in de Wildernis De Nederlandsche kinderen in de Oostmark. Q md m Derde Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 10 Augustus 1940 Hoe ze werden ontvangen en hoe gauw ze gewend zijn. Aan een interessante correspondentie uit Gmunden (in de Oostmark), gedateerd 23 Juli jl., ontleenen wij het volgende Geheel Gmunden verkeert reeds in de Vroege morgenuren in spanning „De Hol- Ook de pleegouders zijn nu reeds in spanning. In hun huis wordt het kamertje van het pleegkind op zyn beste ingericht, het bedje wordt met proper lin nen overtrokken en er wordt gebraden en gekookt als gold het verhongerden weer bij te brengen. In een der huizen dat een pleegkind zal ontvangen, heeft de heer des huizes, een bankbeambte, een woordenboek gekocht en hij loopt nu den geheelen dag zinnen samen te stellen, zooals „Wil je liever cacao of melk?" „Zullen wij nu de zwanen gaan voeren of gaan varen?" Een feestelijk welkom. Op de Hauptplatz staan de roode tram wagens, die bq iederen Weener, alleen door den aanblik reeds, heimwee wekken. Zij zjjn feestelijk getooid met kransen van dennengroen, vlaggetjes en gouden slin gers. In hen zullen de 120 voor Gmunden 'bestemde Nederlandsche kinderen van het station naar de Hauptplatz worden ver voerd, waar zy bij de toewijzingsbureaux in de hotels „Schiff" en „Krone" door de pleegouders worden opgewacht. Er zijn echter maar weinig pleegouders, die het zoo lang uithouden. De meesten trekken reeds een uur vroeger naar het station om hun pleegkind reeds daar ten minste even in oogenschouw te nemen. Op het Gmunder station heerscht reeds om 2 uur een feestelijke stemming, ofschoon de trein eerst om 4 uur werd verwacht en tevens nog 50 minuten vertraging had. Het kleine vriendelijke stationnetje zelf heeft zich ook in feestgewaad gehuld. Vlaggen, guirlandes en een groot transpa rant met de woorden „Wij groeten de jeugd van Nederland". De jeugd van Gmunden is voltallig verschenen Hitier- jongens, B.D.M.-meisjes, meestal in hun leuke Salzkammergutcostuums, pijpers en tamboers, een muziekgezelschap van de weermacht, dat voor het station concert geefttwee radiowagens, waarvan een van den zender Weenen met den radiospreker Hauptmann Hauk en de andere van de' Gau Oberdonau, staan voor de opname ge reed, evenals de filmreportagewagens, want de film met de aankomst der kinderen zal reeds in de eerstvolgende dagen in alle Ne derlandsche bioscopen te zien zijn. En dan zijn nog op het station de politieke leiders aanwezig, die zich zooveel moeite hebben gegeven de ontvangst zoo hartelijk moge lijk te doen zijn. Een kus ter begroeting. De trein rolt het station binnen. Ieder ïe zjjn rol vergeten. Alle wenken slechts, jubelen en roepen. De breede vensterramen van de extra-wagons der Reichsbahn zijn met stralende, lieve kindergezichten ge vuld. De kinderen zien er allen frisch en monter uiter is geen spoor te ontdekken van oververmoeidheid of neerslachtigheid. Roode Kruis- en N.S.V.-zusters dragen in groote emmers frambozenlimonade naar den trein, waarmede de kinderen zich kun nen verfrisschen. Dan klimmen de 120 voor Gmunden bestemde kinderen uit de wagons en verzamelen zich, terwijl de aanstaande pleegouders reeds naar voren dringen en zichzelf afvragen „Zou die kleine, leuke blonde daar, met die hemelsblauwe oogen voor mij zijn?" Na de offlcleele begroeting treden een jongen en een 'meisje, beiden in de Sals- kammergutdracht met Alpenbloemen in de hand, op twee Nederlandsche kinderen toe om ze te begroeten. De Gmunder jongeman struikelt over de rails en valt het verbou wereerde Hollandsche meisje direct al om den hals. Met een-klappenden zoen redt hg zich uit de situatie. Naast hen staan de beide grootere, het Gmunder meisje en de knappe helblonde jongen uit Holland ,(met den