Provinciale Zeeuwsche Courant BiroüilsEl lier li beter! Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Hoe de f 10 millioen uit het Herstelfonds 1940 verdeeld worden. 183ste JAARGANG NUMMER 179 DINSDAG 6 AUGUSTUS 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS 18 cent pet week of f2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels I 1.50, iedere regel meer 30 cent, Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 10.50, iedere 'egel meer 10 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 35 9300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen Verschillende sociale voorzieningen worden getroffen Gelijk, men. uit vroegere mededeelingen kan weten, heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden on langs bepaald, dat van de inkomsten van het fonds voor den wederopbouw „Her stelfonds 1940", een bedrag. van 10.000.000,— in het bijzonder naar so ciale gezichtspunten zou, worden besteed en dat de bestemming van dien post dan ook door het departement van sociale za ken zou worden bepaald. Ter uitvoering daarvan is aanstonds nagegaan, welke bestemming het best aan een dèrgelijken post kon worden gegeven. In overeenstemming met het wnd. hoofd van het departement van financiën, onder wiens zorg overigens het beheer van het herstelfonds valt en met goedvinden van de Duitsche autoriteiten, is zoo deelt in een circulaire de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het dep. van sociale zaken aan de gemeentebesturen mede besloten, den post op de volgende wijze te bestem men. DE VERDEELING DER GELDEN. Ie Bijdrage ten behoeve van voorloopige inrichting van een nieuwe woning door personen, die door oorlogsgeweld daartoe zelf niet in staat zijn 6.000.000, 2. Bijdrage om kleine zelfstandigen, die door oorlogsgeweld zijn ge troffen en hun zaak hebben heropend, of hun bedrijf hebben her vat, zoo noodig gedu rende korten tijd in de kosten van levensonder houd tegemoet te kp- meh n 500.000, 3. Bijdrage, in daar voor in aanmerking ko mende gevallen, aan de organen, die belast zijn met steun en andere hulp voor door oorlogs geweld getroffenen H 1.500.000, 4. Uitgaven, ter voor koming dat het oorlogs geweld blijvende licha melijke of geestelijke ge volgen zal hebben voor de getroffenen: a. Subsidie en andere steun in het belang van personen, die door oor logsgeweld invalide drei gen te worden of zijn geworden sl 1.500.000, b. Subsidie en andere steun in het belang van personen, die door tijde lijke maatregelen over de gevolgen van oorlogs geweld kunnen worden heengeholpen H 500.000, Tezamen 10.000.000,— Tot de noodige uitvoeringsmaatregelen zal onverwijld worden overgegaan. Dan zal ook kunnen worden bepaald, welke gemeenten uit dezen post behooren te worden geholpen. In het algemeen zullen het de zoodanige zijn, die in belangrijke mate door het oorlogsgeweld zijn getrof fen. Het geld zal echter daar worden be schikbaar gesteld, waar het voor de aan gegeven doeleinden het meest noodig blijkt. Ter toelichting van de verschillende posten moge overigens het volgende die nen. Voorop staat, dat het Herstelfonds dient te voorzien in schade aan door oor logsgeweld getroffenen. De thans bedoel de post van 10 millioen vormt daarvan een onderdeel, met een speciaal sociale strekking. Dit laatste komt het best tot zijn recht, wanneer aan dit geld een be stemming wordt gegeven, die getroffenen lichamelijk of geestelijk zoowei als fi nancieel getroffen in bepaalde geval len over de moeilijkheden van het oogen- blik heenhelpt en ze mede daardoor voor blijvend verval behoedt. Daarbuiten staat in het algemeen tweeërlei zoowel een definitieve regeling van de tegemoetko ming in de geleden materieele schade, die van grooten omvang kan zijn (dit pro bleem wordt onder oogen gezien door de commissie- Van Leeuwen) als de normale ondersteuning, welke de getroffenen voor hun levensonderhoud noodig hebben en waarvoor .an den aanvang af door de be trokken gemeenten en voorts door het