da Wildernis Engeland moet op de knieën worden gedwongen. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Maandag 12 Augustus 1940 Redevoering van Rudolf Hess. Het D.N.B, meldt uit Weenen: De plaats vervanger van den Führer, rijksminister Hess, heeft Zaterdag" ter gelegenheid van de wisseling in de leiding van den gouw Weenen een opmerkelijke redevoering uit gesproken. Hij verklaarde o.m. Met de leden van .alle andere Duitsche stammen staan thans ook weer Oostmar kers bg alle deelen der weermacht gereed om tezamen met de soldaten van het fas cistische Italië den laatsten tegenstander tot den vrede te dwingen. Zij zijn gereed om met de wapens in de hand den vrede te veroveren, dien een misdadige regeering in Engeland eenmaal verbrak, toen zij Duitschland den oorlog verklaarde. Zij zul len voor den vrede strijden, dien de regee- rende Engelsche plutocratenkliek vol hoon en spot heeft afgewezen, toen de Führer hem nog eenmaal aan Engeland aanbood, nadat zijn helpers en handlangers tegen den grond waren geslagen. Nog nooit in de geschiedenis is een grootmoediger aanbod gedaan aan een land, dat zich in den ergsten toestand se dert den aanvang van zijn bestaan bevindt. En men kan rustig toegeven, dat het aan bod van den Führer door de groote meer derheid van het Duitsche volk nauwelijks werd begrepen. Want de verbittering ten aanzien van Engeland is grenzenloos, ten aanzien van dat Engeland, dat tezamen met Frankrijk nu reeds voor de tweede maal binnen één menschenleeftijd ons den oorlog verklaarde. Ieder van ons weet, hoe wijdverbreid in ons volk de overtuiging is, dat er geen rust in de wereld kan bestaan, voor Enge land definitief neergeslagen zal zijn. Thans, jiu alle machtsmiddelen van Duitschland en het verbonden Italië op Engeland kunnen worden geconcentreerd, is zoo zegt het volk het oogenblik gekomen om einde lijk opruiming te houden, en Engelands macht te breken tot het uiteenvallen van het geheele wereldrijk. En terecht is ons volk deze overtuiging Engeland beheerscht de zee niet meer. Het D.N.B. meldt uit Berlijn In het militaire weekoverzicht van het D.N.B. van zijn militairen medewerker, den luite nant-kolonel Matthaei, wordt o.a. gezegd De stijgende en groote successen van de Duitsche oorlogvoering tegen Engeland zijn door de balans van 6 Augustus voor de geheele wereld nog eens duidelijk ver toond. In twintig dagen tijds is bijna een millioen ton- Britsche scheepsruim te door het Duitsche luchtwapen en door eenheden van de oorlogsmarine vernietigd. De een heden van de Duitsche marine die in de eerste plaats deel hebben aan de gewel dige vernietigingscjjfers melden successen in de eerste plaats van overzee. Zij ope- reeren in den vrijen Oceaan, waar zich anders zonder Britsche vergunning in tij den van oorlog geen vijandelijk schip zou vertoonen, en dat alles ondanks het feit, dat de Duitsche oorlogsschepen geen steunpunten of havens hebben, die hun voorraden brandstof en levensmiddelen kunnen aanvullen. Hiermede is een toe stand geschapen, die duidelijker dan vele andere feiten bewijst, dat het bekende en wereldberuchte „Britannia rules the -wa ves" tot een verleden tijd behoort. Het geheele Britsche eilandenrijk ligt thans binnen het bereik van het Duitsche lucht wapen. Heel Groot-Brittannie is gevechts- gebied geworden. Het feit, dat de Britsche kust en wijde landstreken in het binnen land thans reeds in brand staan, valt na de berichten van het opperbevel van de weermacht niet meer te loochenen. De jongste berichten over de vernietiging van Britsche konvooien en vliegtuigen is het laatste sein, dat de Duitsche aanval op Engeland niet alleen in volledigen en doodelijken ernst begonnen is, maar dat die aanval thans ook de laatste beslissende phase tegemoet gaat. toegedaan. De superioriteit van Duitsch land en Italië is zoo geweldig, dat aan het resultaat van zoo'n strijd niet de geringste twgfel kan bestaan. Een klein voorproefje van wat het te wachten