Mode en mode-uitwassen WENKEN KNIPPATRONEN voor practische woninginrichting DEUX PIECES en verdeelt den dubbelen bovenrand in vier deelen, haakt de kantsteken van het eerste en vierde deel met een toer vasten samen, legt de beide andere vierde zóó, dat zij rechthoekig op de beide eerste komen te liggen, zoodat een vorm ontstaat als in den cirkel is aangegeven. Heeft men genoeg wol over, dan breit men in dezelfde volgorde der strepen een shawltje, waarvoor 40 st. worden opgezet. 14 c.m.) bij een lengte van 90 c.m. Deux pieces zullen ook in de komende maanden weer ten tooneele verschijnen en wel van de meest verschillende weefsels. Wollen tricot staat evenals handbreiwerk nog steeds aan de spits. Deze materialen zijn daarom zoo practisch, omdat zij niet kreukelen. Het breien van een deux pie ces neemt wel is waar wat tijd in beslag doch in de practijk blijkt zulk een klee- dingstulc buitengewoon aangenaam in het dragen te zijn, daarbij heerlijk om op kille zomerdagen gedragen te worden. De brei techniek neemt dan ook een steeds hooge- re vlucht. Een donkerblauwe deux-piéces met roo- de knoopjes en dito smalle ceintuur kleedt bijzonder aardig. De breisteek behoeft slechts eenvoudig te zijn, want het effect van den tricotsteek, afgewisseld aan zoom en voorpanden met gerstekorrel, is bij zonder geslaagd. Wollen deux piéces ldeeden niet min der vlot en het voordeel is, dat men boven deel of rok nog eens met iets anders kan combineeren. Jumpers heeft men feitelijk -nooit genoeg, want deze zijn wel een zeer ideale kracht en worden van wol, wol met zijde en visschersgaren gedragen. Een en kel bezoek aan een wolwinkel levert het overtuigend bewijs van de groote verschei denheid van materialen en kleuren. In de komende maanden zullen deux- piéces hetmogelijk maken om zonder man tel uit te gaan indien althans de weer goden dit noodig maken. Een dergelijk, VLOTTE ZOMER- MUTS EN DAS van restjes wol model is toch altijd weer gekleeder dan een bedrukte japon. Onze schets geeft een deux piéces te zien van angorastof met effen pas en geplisseerde voorstukken; sluiting met knoopen. De korte mouwen kunnen naar verkiezing even boven den elleboog reiken. Aan den onderkant herhaalt zich het kleine puntje, dat aan de pas te zien is. Voorbaan van rok is geplisseerd in smalle plootjes. Een dirdl Schortje Bijgaand schortje, dat van stofresten gemaakt is kan bij een Dirdl gedragen wor den, doch ook even voorgebonden worden, indien men bij het verrichten van werk zaamheden den rok wil sparen. Men heeft behalve een stukje wit, nog enkele gekleurde recpen katoen noodig, in 't geheel is de grpotte: 78 bij 52 c.m. (resp. breedte en lengté) Twee Parijsche dames, uit d was zacht als zijde, doch kon vanwege zijn breektbaarheid slechts enkele malen gedragen worden, een luxe die vooral de rijke Amerikaansche vrouwen zich nog wel eens konden permiteeren. Tot degenen, die schatten voor haar garderobe uitgaven, behoorde eertijds ook Czarina Elisabeth, de dochter van Peter de Groote. Zij droeg de meesten harer kleeren slechts één enkele maal en na haar dood bestond haar garderobe uit niet minder dan 30.000 japonnen. Ook de infan te Elisabeth, gemalin van Philips II van Spanje droeg zelden meer dan een- of tweemaal haar japonnen, ofschoon zij een kapitaal aan elk besteedde. Een groote luxe ten opzichte der klee ding werd eertijds in Frankrijk aan den dag gelegd, onder Frangois I en zijn opvol gers. Niet alleen de vorstinnen droegen haar kleeding slechts een enkele maal, doch ook de vorsten volgden dit voorbeeld het behoorde nu eenmaal tot den goeden toon en deze luxe strekte zich zelfs uit ten opzichte der schoenen, waarvan o.a. de mar kies de Cinque-Mars er niet meer dan 300 paren bezat. Hierbij kwam, dat men hooge eischen stelde aan materiaal en versiering, welk laatste meermalen uit goudborduursel bestond. Een galakleed van den maar schalk de Bassompierre kostte niet min- ;n tijd der Fransche revolutie. ken, waarvan elk op 95.000 goudmark geschat werd. Een Pommersche adehjke dame droeg bij een huwelijksfeest in de St, Georgeskerk te Lübeck, een met