Mode en mode-uitwassen KNIPPATRONEN Handgebreide kleeding Strand- en badleven vieren hoogtij SPEELGOED uit stofresten INDRUKKEN VAN BLIJVENDE WAARDE Handgebreide kleeding staat nog steeds aan de spits. Men kan zich bijna geen klee dingstuk meer indenken of het komt in aanmerking om gebreid te worden. Maak sel en garneering passen zich in alle op zichten aan de mode aan en de hoeveelheid van materialen en kleuren maakt, dat er een ongekende verscheidenheid op dit ge bied ontstaat. Voor mantels en mantelcos- tumes worden wolsoorten gekozen, die de uniweefsels het meest nabijkomen, ter wijl men voor japonnen en jumpers meer fantasie aan den dag kan leggen. Alhoewel men niet gebonden is aan bepaalde kleuren verdient het toch aanbeveling om een man tel of costume niet te opvallend te kie zen. Donkerblauw komt in de eerste plaats in aanmerking en hierbij kan men allerlei blouses en jumpers dragen, zoowel effen kleuren als ruiten en strepen. De laatste hebben ditmaal ook een groote kans van slagen, ook wat breiwerk betreft. Voor de komende maanden zal men evenwel verstan dig doen de keuze te bepalen op fijne wol die vooral met opengewerkte patronen een kantachtig effect geeft. 'Jumpers met pastelkleurige strepen har inonieeren bij een donker costume, ook di to effen kleuren. Bij een gebreide rok kan zeer goed een effen blouse gedragen worden, zooals on ze schets b.v. een geslaagde combinatie te zien geeft. Het rokje bestaat uit zes banen, waarvan de middelste voor- en achterbaan opgestikt zijn. De jumperblouse is van an- gorastof met gebreide randen middenvoor, terwijl willekeurige lijnen gewerkt wor den met de wol. waarvan de rok gebreid is„ en waarvan ook de moezen zijn. Zelfs al werkt men alleen moezen, dan is het effect zeer apart. Het breien van kleedingstukken is niet moeilijk mits men gebruik maakt van een goed grondpatroon en aan de hand hier van mindert of meerdert. Trouwens, indien men de wol in be kende wolzaken koopt, zal men steeds ad vies kunnen inwinnen en moeilijkheden, die zich voor kunnen doen tot een oplos sing weten te brengen. Het opmaken van een kleedingstuk, zelfs van een jumper ver eischt evenwel een zekere vaardigheid en daarom verdient het aanbeveling de ver schillende onderdeelen in elkander te la ten zetten in de zaak, waar de wol gekocht is. Speciaalzaken zijn hierop ingericht en hebben een coupeuse of vakkundige ver koopster, die de maten van het figuur neemt om het gebreide onberispelijk van pasvorm af te kunnen leveren. Is het wonder, dat de breitechniek zoo'n vlucht neemt, wanner niet alleen een keur van materialen ons ter beschikking staat, doch tevens de mogelijkheid bestaat om een en ander vakkundig in elkander te laten zet ten. waardoor het werk in het minst niet voor een geweven kleedingstuk behoeft onder te doen? Nu wij nog midden in den vacantietijd zitten, zullen degenen, die in de omgeving van badplaatsen wonen, of er eenige we ken van ontspanning denken door te bren gen, ongetwijfeld haar aandacht wijden aan de strand- en badmode. Onverschillig of men aan het zeestrand vertoeft, dan wel in plaatsen waar een boschbad is, zal men toch uitzien naar een kleeding, die zich ook leent om ie zonnen. Bakpakken zijn, wat den aankoop betreft, niet in de distributie opgenomen, evenmin als allerlei onmisbaar geworden bijkom stigheden. Ook in ons land zijn verschillen de plaatsen, die niet aan zee gelegen zijn en toch hun „Lido" hebben, waar eveneens licht, lucht- en zonnebaden genomen wor den, die een bepaald genre kleeding vra gen. Aan welk strand men ook vertoeft, over al wordt een beeld van zomersche blijheid verkregen, dat tijdelijk de zorgen om het alledaagsche weet te verdrijven. Wel licht op geen gebied heeft de mode zich de laatste jaren zoozeer gewijzigd als het ge val is ten opzichte der strandkleeding. Vroegen vorige generaties nog badpakken, die tot over de klieën reikten en behalve de bloote armen een bescheiden halsuit snijding te zien gaven, ten overvloede