UIT DE PROVINCIE Uit ©me eoaraeteiï van 50 jaar geleden. Een definitieve gevolmachtigde voor Zeeland. De voorloopig benoemde gevolmachtigde voor de provincie Zeeland van den rijks commissaris, de heer dr. Linde, keert na een ambtsperiode van verscheidene weken naar Duitschland terug. De definitief benoemde gevolmachtigde, de heer Münzer, verzoekt alle autoriteiten eri particulieren brieven enz. niet aan hem persoonlijk, doch als volgt te adresseeren Aan den heer gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Zee land, Middelburg, Dam 6. De getroffenen door oorlogs geweld en de belasting. Het bestuur van de stichting „Getroffe nen Oorlogsgeweld Zeeland" schrijft ons het volgende In het besef dat de betaling der be lastingen voor vele slachtoffers van het oorlogsgeweld een moeilijk vraagstuk is, heeft dit bestuur een circulaire samenge steld met wenken inzake belastingen en belastingvermindering. Deze circulaire no. 3 is en wordt uit gereikt aan allen die tot het lidmaatschap der stichting toetreden. Reeds in vele plaatsen hebben de oorlogsgeweldslachtof- fers vrijwel zonder uitzondex-ing zich als lid van de stichting opgegeven. Vele publieke lichamen en groote onder nemingen met oox-logsgeweldschade komen in het ledenx-egister voor. De vex'dere or ganisatorische opbouw verkeert in een ver gevorderd stadium. Om het aanvx-agen van kwijtschelding of vermindering van belastingen, voor de ge vallen waarin daarvoor redelijke gronden aanwezig zijn, voor de getroffenen te ver gemakkelijken heeft de stichting formulie ren laten drukken, die voor alle voorko mende gevallen gebruikt kunnen worden. Ze zijn in alle gémeenten, waar oorlogs- geweldslachtoffers zijn, uitsluitend voor leden der stichting, gratis verkrijgbaar bij een der commissieleden der plaatselijke on- derafdeeling, of zoo die er nog niet zijn, ten gemeentehuize. Ten opzichte van de schoolbelasting is door de stichting een adres gericht tot alle gemeentebesturen van getroffen gemeen ten met verzoek de zwaar geteisterde ge zinnen op hun verzoek een jaar te ontslaan van de verplichting tot schoolgeldbetaling en voor minder zwaar getroffen gezinnen gedeeltelijke ontheffing te willen overwe gen. Het zal noodzakelijk zijn dat de ge troffenen, die meenen hiervoor in aanmer king te kunnen komen, zich tot het ge meentebestuur met verzoek in dezen geest wenden. Zuid-Beveland Geslaagd. WEMELDINGE. Voor het middenstands diploma Algemeene Handelskennis slaagde o.a. onze dorpsgenoot de heer G. J. van Nimwegen. Bij de door de Ver. van Modevak scholen in Nederland gehouden examens slaagde voor coupeuse mej. A. Mieras al hier. Bij de te Utrecht gehouden examens afgenomen door de Ver. ter Veredeling van het Ambacht werd het diploma gezel tim merman behaald door den heer D. van El- sacker te Rotterdam, voorheen alhier. Rijkspostspaarbank. WEMELDINGE. Bij de Rijkspost spaarbank alhier werd gedurende de maand Juli ingelegd402.80, terugbetaald 6909.70. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 3 stuks. Aanvraag bouwvergunningen. WEMELDINGE. De bux-gemeester maakt bekend dat aanvragen voor een bouwver gunning door particulieren uitsluitend in gediend wox-den door tusschenkomst van het gemeentebestuur, onverschillig of voor het werk al dan niet een bouwvergunning van de gemeente noodig is. Hiertoe worden formulieren beschikbaar gesteld ter ge meentesecretarie. Indien men eventueele moeite zou hebben met het invullen dezer fox-mulieren, dan kan men zich op 't bureau van het Bouw- en Woningtoezicht voor Zuid-Beveland ter assistentie vex*voegen. Getyden Wemeldinge. Aug. Hoog water Laaj Zaterdag 10 L.K. 9.25 21.40 2.52 Zondag 11 10.17 22.39 3.46 11.24 23.54 4.50 12.45 25.20 6.08 Maand. 12 Dinsdag 13 Woensd. 