Wat de Nederlandsche Unie beoogt. De laatste bus Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Werkelijke gemeenschapszin en werkelijke offervaardigheid moeten richtsnoer zijn. In de eerste week van haar bestaan zijn de Nederlandsche Unie van vele zijden vra gen gesteld, ook uit perskringen, die zij Zaterdag bij monde van mr. J. Linthorst Homan' in. een. persbespreking heeft be antwoord. Een der voornaamste vraagstukken is het vraagstuk der adhaesiebetuigingen en lidmaatschappen, aldus de heer Lintman Homan. Het getal der adhaesiebetuigingen is enorm, terwijl uit alle deelen des lands nog nadere adhaesiebetuigingen op komst zijn. Het aantal is niet meer te schatten, doch getallen, als den laatsten tijd in de pers zijn genoemd, zijn niet van den N.U. afkomstig. Aan ieder, die adhaesie betuigt, wordt sinds een paar dagen een aanmel- dingskaart voor het lidmaatschap gezon den. De hierop gevolgde stroom van aan meldingen loopt in toenemende snelheid dooi'. Het is echter noodzakelijk, dat hier openlijk wordt gezegd, dat de Nederland sche' Unie de adhaesiebetuigingen wel als blijken van waardeering weet op prijs te stellen, doch dat zij zeer goed inziet, dat vooral collectieve adhaesiebetuigingen zeer weinig zeggen omdat tenslotte de persoon lijke inzet voor het vaderlandsche ideaal het eenige waardevolle is. Het is gemak kelijk, uit deze of gene overweging ad haesie te betuigen, doch het is noodzake lijk, dat men overal in het land inziet, dat de Nederlandsche Unie pas echte en ware beteekenis zal hebben zoodra zij weet, dat zij bestaat uit leden, die ieder voor zich bereid zijn tot werkelijken gemeen schapszin en werkelijke offervaardigheid voor land en volle. Laat men ovex-al goed bedenken, dat men hier niet te doen heeft met een verkapt behoud van het oude systeem, doch met een werkelijk en aan stonds daadwerkelijk idealisme voor een beter en sterker Nederlanderschap voor allen. Wie zich hier aanmeldt uit tegenzin tegen een andere strooming docil zonder frissche gezindheid ot nieuw leven in Nederland, is aan het verkeerde adres. Waarschijnlijk zullen verschillende adhae siebetuigingen op deze wijze blijken hol en voos te zijn. Hier is inderdaad plaats voor een ernstige waarschuwing reeds in het begin. De collectieve adhaesiebetuigingen. Toch hebben ook de collectieve adhaesie betuigingen, sommige tegen het advies van vroegere politieke leiders in, haar groote waarde als uiting van de behoefte om uit het vroegere isolement te treden in het nieuwe werk voor de Nederlandsche volks gemeenschap, aldus vervolgde de heer Linthorst Homan. Dat zal dan echter in ieder geval werkelijk moeten blijken, waar voor alleen het doelbewuste louter parti culiere lidmaatschap open voor ieder, die als Nedex'lander is geboren en die den leeftijd van 18 jar heeft bereikt de weg is. Dat de collectieve adhaesiebetui gingen uiting zouden zijn van de bedekte actie om in de Nedei'landsche Unie het oude politieke stelsel te behouden, dus een gedachte van een soort openbare schuil plaats, is te eenenmale onjuist. Deze on juistheid blijkt uit het thans bekend ge worden politieke advies van verschillende politieke voox-mannen, die tot onthouding adviseeren. Dit advies zal echter niet de oude kracht van vroeger hebben, daar een ding in de afgeloopen week wel overdui delijk is gebleken: de wil tot sterke een heid en gemeenschapszin is in alle kringen zoo sterk, dat hy niet meer te stuiten is. De wil tot verjonging in geheel het volk, is reeds veel sterker, dan do Nederland