Grondslagen voor een billijk herstel der oorlogsgeweldsehade. UIT DE PROVINCIE De begroeting van Vrouwenpolder voor 194! reeds in den Raad behandeld. Men ga uit van de herbouw-kosten en niet van de verkoopwaard®. De Stichting1 Getroffenen Oorlogsgeweld Zeeland heeft zich tot den secretaris-ge neraal, wnd. hoofd van het departement van financiën gewend, met een missive, waarin wordt venvezen naar een persbe richt betreffende „tegemoetkoming" in oor- logsgeweldschade voor eigenaren van pan den beneden 10.000 verkoopwaarde. De stichting is van oordeel, dat een bevredi gende regeling pas zal worden verkregen, wanneer de beide volgende principes wor den aanvaard le. Bij het herstel der oorlogsgeweld- schade zij geen sprake van een tegemoet koming, maar van volledige vergoeding naar juisten maatstaf. 2e. Deze vergoeding beperke zich niet tot panden beneden 10.000,waarde, maar gelde ook voor zulke van hoogere waarde en voor alle overige materieele oorlogsgeweldschaden. By het geven van vergoeding voor her stel of herbouw van panden, zoo vervolgt het stuk, is, evenals in alle andere gevallen, het vaststellen van het juiste schadebedrag een moeiiyk en delicaat probleem. By de besproken eerste toezegging is uitgegaan van de verkoopwaarde der pan den op 0 Mei 1940 minus de waarde van den ondergrond en de restwaarde der op stallen. 0.1. moet evenwel de vergoeding voor verwoeste of beschadigde panden gebaseerd zpn op de navolgende beginselen a. De geleden schade, voor zoover voor den gedupeerde werkelijk van beteekenis, worde volledig vergoed. b. Herbouw of herstel van de perceelen moet voor den gedupeerde mogelijk zijn zonder zijn lasten, bij den vroegeren toe stand vergeleken, onredelijk te verzwaren. c. Het herstel geschiede op zoodanige wijze, dat het vroegere peiï, wat inrichting en standing van het gebouw betreft, weer ongeveer bereikt wordt. d. Geen der gedupeerden mag door de vergoeding in een blijvend betere geldelijke positie komen dan vóór Mei 1940 voor hem bestond. Dat met de waarde van den grond en de bruikbare opstallen gerekend wordt is al leszins billijk. De verkoopwaarde op 9 Mei 1940 als hoofdbasis voor de herstelvergoeding zou echter n.o.m. alleen juist zijn, indien 1. de loonen en de prys van materialen op het tydstip van den herbouw ongeveer op het peil van Mei 1940 zouden staan. Waar dit niet aan te nemen is, zou het billijk zyn de herstelvergoeding te verhoo- gen of te verlagen met een percentage even- 2*edig aan de gestegen of gedaalde loon- en materiaalbedragen 2. overal de verhouding verkoopwaarde in Mei 1940 tot herbouwkosten, zeg voor- loopig ook in Mei 1940, ongeveer gelijk ware. Dit laatste is in werkelykheid geenszins het geval, waardoor en zeer ongelijk effect zou worden verkregen voor de getroffenen in plaatsen met groeiende bevolking en veel economisch perspectief en slachtoffers in plaatsen met een stationaire of zelfs dalen de bevolking en een zwak economisch fun dament. De regeling van thans, die byv. voor een stad als Rotterdam in het algemeen aan- trekkelgk is, omdat daar de verhouding van verkoopwaarde tot herbouwkosten zeer gunstig is, zou byv. voor Middelburg en vele andere kleinere plaatsen uiterst on gunstig zijn. Daar toch liggen de bouwkos ten vrijwel altyd zeer belangrijk boven de verkoopwaarde in Mei 1940. De polissen der brandverzekeringen zouden dit door vergeiyking der verzekeringssommen voor herbouw en voor innerlijke koopwaarde kunnen bevestigen. Hieronder geven wij eenige door ons met zorg vastgestelde cgfers omtrent pan den in Middelburg. Kantoorhuis Lange Delft verkoopwaarde 10.000, herbouwkosten 22.000. Woon huis Lange Burg, verkoopwaarde 4000, herbouwkosten 8000. Woonhuis Zuster straat, verkoopwaarde 1000, herbouw kosten 2500. Zakenpand Groote Markt, verkoopwaarde 18.000, herbouwkosten 30.000. Woonhuis Wal, verkoopwaarde 3500, herbouwkosten 6800. Intusschen zou de stelling kunnen wor den geponeerd, dat velen in economisch zwak gefundeerde plaatsen hun panden goedkoop hebben gekocht en dus ook slechts een daaraan evenredige vergoe ding zouden behooren te ontvangen. 