14 Donderd.15 Vrijdag 16 14.05 2.34 15.06 3.31 15.57 water 15.13 16.11 17.25 18.46 20.03 21.00 21.46 22.28 Zaterd. 17N.M. 4.15 16.40 10.06 Z eeuwsch- V laanderen Raad van Terneuzen. Stekelige discussie over de hulppolitie en den luchtbe- 0 schermingsdienst Een bu reau voor jeugdregistratie Geen kermis dit jaar. TER.NEUZEN. Donderdag kwam voor de eerste maal na het plaats grijpen der bijzondere gebeurtenissen de Raad in ver gadering bijeen. Bij de opening herdacht de VOORZIT TER degenen uit de gemeente die. in den strijd voor het vadex-land gevallen zijn en spoorde aan tot eensgezindheid. Op een tweetal adressen om subsidie in zake door enkele ondernemingen getroffen wachtgeldregelingen werd beslist, dat in eventueel voorkomende gevallen de ge meente haar aandeel in de kosten der sub sidie zal bijdragen. Een tweetal verzoeken, nl. dat van het personeel der hulppolitie en van den lucht beschermingsdienst om vergoeding voor het verricthen van diensten, had een zeer drukke b^prelcing. B.en W. gaven in hun prae-advies over deze zaak een uitvoerige beschouwing omtrent den omvang dezer diensten en de bijdragen die een bijslag op de steunuitkeering der betrokkenen zou vergen, terwijl zij verder mededeelden, dat uitkeering van een dergelyken toeslag niet geoorloofd was. De heer FILIUS betoogde, dat voor deze menschen iets gedaan behoort te worden. Dit is een recht dat zy hebben, daar zij fei- telyk volledig in dienst zyn. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM ging verder, en stelde voor om voor deze dien sten. of uitsluitend menschen aan te nemen, die verder geen gezinsinkomsten hebben, en van wie de inkomsten van andere ge zinsleden gedeeltelyk niet kunnen worden afgetrokken, of wel stappen te ondernemen by het betrokken departement, om er toe te geraken, dat het loon gelijk kan worden gesteld met het minimumloon in de werk verschaffing, met behoud van andere ge zinsinkomsten. De heer VAN DRIEL uitte als zijn mee ning, dat het thans ook weer gegaan is als tijdens vorige oorlogen, dat nl. de lasten op de minst draagkrachtigen worden ge legd. Oorspronkelijk bestonden de beide ge noemde diensten uit vrywilligex-s, die even wel om een of andere reden alle zyn ver dwenen, en waarvoor werkloozenin de plaats zijn aangenomen. Spreker stond op het standpunt, dat de betreffende diensten in personeel kunnen wox-den teruggebracht en wel met van de thans bestaande be zetting, terwijl hij er verder op wees, dat te Rotterdam 1.50 per dag wordt betaald boven de steunuitkeering. De betrokkenen hebben bij deze diensten geen belang, zyn er integendeel door geschaad. Spreker zou het noodig vinden, dat voor het verrichten dezer diensten alle daarvoor in aanmerking komende personen om toerbeurt zonder vergoeding werden aangewezen. Dan eerst zou recht geschieden. De heer COLSEN gaf te kennen, dat dezen menschen voor hun wex-k ook een uitkeering toekomt, terwijl hij verder cri- tiek uitoefende op de werking van den luchtbeschermingsdienst te Sluiskil tijdens de oorlogsdagen. De VOORZ. deelde bij zijn beantwoording dezer sprekers den gang van zaken mede, en wees er verder op, dat hij zich inzake deze kwestie ook x-eeds met het departe ment van Sociale Zaken in vex-binding had gesteld, eerst schriftelijk, en toen geen bevredigend antwoord werd verkregen persoonlijk. De afloop dezer bespreking is neergelegd in het voorstel van B. en W. De heer FILIUS verwees in tweede in stantie naar art. 7. alinea 2 van het regle ment voor den werkloozensteun en hield op grond hiervan staande, dat aan de betrok kenen een toeslag van 15 kan worden verleend. Ten slotte werd een voorstel van den heer FILIUS om op genoemden grond van genoemd artikel te trachten een toeslag op de steunuitkeering te verleenen, m. a. s. aangenomen. Onder