re- geeringscommissariaat van mr. J. A. de Wilde wordt gezorgd. Toch is voor dit laatste doel een post van 1.500.000, uitgetrokken (onde. 3). Die post wel ke in het algemeen zal zijn bestemd voor gemeenten, waar de ramp een minder massaal karakter draagt dan in Rotter dam kan dienen, zoowel om tegemoet te komen in de normale gemeentelijke kosten, welke te zwaar zouden drukken, als om de mogelijkheid te openen, in bij zondere behoeften Cb.v. ldeeding) iets ruimer te voorzien dan door de plaatse lijke hulpbronnen mogelijk zou zijn. De omschrijving van dezen post is zeer ruim. Eerst de practijk kan toonen, wat hier het meest noodig is. Hoe de aanvragen van de gemeenten zullen moeten inkomen, en naar welke algemeene regelen de be schikking zal volgen, zal nader moeten worden bepaald. VOORLOOPIGE INRICHTING VAN NIEUWE WONINGEN. Wat de overige posten betreft, staat geldelijk die onder 1. genoemd, op den voorgrond. Meer en meer blijkt, dat de bewoners van verwoeste perceelen er dik wijls wel in slagen°en nieuwe woning te vinden, al of niet in de eigen gemeente en al of niet een woning van permanent karakter, maar dat zij dan onmiddellijk komen te staan voor de vraag, hoe de stoffeering en de meest noodzakelijke meubileering te vinden. Indien later een stelselmatig geregelde tegemoetkoming in hun schade zal worden toegekend, zouden zij daarin ook de bron vinden, om zich thans reeds voorloopig nieuw in te rich ten, maar in vele gevallen kan men daar op niet wachten. Daarom wordt thans reeds een som van 6 millioen uitgetrokken, die de gelegen heid zal geven, aan de hierbedoelde per sonen, die zelf de noodige middelen mis sen en voor een voorloopige installatie naar het oordeel van h plaatselijk or gaan in aanmerking komen, de gelegen heid te openen, zich in de nieuwe woning voorloopig min of meer te installeeren. De te verstrekken som die men zich ge middeld denkt tot een hoogte van 300, zal dan kunnen dienen voor vloerbedek king, eenvoudige keukeninrichting, gor dijnenen, en het meest onontbeerlijke meu bilair. Wanneer de betrokkenen later voor een definitieve, hoogere vergoeding in aanmerking zullen blijken te komen, zal het thans geschonken bedrag daarmede uiteraard worden verrekend. Het ligt voor de hand, dat het grootste deel van dezen post ten behoeve van Rot terdammers zal moeten worden besteed, omdat de behoefte hier verreweg het meest massaal zal zijn. Maar ook de an dere in aanmerking komende gemeenten zullen op gelijken voet worden behandeld. DE HULP AAN KLEINE ZELFSTANDIGEN. De onder 2. bedoelde post bedoelt speci aal tegemoet te komen aan de zelfstandi gen, die met hun zaak hun bedrijfsmstal- latie of hun gereedschap hebben verloren. Voor het wederaansehaffen van de verlo ren zaken wordt, zoo noodig, gezorgd door de provinciale stichtingen, die in het leven zijn geroepen (voor Rotterdam door de aldaar geschapen Stichting-1940), Zoo dat daarvoor thans geen post behoeft te worden uitgetrokken. Maar het ligt voor de hand, dat de aldus opnieuw geïnstal- leerden, die wellicht in een geheel andere wijk van de stad terecht komen, den eer sten tijd, b.v. een of twee maanden, hun klanten nog moeten terugvinden. Om de moeilijkheden van het levensonderhoud in die maanden te overbruggen, kan een tijdelijke extra-hulp noodig zijn, waarvoor de thans bedoelde post de gelegenheid opent. DE LICHAMELIJK GETROFFENEN. Eindelijk de uitgaaf, onder 4. bedoeld zooals de omschrijving van dien post aan geeft, wil hij voorkomen, dat blijvend let sel of blijvende maatschappelijke onge schiktheid ontstaat van personen, die on der het oorogsgeweld hebben te lijden gehad. Gedacht wordt met name aan twee groepen van gevallen. Wat die sub b. aangaat, deze omvat b.v. kinderen, die door de ramp in de verdrukking zijn ge raakt of dreigen te komen en waarvoor een tijdelijk verblijf, met goede verzorging, elders aangewezen is; vrouwen, die dooi den schok onder zijn getroffen, eenigen tijd in een andere omgeving zouden moeten