Rotterdammers zoeken verstrooiing. Bij ons in Rotterdam Maar er zijn geen schouwburgen, en geen concertzalen; en te weinig café's en bioscopen. Veel minder dan Den Haag of Amster dam heeft Rotterdam ooit een caféleven gehad met een sterk ontwikkeld eigen ka rakter. Natuurlijk waren er wel café's, maar een Rembrandtplein-sfeer, een Groenmarkt-entourage was er nooit, ook niet op den Coolsingel, die toch altijd wel zeer representatief is geweest. Maar de oorlogsgebeurtenissen hebben vooral in dit opzicht een geheel nieuwen toestand geschapen. Van de groote café- en restaurantbedrijven was er aanvanke lijk geen enkele, die zoo weinig te lijden had gehad, d t de poorten onmiddellijk konden worden geopend. Zoo was Rotter dam eenige dagen lang een stad, waar men in de binnenstad met den besten wil van de wereld geen kopje koffie kon be machtigen. Gelukkig ging spoedig Cen traal op de Kruiskade" open, dat tezamen met het Luxor-Theater gespaard was ge bleven. Vrij spoedig daarna /olgde Atlan ta, dat evenwel nogal gehavend was en dat aan intieme gezelligheid deerlijk heeft verloren. Gezelligheid heeft de Rotterdam mer voor het eerst weer teruggevonden in het nieuwe café-restaurant Erasmus in de behouden Erasmusflat op het Van Hogen- dorpplein, waar men er ook voortreffelijk in geslaagd is het weinig aanlokkelijke uitzicht op de puinhoopen weg te werken. Kort geleden heeft voorts ook een nieuw Tivoli zich aangemeld in de rijen der her opende cafébedrijven, en wel in het pand op den hoek van de Kruiskade en den Westersingel. Hiermede zrjn dan de „zit jes" in het centrum van de stacl opge noemd Maar daarbuiten heeft men ont spanning gezocht in café's, die het vroeger uitsluitend van „buurtlclanten" moesten hebben. Du Nord en Bécude in het Noor den, Wi sterpaviljoeh, Cosy Corner en Cor ner House in het Westen, om maar eenige van de bekendste te noemen, kunnen de drukte op het oogenblik nauwelijks af. De toekomst van de lcu/nst. In dit betrekkelijk drukke cafê-bezoek spiegelt zich reeds af, hoezeer Rotterdam behoefte heeft aan ontspanning, een be hoefte, die ongetwijfeld nog; aanzienlijk zal toenemen. In de eerste dagen na de ramp immers werd men toen nog te zeer bezig gehouden door het gebeurde, maar zooals men aan alles in dit leven went, zoo be- gmen de Rotterdammers gewend te ra ken aan den toestand, waarin toch de leefkracht onverminderd is blijven bestaan en waar zich de hunkering naar een mooie, nieuwe toekomst steeds sterker doet ge voelen. De overgangsperiode, die de Maas stad nu doormaakt, de tijd, welke noodig zal zijn om een moderne wereldstad te scheppen, zal moeilijk zijn en wel in het bijzonder het eerste gedeelte daarvan, dat is het gedeelte aan den vooravond waar van wij nu staan. Juist nu alles zich al lengs genormaliseerd heeft, zal het gemis aan sommige zaken zich doen gevoelen, sterker dan in de eerste dagen, toen men andere zorgen had. Wie zal er bjjv. in die eerste dagen ge dacht hebben aan schouwburgbezoek Thans evenwel zal deze vraag zich ont wikkelen tot een probleem. De oorlog heeft immers de Maasstad van haar beide schouwburgen beroofd. Het gaat niet aan, dat Rotterdam de eerste jaren verstoken zal blijven van de tooneelkunst. Gelukkig is deze kwestie al onder oogen gezien. Reeds staat vast, dat gedurende de win termaanden iëderen Donderdag in het bi oscoop-theater Arena, tooneelvoorsteliin- gen