STADSNIEUWS Vlissingeit STADSNIEUWS Middelburg STADSNIEUWS Goes C de Ifammmmj) DE GEZONKEN PONTON GELICHT. Na enkele dagen hard werken is het Zaterdag gelukt de groote ponton, die tijdens de eerste oorlogsdagen in de bui tenhaven bij een bomaanval werd getrof fen en half was gezonken, in de takels van de drijvende bok te krijgen en het gevaarte naar het droogdok van „De Schelde" aan het Eiland te sleepen. Reeds Donderdag waren de werkzaam heden met één bok begonnen. Daar de ponton echter door een voltreffer was geraakt, was het gevaar van breken niet denkbeeldig. Men heeft daarom gewacht totdat ook de tweede bok uit Breskens was gearriveerd. Dit geschiedde Vrijdag middag. Zaterdag is men toen opnieuw begonnen en des avonds tegen acht uur lag het transport in de groote schutsluis. Een sleepboot ging voorop, terwijl een van de zware bokken het getroffen ge deelte van de ponton in de takels had en een tweede sleepboot voor het ma noeuvreeren aan de bok was vastge maakt. Hoewel er een flinke wind stond, verliep alles vlot en vrij spoedig was de groote ponton in het dok geloodst. De twee bokken zullen thans hun werk in Breskens weer gaan voortzetten, waar nog zes schepen wachten om uit hun benarde positie verlost te worden. HET BAD EN STRANDSTOELEN TERREIN WEER VRIJ GEGEVEN. Er is goed nieuws voor de zwemmers. Het badbedrïjf en het strandstoelenter rein, die een tweetal dagen gesloten wa ren, zfn weer door de Duitsche autori teiten vrij gegeven, zoodat men thans weer zijn dagelijksch bad kan nemen en zich verpoozen aan den rand van de zee. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Gedurende de maand Juli werd de lees zaal bezocht door 564 personen, t.w. 54 vrouwen en 510 mannen. Uit de biblio theek werden 1033 banden uitgeleend, t.w. 185 studiewerken, 54 buitenlandsche ro mans, 54 kinderboeken en 695 Nederl. romans. Aanwinsten. Romans: Bernanos, G., Dagboek van een dorps pastoor. Huizinga, L. O, zei ik. Holesch, D. De zwarte hengst. Neagoe, P., Als de zon rijst. Novellen, Drie, 1939. Idem, 1940. Knittel, J., Via mala. Mauser, M., Een haai volgt het schip. Salminen, S., De lange lente. Crawford, M., The undesirable gover ness. Lewis, S., Mantrap. Studiewerken Marnix van St. Aldegonde, gedenkboek. Scharten, C., De Schatten van Groot- Griekenland. Wesselink, J., Reisboek voor de provin cie Gelderland. Neurath, O., De moderne mensch ont staat. Hoogewerff, G. J., Verbeelding en voor stelling. Couturier, L., Dirigenten van dezen tijd. Bottenheim, S., Franz Liszt. Balfoort, D., Eigenartige Musikinstru- mente. Bethge, H., De Chineesche fluit. Kalewala, bewerkt door W. Moens. Goldschneider, L., Die schönsten deut- schen Gedichte. Goldschneider, L., Die schönsten Ge dichte der Weltliteratur. Colijn, H., Op de grens van twee werel den. Linthorst Homan, J., Aanpakken. Linthorst Homan, J., In vaderlandschen zin. Spreekuur wethouder van sociale zaken. De wethouder van sociale zaken zal deze week niet Donderdagmorgen doch Woens dagmorgen spreekuur houden. Badhuis aan de Bonedjjkestraat. Gedurende de week van 5 tot 10 Aug. werden in het badhuis 506 baden genomen en wel 298 door heeren, 77 door dames, 17 door kinderen en 114 door militairen. Geslaagd. Voor het examen Nederl. handelscorr., afgenomen door de Vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen, slaagde de heer B, Reinigert, alhier. BETALING OMZETBELASTING. De ontvanger der invoerrechten en ac cijnzen wijst belanghebbenden er op dat van de omzetbelasting volgens abonne ment verschuldigd, de betaling van de eerste helft over 1940 vóór 10 Augustus diende te geschieden, zulks ter voorko ming van moeilijkheden. Getijden. Hoogwater. Laagwater. Maand. 12 9.50 22.25 3.51 16.20 Dinsd. 13 11.13 23.50 5.08 17.45 Woensd. 