Pnvinciale Insawsel® Ssuranê Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De corlogshaven Portsmouth werd gisteren gebombardeerd. r' BRANDBOMMEN OP AMSTERDAM GEWORPEN. 183ste JAARGANG NUMMER 185 DINSDAG 13 AUGUSTUS 1940 waarin opgenomen de Uitgave dei Firma s F. van de Velde Jr. en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 een» oei week ol t 2.30 per kwartaal. Franco pe» post 2 50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 11.50, iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 10.50, iedere --egel meer 10 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 35 9300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUB L IC IT El T S W A ARP E,: I ff GES TEL D DOOR DE VEREENIGING „DE NED^Rl ANDSCHI DAGBLADPERS" Ook weer een convooi en tal van Engelsche vliegvelden bestookt 71 Engelsche en 19 Duitsche vliegtuigen gingen verloren. De groote luchtslag, die Zondag boven het Kanaal heeft gewoed, vond gisteren een voortzetting in luchtgevechten van weinig minder omvang. Het ziet er naar- uit, dat de aanvallen op Engeland, die tot dusver met betrekkelijk kleine eenhe den plaats vonden, in een stadium van een grootscheepsche actie zijn gekomen, welke de voorbereiding kan beteekenen van het eindoffensief. De volgende bijzonderheden zijn over de gevechten van gisteren meegedeeld: In de middaguren ondernamen Duitsche vliegerafdeelingen bomaanvallen op ver schillende doelen aan de Zuidkust van En geland. Zoo heeft een groep van 40 vlieg tuigen de maritieme werken en de staats- werf te Portsmouth succesvol met bom men bestookt. De Duitsche vliegtuigen vlogen, komen de uit het Zuiden, op Spithead aan en verdeelden zich kort voor het bereiken van Portsmouth in drie groepen. Een de zer groepen bombardeerde het munitie- en mijnendepót van Prisdys-Hard, de twee de Duitsche groep stortte zich op de dok ken der staatswerf, terwijl de derde aan vallen ondernam op de groote tankterrei nen. Op verscheidene plaatsen werden ont ploffingen met sterke rookontwikkeling geconstateerd. De branden namen een om vang aan, zooals de Duitsche vliegers tot dusver nog nooit op Engelsch grondgebied hebben waargenomen. De Engelsche ja gers hielden zich op een afstand. Zij trachtten van de verte uit het vuur op het Duitsche eskader te openen. Toen de Duitsche begeleidende jagers toesnelden, onttrokken de Engelsche vliegtuigen zich door de vlucht aan den strijd. AANVAL OP EEN CONVOOI. Duitsche duikbomenwerpers hebben tus- echen elf en twaalf uur in het zeegebied voor Margate een aanval ondernomen op een Engelsch convooi. Onder het zeer krachtige afweervuur van de oorlogssche pen, die het convooi begeleidden, wierpen de Duitsche roofvogels, in razende duik vlucht uit den hemel stortend, hun bom men op de verschillende koopvaardijsche pen. Ze brachten vier koopvaardijschepen van circa 10.000 br.t. tot z-nken en de den op verscheidene koopvaardijschepen brand ontstaan. Tijdens dezen bomaanval ontwikkelde zich boven het convooi een luchtgevecht, waarbij de Duitschers drie Hurricane- machines en twee Spitfires neerschoten. De Duitsche Stuka's zijn alle behouden op hun bassis geland. VERSPERRINGSBALLONS NEERGESCHOTEN. Duitsche jacht- en gevechtsvliegtuigen hebben verder wederom versperringsbal lons aan de Zuidkust van Engeland aan gevallen. Talrijke ballons werden neerge schoten, waarvan volgens de tot dusverre ontvangen berichten, vier boven Dover. Bij deze gevechtshandelingen is het op eenige plaatsen tot kleine luchtgevechten gekomen, tijdens welke vijf Engelsche jachtvliegtuigen en een Duitsch gevechts toestel werden neergeschoten. VLIEGVELDEN BESTOOKT. Behalve operaties tegen de Britsche vlootbasis Portsmouth en de aanvallen op het convooi voor Margate, is, zoo meldt het D.N.B., een grootscheepsche