Duischland's onwankelbaar vertrouwen. Iedereen weckt en waakt Plannen voor de toekomst nemen vasten vorm aan. löinde .(Van onzen V.P.B.-correspondent.) Berlijn; Augustus 1940. Juli, begin Augustus bereikt het kwik in den thermometer te" Berlijn altijd het hoogste punt. Sedert een week even wel heeft het de laagste zomertempenatuur aangewezen, die men sedert jaren heeft waargenomen. Deze koelte helaas vaak nog verergerd door flinke regenbuien oefent echter niet den minsten invloed uit op het dagel jksche leven in de hoofdstad des Rijks. Integendeel, de activiteit is nog toegenomen misschien ook daarom, wijl anders de drukkende zomerhitte Velen naar buiten drijft. Deze activiteit komt hierin tot uiting, dat de algemeene belangstelling voor den oorlog en de politieke gebeurtenissen bui tengewoon groot is. Desniettemin voelt men in de atmosfeer van het particuliere zoo wel als van het zakenleven een rustig ver trouwen in de toekomst. Ja, men hoort hier en daar reeds van hervormingen en toebe reidselen met het oog op den toestand na liet sluiten van den vrede. Zoo zeker is elke Duitscher van de overwinning op den eenig overgebleven vüand, Engeland, dat hij doordrongen is van een onwankelbaar ge loof aan de betere dagen die het Duitsche Rijk en Europa in de toekomst tegemoet gaat. Men kan er zich hier een zeer juist denkbeeld van vormen, wat de voortdurend toenemende verliezen aan scheepsruimte voor Engeland, den economischen toestand en de voedselvoorziening moeten beteeke- nen. De aanvallen op de havenwerken, in dustrie-centra en militaire objecten op het Britsche eiland spreken een duidelijke taal, zooals de Engelsche bladen zelf, hetzij in den vorm van klachten over de onvoldoen de maatregelen daartegen, hetzij tusschen de regels laten doorschemeren en uit de woorden van den radio-omroeper blijkt de steeds wanhopiger wordende toestand in Engeland. De gebeurtenissen op den Balkan. Niet alleen leger, vloot en luchtmacht zijn zeer actief ook op politiek gebied heerscht een zeer groote' bedrijvigheid.Twee gebeurtenissen vooral trekken hier de bij zondere aandachtde ontvangst en de be sprekingen van de Zuid-Europeesche staatslieden met den Führer en de rede van minister Punk. Het streven naar de bevordering van den vrede op den Balkan en het aan Duitsch- land grenzende Z.-O. gebied door Duitsch- land en Italië kan besohouwd Worden als het voorspel van de nieuwe ordening in Europa. Het is opmerkelijk, dat de spilmo- gendheden hier welbewust een weg inslaan, tegenovergesteld aan dien, welken de over winnaars van 1918 hebben bewandeld. Toenmaals heeft men getracht oplossin gen te vinden, welke geheel in strijd waren met de natuurlijke en door den loop der gebeurtenissen in het leven geroepen om standigheden, met het gevolg dat, na den grootsten oorlog van alle tijden, geen vre de, rust en orde tot stand kwamen op het vasteland van Europa, doch kunstmatige grenzen werden geschapen en overal haar den van onrust ontstonden. Thans echter zal hierop wijst de Duitsche pers met nadruk op de basis van „gerechtigheid, rechtvaardigheid en verstand" getracht worden naar het van Weerszyden komen tot een oplossing van alle strijdvragen door middèl van directe onderhandelingen tusschen alle daarbij betrokken partijen. De naar Berlijn overgewaaide echo van de voorloopige besprekingen tusschen de staatslieden geeft er blijk van, dat de be treffende landen begrip toonen voor dit streven van de spilmogendheden en bereid zijn, zich aan te sluiten bij den opbouw- arbeid en mede te werken aan het tot stand komen van de nieuwe ordening. De rede van minister Dr. Funk, uitge sproken voor de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers, heeft de grond trekken van de nieuwe economische