staat, heeft Enge land reeds gekregen en krijgt het dagelijks. Engeland weet minstens even goed als wij, zoo niet beter, welke slagen onze vliegtui gen, onze duikbooten en onze motortorpedo- booten dagelijks toebrengen. Er is voor gezorgd, dat in Engeland alle twijfel wordt opgeheven of het aanbod van den Führer uit zwakte was ontsproten. Het zal zeer ondubbelzinnig duidelijk worden, dat de superioriteit der spilmogendheden doorloo pend sterk wordt. Engeland zal nog verbaasd staan, wat de Duitsche natie eerst vermag te prestee- ren, wanneer alle krachten alleen op dezen oorlog zijn ingesteld bij de aanwezige fa brieken der bewapeningsindustrie komen nieuwe, in grooten getale. De heer Chur chill kan er zeker van zijn de Duitsche duikbooten nemen voortdurend in aantal -.oe. Wat de vliegtuigen becreft, zal hij wel geen twijfel meer voeden. Aan den anderen kant wordt Engelands scheepsruimte doorloopend minder. Enge lands wapenfabrieken nemen ook niet toe, maar verzinken steeds meer in asch en puin. Mijnheer Churchill, hoe harder onze slagen worden, hoe dichter wij den vrede naderen. Eerst wanneer Engeland op de knieën zal zijn gedwongen, krijgt de we reld den werkelijken vrede. Er zal een nieuw Europa opstaan. Daar in zullen de volkeren in rust kunnen arbei den voor hun welstand en hun oude cul tuur. Op den weg naar dezen vrede heeft 1 het Duitsche volk overwinningen bevoch ten, die zonder weerga zijn. Zij aan zij met het fascistische Italië heeft het een wen ding in de tijden ingeleid. De kracht tot deze onvergelijkelijke prestaties heeft ons, Duitschers, de Führer gegeven en zijn na- tionaal-socialisme. De zekerheid van de eindoverwinning geeft ons Duitschers, het geloof aan den Führer en zijn idee". De anti-Britsche betoogingen In Japan. Het D.N.B. meldt uit Tokio In heel Ja pan zgn Zondag anti-Britsche betoogingen gehouden. De bladen melden hierover, dat de pogingen der Engelschen om met de Japanneezen op goeden" voet te geraken, geen indruk gemaakt hebben. In een ver gadering, waar vele duizenden personen bijeen waren, werd een anti-Britsche motie aangenomen, die door tien afgevaardigden aan de regeering en aan de Engelsche am bassade zal worden overhandigd. Ookel ders werden dergelijke betoogingen onder leiding van de provinciale overheid en nationale vereenigingen gehouden. Naar Tokio werden vele anti-Engelsche moties geseind. Uit verscheidene plaatsen wordt verder gemeld, dat de uit vrijmetselaars bestaande Rotaryclub ontbonden is, omdat zij niet overeenkomstig den nieuwen na- tionalen geest is. Radiobreidel in Roemenië. Naar het „Bukarester Tageblatt" uit Arad verneemt, heeft de plaatselijke po litie aldaar verboden te luisteren naar de nieuwsberichten van alle buitenlandsche zenders of deze nieuwsberichten te ver breiden. In openbare gelegenheden mag door de radio alle muziek ten gehoore worden gebracht. Na 22 uur is het luiste ren naar radio-uitzendingen geheel ver boden. Ook in particuliere woningen.* Ambtenaren van de geheime politie heb ben machtiging ook in particuliere wo ningen een onderzoek in te stellen naar de naleving van deze verordening. Over treders worden binnen 24 uur voor den krijgsraad gebracht. De versperringen, welke de Duitsche troepen bij hun opmarsch door Frankrijk ontmoetten, worden thans opgeruimd. Een betonnen hindernis bij een der groote rivierovergangen wordt onder handen genomen. (Foto Weltbild) AFLEVERING MELKPRODUCTEN. De secretaris-generaal, waarnemend hooïd van het departement van landbouw en visscherij, brengt ter kennis, dat met ingang van 10 Augustus 1940 tijdelijk de aflevering van gecondenseerde melk, melk poeder, blokmelk en gesterüiseerde melk in blik verboden is. Dit verbod geldt niet voor afleveringen van magere melkpoeder en voor leveringen aan de Nederlandsche Zuivelcentrale, afdeeling zuiveL Evenmin geldt dit verbod ten aanzien van normale afleveringen door producenten of hande laren, niet zijnde detaillisten, aan