sche Unie aanvankelijk had durven hopen. Geen reactionaine groep. Dan is de veronderstelling geopend, dat de Nedei'landsche Unie een reactionaire groep zou zijn. Het bovenstaande en ook haar gepubliceerde sociaal-economisch pro gramma spreken echter duidelijk uit de toelichtingen op de verschillende program mapunten, welke binnenkort in brochure vorm zullen verschijnen, en voorts uit de samenstelling van den raad van bijstand welke biimenkort zal worden bekend ge maakt. Bij dit laatste zal ook de sterke wil blijken tot het samengaan met zoo veel mogelijke groepeeringen en kringen uit het maatschappelijk leven. Wie zich niet geheel achter het gepu bliceerde programma kan stellen houde zich afzijdig. Over korten tijd zal de Ne derlandsche meldingen concludeeren, hoe- velen uit ons vlok de door haar uitgedra gen pi-ogramma-punten onderschiijven. De ze conclusie zal op haar houding van grooten invloed zijn. Dat de dx-ie bewind hebbers ieder voor zich de werkelijke krachtige vernieuwing in ons volk reeds jaren lang voorstaan, is aan ieder' uit hun omgeving bekend. Dat in deze tijden de beslissing over de volksmeening in dit opzicht zal vallen, ligt in de lijn der ge beurtenissen. Niet de adhaesies, hoe goed ook gemeend, doch de eerlijke en opoffe ringsgezinde lidmaatschapsaanmeldingen zullen moeten spreken. Deze nieuwe eigen kracht van het Ne derlandsche volk moet tot stand komen, hoe ook de afloop van den oorlog zij en geheel los van den oox-log. Nederland als land en als volk moet meer gehard, meer stevig, meer krachtig in zichzelf zijn, om zoowel in moeilijkheden als in voox-spoed als hecht geheel te kunnen voortleven. Deze sterke wil moet bij iederen Neder lander persoonlijk worden gekweekt en tot gelding gebracht. Met open werkelijkheids zin, met gi'oote opoffex-ingswil ten bate van het eigen volk, met loslating van verou derde gewoonten, wil de Nederlandsche Unie dit werk ter hand nemen. Definitief bureau. Tenslotte deelde mr. Linthorst Homan mede, dat inmiddels ook het definitieve bux'eau tot stand is gekomen. Het wordt dezer dagen geopend in Alexanderstraat 11, Den Haag. Nog enkele dagen blijft het bureau gevestigd Alexanderstraat 20, met behulp van de voorloopige vrijwillige rnede- werkers. Provinciaal en plaatselijk komt ook binnenkort alles tot stand, vele be sprekingen hierover in geheel het land zijn reeds gaande. Beantwoording van vragen. Na deze inleiding werden nog verschil lende vragen gesteld, die óf door den heer Linthorst Homan óf door prof. de Quay werden beantwoord. De vx'aag werd gesteld, hoe 't zal gaan met de jeugdbeweging. Blijkens het ant woord zal worden gestreefd naar concen tratie. Men zal in den vorm van de be- sturen de federatiegedachte niet texnxg vinden. In een eenhoofdig particulier lei derschap in het Nedex'landsche volk ziet men niet veel heil. Misschien dat het in de jeugdorganisaties gewenscht is, maar de sociaal-economische organisaties zullen op corporatieven leest geschoeid zijn. Hierin is een eenhoofdige leiding noodig, omdat wij hier met verschillende belangen te maken hebben. Niet aanvaax'd kan wor den dat in een cox'poratie de gedachte van den klassestrijd naar voren zou komen. De heer Linthorst Homan wees er bij de vx-agen-bespx'eking ook nog eens op, dat de Unie een eigen taak heeft. Er zijn ge lukkig nog tal van punten, die het Ne derlandsche volk vereenigen. Wanneer men meent, dat een gedachte goed en gezond is voor ons volk, dan moet zij worden gerealiseerd, ook al is zij reeds eerder door