typischen Frieschen schedel). Zij begrijpen elkaar en hier volgt een inten sieve uitwisseling van kussen. Iedereen lacht en in deze stemming gaat het door een haag van juichende en wenkende kin deren en volwassenen naar de trams en de autobussen. Vele pleegouders hebben, aan de hand van de kartonnen kaartjes, die de kinderen om den hals dragen, reeds de hen toegewezen kinderen ontdekt en zij willen ze nu niet meer loslaten. Een klein meisje torst een groote reis- tasch mee en ofschoon de aanwezige men- schen de kinderen helpen hun bagage naar de tram te dragen, waarmede zij naar de toewijzingsbureaux worden gebracht, laat het meisje haar tasch niet uit de hand ne men en zij sleept hem voort, totdat een soldaat haar blijkbaar betrouwbaar genoeg schijnt, aan wie zij de zware tasch nu toevertrouwt. Een resolute dame, een Hollandsche, die blijkbaar met de kinderen mede is geko men, vertelt eenige leuke episoden van de reis. Zoo vroeg een jongen, toen hij voor den eersten keer in zijn leven een berg zag dat was bij de aankomst in het Salz- kammergut -voorzichtig „Ver-telt u me eens, die steenen daarboven, zijn die wel zoo stevig gebouwd, dat men er tegep op kan klimmen zonder dat ze afbrokkelen?" De eerste taalkundige toenadering. Een meisje keek uit den trein en zag daar hoe dorpskinderen barrevoets over den weg loopen. „Zijn de kinderen hier zoo arm, dat ze geen schoenen hebben?" vroeg ze de begeleidster. „O neen", antwoordde deze, „maar het doet de kinderen hier plezier om des zo mers op bloote voeten te loopen waarop ze een oogenblik nadacht en daarna zeide: „Ik geloof dat ik het ook wel prettig zou vinden". Toen een vliegtuig voorbij vloog vroegen de kinderen eerst „Een Tommie of een Duitscher?" en wanneer men dan zei dat het een Duitscli vliegtuig was dan wenkten zij het toe. In Weyr bij Gmunden staat aan het meer een zeer mooi villaatje, dat aan den cel leider Hitzenberger toebehoort. Ook hij heeft een pleegzoon uit Nederland tot zich genomen. Toen wij Zondagavond een be zoek brachten aan het mooie huis om ons ervan te overtuigen, hoe de kleine gast is ondergebracht, zat deze, een leuke blonde jongen, reeds met den zoon van zijn gast heer in de kamer en speelde met diens speelgoed. De kleine Hollandsche jongen heet Herman Staats en is de zoon van een arbeider uit Den Haag de zoon van den gastheer heet Armtn. In het vuur van hun spel merkten zijons eerst in het geheel niet op en de kleine Gmunder jongeling haalde onder de bemoedigende woorden „Kumm, Herman, kumm steeds nieuwe dingen om mede te spelen te voorschijn. Toen nu de persfotograaf op het balkon van het huis een foto van den kleinen gast wilde maken en wij allen de trap opliepen, wilde de kleine Hollandsche jongen zijn Gmunder speelkameraadje naast zich heb ben. Hij draaide zich om en riep met hel dere stem „Kumm, Armin, kumm De eerste taalkundige toenadering heeft dus verbluffend snel plaats gevonden en wie zich op den eersten dag na de aan komst der 855 in het Salzkammergut on- dex-gebrachte Nederlandsche kinderen in de afzondex-lijke huizen door steekproeven er van overtuigd heeft, hoe het de kinderen gaat en hoe zij zich gevoelen, weet, dat de eerstvolgende weken voor de kleine gasten uit de Nederlanden inderdaad slechts ontspanning en zuivei-e vreugde zullen beteekenen. WATERPOLÖ-TOURNOOI TE AXEL. Op Zaterdag 17 Augustus zal door de Axelsche Zwemclub een waterpolo-tour- nooi worden gehouden in het zwembad in de Kleine Kreek te Axel. PRIJSHOUDENDE STEMMING .OP DE AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS. Hoewel de handel op de Amsterdamsche effectenbeurs gisteren van kleine afmetin gen bleef, werd toch voor verschillende bin- nenlandsche soorten weer wat meer belang stelling aan den dag gelegd. Daarbij bestond een