Hoe de Japanners het bezette China beheerschen. Ze houden de spoorwegen in vaste hand en dan komt de rest vanzelf. (Bijzondere correspondentie.) PEIPING, einde Juli 1940. In den trein bevinden zich gewonde sol daten. Ik v/eet niet vanwaar zij komen. Beter, er niet naar te vragen. Ik ben de eenige blanke in dezen wagen, en ook na genoeg de eenige' burger en als zoodanig val ik reedfe genoeg op. Tenslotte is het oorlog en dat moet men steeds weer tegen zich zelf zeggen, want men vergeet het steeds weer, aangezien de kenteekenen van den oorlog slechts hier en daar aan den dag treden, zelfs in het bezette gebied van China. De wachtposten op de stations en de daar aangebrachte versterkingen zyn eigenlijk de eenige symptomen, waar aan men in dit land kan merken dat het oorlog is. Komt men op het tooneel van den strijd, dan verandert dat echter aan zienlijk. Hier staren de betonnen bunkers èn andere versterkingen als mitrailleur nesten den reiziger somber aan. Op elk stationsgebouw is tenminste een wacht torentje of een platform aangebracht, waar een wachtpost op uitkijk staat. Dik wijls worden de stations omgeven door loopgraven en prikkeldraadversperringen, terwijl ook de bruggen aldus versterkt zijn. Dan zijn er nog de pantsertreinen. Bjj het aanschouwen van den eersten, is mijn aandacht gespannen. Ze blijken alle vol gens hetzelfde schema te zijn geformeerd. In het midden een locomotief. Voor en achter een pantserwagen met koepels voor licht geschut. Bovendien zijn daarop nog draaibare torentjes met schijnwerpers aan gebracht. Ook onze trein is natuurlijk op deze wijze gepantserd. Juist wordt een zware mitrailleur voorbij gedragen blijk baar moet deze ergens in stelling worden gebracht. Al deze handelingen voltrekken zich met een zoo in het oog vallende rust en zelfverzekerdheid, dat men zich nauwe lijks kan voorstellen, dat het plotseling ernst kan worden. Bij gelegenheid is dat natuurlijk wel het geval. Zoo werd het traject, dat ik nu bereisde eenige weken geleden door roode Chineesche troepen in den nacht aangevallen. Eigenlijk was het ma ar een dolle daad van de Chineesche vrijscharen, want zij hadden er geen ge noegen mee genomen de rails op een plaats te vernielen, maar hadden over eenige honderden meters afstand de rails losgeschroefd en verdwenen daarmede in de woestijn. De Japanners hebben ze niet teryg kunnen vinden. HET GEHEIM VAN DE JAPANSCHB BEZETTING. Dergelijke overvallen behooren echter tot de uitzonderingen. Want de Japanners hebben de Chineesche spoorwegen in vaste hand, en het verkeer verloopt practisch zonder incidenten. De geschiedenis van de Japansche bezetting op het Chineesche vasteland is de geschiedenis van haar spoorwegen. Daarmede hebben zij deze be- Onteigening van grond in Litauen. Het D.N.B. meldt uit Kaunas De Ditausche ministerraad heeft beslo ten de voorbereidingen voor de onteigening en de verdeeling van den bodem voor den eersten September te voltooien. De verdee ling van het land zal hoofdzakelijk aan boerenarbeiders geschieden alsmede aan boeren, die weinig of in het geheel geen land bezitten, en wel zoodanig, dat er zoo mogelijk landerijen van maximum tien hectare gevormd worden. Het land wordt gratis en voor onbeperkten tijd verstrekt. Alle tot dusver geldende voorschriften over de regeling van het particuliere bezit van land worden buiten werking gesteld. ALLEEN RUSSISCHE FILMS. Krachtens een verordening van den Li- tauschen minister van binnenlandsche za ken mogen in alle Litausche bioscopen al leen films vertoond