De Dobroedsja in den loop dér geschiedenis. De „korenschuur" van Europaeen veel omstreden gebied. Waarop de Boeigaarsche aanspraken berusten. Bijzondere correspondentie CONSTANZA, begin Augustus 1940, De laatste weken is ook de Dobroedsja, het veel omstreden gebied door alle eeuwen heen,weder dikwijls genoemd in verband met de politieke ontwikkeling van den toestand in het Zuid Oosten van Europa. Te beginnen in het Oosten van Boelga- rije, strekt zich, als uitlooper van een bergplateau, een verbrokkeld heuvelland schap uit naar het Noorden. Het gebergte gaat eerst over in het lage woudgebied van Deli Orma en verloopt dan glooiend in het aan landbouw rijke Dobroedsjagebied uit, ter lengte van ongeveer 200 kilometer tot de Donaudelta. De Noordelijke zoom van dit landschap wordt gevormd door een woest granietgebergte, dat zich van den Donau bij Macin in twee ruggen naar het Oosten tot Tulcea uitstrekt en dan langzaam overgaat in een vlakke steppe. In het Zuiden door Boelgarije, in het Westen en Noorden door den Donau en in het Oosten begrensd door de Zwarte Zee, ligt de Dobroedsja met een opper vlakte van 240.000 vierkante kilometer en ongeveer 800.000 inwoners gedeeltelijk in Roemenië. De samenstelling der bevolking is bui tengewoon bont. Behalve Roemenen, wo nen er Boelgaren, Tataren, Turken en in de welvarende, gesloten dorpen ongeveer 10.000 West Europeanen, waarvan een groot aantal uit Duitschland. De meeste steden zijn gelegen aan den Donau, die een natuurlijke hoofdverkeersweg vormt, verder aan de kust van de Zwarte Zee. De Dobroedsja is verdeeld in vier provin cies: Tulcea, Constanza, Durostor en Ca- liacra. Onder de steden neemt Constanza als havenstad een eerste plaats in. Reeds in den tijd dat de Turken hier nog heerschten, werd een spoorweg aangelegd, die van Constanza Westelijk naar Cerna- voda leidde. Door het bouwen van een gi gantische spoorbrug over den Donau is later een aansluiting tot stand gebracht óp het traject naar Boekarest, zoodat een regelrechte verbinding met het Euro- peesche spoorwegnet aanwezig is. GREPEN UIT DE GESCHIEDENIS VAN DE DOBROEDSJA. Bij een beschouwing van de belangrijkste data uit de geschiedenis van deze Euro- peesche Korenschuur, gelijk de Dobroedsja veelal wordt genoemd, is de wetenschap dat het vroeger heeft behoord tot de Ro- meinsche provincie Mosia, onontbeerlijk. Als volgende belangrijke etappe is het jaar G79 te beschouwen, aangezien toen het Turksche volk de heerschappij over de Do broedsja van dc Boelgaren overnam. Dezen richtten zich terstond met sterke legerscharen tegen Byzantium, belegerden Constantinopel, veroverden liet grootste deel vab het Westelijke Balkan Schier eiland, gingen over tot het Grieksche Christendom en verworven vooor de Boei gaarsche kerk de onafhankelijkheid. In de eeuwen die hierna kwamen zag men nu eens de Boel"aren, dan weel de Byzantijnen overheerschen, maar in 1186 bevrijdden de Boeigaarsche volkshel den Peter en Johan Asen het land voor goed van de Byzantijnsche heerschappij; Na een bloeiperiode van twee eeuwen viel de Turksche sultan Bahasid in Mace donië, Albanië en de Dobroedsja binnen en maakte voor geruimen tijd een einde aan de Boeigaarsche zelfstandigheid. Dc Do broedsja werd toen gesteld onder de heer schappij van de Beglerbegs uit Roemenië tot 1836. In de laatste jaren van deze heerschappij had zich een Boeigaarsche nationale be weging gevormd. Toen het derhalve dooi de innerlijke zwakheid van Turkije en vanwege