anderen geuit. Wat de internationale vraagstukken betreft, hiervoor acht de N.U. zich nog niet sterk genoeg om aan te geven in welke x'ichting onze intex-na- tionale positie moet worden gestuwd. militairen meer in Frankrijk. Ongeveer 1200 zijn naar Engeland vertrokken, o.m. met de „Beatrix". Er bevindt zich nog hoogstens een tien tal Nedex'landsche militairenin Frankrijk, zoowel in het bezette als in het onbezette gebied. Ongeveer 1200 Nederlandsche mi litairen zijn tusschen 17 Mei en 18 Juni j.l. iix verschillende Fransche havens scheepge- gaan. Dit bericht vernam de Tel. van een Ne dex'lander, die gelegenheid heeft gehad zich per auto zoowel naar bezet als naar onbe zet Frankrijk te begeven en van daar zoo juist is teruggekeerd. Hij deelde mede, dat de Nederlandsche militairen door de Fran- schen zijn ontwapend en vervolgens onder pressie van de Britsche marine-autoriteiten, die beweex-den in overleg met de voormali ge Nederlandsche regeering te Londen te handelen, naar Engeland zouden zijn ge bracht. Deze vei'schepïngen hebben plaats ge had uit de volgende havens Nantes, Bor deaux, Boulogne, Cherbourg, Brest en Le Havre. Behalve buitenlandsche schepen zijn hiervoor ook gebruikt de door Engeland in beslag genomen Nederlandsche schepen „Beatrix", „Reggestrooni" en „Niger- stroom". Deze schepen hebben meermalen heen en weer gevaren de „Beatrix" bij voorbeeld vertrok op 17 Juni nog uit Nan tes. DE „NIGERSTRQOM" MET EENIGE HONDERDEN NEDERLANDERS GETORPEDEERD Wel zeer ongelukkig is het den opvaren den vergaan van de „Nigei'stroom". Dit schip zou, volgens den zegsman, op een zij ner tochten, waarop behalve Franscheh en Engelschen, ook eenige honderden Neder landsche burgers geen militairen wer- I den vervoerd, getorpedeerd zijn. Daar 1 slechts reddingsmaterieel aanwezig was voor een tiende van de opvarenden, wordt j gevreesd, dat het meerendeel hunner is l verdronken. j Toch bevinden er zich nog Nederlanders in Frankrijk en wel, naar de zegsman van j het blad verder mededeelde, ongeveer 3000 burgers. Deze verblijven nagenoeg uitslui tend in het zgn. onbezette gebied, waar, behalve de oorspronkelijke bevolking, nog een andex-half millioen Belgische vluchtelin gen en omstreeks 4V° millioen Fi'ansche vluchtelingen vertoeven. Nettenboeten. - Een bezigheid, welke veel vingervlugheid vereischt en waarin da NOORSCH SCHIP DOOR ENGELSCHEN Scheveningsche visschersyrouwen meesteressen zijn GEBOMBARDEERD. Naar het Noorsche Telegraaf Agent schap meldt, is het 810 ton metende Noorsche s.s. „Susanne' eenige mijlen ten Noorden van Haugesund, zonder waar schuwing door een Britsch vliegtuig ge bombardeerd. Nadat het toestel een twin tigtal bommen had laten vallen, verdween het. De bemanning begaf zich weer aan boord. Zij constateerde geringe schade, doch vond geen bommen. Zeven uur later echter deed zich in de machinekamer een oixtploffing voor, die een menschenleven eischte. Het schip ligt thans in een haven. Hierin wil de N.U. dynamisch zijn. De N.U. hoopt, dat het Nederlandsche volk reeds voor den vrede één zal zijn, of die eenheid nu Nederlandsche Unie heet of niet. Is de N.U. van beteekenis, dan zal zij ook na den vrec.e moeten doorwerken. De politieke partijen, zooals die wanen, zullen niet terugkeeren. Het wordt niet als eisch gesteld, dat men lid wordende van de N.U. uit eenige partij treedt, maar iemand, die mocht mee- nen twee ijzers in het vuur te kunnen houden, gaat er bij ons uit, aldus de heer Linthorst Homan. Incident te Liverpool bij vertrek van