zelfs nog met plooirokjes gedragen werden, thans zien wij volkomen andere modellen. De strandgarderobe heeft zich ook veel meer uitgebreid en bestaat behalve uit bad pak, badmantel, -schoenen, en -muts, uit kleurige, vlotte costumes, die tevens be doeld zijn om te zonnen, terwijl strandhoed, parasol en tasch tot de onontbeerlijke utensiliën behooren. Het badpak is meermalen tweedelig en bestaat uit een kort tricot broekje en een dito bustehouder, een geheel, dat onze groot- en overgrootmoeders de schrik om het hart zou doen slaan! Een dergelijk badpak leent zich evenwel slechts voor zeer slanke, jonge meisjes, doch ook in andere uitvoeringen en modellen is een groote keus, zoodat zelfs de meer gezetten haar ongewenschte vetlaagjes zooveel mo gelijk kunnen verbergen. Vóór alles worden kleurige bonte weef sels gedragen, die tegen het felle zonlicht bestand moeten zijn. Het ongedwongen, vrolijke strandleven maakt, dat men veel kan dragen, wat elders onmogelijk zou zijn. Hoe bonter en feller de kleuren zijn, des te meer passen 'zij in het kader van zee- en strandleven. Een opvallend verschijnsel is, dat de shirts, die de flanellen strandbroeken com- pleteeren vrijwel steeds hooggesloten zijn, in tegenstelling met andere strandcostu- mes, die den hals vrij laten. MODELLEN, D3E WEI NIG STOF VRAGEN. Succespatroon. A 230. Prijs 25 cent. Practisch vest, dat op kille dagen uitstekende diensten bewijzen zal. Men heeft er zeer wei nig stof voor noodig, die naar eigen smaak of ge ruit gekozen kan wor den. Kraag en knoopen afstekend materiaal. Patronen in de maten '44 t.m. 48. Succespatroon. A 231 Prijs 30 cent. Effen rok, die uit één breedte stof zonder zij naden gemaakt wordt, waarvoor niet meer dan één lengte noodig is. Sluiting met lange rij knoopen aan de voorzij de. Opgestikte taille band. Deze modellen zijn vooral practisch om op de fiets gedragen te wor den. Patronen in de maten PR—40—42. TWEE IN ééN PATROON. A 232 Prijs 35 cent. Vlot manteltje, dat op twee verschillende manieren gemaakt kan worden. Rechts ziet men het met kraag en kleine revers, ter wijl de zakken laag opgezet zün en het jnodel langer is, terwijl het linker man-. De drang naar uitzonderlijkheid is steeds groot geweest n Een zinlooze verspilling werd ook ten opzichte van bont aan den dag gelegd, voornamelijk van de vellen van herme- lijntjes, sabeldieren en bevers. Toen de burgers het voorbeeld der vorsten en ade- lijken gingen volgen vaardigde de over heid strenge bepalingen tegen het misbruik van bont uit. Ook aan kanten weefsels werd door de vorsten en hun hofhoudin gen enorme bedragen besteed en de edel lieden wisselden meermalen per dag hun breede, kanten kragen, waarvan één exemplaar niet minder dan eenige duizen- de goudfrancs kostte. Heeren droegen evenals de dames kost bare kanten morgengewaden, waarvan de prijs vele duizenden francs bedroeg. De heeren der schepping droegen niet slechts kanten kragen, doch ook waren de kap pen hunner laarzen van kostbare kant. Een Fransche hoveling beroemde er zich op, dat hij een waarde van „32 morgen wijnber- gengrond" om zijn hals droeg, hetgeen de kostbaarheid van dezen kraag op duide lijke wijze demonstreerde. Geen wonder, dat er een tijd aanbrak, dat de overheid meende een einde te moeten maken aan deze overdreven luxe ten opzichte der kleedingen. Vooral in Duitschland bleek men gezondere opvattingen te hul digen en werden strenge voorschriften omtrent deze verspilling gegeven. Men. ging in de stad n.l. zoover, dat men de vrouwen verbood om haar kleeren met paarlen en kostbare steenen te garneeren en ook ten opzichte van bont garneringen werden beperkingen voorgeschreven. Zeer streng was men in de Duitsche stad Augs burg te dien opzichte en verzet werd met een geldelijke boete gestrafd. De voornaamste oorzaak van het verval van den adelstand werd toegeschreven aan de onnatuurlijke verspilling van groo te bedragen aan de kleeding. In een oude kroniek kan men lezen: „Von der costlich- heit