orde ning, zooals men zich deze voorstelt en welker grondslagen reeds een-ige jaren ge leden zijn gelegd, uiteengezet. Zij hebben deels sterke, deels zwakkere instemming gevonden nergens echter behalve in Engeland staat men er star afwijzend tegenover. De terzijdestelling van het goud vormt het fundament van dezen nieuwbouw van Europa en het instellen van de ar beidsprestatie als waardemeter de eerste voorwaarde. De Duitsche pers over Engelands houding. In de Duitsche avondbladen van giste ren werden in het kort de redevoeringen van den Britschen minister van propa ganda, Duff Cooper, van kardinaal Hins- Jey en van generaal Gort vermeld. De uit spraken van Gort en Hinsley, dat Groot- Brittannië kracht is geschapen door den „ffienst aan god" en dat de Engelschen als „Christelijke soldaten" moeten strijden worden door de bladen typische uitingen genoemd van Britsche huichelarij en aan matiging. Groot Brittannië aldus de „Lokal An- zeiger" is opgebouwd door het uitplunde ren van rijke landen. God heeft niets daarmede te maken. Het is Hem lasteren, wanneer men Hem betrekt in dergelijke troostelooze aangelegenheden. De rede van Duff Cooper wordt door de bladen „dwaas' en „lachwekkend" ge noemd. Verder schrijven de bladen, dat het niet de moeite waard is zich ernstig bezig te houden met deze uiteenzettingen van den minister van propaganda. De „Deut sche Allgemeine Zeitung' wijst op de ge volgen die dit aanhoudend, niet van over denking getuigend zelfbedrog later voor Engeland zal hebben. „Met zekerheid mag worden aangenomen zoo schrijft dit blad dat op het oogenblik, waarop alles zal verloren gaan, de terugslag in Enge land nog heviger zal zijn dan in Frankrijk, want juist deze weken, die een adempauze vormden, zijn in Engeland misbruikt om de arrogante zelfingenomenheid nog te doen toenemen, het gevoel voor een door God gewilde heerschersrol van Engeland nog te verdiepen en het voetstuk, waarop de Britten zich hebben geplaatst, nog meer omhoog te schroeven. De val zal daarom nog dieper zijn. Er moet rekening mee worden gehouden, dat velen dit niet langer zullen kunnen verdragen. Voorts schrijft het blad over de meest waarschijnlijke reactie van het Engelsche volk en. over de pogingen tot bedrog, thans gedaan door de leidende groepen in Engeland". Niemand weet thans in welke richting de Engelsche massa zal reageeren. Maar eens zal deze massa vragen, waarom men haar den aanblik van het verwoeste Dover heeft onthouden en waarom de waarschu wing van Warschau en Rotterdam niet ter harte is genomen. Deze massa zal vragen waarom het Britsche luchtwapen systema tisch niet-müitaire doelen in Duitschiand moet opzoeken en de inwoners van steden en dorpen moet dooden. De massa zal wil len weten, hpe het mogelijk was, dat men er nog prat op ging. „Hamburg verwoest" te hebben. Deze pijnlijke vragen zullen nog verder teruggaan. De massa zal willen weten, waarom Engeland eigenlijk zich mengen moest in Duitsche aangelegenhe den. Er zal dan op worden gewezen, dat Engeland en het Britsche wereldrijk juist naast liet continentale Duitschiand had kunnen bestaan en had kunnen bloeien en dat Engeland en het Britsche rijk, ook na de heropening van Europa, een taak zou hebben gehad, welke van Engeland alle inspanning zou hebben geëischt. De Brit sche zeemacht, die thans tot het verleden behoort, had menige leemte tusschen de nieuwe krachtcentra kunnen aanvullen en zou het overzeesche rijk in de nieuwe we reld hebben kunnen uitbreiden. Gisting in Canada. Het D.N.B. meldt, dat de burgemeester van de groote Canadeesche stad Montreal, de heer Camillien Houde, vannacht is ge arresteerd en naar een concentratiekamp is overgebracht. Houde had kort geleden opgewekt tot niet in acht nemen van de