worden, die in de Sov jet-Unie gemaakt zijn. Films van andere landen zijn slechts bij uitzondering toegela ten en moeten door den minister worden goedgekeurd. Symbolisch Spaansch stadsbestuur van Gibraltar. Het Spaansche blad Informaciones geeft den inhoud weer van een boodschap van den „symbolischen Spaanschen burgemees ter van Gibraltar" aan generaal Franco. Het symbolische stadsbestuur van de vroe gere Spaansche vesting blijft sinds den 4en Augustus 1704, den dag der bezetting van Gibraltar door de Engelschen, te San Ro- que in de buurt van Gibraltar. In de boodschap wordt o.a. gezegd: Het symbo lische stadsbestuur volgt met vurige ge voelens de huidige gebeurtenissen, die de vervulling van een nationaal eeuwenoud verlangen tot doêl hebben. Moge de dag niet ver meer zijn, zoo sluit de boodschap, waarop het symbolische stadbestuur van Gibraltar zijn stoffelijk eigendom in bezit kan nemen. INGEWIKKELDE NATIONALE ZAKEN De persdienst van de N.S.N.A.P., leider majoor Kruyt, deelde enkele dagen gele den mee, dat dr. A. A. Haighton tot de N.S.N.A.P. was toegetreden. Gisteren kwam de persdienst van „Nationaal Front", leider Arnold Meyer, vertellen, dat dr. A. A. Haighton nog steeds lid van „Nationaal Front" was. Vandaag deelt nu de pers dienst van de N.S.N.A.P. weer mede, dat zijn bericht omtrent het toetreden van dr. Alfred A. Haighton tot de N.S.N.A.P. juist is geweest, hetgeen voor belangstellenden me bewijzen te staven is. Dr. Haighton is inmiddels echter weer naar „Nationaal Front" teruggekeerd zetting bestendigd en wanneer beweerd wordt, dat in dit gebied de spoorlijnen eigenlijk slechts door Japanners wordt ge controleerd, dan is dit geheel daarmede in overeenstemming. Wie de spoorlijnen heeft, heeft het land. Zelfs in de omge ving van Peiping strekt die zóne zich niet veel verder uit dan het zomerpaleis en in het naburige Westgebergte kan men beter niet op verkenning gaan, het bezoeken van de Minggraven is geheel verboden. Maar dat is niet zoo heel erg. Dat men door de spoorlijnen te bezitten, langza merhand de heerschappij over het geheele land krijgt, hebben de Japanners in Mantsjoerije bewezen. Met de Zuidelijke Mantsjoerijsche lijn begon het en toen ook de Oost-Chineesche lijn in Japansche hand was, bezaten de Japanners daardoor reeds practisch Mantsjoerije. Met de spoorlijn van Keijo over Genzam langs de Koreaan- sche kust van de Japansche Zee werd een opmarschfront tegen Wladiwostok gescha pen. Daaraan liggen een reeks nieuwe ha vens, bestemd voor de ontscheping van Japansche transporten. Zeker even goed is het spoornet naar het Noorden voor de Amoerprovincie geprojecteerd. Wanneer men op deze trajecten reist, dan staat men verbaasd over den onderne mingsgeest en de degelijkheid der Japan ners. Voor een deel leiden de nieuwe lijnen door het zwaarst denkbare terrein, woest beboschte bergen. En overal wordt verder gebouwd. De provisorische houten bruggen worden door gevaarten van staal en beton vervangen. De dammen worden verstevigd, de rivieren getemd. Vooral de laatste werkzaamheden zijn imposant. Aanvoer en verbindingsstraatwegen worden aange legd en overal ziet men groote omnibussen door het land trekken. Nieuwe dorpen en steden ontstaan het verbouwde akkerge- bied breidt zich zienderoogen uit. Overal zijn scharen Chineesche arbeiders en Ja pansche ingenieurs aan den ai-beid. Overal ziet men langs de spoorwegen hun keeten, een soort bolvormige tenten, die doen den ken aan groote opgeblazen worsten. Precies hetzelfde kan men zien, wanneer men per trein