Vuilverwijderingsproblemen en onze land- en tuinbouw. Prof. Hudig, hoogleeraar aan de land- bouwhoogeschool te Wageningen, de heer Pool, bedrijfsleider van de Vuilafvoermaat schappij in Drente en de directeur der N.V. „Grontmij", Grondverbeterings- en Ont- girxningsmaatschappy te Zwolle hebben een rapport samengesteld betreffende het ver werken van stadsvuil tot kunstmest vol gens een speciale methode, waaraan wij het volgende ontleenen Voor de vuilverwijdering zijn tallooze oplossingen gezocht en ook gevonden, maar bevredigend is er geen enkele. De oudste methode is die van het weg voeren en het opvullen van gaten of water plassen. De tweede methode, die in het noorden des lands het meest intensief is gevolgd, is die van de cornpostage op centrale plaatsen en het wegbrengen van de massa naar het land als meststof. Door de toename van het gebruik van de kunstmest is aan het gebruik van stads- afval als eenige en belangrijke meststof goeddeels een eind gekomen. De steden waren daardoor genoodzaakt andere oplossingen te zoeken en de vraag werd gesteld „Verbranden of terreinen met vuil ophoogen of opvullen?" Nog is het antwoord op deze vraag niet afdoende ge leverd. De hygiënisten zijn voor „verbran den". Verbranden is duur, maar geeft in derdaad een hygiënische oplossing, met soms evemvel bezwaren. Er is van alles geprobeerd om oplossin gen te vinden, die minder zwaar financieel drukken. Zoo is voor de gemeente Den Haag de oplossing gevonden in den afvoer van het versche vuil naar het land per trein, zoodat de gemeente geen vuilopslag heeft. Maar er kleven niettemin bezwaren aan dit systeem de spoorwegvrachten en de onkosten vei'bonden aan de speciale spoorwegtractie zijn kostbaar. Het stichten van één centraal-composta- gebedrijf zooals de V.A.M. in Drente is vooral met het oog op het transport-vraag stuk zeer moeilijk, en men kan daarmede althans zeker niet het ideaal benaderen, dat alle afvalstoffen worden aangewend voor den landbouw. Daarvoor is noodig de verspi'eiding over het geheele land van kleinere compost- bedrijven, waarvan de ligging t.o.v. de be volkingscentra zoo wordt gekozen dat de aanvoer van practisch alle afvalstoffen mogelyk wordt. Het algemeen landsbelang van het vraagstuk inziende, heeft de „Grontmij" te Zwolle hiexvan een studie gemaakt, in sa menwerking met prof. Hudig te Wagenin gen en den heer Pool, bedrijfsleider van de N.V. „V.A.M." te Wijster (Dr.). Een oplossing. Bij het zoeken naar de juiste oplossing is gebleken, dat er in Denemarken een vin ding bestaat die reeds in de practijk op Verkoop van smeerolie zonder vergunning verboden. MET INGANG VAN 16 SEPTEÏVIBER A.S. Volgens de Smeei'oliebeschikking 1940 ixo. 1, is met ingang van 16 September 1940 de verkoop en aflevering van mine rale smeeroliën en vetten, behoudens en kele uitzonderingen zonder een vex-gun- ning van het Rijksbureau voor aardolie producten, sectie 1 (smeeroliën) Zeestraat 100-104, Den Haag, vei'boden. Verbruikers en leveranciei's kunnen de benoodigde hoeveelheid smeerolie voor het tijdvak 16 September 1940 t/m 31 De cember 1940 aanvragen en daarbij met het volgende rekening houden: Men onderscheidt: Grootverbx-uikers, wier totale jaarver bruik meer dan 1000 kg bedraagt, klein- verbruikers, wier totale jaaxwerbruik hoog stens 1000 kg bedx-aagt; 12 kg-verbrui- kers, wier totale jaaxwerbruik 12 kg niet te boven gaat; motorbrandstofvergunning- houders met coupons; grootleveranciers met een totale jaaraflevering boven 5000 kg; kleinleveranciers met een totale jaar aflevering van ten hoogste 5000 kg. Grootvei-bi'uikers en grootleveranciers moeten hun aanvraagfoi-mulier recht streeks bij het rijksbureau voor aardolie producten aanvragen. Grootverbruikers moeten uiterlijk op 19 Augustus a.s. het formulier bij het rijksbureau indienen. Grootleveranciers kunnen het tijdstip van aanvragen en inlevering van het formulier zelf kiezen. Kleinleveranciers en kleinver bruikers moeten hun aanvraagfoi-mulier bij hun leveranciers aanvragen en uiterlijk op 19 Augustus bij hun leverancier inle veren. 