schip met geëvacueerde kinderen. Het D.N.B. meldt uit Lissabon Bij het vertrek van een schip met geëvacueerde Engelsche kinderen uit Liverpool is het tot incidenten gekomen. Toen het schip namelijk het teeken van vertrek gaf, en de manschap pen den landingssteiger wilden inhalen, dx'ong een groep arbeidersvrouwen met kinderen op den arm door de menigte toe schouwers en wilden den landingssteiger bestormen. De politie wist met moeite 3e vrouwen terug te dringen, tot het schip zich van de kade had verwijderd. Toen de kinderen hun achterblijvende ouders een laatsten groet toewuifden, klonk uit de menigte geroep en gefluit. Enkele vrou wen verbi'aken de afsluiting, klommen op planken en stapels goederexx, die op de kade lagen en riepen „Wat moet er met onze kinderen gebeuren?" Toen de politie de vi'ouwen verzocht naar beneden te ko men, werden zij uitgescholden. Tenslotte haalde de politie de betoogsters met ge weld naar beneden en voerde hen weg. Ongeveer 7000 kinderen naar de Oostmark. Zooals gemeld, is de achtste en laatste kindertrein gistex-en naar de Oostmark vertrokken. In totaal zijn thans ongeveer 7000 kin deren naar opper-Oostenx'ijk gebracht, dat is 1000 meer dan aanvankelijk de opzet was. Het aantal aanvragen heeft over de 20.000 beloopen, waaxwan het grootste deel echter op het laatste nippertje of te laat is binnengekomen. DE AANHANG VAN DE GAULLE. De „Eclaireur de Nice" publiceert ver klaringen van de uit Londen terugge keerde Fransche diplomaten. Uit die ver klaringen blijkt, dat de aanhang van den door den Fi'anschen krijgsraad ter dood veroordeelden ex-generaal De Gaulle, die zich aan Engeland gebonden heeft, slechts bestaat uit eenige uit Noorwegen terug gekeerde Fransche afdeelingen. Het mee rendeel dezer soldaten is vroeger lid van het Fransche vreemdelingenlegioen ge weest. Geen Nederlandsche Door CECIL FREEMAN CREGG. 60) „Absoluut!" Dit was misschien niet lieelemaal waar, maar onder deze om standigheden begrijpelijk, ente ver geven. „Dat is een heel gex*uststellende ge dachte", merkte mevrouw Smell op, een beetje hatelijk, want daar zij de dochter was van hoofdinspecteur Dryan wist zij waarschijnlijk wel, wat zij ex*van gelooven moest. Het was onvermijdelijk dat de zaak, waax'by Hamper, zoowel als Jill zoo nauw betrokken wax-en geweest, ook ter sprake kwam. Inspecteur Higgins vex-telde aan Tommy dat de eigenaar van het huis, waai-in hij zoo'n ongemakkelijke dex-tig ux-en had door gebracht, was opgespoord. „Wie was het?" „Je vader, Tommy." „Vader?" „Ja, maar maak je maar geen illusies, dat het bezit eenige waarde heeft. Om te beginnen is het doox' de bevoegde autori teiten onbewoonbaar verklaard. Dan zijn er zonder twijfel nog de noodige onbetaal de belastingen. Zoo op het eerste gezicht zou ik dan ook zeggen dat het bezit eex-- der tot de passiva dan tot do activa be- lxoox't en dat in ieder geval het geld, waar mee het huis gekocht is, niet van je vader was, of, indien dat wel het geval was, dat het was ehHiggins zweeg. Hij kwam op gevaarlijk terrein. Wat hjj wilde zeggen, was, dat de oude Hamper het huis slechts ten behoeve van de bende gekocht had. De anderen bleken echter zijn aax-- zeling te begx'ijpen. Even heerschte er zwijgen, hetwelk door mevrouw Smell vex'broken werd. „Ik ga eens even met baby in den tuin wandelen. Gaat u mee, juffrouw Craw ford?" Verheugd stemde Jill daarin toe en zoo bleven Higgings en Thomas Hamper alleen. Er kwam een zonderlinge beklemming over hen beiden. Higgins had deze ge legenheid