luchtaan val op Engelsche luchtbases aan de Zuid kust gedaan. Hierbij js onder meer het vliegveld Mansion in puin gelegd. Door bommen van alle kaibers van de zwaarste tot aan den brandbom, werd de startbaan omgewoeld als een akker. De schuilplaat sen, loodsen en werkplaatsen stortten in. Van een groep Hurricanejagers, die ter verdediging opsteeg, werden vier toestel len vernield, terwjjl zij zich nog op de startbaan bevonden, en andere neerge schoten. Tijdens de luchtgevechten, die zich daarbij ontwikkelden, werden nog zes Brit sche jagers vernield, zoodat de Engelschen hier tien toestellen verloren. Dè Duitsche afdeeling is zonder verliezen terugge keerd. Tenslotte werden nog aanvallen onder nomen op de vliegvelden van Canterbury, Lympte en Jawkings, welke ook veel scha de leden en waar talrijke Engelsche vlieg tuigen vernietigd werden. Voor zoover gisteravond bekend, be droegen de totale verliezen van Maandag: 86 Engelsche en 24 Duitsche vliegtuigen. DUITSCHE PERSBESCHOU WINGEN. De Duitschebladen van heden leveren waardeerende beschouwingen over den DUITSCHE E L G 11 C VJ rijk (■1053) In verband met de herhaalde Duitsche luchtaanvallen op militaire doelen in Engeland, publiceeren wij bovenstaande kaart. Ten eeiste komt hierop voor, de lange kuststrook (met vette zwarte lijn) van Bergen tot Brest, welke geheel in Duitsche handen is. Van hier uit zijn kilometerafstanden aangegeven op de voornaamste mili taire Engelsche doelen. Ten tweede zijn op de kaart aangegeven de Britsche mijnenvelden. Als gevolg van het toenemende duikbootgevaar heeft de Britsche Ad miraliteit nieuwe ingrijpende maatregelen moeten nemen, er .s een nieuw mijnenveld gelegd, welke het St. George's kanaal en het kanaal 'an Bristol afsluit, waardoor alle schepen genoodzaakt worden ten Noorden van Ierland via de Iersche zee de Zuidkust van Engeland te bereiken. Ten derde zijn op de kaart aangegeven, de voornaamste Britsche oorlogsha vens welke herhaaldelijk door de Duitsche luchtmacht worden bestookt. Portland, dat Zondag onder handen genomen werd, ligt aan de Zuidkust, ongeveer halverwege tusschen Plymouth en Portsmouth. aanval van gisteren op de Engelsche oor logshaven Portsmouth en over de andere successen van het Duitsche luchtwapen. De moreele uitwerking van de Duitsche actie tegen Portsmouth, zoo schrijft de „Berliner Böersenzeitung", zal ongetwij feld niet geringer zijn dan haar militaire gevolgen, want de naam Portsmouth heeft voor Engelsche opren een bijzondere klank. Hij beteekent de heerschappij der zee en toovert den Engelschen het beeld van pompeuze vlootparades op de reede van Spithead voor oogen. Doch het is thans met de Britsche heerschappij ter zee gedaan en wanneer de Engelschen nog weigeren, hieraan te gelooven en al doen zij ook de meest wanhopige pogingen het buitenland en zichzelf de Duitsche superioriteit in de lucht en de beteekenis hiervan uit hethoofd te praten, toch zal de dag komen, waarop geen leugens meer helpen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: Engeland's Zuidkust ligt onder vuur. Diegene, die enkele maanden aan de Engelschen gezegd zou hebben, dat hun oorlogshavens van Portland tot aan Portsmouth en dat Dover, de sleutel van Groot-Brittannië, oorlogsgebied en het voorste front van de eilandverdediging zouden worden, zou niets anders dan een ongeloovige verbazing hebben gezien. De bommenregen van ons luchtwapen op de genoemde havens vormt echter slechts het eerste deel van dc aanvalsacties der laatste twee dagen. Het tweede en in zijn strategische beteekenis niet minder be langrijke deel vormt het duel tusschen ons luchtwapen en het Britsche. Indien men zich de publicaties uit de geheime documenten van den Franschen genera- len staf en het vergeefsche verzoek van Frankrijk