0 Wij meenen echter, dat een dergelijke redeneering niet opgaat, en wel om de navolgende redenen 1. Dergeiyke plaatsen hebben op- en neergaande tijden gehad. Zoo is er voor huizen, die gekocht zijn tusschen 1916 en 1929, over het geheel veel meer betaald dan voor huizen, die vóór 1916 en na 1929 van eigenaar verwisselden. In 1940 was het prijspeil weer zeer laag. 2. De gedupeerden zijn hun pand kwijt. Het is hun belang, maar ook en vooral dat van de plaats hunner inwoning, dat zij in deze zelfde gemeente kunnen her bouwen. In vele gevallen zouden zij, bij toepassing van het systeem van vergoe ding naar verkoopwaarde, vergoedingen krygen, die zeer ver zouden afblijven van de werkelijke kosten voor het herbouwen van hun pand in den oorspronkelijken staat. De meerdere lasten voor dezen nieuw bouw zouden voor velen niet te dragen zijn. Zij zouden ervoor terugschrikken en niet herbouwen, misschien verhuizen of huizen wenschen. die niet passen in de oude omgeving. Zij zouden dus in hooge mate onbillijk behandeld worden tegenover de slachtoffers elders, waar een gunstige verhouding bestaat tusschen verkoop waarde en herbouwkosten. Wij aarzelen zelfs niet een schaderegeling op den basis der verkoopwaarde voor de tallooze oorlogsslachtoffers in kleinere plaatsen, die niet of niet meer over eenig kapitaal beschikken, waaruit zij nog zelf den her bouw, althans zouden kunnen mede-finan cieren, als ruïneus te qalificieren 3. De huiseigenaren in dergelijke plaat sen hebben veelal groote bedragen besteed aan moderniseering en verbouwing hunner panden (dit geldt vooral ook voor eige naren van zakenpanden), terwijl de ver koopwaarde daartegenover practisch niet is gestegen. Wy mogen hierbij nog opmerken, dat in zwaar-getroffen gemeenten (wij denken bijv. aan Middelburgde verkoopwaarde van panden in de binnenstad practisch uit sluitend door de vervangingswaarde werd bepaald er was een zeker te veel vooral aan grootere panden. Nu dit te veel in een te weinig is verkeerd, lijkt het ons zeker niet juist bij de bepaling der scha deloosstelling uit te. gaan van een waar debepaling der getroffen panden, die fei telijk op de mogelijkheid een er onmiddel- lgke vervangbaarheid door adaeauate panden was gebaseerd. Naar onze overtuiging ware de navol gende basis voor schade-taxatie der ge troffen panden de meest juiste a. Herbouwkosten in Mei 1940, op den grondslag ongeveer van vroegere kwali teit en standing, waarbij te rekenen met aanwezigheid bouwgrond en waarde der eventueele opstallen. b. Tydens den opbouw vermeerdering of vermindering van het onder a genoemde bedrag met een zeker percentage van de op het moment van den herbouw aanwe zige styging der kosten voor loon en ma terialen. c. Aftrek van een door plaatselijke des kundigen te taxeeren bedrag voor ver oudering en eventueele minder goeden staat van onderhoud van het oorspronke lijke perceel. HERHAALDE WAARSCHUWING. In opdracht van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bekend gemaakt Met het oog op de in de komende weken vallende gedenkdagen van leden van het huis van Oranje wordt de bevolking van het bezette Nederlandsche gebied, er met den meesten nadruk