14 12.26 24.58 6.26 18.05 Dond. 15 13.22 7.28 19.58 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Officiëele publicaties BADBEDRÏJF. Burgemeester en Wethouders van Vlü- singen; maken bekend: dat het Badbedx-p aan den Boulevard Evertsen, alhier, van heden af met goed keuring van de Duitsche Weermacht, we derom voor het publiek is open gesteld op de voor het nemen van zee- en zonne baden en voor het strandstoelenterrein vastgestelde uren. Vlissingen, 12 Augustus 1940. Burgemeester en Wethouders voorn., VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BEUL, L.S. DE WERKLOOSHEID. Bij de Arbeidsbeurs alhier stonden he den ingeschreven Geheel werkloos 134 mannen en 30 vrouwen gedeeltelijk werk loos 4 mannen en vrouwen in werk verschaffing 324 mannen en vrouwen niet werkloos 6 mannen en 1 vrouw. Alge meen totaal vorige week 520 bijgekomen 79 afgegaan 100 over 499. WAT TE DOEN BIJ EEN LUCHTGEVECHT BOVEN DE STAD? Het is Zaterdagmiddag weder gebleken, dat nog steeds velen maar niet begrijpen, wat zjj moeten doen als een luchtgevecht boven of vlak bij de stad plaats heeft. Men begeve zich als men binnen is, zoo ver mo gelijk van de ramen en liefst ook zoo ver mogelijk van de buitenmuren. Voordien zorge men echter dat eventueel buiten vertoevende personen in huis kun nen vluchten, dat is een plicht van naas tenliefde. Is men op straat, dan trachte men zoo spoedig mogelijk dekking in een huis te zoeken, of wel in een der openbare schuil kelders, die bij dergelijk werkelijk gevaar, natuurlijk toegankelijk zijn. Maar in geen geval mogen zij, die bin nen zijn, en die geen dringende taak buiten hebben te vervullen zich naar buiten bege ven. Dit laatste deed men bedoelden middag nog te veel, terwijl scherven in de ge meente neerkwamen. DRUK, MAAR GEEN STAGNATIE. Het bleek Zaterdagmorgen al spoedig op het plaatselijke distributiebureau, dat de genen, die dien dag waren opgeroepen om hun textielkaarten af te halen, en dat wa ren zij, wier naam met een K of een L be gint, voor een groot deel van meening wa ren, dat het bureau alleen des morgens ge opend zou zijn, niettegenstaande anders was aangekondigd. Daardoor dreigde het tot een tijdelijke opstopping te komen en dat is nu juist wat men met alle macht wil voor komen. Daarom nam de directeur onmiddellijk een afdoenden maatregel. Hij zorgde er voor, dat in pla*ts van in twee lokalen, in drie de textielkaarten werden uitgereikt, waardoor alles weer op rolletjes liep. Des middags was het rustiger en kon weer met twee lokalen worden volstaan. Nu het bovenstaande ons weer over de distributie doet schrijven, zjj daaraan nog toegevoegd, dat in het bericht over het aftreden van den heer Staal in het num mer van Zaterdag twee foutjes zijn geslo pen, nml. een drukfout, want de heer Staal is niet in 1931, doch in 1921 bij de arbeids bemiddeling gekomen en dr, Linde stelde een schip met levensmiddelen, doch geen trein, zooals een schrijffout deed vermel den, ter hesohikking van de bevolking van Walcheren. DE NIEUWE WONINGEN. Nu de aanbesteding van de nieuwe wo ningen aan den Veerschen Singel en die in de omgeving van den Karelsgang is aan gekondigd, hebben wij eens nader nage gaan waar die precies zullen komen, om dat vele lezers daar zeker wel benieuwd naar zullen zijn. Op den Veerschen Sin gel, en wel op het deel vroeger bekend als Dampoortsingel, zullen de 25 kleine middenstandswonihgen aansluiten aan de beide, die reeds geplaatst zijn op de voor malige openbare speelplaats, en dan verder langs den Singel, dus waar nu enkele noodwoningen staan, tot aan den Ouden Veerschen weg om tenslotte met een hoek te worden gebouwd in de richting van 't Smidsbolwerk. De 25 arbeiderswoningen komen ten deele aan den Karelsgang, maar voor 't grootste gedeelte aan een nieuwe straat, die evenwijdig aan den