nieuwe Canadeesche wet op de aanmel ding voor den militairen dient, welke wet op 19 Augustus van kracht wordt. Onder de Fransch-Canadeesche bevol king zou een ver om zich heen grijpende gisting merkbaar worden. De politie heeft honderden personen gearresteerd. Burge meester Houde had in een redevoering het Canadeesche volk opgeroepen militairen dienst voor de belangen van Engeland, die vreemd z\jn aan die van het Canadee sche volk, te weigeren. Lloyd George over Engeland. De „New York Journal" publiceert een artikel van Lloyd George, waarin de libe rale veteraan, die minister-president was tjjdens den wereldoorlog, een beeld geeft van de stemming in zijn geboortestreek Wales, Hij, Lloyd George, heeft, zoo staat in dit opmerkelijke artikel, aldus het D.N.B., weinig personen getroffen, die niet uiting gaven aan hun ergernis over de tegen woordigheid van lieden in de regeering, die verantwoordelijk zijn voor het gebrek aan voorbereiding. De organisatie der plaatselijke verdedigingsmaatregelen, als mede het zichtbare gebrek aan samenwer king tusschen de verschillende strijd krachten, die een eventueelen aanval moe ten afslaan, worden vooral in Wales sterk becritiseerd. Vanzelfsprekend wordt ook veel over het gebrek aan wapens gespro ken. Alle bedreigingen met straf zijn een beleediging' voor een pariottistisch volk. ENGELSCHE MIJNENVEGER GEZONKEN. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de visschersbpot „Marsona", die dienst deed als mijnenveger, door een vijandelijke mijn gezonken is? Het aantal zelfmoorden in Engeland neemt toe. Het D.N.B. meldt uit Lissabon Volgens berichten van neutrale waarnemers is het aantal zelfmoorden in Londen, vergeleken met het vorige jaar, aanzienlijk toegeno men. Van 1 Januari 1939 tot 8 Juli 1939 werden er in Londen 293 zelfmoorden ge registreerd. Hiervan werden er in het eerste kwartaal 173, en in het tweede kwartaal 120 gepleegd. In dit jaar zijn deze cijfers, vooral in de arme wijken, met sprongen omhoog gegaan. In de periode van 1 Januari 1940 tot 30 April 1940 wer den er in Londen 324, en van 1 April tot 30 Juni echter 547 zelfmoorden geregis treerd. Weinig waardeering van de „Times" voor het Britsche ministerie van voorlichting. Het D.N.B. meldt uit Lissabon „Een dorren vijgenboom" noemt de „Times" het Britsche ministerie van voorlichting. Waarvoor bestaat het eigenlijk? vraagt het blad, Het ministerie heeft deze vraag nog nooit duidelijk beantwoord en waadt daarom door een waar moeras van duis tere doeleinden van het eene fiasco naar het andere. De juiste weg by de vorming van een nieuw ministerie is eerst z'\'n doeleinden vast te leggen en het daartoe noodlge per soneel in dienst te nemen. Het ministerie van voorlichting is omgekeerd te werk ge gaan en heeft uit de meest verschillende bronnen een samengeraapte schaar lieden aangenomen en daarna gepoogd werk voor hen te vinden. WE GAAN EEN MOEILIJKEN WINTER TEGEMOET. In de vaststelling, dat we op voedings- gebied een moeilijken winter tegemoet gaan, ligt op zich zelf, gelet op de bijzon dere omstandigheden, niets verontrustends. We leven nu eenmaal in oorlog en dan is het zich behelpen een eisch des tijds. De Rijkscommissaris voor Nederland heeft het in een rede tegenover zijn landgenooten ten onzent ook duidelijk verklaard, dat we een tijd van ontbering moeten verwachten. Meer dan ooit is het derhalve noodzakelijk, dat we de zelfvoorziening van het gezin zooveel dat mogelijk is verzorgen en daar toe, is iedereen in meerdere of mindere mate in staat. De zomer is in ons land, zelfs nu nog, een tijd van overvloed, speciaal groenten, een belangrijk voedingsmiddel, zijn in vrijwel onbeperkte hoeveelheden en tegen redelijken prijs te bekomen de mo derne techniek van