worden gegeven. Maar er bestaan grootere plannen. Wellicht zal juist in dezen t-jd iets geboren worden, waarnaar de Maasstad jaren lang met verlangen heeft uitgezien, n.l. een eigen tooneelgezel- schap Zoo'n gezelschap zal, mits het goede stukken brengt en uit veelzijdige elementen is samengesteld, blijvende be langstelling voor het tooneel kunnen wak ker roepen en daarmede breede exploita tie-mogelijkheden voor een nieuw te ver razen. schouwburg. Trouwens, het tooneel was er in Rotter dam nog niet zoo slecht aan toe. De Groote Schouwburg werd op zeer behoorlijke wijze geëxploiteerd. Helaas is er met den brand in dit gebouw, waarvan de kelders gedurende het bombardement nog aan 700 personen een veilige schuilplaats hadden geboden, veel waardevols verloren ge gaan, onder meer een zeer kostbaar ameu blement uit het paleis van Potsdam, een pronkjuweel van rood damast met gouden afzetting. Tallooze fraaie meubelstukken in alle denkbare stijlen, als Rococo. Hin- deloopen, Lodewflk XTV, Lodewijk XV, Lo- dewyk XVI, Biedei'meier, Louis Philippe, enz., zijn verloren gegaan. Door een vreemde speling is midden tusschen de ruïnes een pakhuis blijven staan, waarvan zelfs de ruiten niet gesprongen zijn J Hier door zijn nog groote deelen van Opera décors, zooals van Tannhauser, Aïda en Siegfried, behouden gebleven. Te betreu ren is vooral ook het verlies van vele schilderijen van bekende actrices en ac teurs zooals van Marie van Eysden Vink, Legras, Haspels, Van Zuilen, Faas- sen, Alida Tartaud, Annie van Ees en anderen. Omtrent den wederopbouw staat uiter aard nog niets geheel A'ast, aangezien een en ander ten nauwste samenhangt met de plannen van ir. Witteveen. De kans is wel zeer groot, dat de schouwburg op dezelfde plaats als voorheen zal verrijzen, misschien zelfs wel met behoud van den bestaanden voorgevel. Er zal dan een moderne schcwxvbui'g gebouwd worden met groote balcons en niet zooals voor heen. met een groot aantal onbruikbare plaatsen Ook zal men zeker op de ver schillende rangen geen onderscheid maken in de bekleeding Voorts ligt het in de be doeling de schouwburg zoo mogelijk dienstbaar te maken voor concerten. Dat lijkt ook uit een oogpunt van goede exploitatie niet kwaad gezien, want Rot terdam was in de laatste jaren uitge groeid tot een veelbelovend muziekcen trum, hetgeen voor een zeer groot deel te danken is geweest aan den pioniers arbeid van Eduard Flipse, die, ondanks het uitblijven van subsidie, met zijn Rot- terdamseh Philharmonisch Orkest, niet moe werd goede en begrijpelijke muziek binnen het bereik der massa te brengen. Ook het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest is zwaar door den oorlog getrof fen. Een kostelijke bibliotheek en tallooze partituren en muziekinstrumenten zijn verloren gegaan. Geen moment heeft men bjj de pakken neergezeten en nog dezen zopxer zijn vele zomerconcerten gegeven op Drjkzigt en in Lommerrijk te Hillegers- berg. De Doelen-concertzaal is verloren gegaan. Maar reeds heeft men de gele genheid gevonden om toch voor dezen win ter een concertleven mogelijk te maken en daarmede bij te dragon tot het brengen van cultuur en ontspanning aan de Rot terdammers, die hieraan onverminderd behoefte hebben, nu zij zoo -eendrachtig de schouders zullen zetten onder het werk, dat zal leiden tot de monumentale wedergebooorte van hun geliefde stad. Zoo. zal men het