op gewezen, dat iedere demonstratieve gedraging, welke ook, en iedere betooging van afzonderiyke personen of van groepen van personen, welke direct of indirect, hoe ook tegen de bezettende macht gericht is, met de ver- eischte gestrengheid zal worden vervolgd. Als demonstraties en betoogingen, ge richt tegen de bezettende macht, worden ook aangemerkt demonstraties en betoo gingen voor de Koninging of andere leden van het huis van Oranje, dat de oorlog tegen het Groot-Duitsche rijk hardnekkig voortzet. Derhalve kan het opspelden en dragen van insignes, bloemen, kleuren en dergeiyke, die een sympathie voor het huis van Oranje tot uitdrukking brengen, evenmin geduld worden, als het uitsteken van vlaggen of het aanbrengen van andere versieringen aan gebouwen ter eere van een lid van het huis van Oranje. Hetzelfde geldt voor iedere andere gedraging, welke kan dienen voor het genoemde doel. Degene, die tegen den inhoud van deze bekendmaking handelt, wordt streng ge straft, in het bijzonder indien hij demon straties of betoogingen in den zin van deze bekendmaking uitlokt, veroorzaakt of begunstigt Speciaal wordt nog herinnerd aan het bepaalde in par. 2 van de ver ordening no. 52/1940 van den Rykscommis- saris, betreffende de Duitsche rechteriyke macht voor strafzaken. Naar gelang van de omstandigheden zal de verordening no. 33/1940 betreffende het verbeurdverklaren van vermogens worden toegepast. Aan de Duitsche en de Nederlandsche politie is opdracht gegeven voor de na leving van deze bekendmaking te waken. Openbare luchtbeschermfngs- verliehting. Ter nadere toelichting op zijn circulaire d.d. 29 Juli deelt de secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken aan de burge meesters mede, dat het gebruiken van de openbare straatverlichting in beginsel ver boden blijft. Ter verkrijging van een mini male straatverlichting op enkele punten zal echter in daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten door de rijksinspectie luchtbescherming de mogelijkheid worden bezien een openbare luchtbeschermings verlichting tot stand te brengen. Dit zal in overleg met de betrokken burgemeesters c.q. met het hoofd van den betreffenden dienst ter plaatse geschieden. Zoolang dit overleg niet heeft plaats gehad, mag geen wijziging in den huidigen stand van zaken ten aanzien van de open bare straatverlichting worden gebracht en moeten geen plannen daartoe worden in gezonden. De eischen, waaraan de openbare lucht beschermingsverlichting moet voldoen, zullen binnen enkele dagen door de inspec tie aan de burgemeesters van de voor deze verlichting in aanmerking komende ge meenten worden toegezonden. De verordening op de weerkorpsen. HÉT VERBOD VAN HET DRAGEN VAN WAPENEN BLIJFT BESTAAN. Naar aanleiding van de publicatie in het Verordeningenblad eener verordening op de weerkorpsen deelt men ons van bevoegde zgde mede, dat naast deze verordening die op het dragen van wapenen onver minderd biyft bestaan. Een vergunning krachtens de verordening op de weerkorp sen ontslaat dus niet van het verbod van het dragen van wapenen. EXAMEN MIDDENSTANDSDIPLOMA. Ook Donderdag werden de examens, ter verkryging van het diploma „Algemeene Handelskennis", te Middelburg voortgezet. Geslaagd zgn de dames N. E. van Splun- der te '.'lissingen, C. M. H. Suurmond te Souburg, A. H. Walrave te Vlissingen, M. C. van Westen te Goes, S. Weststrate te Goes, M. T. Schreuder te Goes, en de hee- ren J. Sanderse te Vlissingen, P. van Schaik te 's Heer Hendrikskinderen, J. A. Sehroote te Vlissingen, J. Sohier te Vlissin gen, W. K. Scholten te Overschie, P. J. van Stee te Goes, A. Stroo te