verwijzing naar hun voorstel in de vorige vergadering stolden B. en W. voor, stappen te nemen om te komen tot instelling voor een bureau voor Jeugdx-egi- stratie. Thans viel omtrent dit voorstel zelf geen woord meer, doch wel werd de daarbij overgelegde begrooting aangevochten, als zijnde aan den zeer hoogen kant. Dit was veroorzaakt door den eisch van het be trokken depax-tement, dat het bureau in een afzonderlijk gebouw zou worden onderge- bracht. Met 12 tegen 1 stem werd het voor stel van B. en W. aanvaard. De heer Filius stemde onder protest voor. Op verzoek van de afdeeling Terneuzen van den Ned. Kappersbond werd m.a.s. en zonder discussie besloten te bepalen, dat de kapperszaken des Maandags na 1 uur gesloten moeten zijn. Het voorstel van B. en W. tot aanstelling van een administratieve kracht bij de poli tie werd m.a.st. aangenomen. Zonder discussie werd besloten de ker- mis voor 1940 te schorsen. GEWONDE OVERLEDEN. TERNEUZEN. De 35-jarige J. Scheelte woonachtig te Tex-neuzen die bij het auto ongeval te Breda met de 3 andere inzitten den ernstig gewond werd is in een zieken- - huis te Breda aan de bekomen vex-wondin- gen overleden. De toestand der overige slachtoffers moet nog zeer ernstig worden geacht. Schade door vischotters of waterratten. AXEL. Op de Groote Kreek onder deze gemeente komt het den laatsten tyd her haaldelijk voox-, dat schade is aangericht aan de vischfuiken. Ook de inhoud der fui ken is meermalen bedenkelijk klein. Het vermoeden bestaat dan ook, dat weer een of meer vischotters op de Kreek huizen, die de schade aanrichten en ook veel visch verorberen. Men heeft echter nog geen spoor van de 'dieren gevonden. In den af- geloopen winter zijn twee vischotters 'waar genomen in deze omgeving, doch men heeft ze toen niet kunnen vangen. De mogelijkheid bestaat echter ook, dat de schade aangericht wordt loor de talx-ijke groote waterratten, die dit jaar veel in dit vischxryke water voorkomen. Hoe het echter ook zy, het is schad' lijk voor de brood- visschers. BEGRAFENIS MET MILITAIRE EER. BRESKENS. Dondex-dag des namiddags 3 uur werd alhier het stoffelijk overschot van een Engelsch vllegerofficler ter aarde besteld, welke Woensdagavond bij de Ha ven aanspoelde. By deze plechtigheid waren aanwezig de burgemeester mr. J. P. Drost, de gemeen tesecretaris en ds. Goudswaard. De burgemeester wijdde enkele woorden aan den overledene, die bij het vervullen van zijn plicht aan vreemde aarde Is moe ten worden toevertrouwd. Na het eeresaluut van de Duitsche weer macht werd de met bloemen bedekte kist neergelaten. Daarna sloot ds. Goudzwaard met den tekst „De zee gaf hare dooden weer", waarop de burgemeester de Duit sche weermacht namens de onbekende familie dankte voor deze daad van huma niteit. Gemengd Nieuws VAKKAMP VOOR KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. Wy vernemen, dat op 2 September a.s., weer een herscholingskamp voor werklooze handels- en kantoorbedienden aanvangt, georganiseerd door den Algemeenen Ne- dex-landschen Bond van Handels- en Kan- toorbedienden, in samenwerking met het departement van Sociale Zaken en de mo derne centrale voor werkloozenzorg. Dit kamp duurt 13 wegen en eindigt dus op 30 November d.o.v. en wordt gehouden te Lunter'en in het kamphuis op de Sclxeele- berg. Het kamp is toegankelijk voor werklooze jonge bedienden, die de 16-jarige leeftijd hebben bereikt en de 24-jarige leeftijd nog niet overschreden hebben, en die er wat voor voelen, in een voortreffelijk ingex-Icht gebouw onder bevoegde leiding zich de vaardigheid op diverse machines weder eigen te maken of ze te leeren bedienen, en zich verder te bekwamen in de verschil lende vakken als handelscorrespondentie in vier talen, boekhouden, handelskennis, han- delsrecht