dezen winter zien gebeuren, dat het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest zijn concerten ten gehoore zal brengen inde Koninginnekerk aan den Boezemsingel, waar tevens lezingen gehouden zullen worden. Ook noodgebouwen ten behoeve der ontspanning. Intusschen zal ook aan de behoefte aan ontspanning tegemoet gekomen kunnen worden door middel van de noodgebouwen, die nu overal in de stad als paddenstoelen uit den grond verrijzen. Onder deze nood gebouwen zullen er n.l. ook zijn, die als café-restaurant zullen worden ingericht. Zoo zal er op Djjkzigt een tijdelijk Caland verrijzen, waarin behalve een flink café ook een behoorlijke vergaderzaal zal ko men, die plaats biedt aan 300 personen. Voorts is men bij het Nenyto-terrein druk bezig met den bouw van een noodcafé van restaurant „Eden", dat voo2-heen aan den Boerensteiger een typisch en gerenom meerd eethuis was. Een specifiek amuse mentsbedrijf verrijst voorts op Dijkzigt, waar een gelegenheid geschapen zal wor den voor tooneel, revue en cabaret. Hoe wel dit laatste zeker in een behoefte zal voorzien, dringt zich de vraag op, of men niet verstandiger had gedaan door een werkelijken noodschouwburg te bouwen, een schouwburg met een behoorlijke acco- modatie, een flink ruim tooneel, waar het mogelijk zou zijn elk tooneelstuk en elke revue op te voeren. Bjj ontspanningsoor den dient het zwaartepunt van het begrip „nood dat wjj liever door „hulp" zou den willen vervangen niet naar het tooneel, maar meer naar de zaal zelve verlegd te worden. Voegt men hierbij nog de zeven biosco pen, die behouden zijn gebleven er zijn er twaalf verloren gegaan dan laat het zich aanzien, dat ook in den eersten tijd het Rotterdamsche amusementsleven in stand gehouden zal kunnen worden, al kan dat niet zonder eenig passen en meten geschieden. En dat er in de Maasstad een toenemende behoefte aan amusement en lichte ontspanning bestaat, blijkt wel uit het feit, dat zoowel de café's als de bios copen vaak stampvol zitten. Alleen de hotels zijn slecht bezet. Er zijn op het oogenblik slechts een paar behoorlijke ho tels in de Maasstad, maar deze zijn toch nog ruimschoots in staat de weinige gas ten onderdak te verleenen, zoodat er zelfs al stemmen zijn opgegean om het bekende hotel Atlanta voorloopig als kantoorflat in te richten. ROTTERDAMMER. VERZAMELT ONKRUIDZADEN. Het Federatief Comité voor Vogelbe scherming in Nederland (COVAVO) ver zoekt ons opname van het volgende Wjj zullen in den a.s. winter niet over de gewone zaden voor vogelvoedering kun nen beschikken. Daarom is het raadzaam, onkruidzaden te verzamelen, welke door vinlcachtige en sommige andere vogels met graagte worden gegeten. In aanmerking komen o.a. zaden van distels (wanneer de bloemhoofdjes plui zig worden) brandnetels (wanneef* de zaadtoppen bruin worden) weegbree (de aren plukken) grassen (voor zoover nog aanwezig) melde-soorten (Atriplex), overal op bouw- en tuingrond en op braakliggend terrein te vinden ganzevoet-soorten (Chenopodium), als voren. Tot dit geslacht behooren o.a. ook bieten, spinazie en het loogkruid. Beukenoten zjjn eind September rijp. Goed droog bewaren, daar ze anders schim melen. De boomen dragen dit jaar zeer overvloedig. Eikels kunnen we bewaren voor de een den. Lijsterbessen (Augustus) en vlierbessen (Sept.