KORTE PREDICATIE Beveïam'se brieven SCHAKEN DE ZACHT MOEDIGEN. .„Zalig de zachtmoedig en, want zij 'zullen de aarde beërven.'' Calvijn heeft reeds gezegd, dat deze Zaligspreking als een grap klinkt. Want de eenige, die waarlijk zacht- moedig was, werd aan een kruis ge hangen en in de aarde begraven. Wij moeten eerst zeggen, dat zacht moedigheid niet is: zachtheid van aard. Er zijn menschen, die den lieven vrede beminnen en daarom toegeve- lijk zijn en het protest nalaten. Zacht heid om der wille van den lieven vrede is ego'isme. Christus heeft wel niet de egoïsten zalig geprezen. (Maar ook ons protesteeren is vaak egoïsme wij, die eigenlijk pas goed in actie komen, als men onze eer of rust te na komt.) Jezus zeide: leert van Mij, dat Ik zachtmoedig 'ben. Ik zie bij Hem zoowel het zwijgend verduren als het vlammend protest. Zijn zachtmoedig heid was erbarmen. Hij droeg en ver droeg ten koste van zichzelf. Om eigen rust was het Hem niet te doen. Om i God en de arme menschheid was het Hem te doen. Uit erbarmen kon Hij streng zijn, uit erbarmen liet Hij zich ter slachtbank lijden en deed Zijn mond niet open. Deze wereld is een harde wereld. Jezus past er niet in. Deze wereld is voor de harde menschen. Wie het vet brengen wil, moet zich laten gelden. Neen. de aarde is niet voor de zacht moedig en, maar voor de sterken zonder scrupules. Wat moeten hier die paar zachtmoedig en. die liet maar niet laten kunnen zachtmoedig te zijn, omdat zij in de oogen van den Zachtmoedige gekeken hebben en nu is de warmte van dien blik Gods in hen? Zullen zij de aarde beërven? Alles pleit hier tegen. Toch geloof ik aan de waarheid van dit woord,, doch alleen omdat Jezus het zeide, de eenige ware Zacht moedige, die wèl werd gekruisigd en begraven, maar die is opgestaan en leeft en regeert. Eens zal de Zacht moedige Koning zijn DE KIP. Op de wip Zit de kip jTusschen dood en leven. Haai- geslacht Wordt geslacht. In de pan gedreven. Kippenvoer Heeft de boer Niet genoeg voorhanden. Op die klip Moet de kip Boem- en eerloos stranden. Ach hoe snip Kijkt de kip In het dreigend heden. Heeft haar ei Geen waardij Zooals in 't verleden? Naar 't begrip Van de kip Plukt men haar de veeren. Haar geslacht Wil met kracht Kakelend protesteeren. C. J. v. V. Oorsaeke en gevolg. Deurda Louw wee' tuus 'ekomme was, z'n voader één van de knechts z'n on'slag motte geve. Dat was een praatje over 'éel 't durp, wan' op die 'oeve gieng der nöoit een errebeier weg, zölank a ten nog werke kon. Die jongen was ter ok 'ekomme, zó gauw a ten van schole mocht noe was 'n voren in de twintig. Een knappe jongen flink van postuur, rond van wezen, doenker van opslag en mee een gezonde kleure. Toen a de êeste vrouwe nog leefden den oltied tegaere mee Janna de koeien 'emolke, voe d'r an den ontröomer en de kaern 'edraaid en mee 'ewist nae' de kalvers. Ze waere om zó te zeggen saemen op'egroeid en net zó an meltare gewend as, ja, as twi paeren, die van jongst ofèn in één tuug 'elöopen Ze misten mekare, de êeste weken en op een Zitterdagaevend, was die jongen onstrant genoeg om Janna naer 'uus te briengen en te vraegen „Wat zou j' er van dienke, a me is voe' góed tegaere in één tuug gienge löope?" Noe was die gedachte nog nöoit in Janna op'ekomme, dus ze zei ,,'Oe krieg je 't in je ver stand?" Ze waere a tuus en stienge bie