De reorganisatie van de Nederlandsche vakvereenigingen. Een uiteenzetting van den commissaris van het N.V.V., den heer H. J. Woudenberg. De raad van Schore is tegen opheffing dezer gemeente. Voorstel van B. en W. om zich uit te spreken tegen de voorgenomen vereeniging, met 6 tegen 1 stem aangenomen. In een Maandag te Den Haag gehouden persconferentie heeft de commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg een uitéénzetting gegeven van de maatre gelen welke tot nu toe zijn genomen en welke nog dienen te worden genomen, be treffende de reorganisatie van de vakver eenigingen. De maatregelen van- den Rijkscommissa ris voor de bezette Nederlandsche gebie den inzake de Nederlandsche vakvereeni gingen zijn genomen zoo zei hij om een doeltreffende vertegenwoordiging van de belangen der georganiseerde arbeiders in nauwe samenwerking met de instanties van het rijkscommissariaat te waarborgen. Het werk, dat door de vroegere leiding van het Nederlandsch Verbond van Vak vereenigingen tot aan de overname werd verricht, kon op de oplossing der sociale vraagstukken en hun practische ordening in het arbeidsleven slechts in beperkte mate invloed uitoefenen, daar deze leiding tegenover de bij haar aangesloten vak bonden, de eigenlijke dragers van den so cialen arbeid, geen enkele verordenende be voegdheid bezat. Haar werkzaamheden be perkten zich bijna uitsluitend tot de ver tegenwoordiging in totaal 164 commissies, waarin veelvuldig over sociale problemen maanden en jaren lang gesproken of ge debatteerd werd, zonder dat in de zaak zelf .practische resultaten werden bereikt. Zoo werd bijvoorbeeld over de opstelling van uniforme grondslagen voor de collec tieve arbeidsovereenkomst sinds Januari 1938 in een desbetreffende commissie van gedachten gewisseld, zonder dat in deze zaak tot aan de overname van de leiding door den commissaris, een regeling kon worden bereikt. In een andere commissie werd sinds April 1939 zonder resultaat gedebatteerd over de invoering van opzeg gingstermijnen. De vakvereenigingen voerden hun eigen sociale en loonpolitiek. De vakvereenigingen voerden voor zoo ver binnen hun bereik, naar eigen goed dunken, elk op hun gebied, een sociale en een loonpolitiek, zooals zij ook voor haar leden zelfstandig alle sociale vraagstuk ken behandelden. Dit had tot gevolg, dat op sociaal terrein zeer uiteenloopende re gelingen tot stand kwamen, ook voor die .vraagstukken die met inachtneming van de speciale belangen voor elk vak uniform geregeld hadden moeten worden, zooals bijvoorbeeld het recht op vacantie of een vacantieregeling en de bescherming van den arbeider tegen ontslag. S Hetzelfde doet zich voor op het gebied der collectieve arbeidsovereenkomsten. In den loop van den tjjd is een groot aantal dezer overeenkomsten afgesloten, die niet op een algemeene basis en volgens alge meen geldende regelen zijn ontworpen, maar die dikwijls zelfs voor denzelfden bedrijfstak, principieel door de zakelijke verhoudingen niet gerechtvaardigde ver schillen vertoonen. Er zijn belangrijke in dustrieën, waarin de arbeidsverhoudingen en voorwaarden in het geheel niet of slechts ten deele door gemeenschappelijke bepalingen zjjn geregeld, zooals bijvoor beeld in de metaal- en textielindustrie, terwijl zich voor het overige een zeer sterk gevarieerde regeling der arbeidsvoorwaar den heeft ontwikkeld. Zeer duidelijk komt de ongelijke behandeling der leden in de verschillende N.V.V.