-Oct.) bewaren we in trossen op een koele plaats, liefst in een kelder. Spreeuwen en lijsters, die ze nu niet noodig hebben, zullen ons er straks dankbaar voor zijn. De bessen van meidoorn, hulst, duin doorn, Geldersche roos enz., laten we waar ze groeien, evenals de zaden van berken, elzen en dennen. Wie zonnebloemen in zjjn tuin heeft, ver zameld natuurlijk het waardevolle zaad. En indien pinda's nog te krijgen zijn, zal men goed doen een paar pond. te reserveeren voor de meezen, boomklevers en bonte spechten. Tenslotte nog dezen raad Wees zuinig met uw voo2Taad en voeder niet wanneer dit niet bepaald noodig is. Dus alleen bi) vorst, sneeuw, yzei of aanhoudenden regen. Ook de laatste is een ernstige handicap voor de kleine vogels. Levenslange tuchthuisstraf wegens het verspreiden van leugenachtige verhalen. Het volksgerechtshof te Berljjn heeft zich bezig gehouden met den achtergrond van de beweringen welke sedert jaren in Zwitserland geuit zijn en volgens welke Duitschland Zwitserland zou willen birtnen- rukke22. Een zekere Eduard Grabber, die reeds herhaaldelijk gestraft is wegens be drog, valschheid in geschrifte en diefstal, heeft voor dit hoogste Duitsche hof te recht gestaan. Hij had reeds in 1934 het bericht verspreid, dat de Duitsche S.A. voornemens was, in Tirol en Vorarlberg binnen te vallen. Dit bericht had hij ter kennis gebracht aan vooraanstaande in stanties dei' toenmalige Oostenrijksche machthebbers om met dit verzonnen ver haal aan geld te komen. De leugenachtige belichten hadden bijna tot militaire maat regelen geleid, indien niet een regeerings- commissaris het verleden van Grabher gekend had, en daardoor begrepen had met een bedrieger te doen te hebben. Na den terugkeer van de Oostmark in het Duitsche rijk was Grabher gearresteerd, doch na eenigen tijd slaagde hjj er in, naar Zwitserland ,te vluchten. Daar ver telde hij een reserve-luitenant van het Zwitsersche leger een nieuw sprookje. Hij beweerde dat Duitsche troepen en forma ties van de partij klaar stonden om een inval te doen in Zwitserland. Hij trachtte deze bewering waarschijnlijker te maken door het mededeelen van bijzonderheden, volgens welke het binnenrukken in drie sectoren aan de grens van het kanton St. Gallen en voorloopig vijf kilometer diep zou geschieden. Er waren in de na bijheid van de grens groote voorraden oorlogsmateriaal waaronder mosterdgas bommen, opgeslagen en bommenwerpers werden gereedgehouden. Het Kanton St. Gallen trof toen militaire verdedigings maatregelen en versterkte de grensbe waking. Eerst bij een onderzoek, waai-bg Grabher de noodige bewijzen niet kon le veren, zagen ook de Zwitsersche autori teiten in, dat zij het slachtoffer van een bedrieger waren geworden. Het verblijf in Zwitserland werd Grabher ontzegd. Voor het hof trachtte hij zijn misdaad, waardoor hij de veiligheid en liet aanzien van het Duitsche rijk ten zeerste geschaad had, door steeds nieuwe leugens te ver bloemen. Het volksgerechtshof heeft hem vex-oordeeld tot de maximale straf, levens lange tuchthuisstraf. Dr. Borms gehuldigd. Zondagmiddag is in de Koninklijke Ope- ra te Brussel de bekende leider der Vla mingen, dr. Borms, gehuldigd. Reeds lang voor het begin waren alle plaatsen bezet. Behalve de Vlamingen namen ook vele Duitschers, alsmede leden van de drie weermachtsonderdeelen aan de feestelijk heden deel. Van Vlaamsche zjjde waren talrijke bekende persoonlijkheden versche nen. Van Duitsche zijde