rustig afgewacht (en wel een beetje geënsceneerd ook) maar nu het zoo ver was, wist hij xxiet goed hoe te be- gimien. Wat den jongen Hamper betreft, die draaide op zijn stoel, keek onrustig de kamer ixx het rond, naar zijn schoenen, overal behalve naar de ex-nstige oogen van den inspecteux-. Eindelijk verbrak deze de stilte. „Er blijkt nog een tweede bezit op naam van je vader te staan,. Tommy." „Ja?" Higgins knikte. „Ja, een verlaten land huisje, buiten. Ken je het?" „Nee." „Het ligt op eenigen afstand van Med- hux'st; ik had er vlak bij een auto-onge val en moest een dag lang daar in het ziekenhuis blijven. A Px-opos. Tommy, ik heb nog iets, dat ik je terug wilde geven." Inspecteur Higgins stond op en liep naar zijn bureau, vanwaar hij een paar oogenblikken later terugkwam met een enveloppe, welke hg ex'nstig aan de jongen overhandigde. Het was de laatste bx'ief van Heixry Hamper, welke Jill Craw ford had probeeren te vinden, maar die den inspecteur in handen gevallen was. Tommy herkende hem dadelijk en met een gemompelde dankbetuiging greep hg den brief, welke hij terstond opnieuw be gon te lezen. Higgins wachtte tot h|j daarmee gereed was en zei dan: „Ik zou je graag een geschiedenis wil len vertellen, Tommy, als je er naar wilt luisteren." De jonge Hamper gaf geen antwoord en de inspecteur keek hem even stil zwijgend aan, waarna hij vervolgde: „Het is misschien niet zoo'xx interessant verhaal, maar ik zou toch graag willen, dat je het hoorde." Opnieuw maakte de ander geen enkele opmexdcing. Higgins zat hem zwijgend aan te sta ren. Naar het oordeel van den inspecteur had de jongen eigenlijk nooit een behoor lijke kans gehad in het leven. Er zat wer kelijk wel iets goeds in hem, maar hij bleef de zoon van zijn vader en er zouden nog heel wat overgeërfde kwade neigin gen moeten worden uitgeroeid. Het is waar, dat Henx-y Hamper, volgens zijn laatsten brief, het pad dei' misdaad ver laten had maar de jonge Hamper had heel wat wilde dingen gezegd en gedaan. Hij was bezeten geweest van een wraak zuchtig plan en Higgins wilde zijn karak ter eens op den proef stellen. „Dit is mijn verhaal. Denk eraan, dat het niet heelemaal waar is, hoewel dit aan den anderen kant wel mogelijk zou kunnen zijn." Hij zweeg als om de juiste woorden te kiezen. Toen vex-volgde hij: „In de eei'ste plaats is het noodig een paar weken terug te gaan naar het oogenblik, waarop een gemaskex-de jonge man een melodramatisch entrée maakte en een zekere eh vooraanstaande politieman uit een hachelijke positie redde." De jonge Hamper schoof heen en weer op zijn stoel, maar zei niets. „De komst van de jonge man kwam zeer gelegen zij lxet dan- onverwacht, want hoe hij daar kwam ontdekte de eh vooraanstaande politieman eex'st veel later, toen een zekere brief in zijn handen kwam, waarin de jonge man ge waarschuwd werd een dergelijk huis te betreden." De inspecteur zweeg en haalde ixx ge dachten verzonken een zwart geblakerde pgp uit zijn zak, met een gevulde tabaks zak en een doosje lucifers. Uitex-st kalm vulde hij zijn pijp, streek een vlammetje aan en hield dit bij de tabak. Terwijl hij een dikke rookwolk naar het plafond blies, scheen hij zich den ander plotseling weer te herinneren, en een sigarettendoos openend, bood hij hem er een aan, Tommy nam een sigax-et, maakte gebruik van de lucifex', welke de inspecteur hem voor hield, en zakte dan weer zwijgend in zijn stoel achtei'over. „De jongeman beheerschte de situatie echter niet lang, want de bordjes wer den verhangen en spoedig