Karelsgang komt te liggen en die uitloopt in de Kleine Werfstraat, en aan de andere zijde bij den Kanaaldijk. TEMPERATUUR BADWATER. De temperatuur van het water in het kanaal was heden 68 graden. Burgerlijke Stand VLISSINGEN. Ondertrouwd: A. de Lange, 41 j. en F. A. Trimpe, 40 j. Geboren: Pieternella Adriana, d. v. F. J. Fritz en L. Willemse. Cornelia Eli zabeth, d. v. I. Pattenier en E. Teunis- sen. Louwrens Willem, z. v. J. P. L. de Voogd en M. Lerjnse. - Willem Jaco bus, z. v. H. van der Broek en L. Min- derhoud. Overleden: B. Wesselink, 3D j., ong. H. Eenkooren, 22 j., ong. W. de Boer, 22 j., ong. H. van Empel, 21 j., ong. 'F. Dijks, 20 j., ong. P. Nouwen, 22 j., ong. S. J. du Pont, echtgen. van Maarten Bode, 67 j. M. Pantus, wed. van Jan Bek, 80 j. C. E. Pattenier, 2 dagen. J. de Visser, 20 j,, ong. BIGGEKERKE. Over de maand Juli. GeborenFrancois, zoon van Adriaan Willem Reijnhoudt en van Johanna Corne lia Verstraten. Andries, zoon van Johan nes Wisse en van Willemina Corré. GOES. Geboren: Prina Jacomina, d. v. Jan Pieter de Munck en Jacomina Oele. Ondertrouwd: Pieter Schrijver, 27 j. jm. te Bergen op Zoom en Jacomina Wil- lemsen, 27 j. jd. Leonard van Hoek, 27 j. jm. en Bastiaantje Dubbeldam, 30 j. jd. te Dordrecht. Overleden: Dina Sinke, 73 j., echtgen. van Jacob Rooze te Wolphaartsdijk. Tona Cornelia v. d. Panne, 69 j., wed. van Hendrik van Essen. Nieuwe slachtoffers. Wegens het berijden van de Kleine Kerk straat in verboden richting werd proces verbaal opgemaakt tegen O. V. en P. V. alhier. Tienduizend inwoners. Normale groei. Zooals wjj Zaterdag nog konden mede- deelen, werd dien dag Trina Jacomina de Munck geboren en als 10.000ste ingezete ne van Goes ingeschreven. Allereerst willen we nog opmerken, dat dit aantal van 10.000 op normale wijze be reikt werd. Ook burgemeester Ten Kate vestigde hier Zaterdagmorgen nog de aan dacht op. De vrij vele gezinnen of personen uit Vlissingen, en enkelen uit Middelburg, die zich hier slechts voor tijdelijk vestig den, zijn bij dit aantal vap 10.000 niet'in begrepen.' We schrijven hierboven, dat Goes clit aantal „op normale" wijze bereikte, doch in feite zou toch eigenlijk van „op abnor male" wjjze gesproken moeten worden, doch dan in tegenstelling van een geflat- teerden groei. Want eigenlijk reeds sinds jaren her is de groet van Goes of op aller lei wijze geremd of op niet voldoende mate bevorderd. En als we in oude jaargangen van onze courant bladeren, komen we te gen deze remming, of onvoldoende bevor dering, telkens scherpe protesten tegen, hetzij geschreven door den toenmaligen redacteur, hetzij door vooruitstrevende in gezetenen. Zoo waren er b.v. die het Kanaal door Zuid-Beveland dichter bij Goes wilden heb ben, aansluitende op de Goesche haven. Of dit technisch mogelijk was geweest, kun nen wij niet beoordeelen, doch wel weten wij, dat er ook tégen waren, omdat het teveel drukte zou geven en Goes er een minder deftig karakter door zou krijgen Dat een kanaal, gaande dicht langs Goes, van groot belang was geweest voor handel en nijverheid, en dus ook voor den groei van Goes, behoeft wel niet nader om schreven te worden Daarna verdween de Goesche gevange nis, hetgeen het aantal inwoners ook weer drukte, al zal dit dan de gemiddelde kwa liteit ten goede zijn gekomen. Ongeveer een halve eeuw geleden brandde de meel fabriek af, ze werd te Middelburg weder opgebouwd. Op scherpe wijze werd in ons blad critiek op het gemeentebestuur uit geoefend, dat niet genoeg moeite zou ge daan hebben om 'deze fabriek voor de ge meente te behouden. Vervolgens was er sprake van de oprichting van een suiker fabriek te Goes, maar er ware moeilijk heden met water, enz. en men liet ook deze kans voorbijgaan. Slechts deze grepen uit een verder ver leden en dan willen we