12 kg-verbmikers mogen hoogstens voor 3 maanden tegelijk, dus 3 kg zonder een Vergunning koopen. Mofox-bx-andstofvex-gunninghouders met 'coupons kunnen zonder een vergunning smeerolie aanschaffen, mits de benoodigde hoeveelheid smeerolie al dan niet ver mengd met benzine, geschonken worden in de daarvoor bestemde vulopening aan het motorrijtuig. Kleinverbruikers en kleinleveranciers vernemen van hun leveranciers, welke hoeveelheid is toegewezen. Grootverbruikers en gx-ootleveranciers vernemen rechtstreeks van het rijksbux-eau omtrent de toegewezen hoeveelheid. Voor verdere bijzonderheden dient men de beschikking te raadplegen. BEELDTELEGFRAAFDIENST TUSSCHEN DUITSCHLAND EN NEDERLAND HERSTELD. Ook hefc briefverkeer tusschen Nederland en Luxemburg. Met ingang van gisteren is de beeld telegraafdienst tusschen Nederland en het Duitsche rijk hersteld. Ook het gewone briefverkeer tusschen Nederland en Luxemburg is weer openge steld. meerdere plaatsen uitvoering gevonden heeft en geleid heeft tot de constructie van een machine, die op zeer eenvoudige en rationeele wijze het stadsvuil vei-werkt tot compost. De ontwerper van het apparaat is van de fundamenteel juiste gedachte uit gegaan dat een bezwaar van het compos- teeren is de ongelijkmatigheid van het stadsvuil, welk bestaat uit een heterogeen mengsel van asch, papier, keukenafval, marktafval, fabrieksafval, straatveegsel, enz. die naast elkaar in nesten voorkomen. De ontwerper heeft nu een sr.elle com- posteering bereikt alléén door de menging van het vuil in een daarvoor geconstitueer de roteerende silo. Bij deze voormenging onder toetreding van lucht wordt de massa gegist, waarna op een transportband de grootste stukken worden uitgesorteerd. In een tweede mengrotor van speciale con structie wordt de massa daarna fijn ge maakt en onderwijl gezeefd, zoodat alles wat fijn kan, ook fijn wordt, zich intens mengt en wordt afgevoerd als een zwart, frisch ruikend product, rijp voor verdere cornpostage en ook direct kan worden af geleverd. In Denemax-ken wordt het product als broeimest gretig voor den tuinbouw afge nomen. Px-oeven om het product direct te composteeren zijn nog niet genomen, hoe wel voldoende bekend is, dat gebroeide mest een goede meststof is. Voordeelen. Door dit procédé zijn veel voordeelen verkregen Eenvoudige vei-werking, mechanisch en in continu-bedrijf uit te voeren. De fabri cage van deze compost vereischt geen op slagplaatsen. De kosten van veiwex-king zijn geringer dan die voor de verbranding, dank zij een eenvoudige weinig slijtbare apparatuur en de geringe benoodigde fa- brieksruimte. De fabrieksx-uimte is heel gering. De landbouw verkrijgt een mooi rul en zacht product zonder scherven, met een aardach tige licht zure reuk, waaruit alle rottings- stoffen, ontstaan door eenzijdige gisting in de nesten van het versche vuil geheel zijn verdwenen. Men heeft een continu-bedrijf met zekere afname en constante leveringsmogelijkhe den onafhankelijk van de weergesteldheid. Volgens dit procédé wordt een grootere hoeveelheid compost uit het versche vuil gemaakt (hooger uitleveringspercentage.) Het komt bovengenoemde heeren voor, dat met dit systeem de moeilijkheden, die tot nu toe bestonden, zijn opgelost. Immers de gemeente kan nu zelf, klei nere gemeenten in combinaties, hun stads vuil venverken door een installatie te bou wen die zich aan hun aanvoer