door Binnen Mongolië rijdt naar Pautou of ergens anders in het door de Japanners bezette China. Het eenige wat men nauwelijks kan begrijpen is waar vandaan Japan al deze mensclxen betrekt, om een zoo uitgestrekt vijandelijk land te bezetten en bovendien nog op tc bouwen ook. Het tweede wat men als Westerling niet zoo zonder meer begrijpen kan, is de bereidwilligheid waarmede de Chineezen dezen arbeid verrichten voor den vreemden indringer en veroveraar. Maar wanneer men dat zegt, begaat men een typische Westersche fout. De Chinees denkt anders. De Japanner staat op den Chineeschen bodem niet anders dan in zijn tijd de Mongool in Mantsjoekwo, niet als de ver- overaai-, maar als de brenger van een nieuwe orde en het gros van het Chi neesche volk, legt er zich bij neer. De Engelsche vrouwen krijgen aanwijzingen voor den oorlog. Het D.N.B. meldt uit Londen „Vrouwen, wanneer vijandelijke auto's en motorrijders komen, werpt dan flesschen en glasscherven op den weg. Daardoor worden zij opgehou den en zoo wordt aan het Engelsche leger de mogelijkheid geboden ze in te sluiten". Met dezen oproep wendt de „Daily Sketch" zich tot de Engelsche vrouwen om deze te bewegen tot een actief deelnemen aan den oorlog. Verder dringt het blad er op aan, dat de Engelsche vrouwen zich ook tegen de tanks keeren, door het spannen van prikkel- en ander draad over de wegen. „Wanneer ge echter niet den moed hebt tegen den vijand op te treden, sluit Uw huis dan en vlucht in 't meest nabije bosch. Den volgenden dag is de vijand waarschijn lijk weer voorbij en kunt ge terugkeeren", aldus luidt deze oproep verder. Bovendien geeft de „Daily Sketch" nog aanwijzingen voor het verzet tegen valschermjagers. AUTOBUS MET VOLKEN BONDSAMBTENAREN VERONGELUKT. Uit Grenoble (Frankrijk) wordt gemeld, dat in de nabijheid van de stad eexx auto bus verongelukt is, die ongeveer veertig ambtenaren van den Volkenbond vervoer de. De inzittenden, leden van de economi sche en financieele afdeeling van den Vol kenbond, die naar de Vereenigde Staten wilden vertrekken, waren op weg naar Lissabon, waar de inscheping naar Ameri ka zou plaats hebben. Twintig personen werden licht en drie anderen ernstig ge wond. Amerikaansch-Russlsch handelsverdrag verlengd. Gisteren is het handelsverdrag tusschen de Vereenigde Staten en de Sevjet-Unie, met een jaar verlengd. Het behelst, naar het Amerikaansch departement van bui- tenlandsche zaken mededeelt, in tegenstel ling tot het afgeloopen accoord een voor- waardelijke olausule, op grond waarvan de Sovjet-regeering op het oogenblik wei gert te garandêeren, dat Amei'ikaansche goederen ter waarde van veertig millioen dollar werkelijk worden afgenomen. Zou den b.v. de Ver. Staten den uitvoer van die goederen, die de Sovjet-Unie wil koo- pen, verbieden of bemoeilijken, dan be houdt zich de Sovjet-regeering voor, haar behoeften aan Amei'ikaansche goederen naar goeddunken te beperken. In het ver leden heeft de Sovjet-regeering herhaalde- lijk geprotesteerd tegen het Amerikaansche uitvoerverbod van machinerieën, dat vol gens de Amei'ikaansche uiteenzetting werd uitgevaardigd, omdat de Vereenigde Sta ten deze machinerieën voor de eigen be wapening dringend noodig hadden. Het Dultsche legerberlcht van heden. Het opperbevel der Duitsche weei'macht maakte hedenmiddag bekend: Een Duitsch oorlogsschip heeft scheeps- ruimte.der vijandelijke koopvaardij met een inhoud van 30.000 brt. in overzeesche wa teren tot zinken gebracht. Onze gevechtsvliegtuigen hebben vlieg velden aangevallen bij Tynemouth