der cleider kommt es her, dass es ab- warts geht mit dem adel in deutschen Landen; sie wollen prunken und darumb kommen sie in grosse schulden und ver- fallen dem wucher und müssen ihr gut ver- kaufen, ganz oder zum Teil". Vele edelen moesten uit zuinigheidsover wegingen afstand doen van het houden van tournooien, anderen verpandden er have en goed voor. Ulrich von Lichtenstein verhaalt, dat zijn tegenstander in het to ur nooi Ilsung von Schenlich hem tegemoet trad in een costume, dat bezet was met 500 gouden belletjes. Ten slotte maakte een kleederverorde ning, die van deri Duitschen adel uitging een einde aan al te groote verkwisting en bepaalde: „keine Dame darf mehr als vier prachtkleider mitbrengen, zwei von Samt, die anderen gesticht oder sonst verzïert, abst geziemend und wohlaustaudig". De genen, die deze voorschriften niet wensch- ten op te volgen, werden veracht en ver smaad en de dochter van een ridder ver- De grappige varkentjes, die hierboven afgebeeld zijn, vallen ongetwijfeld bij de kleintjes in den smaak. Aangezien het vulsel uit kapok of aan reepjes geknipte stoflapjes kan bestaan, behoeft men geen vrees te hebben, dat zelfs baby ze niet als speelgoed kan hebben. Het groot ste varkentje is 10 c.m. hoog, de kleintjes 6 c.m. Voor het overtrek kan men verschillen de resten aanwenden, ook zacht gekleurd Chintr of fluweel leent er zioh voor. Het knipoverzioht geeft de maten in c.m. op duidelijke wijze aan. Het verdiend aanbe veling om het patroon eerst op papier te teekenen, daarna uitknippen en van de stof naknippen met extra naden. Fig. IIV is het patroon van moeder varken. Fig. VVIII zijn de kinderen. Fig. I en V worden tweemaal geknipt. Fig. Ill, IV, VII, Vlll ieder viermaal en fig. II en VI worden langs de vouw ge legd. Bij fig. I stikt men eerst de kleine uit- naadjes aan den kop, daarna verbindt men rugdeel (fig. II) met den rompdeelen en wel zoo, dat het spitse einde naar den kop gelegd wordt en stikt de buiknaad dicht, daarna keert men het werk om, strijkt de naden uit en vult het lichaam op, waarna men de opening van de snuit met een Elegante heerenmode omstreeks 1800. loor het recht van voordansen en tevens dat van het uitdeelen der prijzen na het tournooi. Voor ons menschen, die in een anderen tijd leven is het nauwelijks denkbaar, dat van overheidswege verordeningen ten op zichte der kleeding moesten worden uit gevaardigd en dat zelfs voorgeschriften gegeven werden omtrent snit en weefsel. De voorbeelden, die wij in dit artikel ge noemd hebben, bewijzen evenwel, dat het alleszins gerechtvaardigd was om een ein de te maken aan den overdaad, die ten op zichte der kleeding gold. Wat is luxe? In de meeste gevallen kan het antwoord kort zijn: „het overdadi ge", waartegen een phylosoof evenwel aan voerde: „het overdadige is het noodzake lijke". Men ziet, dat de beantwoording de zer waag ook weer voor verschillende verklaringen vatbaar is en daarom niet zoo eenvoudig is als het lijkt. Het begrip „luxe" is rekbaar en wordt in de ver schillende landen, tijden en beschouwin gen weer anders uitgelegd. Wij zouden er aan willen toevoegen, dat men als luxe datgene kan verstaan, dat ver boven het middelmatige uitgaat en daarvoor is in de hedendaagsche maatschappij geen plaats. Eenvoud als kenmerk van het ware zal de stelregel zijn,waardoor we ons moe ten laten leiden en waarbij wij steeds wel zullen varen, omdat het getuigt van een gezonden volkszin. teltje kraagloos en kort is. Kleine over- slagjes, die de plaats van zakjes aanduiden zijn in tweevoud opgestikt. Patronen in de maten 424446. Besteladres? Het Practisch Modeblad oostbus 36. Den Haag, giro 203203 Bij be 'telling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwis sel of per giro, Herinneringen, die het hart verwarmen. Wanneer wij in stille uren onze gedach ten eens laten gaan over hetgeen reeds voorbij is, dan komen ons menigmaal klei ne voorvallen in de herinnering, waar we anders niet meer overdachten. Woorden, ontmoetingen