waren aanwezig vertegenwoordigers van den militairen be velhebber-, van "den chef van het militaire bestuur, van de Duitsche ambassade en van de buitenlandsche organisatie van de N.S.D.A.P. Bij zijn binnenkomst werd dr. Borms stormachtig begroet. Nadat eenige muziek ten gehoore was gebracht, richtte als eer ste spreker, de /laamsehe professor dr. Speleers, het woord tot de activisten van 1940. Hij begroette hen als oprechte en on verschrokken strijders. In grove trekken gaf hij een beeld van de Belgische politiek, die naar buiten neutraal beweerde te zijn, doch i« werkelijicheid als handlanger van de Geallieerden optrad en in het beslis sende oogenblik het Vlaamsche volk nog gemeener dan in 1914 heeft bedrogen. Het is thans de plicht van het Vlaamsche volk, zy'n eenheid en offervaardigheid te bewij zen, opdat het met het behoud van de grootst mogelijke individueele en volk- sche vrijheid en onafhankelijkheid de func tie van voorvechter van Germaansche cul tuur tegen het Westen kan worden toever trouwd. Als tweede spreker nam Lagrou het woord, die een overzicht gaf van den strijd van dr. Borms. Jouhaux werd letterlijk uit het Francshe Vakverbond gegooid. Naar uit Vichy gemeld wordt is Leon Jouhaux, afgetreden als secretaris-generaal van de C.G.T., In de jongste bijeenkomst van den uit voerenden raad van het Fransche Vakver bond te Toulouse is het volgens de verkla- 2-ingen van welingelichte kringen tot storm achtige tooneelen gekomen toen Jouhaux trachtte, in den loop der besprekingen de tot dusver gevoerde vakvereenigingspoli- tiek, welke door den klassenstrijd werd be- heerscht, te verdedigen. Eenigen der vak- vereenigings-functionarissen pakten Jou haux daarop eenvoudig in zijn kraag en wierpen hem de vergaderzaal uit, waarme de zijn ontslagaanvrage op drastische wijze werd aanvaard. Nadat Jouhaux uit de vergaderzaal ver wijderd was, besloten de vakbonden voor taan hun politiek te richten op de door maarschalk Pétain gestelde taken. Daar de financieele zijde van de activiteit van Jou haux in de vereenigingen nog niet opgehel derd zou zijn, zullen, naar vernomen wordt, rechtsche vakvereenigingskringen bij het opperste gerechtshof te Riom een aan klacht tegen Jouhaux indienen. Jouhaux zou niet ii2 staat geweest zyn, rekenschap af te leggen over het gebruik van groote sommen der vereenigingscontributies. De registratie der bevolking in Litauen. De Litausche ministerraad heeft een wet inzake de instelling van een burgerlijken stand en een wet betreffende het huwelijk aangenomen. Beide treden 15 dezer in wer king. De registratie der bevolking geschiedde tot dusver door de kerkelijke autoriteiten der verschillende religies en de scheidin gen werden voltrokken door de kerkelijke rechtbanken. Hoe Denemarken de werkloosheid bestrijdt. Het Nederlandsche perskantoor te Ber lijn meldt: Denemarken is door der. oorlog gedwon gen, zijn sociale economie te wijzigen. Daar men een toeneming der werkloosheid wilde verhinderen, heeft men in Juni een wet in zake arbeidsverdeeling afgekondigd. De tot 22U toe verkregen resultaten zijn een succes. Door verkorting van den arbeids tijd zullen 50.000 man werk krijgen. Dat wil zeggen, dat j.50.000 arbeiders een der de van hun arbeidstijd en loon hebben afgestaan om 50.000 ai-beidskameraden werk te geven. Deze nieuwe ordening werd tot nu toe toegepast in de ijzer-, textiel-, confectie-, steen- en