en stenografie. Een belangrijke plaats is ingeruimd voor de lichamelijke opvoeding, spel en sport. HOE BELGISCHE TJRSULINMEN WERDEN DOODGESCHOTEN. Het D.N.B. meldt uit Berlyn De px-ies- ter Josef Kreps van de Abdy Keizersberg te Leuven heeft verhaald hoe Belgische zustex-s Ursulinnen door Engelsche solda ten wex-den doodgeschoten. De zusters van het klooster der Ursulinnen te Leuven, Mechelschestraat, waren uit angst voor de Engelschen, die op 15 Mei de stad bezet hielden, in een kelder van een in dezelfde straat gelegen brouwerij gevlucht. De zus ter Anna Tax-cisia Calis, die nog in het klooster gebleven was en haar medezusters wilde volgen, werd op straat door Engel sche schutters aangehouden. Tevergeefs verzocht zij haar te laten doorgaan. Zon der eenig medelijden openden de Engel schen het vuur uit hun machinegeweren op de ongelukkige zuster, die door een schot in het hart dood ineenzonlc. Een te hulp snellende Ursulin werd eveneens met het machinegeweer beschoten. Zij werd ernstig gewond en bleef op straat liggen. Nadat de Engelschen zich teruggetrokken hadden kon de gewonde zuster met een auto vervoerd en door den priester Kreps van het laatste oliesel voorzien worden. BLINDE SLAAGT VOOR HET PRACTIJK-DIPLOMA ENGELSCHE HANDELSCORRESPONDENTIE. Door een bijzondere regeling der Ver- eeniging van leeraren in handelscorrespon dentie, boekhouden en stenografie, te Am sterdam werd het mogelijk, da,t de blinde candidaat J. de Wert te Eindhoven, aan het practyk-examen Engelsche handels- cox'respondentie, dat o.a. te Eindhoven werd gehouden, kon deelnemen. De candidaat gaf blijk van een buitengewone kennis der Engelsche handelstaal en verwierf dan ook het practijk-diplóma der vereeniging van leeraren. Zyn cijfers behooren tot de hoog ste, die zijn toegekencj^ MUZIKALE MARINEMANNEN BIJ DEN OPBÓUWDIENST. Op initiatief van der. commandant van het korps 38 van den Opbouwdienst, luite nant ter zee le ase Kramer, welk korps gelegerd is op Oud-Bussum en voor 't mee- rendeel bestaat uit matrozen en mariniers, is thans een orkest samengesteld. Dit ox-- kest bestaat uit verschillende afdeelingen, een hawaian- en jazband, een mondaccör- deonclub, een zangkoor en een fanfarekorps. Donderdagavond hebben deze marine mannen te Laren een eerste uitvoering ge geven, terwijl het in het voornemen ligt om in de toekomst in diverse plaatsen op te treden. WATER EN DUISTERNIS EISCHTEN WEER SLACHTOFFERS. De zee heeft zich Donderdag van haar gevaaxdykste kant laten kijken. Het 6-jarige jongetje W. de J. te Pijnacker was met een buurvrouw naar Scheveningen gegaan. Om streeks twee uux kwam deze buurvrouw bij de politie aangifte doen, dat het knaapje vermist werd, het was in badpak gekleed. Daar het kind to heden niet gevonden is, neemt men aan, dat het is verdronken. Nog een jongetje heeft te Den Haag ten gevolge van het water het leven gelaten, n.l. de 7-jarige J. J. Hij was met twee buur jongetjes gaan wandelen, en daarbij in le buurt van de Laakhaven gekomen. Toen het reeds donker was, kwamen de beide andere kinderen terug en vertelden, dat Z. in het water was „gewaaid". Gisterochtend is de politie gaan dreggen, doch zy heeft h.t lijkje nog niet gevonden. Tengevolge van de diepe duisternis zijn gisternacht voorts tal van personen in 3e Haagsche grachten terechtgekomen. Op een na zyn allen gered hetzij door burgers, het zij door de politie. Gistermorgen is aan de Veendaalkade door politieagenten mèt be hulp van een dreg het lijk opgehaald van den 66-jarigen van der K. Men neemt aan, dat hij, doox- de duisternis misleid, te water is geraakt. NIEUWE MOTOR,REDDINGBOOT IN DIENST GESTELD. De nieuwe aanwinst van de Noordzuid- Hollandsche Reddingmaatschappij, de mo torreddingboot „Arthxxr" is in dienst ge steld en bestemd voor Scheveningen. De „Arthur" is een geschenk aan de Noord- zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij van een liefdadige Nederlandsche dame. Het schip is 1498. m. lang er 3.60 m. breed. Wat de lijn betreft, gelijkt 't schip als twee drup pels water op de „Neeltje Jacoba", doch het is een meter of vier minder lang. In twee geheel waterdicht gescheiden, achter elkaar gelegen motorkamers zyn geplaatst 2 vier'cylinder vier takt Kromhout Gardner scheepsdieselmotoren van 40 p.k. ieder, die voor de voortstuwing zorgen en het scheepje een snelheid van 8 zeemijlen ge ven. De „Arthur" kan vijftig schipbreukelin gen opnemen en wanneer dat noodzakelijk is, is er genoeg olie aan boord om drie maal vier en twintig uur met volle snelheid het ruime sop te kunnen houden. Te Scheveningen zal het schip de plaats van de „Zeemanshoop" innemen. DE „MAN VAN DEN OPBOUWDIENST". Ophieuw zijn eenige A:r.:terdamsche winkeliers de dupe geworden van een per soon, gekleed in de uniform van den Op- bouwdienst, die voordoet voor deze instel ling opkoopen te doen. Dezer dagen vervoegde zich een derge lijk persoon by een koopman aan den Ruyterweg. Hij verklaarde belast te zijn met ,}iet doen van inkoppen ter verpleging van 38 man van den Opbouwdienst, die waren ingekwartierd in een schoolgebouw aan de Reynier Claesenstraat. Hij ver zocht den koopman nog denzelfden avond 'veertig halve onzen hakyrorst te willen levex-en en verklaarde voor Vrijdag en Zaterdag nog kaas en spek noodig te hebben, waarvan hij nog een nadere be stelling zou doen. Voor direct had hy voorts twee pond koffie exx. een half ons thee noodig. Te goeder trouw gaf de koopman deze goederen mede, maar bij het bestellen van de hakworst moest hij tot de ontdekking komen, dat er in de R. Claesenstraat geen schoolgebouw was. Een tweede slachtoffer was de eigenaresse van een winkel in Amster dam-Zuid, die Donderdagavond bezoek kreeg van iemand ;n de uniform van den Opbouwdienst, die beweerde chef-kok te zyn. Hij vx-oeg haar medewei-king by de levering gedurende vijf dagen van kaas, boter, koffie en thee. Met het oog op het late uur wenschte hy" vast eenige koffie en thee mede te nemen, welk verzoek werd ingewilligd. Ook hier het oude liedje: adx-es onbekend. Of men hier met een en dezelfde per soon te doen heeft, staat niet vast. De chef-kok heeft wellicht vroeger by de be reden troepen dienst gedaan. Hij droeg tenminste rijlaarzen en sporen. Een en ander zy een waarschuwing voor winkeliex's aan onbekenden niet te goeder trouw goederen mede te geven. De gevolgen, welke steeds nadeelig blijken, zyn voor rekening van de winkeliers. Van hun vertrouwen wordt danig misbruik ge maakt. VIJF JONGELUI STALEN VOOR DUIZENDEN GULDENS AAN TEXTIEL- GOEDEREN. De Groningsche recherche heeft een vijftal jongens aaxxgehouden, die talrijke goederendiefstallen hebben gepleegd. De 19-jarige J. B. F., in dienst van de firma L., was op slinksche wyze in het bezit gekomen van de sleutels van het pand der firma en ging tezamen met andere jongelieden naar binnen, waar zy gx-oote partyen goederen verzamelden en Wegsleepten. Wegens den omvang der partijen maak ten de jongens gébruik van een auto. Het gebeurde, dat enkelen hunner onmiddellijk met de gestolen waar op stap gingen, om deze van de hand te doen. De buit bestond uit gx-oote partijen graslinnen, peau de pêche, honderden paren dameskousen, .gx-oote hoeveelheden koordvelvet en andere textielgoederen ter gezamenlijke waarde van duizenden guldens. De hoofddader was bovendien in het bezit van den bx-and- kastsleutel en met behulp daarvan ont- vreemdde hy tevens een groot bedrag aan geld. Behalve J. B. F. arresteerde de re cherche den 18-jarigen H. L. K., maga