er voorts nog aan herinneren, dat de achterliggende jaren ^het kantongerecht uit Goes verdween, en het kantoor van den rijkswaterstaat, en den Raad van Arbeid, en de motortractie, hetgeen alles met vermindering van het aantal inwoners gepaard ging. Zoodat het feit, dat Goes, ondanks dit alles, toch op 10.000 inwoners kwam, wel bewijst, dat de groei van Goes een zeer natuurlijke is, en bij vooruitstrevend beleid zich in de toe komst ongetwijfeld zal voortzetten. Dat daarnaast ook Klöetinge van den groei van Goes profiteerde en vele gezinnen, aan Heernisseweg, Patijnweg, Kloetingsche weg, enz., in werkelijkheid tot Goes behoo- ren, behoeft welhaast niet meer opgemerkt te worden- Doch komen- deze gezinnen, •door middel van de immer nog te wachten grenswijziging, óók bij Goes, dan zal dit meer een „administratieve" groei zijn, al zal dan anderzijds het inwonertal ook meer de werkelijke grootte van Goes aangeven. Enkele cijfers. In het jaar 1750 telde Goes 3500 inwo ners. Het ging dus in 190 jaar met 6500 inwoners vooruit. Aanvankelijk was de groei van Goes zeer matig en bedroeg in de nu volgende halve eeuw slechts een 300. Van 1800 tot 1850 ging het echter sneller en kwamen er plm. 1500 inwoners bij en van 1850 tot 1900 weer een 1500, zoodat 31 December van het jaar 1900 het aantal inwoners 6964 bedroeg. Verder luiden de cijfers: 1910: 7612; 1920:7952 en 1930: 9124 De groei bedroeg dus plm. 750 per 10 jaar, waarbij de geringe groei van 1910 tot 1920, die slechts 340 bedroeg, weer gecompenseerd werd door de hoo- gere cijfers der andere decennia. De groei was daarbij toch zeer ongestadig en be droeg b.v. in 1933 niet minder dan 165 zielen tegen slechts 17 in 1934, hetgeen mede te wijten was aan de remmende om standigheden die we hierboven beschreven. En thans op weg naar de 11000 RIJWIEL VERMIST. A. C. de K. deed Zaterdag bij de politie aangifte, dat hij sinds Vrijdag een rijwiel vermist, dat voor zijn woning in de Lan ge Vorststraat had gestaan. Aanvankelijk werd aan baldadigheid gedacht, doch daar het zoek bleef, zal het waarschijnlijk de buit van een brutalen rijwieldief geworden zijn. OOK DE AGNESGANG. Ook de Agnesgang behoort tot de ver keerswegen waarin het verkeer voor voertuigen slechts in één richting geoor loofd is. En ook hier wordt deze bepa ling nogal eens overtreden. Zaterdag kreeg M. O. echter deswege een proces verbaal. De politie ziet thans streng toe. Men zij gewaarschuwd. Abonneert U op dit blad. P @@r Gevulde komkommers. door MARTINE WITTOP KONING. Als vervolg op de bereidingswijze, die wij den vorigen keer hebben behandeld, volgt thans de beschrijving van een paar kom kommergerechten, die wel is waar iets in gewikkelder lijken, maar waaraan toch geen bepaalde moeilijkheden verbonden zijn. De gerechten leenen zich in het bij zonder om eenige uitbreiding aan den maal tijd te geven en ze dus in te schakelen als vóór- of als tusschengerecht. Wat den vorm betreft, bestaan er twee mogelijkheden le. de komkommers worden al of niet geschild overlangs doormidden gesneden en het zaad wordt er met een lepel uitge schrapt, zoodat van elke komkommer twee „scheepjes" ontstaan met voldoende ruimte voor het vulsel 2. de komkommers worden op dezelfde wijze in tweeën verdeeld, maar daarna in zeer dikke schijven gesneden (5 cm dik), die, nadat het zaad verwijderd is, zich voordoen als stevige ringen, waarvan de middenruimte beschikbaar is voor het vul sel. In beide gevallen worden de verdeelde komkommers even in wat kokend water met zout opgekookt (10 a 15 minuten), zoodat ze voldoende soepel zijn het vulsel wordt er in gebracht en de stukken (of stukjes), elk voorzien van een klontje bo ter. worden in een ondiepen vuurvasten schotel geschikt en met een bodempje bouil lon (bestaande uit het kooknat met