Provinciate Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Plannen tot herstel van het betalingsverkeer iiBsctien. een aantal Europeesche landen. 183ste JAARGANG NUMMER 183 ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firmas F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent per v/eek ol 2.30 per kwartaal. Franco per post t 2 50 per kwartaal- Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels t 1 50, iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 5 regels (0.50, Iedere 'egel meer 10 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit vier bladen Vraagstukken met betrekking tot de „waarde" van den gulden. DE BEURS BLIJFT VRIJ GUNSTIG GEDISPONEERD. Zooals men. weet is het betalingsverkeer van Nederland met de andere landen na den lOen Mei onmiddellijk stopgezet. En ook met de overige. landen, die in den oorlog werden betrokken is dit het geval geweest. Na de bezetting is hierin niet onmiddellijk' verandering gekomen en ook op het oogenblik stagneert het betalings verkeer nog altijd voor een groot deel, al wordt de clearing met Duitschland op de gebruikelijke wijze voortgezet. In breëde lagen van onze bevolking zal de vraag zijn opgekomen, hoe men zich voorstelt; op welke wijze hét betalings verkeer in de toekomst zal kunnen worden hervat'. De positie van Nederland is im mers door de jaren heen van dien aard geweest, dat de welvaart hier te lande voor een goed. deel afhankelijk was van invoer en uitvoer, van vrachtvaart ten be hoeve van buitenlandsche opdrachtgevers en van het optreden als tusschenpersoon bij het verrichten van verschillende trans acties tusschen andere landen. Ook al neemt men aan, dat de richting van ons handelsverkeer na den oorlog anders zal zijn dan vroeger het geval was, dan nog is er alle reden om aan te nemen, dat een herstel van de handelsbetrekkingen met het buitenland en van de scheepvaart ook dan weder als een noodzakelijkheid zal worden gevoeld. Nauw verband met deze kwestie houdt natuurlijk ook de mo gelijkheid van het verrichten van betalin-' gen, naar en van het buitenland. Indien de voorteekenen niet bedriegen, is er weinig kans, dat het vroegere be- -alingssysteem weder zal worden hervat .n den vorm, zooals dat gebruikelijk was, n.l. door het koopen en verkoopen van juitenlandsche betaalmiddelen en wissels, ./elke handelingen alle tezamen konden /orden samengevat onder den naam van alutamarkt. Het resultaat van de gebeur- enissen van den laatsten tijd zal onge- ivyfeld zijn, dat Duitschland in de toe- :omst in het Europeesche handelsverkeer een overheerschende rol zal spelen en dat 'e organisatie van het buitenlandsche han delsverkeer van de verschillende landen op het Continent van Berlijn uit zal worden geregeld. De plannen, die daar ter plaatse worden voorbereid om het betalingsver keer in een nieuwere vorm te herstellen kunnen dus van het grootste belang wor den geacht. Het zal den lezers waarschijn lijk bekend zijn, dat Duitschland tot nu toe de methode heeft gevolgd om met verschillende landen z.g. clearingverdra- gen af te sluiten, die hierop neerkomen, dat in Berlijn en in het land, waarmede het clearingsverdrag is gesloten, rekenin gen worden aangehouden van de vorderin gen, die ieder der beide landen op het andere heeft. Een ieder, die betalingen heeft te verrichten aan Duitschland moet deze bedragen storten bij het Clearing- instituut en omgekeerd moeten vorderin gen op Duitschland hier te lande bij dit Instituut worden ingediend. In Duitsch land wordt hetzelfde systeem gevolgd en zoo kunnen door een wederzijdsche afre kening de betalingen aan de betrokkenen geschieden. Dit is in het kort de werking van het z.g. wederzijdsche clearingverkeer. Men zal daaruit kunnen afleiden, dat indien er een groot aantal landen is, dat op deze wjjze betalingen wil verrichten of vorde ringen wil innen, even zoo vele clearing- verdragen moeten worden gesloten. Soe pel werkt het systeem dan 09k niet en het lijdt geen twijfel, dat door deze metho de het handelsverkeer in sterke mate aan banden wordt gelegd. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat men te Berlijn naar middelen heeft gezocht om het be talingsverkeer, dat bovendien door de jongste gebeurtenissen tijdelijk vrijwel ge heel tot stilstand kwam. in de toekomst op een andere leest te schoeien, waardoor een vlotter verloop kan worden verze kerd. Men meent de oplossing te hebben gevonden door het instellen van een ge zamenlijke clearing, waarbij Berlijn het centrum zal zijn. Het is dan niet meer noodig om wederzijdsche verdragen tus schen de verschillende landen af te slui ten, doch verrekeningen tusschen Neder land en Denemarken, Zweden en Zwitser land, Nederland en de Balkanlanden, Bel gië en de Scandinavische landen, om slechts enkele voorbeelden te noemen kun nen dan voortaan via Berlijn plaats vin den, Ieder land houdt dus als het ware een rekening in Berlijn bij de Duitcche Rijksbank, die de verschillende vorderin gen en schulden vereffent en afwikkelt. Men zou het systeem het beste kunnen vergelijken met een girokantoor. Voorloo- pig schijnt het in de bedoeling te liggen om in dit systeem de Balkanlanden op te nemen, ter./ijl het zeer waarschiinlük fot do andere landen z?' --•...„.vi Er zullen vaste omre'-^-'nTs'-e zoodat men niet meer met het euvel he»' te doen van de voortdurend in waarde wis selende valuta's. Indien de methode naar bevrediging werkt, dan is er alle reden om aan te nemen, dat het in de toekomst tot een groot aantal landen zal worden uitge breid en het is niet uitgesloten, dat ook de overzeesche landen daarbij zullen toe treden. Wij. hebben gemeend bovenstaande kwestie aan Qnze lezers in zijn, meest een- voudigen vorm te moeten toelichten, om dat zij op het oogenblik zeer actueel is en ongetwijfeld ook van veel invloed zal zijn bij de toekomstige organisatie van het economische leven in Europa. Men hoort den laatsten tijd nog al eens spreken over de mogelijkheid „dat de gulden- zal dalen". Daarbij wordt dan verteld tegen welke waarde de- gulden „in het buitenland" wordt ingewisseld. Gewoonlijk, wordt on der het buitenland dan verstaan Amerika en Zwitserland. Wij hebben al' eens méér opgemerkt, dat men aan deze voorstelling van zaken niet al te veel waarde moet toe kennen, omdat er op het oogenblik van een betalingsverkeer tusschen Nederland en Amerika en Nederland en Zwitserland geen sprake is. Een Zwitser, die dus gul dens koopt kan er op het oogenblik weinig mee doen en is als gevolg daarvan ook niet bereid de volle waarde te geven. Hij kan die guldens alleen inwisselen, in de verwachting, dat hij ze later weer tegen hoogeren prijs van de hand kan doen, n.l. indien het betalingsverkeer weder op de hierboven gemelde wijze wordt hersteld. Zooals de toestand zich. thans laat aanzien schijnt er voor een werkelijke depreciatie van den gulden weinig gevaar te bestaan. Intusschen mag met een zekere voldoe ning worden geconstateerd, dat inderdaad de vrees, dat de gulden minder waard zou worden in sterke mate is verminderd. Men is gerustgesteld door de ervaring, dat aan de prijzen der goederen, voor zoover die thans nog beschikbaar zijn, terdege de hand wordt gehouden, zulks in tegenstel ling met den toestand tijdens den vorigen oorlog. o o De beurs is in de afgeloopen week gun stig gestemd geweest en er heeft zich voor al goede kooplust voor staatsfondsen voor gedaan, een verschijnsel, dat er eveneens op wijst, dat de vrees voor een waardeda ling van den gulden vrijwel als geweken kan worden beschouwd. Het zijn vooral de 496 1940 II en de 33% 1938, waarin vrij veel handel plaats vindt. De koersen hebben een stijgende richting gevolgd. De belangstelling voor andere beleggings waarden, zooals pandbrieven en gemeente- leeningen blijft nog gering. Toch is de technische positie van de pandbriefmarkt wel eenigszins verbeterd, daar het aanbod, dat langen tijd de koersen heeft gedrukt, thans vrjjwel