zijnbediende bij dezelfde firma, den 18- jarigen F. van A., en wegens heling den 23-jarigen kleermaker D. F. T. en den 23- jarigen koopman P. K. Zij slaagde ex- tevens in een groot gedeelte der gestolen goederen te achterhalen. De vyf jongelieden zijn voor den offi cier van Justitie geleid. Tegen eenige andex-e personen, die verdacht worden van heling, is px-oces verbaal opgemaakt. ERGERLIJK GEVAL VAN OPLICHTING. In Naarden heeft zich een "ergerlijk geval van oplichting voorgedaan, waarbjj ver scheidene personen zijn gedupeerd. By vex*- schillende woningen aan den Huizex-- straatweg belde een man aan, die zei van den distributiedienst te zyn en vex-zocht om de petroleumbonnen. Deze moesten worden ingeleverd, zei hy, daar zij vervallen waren. Vele bewoners vlogen er in en gaven de bonnen af, een persoon was handiger en stelde de politie van het geval in kennis. Toen deze echter ax-x-iveerde, was de man met de bonnen verdwenen. Hoewel de man in de buurt onbekend bleek, was hy toch goed op de hoogte, want de meeste wonin gen aan den Huizerstraatweg zyn niet op het gasnet aangesloten. DE GEHEIME ZENDER. Het gebeurde, zoo schrijft een corres pondent van de „Leeuw. Crt.", dat op een vi-oegen ochtend dicht bij een boerenex-f in Friesland een vreemdsoortig voorwerp wei-d gezien. Wat het wel wezen zou? Dag aan dag daveren vliegtuigen over het dorpje en ze houden de bewoners zelfs uit hun verkwikkenden slaap. Dus je kunt nooit weten Wordt er ook niet steeds ernstig in de bladen gewaarschuwd om toch vooral niets aan te raken, als men ergens een onbekend voorwerp vindt? Maar één is de nieuwsgierigheid te mach tig het is een jonge man, die den ooi-log heeft meegemaakt en dus van gevaren weet. Snelbesloten springt hij in een schouw en roeit naar den overkant, waar het roerlooze ding ligt. Waarschuwingen van elders weerhouden hem niet, hy komt dichterby en vindteen veldtelefoon, of althans iets wat er op lykt.» Een klos met draad van eenige hondei-den meters lengte is er ooit bij en een kistje met stevige draagriemen. En op het kistje een briefje met de gebruikelijke afkortingen. Er bestaat geen twijfel meer aan hier is een geheime zender gevonden, die 's nachts werd uitgeworpen door een vliegmachine. Iemand, die veraf staat, verkondigt lulde, dat nu de parachute ook wel spoedig ge vonden zal worden. Maar neen, die is nergens te zien en de conclusie luidt, dat die dan wel weer mee naar boven geno men zal zijn... Men wikkelt nu den draad om den klos en het heele geval wordt in beslag genomen door den dienstdoenden politieman, want de veldwachter wordt te lefonisch op de hoogte gesteld zoo heeft ieder zyn plicht gedaan. En nu de ontknooping van het drama? Ergens op de plassen ligt een groepje pad- vinders te genieten van de vrije natuur. Het is een behooxiyk eind van het dorp en de jeugd is vindïngryk. Daarom meenden de jongens handig te doen, door een veld- PALEISSI RAAT 9 - DEN HAAG. SSe week 1890. De Oudheidskamer te Vlissingen zal waarschijnlijk de volgende week geopend worden. Voox-loopig worden de verschillen de voorwex-pen tentoongesteld in de kamer op de tweede verdieping van het stadhuis, waar men vroeger het oud-archief bewaar de. Wordt te gelegener tyd de gevangen- toren door het ryk aan de stad afgestaan, dan zullen denkelyk de oudheden en merk waardigheden naar dit statig gebouw over gebracht worden- en daar te bezichtigen zyn. De mailbooten der My. „Zeeland" ver voerden van 2 tot 8 Augustus 2576 passa giers, nl. 1549 uit Queenboro en 1027 uit Vlissingen. De officier van gezondheid 2e kl. A. C. Vermaas, van het 2e reg. vesting-art., is overgeplaatst bij het 3e reg. inf. te Middel- bux-g. Door de arrondissements-rechtbank te Zierikzee is, ter vervulling van een vaca ture van rechter in dat college, de navol gende lyst van aanbeveling opgemaakt mr. J. H. van Bel, substituut-griffier bij de arrond.