een bouillonblokje) in den oven door en door warm gemaakt. Wat het vulsel betreft, kan ik o.a. de twee hieronder beschreven meng sels aanraden, die geschikt zijn voor 4 per sonen, d.w.z. voor 3 niet te groote kom kommers. I. 250 gram (3 a 4 stuks) koude gekook te aardappelen, 1 tomaat, 1 uitje of preitje, 20 gram (1 afgestreken eet lepel) boter, 100 gram (1 ons) jonge of belegen kaas, scheutje melk, wat peper en zout. Fruit' het gesnipperde uitje of preitje met de boter lichtgeel, voeg er de fijnge sneden tomaat bij en laat die even in de pan mee smoren. Wrijf intusschen de aardappelen fijn, roer er het gefruite mengsel, en de geraspte kaas door en voeg er zooveel kokende melk bij als voor den samenhang noodig is. Maak het mengsel op smaak af met peper en zout. H. 300 gram (3 niet te groote theekopjes) overgehouden droge rijst (rauw onge veer 100 gram of 1 ons), 1 uitje, 1 vol le theelepel kerrie, 20 gram (1 afge streken eetlepel) boter, 100 gram (1 ons) jonge of belegen kaas, wat peper en zout, scheutje melk of bouillon. Fruit het gesnipperde uitje met de kerrie en de boter lichtbruin, roer er de koude rijst door, de geraspte kaas en zooveel warme melk of bouillon als voor den sa menhang noodig blijkt. Voeg er naar smaak misschien wat zout bij. Welke bonnen geldig zijn. (Om uit te knippen). BROOD De met "1" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekje zijn geldig van 12 tot met Zondag 18 Augustus voor totaal 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. De bonnen 91 tot en met 100 uit het oude broodbonboekje, wel ke Zondag nog niet verbruikt zijn, blijven geldig tot en met 15 Augus tus. BOTER, MARGARINE OF VET Bon 01 tot en met 04 (boterkaart) geldig tot en met 23 Augustus recht gevende op een half pond boter per bon. Bon 01 en 02 (vetkaart) geldig tot en met 23 Augustus, recht gevende op een half pond margarine óf ge smolten vet óf boter per bon. Bon 03 en 04 (vetkaart) geldig tot en met 23 Augustus, recht gevende op een half pond boter per bon met tien cent reductie per half pond. BLOEM OF BAKMEELBon 40 van het algemeen distributieboekje. Geldig van 10 Augustus tot en met 6 September voor een half pond tar webloem of tarwemeel, of boekweit- meel, of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. 'THEE OF KOFFIE: Bon 53 van het algemeen distributieboekje. Geldig tot en met 30 Augustus voor een half pond koffie of een half ons thee. SUIKERBon 66 van het alge meen distributieboekje. Geldig tot en met Vrijdag 30 Augustus a.s. voor één kilogram suiker. RIJST OF RIJSTEMEEL Bon 14 van het algemeen distributieboekje. Geldig van 12 Augustus tot en met 6 September voor een half pond rijst of rijstemeel öf rijstebloem. HAVERMOUT, HAVERVLOKKEN OF GORT OF GRUTTEN Bon 27 van het algemeen distributieboekje. Geldig van 12 Augustus tot en met 6 September voor een half pond ha vermout, of havervlokken of gort of grutten. MAÏZENA, GRIESMEEL OF PUD DINGPOEDER; Bon 105 van het algemeen distributieboekje. Geldig tot en met 11 September voor 1 ons maizena, griesmeel of puddingpoeder. (Puddingpoeders, die niet vervaar digd zijn \an of niet hoofdzakelijk uit producten bereid uit granen, rijst of tapioca zijn vrij van de distribu tieregeling). MACARONI OF VERMICELLI OF SPAGHETTI. Bon 110 van het al gemeen distributieboekje. Geldig tot en met II September voor één ons macaroni, vermicelli of spaghetti. HONDEN- EN KATTENBROOD Bon 1 van de voederkaart voor hon den. Geldig van 1 tot en met 31 Augustus voor groep 1: 12 kg. hon denbrood groep 2: 12 kg. groep 3: 10 kg. groep 4: 6 kg. groep 5: 5 kg. groep 6: 3 kg. Op bon no. 1 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde pe riode 1% kg. kattenbrood beschik baar gesteld. PETROLEUM: Zegel gemerkt „Pe riode 5". Geldig van 12 Augustus tot en