den achtersten dam nog een bitje te praten. Dat gesprek was toen nog in gin uren klaer. Ie was meest an 't woord en ie zei, dat duzende, nêe meljoenen jon- gers a vóór z'n 'ezeid Dat is oal 't zelfde relletje te flauw om neer te schreven ik begriepe temissen nie, 'oe a zövee' schrievers daer iedere kèer wee maer opnieuw an gae begunne. Het gevolg was, da' Janna, 'oewel dó. ze nèe-e 'ezeid dae 'èele daegen over liep te dienken. Nae verlóóp van een paer weken was ze a net zövarre as Grietje uut dat vaesje van Grietje cn Louw den timmerman Ze was an 't uutrekenen watvoe' inspan a ze zomve kunne köope voe 'eur moederlik erfdeel, voe 't geval da.' ze is van ge dachten veranderden. En die jongen, Geert, dee' ard z'n besten om dat gedae' te kriegen iedere Zitterdagaevend was 'n op z'n post, even tjes buten 't durp. Dae rocht ze toen ok zó an gewend, om gezelschap te 'èn onder- wegt en anspraeke, dat 't effenof leeg en akelik was, toen a ten is een keer nie kunne kommen Tuus ze dae' nog nöoit wat van tegen d'r 'ezeid. 'oewel dè' ze 't góed genoegt wiste, dae' waere genoegt gedienstege anbriengers, die a dae voe ezurgd Mae toen dien aevend zeiden Louw, d'r broer „Zó, begun je toch eindelienge je verstand te kriege?" Het ééne woord brocht 't are an en 't einde was een 'öoglöopende ruzie. Louw speelden op as een Turk, omdat 'n ongerust was dè.' z'n zuster mee de voregc knecht zou trouwe en Janna zei „Ie past beter op z'n zaken as jie". Op dat punt was Louw butengewoon gevoeleg, dat is te begriepen, dus toen gieng '11 der nog erger op. Maer ten noe docht, da' Janna noe wè van Geert ofie-e zou, dan was 'n bekaaid. Ie most gauw genoeg ondervinde, dat die bom net percies verkeerd 'espronge was. Janna was ok een echte Zeeuw. Ze genoeg verstand om uut d'r eigen te laeten,dat a verkêerd! of onverstandeg was, rnae zó gauw a ze merkten, dè den éen of den aren ze dwlenge wou, dèn docht ze „ik laete m'n eigen nie drille noe doe 'k het nèt is nie". Tegen Géért dee ze de volgende weke d'r beklag over Louw en die was mee z'n troost gereed. Ie z'n eigen gin beteren 'elper kunne wènse. Den besten avvekaat nie beter voe z'n kunne pleite. Oe mèer a Louw angieng, en ie liet het nie bie die êene keer 'oe meer troost ze zocht bie Gêert. Een jaer laeter vroeg ze an Louw, expres om te treiteren ofdat 'n getuge wou weze. En die zeiden „ja" en gieng mee nae 't gemeent'uusvoe de praat van de ménsen, weet je. H. C. H. Van vrouw tot vrouw. MOEDER vraagt M§n zoontje moet in September naar de groote school, hij is dan pas zes. Mijn man en ik zijn bang dat hij daar nog niet ge schikt voor is. Hij is erg nerveus en vol gens ons nog tè kinderlijk. Wat denkt U, zou het hem schade kunnen doen. ANTWOORD Ik zou haast zeggen, integendeel. Veel hangt natuurlijk af van de juffrouw, die hem in haar klasse ontvangt, maar ik ken slechts zeer weinig onderwijzeressen, die niet berekend zijn voor de taak met het kleine grut om te gaan. Laat U Uw zoon tje vooral niet merken, dat U er tegenop ziet hem naar school te zenden, stel het hem vooral voor als een pretje, dan zal hij de overgang, die natuurlijk groot is, van de ouderlijke woning naar de school, van moeder naar de juffrouw, die haar zorgen niet aan één jongen of een paar meer kan geven, doch ze gewoonlijk over een dertigtal moet verdeelen, minder groot, minder