om tien Engelsche jachtesljaders voor den slag in. Frankrijk nog herinnert, dan ziet men onmiddellijk de analogie met het oude recept der Engelschen, hun vloot te villen sparen door gebruik te maken van de Royal Air Force. De ver liescijfers 'n de luchtgevechten der laat ste twee dagen hebben deze mythe vernie tigd, nog voordat zij wortel heeft kunnen schieten. Het Britsche luchtwapen moet, nu het in Noorwegen, Nederland en Frankrijk, met uitzondering van Duinker ken, niet wilde toc^-.an,' thans boven Engeland's kusten tot den strijd overgaan. En in dezen strijd wordt het verslagen en gedecimeerd. Een verlieslijst van 93 neergeschoten Britsche vliegtuigen op 11 Augustus en 89 iiegtuigen op 12 Augus tus, is vooral in verhouding tot de niet teruggekeerde Duitsche vliegtuigen, ge weldig." Duitsche aanval op Engeland heden voortgezet. Het D.N.B. meldt: Sedert vanmorgen vroeg bevinden zich wederom Duitsche bommenwerpers op weg naar Engeland. Aan de Britsche kust worden opnieuw door afdeelingen gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers bomaanvallen gedaan. Hierbij worden op verschillende plaatsen boven het Kanaal 'en het eiland hevige luchtgevechten geleverd. Het is den Duit- schen aanvallers gelukt, de versperring aan de Zuidkust die gevormd wordt door luchtdoelartillerie en jachtvliegtuigen te doorbreken en hun bommen op de be oogde doelwitten neer te werpen. De po ging van de Britsche luchtdoelartillerie, den Duitschen bommenwerpers eenige schade toe te brengen of htm plannen te verijdelen, was vergeefs. VLIEGVELDEN BIJ PORTS MOUTH GEBOMBARDEERD. Duitsche duikbommenwerpers en ge vechtsvliegtuigen hebben de vliegvelden bij Portsmouth met succes aangevallen. Vlieg tuigen op de startbanen, hangars en ter reininstallaties werden door inslaande bom men van zwaar en middelbaar kaliber ver nield. Er konden branden worden waar genomen. Naar het D.N.B. verder van militaire zijde verneemt, zijn vooral de vliegvelden van Eastchurch aan de Theems, alsmede de vliegvelden van Portsmouth en Alder- shot, zwaar beschadigd, resp. volkomen verwoest. Er zijn talrjjke branden en ontploffingen waargenomen. Een aantal vliegtuigen werd op den beganen grond gewoonweg opgeblazen. Behalve deze vliegtuigen verloren de Engelschen bij de luchtgevechten in dit gebied tot dusver 14 vliegtuigen. Van de Duitsche vliegtui gen zijn er tot dusver 5 nog niet terug gekeerd. Ook de ballonversperring bij Dover is hedenochtend opnieuw door Duitsche jacht vliegtuigen aange /allen. Tot dusverre wer den vier ballons neergeschoten. Zij stort ten bi-andend omlaag. Hierna kwam het tot luchtgevechten, in den loop waarvan de Duitschers de heerschappij in de lucht hoven het gebied /an. Dover verkregen. TWEE VIJANDELIJKE PA TROUILLEVAARTUIGEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Een aantal Heinkel-vliegtuigen, die he denochtend op gewapende verkenning wa ren in de straat van Dover, heeft bij Goodwin Sands, ten Westen van Deal, twee vijandelijke patrouillevaartuigen, die de Duitsche verkenningsvliegtuigen onder vuur hadden genomen, tot zinken ge bracht. Het Wilhehninagasthuis kreeg verscheidene treffers en werd zwaar beschadigd. Ta! van branden ontstaan. Kort voor twee uur zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag door Engelsche vliegtuigen talrijke brand- en explosieve bommen op verschillende gedeelten van Amsterdam geworpen, waardoor in de om geving van de Da Costakade, Jacob van Lennepkade, de Kinkerstraat en het Pa- ramariboplein talrijke branden, naar schatting 20 tot 25, zijn ontstaan. Aan den overkant van het IJ in den Kometensingel (Oostzaan) is een explo sieve bom in het water terecht gekomen, waardoor de wegberm is beschadigd, an dere op pleintjes, zoodat ruiten en deuren van omliggende