paaiden bezette rok, die zoo stijf was, dat zei er niet in kon neerknielen, een stuk, dat alleen reeds een vermogen vertegenwoordigde. Bij den doop van Lode wijk XIII droeg Maria de Medici op haar japon niet minp der dan 32.000 paarlen en 3000 diamanten en het aantal edelsteenen, dat de duches* se _de Maine in haar kapsel droeg wogen zóó zwaar, dat zij het hoofd nauwelijks bewegen kon. ^aarlen speelden ook in de heeren mo de een groote rol, hetgeen blijkt uit hetgeen de kronieken vertellen over het staaisge? waad van Lodewijk XIV, waarin hij in 1669 de Turksche gezanten ontving. Aara paarlen en diamanten vertegenwoordigde; het een kapitaal van 12 millioen Eng,* ponden. Koning Hemi droeg bij zijn huwelijk met Margarethe de Valois een costume ter waarde van 60.000 talers, terwijl zijn broe der, de hertog de Valois een baret droeg met een garnituur bestaande uit 32 paar len, ieder ter waarde van 23.000 thalers. Wij zouden nog een lange reeks meer voor beelden kunnen noemen, allen ontleend aan oude kronieken die op groote over daad en buitensporige luxe wijzen. JAPONNEN Succespatroon A 220 Prijs 35 cent. en wel om de eenvoudige reden, dat er minder arbeidskrachten zijn en verschil lende materialen voor andere doeleinden .worden aangewend. Eenvoud van vorm en lijn is een eerste 'eisch, waarbij evenwel gestreefd zal moe ten worden, dat een harmonisch geheel1 [verkregen worden, dat aesfchetisoh en prac- Itisch is: Jonge menschen, die hun huis gaan inrichten, zullen in veel gevallen zuinig en met overleg te werk moeten gaan en voor hen geven wij op bijgaande schets een aantal wenken, ten opzichte Van hun meubileering. In de eerste plaats, rijst veelal de vraag, waar de boeken ber ging moeten vinden. Een practische oplos sing biedt de muurkast onder een ven ster, waarvoor wellicht verbreeding van liet kozijn door middel van een eterriieten plaat gewensoht is. Deze dient dan te vens om planten op te zetten, terwijl de boekenkast uit zijwanden en eenige plan ken bestaat (fig. 1) Een dergelijke kast kan men ook in een his maken, die twee kamers verbindt, het geen steeds een apart effect geeft aan een interieur. Op de verduistering moeten we évenzeer bedacht zijn en aangezien de gor dijnen aan den bovenkant niet steeds vol doende afgesloten zijn, kan men op de hou ten lijst boven het glas geschulpte stroo- ken van behangselpapier aanbrengen, die meer decoratief werken, dan de rechte ree pen papier. Wie stroken over het glas wjl plakken om te voorkomen, dat dit zich bij eventueele krijgsverrichtingen door de ka mers verspreidt, moet er op bedacht zijn, dat deze dan tevens aan de kanten over het hout geplakt dienen te worden. Een practisch wandkastje wordt van tri- plexhout gemaakt, achter het geplooide gordijn is plaats om allerlei dingen op de 'één of twee planken uit de hand te zet ten, terwij] op het bovendeel b.v. een schaal met fruit en een paar kandelaars met kaarsen worden neergezet (fig. n) Een houten ledikant wordt gemoderni seerd, indien men er de poten en even tueel ook zijstukken gedeeltelijk afzaagt, Springbak of matras worden overtrokken met landhuisstof of cretonne, terwijl men voor 12—14 jaar. Bakvischjes houden van verandering, zet ten nu eens gaarne een muts op, dan weer knoopen zij een doekje om haar lokken. Met behulp van wat stofresten kan een aardig mutsje gebreid worden met bijpas sende shawl. Men breit een lengte van 35 c.m. niet uitgerekt bij een breedte van 12 c.m. in heen en weergaande toe ren recht. Ons model is gewerkt over 35 op- zetsteken van middelmatig grove wol met naalden 2y2 of 3, afhankelijk van dé hand van breien. Wat de keuze der kleuren en de breedte der strepen betreft is men niet gebonden, doch moet rekening gehouden worden met de beschikbare wol. Heeft men de ver- eischte lengte gebreid, dan naait men be gin en eind met overhandsche steken dicht De drang naar uitzonderlijkheid is steeds groot geweest. I. Het zal steeds een open vraag blijven of de menschen, die eeuwen terug leefden meer behoefte aan luxe hadden dan die van latere tijden. In het jaar 1933 werd in Chicago een wereldtentoonstelling