conserveering stelt ons in staat om van deze overvloeden een be langrijk deel voor den winter te reserveeren. Men zij in dat opzicht niet zorgeloos. Niet weinigen, die in staat zijn om het een of ander artikel te bewaren, vinden het niet noodig om speciaal van dat een of an der een voorraad te vormen en in zekeren zin hebben zij gelijk. Waarom zouden we eieren in waterglas conserveeren? Een ei bij het ontbyt, zoo lazen we dezer dagen, is heel smakelijk, maar het is duidelijk, dat het geen noodzakelijk bestanddeel uit maakt van onze voeding. Waarom zou ik groenten wecken? redeneert een ander. Versche wintergroenten zijn beter, in derdaad Ik heb zelfs wel eens gehoord, dat vitaminen zich niet in een weckpot laten sluiten en de voedingswaarde van ge zouten groenten staat gelijk, zoo hebben de geleerden het ons vroeger voorgehouden, met die van oude schoenzolen. Daartegen over vergete men niet, dat alle waarde be trekkelijk is, óók die van vitaminen en eiwitten. Medici hebben nooit zoo erg hoog opgegeven van de voedingswaarde van aardappelen, maar dezer dagen lazen we een geleerde verhandeling over de kostbare bestanddeelen, welke de aardappel bevat en ons werd de conclusie opgedrongen, dat men zonder dit artikel eigenlijk niet be hoorlijk gezond kan blijven. Kleine waar den, die in tijd van overvloed niet worden geteld, krjjgen groote beteekenis, als de nood aan den man komt. Met wecken en inzouten mogen al enkele belangrijke bestanddeelen van groenten verloren gaan, er rest in elk geval nog veel kostbaars en als er honger is, dan kan men de maag niet vullen met vitaminen. Vulling is óók een voedingseisch Of we dan een winter van groot gebrek verwachten? Volstrekt niet! Maar we achten het mogelijk, dat de voedselvoorzie ning in den a.s. winter nu en dan stagneert. Reeds nu sukkelen we met een gebrek aan transportmiddelen. Wat moet dat dus wor den, als we een winter van vorst en ij£ tegemoet gaan? Profiteert in dien tijd zoo veel mogelijk van versche groenten, maar zorgt, dat er in het gezin geen gebrek zal zijn, als het verkeer tijdelijk ontwricht mocht geraken door vorst of oorlogs omstandigheden en leg,daarom een reserve aan. Men moet er niet naar stre ven om elke particuliere woning tot een voorraadschuurtje van alles en nog wat te maken. Dat gaat nu eenmaal niet en leidt tot veel onnoodig bederf. Het is voldoende, als ieder een of twee artikelen opslaat niet door hamsterend te koopen natuurlijk welke hij zelf gemakkelijk kan winnen. Degenen, die een tuin hebben, zullen boontjes en byv. andijvie kunnen conser veeren. Deze waren kunnen nu, in den tijd van overvloed, ook gerust op de vrije markt, t.w. by den handelaar worden ge kocht. Een kippenhouder zal goed doen, enkele honderden eieren in waterglas te conserveeren een ander zal pluimgedierte wecken of een gedeelte van een schaap in de Weckpotten kunnen stoppen. Zoo kan ieder zyn bijdrage leveren in de zelfvoor ziening. En tenslotte is er dan de gelegen heid om later, als dat noodig mocht wor den, artikelen uit te wisselen met men- schen, die zich eveneens zorgzaam hebben betoond. DIXI. K.L.M.-opleidingsschool geopend. Onderhoud met den heer Plesman. Maandagochtend is te Amsterdam een K.L.M.