en St. Athan, benevens vliegtuigfabrieken van Vickers Armstrong in Chester en installa ties der bewapeningsindustrie in Swansea, waar bommen op geworpen werden. Britsche vliegtuigen, diein den nacht van 6 op 7 Augustus boven Nederland en West-Duitschland in. gering aantal versche nen, wierpen op verscheidene plaatsen bommen zonder noemenswaardige schade aan'te i'ichten. De anti-Britsche beweging in Japan groeit. De anti-Britsche beweging in geheel Japan neemt een nauwelijks verwachten omvang aan. Ook voor Woensdag zijn in de meest verschillende steden en organi saties betoogingen aangekondigd en reso luties ingediend. Behalve Tokio, Kobe, Osaka, Sjimonoseki en andere steden in Japan hebben ook Hirosjima en Foekoeoka een beslist standpunt bepaald tegen de arrestatie der Japanneezen. Tegelijkertijd wei-den resoluties gezonden aan den pre- miei', den minister van ooi-log en dien van buitenlandsche zaken. De Tokio Asahi Sjiboem meldt, dat de Bi'itsche honoi'aire consul in Sjomonoseki is afgetx-eden en tegelijkertijd de door hem geleide handelsmaatschappijen zal ontbin den. In Tokio is een nieuwe „anti-Bi'itsche vei'eenigïng der burgers van Tokio" ge vormd, waax-van alle gemeenteraadsleden der stad lid zijn. Alle in Tokio ontvangen i-esoluties eischen de onmiddellijke vrij lating van de gearresteerde Japanneezen en de opheffing van den Britschen invloed uit Oost-Azië. De nationalistische vereeni- ging Meirinkai, die hoofdzakelijk bestaat uit vroegex-e officieren onder leiding van generaal Tanaka, heeft besloten aan leden van het kabinet, van den generalen staf van het leger en den staf van de marine, benevens aan diplomatieke vertegenwoor digingen eischen te overhandigen betref fende afweer van Britsche represailles. Drie Nederlandsche films verboden. Ingevolge een beschikking van de secre- tax'issen-generaal van de departementen Justitie en Binnenlandsche Zaken, moeten alle films in verband met de gewijzigde omstandigheden ophieuw gekeurd worden. Vele films zijn herkeurd en goegekeurd behalve een drietal bekende Nederlandsche films „Het meisje met den blauwen hoed", „Ergens in Nederland" en „De Big van het regiment", welke door de filmkeuringscom missie op gi'ond van' de gewijzigde omstan digheden niet meer in het openbaar mogen woi'den vertoond. De film „De reis met de Nedex-landsche onderzeeboot K 18" zal nog worden her- keurd, Uitex-aard is de nat. film niet voor herkeuring aangeboden. Tot de films, welke niet voor openbare vertooning 2ijn vrijge geven door de Rijkscommissie, behoort, volgens de Tel., o.a. de film van den land dag der N.S.B. op 22 Juni 1940. De Rijks commissaris heeft evenwel beslist, dat deze film wel in de bijeenkomsten, zoowel be sloten als openbai'e, van de N.S.B.mag worden vertoond. Duitsche strooibiljetten boven Engeland. Het D.N.B. meldt uit Berlijn De groote belangstelling van de Engelsche bevolking voor de strooibiljetten die Duitsche vlieg tuigen boven verscheidene streken van Engeland hebben uitgeworpen, schildert de correspondent van de „New York Times", die meldt, dat boeren en andere kringen der bevolking van het Zuiden en Zuidwesten van Engeland alsmede van Wales in de stralen van de schijnwerpers heele wolken strooibiljetten zagen, waax-van zij zich meester maakten. De biljetten bevatten zooals bekend, uittx-eksels uit de jongste Rijksdagrede van Adolf Hitler. Tot in den namiddag van 2 Augustus waren de Engel sche regeeringski'ingen nog niet in het bezit van deze strooibiljetten en werd gepoogd deze door de politie en de luchtwacht te doen verzamelen. Iemand die een heel pak biljetten gevonden had, was begonnen ze te verkoopen. Algemeen hoox-de men de teleur stellende opmerking: Hitler heeft niet ge noeg gestuurd. Men neemt aan, zoo bc- suit de correspondent, dat vele personen in afwachting van nieuwe biljetten, slape- looze nachten zullen hebben. 