prijshoudende stemming. In de eerste plaats ging de belangstelling uit naar Aku's. Ondex- beurstijd kon een koerswinst van 'n vijftal punten worden gemaakt. Voor de Nederlandsche industriepapieren bestond over het geheel trouwens een aangename tendens. De Philips aandeelen trokken we derom een kleinigheid aan. Verscheidene specialiteiten konden zich in eenige vraag verheugen, en gedroegen zich dienovereen komstig. Op de peiroleumafdeeling was niet veel te doen. Scheepvaartpapieren wax-en weer wat bet^r gedisponeerd. De handel was gering en Je koersen niet veel veran derd, maar er was tóch een kleine neiging tot verbetering te constateeren. De tabaks- markt had een stil voorkomen. Senembah's werden iets hooger geadviseerd. In de sul- kex-waarden was bijna niets te doen. De stemming was weifelend. Rubberaandeelen hadden een rustig voorkomen. De Amerikaansche markt had een zeer stil verloop. De koersen verschilden weinig bij die van Donderdag. De beleggingsafdeeling had een kalm voorkomen. De Ne Jei'landsche staatspapie ren werden meerendeels op ongeveer het vorige peil afgedaan. „Koersen van xxog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan pu blicatie bij besluit van den wnd. secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën, is toegestaan". Aandeelen Kon. Petroleum 170 gb. Alg. Kunstzijde Unie 67% gb 73% gl. Philips Gloeilampen Gem. Bezit 132 gb. Amsterdam Rubber 172%.. Ned. Scheepvaart Unie 104. Lever Bros and Unilever 66. Handelsver. Amsterdam 315 gb. Senembah Tabak Mij Anaconda Copper C. van A. 17%. Bethlehem Steel C. van gew.a. 59%. Republic Steel C. van gew.a. 151/i6-% gl. Shell Union C. van gew.a. 83/io. Ned. obl. Ie lng. 1940 100 4 97% dito 1940 - 500 4 97% idem 2e lng. 1940 - 100 4 88% dito met bel. fac. 1940 - 100 4 97% dito 2e lng. 1940 - 500 4 89% dito met bel. fac. 1940 - 500 4 97% dito 1938 100 (3%) 3 79% dito 193S 500 (3'/2 3 80 ya Pi-olongatie 3 Nederland le lng. 1940 4 97% dito 2e lng. 1940 4 91% dito met bel. fac. 1940 4 97% dito 1000 1938 (31/,) 3 58%. Indië h 1000 1937 3 74 De kapoers en het Nederlandsche Mlddenstandersfront. De pex-sdienst van de N.S.B. meldt: De federatie van kappers-patroons-ver- eenigingen en de kappers-vereeniging „Ne- derland" hebben zich vereenigd en zijn toegetreden tot het Nederlandsche Midden standersfront vaix welke ox-ganisatie zij van af heden de kappers-groep zullen xiitma- ken. Als leider van deze groep in het Ned. Middexxstandersfront zal optreden de heer H. H. de Weex-t (Lange Poten 2la, Den Haag, Tel. 114534) tot heden voox-zitter der federatie van kappers-patroons-vex-- eenigingen, lid van den bedrijfsraad, be stuurslid van de vei-eeniging voor vakon- dex-wijs en redacteur van het maandblad „Het Kappersbedrijf". De algemeene kappers-bedrijfs-zieken- kas en het belangrijkste deel van de vak pers, waaronder het vakblad „Het Kappers- bedx-ijf" hebben zich eveneens bij het Ne derlandsche middenstandersfront aange sloten. Het aantal oorlogsinvaliden in ons land gering. Voor de Haagsche vereeniging ter behar tiging der belangen van onvolwaardigen heeft de heer W. F. Dettiger, directeur van de gemeentelijke en districtsarbeidsbexxrs te Amsterdam en secretaris-penningmeester der Ned. Ver. A.V.O. gisteren gesproken over „de taak der H.A.V.O. in den komen den tijd". Over de vooruitzichten in economisch op zicht was spreker vooralsnog somber ge stemd, doch met voldoening gewaagde hij van het feit, dat het aantal lichamelijk ge- brekkigen als gevolg van de oorlogshande lingen in ons land uiterst gering is. Niet meer dan 50, misschien zelfs maar 30 mi litaire oorlogsinvaliden zullen de tusschen- komst van de A.V.O. behoeven, die hiervoor als landelijke instelling is ingeschakeld. De burgerlijke slachtoffers, die in hooofdzaak Rotterdammers zijn, zullen wel plaatselijk kunnen worden geholpen. Buitendien zijn er echter hier te lande nog vele lichamelijk- gebrelclcigen, wier toestand jarenlang te wenschen heeft overgelaten omdat men zich van hen te weinig heeft aangetrokken. Het is vooral de groep der vergetenen, waar voor spreker de aandacht inriep. Vooral de lichamelijk gebrekkige jeugd moet worden geholpen om zoo spoedig mogelijk haar plaats te vinden in het productie-apparaat. Een nieuwe regeling voor hout. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede, dat de algemeene dispensatie, bedoeld in art. 4, sub b van de houtbeschikking 1940 no. 1 gisteren is ingetrokken. Nadrulckelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het van 10 Augustus af zonder schriftelijke vergunning van den directeur van het rijksbureau voor hout is verboden 1. Ocoume, orogonpine, pitchpine, teak hout of Bangkirai in hoeveelheden van 5 kubieke meter of meer per maand te koo- pen, te verltoopen, af te leveren, te ge bruiken, te verbruiken, te bewerken, te verwerken, te doen bewerken of te doen verwei'ken 2. Pokhout, ebbenhout en palisanderhout in hoeveelheden van 1 kubieke meter of meer per maand te koopen, te verkoopen, af te levex-en, te gebruiken, te verbruiken, te bewerken, te verwerken, te doen bewer ken of te doen verwerken 3. Voor industrieele doeleinden vuren- en grenenhout van 13 Amsterdamschen voet en langer en dennenhout van 3.75 M. en langer te korten 4. Voor nieuwbouw, waarvoor nog geen gemeentelijke bouwvergunning is ver leend, met uitzondering van wederopbouw van in den oorlog verwoeste of bescha digde gebouwen of kunstwerken, hout te koopen, te vex-koopen, af te leveren, te gebruiken, te verbx-uiken, te bewerken, te verwerken, te doen bewerken of te doen verwerken. Vergunningen als bovenbedoeld dienen te worden aangevraagd op daartoe door het rijksbureau voor hout beschikbaar ge stelde formulieren. OORLOGSSCHADE VAN SLECHTHOORENDEft. Een belangencommissie ingesteld. De vereeniging tot bevordering der be langen van slechthoorenden heeft, als ge volg van de pontaan uit deze vei'eeniging opgekomen wenschen om de aan slecht hoorenden berokkende oorlogsschade te lenigen, een commissie voor oorlogsschade ingesteld. Voorzitter van deze commissie is de heer A. A. Hillebrand. De commissie heeft bereids een oproep gericht tot alle afdeelingen der vereeniging, die door het oorlogsgeweld schade leden aan groepste- lefoons en verdex-e bezittingen, en zij richt zich voorts tot alle slechtlioox-enden, die evenzoo schade leden welke in verband met hun slechthoorendheid, dus aan hoox- toestellen en dergelijke, met het vex-zoek onder opgave van de afdeeling waartoe zij behooren, van die schade mededeeling te doen aan den secretaris-penningmeester harer commissie, den heer Jac. Kroes, Copenxicuslaan 13, te 's-Gravenhage, die eventueele bijdragen voor leixiging van bedoelde, gaarne in ontvangst zal nemen. De Britsche blokkade. Het D.N.B. meldt: De Britsche ontoegeeflijkheid in de kwestie der verzachting van de blokkade om het Amerikaansche roode-kruisschepen mogelijk te maken de schenkingen levens middelen naar neutrale landen in Europa te vervoeren, wordt in de Vereenigde Sta ten buitengewoon pijnlijk gevoeld. De on aangename indruk, die de Britsche hou ding achterlaat, is des te sterker, daar het argument der Britsche pi'opaganda, dat iedere lxxxmanitaire ondersteuningsactie der Ver. Staten ten slotte aan Duitschland ten goede zou komen, van bevoegde Ame rikaansche zijde verscheidene malen is weerlegd. Zooals de voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis, Norman Da- vis, reeds verklaard had, heeft thans ook de vice-voorziter, Ernest W. Swift, die kort geleden uit Europa is teruggekeerd, gezegd, dat het