Provinciale Zeeuwsche Sourait Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Roemenië aan de zijde der spil-mogendheden. 183ste JAARGANG NUMMER 182 V R IJ D A G 9 AUGUSTUS 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS 18 cent pei week of I 2.30 per kwartaal. Franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS i Van 1-5 regels 1 50, iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 10.50, iedere regel meer 10 ct (max 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR FUBLICITEITS WAARDE. INGSSXELD DOOR DE VEREENIOING „DE N E D j R L A N D S C H E DAGBLADPERS" Drastische maatregelen tegen de Joden. Gebiedsafstand aan Hongarije en Bulgarije waarschijnlijk. De Roemeensche minister-president Gi gurtu %eeft gisteravond voor de radio te Boekarest een toespraak gehouden voor het Roemeensche yolk. Hij zeide o.a.: „De politiek aan de zijde van Duitsch- land en Italië acht de regeering de gun stigste voor de belangen van het Roe meensche volk. Deze politiek is in staat het volk een waardige groei te waarborgen en het tevens in zijn cultureel- en econo misch leven van, den invloed der Joden te bevrijden. Het groote gevaar van het Jo dendom is in het jongste verleden van Roemenië niet voldoende erkend. Het rich ten van de politiek naar de beide spil- mogendheden, welke politiek voor Roe menië onontbeerlijk is geworden, brengt echter bepaalde offers met zich mede. Hij, Gigurtu, moet echter uitdrukkelijk vaststellen, dat ter gelegenheid van zijn bezoeken in Salzburg en Rome tegenover hem, Gigurtu, alleen is gesproken over den wensch tot een overeenkomst van Roemenië met zjjn Hongaarsche en Bul- gaarsche buren en dat Roemenië hierbij meester over zijn besluiten is gebleven. Op deze opwekking heeft Roemenië ge antwoord, dat het, vanaf het oogenblik waarop het zijn besluit kenbaar maakt zich aan te sluiten bij de politiek van de spilmogendheden, ook bereid is, dezen wensch te vervullen. Echter heeft men van Roemeensche zijde op de moeilijk heden gewezen, die een dergelijke overeen komst in den weg zouden staan. Roemenië wenscht met zijn buren een overeenkomst op een grondslag, die voor de toekomst een vreedzame en werkelijk vriendschappelijke nabuurschap verwezen lijkt. Slechts op tweeërlei wijze kan men tot een dergelijke overeenkomst met Hon garije geraken: of de in dezen hoek van Europa geïsoleerde Hongaarsche en Roe meensche volken moeten krachtens hun historisch verleden samengaan, waarbij zij moeten afzien van territoriale aanspra ken, teneinde reeds thans een definitieve overeenkomst te hereiken, of er zal een uit wisseling van bevolking moeten plaats heb ben, die noodzakelijkerwijze van Roemenië het afstaan van kleine gebieden eischt.») De regeeringen van beide landen moeten thans trachten tusschen deze beide uiter sten punten den besten weg voor het slui ten van een mogelijke overeenkomst te vin den, die zoowel door het Hongaarsche als door het Roemeensche volk oprecht en loyaal wordt gewenscht. Dezelfde toestand, hoewel niet zoo moei lijk, bestaat ten opzichte van Bulgarije. Met dit land hoopt Roemenië tot een over eenstemming te geraken, die een einde maakt aan den strijd tusschen twee vol ken, die in den loop van hun geschiedenis met elkander verbonden waren. Roemenië hoopt verder, dat zijn betrekkingen met de Sovjet-Unie, nu Roemenië een groot offer heeft gebracht, zich voortaan op den grondslag van -den besten nabuur schap zullen ontwikkelen. De maatregelen tegen de Joden. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: De Roemeensche koning heeft Donder dag twee fundamenteele wetten tot rege ling van het jodenvraagstuk in Roemenië afgekondigd. De eene wet regelt de rechtspositie van de joodsche bewoners van Roemenië. In de motiveering van deze wet wordt ge zegd, dat het jodenvraagstuk in Roemenië, een politiek, een juridisch en een econo misch probleem vormt. Men kan zeggen dat door de oplossing van deze proble men de rechten van het Roemeensche volk worden vastgestëld. Het aantal joden on der de bevolking van het geheele land bedraagt tien procent. De wet regelt het vraagstuk op den grondslag van het krach tens het bloed toebehooren tot het joden dom. In de motiveering wordt verder ge zegd, dat reeds de nieuwe grondwet van 1938 een juridisch en politiek onderscheid maakt tusschen