De nationale atUetiekkampioenschappen Nota wint de 100 meter, voor Osendarp. Gemengd Nieuws Kerknieuws Fanny Koen behaalt vijf kampioenstitels. Zaterdag en Zondag zijn te Amsterdam de wedstrijden om de nationale kampi oenschappen athletiek gehouden. De ster ke wind beïnvloedde de prestaties op alle nummers. Het eerste optreden van De Ruyter in dit seizoen op de 1500 meter bracht hem direct den kampioenstitel. Jammer was het, dat Bouman niet startte, waardoqr er van strijd niet veel sprake was. De eenige werkelijke verrassing was Za terdag het feit, dat Houtman het hoog springen won. Met Carlier voerde hij een spannenden strijd. Beiden haalden 1,80 me ter. Op 1,85 mislukten alle sprongen. Houtman had echter een foutsprong min der dan Carlier gemaakt .en behaalde daardoor den titel. Het kogelstooten was voor De Bruyn met een worp van 13,98, welke afstand ver beneden zijn beste prestatie (15,55 m) ligt. Daar ook Oreel slechts 13,885 m werp, kan men wel aannemen, dat de prestaties van het slechte weer te lijden hebben gehad. Butselaar won de in ons land weinig reloopen 400 meter horden. Hij slaagde tv niet in het Nederlandsch record van fcrasser te verbeteren. De met zooveel belangstelling tegemoet feziene eindstrijd op de 100 meter heeft enslote Nota aangewezen als de sterk- pte sprinter, dien wij momenteel in ons [and hebben. Toch is de rol van Osen- ïlarp op de sprintnummers nog lang niet uitgespeeld, want het verschil tusschen de twee rivalen was vrijwel nihil. Bij den start was Osendarp direct iets voor en daar Nota eerst zijn vorm niet kon vinden, had Osendarp na 30 meter een voorsprong van ruim een meter. Op dat moment kwam Nota echter los, prach tig soepel loopend ging hij nu over de baan en langzamerhand haalde hij zijn achterstand in. Osendarp vocht wat hij kon, even lagen de concurrenten naast elkaar, maar Nota zette uitstekend door en wist met gering verschil als eerste over de eindstreep te gaan in den tijd van 10,7 sec. Ook voor Osendarp werd dezelfde tijd genoteerd, hetgeen er wel op wijst, dat de strijd zeer spannend was. Van Osta viel tegen en kon dit snelle tempo niet bijhouden. De 200 m voor Osendarp. Op de 200 meter, waarin Nota niet startte, ging de strijd tusschen de drie Ti'ekvogelleden, Osendarp, Heinz Baum garten-en Van Osta. Ook op dit nummer vocht Osendarp voor de eerste plaats en inderdaad 'gelukte hethem om, ondanks liet feit, dat hij de buitenbaan had, met ruim verschil van Baumgarten te winnen in den tijd van 21,9 sec. Misschien was de 400 meter, die Baumgarten al geloo- pen had, oorzaak, dat hij niet- dien te genstand bood, dien men verwachte. De 5000 meter was een aardige stryd tusschen Bakker en Walther. De laatste ronde moest de beslissing brengen en on middellijk na het luiden van de bel ging Walther Bakker voorbij. Deze liet dit niet op zich zitten en nam direct den kop weer. Toen echter maakte Walter zich definitief los van zijn tegenstander; met een zeer goede eindspurt gaf hij Bakker geen kans meer. In den tijd van 16 min. 2,4 sec. won hij dezen stryd. Bouman liep weer een prachtigen wed strijd op de 800 meter. Dobblare, van Marathon, V 1 i s s i n- gen, werd goede tweede. Lamoree won met een sprong van 3,80 meter het polsstokhoogspringen, een po ging om het Nederlandsch record, dat met 3,90 meter op naam van Van der Zee staat, te verbeteren, mislukte. Bij het kogelslingeren haalde Houtzager net de 50 meter, hetgeen voldoende was om