Se Spin De vooruitzichten voor de komende Jaarbeurs - Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 14 Augustus 1940 De deelneming kan vrijwel normaal genoemd worden. in de Ostmark - De leiders van het Nederlandsch kindertransport Enge'sche bommenwerpers eenige woonwijken van naar de Ober Donau. Links de burgemeester van Braunau, rechts Amsterdam bestookt. Een woonhuis aan de de heer Scholtz (Foto Pax-Holland) ^a Costakade, dat vernield werd (Foto Pax-Holland) Het slagwoord, waal-mede het Jaar beurs-bestuur ditmaal werkt, is „Oriën- teeren en aanpassen". Daarmede wordt inderdaad ook bedoeld behoudt het per soonlek contact met industrie en handel. Daarop is ook gewezen. Het is gewenscht toch ter jaarbeurs te komen, al is dat voor sommigen minder direct noodig om zaken af te wikkelen. Zelfs is het zakelijk volkomen verantwoord zich georiënteerd te houden omtrent al wat er in de wereld van handel en industrie omgaat ook wanneer men zelve niet direct in de gele genheid zal zijn veel zaken af te doen. Wij zitten bij mr. Jac. Milius, directeur van de Nederlanclsche Jaarbeurs en pol sen hem over de vooruitzichten ten aan zien van welker omvang hij in het geheel niet ontevreden blijkt. Hij wijst er ons op dat verschillende zakenmenscheh inder daad gevoelig zijn voor het bovenom schreven standpunt. „De zoogenaamde jaarcontracten dat zjjn de overeenkomsten van hen, die zich verbinden aan beide beurzen deel te ne men aldus de heer Milius, „zijn vrij wel geheel intact gebleven. Hoogstens 5 pet. heeft gevraagd zich te mogen terug trekken. Dit beteekent heel wat, daar juist de jaarcontracten steeds gebleken zijn een goeden barometer te vormen voor de beursdeelneming. Maar ook het cijfer van d'e nieuwe contracten is vrij goed te noe men, zoodat men veilig kan spreken van een normale deelneming. Wanneer men de lijst van deelnemers eens doorloopt, vindt men daaronder firma's van standing, die nu voor de eerste maal ter beurze ver schijnen. Merkwaardig is het daarnevens, dat een aantal der oudste deelnemers, die echter al sinds vele jaren verstek hadden laten gaan, thans weer present zal zijn. Zij kennen de beurs uit de moeilijke jaren van den wereldoorlog en weten, welke be- teekenis deelneming juist in moeilijke tij den kan hebben. Verheugend is het, dat de schoenindustrie sinds lange jaren ook weer collectief deelneemt". De deelneming. „En hoe is het verdere deel van de beurs „Wel, verder vertoont de beurs weer het gebruikelijke aanzien. Het aantal deel nemers kan- geacht worden niet zoo heel veel af te wijken van het in de laatste jaren gebruikelijke. Definitieve cijfers zijn nog niet te geven, omdat er nog steeds nieuwe deelnemers bijkomen. Van beteelce- nis zal echter zeker de agrarische beurs worden. Uit zuiver zakelijk oogpunt be zien, zal vooral de deelneming in machi nes en werktuigen belangrijk zijn. De om vang daarvan zal grooter zijn dan ooit, waarin een aanzienlijke Duitsche inzen ding van beteekenis zal blijken te zijn. Maar ook van Nederlandsche zijde is er verheugende belangstelling. De omvang van de agrarische beurs wordt wel bijzon der goed in het licht gesteld, wanneer ik u vertel, dat thans weer het geheele Vreeburg in gebruik zal zijn. Dat is op het oogenblilc nog wel niet duidelijk te zien, omdat de agrarische beurs in het al gemeen juist open ruimte vraagt, waaraan dus niet zoo heel veel is voor te bereiden. Behalve het zuiver