Vlissingen, C. G. Timmerman te Vlissingen, H. H. Uyi te Oud-Vossemeer, G. Verhage te Domburg, W. L. Verhage te Middelburg, J. de Vin te Vlissingen, P. H. van 't Westende te 's Heer Arendskerke, B. van Wingen te Kapelle, M. Arendse te" Souburg, J. Baardse te Vlissin gen, K. Bakker te Goes, M. J. R. van Beers te Vlissingen, P. Bikker te Vlissingen, J. Boone te Koudekerke, J. Bostelaar te Vlis singen, A. Brand te Oostkapelle, W. J. Camper te Koudekerke, J. de Graaff te Goes, P. A. M. Guinée te Vlissingen, C. W. Heeren te Middelburg L. E. Heyboer te Stavenisse, G. Janse te Souburg. Afgewezen werden 6 candidaten. De examens duren voort. COMMISSIE VAN ADVIES INZAKE HET DESTRUCTIE VRAAGSTUK. Bq beschikking van den secretaris-gene raal, waarnemend hoofd van het depar tement van sociale zaken is mr. A. J. van der Hoeven, burgemeester van Tholen benoemd tot lid van de commissie van advies inzake het destructievraagstuk. in de vacature, ontstaan door het overiyden van het lid mr. R. M. van Dusseldorp, destyds burgemeester van - Goes. Walcheren DOMBURG. Ingekomen: Christianus M. Kok, 4 personen, van Vlissingen naar Stationsstraat D 72; Catharina Passenier van Vlissingen naar Heerenstraat E 67; Pieternella Kesteloo van Aagtekerke naar Noordweg C 59; Jans Kesteloo van Aagte kerke naar Noordweg O 59; Hendrik Smoor van Middelburg naar Schelpweg E 162; Cornelia Meerman van Middelburg naar Heerenstraat E 60; Adriaan van Sluys, 3 personen, van O. en W. Souburg naar Rerkhofweg E 145; Levina Platteeuw van Hoek naar Schelpweg E 164; Adriana Westerbeke van Westkapelle naar West straat E 34; Wilhelmina Dekker van Mid delburg naar St. Jan ten Heere B 13; Thomas C. van Rgswijk, 3 personen, van Vlissingen naar Weststraat E 27; Jacobus H. Lagaay, 2 personen, van O. en W. Souburg naar Weststraat D 59; Pieter van der Welle, 5 personen, van O. en W. Souburg naar Vroon E 183. Vertrokken; Neeltje Passenier van Heerenstraat E 67 naar Neede; Maatje Minderhoud van Westweg D 16 naar Veere; Johanna M. de Wit van Noord straat A 34 naar Rotterdam; Maatje C. de Groote, 2 personen, van Brouwerijweg D 38a naar Utrecht; Tannetjè Wisse van St. Jan ten Heere B 27 naar Aagtekerke; Antonius Schroder van Heerenstraat E 66 naar Rotterdam; Alberdina Keur, 2 per sonen, van Westerpark E 155 naar Mid delburg; Ane Visser, 9 personen, van Bad huisweg A 48, naar Aagtekerke. Zuid-Beveland Een aanrijding. WEMELDINGE. Vrgdagmiddag had al hier een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door A. B. van Ka pelle en een 12-jarig meisje J. V. uit deze gemeente, die per rijwiel met haar broer de bocht in den Bierweg links passeerde. De bestuurder van den auto, die volgens ooggetuigen met een zeer geringe snel heid reed, kon net verhinderen dat ge noemd meisje met haar rijwiel aangereden werd. Het meisje botste tegen den auto aan en kwam tengevolge daarvan tus schen de beide voorwielen te vallen. Met een wonde aan het linkerbeen en een ge compliceerde rechterbeenbreuk werd zy by een der omwonenden binnengedragen. Dr. Gnirrep die geneeskundige hulp ver leende, achtte overbrenging naar het zie kenhuis noodzakeiyk, waarheen zij door den chauffeur van gemelden vrachtauto is gebracht. Getjjden Wemoldinge. Aug. Hoog water Laag water Zondag 4 4.54 17.17 10.29 22.50 Maand. 5 5.41 17.58 11.08 23.33 Dinsdag 6 6.24 18.44 11.49 24.18 Woensd. 