met 8 September voor twee liter (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). KOLEN, enz. Tot 30 September kan men bij handelaren koopen 20% van het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. DuitscMand's groeiende economische kracht. De Duitsche rijksminister van economi sche zaken, dr. Funk heeft Zondag met een x-ede de 28ste Deutsche Ostmesse geopend. In zijn rede, waai-in hij de groeiende Duitsche economische kracht stelde tegen over het toenemend verval van krachten van het Britsche wereldrijk, zeide de mi nister, dat deze Ostmesse voor de eerste maal geen aanklacht is tegen Versailles, doch een trotsche tentoonstelling van ge- presteerden vreedzamen herbouw. De rijks minister zeide verder o.a.: De voorsprong, dien het Duitsche volk in zeven' jaren van noesten arbeid heeft be haald, kan door Engeland niet meer wor den afgenomen. Duitschland verkeert ge zien van voedings-economisch standpunt, in een absoluut gewaarborgde positie. Het heeft den Engelsehen blolckadering zóó grondig vernield, dat er geen voedsel- schaarschte meer kan ontstaan. Gelieel an ders is het met den toestand van Engeland gesteld, dat viervijfde van zijn behoefte aan levensmiddelen van uit het buitenland betrekt en slechts een vijfde zelf produ ceert, terwijl in Duitschland de verhouding juist omgekeerd is. Engeland raakt zelf in het blokkadenet verward, waarin het Duitschland wilde van gen. Op industrieel gebied zijn de rollen omgekeerd. De Europeesche staten weten thans, wie haar natuurlijke handelspartner is. Duitsehlands economisch potentieel is zoo groot, dat het niet alleen zijn eigen oorlogsbehoefte door eigen, productie dekt, doch ook nog voldoende productiecapaciteit bezit voor de uitvoerindustrie. Door de verstoring van het overzeesche verkeer en den oox'log in West-Europa is het zwaarte punt van den Eur.opeeschen goederenruil naar de handelswegen van het Oosten en Evenals in het econoxnisehe leven en den buitenlandsclxen handel, komt ook in het financieren van den oorlog de Duitsche supei'ionteit duidelijk naar voren. Princi pieel kan het bij de oorlogsfinancieering al leen gaan om een ixieuwe verdeeling van het volksinkomen. Dat het Duitsche volk een onwrikbaar vertrouwen in zijn leiding heeft, bewijst het toenemen van de deposito's bij de spaar banken, die einde Juni 1940 tot 24 milliard rijksmark waren gestegen. De erkenning, dat Duitschland ook eco nomisch voor een nieuw tijdperk staat, wint in de geheele wereld meer en meer ter rein. Eerst de politieke consolideering van Europa kan de voox-waai'de scheppen voor een intensiveering van het'geheele econo mische leven in het Europeesche gebied en de spanning verwijderen, die tot dusver een vruchtbare samenwerking tusschen de lan den heeft verhinderd. De spilmogendheden zijn de garanties ook voor de nieuwe economische ordening van Europa. De wereldhandel kan bij een dei-gelijke nieuwe ordening alleen maar winnen. Aan den overkant van den oce aan hoort men nog steeds de verkeex-de meening, dat het nationaal-socialisme vij andig staat tegenover den wereldhandel, omdat het den z.g. vrijhandel van de hand wijst. Doch Wilson's roep naar „vrijheid der zeeën", heeft geen schipbx-euk geleden door den tegenstand van Duitschland, doch is door het klassieke land van den vrijhan del, Engeland ten val gebracht. Duitschland voert een politiek van autarkie om zich van een drukkende af hankelijkheid van het buitenland te bevrij den, doch niet om zich fcelf beperkingen op te leggen. Duitschland wil zich niet uit den wereldhandel terugtrekken, doch wil alleen weten dat in tijden van nood zijn economi sche vrijheid gewaarboi-gd is. De Duitsche autarkie heeft daarom niet niet een po litiek van isolatie te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2