burgers van Roemeen- schen bloede en Roemeensche staatsbur gers. De wet zelf verklaart tot joden, diegenen, die een joodschen godsdienst hebben, de kinderen van ouders, die den joodschen godsdienst belijden de buiten echtelijke kinderen van een jodin, de ech telijke kinderen van een christenmoeder en een ongedoopten joodschen vader, als mede tenslotte de joodsche vrouwen, die weliswaar met een christen zijn gehuwd, doch eerst op zijn laatst één jaar voor de oprichting van de „Partij der Natie" tot het christendom zijn overgegaan. De tot geen confessie behoorende vol bloed joden worden in den geest van deze wet eveneens als jood beschouwd. Verder zegt de wet, dat in de toekomst wanneer een jood tot het christendom overgaat, dit geen wijziging van de rechtspositie van den betrokkene met zich medebrengt.' Drie categorieën. De wet verdeeld de joden in Roemenië in drie categorieën. Tot de eei-ste cate gorie behooren de joden, die na 30 Decem ber 1918 naar Roemenië zijn gekomen. Tot de tweede categorie behooren die jo den; die voor dezen datum door afzonder lijke naturalisatie het Roemeensche staats burgerschap hebben verkregen, verder die genen, die in de oorlogen van Roemenië in het Roemeensche leger in dc vuurlinie hebben gestreden, alsmede de invaliden en diegenen, die zich bijzonder onderscheiden hebben en de nakomelingen van de in de oorlogen van Roemenië gesneuvelde sol daten. Alle overige joden behooren tot de derde categorie, dat zijn dus de van ouds her in Roemenië levende joden, die zich echter niet door een of andere ooriogs- praestatie hebben onderscheiden. Joden van de eerste en derde categorie kunnen geen ambtenaar zijn of beroepen uitoefenen, die iets te maken hebben met de openbare autoriteiten, zooals notaris sen, advocaten, zaakwaarnemers en der gelijke. Ook is hun het lidmaatschap van raden van beheer, van openbare of particulieren ondernemingen verboden. Eveneens kun nen zij geen lid zijn van de weermacht. Zij mogen bioscopen, boek- en dagbladuit- gevei-y noch leiden, noch bezitten. Ten slotte mogen zij ook geen lid zijn van de Roemeensche sportvereenigingen. De Joden van de eerste en derde categorie zullen, daar zij geen dienstplicht kennen hier voor in de plaats een bijzondere belasting moeten betalen of tot een arbeidsdienst kunnen worden opgeroepen. Geen enkele jood mag onroerend eigendom in de ge meenten van het land bezitten. Het mi nisterie van landbouw wordt gemachtigd, voor het onteigenen van dergelijk grond bezit maatregelen te nemen. De joden kunnen echter ook dei-gelijk grondbezit voor de onteigening aan Roemenen van zuiver Roemeensch bloed verkoopen. Ook mogen de joden voortaan in de landsge- meenten geen industrieele ondernemingen verwerven. Verder wordt het hun verbo den hun namen in Roemeensche namen te veranderen. Het schoolonderwijs voor jo den zal speciaal geregeld worden. De tweede wet verbiedt het sluiten van huwelijken tusschen joden in den zin van de eerste wet en Roemenen van zuiver Roe meensch bloed. Dergelijke huwelijken mo gen ook in het buitenland niet gesloten worden. Voor een goed begrip van deze zaak herinneren wij er nog eens aan, dat Hon garije na den wereldoorlog geheel Zeven burgen aan Roemenië verloor. De Honga ren hebben nooit opgehouden dit gebied geheel of gedeeltelijk terug te eischen. Daar er een gemengde bevolking woont (o.a. èn Hongaren èn Roemenen) moet men verwachten, dat een deel aan Roe menië zal blijven, een ander deel weer bij Hongarije zal komen, hetgeen dan wel met een uitwisseling van bevolkingsgroe pen gepaard zal gaan. Wat de kwestie met Bulgarjje (de Debroedsja) betreft, zie men het artikel in het 2e blad. Red. KORTE BROEKEN UIT ZUINIGHEID. Een inzender in de „Daily Mirror" be pleit, dat, teneinde stoffen te besparen, nog niet volwassen jonge mannen zal worden aangeraden, korte broeken te dra gen. Daardoor zullen belangrijke hoeveel heden kleedingstof worden bespaard. Geweldige verliezen voor de Britsche koopvaardijvloot. Vijftien Engelsche schepen tot zinken gebracht, zeven bescha digd, tankboot in brand geschoten. Het D.N.B. meldt uit Berlijn Duitsche motortorpedobooten - hebben in den nacht van 7 op 8 Augustus een sterk beveiligd vijandelijk convooi 'aangevallen. In weer wil van het hevige afweervuur van de be geleidende vijandelijke