7 S. 7.06 19.27 12.38 25.09 Noord-Beveland Twee nieuwe volontairs. KORTGENE. B. en W. hebben een op roeping geplaatst voor de plaatsing van 2 volontairs ter gemeente-secretarie Van de 10 sollicitanten zijn toegelaten de heeren J. W. Verburg te Kortgenc en M. P. Schipper tc Wissekerke. Wegverbetering. KORTGENE. Het werk aan het ver- keerstraject Steigerdam-Kaaistraat is Don derdag klaar gekomen. Er is ter plaatse een nieuwe klinkerbestrating aangelegd. Vooral op den Kaaidyk is de weg veel verbeterd. De oude „kinderkopjes", waar iedere fietsryder zooveel last van had, is nu vervangen. De weg naar het veer is nu afdoende verbeterd. Ook de Kaaistraat is opgeknapt. Er zyn aan beide kanten trottoirs aangelegd en het hobbelig wegdek is eveneens door een klinkerbestrating vervangen. Zeeuwsch-Vlaanderen Goede vroege aardappeloogst. AXEL. Met het rooien van de vroege aardappelen in deze omgeving is men thans vrijwel gereed gekomen. Over het algemeen is de opbrengst meegevallen in do tuinen, hoewel er nogal veel kleine knollen onder de aardappelen waren. De kwaliteit is overal goed. De opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting en Gemeentefondsbelasting worden verhoogd. VROUWENPOLDER. Vrijdagmiddag ver gaderde de raad onder voorzitterschap van burgemeester W. Maas voltallig. Ingeko men was o.m. een schreven betreffende op heffing van den capitulantenraad en het centraal capitulantenbureau, een schrijven van den Commissaris der provincie Zee land, houdende bericht, dat de gemeente raadsleden, behoorende tot de C.P. Neder land en Ref. Soc. Arbeiderspartij zich moe ten onthouden van deelneming aan de raadsvergaderingen, alsmede een schreven van den inspecteur der R.D. belastingen, houdende opgaaf van de werkeiyke zuivere opbrengst van diverse de gemeente ten goe de komende belastingen over het boekings- tijdvak 1939/40. Naar aanleiding van het van Ged. Sta ten ontvangen schrijven, inzake toetreding der gemeente tot het Borgstellingsfonds voor den middenstand, deelde de VOORZ. mede, dat B. en W. van oordeel zijn, dat ook thans toetreding der gemeente tot be doeld fonds niet noodig is, daar gebleken is, dat daaraan voor deze gemeente geen behoefte bestaat. Zij stelden daarom voor te besluiten, de gemeente niet tot dat fonds te doen toetreden. Het voorstel werd z.h.st. aangenomen. Vervolgens werd. namens de commissie van onderzoek der gemeenterekening 1939 door den heer Dingemanse rapport uitge bracht en tot voorloopige vaststelling dier rekening geadviseerd, waartoe z.h.st. werd besloten. De rekening wyst aan voor den gewonen dienst in ontvang 39.362.37, in uitgaaf 39.037.61 en een batig slot van 324.76 en voor den kapitaaldienst in ont vang 88.483.01, in uitgaaf 76.155.98 en een batig slot van 12.327.03. De gemeente-begrooting 1941. Daarna werd overgegaan tot behandeling der door B. en W. voor 1941 opgemaakte gemeentebegrooting. Algemeene beschou wingen werden niet gehouden. Bij den post vergoeding ingevolge art. 104 der L.O. wet 1920 uit te betalen aan de besturen der in de gemeente aanwezige bijzondere lag'ere scholen, zei de heer ARENDSE van oor deel te zyn, dat een vergoeding berekend naar 10 per leerling," gezien de huidige omstandigheden, veel te laag is. Hij zette zyn zienswqze te dezer zake in den breede uiteen en stelde voor het bedrag der ver goeding vast te stellen op 12 per leerling?. De VOORZ. diende den heer Arendse breedvoerig van toelichting op het door hem naar voren gebrachte en zette de zienswijze van B. en W. nader uiteen. De heer ARENDSE zei het niet met het door den voorzitter naar voren gebrachte eens te zijn. De heer DINGEMANSE verklaarde het met het door den heer Arendse aangevoer de eens te zyn en diens voorstel, de vergoe ding op 12 per leerling te bepalen, te steunen. Het voorstelArendse in stem ming gebracht, werd met vier tegen drie stemmen verworpen. De heer VAN DEN EOSSE stelde voor, het bedrag der vergoe ding