de in dustrie, welke melkproducten pleegt te verwerken. Deze afleveringen mogen slechts ge schieden, indien hiervoor door genoemde centrale toestemming is verleend. Onder normale leveringen worden in het alge meen verstaan die leveringen, welke over eenkomen met de afleveringen in 1939. Aan de winkeliers is het voorts toege staan him voorraad gecondenseerde melk of melkpoeder aan den consument te ver- lcoopen. Aanvulling van hun voorraad zal tengevolge van dit verbod tijdelijk niet mogelijk zijn. Weer brieven ui briefkaarten van en naar België. Met ingang van heden is het verkeer met briefkaarten en brieven tusschen Nederland en België in beide richtingen weer toegela ten. De briefkaarten en brieven moeten in de Duitsche, Nederlandsche of Fransche taal zijn gesteld. DOOB AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagavond is in het gehucht Acht huizen de 56-jarige landarbeider C. v. d. Capelle door een vrachtauto, welke ach teruit reed, overreden en op slag gedood. Hoe de Engelsche ambassadeur in Frankrijk het Dultsch- Fransche wapenstilstands- document bemachtigde. Diplomatieke koelbloedigheid. Het D.N.B. bericht: De Daily Telegraph meldt, op welke wijze de Engelsche ambassadeur in Frank rijk, sir Ronald Campbell, zich in het be zit van het Duitsch-Fransche wapenstü- standsdocument gesteld heeft. Onder het opschrift „Diplomatieke koelbloedigheid" schildert het blad, hoe de ambassadeur eerst een bezoek aan den minister van buitenlandsche zaken te Bordeaux bracht. Hij vroeg Baudoin een copie van het do cument. De minister antwoordde, dat er slechts één exemplaar was, en wel in han den van Lebrun. Onmiddellijk begaf Camp bell zich naar Lebrun. Inderdaad lag daar op het bureau het document. Lebrun deel de den ambassadeur echter mede, dat hij hem het stuk niet ter beschikking kon stellen. Campbell sprak eenige minuten opgewonden met Lebrun. Hij greep toen, alsof dat zonder opzet was, naar bet docu ment, vouwde het toen op en stak het bij zich. Met de woorden „merci, monsieur ie président" ging hij weg, voor Lebrun van zgn verbazing bekomen was. Aaneensluiting van de organisaties op het gebied van maatschappelijke zorg. Naar wij vernemen heeft de Nederland sche vereeniging voor Armenzorg en Wel dadigheid het initiatief genomen om te komen tot een nauwere aaneensluiting en samenwerking van de vele instellingen en lichamen op het gebied der maatschappe lijke zorg. Onder de huidige omstandighe den zien ook deze instellingen zich ge plaatst voor velerlei nieuwe, gemeen schappelijke problemen en moeilijkheden. Bij de behandeling daarvan kan een cen traal punt ongetwijfeld een nuttige functie verrichten. Dit centx-ale punt was reeds aanwezig in de Nederlandsche vereeniging voor Ar menzorg en Weldadigheid, welke o.a. ten doel heeft, een band te leggen tusschen alle lichamen en personen, die zich bewe gen op het terrein van het maatschappe lijk steunwezen. Het was dus niet noodig een nieuwe organisatie op te richten. Teneinde echter het representatief ka rakter dezer vereeniging duidelijker tot uitdrukking te brengen hebben in eeh der besturende colleges, de z.g. commissie voor algemeene zaken, vertegenwoordigers van verschillende organisaties op het gebied der maatschappelijke zorg zitting geno men. Uit Amsterdam wordt gemeld Het Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling heeft besloten, naar aanleiding van de besprekingen met mr. M. M. Rost van Tonningen, regeeringscommissaris voor de cultureele organisaties van de moderne arbeidersbeweging, zijn arbeid voort te zetten. In een tot de léden gericht manifest zal zijn standpunt nader worden uiteen gezet. Het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling zet zijn arbeid voort. Qoud if naar hot EngeUch van\ G. VANDERBILT Jr J 3) Jim luisterde al niet meer. Hg keek. Hij keek naar een tooneel vol licht en leven naar een meisje in een met loovertjes be zaaide witte japon, dat ping-pong speelde. Een