de Russische aanspraken op Boel garije (1854) kwam tot den zoogenaamden Krimoorlog tusschen Rusland en Turkije met zijn Fransche en Engelsche bondge- nooten, overschreden de Russen bij Braila, Gelatz en Tulcea den Donau, veroverden de stad Macin, verschansten zich in de y~ó S 1JE bergen en maakten daardoor een Turksche opmarsch onmogelijk. In het hartje van den zomer van dat zelfde jaar leed een Fransche divisie onder aanvoering van generaal Espinasse op een tocht door de Dobroedsja tengevolge van gebrek aan water, door hitte en cholera verschrikkelijk verliezen. Bij het beëindigen van den Krim Oorlog werd bij den vrede van San Stefano besloten de Dobroedsja af te staan aan Ruoland. Kort daarop volgde een ruil: de Russen lieten de Roe menen het Bessarabische gebied afstaan en gaven daarvoor de Dobroedsja in ruil. Maar het bezit van deze landstrook langs den Donau was den Roemenen niet vol doende. Na de eindelooze Balkantroebelen werd bij den vrede van Bukarest in 1913 de aanhechting van het district Silistra, dat den Zuid Westelpken uitlooper van de Dobroedsja vormt, verkregen. In den wereldoorlog streed Boelgarije aan de zijde van Duitschland en Oosten rijk, terwijl Roemenië zich liet spannen voor den wagen der Entente. Nadat de Roemenen verslagen waren, kwam het in 1918 tot den vrede van Bukarest, die het afstaan van de geheele Dobroedsja aan de Boelgaren bevestigde. Tengevolge van Turksche inmenging kwam het echter nauwelijks tot overgave van de Zuidelijke Dobroedsja. De wereldoorlog woedde ver der de Boelgaren verdeelden zich door onderlingen strijd, het Salonikifront stort te als gevolg van de oorlogsmoeheid dei- troepen ineen en toen kwam die merk waardige wapenstilstand tot stand, die Tsaar Ferdinand den troon en zijn land het met Duitsche hulp veroverde nieuwe gebied kostte. Bij den vrede van Neuilly werden de Boelgaren in 1920 gedwongen terstond de Dobroedsja te ontruimen. Ver volgd door de Roemeensche soldaten, trok ken zij zich terug achter de nieuwe gren zen, maar nimmer hebben zij hun oude rechtsaanspraken op de Dobroedsja, het land tusschen den Donau en de Zwarte Zee, opgegeven. Thans is die eisch op nieuw naar voren gekomen. En men kan als vrijwel zeker aannemen, dat Boelgarije de Zuidelijke Dobroedsja zal terug krijgen, doch daarentegen van de Noordelijke Do broedsja zal moeten afzien, teneinde Roe menië niet af te snijden van de £warte Zee. De Boelgaren in de Noordelijke Dobroed sja zullen waarschijnlijk naar het zuiden erhuizen, waar zij de plaatsen zullen, in nemen van de Roemenen die naar hun va derland zullen terugkeeren. Om een goed overzicht te krijgen over deze kwestie publiceeren wij hierbij twee kaartjes, waarvan het bovenste de ligging weergeeft van de Roemeensche Dobroed sja; de nieuwe grenzen van Roemenië zijn aangegeven, sinds den afstand van Bessa- rabië aan Rusland. Het onderste kaartje geeft de Roemeen sche Dobroedsja afzonderlijk weerhet gearceerde gedeelte is het gebied dat Boel garije in 1913 aan Roemenië moest afstaan en waarover spoedig onderhandelingen gaan plaats vinden om dit gebied wederom aan Boelgarije te doen terugkeeren. Zal Amerika zich schadeloos stellen voor de Fransche schulden uit den wereldoorlog? Het D.N.B. meldt uit Washington: Volgens een mededeeling van den Ame- rikaanschen minister van financiën, Mor- genthau, overweegt de Amerikaansche re geering de mogelijkheid zich door middel van de bevroren Fx-ansche ci-edieten in de Vei-eenigde Staten