torpedobootjagers, van andere bewakingsvaartuigen en van de zwaargewapende stoomschepen zelf werden een tankschip van 8000 ton, een stoomschip van 5000 ton en een van 4000 ton tot zin ken gebracht. Een kleinere tankboot werd in brand geschoten. De Duitsche motortor pedobooten keerden onbeschadigd terug. De luchtmacht heeft Donderdagochtend in het Kanaal een Britsch convooi aange vallen. Daarbij zijn 12 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 55.000 ton tot zin ken gebracht en 7 schepen beschadigd. Tij dens de luchtgevechten, die zich hierbij ont wikkelden, werden vijf Britsche jagers neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Bij andere luchtgevechten zijn gisteroch tend nog 29 vijandelijke jagers neergescho ten. Twee eigen vliegtuigen gingen hierbij verloren, „EEN TROTSCHE DAG". „Vijftien schepen met 72.000 bruto re- gisterton tot zinken gebracht, 34 Engel sche jachtvliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten". Örk'er deze opschriften brengt de pers isv- grooten op maak het gisteren in het legerbericht ge melde groote succes 'van de Duitsche snel le motorbooten en de Duitsche vliegtuigen De 8e Augustus 1940 zal als een trotsche dag te boek staan in de geschiedenis van den oorlog tegen Engeland, schrijft .de „Berliner Boersen Zeitung". „Zijn lauwerkrans behoort aan de snel le motorbooten en de vliegers, aan de Stuka's van de zee en de lucht. In een waarlijk vernietigenden slag hebben beide wapens in hun element aangevallen en den Britten een bitteren voorsmaak van de komende dingen onthuld. Hetgeen de Engelschen als beste be scherming tegen Duitsche duikbooten uit den wereldoorlog hebben overgenomen, de samenstelling van konvooien onder sterke dekking van oorlogsschepen, blijkt steeds meer een zwakte te zijn. Engeland kan dezen S Augustus als een der vele zwar te dagen op den kalender aanteekenen. Wij nemen dien dag als uitgangspunt voor andere dagen, welke het aanmatigen de bewind van plutocraten zullen toonen wat het zeggen wil met Duitschland oor log te willen voeren". De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat het extrabericht van het op perbevel van de weermacht van gisteren duidelijk de opvallende samenwerking aan toont tusschen oorlogsmarine en luchtwa- pen. HET ITALIAANSCHE OFFENSIEF IN AFRIKA. De bezetting van de haven Zeila aan de Golf van Aden in Britsch Somaliland vormt, naar in welingelichte Italiaansche kringen wordt verklaard, een deel van het totale plan der offensieve operatie, die de Italiaansche en de inboorlingentroepen uit Italiaansch Oost-Afrika ten uitvoer leg gen. Uit deze bezetting blijkt, dat het ini tiatief der operaties ook in dezen sector in handen van Italië is. Voorts constateert men te Rome, dat met de bezetting van deze belangrijke haven het hoofdstuk der inlijving van Engelsch Somaliland in het Italiaansche imperium is begonnen. Deze actie heeft ten doel de eenheid van het kunstmatig verdeelde Somaliland met de wapens te herstellen en daarmede uit Fransch, Engelsch en Italiaansch Somali land een gesloten eenheid ,.e vormen. De verdeeling, zooals die tot dusverre bestond, heeft een der grootste hinderpalen voor de materieele en moreele verheffing van de bevolking der inboorlingen van dit gebied gevormd, zoo verklaart men ver der. In dezelfde kringen wordt er op ge wezen, dat Britsch Somaliland met het gebied van Djiboeti en der natuurlijke toe gangswegen voimt van de Abessijnsche hoogvlakte naar de zee. De havens van Zeila en Bèrbera bevinden zich in een vol strekt onvoldoenden toestand. De Engel schen hebben tijdens hun 40-jarige bezet ting van Britsch Somaliland geenerlei ci- vilisatorische werkzaamheden ten uitvoer gelegd. Zoo zal thans de a.s. Italiaansche inbezitneming van Britsch Somaliland de werkelijke eenheid van dat groote gebied aah de Golf van Aden verwezenlijken en tegelijkertijd het economische leven in het vergroote Italiaansche Oost-Afrika opvoe ren. Bovendien zal Italië daarmede een schit terende strategische positie aan de Golf van Aden krijgen. Een Engelsche persstem. Over de mogelijkheid van een verder doordringen der Italianen ook in den Soe dan schrijft de „Times", waarbij het blad zegt„Men kan voorop stellen, dat de Engelschen niet zullen pogen om door een sterke verdediging aan de grens tegenstand te bieden aan