Dultsche opperbevel zich tegen de verdeeling van levensmiddelen, geneesmiddelen, en kleedingsstukken onder de Poolsche bevolking nooit op eenigerlei wijze verzet heeft. Iedere zending heeft haar bestemming kunnen bereiken. De wreedheid van den huidigen, door Engeland ondernomen hongerooxiog tegen het neu trale Europa, zoo schrijft de New York Daily News, Woensdag, kan slechts verge leken worden met de geallieerde naoorlogs- blokkade tegen Duitschland, toen de ge allieerden eraan vasthielden het volkomen uitgeputte Duitschland geheel uit te hon geren. Het blad herinnert er aan, dat van de ter leniging van den nood in Amerika bijeengebrachte middelen nog 13 millioen dollar ter beschikking staan, welke al leen nog niet konden worden gebraikt voor den aankoop van levensmiddelen, omdat de Britsche blokkade xxiet te breken is, ter wijl van de rrjksregeering geenerlei moei lijkheden te verwachten zijn. De vlag op de Fransdie oorlogsschepen In Engeland. De Britsche admiraliteit heeft met be trekking tot de in haar bezit zijnde Fran- sche oorlogsschepen door de radio een speciale vlaggenregeling medegedeeld. Vol gens deze regeling zixllen de Fransche oorlogsschepen, die behooren tot het zoo genaamde „Legioen" van De Gaulles, aan het hekwerk de Fransche nationale vlag voeren en aan den boeg een vierkante blauwe vlag met in het midden een rood kruis. Voor Fransche vliegtuigen in En- gelsch bezit is een soortgelijke regeling in gevoerd. Deze vliegtuigen zullen het ken- teeken van het Fransche luchtwapen be houden, doch bovendien een blauwe cocai*- de met rood kruis voeren. Hiex-over wordt van Duitsche zijde ver klaard: De blauwe vlag met een rood kruis ia geen erkende staatsvlag, waardoor de vaartuigen, die deze vlag voeren, tot oor logshandelingen gerechtigd zijn. Oorlogsschepen en vliegtuigen, die het souvereine teeken van Fx-ankrijk voeren, zoodoende dus voorgeven voor Frankrijk te vechten, maken zich schuldig aan een schending van het wapenstilstandsverdrag en plaatsen zich buiten het oorlogsrecht, Tegen deze eenheden zal met alle beschik bare middelen worden opgetreden. De bemanningen van deze schepen, van welke nationaliteiten zij ook zijn, kunnen er geen aanspraak op maken, als krijgs gevangenen behandeld te worden. Het Roemeensche goud te Londen. Inzake berichten uit Londen volgens wel ke de Engelsche regeering den in Londen liggenden Roemeenschen goudvoorraad in beslag genomen heeft, wordt uit betrouw bare bron vernomen, dat het hier om een voorraad goud gaat ter waarde van onge veer 200 milliard lei, dat sinds geruxmen tijd in de kelders vaix de Bank van Enge land was gedeponeerd. Het Roemeensch verzoek om afgifte van het goud en ver voer naar Amerika is reeds voor geruimen tijd gedaan, zonder dat daaraan gevolg gegeven werd. naar het Engelsch van J O. VANDERBILT Jr j 2» Maar niemand had geweten, wat lxun te wachten stond. Op dien verjaardag, zoo veel jax-en geleden hadden ze gelachen en Zich verheugd over het geluk van Robbie. Goud bg de Jamieson RivierRobbie's goud Zijn twee leelijke zusters, Lucy en Amy, waren, opgetuigd als kerstboomen, ditzelfde vertrek komen biixnenstormen om aan te kondigen„Het avondeten staat klaar (Robbie had toen nog geen but ler). En met het heele troepje warexx ze naar de reusachtige eetzaal getrokken Rob voorop, wachtend aan den voet van de breede tx-ap op Ellen, zyn vrouw, die loom, in een nieuwen rosen kapmantel, met een mutsje van echte kant op het hoofd, de treden afdaalde. Ellon was gewoon te ver schijnen en te vex-d wijnen, zooals dat héér het beste uitlcwam. Zooals ze nu óók nog gewoon was al was Mimi, him vijfde en laatste kind, nu reeds twintig. MimiDe gedachte aan haar verbande al die verjaardagssclximmen, maar deed Rob Jamieson zich nog eenzamer voelen