te bepalen op 11 per leerling, welk voorstel door den heer MALJAARS werd gesteund. In stemming gebracht werd het met vier tegen drie stemmen aangenomen. Na verdere behandeling werd met alg. st. besloten tot overigens onveranderde vast stelling van de door B. en- W. voor 1941 in ontwerp aangeboden begrooting, aanwyzen- de voor den gewonen dienst in ontvang en uitgaaf een bedrag van 22.094.76 en voor den kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf 2568.62. Vervolgens werd na bespreking overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten het over 1941 te heffen aantal opcenten op de hoofdsom der pers. bel. te verhoogen en van 165 te brengen op 185, en het aan tal op de hoofdsom der gemeentefondsbe lasting te heffen opcenten te verhoogen en van 60 te brengen op 70. HET BOOGSCHIETEN IS IN VERVAL GERAAKT. Thans is hefc zgn. „pierbollen" in Het aloude boogschieten, dat overal in de grensstreek van Zeeuwsch-Vlaanderen tijdens de zomermaanden druk beoefend werd, is thans danig in verval geraakt door den oorlogstoestand. Ook over de grens, waar anders omtrent dezen tyd in de kleine plaatsjes de kermisjes worden gehouden, waaraan dan ook meestal een schieting verbonden is, hebben de estami- nethouders te lijden onder dit verval, want het bezoek van de Zeeuwsch-Vlaamsche boogschutters aan deze gelegenheden is lang zoo druk niet meer als voorheen. Het boogschieten op de staande sprong is een oud volksgebruik in deze streek, waaraan ook telkenjare een koningschie- ting verbonden is. Honderden leden tellen de verschillende handboogmaatschappüen in de grensstreek, doch de laatste maan den is er eenige stilstand gekomen in deze sport. Men is thans meer overgegaan tot het z.g.n „pierbollen". Loop der bevolking. over de maand Juli 1940. GROEDE. IngekomenM. A. Jansens, Walenstraat, van ZuidzandeL, J. Jan sens, Walenstraat, van Zuidzande Fa. Alewjinse, W 49, van ZaamslagH. Zegers, O 122, van AxelCa. C. Verbrugge, W 158, van Waterlandkerkje M. P. Dlerings, W 49 van CadzandJ. Vermeulen, O 47, van Ned.-Indië. Vertrokken C. C. Driessens, naar Re- tranchement R. F. van den Bossche, naar SouburgJa. C. van de Putte, naar Schoondqke Sa. E. Buijze, naar Oostburg; Cl. van Royen, naar IJzendykeMa. E. d'Hont, naar Waterlandkerkje. Rondvraag. By de rondvraag vroeg de heer VAN DIS inlichtingen omtrent de uitvoering van de werkzaamheden verbonden aan de verhar ding van den Zoekweg, den Snouck Hur- gronje-weg en andere wegen. De VOORZ. deelde den heer Van Dis mede, dat thans naast de vergunning van Ged. Staten ook toestemming voor de uitvoering dezer werkzaamheden gevraagd moet worden aan den Rijkscommissaris voor den wederop bouw, welke toestemming bereids is aan gevraagd. Een en ander heeft tengevolge, dat nog niet te voorzien is wanneer met de uitvoe ring der voorgenomen verhardingswerk zaamheden zal kunnen worden aangevan gen. De heer ARENDSE vroeg nadere inlich tingen inzake de eventueele verbetering van den Tintelweg, welke inlichtingen door den voorzitter werden gegeven. De heer MALJAARS vestigde de aan dacht van B. en W. op den wanordehjken toestand in de dorpskom te Vrouwenpolder tengevolge van de afbraak van de aan C. Polderman toebehoorende landbouwschuur en gaf in overweging te trachten daarin op de een of andere manier verandering te doen brengen. Nadat de VOORZ. den heer Maljaars van antwoord had gediend op het door hem naar voren gebrachte, werd de vergadering met dankzegging gesloten. Duff Cooper krijgt er van langs. Het D.N.B. meldt uit Lissabon Aan de campagne tegen den Britschen minister van voorlichting, Duff Cooper, neemt thans ook het groote