aanpast. De vraag of dit procédé wox-dt toegepast, kan bevestigend worden beantwoord in Denemarken, Nooi-wegen en Engeland zijn installaties in bedrijf. HET PAKJE SIGARETTEN VAN 15 CENT VERDWIJNT. Ook de goedkoope sigaar zal niet meer geleverd worden. Naar het Vad. verneemt, kan thans wel als vaststaand worden aangenomen, dat de- prijzen van sigaren en sigaretten hooger zullen worden. Met ingang van 15 Sept. nl. zullen er tien opcenten komen op den accijns, hetgeen voor sigaretten een prijs- vex-hooging beteekent van ten minste 5 percent. De gevolgen van de accijnsverhooging zullen waarschijnlijk van verstrekkenden aard zijn. Onder de gegeven omstandigheden n.l. zal het niet meer mogelijk zijn tegen de oude prijzen te fabriceeren en te leveren. Zoo zullen allereerst de doosjes sigaretten van 15 cent per 20 stuks geheel verdwij nen, omdat de fabricage daarvan niet meer loonend kan zijn. Ook de goedkoope sigaren loopen op hun einde. De minimumprijs wordt 4% cent. Er zijn echter ook fabrieken, die reeds nu aan hun afnemers hebben medegedeeld, dat 'j geen goedkoopere sigaren zullen afleveren dan met een verkoopsprijs van 8 cent. Dit zijn echter niet de fabrieken, die aange sloten zjjn bij de Vereeniging van groot fabrikanten in dit bedrijf. Herkennlngskaarten voor het personeel van den opbouwdienst In de laatste dagen heeft men bij her haling kunnen lezen, dat personen, gekleed in de uniform van den opbouwdienst, in- koopen doen zonder daartoe bevoegd te zijn en op die wijze winkeliers dupeerden. Dit zal nu binnenkort niet meer moge lijk zijn, want aan het geheele personeel van den opbouwdienst zullen herkennings- kaarten worden uitgereikt. Deze herkenningskaarten moeten ge dragen worden in den linkerbinnenzak van de uniform. De kaarten bevatten gege vens over naam, voornaam, geboorteda tum, onderdeel en de handteekening van den houder van de kaart. Voorts zijn zij voorzien van een stem pel en de handteekening van den com mandant. Bij overplaatsingen dient de inhoud van de kaart gewijzigd te worden. Bij ontslag uit den opbouwdienst worden de kaarten ingeleverd. Men kan verwachten, dat begin Septem ber het geheele personeel van den opbouw dienst deze kaarten in zijn bezit zal heb ben. DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN OMGEKOMEN. Op den onbewaakten overweg aan den Kalkovensweg te Allernaar is de 71-jarige P.. Tervoort aldaar door den clectrischen trein, gegrepen en omgekomen. DE DISTRIBUTIE VAN VOEDSEL VOOR HUISDIEREN. Op de distributiekantoren vex-voegen zich iederen dag menschen, die inlichtin gen komen inwinnen aangaande de distri butie van voedsel voor huisdieren. Deze distributie zal vooralsnog buiten de plaat selijke distx-ibutiediensten om geschieden. Het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in oorlogstijd te Beekbergen heeft de distributie van voedsel voor dieren in han den. Onder deskundig toezicht is een uniforme soort honden- en kattenbrood samengesteld, dat wordt verstrekt aan die genen, welke toewijzingen van genoemd bureau hebben ontvangen. Ter informatie geven wij hieronder een opsomming van dc groepen, die in aan- merking komen voor toewijzingen van die- renvoedsel. Voor de honden heeft men 7 groepen samengesteld en voor de katten slechts 1 groep. Wanneer iemand twee of meer raskatten bezit, zooals Angora's, Siameezen, Cyperscbe, e.d., dan kan hij voor deze katten, verminderd met één, een toewijzing voor kattenbrood krijg m. Hier uit volgt dus, dat voor een enkele kat geen toewijzing wordt vei'strelct. Bij de honden is de eerste groep die der zware rassen, zooals Mastiffs, Bernardi- nes, Duitsche doggen e.a. Voor iederen hond van één dezer rassen zal een toewij zing woi'den gegeven. De tweede groep omvat