-rechtbanlc te Maastrichtmr. J. F. van der Lek de Clercq, rechter-plaatsver- vanger in de arrond.-rechtbank en advocaat te Zierilczee mr. B. W. F. Kx-onenberg, substituut-griffier bij de ax-rond.-rechtbank te Rottex-dam. Ds. N. de Jonge te Brussel heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv, ge meente te Zaamslag. Tot hulpsluiswachter van de Westsluis te Terneuzen is benoemd de heer W. F. Meijer te Hansweerd, gezagvoerder op de stoomboot varende tusschen Vlake en Wals oorden. telefoon aan te leggen, dwars door de lan den heen, voor het doen van bestellingen. 's Avonds hadden zij het toestel laten staan omdat het te laat geworden was den volgenden ochtend konden ze dan met het aanleggen verder gaan. Maar nu werd er een leelyke streep door de rekening ge haald, want het aanleggen van een eigen telefoon is in oorlogstyd nu eenmaal niet geoorloofd en in beslag genomen voorwer- pen worden ook niet zoo gemakkelijk teruggegeven. Voor de jongelui is het te hopen, dat hun jeugdige onbezonnenheid niet al te zwaar gestraft wordt, maar de bewoners van het dorp kunnen nu weer ge rust zyn. HET SPOORWEGNET IN BELGIË WORDT HERSTELD. 150 bruggen waren onklaar gemaakt. Het herstel van het Belgische spoox-weg- net maakt snelle vorderingen. Nadat de afdeelingen Duitsche pioniex-s onmiddel lijk na het binnenrukken der Duitsche troepen met het werk aan de hoofdzake lijk door de Engelschen verwoeste spoor wegbruggen begonnen zijn en tot nu toe reeds een vierde gedeelte van de bruggen en spoorwegovergangen weer in orde heb ben gebracht, heeft de maatschappij der Belgische spoorwegen zich belast me,t liet herstel van 150 bruggen voor het ver keer. In 110 gevallen is het werk hiertoe, in samenwerking met de Duitsche afdee lingen, reeds begonnen. Dagelijks worden vier tot vijf bx-uggen weer bedrijfsklaar gemaakt. Daarnaast is "een begin gemaakt met het herstel van de electrische signaal- inx-ichting. Verder worden de machine- en rail depots weer in orde gemaakt. Het tijdens de oorlogsdagen naar Frankrijk versleepte rollende materiaal, wordt met behulp van de Duitsche autox-iteiten naar België teruggebracht. Aangenomen kan worden, dat binnenkort ongeveer 1000 k.m. van het Belgische spoorwegnet weer te beryden zal zijn. Met korte tusschenpoo- zen zullen de andere deelen volgen, zoo dat tegen midden September het geheele Belgische spoorwegnet weer bedrijfsklaar zal zijn. KETTENGHANDEL IN LEVENSMIDDELEN TE PIJNACKER. Werkloos raadslid als verkoopagent. Gemeente- en rykspolitie van Pynacker hebben een einde weten te maken aan een uitgebreiden kettinghandel in levensmid delen. By den caféhouder van S. werden gx-oo te hoeveelheden levensmiddelen in beslag genomen, w.o. 65 flesschen slaolie, 3 gx-oo- te balen koffie, 150 kilo reuzel en vet, groote partyen ryst en lusten met ge droogde vx-uchten. De caféhouder had den geheelen zolder vol en ontdook de, Hamster-, Opdry'vlngs- en Distxibutiewet. De klanten werden schandeiyk overvraagd en moesten voor een pond koffie 2 gulden, voor een pond thee 5 gulden, enz., betalen. Als vex-koopagent fungeerde het ge meenteraadslid L., dat werkloos is. Bij dezen „vroeden vader" werd 'een verkoop- boek gevonden, waarin de tarieven en namen der klanten stonden vermeld. De klantenkring bleek zeer uitgebreid te zijn en sommige afnemers woonden zelfs in de buurt van Amsterdam en Haarlem. Aan de hand van deze adressen haalden twee rechercheurs met een auto al deze goederen weer terug. Proces-verbaal is opgemaakt tegen' den caféhouder S., het raadslid L. en de ver schillende hamsteraars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6