bezwaarlijk zijn. Een jaar later zenden ik vrees, dat hierdoor de zaak niets verandert, hoe langer uw zoon tje thuisblijft, hoe vaster hij aan moeder, aan huis is gebonden. Doch in ieder geval, laat Uzelf niet merken, dat U bezwaren hebt, niets is „besmettelijker" dan vrees. IRENE vraagt Ik ben altijd dol op lezen geweest, .doch kan er, na hetgeen wij meegemaakt heb ben, de interesse maar niet voor terug vinden, terwijl het mij nu juist kracht en troost zou kunnen schenken. Kunt U me soms raad geven, hoe en op welke manier ik de animo ervoor terug kan krijgen. ANTWOORD Haal eens een boek uit Uw boekenkast te voorschijn, dat U bijzonder getroffen heeft, zorg ervoor, dat U op een dag geen dringende bezigheden meer te verrichten hebt, installeer U rustig in een gemakke lijke stoel met Uw boek en ik vermoed, dat het boek, dat U eenmaal zooveel geschon ken heeft, U ook thans weer tot concen tratie van Uw gedachten zal brengen. Vele menschen lijden op dit oogenblik aan het zelfde euvel, wat niet te verwonderen is. Doch naast „aanpakken" is „inkeer tot onszelf" meer dan ooit noodzakelijk en het boek, dat wij liefhebben, kan ons hierbij helpen. MIEREI vraagt Hoe moet ik goudvisschen in leven hou den. Ze gaan steeds dood, ook al krijgen ze op tijd etenTelkens blijft er één 'over en toch zijn er maar drie in een goudvisschenkom. ANTWOORD Als ze U zouden opber gen in een cel, waarin U gedwongen zoudt zijn voortdurend in beweging te blijven of op den harden grond te gaan „rusten", dan zoudt U het, al kreeg U godenmaaltij den ook niet lang uithouden Een goud- visch hoort niet in een goudvisschenkom, dat zijn martelinstrumenten Een goud- visch moet evenals andere visschen rond zwemmen in een aquarium het behoeft heusch niet groot te zijn met een be hoorlijke bodem en behoorlijke beplanting. Ként U het Verkade-album Mijn Aqua rium? Daarin vindt'U' alles wat U noodig hebt te weten over de verzorging van vis schen. En een goudyisch is precies het zelfde als iedere andere visch. Bovendien, wat geeft U hem te eten Naar Uw schuil naam te oordeelen, zet U hem op een dieet van miereneieren. Maar hij is meer gesteld op gedroogde watervlooien, ver schillende praeparaten als „Tubifex", „Hygrade" e.a. Vraagt U maar eens bij een goeden drogist, er zijn verschillende voedersoorten in den handel. MOEDER vraagt Mijn oudste zoon, die leerling-banket bakker-kok was, thans door de omstandig heden buiten werk, zou gaarne een be trekking hebben, waarbij hij veel in de buitenlucht is. Ikzelf dacht over post beambte. Kunt U my hierover nadere in lichtingen verstrekken ANTWOORD De eischen, welke aan brievenbestellers en postbeambten worden gesteld, zijn niet op iedere plaats in ons Wat dew ^„'Fransche troepen op hun terugtocht vernield werd. Een luchtfoto van de opgeblazen brug over de Saar in Lotharingen. Oogsttijd in het Alpengebied. De schitterende omlijsting van het berglandschap verleent aan het geheel een aparte bekoring. land hetzelfde. Ik kan U hierover dus geen algemeene inlichtingen geven, advi seer U zich tot den Directeur van het postkantoor in de plaats Uwer inwoning te wenden, die ook met de toestanden op het Zeeuwsche platteland bekend is. In de groote stad zou hij niet veel kans hebben, daar worden alleen bestellers aangenomen, als er een vacature is, wat sporadisch