zakelijke deel is ook van groote beteekenis de agrarische voorlichting", vervolgt de heer Milius. „In de parterre van het eerste gebouw wordt een demonstratie gegeven van de staats zorg en van de verschillende staats diensten. Dit is een inzending van het departement. Daarnaast zal men echter vertegenwoordigd vinden de voorlichtings diensten, gesticht door particulier initia tief. Ook van de zijde van de agrariërs zelf verwacht men breeder belangstelling voor een aanzienlijk deel het gevolg van de vele lezingen, die door den heer De Boer in den lande zijn gehouden. Onze agrarische ad viseur heeft niet minder dan vijftig maal voor de belangstellenden in deze groep het woord gevoerd. Er zijn dan ook reeds tal rijke aanvragen uit dezen hoek binnen ge komen en er bestaan heel wat plannen voor excursies naarde beurs, ontworpen door diverse landbouworganisaties". „En de andere groepen, hoe staat het daarmede?" „De ter najaarsbeurs gebruikelijke zijn alle weer vertegenwoordigd. Ik noem u „kunst en industrie", de verkeersgroep, waarvan deel uitmaken de N.A.C., de A. N.W.B. en V.V.V. enz., enz. Weinig buitenlandsclie inzendingen. Uiteraard zal de buitenlandsche deelne ming klein zijn. Gerekend kan worden op Duitschland, doch ook van Belgische zijde bestaat er een versterkte belangstelling voor onze beurs. Dit wijst ongetwijfeld op de groote energie, waarmede de Belgen him economisch leven weer trachten op te bouwen. Van Duitsche zijde zal vertegen woordig'3 zijn de „Werberat" en in het bij zonder de branche „Feinmechaniek und optiek". Verder zal er ook eenige indivi- dueele deelneming zijn. In de machinehal komt een inzending van de Reichsnaehr- stand, die waarschijnlijk in het bijzonder zal zijn ingesteld op propaganda. „Er zal wel veel propaganda worden ge maakt voor het jaarbeursbezoek?" „Deze wordt inderdaad in verhoogde mate voortgezet. Er wordt door ons naar gestreefd om het vervoer zoo goed moge lijk te doen zijn. De bekende extra treinen zullen mét één uitzondering weer 'rijden. Veel werk zal worden gemaakt van het busvervoer, terwijl ook het vraagstuk van het logies terdege onder het oog wordt gezien. Dit is een zaak, die geregeld wordt door de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer, die immers het logiesbureau van de jaarbeurs is en die administratief reeds alle maatregelen heeft genomen". „De Jaarbeurs is dus gereed?" „De Jaarbeurs is gereed, haar taak weer te vervullen. Dat is voor dei. tweeden keer in oorlogstijd. Dat alles tamelijk vlot verloopt en in ieder geval reden geeft tot tevredenheid is zeker toe te schrijven aan de groote energie, waarmede de Neder landsche zakenman werkt aan den Neder- landschen opbouw. Luxemburg onder Dultsch bestuur. Van „Groothertogdom" mag in officieele stukken niet meer ge sproken worden. De grond wet opgeheven. Het D.N.B. meldt uit Luxemburg, Bij de invoering van het commissariaat voor het bestuur der stad Luxemburg heeft de leider van het burgerlijk bestuur Simon een toespraak gehouden, waarin hij eerst wees op het Duitsche karakter van de stad Luxemburg en haar bevolking. Voorts betoogde gouwleider Simon, dat de Luxembürgsche grondwet wegens de vlucht van de Groothertogin en van de re geering buiten werking gesteld is. Daar mede is tevens voor de Luxemburgsche ambtenaren, die vroeger trouw zwoeren aan de Groothertogin, deze eed vervallen verklaard. De invoering van een Duitsch burgerlijk