag 30 Augustus a.s. voor één Kilogram suiker. Bon 74 van het algemeen distributie boekje, geldig tot en met 30 Aug- a.s. geeft recht op een extra rant soen van lVi kilogram. RIJST OF RIJSTEMEEL Bon 14 van het algemeen iistributieboekje. Geldig van 12 Augustus tot en met 6 September voor een half pond rijst of. rijstemeei óf rijstebloem. HAVERMOUT, HAVERVLOKKEN OF GORT OF GRUTTEN Bon 27 van het algemeen distributieboekje. Geldig van 12 Augustus tot en met 6 September voor een half pond ha vermout, of havervlokken of gort of grutten. MAÏZENA, GRIESMEEL OF PUD DINGPOEDER: Bon 105 van het algemeen distributieboekje. Geldig tot en met 11 September voor 1 ons maïzena, griesmeel of puddingpoeder. (Puddingpoeders, die niet vervaar digd zijn an of niet hoofdzakelijk uit producten bereid uit granen, rijst of tapioca zijn vrij van de distribu tieregeling MACARONI OF VERMICELLI OF SPAGHETTI. Bon 110 van het al gemeen distributieboekje. Geldig tot en met 11 September voor één ons macaroni, vermicelli ot spaghetti. HONDEN- EN KATTENBROOD Bon 1 van de voederkaart voor hon den. Geldig van 1 tot en met 31 Augustus voor groep 1: 12 kg. hon denbrood groep 2: 12 kg. groep 3: 10 kg. groep 4: 6 kg. groep 5: 5 kg- groep 6: 3 kg. Op bon no. 1 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde pe riode iy2 kg. kattenbrood beschik baar gesteld. PETROLEUM: Zegel gemerkt „Pe riode 5". Geldig van 12 Augustus tot en met 8 September voor twee liter (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). KOLEN, enz. Tot 30 September kan men bij handelaren koopen 20% van het verbruik -van April 1939 tot en met Maart 1940. De Italiaansche actie in Afrika. Naar gemeld wordt, hebben Italiaan sche bommenwerpers aan het front van Lybië groote Engelsche legerkampen ge bombardeerd en de barakken in brand geschoten. Van het Somalifront wordt gemeld, dat het Engelsche vliegveld Gemel is gebom bardeerd, waarbij eenige vliegtuigen op den beganen grond zijn vernield, zonder dat de Engelsche luchtdoelartillerie iets kon uitrichten. Een Engelsch vliegtuig werd in een luchtgevecht neergeschoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1