-organisaties tot uiting in de werkloozenverzekering, die bij elite vakvereeniging door eigen statuten en verdere bepalingen is geregeld. Zoo zjjn bijvoorbeeld voor eenzelfde ïoonklasse in de verschillende organisaties niet slechts de premies zeer uiteenloopend, maar ook de bedragen der uitkeeringen en, de termijn gedurende welke deze worden verstrelct. Door de samenhang van het N.V.V. en de hierbij aangesloten vakvereenigingen met internationale vakorganisaties kan het niet uitblijven, dat voor de beharti ging van de belangen der Nederlandsche arbeiders niet uitsluitend de Nederland- sent verhoudingen tot basis worden geno men, doch in zeer verstrekkenden zin ook de principes van de internationale politiek der vakorganisaties. N.V.V.-gelden in het buitenland. Bij de contröle der financiën werd ge constateerd, dat het N.V.V. e een aantal van de hierbij aangesloten vakbonden het voorbeeld van de vroegere Nederlansche regeering hadden gevolgd en belangrijke bedragen totaal vijf millioen naar het bui tenland hadden gebracht. De leiding van het N.V.V. zoo ging spr. verder bediende zich voor het ver slepen van deze vermogens naar het bui tenland van een bankinstelling, die door haar zelf tot dit doel was opgericht en die naar buiten door eenige bestuurders van het N.V.V. werd vertegenwoordigd. Deze gelden werden voor een deel gedepo neerd ten name van leidende personen- van het N.V.V. of op een anderen naam belegd en aan deze het uitsluitend beschikkings recht over deze gelden toegekend. Er zijn dus zonder de toestemming der leden gel den in het buitenland belegd, voor een groot deel in Engelsche oorlogsleeningen. Men weet derhalve niet, wanneer deze gelden weer ter beschikking van den Ne- derlandschen arbeider zullen komen. Al behoeft dat ook niet met een volkomen verlies dezer gelden te worden gerekend, toch zijn op deze wijze aan den Nederland- schen arbeider millloenen onttrokken, die voor de verzorging van zijn sociale belan gen hadden kunnen worden gebruikt. Straffe samenvatting van organisatie noodzakelijk. Het was allereerst noodzakelijk maatre gelen te nemen, die naast een reorgani satie der centrale in de eerste plaats straffe samenvatting der organisatie van de vakbonden zoowel als van de plaatse lijke bestuurdersbonden beoogd. Daardoor is voor de toekomst een organische sa menwerking van de centrale met de vak organisaties gewaarborgd. Bjj dezen maat regel kan worden geconstateerd dat het grootste deel der oude bestuurders reeds verklaard heeft ook onder de nieuwe lei ding in positieven zin aan de nieuwe orde ning van het sociale leven mede te wer ken. De in de centrale nieuw opgerichte afdeelingen zullen ook voor de vakbonden en de plaatselijke bestuurdersbonden de richting en den inhoud der toekomstige maatregelen bepalen, waarbjj het vanzelf- spreekt dat In de vraagstukken, die slechts betrekking hebben op een bepaalden tak van het bedrijfsleven, zooals de regeling van loontarieven, aan den betreffenaen vakbond als voorheen het werk zal worden ovei'gelaten. De centrale wordt echter door het feit, dat zij in het vervolg ook door de bestuurdersbonden en vakorganisaties van alle gegevens omtrent belangrijke vraagstukken wordt voorzien, in staat ge steld voor het vervolg sterker dan tot dus ver invloed uit te oefenen op de ontwik keling der sociale politiek tegenover de sociale zorgen van den staat. De wensch naar een organisatorische samenvatting der arbeiders-organisaties is reeds in deze weken ten deele verwezen lijkt. Zoo heeft de Nederlandsche Vak centrale (N.V.C.) in haar laatste hoofd bestuursvergadering tot aansluiting bij het N.V.V. besloten. Andere verbonden houden zich eveneens ernstig met de aansluitings gedachte bezig. Het is niet de bedoeling heden reeds be paalde eischen voor de toekomst op te stellen. De taak van den commissaris van het N.V.V. is veeleer in enge samenwer king met de bureaux van den Rijkscom missaris en zjjn staf van medewerkers richtinggevend op de vorming van het arbeidsleven invloed te oefenen, om op deze wijze bjj de herordening der econo mische en sociale verhoudingen de ge rechtvaardigde