en gebeurtenissen, die schijn baar onbelangrijk waren en reeds jaren geleden gezegd of beleefd zijn, komen ons in dergelijke oogenblikken weer voor den geest. Soms kan het gebeuren, dat zij na jaren nietig en onbelangrijk schijnen, maar vaak ook zal er een diepere betee- kenis of grootere waarde aan gehecht wor den dan destijds het geval was. Wij maakten eenmaal met vrienden te zamen een groote reis, welke ons vele nieuwe indrukken verschafte en deed ge nieten van het prachtige landschap, dat we steeds weer te aanschouwen Inregen, evenals oude en merkwaardige steden, kloosters, gebouwen en kerken, kastee- len en ruïnes. Toen wij daarna weer thuis waren, genoten we telkenmale opnieuw van alle herinneringgen, die als in een ca leidoscoop aan onzen geestesblik voorbij trokken. We hoorden een machtigen waterval zich met donderend geweld neerstorten en zagen even verder, hoe forellen in speel- schen overmoed in een kleinen stroom luchtsprongen maakten. We zagen den ne vel boven de bergtoppen langzaam optrek ken of genoten van een prachtigen zons opgang, die het landschap als in een gou den kleed hulde. Stille zomernachten, waar in de man een romantisch, geheimzinnig licht over het aardrijk verspreidde en de contouren van huizen en kerken zioh scherp tegen de lucht afteekenden. Vluchtige en blijvende herin neringen. Hoe genieten wij allen van 'dergelijke herinneringen, die we van tijd tot tijd zoo duidelijk weer voor ons zien; en dikwijls zjjn het de schijbaar kleine dingen, die wij weer duideliik en klaar doorleven. Een andermaal waren wij in den schouw burg en amuseerden ons kostelijk, waren verrukt over het spel en gingen in een op gewekte stemming naar huis. Maar na een paar maanden konden we ons met den besten wil niet meer herinneren, waar over het stuk handelde! Slechts de naam v/as ons bijgebleven en het had in het ge heel geen dieneren indruk on ons gemaakt terwijl daarentegen een ander tooneelstuk waarover wij oogenschiinliik veel minder enthousiast waren, zelfs na jaren nog in onze herinnering bleef voortleven, het geen bewiïst, dat de inhoud meer waarde had. dan we oorsnronkeliik dachten. We zottden nog een derde voorbeeld willen noemen en begeven ons naar een schilderijententoonstelling, doorschrijden langzaam de verschillende zalen en be wonderen de prachtige doeken, die de wan den sieren werken van bekende mees ters, waarvan enkele ons op buitengewone wijze boeien, zoo zelfs, dat we er ons slechts _noode van los kunnen maken, We blijven in stomme bewondering zoc lang mogelijk genieten. Gebeurt het dan later niet heel vaak, dat ons telkenmale een klein stilleven of een landschap dat we eveneens zagen, doch waaraan we niet meer dan gewone aandacht schonken, in de herinnering komt? Ongetwijfeld vermocht zelfs de vluch tig-? beschouwing iets in onze ziel te wek ken. In ieder geval blijkt, dat wij er zoo zeer door getroffen zijn geworden, dat het een onuitwischbaren indruk heeft achter gelaten. Op dit laatste komt het juist aan; niet het schijnbaar groote en machtige blijft ii onze herinnering voortleven, niet de dingen die we verstandelijk beleven, doch slechts datgene, wat we wellicht onbewust diep doorvoelen en dat tot ons hart gesproken heeft. Het gaat volstrekt niet om de groote dingen des levens, doch veel meer komt het aan od de kleine gebeurtenissen, die zich dagelijks opnieuw voordoen en waarvan enkele diep in ons nawerken. Dingen, die aan het hart voor- hijgaan. Véle menschen meenen slechts 'dan geluk kig te zullen zijn, indien zij steeds weer andere genoegens kunnen najagen, waar van de herinnering als een zeepbel uiteen spat. Al deze dingen geven echter zoo bitter weinig bevrediging en brengen geen in nerlijk gewin. Waar het echter op aankomt is, dat wij naar ontsnanning zoeken, waarop we lange iaren kunnen teren en die ons geestelijk eigendom wordt. Herinneringen moeten niet zjjn als voor ^iigaande schepen in een donkeren nacht.' doch als lichtpunten, die ons hart verwar