schadeloos te stellen voor dc Fransche schulden uit den wereld oorlog. Bovendien wil men, zoo verklaarde Morgenthau, voordat de Fransche credieten woi-den vrijgegeven, eerst afwachten wat er met de Amerikaansche beleggingen en credieten in Frankrijk gebeurt. Op de vraag of de bepalingen van het ministerie van financiën tot het blok keer en van credieten van bezette landen en hun ondei-danen ook op Duitschland van toepassing zouden worden verklaard, ant woordde Morgenthau ontkennend. Naar Duitschland kan ieder bedrag worden gestuurd. Naar Morgenthau verder mededeelde, vertoeft op het oogenblik de Britsche brigade generaal Pratt in de Vereenigde Staten om de bewapeningsindustrie zijn ervaringen met tanks, die hij in den slag in Vlaanderen heeft opgedaan, ten goede te doen komen, dat de Amerikaansche fa brikanten het onpi-accisch hebben geoor- deeld voor de Vei-, Staten en voor Enge land verschillende typen te vervaardigen. De Engelsche hebben daarop besloten, de Amerikaansche ontwerpen aan de hand van de in den slag in Vlaanderen opgedane ervaringen te vei-beleren, ten einde de fa- bricage van een standaardtype mogelijk te maken, dat beidi landen kunnen ge bruiken. Gemengd Nieuws Gebedsdag in de Ver. Staten. Roosevelt heeft in zijn zomerresidentie Hydepark het besluit genomen, dat de 8e September een dag van gebed zal zijn, waarop de Amerikaansche burgers moe ten bidden voor een „redelijken en blij- venden vrede". De Vereenigde Staten zoo verklaarde de president o.a. in zijn oproep sympathiseert als vriend van de vrijheid van hen, die overzee kwellin gen onder het oog moeten zien. De Ver eenigde Staten zijn zich van „de Godde lijke macht ten zeerste bewust". GOED HARINGJAAR VOOR DE NOORSOHE VISSCHERIJ. De Noorsche visscherij beleeft een bui tengewoon goed haringjaar. Uit vrijwel alle streken komen berichten over zeer goede vangsten binnen. Alleen al te Drontheim zijn tot dusverre 2500 vaten haring per dag gezouten, DE PAUS OVER DE GEVAREN VAN SLECHTE LECTUUR. Tijdens zijn wekelijksche audiëntie heeft Paus Pius gisteren gesproken over de „gevaren van slechte lectuur". Hij zei in dit verband, dat ook de pers door het opnemen en verspreiden van slecht ge controleerde berichten groot onheil in het leven der volken kan stichten. Hij sprak den wenscb uit, dat de geschiedenis niet zou behoeven te spreken over een oorlog, die „door een handig verbreide leugen is uitgelokt." GEEN WERKLOOSHEID MEER IN HET PROTECTORAAT. Het Nederlandsche perskantoor meldt De werkloosheid in het protectoraat Bo- hemen en Moravië behoort thans bijna tot het verleden. De industrie werkt er met volle kracht. Vooral de ijzer- en staal industrie heeft het druk en klaagt reeds over een tekort aan arbeiders, terwijl er ook reeds een schaarschte aan seizoen arbeiders bestaat. In het protectoraat wordt een zeer groote suikerbietenoogst verwacht. Men raamt de opbrengst van de suikercam pagne 1940/41 op 606.000 ton. Voor het binnenlandsche verbruik is hiervan 42 pi'ocent noodig, zoodat 58 procent kan worden uitgevoerd. Deze uitvoer is in de eerste plaats bestemd voor de Scandina vische landen. VEELBELOVENDE JONGELUI BIJ INBRAAK BETRAPT. Op het Amsterdamsche politiebureau zitten drie jongemannen, betrapt bij een diefstal van goederen, die opgeslagen zijn in een leegstaande school in de 3e Wit- tenburgerdwarsstraat. In deze school zijn goederen ondergebracht van menschen, die hun huis voor een langdurige verple ging hebben verlaten en geen