20.000 AAN AUTO'S MOTOR RIJWIELEN EN ONDERDEELEN GESTOLEN. Ten nadeele van het Nederlandsche leger. De politie van Voorburg ontdekte dezer dagen in een garage een auto, die bij het Nedex-landsche leger in gebruik is geweest en op aanvankel'Jk onnaspeurlijke vr/ was verdwenen. Het aan de hand van deze ontdekking ingestelde onderzoek bracht in tc .aal twee auto's, vijf motorrijwielen, ver schillende onderdeelen en gereedschappen aan het licht, die aan het Nederlandsche leger hebben toebehoord. Het onderzoek heeft niet alleen de hei'komst en de tegen woordige verplijfplaats van deze militaire goederen opgeheldei'd, ook de daders van de diefstal zijn volgens het Volksbl. achter- haald. De gestolen goederen vertegenwoor digen een waarde van ongeveer 20.000. Als verdacht van deze diefstallen zijn thans aangehouden de 28-jax'ige Van den B. te Vooi'burg, de 21-jai'ige De V. uit Amster- dam en de 32-jarige G. R., onderofficier van den Motordiest, en de 26-jarige korporaal J. J. S. van dezelfde legerafdeeling. De beide laatstgenoemden waren ingedeeld bij den Opbouwdienst en waren gelegerd te Hilversum. Allen zullen voor den officier* van jus titie worden geleid. Laatste Berichten DE ARBEIDSTIJD IN FRANKRIJK OP 51 UUR GEBRACHT. De Fransche minister van arbeid en industrie, Belin, heeft besloten de 40-urige werkweek af te schaffen. Een nieuwe ver ordening stelt den wekelijkschen arbeids tijd voor alle fabrieken verplicht op 51 uur vast. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT VAN HEDEN. Legerbericht nr. 59 van het Italiaansche hoofdkwartier van heden luidt als volgt: Onze luchtformaties hebben voor de der de maal het petroleumcentrum Haifa ge bombardeerd. Er ontstond brand in petro- leumopslagplaatsen en ook de havenwerken werden getroffen. Al onze toestellen zijn op hun basis teruggekeerd. Volgens berichten uit betrouwbare bron heeft de brand wel ke bij het eerste bombardement van Haifa ontstaan is, verscheidene dagen geduurd. De bij het tweede bombardement vernielde raffinaderij is die van de Shell. In Noord-Afrika zijn vijandelijke kampen ten Zuiden van Solium en de spoorlijn Ale- xandrie-Marsa Matrouh gebombardeerd. Een viermotorig Engelsch vliegtuig van het type Sundex-land is door onze jagers nabij Tobruk neergehaald. In Oost-Afrika zijn de marinebases van Aden en Berbera doeltx-effend gebombar deerd en is een vijandelijke machine neer geschoten. De grens van Britsch Somali- land is op verscheidene punten door onze afdeelingen overschreden. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gisteravond ongeveer 9 uur is aan het strand te Scheveningen ter hoogte van den vuurtoren de 17-jarige M. K. tijdens het zwemmen verdronken. De jongen was bij een golfbreker in zee gegaan en is ver- moedeljjk door den sterken stroom mee gesleurd. Het lijk is nog niet aangespoeld. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 20.000, 16880. UIT DEN ZUIVELHOEK. Combinatie van ingrediënten met goede eigenschappen be vordert volwaardige voeding. Het is algemeen bekend, dat de frissche zure melkproducten, zooals karnemelk, hangop, yoghurt en zure room, een goe den invloed hebben op onze spijsvertering. Door hun verfrisschende smaak zijn ze bij zonder geschikt om 's zomers gebruikt te worden, wat niet wegneemt, dat ook in andere jaax'getijden een combinatie van vruchten en yoghurt (of hangop) heusch niet versmaad zal worden. Probeert U eens onderstaand recept; U zult het stel lig meer dan eens noodig hebben. Vruchten met yoghurt (voor 6 personen). Yz fleschje, bessensap, 1 dl., water, 20 gi\ aardappelmeel, 100 gr. (1 ons) sui ker, 9 pruimen, 1. yoghurt en 75 gram bastaardsuiker (5 afgestreken eetlepels). Meng het aardappelmeel aan met het water en de helft van het bessensap. Breng dit samen aan de kook en laat het roerende even doorkoken. Neem het pannetje van het vuur, voeg de suiker en de rest van het bessensap toe. Wasch de pruimen en snijd ze in de helft door. Roer deze door de afgekoelde bessenvla. Doe de massa in een vlaschaal en giet de yoghurt die onder toevoeging van 5 af gestreken eetlepels basterdsuiker gladge- klopt is er bovenop. Abonneert U op dit blad. Kerknieuws De nieuwe voorzitter \'an de Generale Synode der Gereformeerde Kerken. De Generale Synode der Geref. Kex'ken, die haar voortgezette zittingen van Sneek naar Utrecht heeft verlegd, heeft gisteren een nieuwen voorzitter gekozen in de plaats van ds. J. L. Schouten van Amster dam, die 11 Mei jl. overleed. De Synode benoemde thans als voorzit ter den assessor-, ds. F. C. Meyster te Rot terdam. Ds. Meyster' werd 18 Juni 1881 te Maas sluis geboren en aan de Rijkskweekschool te Haarlem opgeleid als onderwijzer. Hij deed staatsexamen en studeerde aan de Vrije Universiteit theologie. In 1909 werd hq candidaat en 3 April 1910 deed hij in trede in zijn eerste gemeente te Zoetermeer Zegwaard. Uit tal van beroepen nam hij in 1912 dat naar Rotterdam aan en deed er 3 September van dat jaar zijn intrede. In Rotterdam, waar ds. Meyster de nestor der Geref. predikanten is, is hij een vooraan staand figuur. Ds. Meyster is leeraar Hebreeuwsch aan het Marnix-gymnasium en leeraar kerkgeschiedenis aan de Chr. Kweekschool. Voorts is hij voorzitter van de stadsevangelisatie „Gideon", van de Keuchenius- en van de Van Asch van Wijckschool, van den Geref. Jeugdraad en bestuurslid van de afd. van de Ned. Mid- dernachtszendingsvereeniging. Ds. Meyster is secretaris van het curato rium van de Theol. Hoogeschool te Kampen, bestuurslid van het Prov. Comité van de Vrije Universiteit in Zuid-Holland, be stuurslid van het locaal comité in Rotter dam, examinator van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel en van bet Ger. Schoolverband, quaestor van de classis Rot terdam cn van de Part. Synode van Zuid- Holland, waarvan hij geregeld deel uit- Onze Bureaux zijn gevestigds middelburg BIERKAA111 l RedacHe! Tel- 2è9n BIERKAAI 11 H Adm,nlstr..TeI.-j39 VÜSSSNGEN Redactie en Adm.: Walstraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnon) GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 Landbouw Het vlas blijft beneden de maat. Nu het vlas op de akkers gerijd staat, komt eerst goed uit, hoe het gewas dit jaar beneden de maat is gebleven, zoo meldt 't Volksbl. uit Haamstede. Vele perceelen zijn dan ook onverkocht gebleven. Natuur lijk is dit mede te wijte- aan dan onzekeren toestand in de vlasindustrie. In landbouwkringen heerscht algemeen de meening, dat slechts dan een verbete ring van het gewas zal kuimen worden verkregen, indien de cultuur sterk wordt ingekrompen. Gold in vroeger jaren alge meen de regel, dat men met vlas niet bin nen de tien jaar op denzelfden akker moest terugkomen, thans durft men dit binnen de zes jaren wel te doen. Er