meisje met het mooiste figuurtje ter wereld, met glanzend rood-goud haar, dat wedijverde met de schitterende koperkleu ren van den dageraad der poolkringen. Jim voelde zijn hart opspringen en ronddraaien, hoewel hjj toch zoo gewend was, zich in dit visioen te koesteren. Maar zij was ouder geworden, stralender, ongelooflijk begee- renswaardiger. Het noorderland verbleekte plotseling in Jim's gedachten. Geen noor derlicht meer over de sneeuwvlakten geen twijfelachtig goudgeschitter in het hol van een Indiaan geen droom meer over hard werken om gezondheid en beschaving te brengen in een slapend gebied Neen Van nu af zou het wordenChicago, geld, machtMimi Jim liep vlug de trap af en elke stap verwijderde hem verder van het schitte rende leven dat hij zich zooeven nog had voorgesteld. Toen hij die volle, prachtige speelzaal binnentrad, ondervond bij een ematie van verhevener hoop, verwachting en zelfvertrouwen, dan hij nog ooit in zijn leven gekend had. Hij zag nauwelijks de beide oude dames, aan wie Rob hem voor stelde, noch een der andere gasten. Hg zag alleen Mimi 1 Op het oogenblik, dat zij hem zag, ge beurde iets onvergeeflijks. Ze stond gereed, haar laatste „serve" te geven en keek met opgeheven arm glimlachend over tafel heen naar haar donkeren tegenspeler en toen langs hem heen naar Jim. Met een overdreven uitbundig kreetje wierp ze haar „bat" op tafel en rende naar Jim toe. „Mijn held uit de wildernis stelde ze hem aan de gasten voor. „Heb ik geen ge lijk gehad met wat ik over hem verteld heb? Kijk maarGary Cooper, of Nel son Eddy na een vermageringskuur Ze sloeg haar armen om zijn hals, ging op haar teenen staan en gaf hem een kus op zijn mond. „Hoezee voor Noord Canada De laatste van een uitstervend ras Salué De jongeren brulden van het lachen. Maar oude Rob lachte niet, net zoo min als de tantes, net zoo min als Jim zelf. Jim, die de whisky van haar lippen rook in dien eenen, banalen kus en die in dat ééne oogenblikje, dat hij haar in zijn armen had, voelde, hoe zwak ze op haar beenen stond. Mimi danste van hem weg en riep „Je bent nog net zoo geweldig als vroeger Zelfs al kijk je leelijk. Jamie, en zelfs in die kleeren Maar waarom draag je toch je prachtige roode uniform niet en je hoed met opgeslagen rand?" „Omdat ik geen lid ben van de bereden politie". „Wat jammer Het zou hem zoo goed staan, denken jullie ook niet? Maar hij is een beroemd vlieger, weten jullie dat wel? Mijn eerste les heb ik van hem gehad. Ik zal nooit vergeten Het diner werd aangekondigd en zoo ble ven verdere onaangename uitweidingen Jim bespaard. Maar het begin van een bit tere teleurstelling was er nu eenmaal. De ouderen volgden den butler onmiddellijk, doch Mimi hield Jim tegen. „Eerst nog 'n opfrissohertje riep ze. „Geef op, Otto Even voorstellengraaf von Unge- mach, Jamiemijn gewichtige interna tionale bondgenoot". Jim vestigde een misnoegden blik op den slanken, ietwat militairen man met zgn olijfkleurige huid en koude, grauwe oogen, die een stijve buiging voor hem maakte. Een oogenbilk meende Jim dat die vreem de hem toch ongewoon bekend voorkwam maar hij voelde zich te ongelukkig, om over wat iets anders na te denken. Graaf von Ungemach draaide zich om op zijn hakken, om met een glimlachje aan Mimi's bevel te voldoen, bukte zich onder de ping-pong tafel en haalde een grooten flacon te voorschijn. „Drinken is hier verboden", zei hg, zijn woorden afbijtend. „Daarom heeft Mimi, die schat, overal in huis voorraden ver stopt en haar bondgenooten een platte grond van het huis verschaft. Handig, niet waar?" „Schieten jullie nou een beetje op fluisterde Mimi. „Als paps liet bemerkt, neemt hij mg m'n vliegtuig weer af. Ik heb hem beloofd, dat ik me als een engel tje zou gedragen". Ze zette de flesch aan haar roode lippen en zag er uit als een mooi, ondeugend kind...... zoo mooi, dat Jim zijn oogen niet van haar afwenden kon. En toch vond hij het ondragelijk om te zien. Hij kon ook niet meer naar haar luisteren, omdat elk woord dat ze met haar lieve stem zei, als een messteek was naar het heerlijke visioen, dat hij van haar in zgn hart had gekoesterd. Jim kon bijna niet gelooven, dat een heerlijke herinnering zoo op slag vernield kon worden. Noch minder dat er daarom zulk een bittere stemming in zijn hart kon ontstaanen zelfshaatWant naarmate het op dien koortsachtig drukken avond later werd, begon hij Mimi hoe lan ger hoe meer te haten. 