bestuur, verklaarde Simon ver der, heeft rechtelijk een nieuwen toestand geschapen, welke de Luxemburgsche amb tenaren tot loyauteit tegenover de door dit bestuur ingestelde organen verplicht. Het gebruik van de uitdrukkingen „Groot hertogdom" en „Land Luxemburg" moet voortaan in alle officieele stukken achter wege blijven. Scherpe Itaiïaansche critiek op Griekenland. In verband met den moord op den Albaneeschen patriot. Onder het opschrift „Gerechtigheid voor Albanië, vergeefsche poging van Grieken land om den moordJ op den patriot Daut Hoggia te rechtvaardigen" verklaarde gis teren het Italiaansche blad „Giornale d' Italia" De regeering te Athene probeert zich door èen lange en kronkelige nota van haar schuld schoon te wasschen. Daut Hoggia is een ware patriot en werd door alle fiere Albaneesche stammen geëerd. Jarenlang heeft hij met gevaar voor zijn leven aan alle nationale vrijheids- en on afhankelijkheidsbewegingen deelgenomen. De jeugdige sluipmoordenaars zijn twee Grieksche en geen Albaneesche nomaden. Sinds geruimen tijd is van hen bekend, dat zij door de Grieksche politiek betaald worden. Het Atheensche persbureau kan het zich besparen er pp te wijzen, dat de Grieksche regeefihg d'e onafhankelijkheid van Albanië en zijn grenzen eerbiedigt. Italië heeft tallooze bewijzen in handen, welke van het tegendeel blijk geven. Sinds de eerste dagen van de Italiaansche deelneming aan den oorlog heeft Grieken land zijn ontbindende actie aan de grens van Albanië verscherpt. Van het begin af heeft het zich, door zijn gebied en zijn kust bereid te stellen, ter beschikking van het Britsche opperbevel gesteld. De mi nister van binnenlandsche zaken, graaf Ciano, heeft in een van zijn redevoeringen helder en duidelijk gezegd, dat de grenzen van Albanië en de verdediging daarvan een heiligen plicht vormen voor Italië. In dit beslissende uur van de Europeesche geschiedenis kunnen dergelijke laakbare fouten als Griekenland zich veroorlooft, niet geduld worden. TWEE BRITSCHE MIJNENVEGERS GEZONKEN. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de mgnenvegers „Tamarisk" en „Pyrope" bjj een vijandelijke luchtaanval zoo groote beschadigingen hebben opgeloopen, dat zij gezonken zijn. Rijvergunningen en toewijzingen motorbrandstof. De secretarissen-generaal, wnd. hoofden van de departementen van handel, nijver heid en scheepvaart en van waterstaat maken het volgende bekend De derde distributieperiode voor motor brandstof, als bedoeld in de motorbrand stofbeschikking 1940 no. 1, zal loopen van 1 September tot en met 30 September 1940. Belanghebbenden wordt erop gewezen, dat met ingang van 1 September 1940 de voor de maand Augustus 1940 afgegeven bestelbonnen en vergunningen met cou pons niet meer geldig zijn voor het be trekken of verbruiken van motorbrand stof. Evenmin zijn dan geldig de voor Augus tus door de rijksinspecteurs van het ver keer afgegeven vervoersvergunningen en voorruitöriehoeken. Houders van een vergunning tot het gebruik van een motorrijtuig, die meenen na 31 Augustus a.s. voor een verlenging van deze vergunning en toewijzing van motorbrandstof in aanmerking te komen, kunnen deze aanvrage op een vereenvou digde wijze indienen. Bij de plaatselijke distributiekantoren zijn tot dat doel reeds van heden af, briefkaartformulieren gratis verkrijgbaar, die, volledig ingevuld en on derteekend, uiterlijk 17 Augustus a.s. in het bezit van den