Provinciale Zeeuwsche Oourant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant HOE DE TEXTIELDISTRIBUTIE WORDT GEREGELD. Voor het sedert 29 Mei jl. gekochte zullen niet meer dan 30 punten worden ingehouden. 183ste JAARGANG NUMMER 177 ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent per week of f 2.30 per kwartaal- Franco per post i 2.50 per kwartaal- Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels f 1.50, iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, iedere 'egel meer 10 ci (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit vier bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUB LI Cl TE ITSWAARDE, IljfGES TE L D DOOR DE VEREENIGING „D E NE D-^ R Ll N D S t fl E DAGBLADPERS Winterjassen, -mantels en demi saisons alleen op speciale vergunning verkrijgbaar. Volgende week geen verkoop van textiel producten in verband met de inventarisatie. Hieronder zullen wij nogmaals een uit eenzetting geven van de regeling der tex tieldistributie die 5 Augustus a.s. ingaat. In ons nummer van gisteren hebben wij hierover reeds een en ander medegedeeld, ontleend aan het Hbld., doch thans be schikken wij over de officieele gegevens, die nog verschillende nadere bijzonderhe den bevatten. In de eerste plaats is de indeeling dei- textielproducten van belang. Er is een groep artikelen, welke worden vrijgesteld van rantsoeneerende bepalingen. De lijst van deze artikelen vindt men hieron der afgedrukt. Men zal er o.a. feestklee- ding en gelegenheidskleding in vinden en ook Meeding en benoodigdheden voor kin deren, die op 5 Augustus nog niét drie jaar oud zijn, uitgezonderd weefsels en stoffen aan 'het stuk en de. op de tëxtiel- kaart verkrijgbare garens. Dan is er een tweede groep, waarvan de aflevering gebonden zal zrjn aan een pun- tenstelsel," dat' v'astgèlegd is in de textiel- kaart. Tenslotte bestaat er een derde categorie van artikelen, slechts af te geven op spe ciale vergunningen. SOOHTEN VAN KAARTEN. De navolgende textielkaarten zullen wor- den uitgereikt a. een roode kaart voor mannen en jon gens van 15 jaar eri ouder b. een blauwe kaart voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder c. een bruine kaart voor jongehs van 315 jaar d. een groene kaart voor meisjes van 3—15 jaar e. een grijze kaart als toeslagkaart. De vier eerste kaarten zijn bestemd voor Strikt persoonlijk gebruik van de houders, voor zoover het betreft de daarop verkrijg bare kleedingstukken en lcleedingstoffen. De op de textielkaarten verkrijgbare huis houdelijke artikelen kunnen echter betrok ken worden op de punten van alle kaarten, welke aan de leden van één en hetzelfde gezin zijn uitgegeven. Hiermede is hedoeld tegemoet te komen aan het gebruik van huishoudelijke artikelen, welke toch be stemd zijn voor het geheele gezin. Wenscht bijv. de huismoeder een beddelaken te koopen, zoo kan zij de hiervoor benoodigde punten door den winkelier doen afsnijden in door haar zelf te bepalen hoeveelheden van alle kaarten der gezinsleden. Deze kaarten tellen elk 100 punten. Zij zijn geldig van 5 Augustus 1940 tot 1 Fe bruari 1941. Deze geldigheidsperiode is wederom in gedeeld in 2 termijnen, nl. een termijn van 5 Augustus 1940 tot 1 November 1940 en een termijn van 1 November 1940 tot 1 Februari 1941. In den eersten termijn wor den op deze kaarten 40 punten ter be schikking gesteld, zoodat 60 punten over blijven voor den tweeden termijn. In den eersten termijn' ongebruikt gebleven punten zijn eveneens geldig in den tweeden tex-- mjjn. Deze indeeling