De Bruyn te kloppen. De Bruyn won natuurlijk het discuswerpen. De veteraan Peters van P.E.C. prolon geerde weer zijn kampioenschap op den hinkstapsprong, terwijl Houtman zijn tweede kampioenschap behaalde door ook VOETBAL JULIANA—FEIJENOORD 2—0. Juliana behaalde gistermiddag een fraaie 20 overwinning op Feijenoord, nadat de rust met blanco stand was in gegaan. Vroomen scoorde beide doelpun ten, het eerste ontstond uit een penalty door een hands .door Bas Paauwe ver oorzaakt en het tweede was het gevolg van het snel opbrengen van de beide Von- denhoffs. In de eerste helft van dezen spannenden kamp gaven Juliana en Feq- cnoord elkaar niet veel toe. Op den lin kervleugel van Juliana lieten Raaymakers en Mol zich door Bas Paauwe geen enkel oogenblik intimideeren. Zij ontwikkelden een flinke activiteit. De Juliana-voorhoe- de, waarin Raaymakers en Vondenhoff door Vroomen ruimschoots in het spel be trokken werden, kreeg niettemin weinig kansen, terwijl Feijenoord zich meer kan sen wist te scheppen. Erg fraai werden deze Feijenoord-aanvallen evenwel niet af gewerkt. Juliana dat tot nu toe heel weinig vat op het betere technische spel van Feij enoord had gehad, begon uit een ander vaatje te tappen. Met groote geestdrift wierpen de Zuid-Limburgers zich in den strijd en drongen Feijenoord op eigen helft terug. Ook na de rust trok Juliana aan stonds goed van leer. Tegen de groote geestdrift van de Zuid-Limburgers scheen Feijenoord geheel uit haar evenwicht gesla gen te zjjn. De Rotterdammers vervielen in een te kort spel, dat een kolfje naar de hand was van de Juliana-verdediging. De Rotterdamsche middenlinie werd geheel in een verdedigende positie gedrukt. Juliana wist van geen wijken meer. Het pleit werd beslist toen Bas Paauwe 'n bal met zijn handen bewerkte. De toege kende penalty schoot Vroomen onberispe lijk in. (10). Dit doelpunt was koren op het vèrspringen te winnen met een sprong van 6,97 meter. De kampioen van het vorige jaar, Van der Tooien, werd nu tweede met 6,92 meter. FANNY KOEN, DE GROOTE FIGUUR BIJ DE DAMES. Bij de dames was er eigenlijk maar één groote figuur, Fanny Koen. Om in twee dagen tijds vijf kampioentitels te winnen, is geen geringe prestatie, indien men bedenkt, wat een concentratie en inspanning er van haar gevergd werd op alle nummers. Men moet dan ook de grootste bewon dering hebben voor deze geweldige pres tatie. Zij won de 100 meter in 12,5 sec., de 80 meter horden in 12,3 sec., het vèr springen met 5,82 metei-, het hoogsprin gen na een spannenden strijd met Nel van Balen Blanken met een spx-ong van 1,60 meter en de 200 meter in 25,2 sec., terwijl zij ook nog op de 4 x 100 meter als laatste startte in de ploeg van Sa- gita en een vijf meter achtei'stand om zette in een voorsprong. Over het algemeen wisten de kam pioenen van het vorige jaar zich goed te handhaven, alleen bij het speenverpen van de dames werd Pé Dieben onttroond door mej. Dammers ".an Zeeburg, die metc.een woi-p van 35,85 meter ruim twee meter op de kampioene van 1939 voor bleef. Mej. Dieben heeft echter dit jaar zeer weinig geoefend en hiermee is haar ne derlaag volkomen te verklaren. De uitslagen luiden HEEREN. 100 meter 1. Nota (Holland) 10.7 sec 2. Osendarp (Trekvogels) 10.7 sec. 3. van Osta (Trekvogels) 11 sec. 200 meter liardloopcn 1. Osendarp 21.9 sec. 2. Heinz Baumgarten 22.1 sec. 3. van Osta 22.2 sec. 400 meter 1. Heinz Baumgarten (Trekvogels) 50 sec. 2. Blok (Olympia) 51.1 sec. 800 meter 1. Sj. Bouman (A.A.C.) 1 min. 56 sec. 2. Dobbelacre (Mar) 2 min. 1.2 sec. 3. de Roode (Haarlem) 2 min. 1.6 sec. 1500 meter 1. de Ruyter (Quick) 4 min. 10 sec. 2. de Roode (Haarlem) 4 min. 13.S sec. 3 de Bruyn (Trekvogels). 