peroeelen werden vernield. Slachtoffers vallen hier niet te betreu ren. Op het Paramariboplein zijn de percee- len 60 en 44 door brandbommen getroffen en in brand geraakt. Op het Surinameplein zjjn één of meer brandbommen in den grond geslagen. Het perceel Paramaribo plein 22 is door een explosieve bom ge raakt, welke door het dak naar binnen sloeg en op de benedenverdieping is blij ven liggen. De bom is niet ontploft. Men vreest, dat het een tijdbom is. Onder leiding van hoofdinspecteur Gla- sius van het bureau Overtoom is de om geving van het huis over een afstand van 50 mete., ontruimd en uiteraard afgezet. Ook hier vallen geen slachtoffers te be treuren De meeste bommen, in hoofdzaak brand bommen, zijn terecht gekomen in de omge ving van de Van Lennep- en de Da Costa kade. Het perceel Da Jostakade 197 werd door een brandbom getroffen, welke door de 3e, 2e en le verdieping heensloeg en een uitslaanden brand veroorzaakte. Drie hoog was onbewoond, de bewoners van twee hoog zijn gevlucht. Van de bewoners van een hoog is niets bekend. In de benedenverdieping was een café gevestigd. Dit perceel heeft groote brand en waterschade opgeloopen. Een in de Da Costakade liggende kolenschuit werd even eens geraakt en vatte vlam. Het perceel Jacob van ^ennepkade 52 heeft brandschade aan de 3e verdieping op geloopen. Op den hoek van de Jac. van Len- nepstraat en de Da Costakade heeft een brandbom een 2e en een 3e verdieping doen uitbranden. In het perceel Jac. van Lennepkade 54 is een bram bom ingeslagen, welke doordrong tot de 2e verdieping. De bewoners konden net behulp van water en dekens de bom onschadelijk maken. Per ceel Kinkerstraat 71 is eveneens door brand bommen geteisterd, evenals de perceelen Kinkerstraat 74 tot 80. Voorts werden aan de Da Costakade ge troffen de perceelen 132, 161, 177 en 199. In het perceel 177 viel de brandbom in de slaapkamer van drie kindereu. De ouders van deze kinderen hadden zich nog niet ter ruste gelegd en waren in staat met hun kroost veilig het huis te verlaten; de woning brandde geheel uit. Hier woonde de familie Van Ree. Er valt bij dit bombardement één slacht offer te betreuren. Het is de 61-jarige werltlooze J. de Kruif, die zich reeds met zijn vrouw te ruste had begeven, toen de brandbom enkele centimeters naast het ledikant aan zijn zijde insloeg. De man werd onmiddellijk door het vuur getroffen en was vrijwel op slag dood. Zijn vrouw, die naast hem sliep, kreeg slechts enkele brand wonden aan de armen. Het Wilhelminagasthuis is bijzonder he vig gebombardeerd, hoewel het een groot Roode Kruisteeken op het dak heeft, dat door de vliegers gezien moet zjjn door mid del van de door hen uitgeworpen lichtbom men. Het ziekenhuis werd getroffen door een groot aantal brandbommen, waardoor vooral de oogheelkundige en de tandheel kundige kliniek zwaar beschadigd werden. Groote bommentrechters, van twee tot vijl meter middellijn, zjjn geconstateerd. Het mag een wonder heeten, dat niet talrijko menschenlevens te betreuren zijn. Uiteraard bood de duisternis den brand weer groote moeilijkheden. Het was vol komen onmogelijk een overzicht van het gebeurde te krijgen, en dit vereischte af zonderlijk optreden, waardoor zeer veel materiaa. ingezet moest worden De stra ten waren bedekt met slangen en na kor ten tijd door het bluschwater in beken veranderd. Zeer veel van het brandende huisraad was naar buiten geworpen, waardoor enkele straten hier en daar vrij wel onbegaanbaar waren. Onder do bewo ners van de Van Lennepbuurt IieerschtS uiteraard de grootste verslagenheid. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, waren de bewoners van de getroffen perceelen bij buren, die er beter afgekomen waren, on dergebracht. Niemand was meer te bed, iedereen had zich aangekleed en was de straat opgegaan. Overal stond men in groepen het gebeurde te bespreken. Een factor, welke het onderzoek zeer bemoei lijkte, was. dat vele bewoners van getrof fen perceelen in hun angst waren ge vlucht, zoodat vaak de brandweer en politie niet te weten konden komen, wie nu eigenlijk het huis bewoonde. De brandweer was spoedig overal het vuur meester en rukte omstreeks vier uur in, al bleven hier en daar posten achter. Nader onderzoek zou in den loop van vandaag worden ingesteld, dan pas zou men kunnen overzien, hoe groot de aange richte schade is. Dat zij echter vele dui zenden guldens zal beloopen, laat geen twijfel. 00K BOMMEN OP ANDERE PLAATSEN. In de nachten van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag hebben Engel sche vliegers wederom op verschillende plaatsen bommen laten vallen. Gelukkig is daarbij niemand gedood of gewond. Ook de materieele schade is zeer gering. Bij Oos- terhout in Noord-Bi'abant werden negen, bommen geworpen. Eenige woonhuizen kregen geringe schade. De projectielen kwamen alle in het open veld terecht. Ook in Zeeland werden op enkele plaat sen bommen op bouwland geworpen. In den nacht van Zondag op Maandag trachtten Engelsche vliegers Den Helder aan te vallen. Het bleef bij een poging. Twee van groote hoogte neergeworpen bommen kwamen in het water terecht. Schade werd niet aangericht. Boven Fries land, nabij Sint Anna Parochie, wierpen de Engelschen Zondagnacht drie bommen. Ook deze richtten geen noemenswaardige schade aan. Zij explodeerden op weilanden, In den afgeloopen nacht hebben Engel sche vliegtuigen een aantal bommen op de gemeente Loenen aan de Vecht neer geworpen. In de buurt en ook wijd in den omtrek is geen enkel militair doel aanwe zig, zoodat deze bommen lukraak werden uitgeworpen. Gelukkig kwamen de bom men in een weiland terecht, waar slechts geringe schade werd aangericht. Van wo ningen, die honderden meters van de plek, waar de bommen terecht kwamen, ver wijderd lagen, werden de ruiten, alsook verschillende dakpannen vernield. Daar men vermoedt, dat%r ook tijdbom men zjjn uitgeworpen, heeft de politie het weiland afgezet. Twee vrouwen omgekomen en twee zwaar gewond, In den afgeloopen nacht zijn verder nog Eng. bommen neergekomen te Castricum, Noord Schermer en Assendelft. Wat Cas tricum betreft werd de vrouwen-kliniek „Duin en Bosch" onder Bakkum aangeval len. Er worden daar in hoofdzaak geestes zieken verpleegd. Van de vier bommen, die geworpen werden waren 2 voltreffers. Twee vrouwen werden gedood, twee zwaar gewond. Nog 7 patiënten bekwamen ver wondingen. Het gebouw zelf werd zwaar beschadigd. Het gebouw droeg het kenteeken van een ziekenhuis op het dak. In Noord-Schermer kwamen 6 bommen neer in een weiland in Assendelft vielen eenige bommen in liet water. Voorts werd nog veel schade aangericht door een Engelsche bom op Wieringen. De houten woningen van de families Speuren en Kamst werden het zwaarst getroffen. De 16-jarige zoon van Speur werd op slag gedood. De heeren Speur en Kamst wer den zwaar gewond. Laatstgenoemde ver keert in levensgevaar. Bewoners van andere zwaar beschadigde woningen kre gen lichte verwondingen. Te Den Helder zijn enkele hommen te rechtgekomen op het tei-rein van den heer Oortgijsen bij de Fabrieksgracht Honder den ruiten moesten het weer ontgelden. Zoowel aan de Fabrieksgracht en het ge deelte Ruighweg als aan de huizen aan den Slujjsdijkstraat is veel schade aange richt aan panden en ruiten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Tenslotte zijn eenige brandbommen neergekomen in het doi-p Staphorst nabjj Meppel. Twee boerderijen werden getrof fen. Eenige kalveren en varkens kwamen in de vlammen om. De geheele inboedel ging verloren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1