rijksinspecteur in het betreffende district moeten zijn om voor behandeling vóór 1 September 1940 in aan merking te komen. Bedoelde kaart-formulieren zijn ver krijgbaar in de 4 verschillende categorieën n.l. a. (roode kleur) voor beroepsgoederen- vervoer b. (blauwe kleur) voor vervoer van eigen goederen c. (gele kleur) voor personenvervoer (uitgezonderd autobussen) d. (witte kleur) voor vervoer, niet onder a-c genoemd. Voor ieder motorrijtuig, waarvoor men verlenging van een vergunning of ver nieuwde toewijzing van motorbrandstof verzoekt, moet een afzonderlijke kaart worden ingevuld, van dezelfde kleur als de thans in bezit zgnde vergunning. De bovenomschreven regeling geldt uit sluitend voor verlengingen. Voor nieuwe V2er kinderen door auto aangereden en omgekomen. VREESELIfK VERKEERSONGELUK TE BERGEN OP ZOOM. Dinsdagochtend omstreeks elf uur had op den Parallelweg te Bergen op Zoom een zeer ernstig verkeersongeluk plaats. De bestuurder van een personenauto ge raakte, vermoedelijk door het springen van een band, de macht over het stuur kwijt, met hei gevolg, dat hij verschillende kin deren aanreed. Drie hunner waren vrijwel op slag dood en een ander werd zwaar ge wond en is in den afgeloopen nacht over leden en nog weer enkele anderen licht ge wond. Het eerst reed de wagen het zeven jarig meisje Verduit aan, dat juist op haar fiets wilde stappen. Het kind werd een honderdtal meters meegesleurd en was op slag dood. Daarna botste' de auto op een kinderwagen, waarin twee kinderen der familie Videier waren gelegen. Beiden werden ernstig gewond naar het algemeene burgei'gasthuis overgebracht, waar het 3- jarige zoontje hedennacht overleed, een meisje, dat het wagentje reed, liep 'n arm- fractuur op. Vervolgens greep de auto twee kinderen, het negenjarig jongetje Hertogs en het elfjarig meisje Schetter. De eerste was op slag dood, de laatste zwaar ge wond door haar moeder in huis gedragen. Even later overleed ook zij aan de be komen verwondingen. Tenslotte reed de auto nog een vuilniswagentje aan, waar van de bestuurder zich wist te redden door op zij te springen. De auto werd zwaar beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. De belangstelling van de zijde der land- arbeiders om naar Duitschland te gaan, is te Winschoten zeer groot. Wekelijks vertrekken uit het district Winschoten gemiddeld tweehonder arbeiders derwaarts. aanvragen moeten nog de bestaande uit voerige formulieren worden ingevuld, die mede bij de plaatselijke distributiekanto ren gratis verkrijgbaar zijn. door JOHNSTON Mc.OULLEY 2) Ik geloof, dat ik een dwaas ben, maai' ik moet er toch meer van weten, zei War wik in zichzelf. Ik heb wel een avontuur tje noodig. Hoop is er wel niet Ik weet van te voren, dat het niets nieuws zal op leveren. Hij dacht er nog eens over na. Het adres was een heel eind weg en het liep tegen middernacht. Hij kende de wjjkeen heel deftige. Niet een wijk om er 's nachts rond te scharrelen zonder behoorlijk doel... Maar hij had toch een doeldat gouden taschje terug brengen? Doch zou het niet dwaas zijn, dat zoo laat in den nacht te doen? Kon hij het ding niet laten brengen? Natuurlijk. Maar hetkon geen kwaad, eens poolshoogte te nemen. Hjj had toch nog geen slaap en dus geen reden om naar huis te gaan. Heldere maan. Mooi weer voor een ritje. De fris- sche wind zou hem goeddoen. „Roep even een taxi voor me", zei hg tegen den bediende. „Jawel, mijnheer