behoeften van den Neder- Iandschen arbeider veilig te stellen. Hier toe behooren naast economische ook de cultureele belangen van den arbeider. Er is bereids een plan ontworpen, volgens hetwelk de pers, de film en andere cultu reele instellingen steeds intensiever ten dienste van den arbeider zullen worden gesteld, en niet slechts voor hemzelf ver- poozing, ontspanning en geestelijke ont wikkeling mogelijk zullen maken, doch ook zijn gezin (vrouw en kroost) in staat zullen stellen profijt te trekken van het cultuz-eele leven van het land. Uitbreiding van de maatregelen op het gebied der volksgezondheid. Als een zeer belangrijk punt ligt het verder in het voornemen, uitbreiding te geven aan de maatregelen op het gebied der volksgezondheid, die zich tot dusver beperkten tot de tuberculosebestrijding. Deze maatregelen zullen zoo energiek mo- geljjk word, i doorgevoerd, met het doel, den arbeider en zijn gezin te beschermen tegen schade aan zijn gezondheid en hem zoodc -de zjjn arbeidskracht zoo lang mogelijk te doen behouden. Het spreekt vanzelf, dat de nieuwe or dening van het sociale leven nie'. op basis van den klassenstrijd kan plaats vinden, indien zjj resultaat wil hebben. De ont wikkeling der dingen heeft aangetoond, dat op deze basis geen verstandige sociale politiek kan worden gevoerd. Eveneens is de meening onjuist, dat de arbeider den strijd om het bestaan slechts om een paar cent loonsverhooging en in het algemeen slechts om economische dingen heeft ge voerd. De feiten nopen tot de erkenning, dat de arbeider in de democratische ge regeerde en door het kapitaal beheerschte staten een gerechtvaardigden strijd voert voor de erkenning van zjjn persoonlijkheid als een geljjk berechtigd lid der gemeen schap. Dit doel te bereiken is de voornaamste taak van de nieuwe N.V.V.-leiding. In het economische leven moet de mensch op den voorgrond staan, ongeacht de taak, die hjj verricht. Zijn arbeids kracht is niet slechts z ij n kostbaarste bezit, maar ook het belangrijkste kapitaal in het economische leven. Dit kapitaal mag echter niet door maatregelen, die slechts in het systeem van den klassenstrijd pas sen, aan den een of anderen kant nutte loos worden verteerd. Het doel van alle sociaal-politieken arbeid is derhalve om in verstandigen vorm en zonder den door de klassenstrjjd-idee ingegeven haat de vraagstukken op te lossen. Di': beteekent, dat bij bet doorzetten van een socialen eisch de economische verhou dingen niet buiten beschouwing mogen worden gelaten, doch eveneens, dat ook bij eischen, welke vanuit den economischen sector worden gesteld, de sociale verhou dingen in acht genomen moeten worden. Slechts op deze wijze wordt jenerzijds de kapitalistische uitbuiting van de arbeids kracht vermeden en anderzijds de gunstige ontwikkeling van het economische en so ciale leven verzekerd. Het bedrijfsleven zoo besloot spr. is geen doel in zich zelf, doch een middel ter verzekering van redelijke levensvoox-- waarden voor allen. Dit mag bij de nieuwe ox-dening van het sociale en economische leven niet over het hoofd worden gezien. DE WEDEROPBOUW VAN ZEEBRUGGE De Deutsche Zeitung in den Niederlan- den meldt uit Brussel dat de opbouwwerk- zaamlxeden in Zeebrugge, dat door de oor logsgebeurtenissen tamelijk zwaar heeft geleden, met de krachtdadige hulp van den Duitsehe arbeidsdienst snel vooruit gaan. De haveningang die door twee gezonken schepen voor de scheepvaart versperd was, zal weldra vrjj zijn. Afdeelingen van den Duitsehen arbeidsdienst snel voorait gaan. ste deel van deze wex'lczaamheden uitge voerd, terwjjl de Belgische arbeiders aan bet weer in orde brengen van de sluizen werkten. Ook is de wederopbouw van de vernielde huizen in vollen omvang begon nen. Een bezoek aan de oorlogsgraven. Alle