conservatieve blad, de „Times" deel. In een hoofdartikel wordt woordelijk gezegd„Dit ongelukkige or gaan (het ministerie van voorlichting) dat nooit gedurende langen tijd sti-ijd en twist heeft kunnen voorkomen, zal ook in het vervolg een doelwit der critiek zijn, tot het een volkomen verandering ondergaan heeft. Er was geen motief om het tot zinken brengen van de „Lancastria" zes weken verborgen te houden. Het uitzenden van „uithoorclers" die de meening van het volk in woningen, koffiehuizen hebben na te gaan, heeft het publiek geprikkeld. Het heeft zich niet slechts geërgerd over de overbodige wijze van uithooren, maar is er ook over verbitterd, dat het ministerie van voorlichting zich zelf heeft benoemd tot bewaker van de algemeene moraal. In werkelijkheid is het ministerie onder ver keerde onderstellingen opgetreden". Het blad keert zich dan sterp tegen de topsalarissen, die bij het ministerie be taald worden en schryft„Wat dit depar tement het land heeft gekost niet alleen aan slechte stemming, maar ook aan geld, blijkt uit de salarislijst, die Donderdag aan het parlement is voorgelegd". De „Times" publiceert deze ïyst voor een deel en be klaagt zich er over, dat er een groot, duur bureaucratisme geschapen is, dat ge tracht heeft, iets te doen te krijgen. Het blad noemt de ambtenaren een vermenging Van bekwaamheden en ervaringen, welker bruikbaarheid twijfelachtig is. Men moet zich afvragen, waarom eigenlijk een der gelijk ministex-le ingesteld is. Het had zijn belangrijkste taak moeten zyn, de grootst mogelijke verbreiding aan Engelsche be richten in het buitenland te geven. De eischen van de openbai'e meening, die het ministerie gereconstrueerd wenschte te zien, hebben tot gevolg gehad, dat na eenige uitwendige besnoeiingen lxet depax-- tement weer opgeblazen is. Ook de „News Chx-onicle" trekt opnieuw van leer tegen het ministerie van voor lichting. Het blad schrijft onder meer „Reeds vele maanden geleden is de eiscli gesteld, dat het ministerie met meer enex-gie zich er op zou toeleggen, berich ten te verbreiden en Engelsche propa ganda in het buitenland te maken, dat het zich echter niet met de propaganda in het binnenland zou bemoeien. Het ministerie heeft precies het omgekeerde gedaan. Zijn buitenlandsche propaganda en zpn be richtendienst zijn zeer onbevredigend en kunnen in vex-geiykging met de Duitsche propaganda in de geheele wereld slechts een ongunstigen indruk maken. Indien do ooi-log uitsluitend van het ministerie van voorlichting zou afhangen, zouden wij hem ongetwyfeld .erliezen". GENERAAL DE GAULLE TER DOOD VEROORDEELD. Havas meldt uit Clermont Ferrand: Het militaire gerechtshof in liet dertiende de partement heeft onder voorzitterschap van generaal Frere Vrijdagochtend in het pro ces over zyn afwezigheid, den generaal De Gaulle wegens verraad, aanslag op de veiligheid van den staat naar buiten en desertie naar het buitenland in tyd van oorlog, ter dood veroordeeld, alsmede tot degx-adatie en in beslagneming van zijn vermogen. JAPANNEEZEN IN LONDEN GEARRESTEERD. Domei meldt uit Londen, dat aldaar gisteren de cox-respondent van de Japan- sche bladen „Mitsoebishi", „Shinohara" en „Mitsoei", genaamd Tanabe geax-x-esteerd is. Men ziet daarin een tegenmaatregel tegen de arrestatie van Engelschen in To kio. Voorts wordt uit Londen vernomen, dat aldaar de vooraanstaande Japansche zakenman Makihara in hechtenis genomen is. AARDBEVING GEREGISTREERD. Uit Barcelona wordt gemeld: Ebro-ob- servatorlum heeft gistar een hevige aard beving geregistreerd, waarvan het epicen trum op 9000 kilometer lag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6