5000 meter 1. Walther (Volewijckers) 16 min. 2.4 sec.; 2. Bakker (A.A.C.) 16 min. 12.4 sec.; 3. J. Overdijk (A.A.C.). 110 meter horden 1. Nelissen (Vlug en lenig). 16.1 sec. 2. L. van Hagedoom (Trekv.) 16.2 sec. 400 M. hordenloop 1. Butselaar (Hellas) 55.9 sec. 2. Nelissen (V. en L.) 60 sec. 1 x 100 M. estafette 1. A.V. '23 43.4 sec. 2. Trekvogels 43.5 sec. 3. V. en L. 4. A.A.C. 4 x 400 M. estafette 1. de Trekvogels 3 min. 31.8 sec. 2. Vlug en Lenig 3 min. 33.3 sec. 3. A.A.C. Speerwerpen 1. Lutkeveld (A.P.G.S.) 58.80 M. 2. Pley (Holland) 56.06 M. 3. van Meyll (P.S.V.) 55.85 M. Verspringen 1. Houtman (A.V. '23) 6.97 M. 2. van der Tooien (Pro Patria) 6.92 M. 3. But selaar (Hellas) 6.72 M. Discuswerpen 1. de Bruyn (Vlug en Lenig) 42.60 M. 2. de Graaf (Zaanland) 41.90 M. rolsstokhoogsprlngen 1. C. Lamoree (Haar lem) 3.80 M. 2. Butselaar (Hellas) 3.70 M. Hoogspringen 1. Houtman (A.V. '23) 1.80 M. 2 Carlier (A.V. '23) 1.80 M. 3. Spanjerdt (P.S. V.) 1.75 M. Kogelstooten 1. de Bruyn (V. en L.) 13.98 If. 2. Oreel (A.P.G.S.) 13.85 M. Kogel slingeren 1. H. Houtzager (Vlug en Le nig) 50.11 M. 2. A. de Bruyn (Vlug en Lenig) 48.19 M. 3. H. Kamerbeek (P.S.V.) 42.12 M. Hinkstapsprong: 1. W. Peters (P.E.C.) 13.90 M. 2. Oosterhof (A.V.G. '26) 13.50 M. DAMES. 100 meter 1. Fauny Koen (Sagitta) 12.5 sec.; 2. Alie de Vries (Ada) 13 sec. 3. Lies Rolff (Doves) en 4. Lies Koning (Sagitta), beiden 13.1 sec. 200 meter 1. Fanny Koen (Sagitta) 25.3 sec. 2. Alie de Vries (A.D.A.) 27.5 sec. Verspringen 1. Fanny Koen (Sagitta) 5.82 M. 2. Nel van Balen Blanken 5.05 M. Discnswerpen 1. Annie Niesink (Sagitta) 39.07 M. 2. M. van der Raadt (Volewijckers) 32.04 M. Speerwerpen 1. E. Dammers (Zeeburg) 35.85 M. 2. P. Dieben (Brunhilde) 33.50 M. Hoogspringeu 1. Fanny Koen (Sagitta) 1.60 M. 2. Nel van Balen Blanken (Sagitta) 1.55 M. Kogelstooten 1. Ans Niesink (Sagitta) 11.21 M. 2. W. Albers (Sagitta). 80 meter horden 1. Fanny Koen (Sagitta) 12.3 sec. 4 x 100 M. estafette 1. Sagitta 51.8 sec. 2. Zeeburg 51.9 sec. den molen van Juliana. Met nog; grooter geestdrift wierpen zij zich in den stx-ijd. Feijenoord geen kans meer gevend haar ge wone spel te ontplooien. Aan de beide Vondenhoffs was het tenslotte te danken, dat Vroomen zich kon vrijspelen en het tweede doelpunt kon scoren (20). HeraclesG.V.A.V. 52. Er scheen over beide ploegen een zekei'e matheid te liggen. De Groningers ontwik kelden lang niet zooveel tegenstand als vei'leden week Juliana. Het spel was niet zoo pittig en het scheen wel, dat dit de Almeloëi's ook minder prikkelde om zich tot het uiterste in te spannen. Heracles verscheén in volledige opstelling, terwijl bij G.V.A.V. nogal eenige wijzigingen wa ren aangebracht. In de voorhoede viel het allermeest de oud-internationaal Bonsema op. Hij had met zijn vleugelman Van Meel een groot aandeel in het opbouwen van de aanvallen, terwijl ook de middenvoor Palts een behoorlijke party speelde. De Groning- sche voorhoede was het beste deel van de ploeg. Bjj de thuisclub was het Veldhuis, de middenvoor, die zich onderscheidde door niet minder dan vier van de vijf doelpun ten, die Heracles maakte, voor zijn reke ning te nemen. Heracles was verreweg het meest in den aanval. Slechts