in termijnen is geschied om te voorkomen, dat de bevolkingsgroep, die over contant geld beschikt, zich ineens van alle voorraden meester maakt. De punten zijn alleen geldig, als zij op de. textielkaart zitten, los zijn ze ongeldig. DE TCESLAGKAART. Deze wordt uitgereikt aan de hoofden der in gezinsverband samenwonende fami lies, waarvan het gezamenlijke jaariijksch inkomen berekend per lid van het gezin, beneden 350 blijft. Deze kaarten tellen een aantal punten, dat afhankelijk is van het aantal gezinsleden van 15 jaar en ouder. Voor liet gezinshoofd worden 50 punten ter be schikking gesteld en voor elk verder ge zinslid van 15 jaar en ouder 30 punten. Dienstboden worden niet tot het gezin ge rekend. Wel worden tot het gezin gere kend inwonende familieleden, natuurlijke, wettige en schoonkinderen, stiefkinderen, pleegkinderen en kleinkinderen. De punten van deze toeslagkaarten zijn beschikbaar .voor den aankoop van alle goederen, welke uitsluitend tegen inwisse ling van punten afgeleverd mogen worden, met uitzondering- van de naai-, maas- en stopgarens, zoolang deze goederen bestemd zijn voor het gezin als zoodanig of voor één der leden van het gezin. De toeslag- kaart mag ook zoo worden gebruikt, dat voor aanschaffing van een bepaald artikel gedeeltelijk punten mogen worden inge nomen van een persoonlijke kaart van een der betreffende gezinsleden en gedeeltelijk van de aan dit gezin verstrekte toeslag- kaart. De toeslagkaart is evenals de andere kaarten geldig van 5 Augustus 1940 tot 1 Februari 1941. Zij is echter niet inge deeld in termijnen en is derhalve in haar geheel beschikbaar van 5 Augustus 1940. Dze toeslagkaarten worden uitsluitend uitgereikt op aanvrage van het betreffende gezinshoofd. EXTRA-BONS. Op de persoonlijke textielkaart staan 20 'bons, gemerkt met hoofdletters. Deze bons hebben geen puntenwaarde. Zij zijn bestemd voor extra beschikbaarstelling van gerant soeneerde textielproducten, wanneer hier toe de mogelijkheid en de behoefte aan wezig is. LEEFTIJDSGRENZEN. De leeftijdsgrens ligt op 5 Augustus 1940. Aldus zijn de vrije artikelen voor kin deren, die na 5 Augustus 1940 den leeftijd van 3 jaren bereiken, eveneens vrij. Het is echter aan te raden de distributiestam kaart voor deze kinderen steeds bij zich te hebben, omdat winkeliers het recht hebben deze kaart ingeval 'van twijfel ter inzage te vragen. De leëftijdsgrenzen der persoonlijke kaar ten zijn derhalve ook de leeftijden, welke op 5 Augustus 1940 zijn bereikt. VOOR HET SEDERT 28 MEI GE KOCHTE, WORDEN NIET MEER DAN 30 PUNTEN INGEHOUDEN. Bij de afgifte van de kaarten zal reke ning worden gehouden met de sedert 28 Mei 1940 ontvangen groote stukken. Ieder moét daarvoor aangifteformulieren invul len, die bij het afhalen van 'de textielkaart moeten worden meegebracht. Indien de puntemvaarde van de ontvangen groote stukken minder is dan 30, ontvangt de ver bruiker de geheele textielkaart. Is deze puntenwaarde echter 30 of meer, dan wor den 30 punten (ook niet meer dan 30) van de kaart verwijderd. Dit laatste zal menig een meevallen. GARENS. Naaigarens en maas- ep stopgarens zijn uitsluitend verkrijgbaar tegen afgifte van punten der textielkaart tegelijk met afgifte van garenbons. Men kan dus slechts een beperkt aanpal punten aan den aankoop van garen besteden. Als de garenbons op zrjn, moeten de resteerende punten aan iets anders worden besteed. Op de toeslagkaarten worden geen naai garens, maas- of stopgarens verkocht. Nu nog eenige afzonderlijke problemen Kunnen in