Warwik". „Heb je soms een automatisch pistool?" „U zegt?" „Zoo'n ding om kogels mee af te schie ten, begrijp je?" „Is dat een grapje, mynheer Warwik?" „Om kwart over twaalf, als ik dood- nuchter ben? Ik dacht dat je me beter kende". „Maareenpistool, meneer?" „Ja. Heb je er een? Ik zou het graag leenea". „Maarziet ude weten „Ja, dat weet ik allemaal wel. Geen ver boden wapens dragen en zoo meer. Beste kerel, ik heb alle mogelijke soorten wa pens gedragen, van een schijfpistooltje met rubber balletjes af tot een olifanten geweer. De wet is er om misdadigers in bedwang te houden ik ben een fatsoen lijk burger". „Zeker, mijnheer. Ja, ik heb hier nog wel een ouden revolver liggen, al maan den. Achter het buffet. Geladen ook. U wilt hem geladen hebben?" „Om met eenig succes een revolver af te schieten, moeten er patronen inzitten, niet waar? Zeg, verteuten wij niet heel wat kostbaren tijd?" „Ik zal er een stuk papier omheen doen, mijnheer. Weet u zeker, dat het hee- lemaal in orde is, mijnheer?" „Ongetwijfeld. Ik zal mezelf niet voor mijn kop schieten en ook geen moord be drijven en het wapen laten liggen, zoodat de politie jou zou kunnen verdenken. Ik ga een taxiritje maken en ik wil graag een wapen b\j mij hebben, omdat ik ervan overtuigd ben, dat de chauffeur een ban diet is. Haal dat ding nou maar voor me Hier, dit is voor je moeite. Ik zal je dat ding terugbrengen en anders kun je een nieuwen koopen. En schiet nou op met die taxi". Drie minuten later overhandigde de be diende met een buiging den revolver in een stuk papier aan John Warwik. Vijf minuten later zat John Warwik in een taxi op weg naar het adres op de Ame rican Boulevard. In zijn zak had hij het gouden taschje. HOOFDSTUK H. Het donkere huis. De chauffeur stopte op den aangewezen straathoek, vaar John Warwik uitstapte en hem een bankbiljet overhandigde met de noodige orders. „Je blijft een uur wachten", zei hij. „Ben ik dan nog niet terug, dan kun je heengaan. Je kunt de rest van het geld houden". Warwik zette zijn hoed achterop zijn hoofd zwaaide met zijn stok en wandelde de avenue op. De maan scheen helder, maar langs den weg stonden de boomen reeds in blad en wierpen donkere scha duwen op het plaveisel. Warwik wist, dat het door hem gezochte huis aan de over zijde lag en vond het nummer spoedig. Hij liep zonder, zijn schreden in te houden door, maar nam het huis aandachtig op. Het lag een eindje van de straat af en was een imposant, ietwat door ouderdom vervallen gebouw, omgeven door gras perken, waardoor heen een oprijlaan tus- schen struiken en boomen liep. Bij den volgenden hoek stak hij de straat over en liep met vasten tred op het huis toe. De inrijpoort stond open. Hij bleef even staan om een sigaret aan te steken. Intusschen bekeek hij het huis nog eens goed. Hij voelde zich avontuur lijk gestemd. Het was onzin. Iets, wat hij beter gedaan kon hebben, toen hij twintig was Dwaasheid voor een man van vijf en dertig Hij deed beter naar zrjn taxi terug te keeren en naar huis te gaan. En op hetzelfde oogenblilc besloot hij dat niet te doen. Hi, wilde doorzetten en zien, wat er van kwam Hij vergewiste zich ervan, dat de revol ver voor onmiddellijk gebruik ih orde'was. In zijn linkerzak had hij het taschje. Toen hij dat goed wrist, liep hij de oprijlaan in. Hjj kon zoodoende vrij dicht bij het huis komen, zonder in het maanlicht te loopen. Hij liep geruischloos en hield