schaars drongen de Gro ningers in de Almelosche verdediging door, doch hier had men weinig moeite met de tamelijk eenvoudig opgezette aanvallen. Heracles nam de leiding en vergrootte den voorsprong tot 2. G.V.A.V. wist echter nog voor rust den stand gelijk te maken (2— 2). In de tweede helft echter nam Heracles het heft in handen en slaagden de Alme- loëi-s er in drie doelpunten te maken (52), terwijl de Groningers geen tegenpunt kon den scoren. De Engelsche beloften aan Britsch-!ndië. „In den gevaarlijken toestand, waarin Engeland niet in de laatste plaats door den Italiaanschen opmarsch in Sofciali- land nu ook aan den Indischen oceaan is geraakt, is het volkomen begrijpelijk, dat de Britsche politiek weer eens het Indische volk om goed weer vraagt. Steeds wanneer Engeland hulpvolkeren noodig heeft, of wanneer het in het eigen lijk moeilijkheden heeft te overwinnen, die met eigen wapengeweld niet zonder meer kunnen worden opgeheven, neemt het zjjn toevlucht tot het beproefde mid del der beloften, waax-van sommige in den vorm van garanties lichtvaardig worden verleend, zonder dat in geval van ernst sprake zou zijn van nakoming, terwijl bij andere van het eerste oogenblik af de na koming in het geheel niet érnstig in over weging wordt genomen" aldus de Deutsche Diplomatisch Politische Korres- pondenz in een beschouwing 6ver Enge land nu ook aan den Indischen oceaan goi'ie van beloften is reeds in dezen oor log genoegzaam aan den dag getreden. Het tweede geval hebben, behalve de Ara- biei'en, in verleden en heden met name de Indiërs, aan eigen lijf ervai'en." Reeds in den vorigen oorlog, in 1917, toen Engeland met het oog op de Rus sische ineenstorting bijzondere behoefte had aan hulptx-oepen, had de Britsche staatssecretaris voor Indië, Montagu, den Indiërs beloofd, dat zij „geleidelijk" zou den gaan deelnemen aan het bestuur van hun land. „Beslissende stappen in deze richting zullen zoo spoedig mogelijk ge nomen worden. De voortzetting van deze politiek moet van étappe tot étappe vol trokken wox'den." Na den oorlog was van nakoming de zer beloften natuui'lyk geen sprake meer; men had geki'egen, wat men hebben wou. Heel de tijd na den oorlog was gevuld met x-edevoeringen, besprekingen, congres sen, die tot geen ï'esiiltaat leidden. Bo vendien had Engeland steeds de uitvlucht bij de hand. dat de gebrekkige eenheid onder de Indiërs zelf een conci'ete oplos sing onmogelijk maakte. Thans wordt klaai'blijkelijk het oude spel herhaald. Amery, de huidige staats secretaris voor Indië, begint weer waar zijn voorgangei's in den wereldoorlog heb ben opgehouden. Hij spreekt over een nieuw ontwerp grondwet, doch verklaart intusschen, dat een dergelijk ontwerp, zelfs in zijn gi'ondbeginselen op het hui dige oogenblik natuurlijk nog niet kan worden opgesteld, aangezien het Britsche wereldrijk zich midden in een strijd om zijn bestaan bevindt. Dat Engeland tien tallen van jaren voldoende tijd heeft ge had om het met zich zelf eens te wor den over de passende grondbeginselen, wordt niet vermeld. Indië kent langza- mei-hand de waarde van dergelijke Brit sche verklaringen. De Britsche vice-ko- ning, lox-d Linlithgow, had immers reeds op genadige wijze den Indiërs het pers pectief geopend, dat het plan voor een toekomstigen bondsstaat Indië „weer in ovex-weging zou worden genomen". Wan neer thans reeds aan Engelsche zijde twij fel wordt uitgesproken aan den ex-nst der Bi'itsche