familie heb ben, die in staat zijn den opslag te bekos tigen. Het gebouw is tamelijk gunstig ge legen voor het uitoefenen van duistere practijken, in een nauwe straat, aan de achterzijde grenzend aan het water. Drie personen hadden zich gisternacht toegang verschaft. Zij hadden daarbij waarschijnlijk geen rekening gehouden met den nachtwaker, die doo: de gemeente was aangesteld naar aanleiding van het feit, dat reeds herhaalde malen goederen uit het schoolgebouw ontvreemd waren. Deze nachtwaker heeft een dor in dringers, een 20-jarigen Amsterdammer, een oude beleende van de politie, betrapt. De jongeman heeft reeds eenigen tijd in voorarrest gezeten wegens verduistering van gelden, en stond bekend als een zwer ver, die de kost verdiende met het venten in café's en langs de huizen in en om Amsterdam met briefkaarten en andere artikelen. In zijn gezelschap bevonden zich twee jongens van 17 jaar, die met hem erop uitgetrokken waren. Op den hoofddader werden door de po litie aangetroffen een doosje met halssnoe ren, een armband en een pennedoosje, af komstig uit het schoolgebouw. De lieden zijn in verzekerde bewaring gesteld. NOODLOTTIGE AANRIJDING TE BEEK. Op de Prins Mauritslaan te Beek (L.), een onderdeel van den rijksweg Maas trichtRoermond is gistermiddag een ern stig ongeluk gebeurd, dat den 36 jarigen gehuwden mijnwerker M. K. uit Meerssen het leven heeft gekost. Aan den kant van den weg stond een vrachtwagen geparkeerd. In de file wiel rijders, die van de staatsmijn Maurlts kwam, op weg naar huis, fietste M. K. met twee vrienden naast elkaar. Gedrieën pas seerden zij den stïlstaanden wagen. Hier bij kwam K. in botsing met een uit de richting Maastricht komenden auto, be stuurd door de B. uit Geleen. De laadbak van dezen wagen trof hem in de linker borst ter hoogte van het hart. K. sloeg tegen den weg. Twee genees- heeren waren spoedig aanwezig om eerste hulp te verleenen. In zorgwekkenden toe stand werd K. naar het ziekenhuis te Sit- tard overgebracht, waar hij in den loop van den avond is overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Van het gebeurde is proces-verbaal-op- gemaakt. De aanrijdende auto is in be slag genomen. ENGELSCHE DUIKBOOT EN VRACHTSCHIP VERLOREN. Het D.N.B. meldt uit Londen: Eerst thans wordt door de Britsche ad- miraliteit het verlies van de Britsche duikboot Oswald in de Middellandsche zee bevestigd. De geheele bemanning bestond uit vijf officieren en vijftig matrozen. 52 man werden door de Italianen gered. Volgens een in Rangoon gepubliceerd communiqué is het Britsche schip „Kem- mendine" (7837 brt.) dat zich op weg naar Rangoon bevond, sedert 21 dagen over t(jd en moet het derhalve als verlo- ren worden beschouwd. DRIEPLOEGENSTELSEL IN AMERIKAANSCHE MUNITIEFABRIEKEN. De Amerikaansche minister van ooi-log Stimson, heeft bepaald, dat in de munitie fabrieken van het leger het drieploegen- stelsel moet worden ingevoerd. Te dien einde zullen 24.000 ai-beiders in deze fa brieken moeten worden aangenomen. KINDEREN IN DE ENGELSCHE BEWAPENINGSINDUSTRIE. Volgens de „Daily Mirror" hebben de Engelsche wapenfabrieken kinderen in dienst genomen om do betaling van hoo- gere loonen te ontgaan. Het blad deelt mede, dat in een groote tankfabriek jon gens van 14 jaar in dienst zijn genomen tegen een weekloon van vijf shilling. TWEEKOPPIGE LUCIFERS. In de „Daily Express" heeft een lezer, in verband met het tekort aan hout, het voorstel gedaan om met lucifers zuiniger te zijn. De