verkeeren en daartoe in haar huishou ding door betaalde hulp moeten worden bijgestaan, e.d. De hier te verleenen hulp zal het best geschieden, door aan de ge wone organen voor dergelijk maatschappe lijk werk extra- middelen ter beschik king te stellen, volgens nader te bepalen regelen te besteden. De post onder a. bedoelt mede te wer ken aan een zoo goed mogelijke regeling van het probleem der oorlogsinvaliden, dat terecht reeds de aandacht van de openbare meening heeft getrokken en zoo wel de militairen als burgerlijke bevolking omvat. Thans is reeds te overzien, over hoeveel personen het bij de militairen zal kunnen gaan. Dat aantal van hen dus, die door oorlogsgeweld blijvend inva lide zjjn geworden of dreigen te worden is gelukkig boven verwachting klein. In welko mate dit getal vermeerderd zal worden met invaliden, door oorlogsgeweld, Er is sinds enkele dagen een groote po litieke spanning tusschen Engeland en Ja pan. Zooals men weet zijn onlangs te To kio enkele Engelsch°n gearresteerd, ver dacht van spionnage Een correspondent van Reuter pleegde zelfmoord, toen men hem in hechtenis wilde nemen. Als tegenzet tegen deze arrestaties is nu in Engeland een aantal Japanners ach ter slot en grendel gezet. Daarover ont stond groote verontwaardiging in Japan. De Japansche regeering heeft zelfs offi cieel geëischt, dat de gearresteerden on middellijk in vrijheid zouden worden ge steld, hetgeen de Engelsche regeering wei gerde. Gisteren heeft nu een conferentie plaats gehad in het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio, waar het volgende werd vastgesteld De arrestatie van Engelschen in Japan, onder verdenking van spionnage is een zui ver binnenlandsche aangelegenheid van Ja pan, terwijl het Britsehe optreden een ,ge- meene maatregel met politieleen inslag" is. Japan zal nauwlettend nagaan tot hoe ver Engeland met zijn represaillemaatrege len zal gaan. Japan zal doeltreffende maatregelen ne men, voor het geval Engeland met zijn actie doorgaat. De Japansche minister van buitenland sche zaken zal binnenkort den Britschen ambassadeur, Craigie, om een volledige op- heldering van het geval verzoeken en te gelijkertijd in Londen ten scherpste pro testeeren. Men kan aannemen, zoo merkt Domei nog op, dat het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken vastbesloten is, een bijlegging van het conflict op basis van wederkeerigheid onder alle omstandighe den te tweigeren. PROTESTBETOOGENGEN. Bij besluit van het gemeentebestuur van Osaka zullen Woensdag verschillende mas sa-vergaderingen bi'Jhet industrieele cen trum van Japan, worden gehouden, om openlijk te protesteeren tegen de Engel sche daden van geweld en om van de Ja pansche regeering energieke tegen-maat regelen te eischen. Een vergadering van alle gemeenteraads leden van Osaka heeft de volgende reso lutie aangenomen: „W(j eischen de radicale vernietiging van den Britschen invloed, ten einde de aaneensluiting van Groot-Azië te beveili gen. Deze resolutie is aangeboden aan den Britschen consul-generaal te Osaka, aan den Engelschen ambassadeur en aan de ministers van buitenlandsche zaken en van defensie. Verder werd besloten anti-Brit- sche massa-betoogingen te houden van alle organisaties in de zes groote steden van Japan. De Kamer van Koophandel te Kobe heeft een dergelijke resolutie aange boden aan de regeering en aan de Britsehe ambassade. Het uitvoerend comité van de „Liga in Japan voor de onafhankelijkheid van In- dië" roept alle Aziaten op Japan te steu nen bij zijn strijd. uit de burgerbevolking, is uiteraard eerst na het eind van den oorlog te zeggen. Maar aangenomen mag worden, dat het totaal niet zoo groot zal zijn, dat niet door een individueele behandeling er naar zou. kunnen worden gestreefd, zooveel mo gelijk getroffenen voor invaliditeit te be waren, en voor de toch blijvend invalide gewordenen een plaats, en arbeid, in de maatschappij te verzekeren. Dat zal. naast veel persoonlijke zorg, waartoe de betrokken