den eersten tijd ook groote stukken, van meer dan veertig punten, worden gekocht? Ja, want men lean, alleen voor een dergelijk groot stuk, boven de 40 punten van den eersten termijn een voor schot nemen op de punten van den volgen den termijn. Hoe zit het met de afgifte van stoffen voor bovenkleeding Voor vrouwen en meisjes zyn er op dit punt geen voorschriften, hier geldt de distribu tiekaart. Voor mannen en jorigens mogen bovenkleedingstoffen slechts worden afge geven aan een kleermaker, aan te wijzen door den verbruiker. Voor details hierom trent raadplege men den vakman zelf. SPECIALE VERGUNNINGEN. Speciale vergunningen kunnen worden aangevraagd voor de aflevering van a. Uniforme kleeding, rouwkleeding b. Goeder-en op het gebied van woningin richting en het beddenvak c. Alle op punten gewaardeerde artike len, voor de aanschaffing waarvan de ab solute noodzaak is aangetoond, bijv. inge val do betreffende goederen verloren zijn geraaid door oorzaken buiten de macht van den aanvrager, brand, diefstal, enz. d. Op punten gewaardeerde artikelen, welke door bijzondere omstandigheden be- noodigd zjjn. in. grootere hoeveelheden dan uitsluitend voor vervanging van bestaande inventaris, bjjv. voorhuwelijksuitzetten, uitzetten voor bepaalde scholen, als daar zijn huishoudscholen, zeevaartscholen, enz. c. Alle. op punten gewaardeerde artikelen ten behoeve van ziekenhuizen, gestichten, kloosters en andere inrichtingen met vaste inwoners f. Alle op punten gewaardeerde artikelen ten behoeve van .ïotels, kantoren en onder nemingen, welke deze goederen noodig hebben uit hoofde, van hun bedrijf. Ook tijdelijk in ons land verblijvende bui- tenlandsche werkers en toeristen, die niet in het bezit zijn van een distributiestam kaart, zullen zich voor de aanschaffing van op punten gewaardeerde textielpx-oducten tot den plaatselijken distributiedienst moe ten wenden voor een speciale vergunning. WINTERJASSEN, -MANTELS OF DEMI-SAISONS ALLEEN OP SPECIALE VERGUNNING. Winterjassen, wintermantels of demi- saisons zijn niet vermeld op de lijst van artikelen, welke uitsluitend tegen inwis seling van punten verkrijgbaar zijn. Win terjassen, -mantels en demi-saisons zijn halve alleen verkrijgbaar op speciale ver gunning, tenzij de resultaten van dé inven tarisatie aanleiding zijn tot beschikbaar stellen van één der extra bons op de tex tielkaart voor de aanschaffing van een winterjas, wintermantel of demi-saison. VOLGENDE WEEK WORDT DE VERKOOP STOPGEZET. Teneinde een volledig overzicht te krijgen van de in ons land aanwezige voorraden van textielproducten, zal in de week van 5 Augustus 1940 eon algemeene inven tarisatie piaats vinden. In deze week zal de verkoop en aflevering van allé tex tielproducten verboden z\jn. Ten slotte nog de mededeeling, dat' alle detailhandelaars in de textielbranche aan de studie moeten: hun zijn mappen met inlichtingsmateriaal toegezonden, in totaal ten getale van 21.000. VRIJGESTELDE TEXTIELPRODUCTEN. De volgende textielproducten 'zrjn vrij gesteld: 1. Geheel uit natuurzijde geweven, ge breide en tricot stox'fen, en daaruit ver vaardigde artikelen,, hoven- en onder- kleeding, inclusief kousen en sokken. 2. Crêpe georgette, crêpe mousseline, organdi, opal, glasbatist, velours chiffon, brocaat- en lamestoffen, cissele, en daaruit vervaardigde bovenkleeding. 3. Sportsokjes (z.g. skisokjes) voor zoo ver niet geheel of gedeeltelijk vervaar digd uit wol; lange dameskousen, ver vaardigd uit kunstzijde (geen kinderkou sen). 