den. Om die lichtmunten te vinden moe ten we niet datgene najagen, wat ons niet hevredigt. alleen omdat anderen het ook doen. Hetgeen we beleven moeten we ook verwerken, opdat het in stille uren in ons herleven kan. Dit is alleen mogelijk, indien we onzen geest niet overladen, doch ons slechts openstellen voor hetgeen inderdaad waar de heeft en tot ons gemoed spreekt. Zelfs het zien van een eenvoudig gege ten als b.v. een bloeiende heester, of het hooren van een vrooliiken kinderlach schijnbaar onbelangrijke dingen, kunnen ons hart verwarmen en de berinnering er aan kan ons zoo weldadig aandoen. Ontvankelijk te ziin voor de kleine vreue den des levens en deze als een kostbaren schat in onze herinnpring te bewaren maakt ons veel gelukkiger, dan steeds weer verstrooiing te moeten zoeken voor een rusteloozen geest. rondje van 1 c.m. doorsnede afsluit. De vier pooten (fig. IH) worden aan zijna den dichtgestikt, terwijl men ze aan den onderkant inhaalt en de ruimte bij een- haalt met een stevige draad. Van boven af opvullen en daarna aan de romp naaien; steken onzichtbaar maken door ze over te werken met festonsteken, die ook aan den onderkant worden aangebracht. De beide ooren (fig. IV) stikt men dub bel, keert ze om en naait ze t°r plaatse van de stippellijn op den kop. De snuit wordt eveneens met festonsteken omgewerkt, terwijl men voor de neusgaten twee rond jes maakt van bruine wol evenals voor de oogen, die beter nog aangegeven kunnen worden door glazen kralen. Het staartje bestaat uit een 4 c.m. lange rij kettingsteken, waarop vasten gewerkt v/orden. MOETEN KINDEREN ALLEEN SLAPEN? In kinderrijke gezinnen is men vaak in verband met beperkte ruimte genood zaakt meerdere kinderen in één bed te doen slapen. Ook indien de omstandighe den het niet bepaald noodig maken wa gen kinderen er dikwijls om bij ouders of groote broers en zusters te mogen slapen. Meestal wordt aan dergelijke verzoeken voldaan, omdat de ouders zich de consequen ties niet bewust zijn. Niet genoeg kan er op het verkeerde hiervan gewezen worden en zal men liet in het belang van de ge zondheid, iedere kind een eigen .slaapge legenheid moeten geven. Alle zorgen, waarmede men kinderen omringt zijn tevergeefscb, indien men deze kwestie niet ernstig onder de oogen ziet. Naarmate een mensch jonger is, zal zijn kapitaal aan levenskracht grooter zijn en een kind moet overeenkomstig de natuur een grootere reserve aan levenskracht hebben dan volwassenen. Slapen volwas senen en kinderen nu in één bed, dan heeft gedurende den nacht door de huid van beiden een uitwisseling van stoffen plaats (in onzichtbaren gasvorm natuur lijk). Het kind heeft slechts zuivere stof fen te geven en de naast hem liggende persoon zal 's morgens frisch en opge wekt wakker worden, zal zich krachtig ge voelen. De afgifte dezer levenskrachtstof- fen van de zijde van het kind en bet feit, dat de naast hem liggende persoon deze niet aanvult, doch zelf minder Icrachtige stoffen toevoert, maakt, dat het kind veel minder uitgerust is, dan men zou mogen verwachten. In bepaalde gevallen zal bij zelfs moe en lusteloos zijn. Wordt hiermede' geen rekening gehouden, dan zal het kind in zijn normale ontwikkeling worden be lemmerd en er bleek uit gaan zien, zich prikkelbaar toonen en weinig eetlust heb ben. Niet alleen de lichamelijke ontwik keling. doch tevens die van den geest wor den geschaad en deze beide factoren heb ben een slechten invloed op zijn vorderin gen op de school. Zoolang de oorzaak niet weggenomen is zal men niet mogen verwachten, dat er verandering zal komen en daarom moet begonnen worden met aan een kind. dat met ouderen of met volkomen gezonde broertjes of zusjes slaant een eigen bed te geven. Legt men een beet en een gloeiend stuk iizer naast elkander, dan merkt men na korten tijd, dat het eerste kouder is geworden en van ziin warmte iets afge geven heeff aan bet andere koude stuk, aat warmer geworden Is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 12