-opleidingsschool geopend. Naar aanleiding hiervan hebben wij een onderhoud gehad met den directeur der K.L.M., den heer Plesman. De vliegtuigbestuurders hebben door hun vele vluchten door het vrije luchtruim zoo zoetjes aan de mentaliteit verworven van den vrijen vogel in de lucht, aldus de heer Plesman. Vanzelfsprekend zijn deze men- schen dan ook bij het stilleggen van het werk ernstiger getroffen dan diegenen, die noxmaal hun werkzaamheden in kantoren of werkplaatsen uitvoeren. Ditzelfde geldt natuurlijk voor de boordwerktuigkundigen en marconisten, stewards en stewardessen en ander vliegend personeel. Een groot deel van het administratief personeel van de K.L.M. heeft in verschillende crisisdien sten werk gevonden. Het werkplaatsperso- neel heeft grootendeels werkzaamheden, maar het is natuurlijk uitermate moeilyk om voor vliegtuigbestuurders een hun pas senden werkkring te vinden. Daarom heeft de directie van de K.L.M. besloten den gedwongen tijd van stilliggen zoo nuttig mogelijk te gebruiken en voor de jongere en oudere vliegtuigbestuurders een hun passenden cursus in te richten. Men is er in geslaagd in de Vondelstraat 34 te Amsterdam in een normaal heeren huis een school te vestigen. Aan v\jf verschillende groepen wordt hier les gegeven. De kern van den cursus bestaat in een opleiding tot navigator lste klasse, waar aan ruim 30 personen deelnemen. Verder is voor 15 oudere vliegtuigbestuurders een speciale cursus ingericht betreffende nieuw luchtvaartmateriaal en al die vraagstuk ken, welke den ouderen vliegtuigbestunrder interesseeren, evenals de practische zijde van het navigatledlploma lste klasse. De chef van den vliegdienst, de heer IN DUITSCHLAND TE WERK GESTELDE KRIJGSGEVANGENEN TERUGGEKEERD. Gisterochtend arriveerden te Oldenzaal per extra trein uit Duitschiand 380 Ne- derlandsche krijgsgevangenen, die in de omgeving van Stettin hadden gewerkt, hoofdzakelijk in het landbouwbedrijf, waarvoor zij zich vrijwillig hadden ver bonden. In groepen van vijftig werden de man schappen overgebracht naar de barakken van het R. K. ziekenhuis, waar allen wer den onthaald op brood met koffie, enz. daarna volgde de registratie en het ge neeskundig onderzoek, waarna velen van de gelegenheid gebruik maakten om in de Oldenzaalsche bad- en zweminrichting een bad te nemen. In den loop van den dag keeren allen naar hun woonplaatsen terug. GRAANZOLDER INGESTORT. Twee dooden. Maandagochtend is te Sleeuwijk de zol der van een graanpakhuis van den heer Sigmond ingestort. In het pakhuis bevon den zich vier personen, die allen onder het graan bedolven werden. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met de opruimings werkzaamheden. De 60-jarige eigenaar, de heer Sigmond en de 47-jarige heer Visser werden levenloos uit het graan gehaald. De zoon van den heer Visser was bewusteloos, doch kwam later weer bij kennis, terwijl het vierde slachtoffer slechts een been breuk opliep. De beide gedoode slachtoffers waren ge huwd. De heer Visser laat een groot gezin achter. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND NEEMT TOE. Het D.N.B. meldt uit Londen Naar officieel is bekend gemaakt is het Engel sche werkloosheidscijfer in het tijdvak van 17 Juni tot 15 Juli opnieuw met 60431 ge stegen. DE BRITSCHE BURGERWACHTEN. Naar de Londensche correspondent van de „Nya Dagligt Allehanda" meldt, is een groot aantal gepensionneerde Engel sche generaals en admiraals, die leidende betrekkingen bij de burgerwacht bekleed den, ontslagen, omdat hun voorstellingen van de oorlogvoering als „volkomen ver ouderd" beschouwd moeten worden. DE PIZZA DELLA MOKTE BEDWONGEN. De beide leden van de Italiaansche Alpenclub, Giovanni Grossi en Francesco Canuto hebben voor de eerste maal den westwand van de 2700 meter hooge spits op den Monte Cistello (algemeen Pizzo della Morte genoemd) bedwongen. Zij ver richtten de moeilijke beklimming in onge veer twee en een half uur. ZENDINGEN PER POSTDUIF IN ENGELAND VERBODEN. Het D.N.B. meldt uit Londen Officieel wordt bekend gemaakt, dat het verzenden van mededeelingen en brieven door middel van postduiven in geheel Engeland is ver boden. Deze maatregel beteekent volgens officieele mededeeling, een verscherping van de geldende Britsche defensiebepalin gen. AARDBEVING