4. Kleeding en benoodigdheden voor babies en kinderen, die op 5 Augustus 1940 den leeftijd van 3 jaar nog niet be reikt hebben, uitgezonderd op punten ge waardeerde stoffen en weefsels aan het stuk en garens. 5. Rok- en smoking-costuums, rokves ten, rokhemden en fronts, voor zoover be staande stoffenvoorraden de vervaardiging daarvan toelaten. 6. Avondjaponnen en -mantels (z.g. ga- lakleeding)voor zoover bestaande stof fenvoorraden de vervaardiging daarvan toelaten. 7. Regenjassen, regenmantels en regen capes uit gummi of gegummeerde stoffen vervaardigd. 8. Strandpyama's voor vrouwen en meisjes. 9. Lange kamerjassen voor mannen. 10. Corsetten, corseletten, bustehouders, sousbras. lijfjes, gordels, maag- en buik banden, jarretelles, bretelles, sokophou ders, buik-, borst-, knie-, pols- en oor- warmers, souspieds en handschoenen. 11. Kant, kantwerk en uit kant ver vaardigde artikelen en kleeding. 12. Shawls, hoofddoeken en omslag doeken, voor zoover niet uit wol en/of halfwol vervaardigd. 13. Zwemkleeding en uniforme sport- kleeding, bestaande uit shorts en shirts, voor voetbalclubs en dergel. sportvereni gingen. 14. Mannen- en vrouwenhoeden, petten, baretten, mutsen, kappen, dassen (zelfbin ders, butterflies, enz.), boorden, manchet ten, dameskraagjes, jabots en dergelijke, lint, band (ook elastiek), strikken, cor sages, kunstbloemen, garneering, passe ment, tressen, brandebourgs, haarbandeau ment, tressen, brandebourgs, haarbahdeaux, haarnetten, rouwartikelen (geen boven kleeding), slaapsokken en veters. 15. Ambtskleeding voor geestelijken, advocaten, leden van de rechterlijke macht, professoren, kleeding voor koorknapen, misgewaden, kerkelijke paramenten, bruidskleeding, kap- en bedmanteltjes en lijkwaden. 16. Echt bont en daaruit vervaardigde bovenkleeding voor zoover het bont daarin niet gebruikt is als voering. 17. Sanitaire textielproducten (b.v. wat ten, verbandgaas, bandages, sluitlakens, elastieken knie- en enkelkousen, enz.) 18. Natuurzijden en kunstrijden garens. 19. Lampekappen en glanscretoiine en daaruit vervaardigde artikelen, pitten en pètroleumbranders. 20. Parapluies, parasols, tuinparasols, parapluie-foudralen, tasschen, beurzen, doo- zen, etui's, koffers, stofzuigerzakken, vlag gen, vlaggetjes, vaandels, hangmatten, sierkussens, theemutsen, visschexij-ai'tike- len (geen z.g. visschersgaren)poppen- kleeding, speelgoederen, kleerhangers, motzakken en wasclizakken. De begrafenis van de slachtoffers der „Bulgia". Donderdag werden op de algemeene begraafplaats te Vlissingen elf slachtoffers van de ramp met de „Bulgia" ter'aarde besteld in een gemeenschappelijk graf. Burgemeester Van Woelde ren eert de nagedachtenis der mannen, die voor hun vaderland vielen. 21. Handwerkgamituren, -kleeden en kleedjes of zonder materiaal (met uitzon dering van voorgeteekende kleedingstuk ken voor personen van 3 jaar en ouder en handbreigarens), handgeweven tafel- en sierkleeden, handwerkgarens (bijv. bor duur- en haakgarens, kelimwol, Smyma- wol, zephinvol en dergelijke). 22. Afgepaste tapijten, karpetten en matten, linoleum, balatum, stragula en ar tikelen, vervaardigd uit jute, coces, sisal, manila, hennep en rame; kunstleer, leer- doek en waschdoek, benevens daaruit ver- vaarigde artikelen. 23. Artikelen, vervaardigd uit geperst vilt. 24. Poetsdoeken, vaatkwasten, pan- schuurders, zwabbers en dergelijke, en poetskatoen. 