voornemens, zelfs in Londen, en volkomen openhartig gesproken wordt over een nieuw stuk uiterlijk vertoon, kan men zich gemakkelijk voorstellen, welke beteeken is dc vele millioenen In- diëi's na hun eeuwenoude bittei'e ex-varin gen hechten aan dergelijke voortdurende herhalingen van leege beloften. Engeland heeft in zijn benardheid de hulp van zjjn hulpvolkeren noodig. Indië eischt daar- voor de vrijheid en het zelfbeschikkings recht. Het stelt Engeland voor de keus; ja of neen. Engeland antwoordt weer eens met een van die politieke betalings beloften, die het nooit pleegt in te los sen." De Lelpziger Najaars-Messe. Meer dan 6000 exposanten uit 21 landen. Volgens uit Leipzig ontvangen mededee- lingen zal de Duitsche nijverheid op de gebiTiikelijke wijze aan de van 25 tot 29 Augustus te houden Najaars-Messe deel nemen. In dit opzicht zal er dus geen ver schil zijn met de Messen in vx-edestjjd. De toetreding van buitenlandsche ex posanten wijst op een x-ecox-d. Behalve de Duitsche zal ook de industrie van het px-o- tectoraat Bohemen en Mox-avië exposeex-en, tex-wijl verder collectieve tentoonstellingen zijn aangekondigd van de navolgende lan den; Bulgax-jje, Denemarken, Finland, Gxie- kenland, Honga2-ije, Iran, Italië, Japan, Luxembui-g, Nederland, Noox-wegen, Roe menië, Rusland, Slowakije, Yoego-Slavië en Zwitserland. Om de beteekenis van deze buitenlandsche activiteit op de juiste waarde te schatten, moge men zich her inneren, dat in de vredesjaren van 6 tot 8 collectieve ixizendingen op de Najaars- Messe aanwezig waren, tex-wijl er nu 16 van staatswege georganiseerde tentoonstel lingen zijn. De grootste collectieve inzending wordt die van Italië, waarvoor ongeveer het viervoud van de vroegere plaatsruimte is bestemd. Naast de vermelde inzendingen komen er ook afzondex-lijke deelnemers uit landen als hierboven genoemd en te vens uit Liechtenstein, Turkjje en Zwe den. Alles bijeen zullen dus 21 staten vertegenwooixligd zjjn. Nieuw is op de Leipziger Najaars- Messe de export-tentoonstelling van de x-adio-industrie in het „Ring-Messhaus", die een volledig overzicht zal bieden van de Duitsche px-oductie van ontvangtoe stellen, graniophoon- en radio-onderdeelen, enz. De reeds in het voox-jaar (ter hex-den- king van het vijfde eeuwfeest der boek drukkunst) gehouden Gutenberg-ten- toonstelling wordt hex-haald. Een groote modeshow zal een overzicht geven van de nieuwste creaties. VEERTIG DOODEN BLJ ONTPLOFFING IN ITALIË. Naar Stefani meldt, zijn bjj de ontplof fing in Piacenza veertig personen om het leven gekomen en 419 gewond. SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. Donderdagavond laat keerden eenige opvarenden van de sleepboot „Taunus n", liggende in de haven van Hardex-wijk naar boord terug na een bezoek aan de stad. Een van hen, de machinist C. IJzelen- berg geraakte, door de duisternis mis leid, van de kade en viel :n de haven. Hulp bieden bleek niet mogelijk. De po litie slaagde er drxe uur later in het lijk te dreggen. FELLE BRAND TE APPINGEDAM. Zaterdagmorgen heeft in een bijgebouw van de N.V. Damster Auto Mij. te Ap- pingedam een felle brand gewoed, welke een zeer groote schade heeft veroorzaakt. Het vuur werd ontdekt in de groote ga rage der maatschappij, waarin zich o.m. zestien auto's bevonden. Binnen korten tijd stond deze in lichter laaie. De brand weer slaagde er na ongeveer een uur reeds in, het vuur te bedwingen. Alle auto's, waaronder drie nieuwe