worden met bloemen verzorgd. Onder beschermheerschap van den Duit sehen militairen bevelhebber in Nederland, generaal Christiansen en den directeur- generaal van den landbouw, ir. Roebroek, heeft zich hier te lande een comité ge vormd ter versiering van de ooxlogs- graven. Met medewerking van de Nederland sche Sierteeltcentrale te 's-Graverxhage hebben de bloemenveilingen vaix het West- land, Aalsmeer en Nijmegen spontaan bloemen en potplanten voor dit mooie doel beschikbaar gesteld. Deze daad van piëteit vond onmiddel lijk weerklank bjj de plaatselijke autori teiten, in wier gemeenten zich de graven bevonden en alles werd in het werk ge steld om ïxxet behulp der beschikbaar ge stelde bloemen en planten de laatste rust plaatsen der gesneuvelden een zoo mooi en waardig mogeljjk aanzien te geven. Zaterdag heeft een aantal Nederland sche en Duitsehe autoriteiten verschillen de oorlogsgraven in ons land bezichtigd. Van het Plein te Den Haag vertrok een groote autobus, waarin o.m. hadden plaats genomen: ir. Roebroek, dix-ecteur-generaal van den landbouw, Graf Grote, majoor Macktanz, kolonel Van Arkel, directeur informatiebureau Nederlandsche Roode Kruis en Hauptmann Pohlenz, Wehr- machtgraeber-Offizier. De tocht ging eerst naar de algemeene begraafplaats te Dordrecht. Stram in de houding bracht de Duitsehe kapitein Poh lenz den gevallenen het eere-saluut, de aanwezige leden der N.S.D.A.P. groetten xxxet opgeheven arm, terwjjl de overige le den van het gezelschap met ontbloot hoofd bij de graven toefden. Geseheiden van elkaar liggexx hier 139 Duitsehe en ongeveer 100 Nederlandsche militairen. Een plaatselijk comité heeft hier voor grafsteenexx gezorgd. Een kleed van bloemen is over de graven gespreid, welke met liefde en toewijding zjjn ge plant. De tocht ging daarna verder naar Dub beldam. Hier bevindt zich een kleiner graf van Nederlandsche militairen. Bij den ingang der begraafplaats ver heft zich een klein steenen monument. Het is opgericht dpor de kameraden van hen, die hier vielen. De graven zijn keurig verzorgd. Het is een echt soldatenlcerkhof, eenvoudig doch ontroerend. Op ieder graf ligt de helm van den gesneuvelde. Verder ging het naar 's-Hertogenbosch, waar op de begraafplaats Orten ter be- gx-oeting aanwezig waren burgemeester Van Lanschot en de Duitsehe Ortskom- mandant. Ook hier wai-en de oorlogsgra- ven op keurige wijze verzoi-gd. Na de bezichtiging van de begraaf plaats, bood burgemeester Van Lanschot het gezelschap een Brabantsche koffietafel aan. De voorzitter van het comité ter versie ring van oorlogsgraven in Nederland, de heer P. Vis, hield een tafelrede. Hierna steeg het gezelschap weer in de aut,bus en werd via Den Dungen, waar 8 Duitschers en 3 Nederlanders begraven liggen, een bezoek gebracht aan de alge meene begraafplaats te Mook. De Duitsehe oorlogsgraven te Mook on derscheiden zich van de andere graven, door de er op staande kruisen, welke uit ruw berkenhout zjjn vervaax-digd. Leden van de afdeeling Nijmegen der N.S.D.A.P. hebben in de bosschen bex-kenhout ge zocht, waar-van zij voor de 117 Duitsehe graven kruisen maakten, teneinde hun ge vallen 1 landgenooten, die hier zoo hoog boven den zeespiegel liggen, op waardige wjjze te eer-en. Op den Grebbeberg. De tocht gjng verder naar den Grebbe berg. Hoog op den Grebbeberg, omringd door majestueuze hoornen, rusten hier zeer vele Duitsehe en Nederlandsche mi litairen. De bux-gemeester van Rhenen leidde het gezelschap rond en deelde mede, dat op den Gx-ebbeberg het stoffeljjk overschot van ongeveer 700 Nederlandsche en Duit sehe militairen rast. Naast de teei-e bloemen liggen hier op de graven geweerkolven en door-boorde helmen. Op de graven der S.S.