25. Schilderslinnen, calqueerlinnen, boekbinderslinnen en gaas. 26. Speciale bescnermende beroepsklee- ding voor zandstraalblazers, lasschers, ar beiders in gieterijbedrijven, machine-arbei ders, schoorsteenvegers; verder asbestklee- ding, zuurvaste kleeding, mijnwerkersklee- ding, waterdichte beroepskleeding, bescher mende Meeding tegen teer en mest, ope- ratiejassen (al deze artikelen uitsluitend tegen overlegging van een bewijs van werkzaamheid in liet betreffende beroep). 27. Verduisteringsstof en daarvan voor verduisteringsdoeleinden vervaardigde ar tikelen. 28. Divankleeden, schoorsteenkleeden, tafelkleeden en tafelloopers, sierkleeden en sierldeedjes, kapstokkleeden, afgepaste gobelins en dergelijke wandkleeden en an- timacassers. 29. Stoffen en weefsels in coupons, welke ten hoogste 90 cm. lang zijn. HOEVEEL PUNTEN U NOODIG HEEFT. Hieronder laten we de puntemvaardee- ring voor de verschillende textielgoederen volgen. Om de lijst ie verstaan, dient men te weten, dat het eerste cijfer de punten waarde aangeeft voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder, het tweede dat voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, het derde dat van jongens van 315 jaar e~ het vierde dat voor meisjes van 315 jaar. Sommige getallen zijn weergegeven met een breukstreep hetgeen wil zeg gen dat' het links van de streep staande cijfer de puntemvaardeering geeft van het artikel, wanneer het uit kunstzijde vervaardigd is en het rechts van de streep. staande cijfer de puntemvaardeering van het artikel, wanneer het uit andere grond stoffen is vervaardigd. De volgorde is alfabetisch. Algemeene kleeding: Badmantel 30, 30, 15, 15, blouse 9/18, 5)9, borstrok, singlet, hemd of onder- hemd 9/14, 4/6, bretelschort 12, 10, broek (lange broek, rijbroek, .sportbroek, plus-four) 23, 9/18, 20, 6/10, camisole, hemd of onderhemd uit stof vervaardigd 6/12, 4/6, camisole, hemd of onderhemd: tricot of gebreid 5/10, 4/6, combination of hemdbroek uit stof vei-vaardigd (vrouwen en xneisjes) 5/10, 3/6, combination of hemd- broek tricot of gebreid (vrouwen en meis jes) 4/8, 3/6, combination of hembroek (mannen en jongens) 10/20, 7/9, complet (japon of jurk en mantel) 30/65, 20/45, costuum of pak (jas, broek en vest) 70, 45, directoire of mdex'bx'oekje uit stof ver vaardigd 5/10, 3/6, directoire of onder-broekje van tricot of gebreid 4/8, 3/6, gebi'eid vest met mouwen 28, 14/24,14, 9/14, gebreid vest zonder mouwen, of slipover 21, 9/18, 10, 5/10, halfschort 10, 8, haisdoek uit wol of halfwol 4, 4, 4, 4, hansop 11/18, 11/18, huis jasje (coin de 'eu e.d.) 23/45, japon of jurk 20/36, 12/22, jas (spertjas, blazer, colbert, jacquetjas e.d.) 37, 25, jasje, sportjasje van stof (vrouwen en meisjes) 13/32 9/25, jasje, sportjasje van tricot of gebi'eid (vrouwen en meisjes) 13/36, 9/25, jongens- en meisjesschort 3/5, 3/5, Mêedingsstoffen in liet algemeen voor boven- en onderkleeding p. m3 5/10, 5/10, 5/10, 5/10, kousen (lang en lang) 5/8, 5/8, 3/5, 3/5, mantelpak 22/50, 15/35, mouwschort, huishoudschol! 15/30, 10/20, nachthemd 16/30, 14/22, 10/17, 10/17', net-combination of nethemdbroek 7/10, 4/6, nethemd 5/7, 3/4, 'net- onderbroek (lang) 7/10, 4/6, net- -onderbroek (kort) 7/10, 4/6, onder jurk 9/17, 6/10, onderrok 7/14, 6/10, overhemd of sporthemd 13/20, ,11/18, peignoir, (ochtend japon of kimono gevoerd en/of gewatteerd) 35/55, 25/40, peignoir, ochtendjapon of kimono (niet gevoerd en/of gewat teerd) 20/35, 15/24, pullover of jumper met mouwen 21, 12/19, 14, 10/14, pullover of jumper zonder mouwen of 24/25, 20/30, 13/20, 13/20, regenjas, regenmantel of regencape v<niet uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1