ge houden, waar men op de afdeeling dames- kleeding een japon aantrof, die niet min der dan 25000 dollars kostte en geheel uit massief gouden ringen bestond. In Parijs was voor eenige jaren een japon van gesponnen glas te zien, die voor 50.000 goudfrancs verkocht werd. Het materiaal der dan 40.000 goudfrancs en wie niet minstens dertig van deze gewaden bezat was niet geschikt om in de hofkringen op? genomen te worden! Vele adelijke heeren moesten have en goed verkoopen, om „hoffShig" te blijven. Door den toenemenden handel met het Oosten stroomden er groote schatten aan edelsteenen en paarlen naar Europa en dit deed de luxieuse eischen ten top voeren. Paarlen stonden in hoog aanzien en de adelijke dames droegen er niet slechts oorknoppen van en veel snoezige ket tingen, doch zij werden zelfs op de schoe nen aangebracht als versiering'. Bij het' uitzet van keurvorstin Elisabeth van Bran? de^burg, de gemalin van Joachim I, be? hoorden drie, rijk met paaiden bezette rok? De breedte der gekleurde repen regelt zich naar het voorbande zijnde materiaal, doch in totaal wordt een breedte van 22 c.m. niet overschreden. De naden voor het aanzetten der diver se stukken kan men met smal lint of met siersteekjes aan het oog onttrekken. Op het witte bovendeel komt de kruissteekver siering, die zich ook leent voor kinder jurken en schorten. Men werkt de kruis jes in twee kleuren over stramien, waar van 3 kruisjes 1 c.m. breed zijn. Bovenkant inhalen en afwerken met een dubbelen band, die aan de rugzijde ge strikt wordt. Varkensvleesch wordt in den zomer niet gaarne genuttigd; men kan het echter héél goed zóó klaar maken, dat - geen vet aan het vleesch blijft zitten en snijdt al het vet van en uit het vleesch. Dit vet wordt in stukjes gesneden en in de braadpan gesmolten, daarna komt het vleesch erbij en wordt verder op gewone wijze gebrader en klaargemaakt, zonder verdere toevoeging van vet. Salade en bladgroenten kan men in den zomer vaak moeilijk van luis en andere in secten bevrijden; het zal zeker spoedig en goed gelukken, indien men bij het wasch- water het sap van een halve citroen voegt. Gekleede japon, 'die evenals de beide ande ren zoowel van bedruk te zijde als van dunne wollen slof gemaakt kan worden. Glad mid denstuk, dat naar de taille toe puntig toe loopt. Ingehaalde ruimte aan zijkanten. Vier- baansrok. Patronen in de ma ten 424416. Succespatroon A 221 Prijs 35 cent. Deux Piéces van kunst zijde of van soepel ka toen gemaakt. Schou derstukken aan de mou wen aangeknipt, punti ge, afkleedende halslijn Sluiting met lange rij knoonen. De rok is ee- nigszins met ruimte aan den band gezet en bestaat uit twee baan tjes met schuine zijna den. Patronen in de maten 40 t. m. 44. Succespatroon A 222 Prijs 30 cent. Japon van gebloemde A 21 of effen zijde met gedra peerde ruimte aan linkerzijde lials en taille. Sluiting met knoopjes en lusjes op den schouder. Korte mouwen met boven wijdte. Patronen in de maten 38—40—42. A 221 A 222 Besteladres: Het Practisch Modeblad, oostbus 36, Den Haag, giro 203203. Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwis sel of per giro. eventueel ook kussens tegen den wand kan plaatsen, die aan het bed het aanzien van een breede couoh geven (fig. 3). In Duitsch land zullen voorloopig geen metalen lam pen en kronen meer worden vervaardigd evenmin als porseleinen en glazen kap pen, doch ook hieraan kan op eenvoudige wijze tegemoet gekomen worden, indien men een vaas door een electricien op een voudige wijze laat monteeren en een kap in het zelfde genre laat maken. (fig. IV) Ouderwetsche petroleumlampen kunnen op deze wijze eveneens worden omge bouwd en het resultaat, dat verkregen wordt is werkelijk verrassend. De oorlog heeft in alle landen groote Veranderingen gebracht en als logisch ge- Volg hiervan zullen ook de eischen der fciensclien veel eenvoudiger worden, hun Smaak zal zich zelf wijzigen, Veel van het geen wij uit Duitschland betrokken, ook ten opzichte van meubels, kan niet meer geleverd worden, voorloopig althans niet,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 11