-mannen staat uit hout vervaardigd het oude Ger- maansche rame-teeken voor- de „S" voor zien van de veelzeggende spreuk: „Seine Ehre hiess Treue". Zoowel de graven der Nederlandsche als Duitsehe militairen zijn bedolven onder de bloemen. Meer dan 10.000 bloeixxen en pot planten zijn voor de versiering gebruikt. Nabij de Nederlandsche graven bevindt zich een eenvoudig monument van het 10e regiment infanterie. Een steenhoop, met op den top een kruis: „Ter eere hunner gevallen kam ex-aden". De laatste begraafplaats die werd be zocht, was de algemeene begraafplaats te Driebergen. Acht graven van Nederland sche militairen bevinden zich hier, liefde rijk verzox-gd en met bloemen getooid. Uit dezen tocht is duidelijk gebleken, dat de graven der gesneuvelden met piëteit worden verzorgd. Het ligt in de bedoeling der betx-okken autoriteiten, om de versiering der ooxiogs- graven in Nedex-land van bljjvenden aard te doen zjjn. Het comité ter versiering van ooxiogsgra- ven in Nederland is voox-nemens om tegen den winter de bloemen te vervangen door vaste planten die tegen de koude bestand zijn. Naar wij verder nog vernemen, wox-- den er ook plannen voorbereid om te ko men tot een algemeene vereeniging tot on derhoud van de graven der in Nederland gesneuvelde militairen. Ifaiiaansche aanval op Malta. De speciale correspondent van Stefani meldt, dat Italiaansche-formaties bommen werpers tusschen 20.30 gisteravond en 00,30 vannacht in opeenvolgende golven belang- rjjke .militaire objecten op het eiland Mal ta hebbexx aangevallen. Deze formaties de den eerst met veel succes een aanval op de petroleumopslagplaatsen van Marsa Sci- rocco en Calafrana en daarna op de wa penopslagplaatsen. Na den eersten aanval werd een hevigen brand, die meer dan een half uur duurde, waargenomen. De toren wordt afgebroken. SCHORE. Maandagavond vergaderde de gemeenteraad voltallig onder voorzitter schap van burgemeester Trimpe. Medegedeeld wordt, dat „Monumenten zorg" toestemming heeft verleend voor het afbreken van den toren, nadat de gemeen teraad hiertoe had besloten. De heer BIERENS verklaart thans tegen deze afbraak te zijn, aangezien, volgens zijn meening, de toren nog best te repareeren is. De VOORZITTER zegt, dat alle deskun digen het er over eens zijn, dat de toren in zijn tegenwoordigen toestand buiten gewoon gevaarlijk is en zoo spoedig moge lijk moet worden afgebroken, aan welk werk bovendien reeds is begonnen. Het destijds met algemeene stemmen genomen raadsbesluit zal dan ook moeilijk zijn in te trekken. Restauratie is tenslotte altjjd mogelijk, maar in een geval als dit zou den de kosten zeer hoog zijn en voor Schore niet te betalen. Een eenvoudige, nieuwe toren, kost veel minder. Alle leden spreken de hoop uit, dat er straks toch weer een nieuwe toren komt. Het idee van den heer Bierens wordt niet ondersteund. Ingekomen zijn a. een wijziging van de begrooting 1939 van het Burgerljjk Arm bestuur, de rekening 1939 van dat bestuur met een ontvang van 3269.74, een uit gaaf van 2895.01 en een batig slot van 374.73 en de begrooting 1941 met een ontvang en uitgaaf vaix 3276.16. Vex-volgens wordt de gemeente-rekening over 1939 aangeboden met een ontvang van 46.003.69, een uitgaaf van 45.575.09 en een batig slot van 428.60. DE VEREENIGING MET KRUININGEN. Hierop komt in behandeling de door Ged. Staten van Zeeland ingezonden ont- wex-p-verordening tot vereeniging van de gemeenten Schore en Krainingen. De VOORZITTER licht een en ander toe en merkt op, dat de ontwerp-verordening het besluit tot vex-eeniging vermeldt en verder bepalingen bevat omtrent de fi nancieele verhouding tusschen het rijk en 'de gemeente, de uitvoering der pensioen wet, drankwet, enz. Het begeleidende schrijven van Ged. Staten wijst op de fi- nancieele bezw.ax-en, verbonden aan weder opbouw, welke naar de meening van dat college te hoog zijn