autobussen, gingen verloren, tex-wijl de groote garage geheel uitbrandde. De schade bedraagt circa 100.000 gul den. Naar de oorzaak vaxi den brand wórdt een ondex-zoek ingesteld. SPEEL NIET MET GEVONDEN PROJECTIELEN In de omgeving van Spakenburg hadden Zaterdag eenige jongens ledige pati'oonhul- zen gevonden en medegenomen. Tusschen deze ledige hulzen bleek echter nog een scherpe patroon te zitten. Dit is het 8-jarig zoontje van den heer R. H. noodlottig ge worden. Toen de knapen even later een vuux-tje gingen stoken, werden de gevonden voox-werpen daarin gewoi-pen. Plotseling ontplofte een patroon. De kogel tx-of het knaapje in de zijde en veroox-zaakte daar een tamelijk diepe vleeschwond. Een ijlings ontboden arts moest de wonde hechten. TWEE JEUGDIGE SLACHTOFFERS VAN VERDRINKING TE ROTTERDAM. Tijdens het afgeloopen weekend hebben zich te Rottex-dam twee verdrinkingsge- vallen voorgedaan. Zaterdagmiddag is in de Koningshaven de 3-jarige E. Nooten- boom te water geraakt. Na 20 minuten dreggen gelukte het de riviex-politie het kind uit het water te halen, doch de le vensgeesten bleken toen geweken te zijn. Zondagmiddag is de 5-jax-ige Frans van der Gardei-en in de Nieuwe Maas. nabij de Feyenooi'dkade vei-dx-onken. Het perso neel van de rivierpolitie heeft het lijkje later opgedregd. DUITSCHE ZEENOODVLIEGTUIGEN AANGEVALLEN. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zijn Duitsche zeenood- vliegtuigen, duidelijk gekenmex-kt met het Roode Ki-uis, door twee Bristol Blenheim- vliegtuigen aangevallen. Een Duitsch zeenoodvliegtuig werd neer geschoten. Dit optx-eden van de Britsche gevechtsvliegers, dat geheel in stx-jjd is met het volkenx-echt, is, naar van Duitsche zijde wordt opgemerkt des te verachtelijker, om dat de Duitsche zeenoodvliegtuigen niet alleen de eigen, doch ook de Britsche vlie gers, die op zee in nood verkeeren, x-edden. DE DUITSCHE OVERHEID EN DE ANTW ERPSCHE DIAMANTINDU STRIE. Het D.N.B. meldt uit Antwex-pen Van alle Belgische takken van industrie heeft de diamantindustrie te Antwerpen het stex-kst onder den oox-log geleden. Daal de Belgische diamantvereeniging tot dus ver geen stappen tot leniging van den nood harer ai-beidei-s gedaan heeft, heeft ook hier de Duitsche overheid het initiatief genomen om dezen belangrijken bedrijfs tak zoo spoedig mogelijk weer tot bloei te brengen. De aanwezige voorx-aden dia mant zullen ter bewerking worden vrijge geven, hetgeen voor de diamantslijpers en arbeiders zes maanden werk beteekent. Ook zijn reeds stappen gedaan om den in Zuid-Frankrijk vastzittenden vooi-raad vrij te krijgen, waax-mede de Antwei'psche dia mant-industrie opnieuw voor een half jaar geholpen zou zijn. De intellectueel en de lterk. In „Hervormd Nederland" schi-ijft dr. J. van Ham, dat twee gi-oepen de ontvol king van de kei'k verooi'zaken: de ai'bei- ders en de intellectueelen. Zich bezinnend op de positie van den intellectueel, zegt de sehi-ijver onder meer: „Zijn weten schappelijk wantrouwen tegenover elk denksysteem en elk principe van ox-dening relativeert heel sterk alle verwoi-venhe- den, hij komt daardoor gemakkelijker tot verdraagzaamheid, lichtelijk overslaande in onverschilligheid dan tot kerkelijk be lijden, zoo licht voerende tot verkettering. Zijn relativisme voert hem gemakkelijk tot spiritualistisch denken en doet hem zich tevreden voelen bij de gemeenschap aller geloovigen, de onzichtbare kerk, meer dan bjj de ontnuchterende