dan ooit. Hy zwoer bij zichzelf, dat Mimi niet denzelfden kant zou opgaan als de rest. Dat zij niet, in werkeiykheid of gees telijk, dood zou gaan door dat smerige geld! Davey was gestorven, terwyi hy er naar zocht moeder was gestorven, omdat ze in haar weelde stikte, zyn zusters die arme, trieste Amy en die dwaze, spich tige Lucyleefden npg wel, maar wis ten met hun rgkdom geen raad. Zijn vrouw Ellen (sedert de goudvondst had ze zich Leonore laten noemen) leefde nog en ge noot van haar groote huis en de vroolijke society in Chicago; maar ze was zoo hard, zoo geldgiexig, zoo anders geworden, dat ze telkens, wamxeer hij met haar tx-achtte te spraten, zijn hard brak. En zijn kinderen? Rob junior, Clara, Jeannie en Sally? Zoo wild als poolhonden en zoo onbereikbaar als het Noorderlicht Maar Mimi? HóAr, zyn jongste, zgn liefstewildste, Mdr zou hy nog kun nen x-edden Rob Jamieson streek met de hand over zyn borstelige, grijze haren, ijsbeerde het vertrek weer dodr en keek op zijn horloge. Jim moest er eigenlijk al zijn Maar wat zou hij tegen hem zeggen? Je kon er zóó toch maar niet uitgooien „Ik heb den laatsten tijd veel gepiekerd. Ik bewonder je, jog je hebt fut in je lijf. Wil je met mijn Mimi trouwen en haar redden uit de vex-wildering en de echtscheidingsmanie, die onder dat zootje, waarmee ze omgaat, heerscht?"Nee, dat kon 'n mensch niet doen. Maar 'n mensch kon Jim wel helpen aan een positie, zoodat hij Mimi vragen kon! En dat was nu juist, dat Rob wilde doen. Hy hoorde voetstappen en hief zijn grijze hoofd op. Het voorwerp zyner ovei'pein- zingen verscheen op den drempel, twee stappen voor den butler uit. „Mijnheer Jim Wayne", diende de butler hem met een zuur geziclit aan. „Ik heb je toch al gezegd, dat hy me kent", zei Jim over zijn schouder heen. „Dat is zoo, Joggle Met een stralend gezicht kwam de oude heer naar hem toe en greep zijn hand beet. „Laat me eens naar je kyken i Flinker dan ooitBen je hierheen komen vliegen?Ga even zitten, jongen. Ik zal je geen borrel aan bieden, omdat myn zusters me dat lcwaiyk zouden nemen en dit is nu eenmaal héér huis, al hebben ze het ook van my ge kregen. Maar ik eerbiedig toch graag haar wenschen, zie je?" Jim liet zich bij den haax'd op de canapé neervallen, trok zijn breede schouders om hoog en vouwde zijn groote handen tus- schen zyn knieën. En zoo bleef hij roexioos en stilzwijgend zitten, tex-wijl Rob hem een schitterend voorstel deedeen uitmun tende positie in de Jamieson-Staalfabrie- ltexx, clie met het goud uit de Yukon waren opgericht. „Ut heb geen enkel familielid, dat me later kan opvolgen", zei de oude man triestig. „Robbie deugt niet voor dat werkis net goed genoeg om met polo- ponnie's en vrouwen rond te springen. Clara en Jeannie hebben zich allebei laten scheiden van haar pinlkerels; en de nxan van Sally staat op liet punt, echtscheiding tegen haér aan te vragen. En Mimi als die zou gaan trouwen met dien buiten- landschen snoeshaan, die op het oogen blik een wit voetje by haar heeft (hij is vanavond ook hier), dan wil Ik hem niet in mijn huis hebben, laat staan in een van mijn fabrieken. Hij heeft iets gluipe rigs over zich en m'n Mimi schgnt dat niet te merken". „Hoe gaat het met Mimi?" vroeg Jim benieuwd. Inwendig woedde er bij hem een heftige strijd tusschen het oude zijn werk, de trek naar het Noorden, zyn plannen, zyn verlangens, en dit nieuwe, hem zooeven door Rob Jamieson zoo plot seling voorgespiegeld, stadsleven, er kende macht, vex-antwoordelijlc werk, geld en de nabyheid van Mimi? „Ze is hard op weg om een verwend rijkeluiskindje te worden", zei Rob. „Nee protesteerde Jim. „Mimi kan niet verwend zijn". En omdat hij liefst wilde, dat oude Rob ophield met dergeiyken somberen onzin uit te kramen en bovendien tijd