2e had er geen recht toe, zóó mooi te zgn en haar eigen schoonheid zóó te ven-aden Het leek Jim, of er aan het feest geen 1 einde wou komen. Een lang, saai diner een saai verloop van den avondsaai, omdat de oude lui erbij bleven. Oude Rob kwam met familie-albums aandragen. „Dat doet hij nu ieder jaar we moeten telkens weer mee terug naar den tijd, dat hij houweel en schop hanteerde fluister de Mimi, zoo hard; dat allen het konden verstaan. En Jim schrok ervan, omdat hij zag, dat de oude Rob het ook gehoord had en zich door haar verveelden toon gekrenkt voelde. Tijdens het bekijken van die oude kiekjes uit het mijnwerkerskamp en van de latere der Jamieson Rivier-fabrieksinstallaties, viel er iets voor, dat, toen hij er later aan terugdacht, een diepen indruk op Jim maakte. Hij zag, hoe graaf von Ungemach een bladzijde uit een der albums scheurde, toen hij dien, op verzoek van Mimi's tante Lucy, weer in de kast terugplaatste. Jim was er zoo zeker van en tevens zoo verbaasd er over, dat hij, toen de oude lui naar bed en de jongelui naar de speelzaal teruggekeerd waren, het album ging nakijken. Juist, er wès een blad uitgescheurd een blad met kiekjes van den laatsten tijd kiekjes van de eenige staking, die bij de Jamiesons Landing gehouden was. Vreemd Jim had het boek nauwelijks op zgn plaats teruggezet, toen graaf Otto op den drempel verscheen. „Ik heb mijn sigaretten laten liggen", verklaarde hij glimlachend, zonder eenige uitdrukking in zijn grgze oogen. „Hebt u zin, een spelletje ping-pong te spelen?" Jim bekende, dat hij niets van het spel afwist, doch volgde den internationalen bondgenoot van Mimi toch gedwee naar de speelzaal. „Wat Geen smoesjes hoor 1" riep Mimi uit, toen Otto verteld had, hoe dc uiterste schildwacht van Canada geweigerd had, deel te nemen aan het tournooi. „Wat? Alleen een slaapkamer en een bad?" vroeg een van Mimi's vrienden. Van dat oogenblik werd het een uitgela ten boel. Het ping-pong spel werd opzij gezet en er werd dansmuziek op de radio ingeschakeld. Whisky en gewaagde grap pen wedijverden om den voorrang. Mimi nam nu eens de leiding van het gezelschap en trok 2ich even later weer terug, om te trachten met Jim te flirten, die bijna uit dagend weigerde aan haar bekoorlijkheden te beantwoorden, in sterk contrast met de onafgebroken vleierijen van graaf Otto. Midden in een dans met Jim die wonder lijk genoeg, soepel en rhythmisch danste liet Mimi haar kristallen halssnoer vallen. Voordat Jim het kon oprapen, was Otto erbg, om het haar, onder het aanhalen van enkele dichtregels, om den hals te han geniets over sterren om haar hals en de maan in haar haarJim, die wel Canadeesch-, maar geen Parijsch Fransch verstond, begreep de woorden van Otto slechts ten deele, maar hij bemerkte heel goed, hoe streelend Otto zijn hand langs haar blanken hals "liet glijden. /En hij vond zichzelf een dwaas, omdat hij nog bleef en zichzelf kwelde met naar iets te kijken, dat reeds lang dood voor hem was. „Ik moet weg", zei hg eindelijk tegen Mimi. „Ik ben van plan, vanavond nog naar het Noorden te vliegen ondanks den storm. Wil je je vader voor me bedanken? Zeg maar, dat ik nog wel schrijven zal." Ja, hij zou schrijven een besliste on wrikbare weigering. Een brief, die voor goed het hoofdstuk zou afsluiten over het leven in Chicago, geld, macht en de ver anderde, verwende en bedorven Mimi. Jim lion niet gauw genoeg naar zijn zin weg komen 1 (Wordt vervolgd,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5