lucifers zoo stelt liij voor moeten worden vervaardigd met een kop aan beide kanten, zoodat men hetzelfde stokje twee maal kan gebruiken/ Kerknieuws GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. De zaakGoossens. In de te Utrecht voortgezette zitting van de Generale Synode der Geref. Kerken bracht de commissie benoemd in het be sluit der synode inzake het door den heer S. J. P. Goossens ingediend appèl tegen zijn afzetting door de classis Appingedam, gehandhaafd door de Particuliere Synode van Groningen, met hem te bespreken, rap port uit. Daaruit blijkt dat de heer Goos sens niet wenscht te erkennen het recht matige van het besluit der Synode, waarbij zijn appèl in alle deelen ongegrond werd verklaax-d. De Synode neemt met leedwezen hiervan kennis en constateert, dat hierme de ae zaakGoossens tot haar einde is ge komen. De Synode is echter van oordeel, dat het verlofstractement aan den heer Goossens behoort uitgekeerd te worden tot den datum, waarop hem het besluit der Synode is medegedeeld (5 Juni 1940). Voorts werd besloten, dat de beslissing der Synode aan de Inlandsche gemeenten van geheel Soemba zal worden medegedeeld door een kort communiqué in de lands talen. Het beroep van de Inlandsche kerken van Oost-Soemba op de Synode, d.d. 2 Juni 1938, werd niet ontvankelijk verklaard, daar niet gebleken is, dat de zaken die daarin aanhangig werden gemaakt, niet konden worden afgehandeld in de mindere vergaderingen en niet geacht kan worden dat zij tot alle kerken in het gemeen be hoor en. Eenheid der Gereformeerden. Op voorstel van deputaten voor de be vordering van de eenheid onder de Gerefor meerde belijders besloot de Synode nog maals een schrijven te richten tot de gene rale synode der Chr. Gei-ef. Kerk, waarin er bij haar met name met een beroep op den nood der tijden opnieuw op werd aan gedrongen, tot een samenspreking te be sluiten. Oorlogsschade. Prof. dr. H. H. Kuyper deed eenige me- dedeelingen betreffende de werkzaamheden van het comité oorlogsschadeGeref. ker ken. Op zijn voorstel besloot de Synode, de leden van dit comité te benoemen tot deputaten der generale Synode voor deze zaak. Mr. dr. J. Donner te's-Gravenhage, secun- dus-deputaat voor de correspondentie met de Hooge Overheid, werd tot primis-depu- taat benoemd.,. De leergeschillen. Na breede bespreking werden de voor stellen van de kerk van Arnhem en de part. Synoden van Noord-Holland en Gel derland om de behandeling van de „leer geschillen" van het agendum af te voeren, verworpen en besloot de Synode, weer saam te komen op 24 Sept. a.s. te Utrecht. De arbeid in Duitschland. De deputaten der classis Arnhem voor de geestelijke verzorging in Rijn-Pruissen en Westfaien werden benoemd tot depu taten van de Genex-ale Synode. Het verband met de Vrije Universiteit. Tot secundi-deputaten voor de oefening van het verband tusschen de Geref. kerken en de theol. faculteit der Vrije Universiteit werden benoemd de heeren dx\ G. Keizer te De Steeg, dr. W. G. Harrenstein te Santpoort en dr. C. Bouma te 's-Graven- hage. Sluiting. Hierna sprak de voorzitter, ds. F. C. Meyster van Rotterdam, een slotwoord, waarin hij er op wees dat velen naar de Synode van Sneek hebben vex-langd, terwijl anderen haar met gemengde gevoelens te gemoet zagen. Dat hing er van af of men van haar dogmatische opklaring verwacht te opdat de bestaande meeningsverschillen niet zouden uitgroeien tot diepgaande leer geschillen, of dat men beducht was voor een