alle diensthonden. Hiex-in onder scheidt men weer 5 categorieën. Ten eer- ste de politie-diensthonden, waai'onder ook gerekend worden de diensthonden van jachtopzieners, al deze tenmiste ingeschre ven staan als zoodanig bij den burgemees ter, den commissaris van politie of de bri- gade-commandant-n van de marechaus- sée of de rijksveldwacht. De houdei's van genoemde diensthonden moeten zich ge zamenlijk opgeven door bemiddeling van den burgemeester of een der andere orga nen, waarbij zjj ingeschreven staan. Ten tweede zjjn er de Roode Kruis-honden, die opgegeven moeten worden door de bevoeg de instanties. De derde groep zijn de ge leide-honden voor blinden, waaivocr tege lijk met de aanvrage om voedesl het des betreffende certificaat moet worden over gelegd. De vierde plaats onder de dienst honden wordt ingenomen door de honden instituten, welke zijn ingericht voor het africhten van geleide-honden, diensthon den en- of Roode Ki'uis honden. Als laatste staan genoemd de trekhonden, waax-voor een bewijs van goedkeuring moet worden meegezonden met de aanvx-age. Alle hon den, welke onder één der hiei'boven opge somde soorten der zg. diensthonden vallen zullen na aanvrage en accoordbevinding een toewijzing voor hondenbrood worden toegekend. In de derde hoofdgroep heeft men de groote rassen ondergebracht, zooals Grey hounds, Herders, Bouviers, Collies, e.d. De vierde groep is die der middelrassen, zoo als Middelslag-Schnautzers, groote poedels, Berlington-terriei's, enz. Indien men twee of meer dezer honden heeft kan men een aanvrage indienen, waarna een toewijzing volgt voor het aantal honden, dat men houdt, verminderd fnet één. Groep 5 om vat de kleine rassen zooals dashonden, Ita- liaansche windhondjes, dwergsclxnutzers, Schotsche terriers e.a. Groep 6 bestaat uit de dameshondjes als Pekingeezen, Japan- sche Spaniels, Petits Brabangons, Grif fons en andere. De houders van hondjes, welke vallen onder groep 5 of 6 kunnen een aanvrage indienen, waarbij zij er re kening mee moeten Houden, dat slechts een toewijzing wordt toegekend, als men méér dan. twee dezer hondjes houdt. By een bezit van di-ie honden krijgt men slechts eten voor één hond. De laatste groep der honden zijn die, welke vertoeven in officieele of semi-of- ficieele asyls. De eigenaren van zulke asyls dienen van een bevoegde instantie een verklaring te overleggen bij de aanvx-a ge, waaruit blijkt, dat het asyl als instel ling erkend is. Tenslotte zij medegedeeld, dat ook hon den van een gemengd ras voor een toewij zing 'n aanme^xing kunnen komen. Uit deze opsomming blijkt echter wel, dat de meeste hondenliefhebbers in het al gemeen niet voor een toewijzing voor hon denbrood in aaiunex'king zullen komen, aangezien zij meestal slechts één hond hounen. Voor hen, die meenen met succes een verzoek om toewijzingen te kunnen indienen, geven wij nog even het juiste adres: Sectie Bijzondere Diergroepen van het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd, 't Speldenholt 22 te Beek bergen. 4 SPORT NAAR EENHEID EN DE MEDISCHE SPORTKEURING. Naar het A.N.P. van den heer E. W. J. Rosenbex-g, secretaris van de nationale stichting ter bevordeiïng van de lichame lijke opvoeding verneemt, vinden bespre kingen plaats om te komen tot meer een heid in de medische sportkeux-ing. Thans, 10 jaar geleden, werd de federatie van bureaux voor de medische sportkeuring in het leven geroepen en daarmede een zeer belangrijk werk aangevangen. De fe deratie telt thans een vyftigtal bureaux. Daar er buiten de federatie .in den lande nog verschillende zelfstandig werkende en niet aangesloten bureaux voor medische sportkeuring bestaan, werd de wensche- lijkheid aangevoeld hierin verandering te brengen. De eenheid