wenschte te hebben, om na te denken, haalde hij uit zyn zak een smoezelige rol te voorschyn, ovex-dekt met ruwe krabbels en ïynen, die den indruk maakten van een landkaart. „Een van mijn vrije Indianen niet een van die lui, die hun geboorterecht voor zes blikken soep en een handvol kleingeld aan de regeexing hebben verkocht heeft me deze landkaart gegeven; hij vertelde me, dat zijn broer er enkele dagen te voren, kraniczinnig ijlend en half dood, mee thuisgekomen was. Wat denkt u ervan?" Maar de oude Robbie voelde niet de minste belangstelling voor verkreukelde landkaarten. De zucht naar goud was x-eeds te lang geleden tot asch in zgn binnenste verkoold. Bovendien had hij op het oogen blik nog slechts één belangrijke zaak te regelen, voox'dat hij de rast aanvaardde, die de doktoren hem als dringend hadden voorgeschreven. „Jamie", zei hy smeekend, „laat die oude koorts jou niet te pakken ltxijgen! Als je er aan toegeeft en er je gezondheid aan opoffert, misschien win je dan ooit de goudroest, die ik gewonnen hebmaar dat is roest, die het merg van je gebeente vex-teert. Ik heb zoo vaak gedacht: was dat goud in de Jamieson Rivier maar ijzer- pyriet geweest! Mijn familie zou ge zonder, verstandiger en fatsoenlijker zijn gebleven, als we niet zoo stinkend rijk waren geworden!- Nee, Jamie, blijf van het goud af! Kom naar Chicago en in mijn fabrieken. Ik heb je noodig; jij kunt met kerels omgaan. En Mimi zal blij zijn, als ze je weer ziet." „Laat n me er eens over denken," zei Jim, de landkaart onwillig weer in zyn zak stekend. „Kg'kt u eens, er is in het Noorden nog zooveel te doen en ik heb zooveel plannen. Van het oogenblik af, dat vader van gebrek en kou op nog geen honderd mijl afstands van voedsel en onderdak is omgekomen, heb ik by me zelf gezworen, mijn leven te besteden aan het veilig en toegankelijk maken van het hooge Noorden. Het moet ixx kaart worden gebracht. Er moeten gex-egelde vlieg- diensten voor voedselvoorziening komen. P© post en de „Och, dat ls een. prachtige ambitie, jongen. Maar als je geld hebt, lom je altijd méér doen, is het zoo niet? Kom dan naar Chicago, dan bezit je binnen een paar jaar de macht en het geld ervoor. Dan kun je teraggaan." Jim schudde aarzelend het hoofd. „ZöJ ik dan nog teruggaan?" vroeg hy. In zijn geest beantwoordde de oude Rob die vraag met: „Ik wil hopen van niet." Maar hardop antwoordde hij: „Wel jongen, denk er nog eens over na. En nou heb ik je lang genoeg van ons feestje afge houden. Kom mee! Mimi verwacht je, zie je!" En inwendig glimlachte hij, omdat het gezicht van Jim zoo opklaarde. „Mimi is mijn laatste en mijn beste meisje," mompelde hij halfluid onder het Verlaten der bibliotheek .„Ik kan niet uit staan, dat ze met dien vreemden snuiter uit pure kwaadwilligheid zou gaan trou wen, omdat ze nu eenmaal haar zinnen op hem gezet heeft. Het is puur kwaad willigheid en pei-versiteit, Jamie. Zgn titel en buitenlandsche manieren hebben haar ingepalmd. Hij noemt zich een Oos- tenrijksclxen graaf! Hij zegt, dat hij een boek over de Indianen in Canada aan het schrijven is. Maar ik zeg, dat hg een nietsnut is! En Mimi is voor geen praten vatbaar. Koppig! Stijfhoofdig! Precies haar vader!" Ze daalden de breede trap af. Oude Rob hield Jim staande voor een tralie werk, waax-doorheen men in de beneden- gelegen groote zaal kon kyken. „Die zaal had ik voor de familie be stemd," zei hij. „Maar ze komen zoo goed als nooitze vinden hun vader een ouden gekKijk, daar is Mimi! Zg is de eenige, die voor myn verjaardaguit Chicago hierheen wou komen.....', maar ik heb haar dan ook, om haar te paaien, een nieuwe vliegmachine moeten geven en goedvinden, dat ze met nxy en dien aap hierheen vloog." (tWordt vex-volgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 9