houtnijverheid, alsook in het boekdrukkersbedrijf en een gedeel te van de metaalnijverheid. Weldra zal zrj ook in werking treden voor de kantoor bedienden. ONRUST IN FINLAND. Door het intrekken der verloven en het vorderen van paarden is vooral in de plat telandsgebieden van Finland in de laatste dagen een onmiskenbare onrust veroor zaakt. Van goed ingelichte zijde te Hel sinki verklaart men, aan het D.N.B., dat het hier voorbereidingen volgens een be paald plan betreft voor het oproepen 'van nieuwe recruten voor den herfst. De politieke commissarissen in het roode leger afgeschaft. Naar officieel verluidt, heeft de Sovjet- regeering in verband met de jongste ver anderingen in den opbouw van het roode leger, het reglement betreffende de poli tieke commissarissen in het roode leger en de vloot voor afgeschaft verklaard. De instelling van de politieke commis sarissen, welke sinds 1937 bestond, heeft, zoo luidt de motiveering van deze maat regel, haar taak vervuld. De nadruk moet thans gelegd worden op de nieuwe positie van den militairen commandant als een met volkomen bevoegdheid bekleeden bevelhebber van de troep. Evenals vóór 1937 zullen voor de politieke werkzaamhe den in alle formaties van het roode leger en de vloot z.g. plaatsvervangers van den commandant voor den politieken arbeid benoemd worden, die aan den militairen commandant ondergeschikt zijn. De con- tröle op de uitvoering van de politieke scholing en actie in het roode leger en de vloot wordt overgelaten aan de z.g. oor logsraden welke bij de militaire districten en bij de legei-afdeelingen bestaan, in welke raden naast de militaire bevelheb bers ook gevolmachtigden der politieke inrichting van het leger alsmede van de party vertegenwoordigd zijn. Italiaansche critiek op Frankrijk. Onder het opschrift „de feestelijkheden van den overwonnene" publiceert het Ita liaansche blad „Giornale d' Italia" een artikel, waarin zij zich opnieuw scherp tegen Frankrijk keert. De imperiale fan tasten, die hun plannen vooor de toekomst maken, zullen weer opduiken, aldus het blad. Het parlementaire spel. bloeit weer op, evenals de financieele manoeuvres en intriges van verschillende soort, welke voor een deel zelfs tegen de mogendheden van de spil gericht zijn. Bovendien ont breekt het niet aan het decoreereh van Fransche generaals en politici, alsof Frankrijk in den oorlog tegen de spil ook maar één overwinning behaald zou heb ben. Nu het politieke Frankrijk zich over geeft aan de illusie, dat het weer den rang van groote mogendheid zal verkrijgen, wil het blijkbaar ook voor de geschiedenis van de toekomst op kunstmatige wijze een reeks overwinningen, scheppen, die door de rondgedeelde onderscheidingen bewezen moeten worden. BOMAANSLAGEN IN ZUID-AFRIKA. Het D.N.B. meldt uit Lissabon: Vol gens belichten uit Zuid-Afrika worden daar te lande de bomaanslagen steeds taliijker. In een bioscoop te Pretoria wer den traangasbommen gevonden, zoodat de voorstelling moest worden onderbroken. Op den weg tusschen Pretoria en Roberts- heights raakte een auto door een bom in brand. De inzittenden konden zich ty- dig redden door uit de portieren te sprin gen. Het toenemen van dergelijke aanslagen heeft den Zuid-Afrikaanschen minister van binnenlandsche zaken, Lawrence, aanlei ding gegeven om bij de inwijding van een inlandsche woonwijk te verklaren, dat de