den Italiaanschen opmarsch. Onze minderheden in getalsterkte en de meerderheid in strijdvaardigheid, evenals de aard van het land maken het noodza kelijk, dat wij in hooge mate vertrouwen op de woestijn en de beslissing doen af hangen van beweeglijkheid en slagvaardig heid en niet van het bieden van verzet op een star front. Een Italiaansch offensief in dit gebied mag echter niet al te lichtvaar dig worden opgenomen. Geen 51 -urIge werkweek fa Frankrijk. De Fransche minister voor industrieele productie Belin, heeft het door de Fran sche pers ook in het buitenland verspreide bericht volgens hetwelk de Fransche re geering de invoering van de 51-urige werkweek in Frankrijk overweegt of deze werkweek reeds ingevoerd heeft, als on juist gekenmerkt. De minister betoogde bij deze gelegenheid, dat het er op het oogenblik om gaat zooveel mogelijk Fran- schen werk te verschaffen. Daarom kan er in de huidige omstandigheden van een verlenging van den werktijd geen sprake zijn. De regeering heeft integendeel tot bestrijding van de werkloosheid maatre gelen genomen om den huidigen wettelij- BROOD OP BON NO. 1 VAN HET NIEUWE BR00DB0NB0EKJE. Gedurende het tijdvak van 12 Augustus tot en met "18 Augustus a.s. geven de met „1" genummerde dubbele bonnen van het nieu we broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der enkele bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De 'bonnen, welke 18 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 22 Augustus a.s. geldig. Met nadruk wordt er op gewezen, dat thans het nieuw uitgereikte broodbon boekje in gebruik wordt genomen. Zooals reeds eerder bekend werd gemaakt kon den de met „1" tot en met „20" genum merde bonnen van het eerste broodbon boekje vernietigd worden, aangezien deze niet meer ter verkrijging van brood zullen worden aangewezen. Meel of bloem op bon 40. Gedurende het tijdvak van 10 Augustus tot en met 6 September a.s. geeft de met „40" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 2% ons tarwebloem óf tarwemeel óf roggebloem óf roggemeel óf zelfrijzend bakmeel óf boekweitmeel. SLOWAKIJE AANVAARDT HET NATIONAAL SOCIALISME. Het D.N.B. meldt uit PresburgDé Slowaaksche minister van binnenlandsche zaken, Sano Mach, heeft in Trentschin een redevoering uitgesproken, waarin hij zich ten scherpste keerde tegen de pogin gen om de nieuwe binnenlandsche poli tieke ontwikkeling voor te stellen als een ingrijpen in de Slowaaksche souvereini- teit. Wanneer van ingrijpen gesproken wordt, dan is dit een ingrijpen van het Slowaaksche verstand tegen een gevaar lijke dreigende miskening der feiten. Wan neer thans ernstig wordt overgegaan tot de oplossing van het Jodenvraagstuk en de opheffing van het'sociale niveau der bevolking, dan beteekent dat, dat de ge zonde krachten van het volk zijn doorge komen, aldus spr. De Slowaaksche regee ring zal, zonder zich te bekommeren om storingspogingen, den ingeslagen weg blij ven volgen, voor de derde maal met be hulp van Duitschland een nieuwe en betere étappe van zijn nationale leven be ginnen en met behulp van nationaal-soeia- listische ideeën Slowakije maken tot een sociale volksstaat. Ieder geklets over na bootsing van een vreemd voorbeeld is ab surd. Het gcede navolgen getuigt niet van zwakte, maar alleen van verantwoorde lijkheidszin. Het zal niemand invallen over het Christendom te spreken als over import. Evenals het Slowaaksche volk echter zonder Chx-istendom niet meer zou bestaan, zou het zonder een revolution- naire reorganisatie van het sociale leven naar het door Adolf Hitler geschapen voorbeeld zijn voortbestaan in gevaar brengen. De Slowaaksche Volkspartij heeft tot taak de Christelijke Slowaak sche tradities te verbinden met de eischen van een nieuwen tijd. ken arbeidstijd in Frankrijk al naar ge lang de omstandigheden te verkleinen. Zoo zijn bijv. de overuren afgeschaft. Om het bewijs te leveren, dat Hamburg vrijwel onbeschadigd is, werden talrijke buitenlandsche persvertegenwoordigers deze week in de gelegenheid gesteld,de stad in haar geheel in oogenschouw te nemen. Het gezelschap op den Michelsturin. (Foto Weltbild), De wind was spelbreker, toen de Opbouwdienst bij den aanleg van het nieuwe sportterrein aan de Laan van Poot te Den Haag een tent moest opslaan,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1