IN NOORWEGEN GEREGISTREERD De seismograaf te Bergen (Noorwegen) heeft gisteren een aardbeving gere gistreerd op een afstand van 7800 km. G&OOTLOGE DER VRIJMETSELARIJ IN JOEGOSLAVIË ONTBONDEN. Krachtens een besluit van den minister van binnenlandsche zaken is de „grootloge het koninkryk Joegoslavië van het achttiende district" met al haar organi saties opgeheven. Het vermogen is in be slag genomen. VLAAMSCHE STEDENNAMEN. Het Nederlandsche perskantoor te Ber lijn meldt: In de Deutsche Allgemeine Zeitung is een artikel afgedrukt, waarin van Duitsche zjjde gewezen wordt op het feit, dat op Duitsche landkaarten nog al te vaak Fransche namen voorkomen voor zuiver Vlaamsche steden. De schrijver van het artikel haalt dan de namen aan van de steden in Fransch Vlaanderen Boonen, Kamerijk, Roobeke, Rijssel, Gravelingen, Atrecht enz. ONGELUK MET BOODELIJKEN AFLOOP. Gistermorgen is te Slochteren den zes tienjarigen H. Entjes, wonende te Schar nier, een ernstig ongeluk overkomen. De jongeman was in het land aan het werk met paard en wagen. Op een gegeven oogenblik geraakte hij door tot nu toe onbekende oorzaak onder een wiel van den wagen. Hy bekwam zware verwondingen en moest naar het academisch ziekenhuis te Groningen worden overgebracht, waar hy gisteravond aan zijn kwetsuren is overleden. DUITSCHE DUIKBOOTKAPITEIN ONDERSCHEIDEN. Het D.N.B. meldt: De Führer heeft ka pitein-luitenant Wilhelm Rollman het rid derkruis van het ijzeren kruis verleend. Rollmann heeft 24 stoomschepen met een gezamenlyken inhoud van 118.890 ton, die in voor het meerendeel krachtig be schermde convooien voeren, tot zinken gebracht. Uit één convoöi heeft hij zelfs in zeer korten tyd schepen tot een totalen inhoud van 42.000 ton in den grond ge boord. Verder heeft hy door torpedo's een mynlegger en den Britschen torpedoboot- jager Whirlwind tot zinken gebracht, twee schepen met een gezamenlyken in houd van 7776 ton als prys opgebracht en in moeilijke omstandigheden met succes mijnen aan de Engelsche zuidkust gelegd. Zijn nieuwste succes is het tot zinken brengen van een vijandelijke duikboot. Rollmann is in October :-.938 duikboot commandant geworden. Fuchs, is belast met de leiding van den cursus, terwijl een aantal bekwame leera ren daaraan is toegevoegd. „RICHTFEST" IN DEN HAAG. Zaterdag j.l. hebben alle gezamenlijke ar beiders van een door den Rijkscommissaris opgedragen nieuwbouw deelgenomen aan een „Richttest", wat te hunnen eere door den Rijkscommissaris in de bovenzalen van café restaurant „Bagatell" te Den Haag werd aangeboden. Dit gebruik is bij ons in Holland in de laatste jaren niet meer voor gekomen, behalve in de provincie Noord- Brabant, waar dit nog wel gebruikelijk is. Men zou hei kunnen vergelijken met het „pannenbier". Het Richtfest, wat men in het Hollandsch zou kunnen noemen „Tim- mermansfeest" (als het houtwerk van een huis gesteld is) heeft een veel grootere beteekenis, n.l. dat alle arbeiders gezamen lijk met de patroons en arbeiders dezelfde rechten, maar ook dezelfde verplichtingen hebben. Toen om 5 uur 110 personen aanwezig waren, werd door den vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris een kort ope ningswoord gesproken om dit naar oud Germaansch gebruik aangericht feest in te leiden. Hij bracht de groeten over van den Rijks commissaris en dankte alle arbeiders voor hun ijver en energie, waai-mede zij hun werk volbrengen. Verschillende ververschin- gen werden aangeboden en om 7 uur begaf men zich naar lange gedekte tafels, waar bij iedereen op een Hollandsche koffietafel werd onthaald. Men bleef nog geruimen tijd bijeen en namens de arbeiders werd een te legram van dankbetuiging aan den Rijks commissaris gezonden. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. De sneltrein DaccaxCalcutta is op on geveer 130 km. van Calcutta ontspoord. De locomotief en drie rijtuigen stortten van den spoordijk. Dertig personen zijn gedood en zeventig gewond. De slachtof fers zijn allen Indiërs. Het ongeluk is ont staan door een daad van sabotage: er wa ren op de plaats des onheils verscheidene rails verwijderd. AMERIKAAN SCH POOLREIZIGER OVERLEDEN. De Amerikaansche poolreiziger en ge neeskundige Frederick Cook is op 75-jari- gen leeftijd overleden. Cook hield vol, dat hij het eerst de Noordpool bereikt heeft, hetgeen door Peary werd betwist. GLAS VERVANGEN DOOR VILT IN LONDENSCHE STATIONS. Naar uit Londen gemeld wordt, worden de glazen daken op de Engelsche spoor wegstations wegens het gevaar voor splin ters verwijderd en dooi- geperst vilt ver vangen. In twee groote Londensche kop- stations is men thans met dit werk bezig. De spoorwegbeambten klagen er nu over, dat zij onafgebroken bij kunstlicht moeten werken. GEEN ENGELSCHE ZOMERVACANTIE AAN ZEE. In de Engelsche bladen verschijnen ad vertenties welke de bevolking verzoeken ditmaal niet haar zomervacantie aan zee door te brengen, maar het vacantiegeld in de ooriogsleening te beleggen. De adver tentie eindigt met „In dit jaar zult ge in plaats van verlofweken spaanveken heb ben". NATIONAAL COMTEé VOOR ECONOMISCHE SAMENWERKING. Het nationaal comité voor economische samenwerking verzoekt ons, mede te dee- len, dat het secretariaat met ingang van 7 Augustus a.s. gevestigd zal zijn Parkstraat 93, 's-Gravenbage en telefonisch aangeslo ten zal zijn onder no. 114533. BEZITTERS VAN DE AKTE M. O. LICHAMELIJKE OEFENING. Het rijkscollege voor de lichamelijke op voeding wenscht den omvang te leeren ken nen van de werkloosheid onder de bezitters de akte M. O. lichamelijke oefening. Te dien einde verzoekt het den bezitters dier akte, die werkloos zijn of arbeid ver richten, waardoor zij niet in hun noodzake lijk levensonderhoud kunnen voorzien, zich binnen een week op te geven bij het secre tariaat van het rijkscollege, Oostduinlaan 2, te 's-Gravenhage. In de opgaven moeten worden vermeld de geboortedatum, de datum van het be halen der M. O. akte en eventueel de tegen woordige werkkring of werkzaamheden. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de bedoeling dezer enquête zich niet verder uitstrekt dan de boven aangegevene. Het is evenwel in het belang de betrokkenen, dat zij allen tydig hun opgave inzenden, OPLICHTER AAN HET WERK. Zaterdagmiddag betrad een man, ge kleed in Nederlandsch militair tenue, een kruidenierszaak in de De Clerqstraat te Amsterdam. Hij deelde den winkelier me de, dat voor een bedrag van elf gulden aan kruidenierswaren moest worden afgeleverd aan het tumgebouw in de Passeerderstraat. Deze goederen waren bestemd voor de daar ingekwartierde manschappen van den Ne- derlandschen opbouwdienst. Te goeder trouw gaf de winkelier den man twee pond koffie en vier ons thee me de. Bij nader onderzoek kwam hij echter tot de ontdekking, dat in het door den man genoemde gebouw geen manschappen van den opbouwdienst gelegerd zijn en dat hij dus het slachtoffer was geworden van een geraffineerd oplichter. De mogelijkheid bestaat, dat de man een zelfde truc in andere zaken zal probeeren toe te passen. Men zij dus gewaarschuwd. PERSONEEL OPBOUWDIENST MAG NIET VRAGEN MET AUTO'S MEDE TE RIJDEN. De leiding van den opbouwdienst deelt mede: De aandacht wordt er op geves tigd, dat het aan het personeel van den opbouwdienst ten strengste verboden is auto's aan te houden met de bedoeling om mede te ryden. Het is in het eigen belang van de auto mobilisten gewenscht, medewerking te verieenen om dit verbod nauwgezet te doen handhaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3