werke lijkheid van een kerk, het lapwei-k van vele eeuwen, in zijn oude tradities even gehavend als eerbiedwaardig. „Er is een tijd geweest, dat de intel lectueel zich de illusie kon veroorloven, dat hij door zijn persoon in voorname minzaamheid standing verleende aan een gezelschap, waax-mee een oude historische plaats andex-s te zeer zou zijn ontsierd. In onzen tijd is echter voor een off ex- van neerbuigende vriendelijkheid weinig plaats; onze tijd kent geen enkelen stand met een aureool. Wat doet de intellectu eel dus? Hij stelt zich buiten de erger nissen, die de kerk bij hem opwekt, trekt zich in het beste geval terug in bijeen komsten van een klein groepje gelijkge zinden met genoeg gevoel voor decorum. Of hij neemt genoegen met de wijding van kunst en natuur of met het contact met de groote denkers op het tei-rein van philosophic, ook wel de theologie. „Is dat dan weinig? Is het vrome over denken in de binnenkamer, of het stil neerziten onder Bachs muziek niet meer dan het gaan naar een kerk. waar zoo vaak de stichting door bijkomstigheden, soms zelfs door hoofdzaken wordt ontno men, waar het bovendien vaak tochtig is en wèar slechts in de warme zomermaan den een aangename tempei-atuur heei-scht? Wie dit zonder meer zou ontkennen, zou niets begrepen hebben van al de voor- ï-echten, die het bezit van caltuur aan een mensch schenkt en zou onderschat ten de werkelijke hinder, die een ontwik keld mensch onderwindt, als er met zijn meerdere gevoeligheid niet wordt gere kend. En gemakkelijk ei'kennen wij, dat het diepste geestelijk leven is de persoon lijke ontmoeting met God en het stille belijden in een kleinen kring zonder sto- x-ende elementen. „Toch is het noodig op de gevaren en de ongenoegzaamheid van de intellectu- eele isoleering te wijzen. Wie zijn gees telijk leven niet stelt onder de tucht van de dagelijksche gebedsoefening en de we- kelijksche samenkomst met de geloovigen, wie wegdrijft op stemmingen en niet meer de eenheid der geloovigen uiterst reëel ervaart in het gemêleerd publiek onzer godsdienstoefeningen, die loopt al het ge vaar van een steeds verder gaande uit holling van zijn geloofsbezit. En dit be treft jxiet alleen den enkeling', maar het leidt tot een voortgang der ontkerstening en profaniseei'ing van ons volksbestaan. Het voorbeeld van den intellectueel en den gegoede vindt navolging bij de lagere volksklassen, die bij het mijden der ge meentelijke bijeenkomsten niets geestelijks er voor in de plaats 'stellen en spoedig niets meer kennen dan hun uitstapjes. Een cultui-eel en religieus pauperisme be dreigt in toenemende mate het Nedei-- landsche protestantisme. Classicaal bestuur van Goes. Tot pi-imus-lid-pi-edikant van het classi caal bestuur van Goes is gekozen ds. mr. A. Ph. Wagnei-, Ned. Herv. px-edikant te Nieuwdoi-p, zulks in de vacature ontstaan door het emeritaat van ds. J. de Vries te Wilhelminadox-p. In zijn plaats is gekozen tot secundus-lid-predikant ds. H. Boersma te Kloetinge. In de vacature van ds. A. de Willigen te Heinkenszand wei-d gekozen tot secundus-lid-pi-edikant ds. O. Bunjes te Borssele. Tot secundus-scriba-quaestor van het classicaal bestuur is benoemd ds. S. J. M. van Hulsbergen te Hoedekepskerke. ARGENTIJNSCH STAVISKY- SCHANDAAL. Een coiTuptieschandaal, dat sterk her innert aan de Stavisky-affaii-e houdt op het oogenblik hartstochtelijk de Argen- tijnsche openbax-e meening bezig. De kwestie heeft nog gewonnen aan