beslissing die aanleiding zou geven tot een sterker divergentie en nieuwe polemie ken. Spr. constateerde dat de broederlijke eenheid werd gehandhaafd. Al kon men nog niet komen tot een finale uitspraak, hoogst belangrijke voorarbeid mocht wor den verricht en de weg is vrijgemaakt voor een ordelijke behandeling der meeningsver schillen die voor het leven der Geref. ker ken vruchtbaar kan zijn, mits de liefde van Christus de harten vervulle en de oprechte begeerte om alleen te vragen naar de waar heid van het woord van God. De Synode sprak uit dat de tijdsomstandigheden daar toe te meer dringen. Hierbij passen naast groote beslistheid, ixiet minder groote voorzichtigheid en gewilligheid om elkan der te zoeken en te begrijpen. De kerk ge- voele haar roeping in deze zware tjjden in het leger der kerk schild aan schild te voe gen, want alleen in verbonden eenheid ligt aldus spr. onze kracht en tegelijk onze te genweer tegen wat de kerk kan doen. Spr. wekte op de gelederen te sluiten en harte lijk te bidden om de eenheid van allen die Christus liefhebben en Hem belijden naar de Schriften en intusschen alles doen wat in het vermogen ligt die eenheid in den rechten weg te bevorderen, doch nooit ten koste der waarheid een valschen vrede na volgend. Spr. vertolkte de droefheid der Synode over het verloop der zaakGoossens, waarbij geen redres kon worden gevonden," zulks ook tervrille van het kerkelijk leven op Oost-Soemba. Spr. wijdde een woord van innig medeleven met de oorlogsslacht offers, memoreerde het werk inzake de kwestieDrachten, de verschillende geno men gewichtige beslissingen, dankte de kerken van Drachten en Utrecht voor de ontvangst der Synode, de prae-adviseurs voor hun adviezen en de Synode voor het in hem gestelde vertrouwen en sloot daar op met de gebruikelijke plichtplegingen de Synode opnieuw provisioneel, nadat de assessor, ds. W. H, den Houting van Ilui- zura, hem dank had gebracht voor zijn leiding. DS. F. CH. GEERLING 50 JAAR PREDIKANT. Morgen herdenkt ds. F. Ch. Geerling, em. predikant der Ned. Herv. Kerk, wonen de te Zeist, den dag waarop hij voor 50 jaar het predikambt aanvaardde. Felix Charles Geerling werd 29 Juni 1862 te Brussel, waar zijn vader, wijlen de heer C. J. Geerling, stads- en landsarchitect was van België en Brussel, onder wiens lei ding tal van openbare gebouwen zijn ver rezen, geboren. Hij ontving middelbaar on derwijs in Brussel en bezocht vervolgens het Chr. gymnasium te Doetinchem, waar na hij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie studeerde. In 1890 candida&t geworden in Zuid- Holland, bevestigde zijn geestelijke vader, wijlen ds. N. de Jonge, directeur van de Stads- en Landsevangelisatie te Brussel, hem te Domburg in zijn eerste ge meente sprekende over Matth. 14 16b. In 1893 vertrok de jubilaris naar Medemblik, waar ds. de Jonge hem eveneens tot zijn dienstwerk inleidde. In 1898 verbond ds. Geerling zich aan de gemeente van Joure om in 1909 te Zeist intrede te doen. Hier heeft ds. Geerling gearbeid tot aan zijn emeritaat dat hem om gezondheidsredenen met ingang van 1 Mei 1927 eervol door het Prov. kerkbestuur van Utrecht verleend werd. Niet in staat persoonlijk afscheid te nemen scheidde ds. Geerling van de Zeister gemeente, in wier midden hij is blijven wo nen, met een in druk verschenen afscheids rede over 1 Tim. 3 :1b. Voortdurende ongesteldheid is oorzaak dat de gedenkdag van ds. Geerling vol strekt onopgemerkt moet voorbijgaan. H0KUSP0KUS MET