voorkomt. Bovendien worden ze daar uit de jongeren gerecruteerd, zoodat Uw zoon daar geen kans zou hebben. Doch gelijk gezegd, bij de regeling der aanstelling van postboden heerscht in ons land geen uni formiteit. Misschien zou het iets voor Uw zoon zijn bij een tuinder of kweeker een bescheiden betrekking te krijgen dezer dagen stond juist een oproep in de bla den, gericht tot de Nederlandsche jeugd, om op het land hulp te gaan verleenen. Het tuinderswerk is niet licht, doch, als hij het in het banketbakkersbedrijf heeft kunnen uithouden, dan zal het hem ook in de tuinderij wel lukken. Het werk en het verblijf in de open lucht heeft menigen jongen man zijn gezondheid teruggegeven. ZWERFSTERTJE vraagt Kunt U een jong meisje, dat zich dik wijls eenzaam voelt, raad geven om niet in die eenzaamheid verloren te gaan. Ze heeft enkele vriendinnen, doch die vriend schap is maar oppervlakkig, terwyl zij hunkert naar iemand, die haar begrijpt. ANTWOORD Het is volstrekt niet noodig om in de eenzaamheid verloren te gaan. Integen deel, juist in de eenzaamheid is het moge lijk zich te bezinnen "en daaruit kracht te putten voor een vruchtbaar leven. Bouwt op Uzelf, niet op anderen. Onderzoekt U zelf, heb belangstelling voor het leven rondom U en tracht in de vriendschap, die U thans oppervlakkig lijkt, de diepte te vinden, die er altijd is, wanneer menschen nader tot elkaar komen te staan. Anders is het ook bezwaarlijk van vriendschap te spreken. Hebt ge geen uitgesproken lief hebberijen, hebt U werk, waarin U be lang stelt? Ik zou meer van Uw omstan digheden moeten weten om U een meer positieve raad te kunnen geven. Schrijf me eens uitvoeriger. Doen, ja? BREA vraagt Ik woon op een klein dorp, ben weduwe, 63 jaar en zou gaarne iemand bij mij heb ben van 50 tot 55 jaar, die rustig en stil is, doch die ook houdt van een vroolijk gesprek op zijn tijd. ANTWOORD Het is altijd moeilijk om op ouderen leeftijd iemand te vinden, die precies aan iemands verwachtingen beantwoordt. Als twee menschen tesamen leven, moeten ze van weerskanten iets van hun persoonlijk heid afstaan en dat valt dan niet altijd ge makkelijk. Het lijkt mij het beste, dat U per advertentie een hulp vraagt van die leeftijd, dan kunt U altijd zien, als ze een tijd bij U in huis is, of de omgang zoo vlot, det er een vertrouwelijk samenzijn mogelijk is. Met geweld kan men deze dingen niet dwingen, dat begrypt U wel. ZUS vraagt Mijn broer woont in Curasao, wij krij gen geen post, ook zelf kunnen wij geen brieven verzenden, wij hebben al een paar maal geprobeerd, maar hebben ze steeds teruggekregen. Weet U misschien tot wie of wat wij ons moeten wenden om met hem in verbinding te komen? U begrijpt dat wij daar beiden van weerskanten naar verlangen. ANTWOORD Natuurlijk kan ik dat begrijpen. Ik zal een formulier van het Roode Kruis naar het bureau in Vlissingen zenden. Door middel van dit formulier kunt U misschien eenige inlichtingen over hem krijgen. Ik weet, dat verschillende menschen hierdoor er in zijn geslaagd om tenminste van hun familieleden te hooren, dat ze zich in wel stand bevinden. Maar het heeft weken, zelfs maanden geduurd, eer ze antwoord ontvingen. Ik zal de enveloppe met het formulier aan Uw naam adresseeren, gaat U hem dan even halen. Ik hoorde toevallig, hoe een kennis van me, bericht van zijn