zich voor alles gereed. Tegenover de breede veranda gekomen, bleef hij achter een boschje staan wachten. Er scheer nergens in huis, noch in de groote garage, licht te bran den. Het huis leek wel uitgestorven. Hm 1 Misschien een valsch adres schoolmeisjes-grilof iets dergelijks Doch opeens zag hij iets wits achter een venster Hij keek nauwkeuriger toe en zag, dat het raam, laag bij den grond, open was. En nu zag hij ook, dat het geen wit gordijn was, dat in den tocht wapperde, maar een witte japon. Hij wandelde een paar passen verder. Er viel niet aan te twijfelendaar stond een vrouw voor het raam en naderbij gekomen zag hij in het maanlicht, dat zij het meisje was, dat hij in het theater had gezien.. Hij ging in het maanlicht staan, zoodat ze hem zien kon en zag, hoe ze hem wenkte. „Nu zullen wij zien, wat het is"", mom pelde h(j. „Ik wed, het oude liedje Hij liep met vluggen tred het grasperk over. Hg werd niet aangevallen. Er blafte zelfs geen hond. Hij sloop langs het huis heen naar het venster. Hij keek omhoog naar het meisje, dat zich uit het raam naar hem toeboog. „Ilc ben uw gouden taschje komen terug brengen", zei hij, zijn hoed afnemend. „O Ikik wist wel, dat u komen zouU zag er uit als iemanddie mij wel zou helpen „Op welke manier kan ik u van dienst zijn?" vroeg hij. „Wilt u mij dus helpen?" „Dat ligt er aan", antwoordde Warwik zakelijk. „Wat scheelt er aan?" „IkMaar u moet daar niet blijven staanIemand mocht u eens zien. En dan „Weet u er iets beters op?" „Als ubinnen wilde „Goed, ilc zal naar de voordeur „Neè, dat niet. Dan zouden ze het be merken Alsu door dit raam „Door dit raam?" „Ja". „En wat zal ilc aantreffen, als ik dat doe? Een woedenden echtgenoot? Of iemand, die mij een revolver voorhoudt? Dieven, die mij willen plunderen?" u moet mij vertrouwen", zei ze. „Ilc vertrouw u ook. Ik zag u in den schouwburgen u leek mij een man, dien een vrouw vertrouwen kan. Er is hier in de kamer niemand, dan ik alleen heusch 1" „Hm bromde Warwik. „Als u dan een eindje teruggaat Het meisje ging opzij. Warwik keek rond, of niemand hem zag. Hij wilde niet graag in een val 'oopen. Hij nam den revolver ir zijn rechterhand. Met zijn linker greep hij de vensterbank beet en klom langzaam omhoog. Op gelijke hoogte met het raam gekomen, tuurde hij naar binnen. In het maanlicht kon hij zien, dat er niemand anders dan het meisje in de kamer was. Met een sprong was hij binnen en ging tegen den wand staan. „Ilc heb u verzekerdbegon het meisje. „Voorzichtigheid kan nooit kwaad", antwoordde hij. „U moet beseffen, dat deze manier van doen een beetje vreemd is. Hier is uw taschje. Ik heb erin gezocht naar een adres en dat papiertje gevonden. Waarom hebt u dat geschre ven?" „Omdat ik in gevaar verkeer", fluisterde ZÜ gejaagd. „Ilc moest iemands hulp in roepen en u leek mij een eerlijk mensch". „Dank u. En wat voor moeilijkheden hebt u? Heeft die man, dien ilc in uw ge zelschap zag, er iets mee te maken?" „Ja. Hebt u dat al geraden? O, als u maar wilt helpen „Als u me eens wat meer vertelde, en wèt u van mij verlangt?" „Ik woon hier met mijn oom. Hij is ook in gevaar. Ik wist er geen andere manier op, om hulp te vragen. Als u mij helpen wilten niet bang, bent „Bang ben ik in geen gevalEn als u iets weet, wat de saaiheid van mijn al- ledaagsche leven kan breken, zal ik u dankbaar zijn". XWordt vervolgd.)]

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5