regeering zich met terugwerkende kracht zal laten machtigen om de doodstraf toe te passen tegen diegenen, die zich aan bomaanslagen schuldig maken. DE ENGELSCHE BLOKKADE EN FRANKRIJK, Tegen de Fransclxen, die thans nog ver ontschuldigingen vinden voor Engelands politiek, keert zich de „Action Frangaise". Twee nieuwe feiten, zoo schrijft dit blad, zullen ook de laatste anglophile Fx-an- schen van hun opvattingen genezen. Het blad wijst op het opbrengen van de beide Fransche petroleuixischepen „Melpomene" en „Roxane". De lading van deze sche pen was in Frankrijk noodig voor het te- rugbreixgen van duizenden vluchtelingen en voor de oogstwerkzaamheden. Het tweede feit, zoo vervolgt het blad, is nog van veel ernstiger aard. Sedert een maand zijn, tengevolge van de Engelsche blok kade, voor het Fransche volk 250.000 ton levensmiddelen verloren gegaan. Het be treft hier uitsluitend producten voor de belangrgkste levensbehoeften. HET GEWONE LEVEN IN FRANKRIJK HERSTELT ZICH. Vex'schillende theaters te Parijs zullen, naar de Fransche radio aankondigt, bin nenkort him deuren weer openen, o.a. wordt de Comédie Frangaise genoemd. Uit dezelfde bron stamt het bericht, dat aan het conservatorium c aan de staatkunst- school het onderwijs zal worden hervat. De slag boven het Kanaal. „Dit is waariyk een groote dag geweest en een donkere dag voor de Britten", zoo begint een frontbericht, dat het D.N.B. heeft ontvangen over den grooten lucht slag boven het Kanaal. Het bericht luidt verder Des ochtends om 8 uur„Vrije jacht". De Messerschmidts stormen over het Kanaal en vallen den vijand aan, waar zij hem vinden. Ook gevechtsgroepen zijn onderweg. Zrj willen een convooi in de monding van de Theems aanvallen. Andere jachtafdeelingen zijn ter bescher ming aanwezig. Op 3000 meter hoogte razen de jagers naar het Westen. Tegelij- kertyd stormen onze jagers her en der boven Zuid-Engeland exr dan weer terug over het Kanaal. Eerste contact met den vijandzes Spitfires schieten brandend naar omlaag. Op hetzelfde oogenblik slaan de zware granaten van de Duitsche ge vechtsvliegtuigen neer op een schip van 8000 ton, op een torpedoboot en op een schip van 2500 ton. Schuimend sluit het water zich boven schepen en vliegtuigen. Een uur later weer jagen onze afdeelin- gen naar den overkant en razen over de Engelsche vliegvelden. Daar is de vijand weer. De Duitsche jagers vallen aan. Alle Engelsche Spitfires vluchten de wolken in. Geen enkele Engelsche afdeeling wil den stryd aanvaarden. Zij wijken uit, zelfs boven hun eigen gebied en boven hun eigen vliegvelden, die zij, naar het schijnt, thans al niet meer kunnen verdedigen en bevei ligen. Onze reddingsvliegtuigen, de lang zame, ongewapende machines met het teeken van het Geneefsche Roode Kruis kruisen tusschen het midden van het Ka naal en de Fransche kust. Een paar uur later staat men op een vliegveld en ver neemt van den piloot van een reddings vliegtuig „Ik zag drie vliegers worstelen in de golven en wist, dat het Engelschen waren. Om de in nood verkeerende vlie gers te helpen liet ik, op een hoogte van 30 meter, een opvouwbare boot uitwerpen. Deze boot dreef heel langzaam naar de vliegers toe, maar het scheen, dat zij de kracht niet meer hadden deze te bereiken. Een van de Engelsche vliegers bloedde hevig aan het hoofd. Ik .stuurde een vaar tuig van de Duitsche marine naar de plaats van het