zijn zelfs perceelen waer drie jaar geleden ook vlas stond. Het resultaat was dan ook bedroevend. De grond is „vlas-vermoeid". Intusschen werden voor de goede per ceelen uitstekende prijzen gemaakt. PROEVEN MET NIEUWE GROENTE EN FRUTTSOORTEN. Op den uitgestrekten proeftuin van het Zuidhollandsch glasdistrict worden thans, onder leiding van den rijkstuinbouwcoa- sulent, it'. J. M. Riemens, proeven geno men met nieuwe groente- en fluitsoorten. Teneinde in een eventueele voedsel- schaarschtte kunnen voorzien, is men be gonnen met het kweeken van zoete papri ka, aubergines en soja-boonen. Tevens worden proeven genomen met eenige middel-Amerikaansche vruchten, als carica papaja en die van den advocaat boom, welke een hooge voedingswaarde bezitten. Met het forceeren van de aspergecultuur boekt men op dezen proeftuin uitsteken de resultaten, zoodat de oogst aanmerke lijk vroeger is te verwachten. Rechtszaken BELEEDIGENDE ANONIEME BRIEVEN. Van je „vriendin" moet je het maar hebben. Een inwoonster van Allernaar' ontving in November van het vorige jaar tot haar onaangename verrassing een anoniemen brief, waarin zij werd belasterd en belee- digd. De inhoud bood betrekkelijk weinig houvast cn de beleedigde Alkmaarsche had er geen notie van, wie de laffe en onvrien delijke schrijver of schrijfster was. Maar een paar dagen later bezorgde de post een tweede epistel, zoo mogelijk nog onvriende lijker dan het eerste. Toen ging haar een licht op. Zij spoedde zich naar het politie bureau en diende een klacht in tegen een harer „vriendinnen". Deze bezwoer bij hoog en laag volmaakt onschuldig te zijn. Wel liet zij doorschemeren, dat zij wel eenig vermoeden had, wie de schrijfster dan wel was. Tenslotte na lang heen en weer praten wees zij haar eigen schoonzuster als vermoedlijke daderes aan. Beide vrouwen kregen een uitnoodiging om sehriftproeven af te leggen en dr. J. P. L. Hulst uit Leiden trad als schriftdeskun- dige op. Inderdaad vertoonde het schrift van de vriendin van de geadresseerde zeer veel punten van overeenkomst met dat van de geïncrimineerde brieven en bovendien kwamen in beide schrifturen dezelfde taai en stijlfouten voor. Maar ook het schrift van de schoonzuster leek wat op dat van de beleedigende brieven. Dr. Hulst twijfelde echter geen oogenblik. Met stelligheid wees hij de vriendin als de schrijfster aan. Daar kwam nog bij, dat beleedigingen haar niet vreemd waren zij is nl. reeds vier maal voor dergelijke delicten veroordeeld. De rechtbank te Allernaar stelde zich dan ook op het standpunt, dat de vrouw zwaar ge straft diende te worden en ditmaal niet kon worden volstaan met een boete. Zij hoorde zich veroordeelen tot 1 maand ge vangenisstraf. Van dit vonnis ging zij in hooger beroep en ook voor het gerechtshof te Amsterdam hield zij vanochtend vol, dat zij onschuldig was en dat haar schoonzuster er wel meer van zou weten. De procureur-generaal requireerde beves tiging van het vonnis en verdachte's ver- oordeeling tot een maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. W. M. Pronk, achtte het niet uitgesloten, dat iemand het hand schrift van zijn cliënte had nagemaakt. Primair drong pl. op vrijspraak aan, subs, verzocht hij het Hof een boete op te leg gen. Arrest 13 Augustus. maakt, kerkvisitator en deputaat voor art. 43 K.O. Het is in de geschiedenis van de Gei'ef. Kerken nog maar zelden voorgekomen dat iemand tot praeses der Generale Synode gekozen werd, die nog maar tweemaal lid der Synode was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3