daax'op bevond het tweetal zich in een heel moeilijk par ket. Toen volgde een heel spannende epi sode in een schoorsteen, een oudenvetsche Tomy huiverde onwillekeurig welke ovei'ging ixx een komische episode op het dak." Een pauze, gedux'ende welke de inspec teur den jongen onder de beschutting van dikke rookwolken nauwkeurig gadesloeg. „Er volgde een brand en nadat de poli tieman reeds ontsnapt was, werd de melo dramatische jongeman netjes gered door een ijverige brandweerbrigade, en om zijn erkentelijkheid daarvoor te betuigen, ver dween hij spoorloos, zonder zijn redders zelfs ook maar te bedanken." „Ik eh ik deed dat wel." „Wij hebben het niet noodzakelijk over jou, Tomy. Maar om verder te gaan. De jongeman verdween. Waar ging hij nu naar toe? Dat was een punt, hetwelk de politie had te onderzoeken. Waar ging die jongeman naar toe? Dit, Tommy, is het waarheidsgetrouwe begin van mijn vei'- haal. Misschien is het in alle details niet precies, maardeze jongeman slaagde er in na gered te zijn, onmiddellijk spoor loos te vex-dwijnen. Hij rende weg van zijn bevrjjders en kwam weldra in een lang gebouw, blijkbaar onbewoond, en daarom schijnbaar een veilig toevluchtsoord. Wat was dit voor een gebouw? Een onderzoek, mogelijk met hulp van lucifers, leerde hem, dat het een schietbaan was. In een hoek van het gebouw hing een x'ek, op dat rek stonden zes geweren. Jachtgewe ren. Van hetzelfde soort als dat, waarmee de man Raymond was doodgeschoten. Nu weten jij en ik, Tommy, dat die Raymond vermooi'd werd door Mapell. Wij verwon- dci-en ons er natuurlijk ovex-, waarom hij zich de moeite gaf een geweer te koopen, wanneer lit er reeds eenige van hetzelfde soort in zijn schietbaan bij het groote huis te Medhurst had. Wanneer wij er echter over nadenken is de oplossing heel een voudig. Door regelmatig oefenen in zijn schiet baan, had Mapell zich met het wapen vex*- trouwd gemaakt. Mapell was reeds van plan zich van Raymond te ontdoen en hij wist dat de man dien fatalen nacht op dracht had een geldsom in ontvangst te nemen. Natuurlijk wilde hij voor de an dere leden van de bende niet weten, dat hij van plan was één hunner te dooden. Zij zouden daardoor wel eeixs minder op hun gemak geworden kunnen zijn, wat hem moeilijkheden zou kunnen veroorza- ken. Wat doet hij dus? Wel, hij gaat naar zgn winkel in Shoreditch en neemt een zelfde geweer om zijn plan ten uitvoer te brengen. Aldus wordt Rayxnond uit den weg geruimd. Maar ik dwaal af. Ik spx-ak van een zekeren jongen man, die zich in een schietbaan bevond met zes eendere geweren in een wapenrek. Wat doet hij? Wel, hij leent er één en laat er, volgens de rekening van Bax-tjes, vijf achter. Toen de politieman die vijf geweren vond, kreeg hij een schok. Volgens zijn berekening had den er maar vier moeten zijn, Eén wegge nomen door den rechtmatigen eigenaar Mapell en één door den reeds meer ge noemden jongeman. Maar er was er maar één verdwenen je ziet dus de* moeilijk heid Higgins pauzeei'de even. Voor een bui tenstaander zou het geschenen hebben alsof hij noodeloos de ontknooping ver schoof, voor zijn eenigen toehoorder betee- kende het een marteling. Toch had Hig gins een bepaald doel op het oog. Hij had hét karakter van den jongen Hamper on derzocht en ontdekt dat lxet nogal wan kel was. Hij was van plan dien jongeman een 'lesje te geven, dat h\j xxooit zou ver geten en dat hem in de komende jaren op het rechte pad zou moeten houden. '(Wordt vervolgd)^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5