om door Schore zelf standig te kunnen worden gedragen. Ver der wordt nog de aandacht gevestigd op het inx-ichten van een hulp-secretarie aan de westzijde van het kanaal en op het tx-ef- fen van nog enkele andex-e administratieve voorzieningen ter tegemoetkoming aan de bezwaren van de bij de vereeniging naast betrokken ingezetenen. Ged. Staten wen- schen het gevoelen vaix den raad te ver nemen vóór 15 Augustus a.s., teiwjjl het in de bedoeliixg ligt de vereeniging te doen ingaan op 1 November 1940. De VOORZITTER zegt. dat het in dezen gaat om een zeer belangrijke kwestie, n.l. om niet minder dan om opheffing van een kleine gemeenschap, die door de om standigheden gedwongen wordt afstand te doen van haar zelfstandigheid en opne ming in een grootere gemeenschap. Te rekenen naar het gevoel kan dan ook geen burger van Schore een voorstander van 'deze samenvoeging zijn. Er zit echter ook een practische kant aan deze zaak. Schore heeft hulp noodig en spreker kan weinig hoop geven, dat deze zal worden verleend als een andere en minder kost bare oplossing mogeljjk is. Ook het ont worpen hex-bouwplan wil men behouden. Men is dan ook niet klaar met een afwij zende houding aan te nemen tegenover ie toegezonden ontwerp-verordening, aange zien men een aannemelijke oplossing van de moeilijkheden zal moeten stellen tegen over de aangeboden oplossing. Men zou het herbouwplan kunnen laten varen en dus alles bij het oude laten, doch ook dan nog zal men van hooger hand financieele hulp hebben te verleenen. De nxeening der raadsleden. De heer KARELSE verklaart, dat hij tegen de vereeniging is alleen de nood dwingt tot een andere houding. Schore is Naar eenheid in den Middenstand. Evenals in verschillende andere groepen, is ook in den Nederlandsclxen middenstand een sterk streven naar meer eenheid merkbaar. In de vorige week is, volgens de „Tel.", er druk contact geweest tus schen de verschillende organisaties van kruideniers in ons land. De Roomsch-Katholieke en Protestant- sche Imiideniersbonden konden niet ter stond besluiten mee te doen aan de tot- standkoining van een algeheele eenheid. Wel wilden de drie neutrale kruideniers bonden de mogelijkheid tot fusie onderzoe ken. Een commissie uit deze drie heeft de zaak thans in behaixdelitxg. Hoogstwaarschijnlijk zullen de drie be staande kraideniersbonden gelikwideerd en een nieuwe lu'uideniei'sorganisatie ge sticht worden. Men hoopt, dat de twee confessioneele kruideniex-sox'ganisaties zich daarbjj dan, zij het in federatief vex-band, zullen aansluiten. Ook in de zoogenaamde stands-organi saties, welke den geheelen middenstand omvatten: den Neutralexi Middenstands Bond, de Roomsch-Katholieke en de Pro- testantsche bonden, zjjn besprekingen gaande, die tot grooter eenheid moeten leiden. Ook hier staan de confessioneelen eenigermate afwijzend tegenover de idee van een eenlxeidsbond.' den laatsten tijd keer op keer zwaar ge troffen. Het spoorwegstation is verdwe nen, de brag over het kanaal is meer Noordelijk gelegd en nu weer het oorlogs geweld. Spreker zou het herbouwplan wil len laten varen en alles zoo zuinig moge lijk aan willen doen als hiermede de zelf standigheid was te redden. De heer MIERAS is er nog niet zoo zeker van, dat de hulpsecretarie in de kom van Schore komt. Moet deze te Hansweext komen, dan is Schore slechter uithij kan zich overigens met het gesprokene door den heer Karelse vereenigen. De heer BIERENS zou het zeer spijten als de zelfstandigheid van Schore verloren ging terwille van de kosten van herbouw. Waarom kuixnen andere gemeenten wel geholpen worden en Schore niet? Spreker zou ook alles zoo zuinig mogelijk willen inrichten en daarvoor ongeveer 25.000 willen leenen met het doel deze schuld in 50 jaren af te lossen.Wordt dit toegestaan, dan is de