zoon, die ook op Curasao woont, had ont vangen, dat alles in orde was. Ik geloof niet, dat U zich bijzonder ongerust be hoeft te maken. Brieven bestemd voor de rubriek „Van Vrouw tot Vrouw" moeten worden ge adresseerd aan Redactie Provinciale Zeeuwsche Courant Wolstraat 5860 VLISSINGEN. In den linkerbovenhoek schrijve men „Van Vrouw tot Vrouw" en onderteekene met naam, volledig adres en schuilnaam. REDACTEUR J. M. MULLIÉ. Vrijdag j.l. werd op de Middelburgsche: schaakclub, door het aanwezige bestuurs lid, den heer P. M. de Kleyn een herden kingswoord gesproken, ter nagedachtenis van het overleden lid, den heer L. ,J. van Flierenburg. Oproep voor steun ten behoeve van het Rotterdamsche schaakleven. Het tijdschrift van den Kon. Ned. Schaakbond van Juli bevat een oproep aan alle schakers om Rotterdam te helpen. Niet minder dan 25 clubs verloren daar hun geheele bezit. Wij Middelburgsche schakers, die zoo spontaan door den Ned. Schaakbond wer den geholpen, zullen zeker niet doof blijven voor dit verzoek om hulp. Men kan zijn bijdrage gireeren aan den Bondspenningmeester, den heer G. van Harten, Amsterdam, giro 52228. Ook wil len .wij ons gaarne belasten met het in ontvangst nemen van bijdragen. Giro nummer van den redacteur 182472. Om ook gedurende de zomermaanden in oefening te blijven, werd een vierkamp georganiseerd, tusschen de heeren H. J„ Kraak, J. M. Mullié, J. Scbeltens en P. D. de Zeeuw. De eerste helft is gespeeld, met uitslag J. Scheltens en J. M. Mullié elk 2 punten.' P. D. de Zeeuw en H. J„ Kraak, elk 1 punt. Onderstaand partijtje is uit dezen wed strijd; WitP. D. de Zeeuw. ZwartJ. M. Mullié Grilnfeld-verdediging. 1 d2d4 Pg8—f6 2 Pgl—f3 g7—g6 3. c2c4 d7d5? Nu Pc3 nog niet ge speeld is, kon hier cd5: en e4. Daarom is d5 niet correct. 4. Pblc3 Lf8g7. 5. Lel—f4 0—0 6 e2—e3 c7—c5 éen zet welke in deze verdediging dikwijls een belangrijke rol speelt. In de partij Ca- pablancaBotwinnik, uit het Avro-tour- nooi, ontstond na de 6e zet dezelfde stel ling. Deze partij verliep als volgt1. d4 Pf6. 2. c4 g6. 3. Pc3 d5. 4. Pf3 Lg7. 5. Lf4 0—0. 6. e3 c5. 7. Db3 cd:. 8. Pd4: dc:. 9. Lc4: Pbd7. 10. Lg3 Ph5. 11. Tdl Pg3: 12. Hg3: Da5. 13. 0—0 Pb6. 14. Ld5! Tab 8. 15. a3 e6. 16. Lf3 a6. 17. Pe2 Pbd7. 18. Pe4 Pe5. 19. Tdcl Ld7. 20. Pd4 La4. 21. Dc3 Dc3: 22. Pc3: Pf3:+. 23. gf3: Ld7. 24. Tfdl TfdS. 25. f4 Le8. 26. Pe4 remise. 7. Tal—cl Pb8—c6 8. c4Xd5 c5xd4 Deze manoeuvre js minder goed. Wanneer wit op c6 slaat komt zwart niet best te staan. 9. e3Xd4. Wit bewandelt niet den bes ten weg. 9 Pf6 X d5 10 Lf4e5 ook deze zet lijkt -niet sterk. 10 Pc6Xe5 11 d4Xe5 Pd5—f4! 12 Ddl X d8 Tf8 X d8 13 g2—g3 een plau sibel zetje, maai- toch een ernstige ver zwakking van de witte stelling. 13 Pf4-d3+ 14 Lf 1X d3 Td8Xd3 15 Keie2 Van deze stelling had wit zich ongetwijfeld te veel vooi-gesteld. 15Td3—a8 16. Thl—dl Lc8—g4! 17 Pc3d5 Lg7Xe5 18 Pd5Xe7+ Kg8—f8 19 Pe7—d5 Le5Xb2 20 Tel—bl stelling 11a 20: Tel—bl a bede g h 20 Td8Xd5! een interessant kwa- liteitsoffer. 21. TalXd5 gedwongen. Tb2 faalt op 21. Tdl gevolgd door Lf3. 21 Ta8— e8+ 22 Ke2—d2 Lg4Xf3 23 Td5b5 wit durfde niet ingaan op Td3 gevolgd door zwart's zet Te2+. In ieder geval had zwart een eindspel verkregen met twee pionnen voorsprong. 23 Lb2-d4 24. Tbl—b3 Lf3—c6 Wit geeft op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 10