maatschappelijke organen zich reeds bereid hebben ver klaard, echter geld kosten. En wel in tweeërlei opzicht. In de eerste plaats moeten zij, die invalide dreigen te worden, zoo spoedig mogelijk de gelegenheid vinden voor zoodanige specialistische behandeling, dat zij hun functioneele geschiktheid zoo volledig mogelijk terug krijgen. Daarvoor bestaan hier te lande uitnemende inrich tingen, die vermoedelijk voldoende in de behoefte kunnen voorzien, maar uiteraard kosten moeten berekenen. En voorts zullen sommige personen, die zoodanig blijken getroffen, dat zjj uit eigen kracht niet meer in hun levensonderhoud kunnen voor zien, min of meer blijvend moeten wor den geholpen. Hiertoe is een post van 1.500.000,- uitgetrokken, die, over eenige jaren ver deeld, ongetwijfeld - in de hier bestaande nooden zal kunnenvoorzien. In het bovenstaande zijn de algemeene lijnen getrokken, waar naar de bestemming van den specialen post zal worden gere kend. Tezamen met hetgeen vrijwillig wordt bijeengebracht dient hij om in be paalde nooden te voorzien. Omtrent de regeling zelve zal zoo spoedig mogelijk nader overleg volgen. Volkomen wordt beseft, dat spoedige hulp hier dubbele hulp is. Daarom verzoekt het wnd. hoofd van het dep. van sociale zaken reeds thans, dat de gemeenten die voor gelden uit dezen post in aanmerking meenen te komen, zich met een schrijven tot hem wenden, waarin de gevraagde hulp nader wordt gemotiveerd en in groote lijnen omschreven, De nieuwe haven in den Perkpoüder in gebruik genomen. Dienst Hansweert-Walsoorden is opgeheven. Het was vandaag een belangrijke dag voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, daar een voorname verkeersverbetering met dit deel van ons land is tot stand gekomen. De veerdienst HansweertWalsoorden be hoort vanaf heden tot het verleden, nu de nieuwe haven in den Perkpolder is gereed gekomen en in gebruik is genomen. Deze ingebruikname heeft weliswaar geen officieel karakter gehad zulks in verband met de buitengewone tijdsomstan digheden doch is toch niet onopgemerkt voorbijgegaan De eerste boot, die vanmorgen om 9 h 10 uit Hansweert naar de nieuwe haven af voer, had eenige autoriteiten aan boord: het lid van Ged. Staten, mr. J. H. M. Stie- ger, de leden van de Prov. Staten, de hee- ren C. Philipse en G. J. L. Goossens, en de directeur van den Prov. Stoombootdienst op Ooster- en Westerschelde, de heer G. J. de Jonge. Hoewel de ferry-boot „Koningin Wilhelmina", welke den dienst zal blijven onderhouden, niet op volle snelheid voer, duurde de overtocht reeds tien minuten korter dan anders naar Walsoorden. Na plm. 20 minuten varens kwam men in de ruime haven aan en meerde aan den mo dernen aanlegsteiger van hetzelfde type als te Vlissingen en Breskens. Deze aanleg steiger blijkt een groote verbetering te zijn, daar nu alle vrachtvervoer naar en van den Perkpolder mogelijk is. Zelfs de grootste vrachtwagens kunnen van en op het schip gereden worden. Voorloopig moet dit vervoer echter nog beperkt worden, zoolang de dienst via Hansweert gaat, om dat de aanlegsteiger aldaar te klein is. Dit is echter een kwestie van tijd, daar het in de bedoeling ligt, den dienst eerstdaags te leiden over Kruiningen, waar een mo derne steiger zal komen. Bij de aankomst waren ter begroeting aanwezig: tal van belangstellenden, w.o. de heeren ir. Stelling van den Rijkswater staat, de uitvoerder van het werk, ir. Co- hen Stuart, vair den Prov. Waterstaat, de burgemeesters van Hontenisse en Hulst, baron H. A. A. Collot d'Escury van Kloos- terzande, hamens de Z.L.M., N. J. Harte,' secretaris Kamer van Koophandel te Ter- neuzen en de directeur -'an de Z.V.T.M., de heer C. Wind van Merkesteyn. Nadat de begroeting had plaats gehad, begaf het gezelschap zich per tram naar Hon tenisse, waar op het gemeentehuis een ontvangst plaats had. Mr. Stieger voerde eerst het woord en bracht hulde aan ir. Stelling voor de goede uitvoering van het werk. Spr. roemde de aangename samenwerking, en wenschte den burgemeester van Hontenisse geluk met de nieuwe haven, die zonder twijfel van veel belang voor zijn gemeente zal blijken. Nadat ir. Stelling had dank gebracht voor de tot hem gerichte vriendelijke woor den, heeft burgemeester Van Rooij in een vlotte toespraak gewezen op het belang der nieuwe verbinding, die Oostelijk Z.