ten aanzien van de medische sportkeux-ing in den lande is hoogst belangrijk. Tot heden was het mo gelijk, dat iemand door het bureau op de eene plaats kon worden afgekeurd, terwijl dezelfde persoon zich dan liet keuren in een andere plaats en dan wel werd goed gekeurd. Door een innige samenwex-king tusschen de verschillende in den lande werkende bureaux zullen dergelijke on gerijmdheden onmogelijk blijken door het toepassen van een nauwkeurige registra tie en een uitwisseling der gegevens tus schen de bureaux onderling. Verschillende sportvereenigingen hadden reeds de medische keuring voor haar le den verplicht gesteld. In het belang van het algemeene volkswelvaren wordt de wenschelijkheid aangevoeld, een dergelijke verplichte medische keuring meer alge meen te maken. VASTE STEMMING OP DE AMSTERDAMSCHE EFFECTEN BEURS. De overgang van de oude naar de nieu we week had weliswaar geen uitbreiding van ien handel gebx-acht, maar de stem ming was gisteren bepaald vast. Een be paalde oorzaak hiervoor kon niet onmid dellijk worden opgegeven, maar het is niet steeds mogelijk om de motieven, wel ke tot het een of andere beurssentiment aanleiding geven, direct op te sporen. De Amerikaansche markt had aan het einde van de achter ons liggende week kleine teekenen van v.rbetering gegeven en dit was in ieder geval een symptoom, dat ten opzichte van de fondsenmax-kt op voor- deelige wijze kon worden geïntex-preteerd. Bovendien schijnt de opvatting veld te gaan winnen, dat althans voor de Neder- landsche industx-ieele ondernemingen te eeniger tijd in verband met de huidige om standigheden een periode van voorspoed zal aanbreken. Voor de aandeelen in Ne derlandsche nijvex-heidsondernemingen, be staat over het algemeen dan ook een aan gename stemming en ook gisteren kon die worden opgemerkt. Wederom werd de aandacht in de eerste plaats getrokken door Aku's. Onder beurstijd kon een koers winst van eenige procenten worden ge maakt. Vooi' de Philipsaandeelen bestond mede goede vraag. De koers kwam belangrijk hooger te liggen. Unilevers waren mede iets -xooger. Ook diverse minder courante industrieelen waren tot hoöge prijzen ge vraagd. De aangename tendenz voor in dustrieelen in het algemeen oefende klaar blijkelijk op de geheele markt een invloed ten goede uit. Op de petroleumafdeeling ging weinig om. De toonaangevende pe- troleumaandeelen konden zich gedeeltelijk herstellen /an het verlies dat verleden week werd geleden. Scheepvaartpapieren waren goed gedisponeerd. De affaire was gex-ing. Voor cultuux*waax-den was de ani mo niet gi-oot. Hetgeen niet verhinderde, dat er toch ook een beter sentiment kon worden waargenomen. HVA's ontmoetten eenige kooplust en gedroegen zich dien overeenkomstig. De rubberafdeeling was stil en prijshoudend voor Amsterdam rub- bei-s. Voor dé incourante soorten bestond eerder eenige vraag. Tabakken waren niet veel verandex-d, maar konden zich blijk baar handhaven. De beleggingsafdeeling was kalm. De Nederlandsche staatspapieren werden over het algemeen verhandeld op of iets boven de vorige slotprijzen. De affaire in Amerikanen was gering. Ook hier was de stemming goed prijshou dend en de koersen meerendeels iets hoo ger. „Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan pu blicatie bij besluit van den wnd. secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën is toegestaan". Aandeelen: Kon. Petroleum 180 gb. Alg. Kunstzijde Unie 763^91/, gl. Philips gloeilampen gem. bezit 150 gb. Amsterdam rubber 173% Ned. Scheepvaart Unie 105 gb. Lever Bros en Unilever 73 gb. Handelsver. Amsterdam 325 gb. Sénembah tabak Mij. 123. Anaconda Copper c. van a. 18% Bethlehem steel c. van gew. a. 60%. Republic steel c. van gew. a. 15% gb Shell Union