zelfstandigheid van Schore nog te redden. De heer RIJN onderschrijft het betoog van den heer Bierens en is van meening, dat de kosten nog wel lager zijn te stel len. De heer BRUIJNZEEL acht cle bezwa- x-en voor Schore voor het grootste deel van tijdelrjken aard alleen de financieele bezwaren blijven over en hij kan niet in zien, dat hier geen oplossing voor zou te vinden zjjn. Spreker is dan ook van meening, dat deze bezwaren zijn aangegre pen om een reden voor opheffing van Schore te hebben, aangezien met eenige hulp de moeilijkheden uit den weg zijn te ruimen. Ook de heeren GLERUM en STEVENSE verklaren zich tegen de voorgenomen ver eeniging. Het voorstel van B. en W. Burgemeester en Wethouders stellen voor om zich uit te spreken tegen de voorgenomen vereeniging. Moet noodge dwongen toch tot deze samenvoeging van gemeenten worden overgegaan, dan zal men zich bij de vaststelling der verorde ning moeten neerleggen en verlangt men tegemoetkoming aan de volgende mini- mum-vei'langens a. te allen tjjde zal ge streefd moeten worden naar bewaring van het eigen karakter van de gemeenschap Schore b. deze gemeenschap dient een billijke vertegenwoordiging te krijgen in den gemeenteraad en het college van bur gemeester en wethouders van de nieuwe gemeente Krainingen c. de te stichten hulpsecretarie voor het ten Westen van het kaftaal gelegen deel van het nieuwe Krainingen dient gevestigd in de kom van Schore. als zijnde het centxum van dit dee2 d. de openbare lagere school te Schore wordt in stand gehouden zoolang het aantal leerlingen, dat deze school be zoekt, voor instandhouding voldoende is e. op de te stichten hulp-secretarie wordt een administratief ambtenaar gevestigd met voldoende bekwaamheid om geheel zelfstandig te kunnen werken en met een aanstelling als ambtenaar van den burger lijken stand f. zooveel mogeljjk ambtena ren, thans in dienst der gemeente Schore, worden gehandhaafd als ambtenaar van de nieuwe gemeexxte Krainingen, De heer BIERENS zegt nog, dat hij tegen eiken vorm van-samenvoeging- blijft en daarom in anderen zin geen medewer king kan verleenen. Het voorstel van burgemeester en wet houders wordt hierop aangenomen met 6 tegen 1 stem. Voor stemmen de heeren Karelse, Miei'as, Glerum, Rijn, Bruijixzeel en Stevense, tegen stemt de heer Bierens. Bij de rondvi'aag vestigt de heer BIE RENS de aandacht op de mogelijkheid vaix herstelling van het derde schoollokaal voor vergaderlokaal. De VOORZITTER acht het voordeeliger om van het oude materiaal een nieuwe lokaliteif te stichten, aangezien het derde schoollokaal dermate geschonden is, dat herstel niet wel mogeljjk is en te allen tijde veel zal blijven kosten aan onderhoud. Bovendien moet thans eerst de school zelf weer in eenigszins bruikbaren toestand worden gebracht vóór het eindigen van de zomervacantie. De locale telefoongesprekken worden duurder. Met ingang van I September 3 cent. De Haagsche wethouder voor de bedrij ven, mr. S. de Vries Czn. heeft gisteren in een raadsvergadering medegedeeld dat van den secretaris-generaal van het de partement van binnenlandsche zaken een mededeeling was ontvangen dat de direc teur-generaal van de P.T.T. met goedkeu ring van de Duitsehe autoriteiten, beslo ten heeft den prijs van locale telefoon gesprekken met ingang van 1 September a.s. van 2 op 3 cent te brengen. RIJKSBUREAU VOOR OUDE MATERIALEN EN AFVALSTOFFEN INGESTELD. Ingesteld is een rijksbureau vooi' oude matexialen en afvalstoffen, gevestigd te 's-Gravenhage, Paleisstraat 7. De leiding van het rijksbureau berust bij ,een directeur, die daarbjj de aanwij zingen van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart in acht neemt. Als directeur is aangewezen de heex' J„ H. P. van Haaren,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3