ongeval, teiwijl ik in de nabijheid bleef cirkelen. Toen de Duit sche motorboot tot op 300 meter was ge naderd, verschenen plotseling verschillen de Spitfires. Een ex-van keerde zich tegen mijn machine en opende het vuur. Onmid- dellgk keerde ik om. Mijn mecanicien was zwaar gewond, mijn machine ver toonde ongeveer dertig treffers. Maar een Duitseh jachtescadrille stortte zich oogen- bliklcelijk op de Spitfires en de Britten wei'den alle drie neergeschoten". ANTI-SEMIETISME TE MARSEILLE. Uit Genève wordt gemeld: Uit een me- dedeeling van de Fransche radio blijkt, dat te Max-seille een toenemende anti- semietische stemming mex-kbaar wordt. De radio geeft hiervan als oorzaak liet optreden van tajryke Fransche en buiten landsche Joden, die te Marseille wachten op een gelegenheid om naar overzee te vertrekken. De verontwaardiging van groo te klingen der bevolking heeft reeds ge leid tot vex-schiiiende handtastelijkheden tegen het Joodsche element. Ingezonden Stukken PERSONEEL DISTRIBUTIE-BEDRIJF EN ARBEIDSBEURS. Mijnheer de Redacteur! Naai- aanleiding van het antwoord, dat de wethouder in den Middelburgsehen Raad gaf op het aandringen van den heer Bouman op het aanstellen van tijdelijk personeel, dat ingeschreven staat op de Ax-beidsbeux-s een aandringen dat niet ovei-bodig is komt het mij voor, dat tot dusver niet gehandeld is overeenkom stig den wensch van den heer Bouman. Onderzoek slechts wie van al het pei-- soneel van het distributiekantoor inge schreven stond en steun trok en U zult een en ander op juiste waarde kunnen schatten. Er zijn nog ingeschrevenen, die het gevraagde werk even goed kunnen, en liever werken dan steun trekken. Abonnë. Radioprogramma Woensdag 14 Augustus 19i0. JAARSVELD. 414.4 M. K.R.O.-UITZ. 8.00 Bei". A.N.P. 8.05 Wij beginnen den dag. 8.15 Gram. 10.00 V.P.R.O. Morgen wijding. 10.15 Gram. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Ber. W.05 Gram. 12.45 Bei-. A.N.P., gram. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Gram. 4.30 Kinderuurtje. 5.15 Ber. A.N.P. 5.30 Zang met piano. 5.45 K.R.O.- Nachtegaaltjes. 6.05 K.R.O.-ork. (opn.) 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.). 7.15 Ber. 7.20 Gram. 7.30 Reportage. S.00 Ber, A.N.P. S;15 Residentie-ork. en solist, (8.459.15 Domkoor van Aken (gr. pl.). 9.45 Gram. 9.55 Causerie. 10.10 Wij sluiten den deg. 10.15 Ber. A.N.P., sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. A.V.R.O.-UITZ. 7.00 Ber. (Duitseh). 7.15 Ber. (Engelsch). 7.30 Gram. 8.00 Ber. A.N.P. 8.15 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 10.30 Renova-septet (opn.) 11.15 Ber. (En gelsch). 11.30 Concertgebouwork. (opn.). 12.30 Ber. (Duitseh). 12.45 Ber. A.N.P. event, gram. 1.00 A.V.R.O.-Amusements- ork. en gram. 2.00 Ber. (Duitseh). 2.15 Gram. 3.15 Ber. (Engelsch). 3.30 Omroep- ork. en gram. 5.00 Ber. (Duitseh). 5.15 Ber. A.N.P. 5.30 Omroepork. 6.15 Ber. (Engel ch). 6.30 Onderwijst. Scheepv. Causerie. 7.00 Vragen van den dag (A.N, P.) 7.15 Gram. 7.25 A.V.R.O.-Amuse- mentsccrk. 8.00 Ber. (Duitseh). S.15 Ber. A.N.P. 8.30 Ber. (Engelsch). 8.45 Gram. (niet toel.) 9.15 Ber. (Engelsch). 9.30 A.V.R.O,-Amusementsork., gemengd koor en solisten (opn.). 10.00 Bei-. (Duitseh), 10.15 Ber. A.N.P. 10.30—10.45 11.15-* 11.30 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Ber. (Eik gelsch).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7