c. van gew. a. 8 3/16. Ned. obl. Ie lng. 1940 100 4 98% Dito 1940 500 4 98% Idem 2e lng. 1940 100 4 88%. Dito met bel. fac. 1940 100 4 98% Dito 2e lng. 1940 500 4 89% Dito met bel. fac. 1940 500 4 98%,. Dito 1938 100 (3%) s 78% Dito 1938 500 (3J4 3 791/2 Prolongatie 3 Nederland le lng. 1940 4 97% Dito 2 lng. 1940 4 91% Dito met bel. fac. 1940 4 97% Dito 1000 1938 (31/2 3 81 JA82 Indië a 1000 1937 3 76% Want in de hoofdstad is het een en al wiel rennen wat de Mok slaat. Alleen het feit al, dat Jan reeds jaren, als hij in Amster dam is, bij de familiè Renkes thuis is, de familie waaruit onze nationale amateur kampioen 1940 vooi*tkomt, zegt in dit ver band reeds genoeg. Van de gelegenheid, dat Derksen, tus schen twee wedstrijden dooi', eens even naar Zwolle overgewipt was, hebben wij gebruik gemaakt eens een praatje met hem te maken. En waarover zou men met een jongen, ambitieuzen renner allereerst anders spre ken dan over zijn toekomstplannen? „Het is moeilijk in dezen tijd plannen te maken", aldus Dei'ksen. „maar allereerst zal ik er alles op zetten van Vliet nog eens te kloppen". „Dat zal niet meevallen". „Dat zal het net niet, want Arie is veel tactischer dan ik en heeft bovendien een betere kop'/ zegt Derksen, die vóór alles sportsman is en de kwaliteiten van zijn grootsten tegenstander weet te waardee- ren ener zyn voordeel mee weet te doen. Want de beide sterkste sprinters van ons land en misschien wel van Europa (wie anders dan Scherens zou hen nog be- dx-eigen?) zijn dikke vrienden. Altijd kan men ze in Amsterdam samen zien trainen, steeds weten ze elkaar tot de grootste krachtsinspanning aan te zetten en al zit ten ze elkaar op de wedstx-yden geducht dwars, op de training is het veelal van Vliet, die zyn jongeren collega de fijne kneepjes van het vak bijbrengt en het Vooriooplge maatregelen nopens het betalingsverkeer met Zweden en Zwitserland. Het Nederlandsch Clearingsinstituut maakt o.m. bekend: Voor Zweden en Zwitserland zijn auto nome maatregelen in het leven geroepen, op grond waarvan de betaling van alle schulden wegens goederenlevering of uit anderen hoofde met inbegrip van finan- cieele vex-plichtingen voorloopig moet ge schieden door storting op postrekening 2948 (Nederlandsch Cleax-inginstituut „bij zondere rekening") of op de „bijzondere rekening" van het Nederlandsch Clearing- instituut by de Nederlandsche bank N.V. te Amsterdam, onvex-schillig of de verval dag vóór of na het in werking treden der regeling ligt. Wat betreft beide landen is voor stor ting by het Nederlandsch Clearinginstituut voorafgaande vergunning van het De- viezeninstituut vereischt, behalve wanneer het betreft stortingen wegens schulden uit hoofde van reeds vóór 10 Augustus 1940 plaats gehad hebbenden goederen- invoer, in welk geval met een door den debiteur gewaarmerkt afschi'ift der fac tuur kan worden volstaan. Gelijktijdig met de storting moet aan het Nederlandsch Clearinginstituut, afd. Zweden of Zwitserland, een ingevuld foi'- mulier „a" worden toegezonden, vergezeld van de vex-gunning van het deviezen in stituut of het afschrift der factuur. Exemplaren van dit formulier zijn ovex* enkele dagen bij het instituut en by de Kamers van Koophandel verkrijgbaar. Een leidraad betreffende deze voorloo- pige maatregelen is dezer dagen by het Nederlandsch clearinginstituut, Anna Pau- lownastraat 6, 's-Gravenhage, verkrijg baar. HET RIJKSBUREAU VOOR NON-FERRO METALEN. Verplichte inschryving voor alle betreffende ondernemingen. Blijkens een drietal beschikkingen, op genomen in de Staatscourant van 7 Aug., zyn thans alle ondernemingen die hun noï'maal bedi'ijf maken van het bewerken, verwerken of vervaardigen van of den handel in non-feiTo metalen, waaronder begrepen vertind blik in blad- en band- vorm, verplicht tot het doen van een verzoek om inschrijving bij het Ryks- bureau voor non-ferro metalen (Prinsesse- gracht 21, 's-Gravenhage). Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat onder deze categorie van ondernemingen ook de 1 o o d gi e te r 3 be d rjj- ven vallen. Het verzoek tot inschrijving moet worden ingezonden uiterlijk 17 Aug. 1940 en wel op formulieren, die bij het bovengenoemde Rijksbureau kunnen wor- den aangevraagd. De verplichting tot in schryving geldt ook voor die onderne mingen, welke reeds bij het Rijksbureau voor metalen waren ingeschreven. ZWARE VERLIEZEN VOOR DE ÏRANSOHE SCHEEPVAART. De vloot van de bekende Fi'anseho scheepvaartmaatschappy „Compagnie Gé- nérale Transatlantique", i; tengevolge van den oorlog, sterk verminderd. De schepen van deze maatschappij waren voor het grootste gedeelte in gebruik genomen voor de operaties in Noorwegen en in het Ka naal en voor een ander deel als hulp kruisers bewapend. Naar thans wordt ge meld, heeft de maatschappy in totaal 8 schepen verloren, waaronder de vier groo te passagiersschepen „Champlain", „Mexi- que", „Bretagne" en „Meknes". De „Mex- ique" is tot zinken gebx-acht. De „Cham plain" is op een mijn geloopen. De „Mek nes" is gezonken bij het terugbrengen van Fransche soldaten. De oorzaken, waardoor de „Bretagne" is verloren gegaan zyn nog niet opgehelderd. Voorts heeft de maat schappy de vier vrachtschepen „Louisi ana", „Flox-ide", „Alaska" en „Vermont" verloren. sprintje aan, gaan samen een -onderling wedstrijdje nog eens na en zorgen er voor fit te blyven. Iederen morgen ryd ik byv. een 20 km op den weg en 's middags x-yd ik wat op de baan. Niet te veel echter, want niets is zoo funest als te veel trai ning. In het begin was Renkes er nog wel eens by, die hebben Arie en ik zoo'n beetje opgeleid". ,,'t Is anders wel een verschil met 's win ters", zoo zegt Dex'ksen. „Geef my den zo mer maar, dan ryd ik tenminste geregeld wedstryden. Trouwens, dat kan ik merken ook aan m'n gewicht. Dezen winter woog ik nog 170 pond en nu ben ik al weer op 156 pond teruggevallen". „Jullie hebt toch maar een leventje", merkten wy op, „den geheelen dag fyn in de buitenlucht, een beetje rijden, een beetje luieren, dat kon slechtex*". „Och, slecht heb ik het niet", antwoordt Derksen, „maar u moet niet vergeten, dat het een vak is, dat mooier lykt dan 't is". „Je bedoelt wat betreft de consequen ties?" „Juistals ik byv. eens een flinke smalt maak, kan het gebeuren, dat ik weken niet kan rjjden en dus ook niets verdien. Eo- vendien moet je je streng aan je leefregels houden. Vroeg naar bed, niet rooken, niet drinken. Niet, dat het me zwaar valt, oh nee, maar het zyn dingen, die toch ook de schaduwzyde van ons vak vormen. Roolcen en di'inken heb ik trouwens van mijn leven nog niet gedaan". Wie wat in de sport bereiken wil moet offers kunnen brengen. En het zijn er maai' weinigen, die dat consequent doorzetten. Derksen en Van Vliet zijn dikke vrienden. PLANNEN VOOR EEN ZESDAAGSCHE. Onze tweede prof-sprinter Jan Derk sen, ex-wereldkampioen der amateurs 1939, vertoeft van tyd tot tyd in Zwolle. Zijn ouderlijk huis staat daar, hy treft er zyn vader, moeder en broer en is weer eens een of twee dagen uit het rennersleven, dat hem in Amster dam geheel in beslag neemti jonge talent steunt met zijn jarenlange ei-vai-ing en hartelijke kameraadschap. Zesdaagsche-plannen. Het tweetal heeft, zooals Derksen vertelde, zelfs plannen van den winter een zesdaagsche koppel te gaan vor men. „En wie traint jullie nu?" zoo vroegen wy. „Feitelijk niemand, we trainen om zoo te zee P-fin filkanv IVfi trolflror, none oen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6