BRUTO REGISTER TONNEN. „Hokuspokus met bruto register ton nen" schrijft de „Börsenzeitung" boven een kritiek op de nieuwe officieele Engelsche mededeeling, volgens welke het Britsche handelstonnage, na de Duitsche successen op het vasteland „met meer dan 10 mil- lioen bruto register ton gestegen zou zijn. Volgens het Engelsche bericht zou hier van 5.5 millioen ton van Noorsche, onge veer 3 millioen ton van Nederlandsche en 1.5 millioen ton van Belgische en Poolsche herkomst zijn. Slaat men de statistiek na van de han delsvloten in het Britsche Lloyds register, zoo schrijft het blad, dan stelt men vast, dat de geheele Noorsche handelsvloot 700.000 br. reg. ton minder bezat dan dat Engeland beweert thans ter beschikking te hebben. Groote deelen van de Noorsche han delsvloot zijn echter niet onder Engelsche controle gekomen. Slechts met de schepen, die reeds voor Engeland voeren ,was dat het geval. Op dezelfde wijze wordt over dreven met de Nederlandsche handelsvloot, waarvan Engeland nu beweert 200.000 br. reg. ton meer ter beschikking te hebben dan deze vloot ooit bezeten heeft. Wat ech ter het Belgische en het Poolsche tonnage betreft, waarvan 1.5 millioen br. reg. ton onder Engelsche contröle zou staan, kan worden gezegd, dat de geheele Belgische handelsvloot niet veel meer dan 400.000 br. reg. ton en de vroegere Poolsche slechts 100.000 br. reg. ton sterk was. Uit elk Belgisch of Poolsch schip, zoo besluit het blad, heeft Duff Cooper dus met één slag drie schepen gemaakt, waarbij de vele schepen, die niet in Britsche handen vielen, bovendien nog worden meegerekend. AGENDA VIISSINGEN- „Alhambra"-theater. Van Vrijdag 9 tot en met Dinsdag 13 Augustus „Anda- lusische nachten". MIDDELBURG. „Electro"-bioscoop. Van Vrijdag 9 tot en met Donderdag 15 Augustus „Pa radijs der vrijgezellen". GOES. Grand-Theater. Vrijdag 9, Zaterdag 10, Zondag 11, Dinsdag 13 Augustus „De rechtzaak van Dr. Veruga". Radioprogramma Zaterdag 10 Augustus 1940. JAARSVELD 414,4 M. N.C.R.V.-Uitz. 8,00 Ber. A.N.P. 8,10 Schriftlezing"" en meditatie. 8,25 Gewijde muziek (gr. pl.) 8,45 Gram. 9.30 Piano en gram. 10.15 Gram. 11,15 Zang met orgel en gram. 12,00 Ber. 12,15 Gram. 12,45 Ber. A.N.P. 1,00 Cymbaal-sextet en gram! 2,15 Orgelcon. 3,00 Chr. lect. 3,30 Gram. 4.00 Bijbell. 4,45 Zangklasse Chr. Vei-. „Zanggenot" met piano en gram. 5.15 Ber. A.N.P. 5,30 Voor de jeugd. 6,15 Gram. 6.30 V.P.R.O. toe- spraak, 6,45 Conc. (opn.). 7,00 Vragen van den dag (A.N.P.). 7,15 Bei-. 7,30 Re portage of muziek. 8,00 Ber. A.N.P. 8,15 „Dc Postillons" en solist. 9,15 Causerie. 9,35 N.C.R.V.-ork. N.C.R.V.-Klein koor en solisten (opn.) Hierna: Schriftlezing. 10,15 —10,30 Ber. A.N.P. KOOTWIJK 1875 M. VARA-Uitz. 7,00 Ber. (Duitsch). 7,15 Ber. (En- gelsch). 7,30 Gram. 8.00 Ber. A.N.P., gram. 10,15 Esmeralda en solist. 1100 Gram. 11,15 Ber. (Engelsch). 11,30 Gram. 12.00 Orgelspel. 12,30 Ber. (Duitsch. 12.45 Ber. A.N.P. 1,00 V.A.R.A.-ork. 2,00 Ber. (Duitsch), 2,15 Gram. 3.15 Ber. (En gelsch). 3,30 Esmeralda. 4,00 Tuinbouw- halfuurtje. 4,30 Dubbelmannenkwartet en gram. 5,00 Ber. (Duitsch), 5,15 Ber. A.N. P. 5.30 V.A.R.A.-ork. 6,15 Ber. (Engelsch). 6.30 V.A.R.A. ork. 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.). 7,15 Rotterdamsch Piano kwartet. 8,00 Ber. (Duitsch). 8,15 Ber. A.N.P. 8,30 Ber. (Engelsch). 8,45 Gram. 9,15 Ber. A.N.P. J.0,30—10.45; 11,15—11,30; 0,15—0,30 en 1,15—1,30 Berichten (En gelsch).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7