- Vlaanderèn een nauwer contact geeft met overig Nederland. Spreker bracht tevens dank voor de prettige samenwerking met den Rijkswa terstaat. Nadat de eerewijn was rondge diend en het gezelschap nog eenigen tijd genoëgelijk bijeen was geweest, werd de terugtocht aanvaard. De nieuwe haven aan de Perkpolder be slaat met de aangrenzende terreinen een oppervlakte van 12 H. A.; de wijdste haven mond op de ïaagwaterlijn is 82 m„ de diep te beneden het dagelijksch laagwater 5 Vè M„ terwijl de lengte van de havenkom op laagwater bedraagt 343 M. Onder alle om standigheden kan de ferryboot zelfs bij de zwaarste lading zonder eenig bezwaar de haven in- en uitvaren en meeren. Om deze haven te graven is, naar wij vernemen 310.000 M3 grond verzet. Maatregelen voor evacuatie van de beurs te Londen. Het D.N.B. meldt uit LissabonDe makelaars aan de Londensche beurs heb ben een oproep ontvangen zoo snel moge lijk hun zaken in orde te brengen, opdat zij in geval van nood alles kunnen liquidee ren en hun kantoren naar het land kunnen verplaatsen. Naar uit Londen gemeld wordt is. deze oproep tot de leden van de beurs gericht,opdat de geheele Londensche beurs gericht, opdat de geheele Londensche evacueerd en het ten minste drie weken tijd zou vorderen, eer de beurs buiten Lon den haar werkzaamheden zou kunnen her vatten. Als toevluchtsoord voor de beurs heeft men de in de nabijheid van Londen gelegen filmstad Denham gekozen, waar voldoende plaats is, aangezien de groote ateliers en de filmhallen al sinds maanden leeg staan. De commandant van het Instituut voor Sportleiders te 's Gravenhage, 1ste luitenant J. Serré Lutkéveld tijdens het speerwer pen bij dc nationale atletiek wedstrijden te Amsterdam. STEEDS BOMMEN OP NEDERLAND. Weder is een groot aantal bommen in de afgeloopen twee nachten op ons land neergekomen. Bijzonder zwaar getroffen is een woonwijk in Enschede, waar vijf boni- men neerkwamen. Vier woningen werden vernield, de ruiten van een honderdtal huizen sprongen en een inwoner werd door scherven gewond. Bij Assendelft is een 20-tal huizen licht beschadigd. In de omgeving van Nieuweramstel zjjn weder bommen in het vrije veld neerge komen. Hetzelfde geschiedde bij Puttershoek, Nieuwenhoorn en Gendringen en nabij Breda. Eenige in brand geraakte schuren zijn snel gebluscht. GEEN CONCENTRATIE VAN KORENMIJTEN. De secretaris-genei aal, waarnemend hoofd van het departement van binnenland sche zaken, heeft aan de burgemeesters het volgende schrijven gericht: Gelijk tot dusver te doei; gebruikelijk is, worden de korenmij ten veelal zeer dicht bij elkander geplaatst, omdat zulks voordeel oplevert bij het uorschen. Door de kans op luchtaanvallen met alle gevolgen van di-. is het thans echter niet zonder gevaar al te veel mijten op één zetplaats bijeen te brengen. Naar de prac tijk reeds heeft uitgewezen, kunnen bij ge breke van genoegzaam brandbluschmate- riaal te velde, door één brandbom groote hoeveelheden graan verloren gaan. Daarom is het wenschelijk dit jaar niet meer dan hoogstens 10 mijten op één plaats bij elkaar te zetten. Om het overslaan van een eventueelen brand te voorkomen, verdient het boven dien aanbeveling Je zetplaatsen op een af stand van tenminste 200 nieter van elkaar te bepalen. ENGELSCHE SCHEPEiJ VLUCHTEN NAAR GIBRALTAR. De „Lavoro Fascists" meldt uit Tan- ger, dat volgens berichten uit Algeciras de Britsehe vlooteenheden, die bij het eiland Förmentara, ten zuiden van dc Balearen, zijn beschadigd, in den nacht van 3 op 4 Augustus voor herstelwerkzaamheden in de haven van Gibraltar zijn binnengeloo- pen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1