politieke beteekenis, doordat een commissie van on derzoek uit den Senaat, die na een pers campagne van maanden was ingesteld, had vastgesteld, dat leidende politici en parlementsleden omkooppenningen, ten be drage van vele honderdduizenden pesos hadden aangenomen. De kwestie komt op het volgende neer. De vrouwelijke eige naars van een gi-oot stuk grond, dat grenst aan het vliegveld Palomar en dat door de militaii-e autoriteiten nu en dan werd gehuurd als exerceei'teri'ein, boden de regeering het stuk gi-ond te koop aan. Deze nam het aanbod echter niet aan, daar de prijs haar te hoog scheen. Later werd het teiTein toen door handige specu lanten verwoi'ven voor bijna d: helft van den prijs, die aanvankelijk door de ver koopsters was genoemd. Door tusschen- personen slaagden deze speculanten er toen in het object tegen den prijs van het oorspi'onkelijk geweigei'de bedi'ag aan de regeering te verkooopen. Onder deze tussclienpersonen bevonden zich de vroe gere voorzitter van de Kamer, Kaiser en de vroegere voorzitter van de begroo- tingscommissie Godoy. De tusschenperso- nen ontvingen uit de winst van dit „zaak je" voor hun moeite een gepaste tegemoet koming. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN ITALIË. By Goerz (Italië) is een vrachtauto, waai-op 15 arbeiders hadden plaats geno men, des nachts in een bocht aan het slingeren geraakt, doordat de remmen niet goed werkten. De wagen reed van den weg en viel 50 meter naar beneden. Vijf arbeiders kwamen om hét leven, de andere en de beide bestuurders werden gewond. DE GENERALE SYNODE DER GER. KERKEN WIL EEN SAMENSPREKING A1ET DE CHR. GEREF. KERK. Ter bevordering' van de eenheid. De generale synode der Gereformeerde kerken heeft dezer dagen zitting gehouden in de Oosterkerk te Utrecht. De synode droeg een intern karakter. De voorstellen van deputaten van de beharti ging van geestelijke belangen onzer mili tairen werd aanvaard. De synode sprak haar groote waardeering en dankbaarheid uit voor het werk der legei'predikanten en re serveveldpredikers, met zooveel toewijding veiTicht. Op voorstel van deputaten voor de bevor dering van de eenheid onder de gerefor meerde belijders, besloot de synode nog maals een schi'ijven te ï'ichten tot de gene rale synode der christelijk gereformeerde kerk, waarin er bij haar, met name met een beroep op den nood der tijden, opnieuw op werd aangedrongen tot een samenspreking te besluiten. Prof. dr. H. H. Kuyper deed mededeelin- gen betreffende de wei'kzaamheden van het comité oorlogsschade gerefoi-meei'de ker ken. Op zyn voorstel besloot de synode de leden van dit comité te benoemen tot depu taten der generale synode voor deze zaak. Na breede besprekingen werden de vooi-stel- len van de kerk van Arnhem en de parti culiere synoden van Nooi'd-Holland en Gel derland om de behandeling van de „leerge- schilien" van het agendum af te voeren, verworpen en besloot de synode weer sa men te komen op 24 September te Utrecht. De deputaten der classis Arnhem voor de geestelijke verzorging in Rijn-Pruisen en Westphalen werden benoemd tot deputaten van de generale synode. Tot secundi-depu- taten voor de oefening van het vei'band tus schen de gereformeerde kerken en de theo« logische faculteit der vrije univex-siteit wer den ten slotte benoemd de heeren dr. T. Keizer te De Steeg, dr. W. G. Harrenstein te Santpoort en dr. C. Bouma te 's-Graven- hage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7