geheel is opgenomen. Wat de aandeelenmarkt betreft, is er reden te verwachten, dat het lijstje van de zgn. nijst-officieele markt binnenkort zal worden uitgebreid door het opnemen daar in van de koersen van verschillende binnen- landsche industrieele waarden. Onnoodig te zeggen, dat men van deze ondernemingen den toestand nog het best kan beoordeelen, zulks in tegenstelling met de positie van een concern als de. Koninklijke of de Uni lever. Het was een groote teleurstelling, dat dezer dagen melding werd gemaakt van het besluit der aandeelhoudersvergadering der Koninklijke Petroleum (welke maat schappij naar men weet haar zetel heeft verlegd naar Curagao), om geen slotdivi- dend uit te keeren en dus de totale uitkee- ring te beperken tot het reeds betaalde interim-dividend van 5 Tevens werd ge meld, dat de totale nettowinst over 1939 25.8 millioen heeft bedragen tegen vorig jaar 88.0 millioen, hetgeen dus een be langrijke achteruitgang beteekent. Men was zich er wel van bewust, dat het intre den .van den oorlogstoestand allesbehalve gunstig heeft gewerkt op de financieele resultaten van de maatschappij, maar toch had men een dergelijke daling van het winstcijfer niet verwacht Het is intusschen de vraag of die daling niet gedeeltelijk ver oorzaakt wordt door extra hooge afschrij vingen en dat de bruto-inkomsten in wer kelijkheid een minder onbevredigend beeld van den toestand te zien geeft. Na het be kend worden van de resultaten is er een vr\j gevoelige koersdaling ingetreden en wel van ca. 10 Van de Unilever wordt gemeld, dat deze maatschappij haar buitenlandsche belangen, nl. die in Amerika, de Philippijnen, de Bel gische Congo, China, Turkije en Azië heeft ingebracht in de Zuid-Afrikaansche doch termaatschappij te Durban. Een nadere toelichting op deze overdracht werd niet gegeven. De meeste industrieele waarden waren vast gestemd en ook scheepvaartaandeelen zijn over het algemeen in koers verbeterd. Daarentegen is de toestand voor de Indi sche maatschappijen nqg altijd zeer onover- De staasschoorsteenveger van braunau heeft de onverdeelde bewondering van de Nederlandsche jeugd, die haar vacantie in de Ostmark doorbrengt MODERN HOTEL VOOR GASTEN VAN LEN FUHRER Vandaag is te Berchtesgaden, waar zooals men weet Hitier zijn residentie heeft, het hotel „Berchtesgadener Hof" geopend. Hiermede krijgt' Duitschland zrjn modernste hotel in de mooiste omgeving. Het is het eigendom van de N.S.D.A.P. en dient vooral om, op niet te grooten afstand van den Obersalzberg, een modern huis te hebben voor vooraanstaande gasten van den Führer. In Juli 1939 werd met den bouw begonnen. In de inrichting van het huis is elke luxe vermeden. Daaren tegen is de grootste waarde gelegd op een artistieke en degelijke inrichting. Alle ka mers zijn van de technische hulpmiddelen van dezen tijd voorzien, incl. rijkstelefoon en radio. De schiloerijen aan de muren zijn werken van hedendaagsche Duitsche kunstenaars. Er is een telexinrichting aan wezig, die op het geheel Duitsche net is aangesloten. De andere installaties en machines vertegenwoordigen het modernste wat het hotelbedrijf op dit gebied ver toont: reusachtige electrische haarden, een enorme koelinstallatie en een wijnkelder met automatische egeling van tempera tuur. Het „Berchtesgadener Hof" heeft 170 bedden in 120 kamers. In totaal kunnen zich 1500 gasten in de zalen en op de terrassen bewegen. zichtelijk. Dat is bijv. het geval met de ta baksondernemingen. De prijzen die voor het product zijn gemaakt en die waarschijnlijk ook voor de nog te verkoopen tabak zullen worden geboekt zijn op zich zelf zeer be vredigend en belangrijk hooger dan het vorige jaar, maar er is nog altijd een hoe veelheid van ca. 18000 pakken, die hetzij onverkocht in Indië liggen of die bij het uitbreken van den oorlog onderweg waren en wellicht in een buitenlandsche haven zijn aangeland. Indien deze tabak buiten beschouwing zou moeten worden gelaten, dan zou er waarschijnlijk ondanks de gun stige prijzen voor de verkochte tabak wei nig winst voor de maatschappijen over blijven. Ten aanzien van de rubber is de situatie evenmin, duidelijk, al is men de opvatting toegedaan, dat de verkoopen uit Indië naar Amerika nog altijd vrij regelmatig plaats vinden. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in den afgeloopen week. 4 Nederland 1940 I 97, 96%, 97%. 4 Nederland 1940 H 91%, 90%, 91i&/10, 92, 9113/IG 3—3i/2 Nederland 1938 81%, 80%, 818/jo, 82%, 82%. Koninklijke Petroleum 189, 180, 169%, Aku 58, 66, 67%. Philips 117, 1201/2, 127. Amsterdam Rubber 177%, 169%, 170%. Ned. Scheepvaart Unie 100, 10i]/2, 103%. Unilever 70, 71'/,, 6S, 68%. H.V.A. 333, 318,"318%. Van Gelder Papierfabrieken 110%, 113, 111%, 111. Senembah 118. Anaconda 18%, 19%, 18. Beth. Steel 61%, 62, 59%, 60%. Rep. Steel 15, 14%. Curtiss Wright 6Via, 6%, 6%. Shell Union 8%, S^/io, 8V10. DE TERUGTREKKING DER ENGELSCHE TROEPEN UIT CHINA. Naar elders in ons blad wordt gemeld, heeft de Engelsche regeering besloten haar troepen uit China althans uit Peking, Tientsin en Sjanghai terug te trekken. In deze Chineesche steden zijn zg. buiten landsche „concessies", waar bij verdrag sommige mogendheden (Engeland, Frank rijk, Italië, de Ver. Staten) militairen mochten leggen. Engeland trekt zijn mili tairen dus nu terug. Het spreekt vanzelf, dat deze terugtrekking zwakte van En- geland's positie bewijst. Vermoedelijk zal ze wel in verband staan met de huidige EngelschJapansche wrijving. Mocht het tot een gewapend conflict komen, dan zou den de troepen in de Engelsche conces sies - in totaal slechts een paar duizend man zonder twijfel door de Japanners vernietigd worden, daar Japan honderd duizenden soldaten in China heeft. Intusschen verklaarde de Londensche radio gisteren, dat het besluit der Engel sche regeering geenszins op zwakheid van Engeland's positie in het Verre Oosten zou duiden! Militair gezien, hadden zoo geringe strijdkrachten geen groote beteekenis, al dus de verklaring. Door de ontwikkeling van het JapanschChineesche conflict heeft de oorspronkelijke taak van de En gelsche strijdkrachten, n.l. leven en eigen dom der Engelschen tegen de inheemsche bevolking te beschermen, practisch veel aan beteekenis verloren Uit een algemeene beschouwing van den algeheelen militairen toestand van Enge land blijkt, .dat door dit besluit de stra tegische positie van de Britsche strijd krachten in het Verre Oosten niet is ver zwakt, doch integendeel, aanzienlijk zou zijn versterkt!! De ïtaliaansche aanval op Engelsch Somaüland. Op bijgaande kaart zijn met zwarte pijltjes aangegeven de aanvalsrichtingen der ïtaliaansche troepen, o.a. naar de En gelschEgyptisch ooedan, Engelsch-Oost- Afrika en Engelsch-Somaliland. De ïtali aansche troepen hebben in Engelsch-So maliland belangrijke vorderingen gemaakt, Zeila is in him handen, terwijl Berbera, de hoofdstad van Engelsch-Somaliland, met omsingeling wordt bedreigd. De ïtaliaan sche avondbladen stonden gisteren, naar het D.N.B. uit Rome meldt, vol over dezen zegevierenden opmarsch der Italia nen. Zoo schreef de „Giomale d'Italia", dat door dezen opmarsch, die in Engeland levendige bezorgdheid heeft geweekt, op nieuw een zeer belangrijk knooppunt van het Britsche imperiale systeem is ge troffen, waardoor de doorvaart en de be- heersching van het Suezkanaal wordt be dreigd. De militaire en politieke betee kenis van dit Itr iiaansche succes kan noch Londen, noch Europa en het nabije Oosten ontgaan. Vergeefsch probeert de Britsche leugenpropaganda, de ïtaliaan sche successen te verkleinen door te be weren, dat de Italianen in Afrika slechts iets ondernemen, als zij een overmacht heb ben van tien tgen een. Juist in deze dagen hebben Engelsche bladen en de Engelsche berichtendienst echter de voortreffelijke bewapening en de superioriteit naar getal van de Britsche troepen steeds weer naar voren gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1